DEMI-SAIS0NS, JEKKERS, ULSTERS en REGENJASSEN, mooie sorteering. HERMAN NYPELS. 11 IlgHgoodcO «TfftamtmJiiify wordt door 2V000 aftorn er*md werd betaald voor een klosje van 40.0 yards. De correspondent van de „Times" te Glas- gow seint, dat deze prijsverlaging voor den handel een verrassing is geweest. De ka toenmarkt is in den laatsten tijd vaster go- worden, doch blikbaar heeft de firma Coats in verschillende opzichten bezuinigingen kunnen aanbrengen, waarvan zjj het publiek laat profiteeren. Haring. »Tien milioon stuks haring werden Dins dag te Lowestoft aangebracht Er komen nog meen drifters binnen met gröote vang sten. De 'qualdteit is mooi. De prijzen zijn laag. Er wordt op grooto schaal gekocht door een vertegenwoordigen van een Duitsche Ren stad te koop. De stad Reigate, gebouwd op erfpacht grond, toebehoorende aan een familie in Sommerset, zal de volgende week publiek worden verkocht Er zuilen 400 gebouwen, waarin banken, Jdtnema's, winkels, woonhui zen1 en stukken bouwterrein onder den ha mer komen. De spanning onder de burgerij over de vraag wie eigenaars zullen worden van de verschillende panden is zeer groot Ben Juweelen-dievenbendc. BMTSOH-INDIE. De Moplahs. Volgens de correspondent van de „Times of India" te Oaliout is het gebied, dat be grensd' wordt door die steden Mianjeri, Berin- talmanna en Mannarghait, in werkelijkheid in handen der Moplahs. In dit gebied func tioneert het burgerlijk bestuur niet meer, ter wijl het wordt geregeerd door drie hoofden, ito het noorden door Voriankunnath Kunha- mud Hadji, in het midden door Ohembras- seril Trangal, to het «uiiden door Seethikova Thangal. Uit Allabahad wordt intusschen aan de rtDaily Telegraph" gemeld, dat met de aan komst van veraterktogstroepen de insluiting van de opstandelingen in allen 'ernst is be gonnen. Volgons denzelfdon berichtgever schijnen do rebellen wanhopiger en verme teler te worden, hetgeen moet blijken uit de omstandigheid, dat Qhembrassarl Thangal afschuwelijke wreedheden doet bedrijven, waarvan het gevolg is, dat uitgewekenen te Oaliout binnenstroomen. Het permanente kamp der tosurgenten is Momai Singapore oorlogshaven. (Naar aanleiding van de door de „Daily Express" gedane mededeellng dat het voor namen zou bestaan Singapore te maken tot een oorlogahaven voor het Oosten, schrijft de maritieme medewerker der „Mon. Post", dat die quaestie reeds werd besproken op de Rijkaconferentie van 1011 en dat Singa pore, als de oorlog niet was gekomen, reeds lang een belangrijke maritieme basis geweest zou zijn. Men redeneerde toen dat in geval van oorlog alle oorlogsschepen in de wateren van het Verre Oosten, ook die der Domi nions, zouden moeten staan onder bevel van den opperbevelhebber van het China-station, met hoofdkwartier te Singapore. Men had toen ook uitgemaakt dat nu en dan oefenin gen der Briitsche en Dominion-vloten in die wateren noodzakelijk waren. Die quaestie ls nu zes maanden geleden in een conferentie tussohen den opper-bevelhebber van het Ohi- na-station met vertegenwoordigers der ma rine-departementen van Australië en Nieuw Zeeland te Singapore besproken. Singapore heeft een olie-depot en is uitermate geschikt als een basis voor oorlogsschepen, die aan manoeuvres moeten deelnemen, maar van het vormen van een vloot-basis is geen sprake geweest, ofschoon Singapore er strategisch zeker geschikt toe zou zijn. IERLAND. Een wenk aan De Valera. De Amerikaansche bladen publiceeren een interview met den heer Bryan KennelU, vice- presidenf van de Harriman National Bank, waarin deze zegt, dat hij De Valera enkele weken geleden heeft gewaarschuwd, dat als er niet spoedig vrede met Engeland wordt gesloten, de Slnn Fetobeweging niet verder op flnanoieelen steun van de vrienden van Ierland to de V. S. moet rekenen. FRANKRIJK. Een nnnslng op het Amerikaansch gezantschap. Woensdagochtend' ontving het gezantschap der Ver. Staten te Parijs een doos met par fum aan den gezant geadresseerd. De doos, die aan het gezantschap werd afgegeven, werd in de slaapkamer geplaatst. Toen de knecht haar om zes uur wilde openen, had een ontploffing plaats, waarbij de knecht aan de beenern werd gewond en materieele schade werd aangericht. De prefect van politie en de procureur der republiek hebben zich ter plaatse begeven. BELGIE. Brussel, 19 Oct. In den vanochtend ge houden kabinetsraad, waaraan Vandervelde, Anseele en Destree deelnamen, hebben de .socialistische ministers hun ontslag inge diend. Oarton de Wiart, de ministerpresident, heeft to den ministerraad van vanochtend voorlezing gedaan van den brief, waarin De- veze, de liberale minister van oorlog, zijn ontslag aankondigt. De brief luidt als volgt: Ik verneem, dat mijn socialistische collega Anseele bij de socialistische tegenbetooging te La Louvière tegenwoordig geweest is bij de uitreiking aan de socialistische oud-strij ders van een roode vlag, waarop een soldaat staat afgebeeld, die zijn geweer middendoor breekt. Minister Anseele stond naast het ka merlid Mathieu (soo. nat.) toen deze de vlag overhandigde, die van het balkon van het volkshuis werd' uitgestoken. Als minister van nationale verdediging, in gevolge mijn functie waker over den geest in het leger en den plicht hebbende in het leger den eerbied voor het vaderland, en den plicht te handhaven, ben ik van meening, dat het mij niet langer mogelijk is naast den heer Anseele to dit kabinet zitting te hebben. Ik ben n.1. van oordeel, dat de verantwoordelijk heid van de regeering in een zoo ernstige kwestie niet deelbaar is en dat de daad van onzen collega volkomen to strijd is met mijn overtuigingen, met de verplichtingen, die nrön taak mij oplegt en met de collectieve plichten van de regeering tegenover de natie. Indien u dus niet met mjj van oordeel 'bent, dat deze feiten het aftreden van den heer Anseele tot logisch gevolg moeten hebben, dan hdb ik de eer u tot mijn spijt mijn ont slag aan te bieden." Na afloop van den ministerraad, waarin de socialistische ministers gezamenlijk ontslag hebben genomen, zeide minister Oarton de Wiart, dat hij zich niet solidair kon verklaren met Anseele, die zich onder den vaan van den opstand geschaard had. Hij had daarom ver klaard, dat het aftreden van Anseele geboden was. Waarop Vandervelde, opstaande, ant woordde: Wij verklaren ons solidair met An seele en nemen ons ontslag als leden van het kabinet. De aanblijvende ministers zullen tot na de verkiezingen de vier departementen van de afgetreden socialistische ministers beheeren. De liberale parlementsleden hebben van middag vergaderd én zich solidair verklaard met den liberalen minister Devèze. ITALIË. De Itallaansche socialisten. Naar de draadlooza Italiaansohe dienst uit Rome meldt heeft op het socialisten-congres te Milaan, de zoogenaamde eenheidspartij de meerderheid behaald. Zooals wij hier vóór het congres reeds mededeelden, werd deze uitslag verwacht. Zoowel de extremisten van links als de reformisten, de rechtervleugel der partij, zijn sterk in de minderheid ge bleven!. Niettemin schijnt de rechtervleugel der partij zeer voldaan over den uitslag, cxmdat deze vooral er naar gestreefd heeft te voor komen, dat de extremisten van linka fle meerderheid zouden krijgen en het resultaat wordt dan ook beschouwd als een succes voor den leider van den rechtervleugel Tu- rati, een voorstander van dé samenwerking der socialisten met de burgerlijken. De ex tremisten van links hebben ook dadelijk aan de Stemming de beteokenis gehecht van oen feitelijke goekeuring van die samen werking en se hebben1 verklaard, dat de Ita- Uaansche sooialistische partij zich door dit votum zelf buiten de Derde Internationale gesloten had. Een miededeelimg to dezen zin, ter vergadering gedaan door een vertegen woordiger van de internationale van Moskou werd m«B algemeen gefluit ontvangen. OOSTENRIJK. Hel dure leven. De Oostonrijksohe staat, die tot voor kort de burgerij alle gerantsoeneerde levensmid delen belangrijk goedkooper leverde dan do werkelijke prijs bedroeg, betaalt nu nog maar alleen toe op brood, meelen plantaar dig vet. De regeering wil ook deze 'artikelen vrij geven, geen rantsoeneering dus, maar ook geen subsidie. De „Neue Freie Presse" rekent thans uit, hoeveel een gezin uit vier leden bestaande noodig zal hebben per jaar voor het levensonderhoud, waarbij de por ties niet grooter gerekend zijn dan ln do dagen van de rantsoeneering. Brood €0000 kronen meel 20000 aardappelen20000 vet 16000 suiker 6000 andere ingrediëten.12000 hout en kolen12000 Alleen voor do voeding .167000 kronen Hierbij komen: huishuur, licht, wasoh, schoenen, kleeren, tram. Zonder eenige luxe dus 200.000 kronen per jaar voor een schamel bestaan. In Septem ber was dit bedrag 120.000 kronen. ZWEDEN. Een nieuw pantsersohip zal weldra bij de Zweedsche vloot worden ingelijfd. Het is 121,6 M. lang en 18,6 breed en zal Gustaf V heeten. De bemanning zal bestaan uit 460 koppen. Turbine locomotieven. Proeven op de Zweedsche staatssporen met turbine-locomotieven van Zweedsche Ingezonden mededoellng. Zoowel In goedkoope als betere prijzen hebben wij In steeds een Wekelijks nieuwe zendingen. WIJ leveren uitsluitend prima Stoffen en Fourneering, zoowel In confectie, als maatkleeding MEN ZIE ONZE ÉTALAGES. vinding zijn volgens den draadloozen dienst te Stockholm goed geslaagd. Het brandstof verbruik bedroeg slechts de helft van !t geen een gewone locomotief verstookt. PORTUGAL. Een aanslag op de Portugeesche ministers. Madrid, 18 October. Berichten uit Lissabon melden, dat na afloop van een feestmaal, dat de burgemeester der regeertog had aange richt, een bom is geworpen naar de minis ters toen deze de zaal verlieten. Verschei dene ministers zijn licht gewond. De politie nam in een naburig koffiehuis verscheidene revolutionairen to hechtenis. China en Portugal Uit Hongkong wordt gemeld, heeft de Portugeesche regeering een weigerend ant woord gegeven op de nota van het Chinee- sche bewind te Kanton. De regeering te Kanton: had geeischt dat de verdedigingswerken der Portugeezen op het eiland Macao zouden worden verwij derd. De Kantonneezen dringen er nu bij hun regeering op aan dat deze een krachtige hou ding zal aannemen tegen hét Portugeesohe bestuur op Macao. Zij hebben ook een be roep gedaan op alle Ghineozen to Portü- geesch Macao om tegen Portugeesche over heid in verzet te komen. TURKIJE. De auto van maarschalk Izzet pasja, den Turkschen minister van buitenlandsohe za ken, is Maandag to botsing gekomen met' een tram. De auto werd versplinterd en de maarschalk op straat geslingerd. Hij werd gekneusd^ aan schouder en arm, doch ver volgde zijn weg en zat later den dynastie- ken raad voor, waarheen hij zich op weg bevond. RUSLAND. Uil Wïadiwostok. Tseétlin de vertegenwoordiger van de sow- jet-regeering is door onbekend gebleven personen vermoord, terwijl hij zich in het geheim te Wïadiwostok ophield in verband met het plan van een communistische staats greep. VEBEENIGDE STATEN. De Vereenigde Staten en de Ccntralen. Washington, 18 October. De Senaat heeft het vredesverdrag met Duitschland, Oosten rijk en Hongarije bekrachtigd. (Londen, 13 Ootober. UM Washington wordt nog gemeld, dat, vóór het to den Senaat kwam tot de etodstemming over te dragen, de democraten nog een poging hadden ge daan om voor het vredesverdrag met Duitech land het verdrag van Veraailles met de twaalf punten van voorbehoud van Lodge to de plaats te stollen. Dat werd echter ver worpen. Do reserve, door het Senaats-oomitê voor de buitenl. zaken gemaakt, waarbij het deel nemen door de Ver. Staten aan do geallieer de commissie voor het herstel, of aan eenige andere internationale oommissie werd verbo den, tenzij met voorafgaande toestemming van het Congres, werd aangenomen. JBen amendement t welk strekte om de Ver. Staten te ontslaan van alle verplichtin gen, door het verdrag van Versailles opge legd, werd verworpen met 81 tegen 0 stem men. Hitóhcoók steundo in do ritting van den Sonaat, waar do vredesverdragen werden bo- sprokon, oen amendement, dat verklaart dat het de militairo partij to Frankrijk was die oen werkelijk govaar voor den wereldvrede kon worden. Shortridge was daarentegen van meening dat de houding van Frankrijk gerechtvaardigd was, daar het de afgeloo- pen veertig jaar tweemaal door Duitschland was aangevallen. Senator Mo. Klnley zeide, dat Amerika moest voortgaan zijn 'leger aan don Rijk te houden, daar de Ameribaansdhe belangen bij de Europeesche «aken het eiséhon. De dreigende spoorwegstaking. De correspondent van de „Times" te New- Yorfe vat het geschil tussohen de spoorweg- directiea en de arbeiders aldus samen: Tussohen 1916 en 1920 werden de loonen der spoorwegarbeiders met 140 percent ver hoogd, waardoor de spoorwegmaatschap pijen 600 millioen pond sterling per jaar aan arheldsloonen meer hadden uit te betalen. Juli j.1. gelastte de Arbeidsraad in het spoor wegbedrijf, die uit drie vertegenwoordigers van het publiek, drie van de maatschap pijen en drie van de arbeiders bestaat, een loonsverlaging van twaalf percent. Toenten- tijde gaven de financieele autoriteiten toe, dat een veel grooter verlaging noodig was om van de spoorwegen, die in het algemeen in een wanhopigen toestand verkeerden, een winstgevend bedrijf te maken. In de laatste maanden paarde zich de im peratieve eisoh der zakenwereld tot een ver mindering der vrachttarieven, welke zij on vermijdelijk achtte wilde er sprake zijn van herleving van den handel, aan den druk, dien de spoorwegmaatschappijen reeds uit oefenden tot vermindering van den last der arbeidskanen. Intusschen hebben de maat- sohappöon honderdduizenden arbeiders ont slagen, als het eenig middel dat overbleef. Het grootste deel van deze arbeiders is nog steeds zonder werk. De vakrereenigingsleiders beweren dat er bij de spoorwegen wanbeheer plaats heeft en dat de noodige bezuinigingen zouden kunnen worden verkregen, zoo er doeltreffender ge ëxploiteerd werd. Een belangrijk feit to den toestand van het oögeublik is, dat do maatschappijen heb ben belooid, onmiddellijk een verlaging van de vrachttarieven te doen intreden na de voorgestelde loonsverlaging, doch zij bewe ren dat een zoodanige stap onmogelijk is wanneer hun niet een verlaging van arbeads- loonen weidt gewaarborgd. OOST-DTDIE. De pest ln het Magelnngschê. Batavia, 18 October. De pestgevalleo to het Magelanigsohe nemen onrustbarend toe. In de week van 2 tot 8 Ootober hebben zich 170 gevallen voorgedaan. Waarschijnlijk zal het aantal in de week van 815 Ootober be langrijk hooger zijn. BINNENLAND. Uit de mijnstreek Men meldt aan de „Limb. Koer.", dat op do mijn Emma te Hoensbroek ongeveer 120 adpilnistratieve beambten ontslagen zijn, met een opzegtermijn van drie maanden. De Ioonprerlagtng In de metaalindustrie. De vergadering besloot de loonsverlaging niet te aanvaarden en verklaarde zich bereid met de andere organisaties van metaalbe werkers ten strijd tegen de metaalindua- trieelen te voeren. Naar men weet zou de eerste uitbetaling der verlaagde loonen volgens aankondiging in de verschillende fabrieken op 29 Oct. ge schieden. Het bestuur der afdeeling deelde mede dat er wergevera zijn, die een verla ging hebben in uitzicht gesteld van minstens 15 voor alle werklieden. Het schatte te Rotterdam en Schiedam het aantal metaal arbeiders op 15000, van wie ongeveer het derde gedeelte georganiseerd zou zijn. Dienstboden en Inkomstenbelasting. Naar de „Avondp." verneemt is de admi nistratie van de Rijksinkomstenbelasting thans begonnen, ook dienstboden to de be lasting aai te slaan. De loonen zijn, ook voor dienstbod®, dermate gestegen, dat het loon van vele dienstboden, tezamen mei een be drag voor kost en inwoning door de belas tingadministratie voor elk geval op zich zelf berekend, de 800 bereikt of overschrijdt, zoodat vas die soim belasting geheven moet worden. Dalende kaasprijzen. De kaaaprijs gaat langzaam dalen. Op de markt te ?urmerend was het Dinsdag stug en werden ook weer lagere prijzen besteed: fabriekskaas 68, met rijksmerk 60, boe renkaas 64, met rijksmerk 68 en com- missiekaai met rijksmerk 55, tegen 60 de vorige week. De commissiekaas heeft al 6ens 101 opgebracht Doordat er geen ex port naar bet buitenland is, is de prijs van de kaas met rijksmerk lager dan de onge merkte kaas. Woningbouw. (Tragen van Eamèrleden). De heer Abr. Staalman stelde den Minis ter van Arbeid de volgende vragen: lo. Is fet juist, dat de woningbouwver- eemiging „Eigen Haard" te Amsterdam haar voornemen om 241 woningen met Rijksvoor- schot te bauwen tot heden niet uitvoering heeft kunnen brengen, wijl de aannemings som 60.1100 beliep boven het hiervoor toe gestane krediet en dat deze aannemings som met het bedrag van f 50.000 zou worden verlaagd, indien de aannemers de voor de zen bouw benoodigde heipalen, dak-, en balkhout op de vrije markt mochten betrek ken en niet gedwongen waren een en ander te 'betrekken van de N. V. Centrale Bouw- materialen-Voorziening (O. iB. V.)P 2o. Zoo Ja, ia do Minister dan bereid mede te werken, om deze belemmeringen van den woningbouw en den vrijen handel uit den weg te ruimen? 8o. Is helt' juist, dat de leiding van de ven nootschap „Vreewijk" te Rotterdam, die met Rijksateun een groot woningcomplex 'bouwt, in handen ia van iemand, die tevens «teen- fabrikant a en' in deze qualiteit belangrijke hoeveelheden steen voor dezen bouw hoeft geleverd ria de Mij. „Eerste Rottordamsch Tuindorp", welke alle aandeelen van „Vree wijk" bezit en waarvan deze «teenfabrikant directeur 4o. Zoo ja, acht de Minister dan deze wij ze van doem aanbevelingswaardig en aoht de Minister het daarentegen nielt wonscho- Ujk, hiertegen maatregelen te némen? Do sluiting dor publieke vermakelijkheden te Hilversum. Men meldt uit Hilversum: Gedurende vijf weken ia alhier geen enkele voorstelling, hetzij in de biosooop of schouwburg, hetzij op het sportpark gegeven als uitvloeisel van do actie, die door de belanghebbenden wordt gevoerd tegen de verhooging der belasting op de publieke vermakelijkheden tot 40 Het scheen alsof op het eind van de vorige week een kentering in den strijd was geko men. Er lad n.1. Zaterdag een onderhoud plaats tuiachen den wethoudbr van finan ciën, den teer Dam en een viertal leden van het comité van actie. De vertegenwoordigers van het comité van actlo hebben hun verzoek aan den raad, om het belastingpercentage van 40 weer op 20 terug te brengén, 'toegelicht. Het standpunt van B. en W. bleek volgens de mededeeling van den wethouder van fi nanciën in deze oonferentie aldus te zijn: „Eerst te zaken openen en dan overwe gen of a«a de ingebrachte bezwaren even tueel tegemoet kon worden gekomen". Dit antwoord verwekte bij de vertegen woordigers van het comité 'groote teleurstel ling en deze gaven te kennen dat opening hunner zaken onder de nieuwe belasting verordening van 40 de ondergang zou be- teekenen. De onderhandelingen zijn thans afgebro ken en de algemeen verwachte ontspanning is dus niét gekomen. De strijd zal worden voortgezet. Er van door. Te Bussum is een 17-jarige jongen met een bedrag van f 10,000, hetwelk zijn vader van anderen onder zijn berusting hadjge- vludht. (Hbl.) TWEEDE KAMER. (Bij den aanvang der zitting van Dinsdag biedt de heer Weitkamp excuses aan voor de Vrijdag j.L gebezigde onvriendelijke uit latingen ten opzichte van de sociaal-demo craten1, welk excuus de heer Duys gaarne aanvaardt. Deze laatste is erkentelijk voor de ruiterlijke wijze waarop de heer Weitkamp zijn ongelijk heeft erkend. Min. Aalberse verklaart voorts zich te hebben vergist toen hij de kosten van de motie Duys op 14.— millioen stelde; dit moet zijn 9— millioen. Voortgegaan wordt met de behandeling van herziening van de Invaliditeitswet. De heer Drion (V. B.) verklaart zich tegen verhooging van de loongrens tot 8000 met het oog op de bestaande neiging tot loons verlaging. De heeren Duys en Smeenk <a.-r.) betoogen, dat de verhooging geen werkelijke uitbreiding beteekent; men normaliseert al leen de verminderden geldswaarde. Het -artikel «wordt vervolgens aangenomen met 63 tegen 13 stemmen. Een paar amende- meuten om den aanmeldingstermijn die 8 December 1021 is .geëindigd te verlen gen, worden aangenomen. Beidei wetsont werpen wijziging Invaliditeit», en wijzi ging Ouderdomswet worden vervolgens aangenomen. Kort, maar belangrijk was de discusrio over het wetsontwerp tot aanvulling en wij ziging der Zegelwet, waaruit minister De Geer blijkens de millioenen-nota vijf millioen hoopt te halen. Het wetsontwerp zelf is nog een erfstuk van minister De Vries. Het breidt de belasting, welke reeds van de zgn. waaxde-papieren (effecten, wissel, enz.) gehe ven wordt, uit tot pakhuisceel, cognossemen ten, vrachtbrieven en soortgelijke beschei den. Bovendien zullen voortaan (als het wetsontwerp het Staatsblad bereikt, wat voorshands nog twijfelachtig is) de verzoek schriften om goedkeuring van statuten ter bekoming van erkenning eener vereeniging en die tot wijziging van statuten met een zagéLrecht worden belast (rasp. 60 en Ë5). Tegen deze laatste belasting (niet alleen daartegen trouwens) kwam de heer J. ter Laan in verzet. Mr. Oud daarentegen verde digde deze bepaling. Tal van voetbalclubs, dansclubs enz. aldus de vrijzinnig demo cratische afgevaardigde kunnen best de koninklijke goedkeuring ontberen en zouden die ook niet aanvragen, als daaraan kosten van eenige beteekenis verbonden waren. Dit Kamerlid kon zich dus met dit doel der vooratellen vereenigen', als slechts bij afwij zende beschikking (welke bijkans nooit voorkomt) restitutie plaats vond. Tot deze kleine concessie is minister De Geer bereid, als mr. Oud ©en amendement van die strek king mocht indienen. Verschillende andere wetsontwerpen zijn zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Het waren de suppletodre begrooting van fi nanciën over 1920 (68 millioen meer, groo- tendeels voor voorschotten ingevolge de Wo ningwet), de verhooging van de begrooting van het bouwfonds (waarbij de dure rijks- krankzinnigengestiohten ter sprake kwa men), het wetje tot verhooging van de kos ten van vervolging to zake van directe be lastingen (de waarschuwing wordt van 9 op 15, de nnnTTiflm'np van 10 op^20 cent ge bracht), de suppletoire onderwijs begrooting voor 1920 (alleen reeds 40 millioen meer voor het lager onderwijs), een ontwerp, waaraan o.a. de heer Otto interessante beschouwingen wijdde, de wijziging van dé Steenhouwers- wet, (waarop een amendement-De Groot was ingediend, dat werd overgenomen} en de wij ziging van de Nijverheidsonderwjjswei, wel ke tot vrij uitvoerige diacussiën aanleiding gaf. Vergadering van Woensdag. De heer Kleerokooper (s.-d.) vraagt verlof tot het houden van een interpellatie over het ontslag van een polltie-agent te Breda. Op dit verzoek zal Donderdag worden beslist. Nadat een benoeming voor den Hoogen Raad heeft plaats gehad, wordt voortgegaan met do behandeling van de wijziging der Zegelwet. Het ontwerp wordt met eenige amendementen aangenomen. Aan de orde is do totorpollatle-A. P. Staal man (o.-d.) omtrent ondersteuning van gedu rende de mobilisatie afgekeurde militairen. De lnterpellant was ontevreden omdat de Minister slechts een ultkeering iheens en niet ook een jaarlijksche ondersteuning had gegovon. Minister Van Dijk echter wees er op, dat de motie-Staalman van 29 Juni 1920 duidelijk gewaagde van ultkeering toeons of jaariijkacho uitkeertog. En al boweerdo nu ook de heer Drosselhuys, dat to den geest der Kamer, toch eigenlijk „en had beteekend en al kreeg de heer Staal man steun van alle kanton de Minister bleef op zijn stuk staan. Alleen voor bijzondere gevallen wilde hij nog een uitkeering, ver deeld over eenige jaren, overwegen daar de begroottogspost toch nog niet was uitgeput. Overwegen. Want, zoo zei hij, ik beloof niets. Ik moet over meer uitgaven eerst over leggen met mijn ambtgenoot van Financiën. Echter was hij wol bereid, reclames die mochten inkomen, niet schriel te behande len. En de heer Sobokking verkreeg daarbij de toezegging, dat er een oommissie van advies (advies aan den Minister n.1.) zou worden ingesteld, waarin ook burger-ele menten' zouden zitten, waarna deze afgevaar digde een door hem Ingediende motie kon indienen. Er zijn, ter stemming, nog twee moties overgebleven, eene van den lnterpellant en eene van den heer K. ter Laan. t Komt er echter niet op aan of zo worden aangenomen of niet aldus het Hdbl. De Minister zal er toch geen gevolg aan geven. GEMENGD NIEUWS. Auto-ongeluk. Naar het „Hrl. Dgtfl." verneemt, is de heer P. Kuyper, vroeger architect te Heem stede, die Maandagavond imet zijn auto van Haarlem naar zijn woonplaats to iSlauw- capelle ging, op den weg nabij Utrecht, met zijn auto tegen een boom gereden. De heer Kuyper viel uit de auto, geraakte ln een sloot en ls daar in de modder gestikt. als het baste versterkingsmiddel voor Zenuwen en Lichaam. flTTUBL 'De „Daily Chron." doet een verhaal van geheime plannen van een internationale die venbende om op groote schaal juweelendief stallen te plegen. De juweliers te Londen, die verwittigd zijn, dat er Iets van dien aard gaande is, nemen allerlei maatregelen om de plannen der bende te verijdelen, doch houden die strikt geheim, omdat men hier te doen heeft met oplichters, die „groote heeren" in het „vak" zijn-Het rijn mannen van opvoeding en ontwikkeling en er zal heel wat slimheid noodig zijn om hun plannen te verijdelen, te meer ook, omdat vrouwen in het complot betrokken zijn. Ken groote assuradeurs-firma, vooral ln den Juweelenhandel, heeft verklaard dat hij ook reden heeft aan te nemen, dat een groote Internationale bende plannen beraamd heeft en dat zich onder hen menschen bevin den, die zich zelfs in hofkringen hebben be wogen die de misdaad goed bestudeerd hebben bedreven zjjn op het gebied der rechtsgeleerd heid en der geneeskunde, en vermoedelijk geheel nieuwe methoden zullen toepassen. Deze assuradeur beraamde dan ook reeds plan nen om een specialen deteetive-dienst te vor men, waarvan de leden zullen moeten gekozen worden nit de beste kringen, opdat zij zich daarin vrjj kunnen bewegen. Hij zeide, dat de dieven zeiven zich steeds bewegen in de grootste restaurants, doch dat zij zeiven meestal niet het leeuwenaandeel van hun roof krijgen, doch dat deze ten goede komt aan degenen, die achter de schermen de geheele bende or- ganiseeren, en die wel zoo slim z$)n te zorgen, dat zij „buiten schot" kunnen blijven als de dieven gepakt mochten worden. Die organi sators zijn wel bekend, maar men heeft geen vat op hen. Velen hunner zjjn personen van hoogstaande positie, tegen wiet niemand een woord van verdenking zou durven uiten. Scotland Yard staat zelfs machteloos tegen over hen en geheel nieuwe detective-methoden moeten tegen hen worden toegepast. Mlnlsteriëele crisis. Dg Rotffirdamsohe afdeeling van den Alg. Ned. Metaalbewerkersbond hield Dinsdag avond eet vergadering ter bespreking van de aangekondigde loonsverlaging.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 2