T Tweede Blad. Zoon D.35 per 106 stuka iEierkolen: Heeman Fabe® f BJflL per |1QQ KG. VAN DONDERDAG 20 0CT0BER 1921. PLAATSELIJK NIEUWS. Bij Kon. besluit van 17 dezer is, met in gang van 1 November, op verzoek,' ter zake van langdurigen dienst, onder toekenning van een voortdurend pensioen, een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend aan J. M. C. Haak, kapitein van den plaatse- 1 ijken staf, plaatselijke adjudant alhier. Vrijheidsbond, old. Helder. •He afdeeling Helder van bovenstaanden Bond hield DinscLavond op de bovenzaal van het Algemeen Tehuis voor Militairen (Spoor straat) een algemeene vergadering, waarbij als sprekers optraden mevrouw Willek es MaodonaldReijnvaan uit Haarlem en prof. dir. 13. D. Eendmans uit Leiden. He belang stelling was niet zeer groot De Voorzitter der afdeeling, de heer Egb. J. Bok, heette de aanwezigen welkom en gaf eerst het woord aan mevr. Willekes Maodo nald, wier rede zich in het bizonder bepaal de tot do deelname der vrouw aan het werk van den Bond. In de oorlogsjaren, aldus spr. hebben ook'de vrouwen veel geloerd; de oorlog hoeft haar wakker geschud. Natuur lijk zal do invloed der vrouw in de toekomst den oorlog niet kunnen verhinderen, maar ongetwijfeld zullen door haar invloed ver schillende toestanden verbeteren. Tijdens - Te 's-Gravenhage slaagde voor hot voor- T veroveren, iqaens loopig machinisten-diploma de heer C. J. SÏÏLIf Veer, alhier, Te 's-Gravenhage slaagde voor het voor- loopig machinistendiploima de heer J. M. Verberne, alhier. DE PLAATSELIJKE INKOMSTEN BELASTING. richt; de toeloop van vrouwen was aan stonds al .groot, omdat het program van de zen Bond gemakkelijk was ingericht Dade lijk werd een Vrouwenbond uit de E. B. op gericht, die goed' en nuttig werk deed. Toen het idéé van eene fusie rijpte in de verschil lende bonden, bleek dit eigenlijk geheel'uit de mentaliteit der vrouwen te zijn gekomen; steeds was het haar Idee ook geweest En de Onder da ingekomen stukken, vermeld o© I ™an^en' 4/-e aanvankelijk niet goed wisten de Raadsagenda voor de vergadering op 'hoe de moest wden 1B"8epaW' wa™n Dinsdag ajs. is er een, dat allicht aan do al gemeene aandacht ontsnappen zou, terwijl het toch van groot belang ia voor de ingeze tenen in verband met de plaatselijks inkom stenbelasting. Vermeld wordt n.L dat ter visie is gelegd het Besluit van Gedeputeerde Staten tot niet goedkeuring van het Raads besluit tot wijziging der Gein. Begrooting dienst 1921. Dit beteekent, dat Gedeputeer den zich er niet mee kunnen vereenigen, dat de uitkeering uit de O. W. belasting gebracht wordt op de gewone ontvangsten, waardoor liet uit de pL inkomstenbelasting te heffen bedrag met het bedrag der uitkeering zo© kunnen worden verminderd. Gezien het geval Haarlem (zie HelcL ört. van 9 Juli '21) .en verschillende andere be richten is die houding van het ooilege van Gedeputeerden alleszins vreemd en onver wacht De vraag rijst dan ook, of het Ooilege van B. en W. het Raadsbesluit wel met kracht en klem verdedigd heeft, zóó dat ook Gedeputeerden den indruk kregen dat ver mindering van den belastingdruk hoog noo- dig was. De thans igevallen beslissing doet vermoeden dat dit niet het geval was, en dat het Raadsbesluit zeer slap werd ondersteund. De vraag is van genoegzaam belang om tot klaarheid te worden gebracht, en wij mo gen dan ook wel verwachten dat de Raad aan het Ooilege om nadere inlichtingen zal vragen. Onderzeeboot E VL Het voorloopiga reisplan naar Neder- landsoh-Indië van Hr. Ma. onderzeeboot K VI, onder bevel van luitenant ter zee le kl. J. J. v. d. Have, is als volgt opgemaakt: Ver trek van den Helder 27 October e.k.; van 2—9 November te Lissabon} 10—20 Novem ber te Tunis; 27 November—2 December te Alexandrië; 87 Dea te Pord-Said; ff—9 Deo. te Suez; 1021 December te Aden; 1—9 Januari 1022 te Colombo; 1410 Janua ri te Sabangj 2B Jan. aankomst te Batavia. De „Zeven Provinciën". Bet voorloopiige reisplan van H.M.'s „Ze ven Provinciën'naar Ned.-Indiö, onder be vel van kapitein-Mtenant4er-zee R. P. C, Spengler, is 'ais volgt: 8 November vertrek van Nieuwediep; van 18 tot 23 November te Napels; van 28 tot 29 Nov. te Port Said; van 5 tot 8 December te Aden; van 17 tot 22 De cember te Colombo; 60 December aankomst te Tantjofc Prikok. Volks- en winterconccrten. Zooals de advertenties In dit nummer aan kondigen vangen do volgende week de ma rine-concerten aan. Dinsdagavond heeft het eerst abbonnements-concert plaats. Woens dagavond het eerste volksconcert. Wjj ko men op dit concert, waarbij eene sopraan zangeres hare medewerking zal verleenen, reader terug, en zullen in ons volgende num mer ook het programma ervan opnemen. Wat de volksconcerten betreft, in de adver tentie vindt men de regeling voor den kaart verkoop Voor de abonnementsconcerten kan men< zich nog opgeven bij de heeren Leeu- wens of de Boer. Ook hieromtrent wordt verwezen naar de advertentie. Afloop Huizenveiling, gehouden op Woensdag 19 October, ten over staan van Notaris Engebnann: Huis en erf Gravensteuat 13. Kooper: J. Boerdjjk q.q. voor/1751. Huis en erf Gravenstraat 17. Kooper: Chr. van 'Dijk q.q. voor 1026. Huis en erf Gravenstraat 19. Kooper: Ghr. van Dijk q.q. voor f 670. Huis en erf Gravenstraat 21. Kooper: A. Govers q.q. voor 760. Aanbesteding. Door Burgemeester en Wethouders werd Dinsdag ten raadhuize alhier aanbesteed de levering van brandstoffen voor de gemeente-gebouwen voor het Jaar 1922. Ingekomen waren 0 billetten: Steen kolen: P. Schagen BAS; Wed. Bakker Zoon, stukkolen 8.40; Heeman Faber 8.25; H. Booy 8.; Gebr. Kruyff 2.80; P. Bandsma 2.75. Anthraciet: P. Schagen 4.48; Wed. Bak ker Zoon 20/30 4.30; id. 80/50 4.60; Hee man Faber 4.20; id. Eng. 6.60; P. Bandsma Holl. 20/30 4.10; 80/50 4.50; Eng. 6.40; H. Booy, Belg. 4. id. no. 2 4.35; Gebr. Kruyff, Belg. of Holl. 4. Alles per 100 K.G. Bruinkoolbriketten: P. Schagen 1 8.80; Wed. Bakker Zoon 8.70; H. Booy 8.60; Gebr. Kruyff 8.60; P. Bandsma 8.40; Heemian Fabor 2.76, por 100 K.G. Lange turf: P. Schagen f 1.60; P. Bands ma 1.60; Wed. Bakker Zoon 1.60; Hee mian Faber 1.80; Gebr. Kruyff 130; H. Booy 1.171/,, per 100 K. G. Korte turf: P. Schagen 1.10; P. Bandsma 1.05; Wed. Bakker Zoon 1.05; Heeman Faber f 1.Gebr. Kruyff f 1.per 100 K.G. Vuurmakers: H. Booy 0.60; P. Schagen 0.50; P. Bandsma 0.45; Gebr. Kruyff 0.45; Heeman Faber 0.40; Wed. Bakker blij, dat de vrouwen de zaak aanvatten. De vrouwen waren het klinkt misschien wat onvriendelijk minder verpolitiekt dan de mannen .Wat spr. het meest heeft gefrap peerd bij de samenstelling van het fusiepro gram, was het feit, dat de vrouwen, die toch van geheel verschillend inzicht waren, in een uur daarmede klaar waren. In dit verband brengt spr. een woord van waardeering aan de besturen van mannen, die op loyale wijze aanvaardden hetgeen door de vrouwen als eisch was gesteld. Er was een drang om sar men te werken; mogelijk dat de zucht om de aanstaande 'kiezeressen te vriend te houden, hierin een rol speelde, persoonlijk: gelooft spr. evenwel ook in de hoogere motieven waardoor de mannen geleid werden. Wat kan, vraagt spr. de Vrijheidsbond geven aan die vrouwen, die geen bestuurs functies 'erin vervullen? Allerminst een heilstaat op aarde: de Vrijheidsbond is do partij van het praktisch idealisme, zij schermt niet met vage woorden en beloften zooals andere partijen. De V. B. eischt de volkomen gelijkstelling van man en vrouw. Om deze stelling in het program opgenomen te krijgen was er van de zijde der mannen veel goede wil moedig. Onze wetgeving gaat nog niet in die richting, ook is deze gelijk stelling nog lang niet de wensch van elke vrouw, Betreffende de onderwljsp aragraaf wordt opgemerkt, dat de V. B. wil beter onderwijs, speciaal om de vrouwelijke jeugd klaar te maken voor haar gezinstaak. De ontaarding van onzen tijd is voor een groot deel het gevol van slechte toestanden. Loonsverhoogingen zijn heel mooi, maar geven niet veel, indien de vrouw zelve niet berekend is voor haar taak. En ook in de beter gesitueerde klassen zijn nog vele meis jes, die niet voor haar toekomstige taak be rekend zijn. De verzorging van de geestelijke en gods dienstige belangen acht de V. B. van belang. Het is de fout van de vrijz. partijen, dat deze de laatste vijftig jaren te veel verwaarloosd zijn. Door te gxoote vrijheid is materialisme ingeslepen. We moeten dan ook een anderen weg uit, de geestelijke belangen der mensoh- heid dienen meer te worden behartigd. De V. B. heeft goed gezien door dit aan te pak ken. Maar de godsdienst mag niet een wa- p enin de politiek worden. Niet het aankwee- ken van één dogma moet bevorderd worden; waar godsdienstig gevoel is, moet dat wor den aangekweekt onverschillig van welke richting. Bevorderen van medezeggenschap van den werknemer. Dit, geldt ook voor de vrouw. De vrouw is heerscherea in de huishouding, maar hei zou er mooi uitzien indien' geen overleg bestond tusschen man en vrouw. Zoo is het ook in de maatschappij; alle arbeid, hetzij hoofd- of handenarbeid, heeft waar de, en slechts onderlinge sympathie van el- kaars werk en waardeering kan dien ar beid vruchtbaar doen zijn. En zoo goed als in het huishouden de werkneemster (de dienstbode) het billijke voelt, dat die huis vrouw de finaretieele verantwoordelijkheid voor de huishouding moet dragen, zo© goed geldt dit ook in de maatschappij, en een ver standig arbeider ziet in, dat er dn zijn fa briek één is, -wien de verantwoordelijkheid toekomt. Tenslotte de militaire paragraaf. Ook hier blijft de V. B. bij het „praktisch ideaLismo". Men begrijpt, dat wij in het vraagstuk der ontwapening geen rol kunnen spelen. Maar niettemin wil onze Bond samengaan met de landen, die de ontwapeningsleus hebben aangeheven. De V. B. is door een en ander bij uitstek een vrouwenbond, en spr. wekt de aanwezige vrouwen op tot aansluiting en .medewerking. Hier ligt een eeretaak voor de vrouwen. Van oudsher zijn de vrijzinnige partijen wars geweest van dwang noch van kerkelijke noch van partijleiders. Welnu, laat ons toornen zelfstandig werk te kunnen doen. Laat ons breken met alle lauwheid en lakschheidl Prof. Eerdmans begon met te zeggen, dat hfj als het ware op het door mevr. Willekes Maodonald gesprokene kon vervolgen, om dat het zich geheel bij zijne rede aansluit. Spr. gaat in 't kort de oprichting van den Vrijheidsbond na; de stichters waren aan vankelijk niet erg ingenomen met den naam, hoewel een andere naam evenmin voldeed. Maar later is spr. tot het inzicht gekomen dat de naam eigenlijk zeer juist is. Mevrouw Willekes heeft reeds een beroep gedaan op hetgeen in een Nederlander leeft: een hang naar zelfstandigheid, die soms wel eens de perken te buiten gaat. Vian ouds her is dat den Nederlander eigen: als kin deren van de vrije republiek der Vereenigde Nederlanden hebben wij immer gekend een souveroMteif als die van den Russischen csaar. Wij zijn nimmer onderdrukt .gewor den; steeds beeft onzo natie zich kunnen uit leven. Aan politiek doen we niet veel; de Ne derlander heeft er slechts een matige be langstelling voor en vindt het eigenlijk Iets minderwaardigs, waarvoor hij ziohzelvem te veel respecteert. Wat is hiervan de oorzaak? Omdat op po litiek terrein de strijd van het algemeen 'be lang ligt, en in dien strijd is zooveel on verkwikkelijks. En do hoogste dingen gebeu ren toch wel, ondanks den politieleen strijd. De vrijheden die wij van oudsher bezitten, blijven, en wij stellen ons do politiek voor, die allerlei dingen uitvecht, welke tenslotte die algemeen-bestamïde vrijheden niet aan tasten. Het kan ons meestal weinig schelen welke politieke partij aan het roer zit, de groote dingen blijven toch onaangetast. Het is merkwaardig, dat de georganiseerde leden van alle politieke partijen in ons land bij el kander nog niet eeni tiende vormen van het aantal kiezers. Nu met vrouwenkiesrecht er b}j zal men heel hard moeten werken wil men zelfs die verhouding handhaven. De rest, zijnde 9/10 van onze* kiezers, behoort tot de onverschilligen, de kleurlooze middenstof. Hoe komt het dat die verhouding zoo ongun stig is? Omdat hetgeen wij van de politiek verlangen, niet in gevaar verkeert. Ons land was veel eerder een vrij land dan andere lan den van Europa; uit 'die andere landen kwam men vaak hier een schuilplaats zoeken. Omdat de oude vrijheden thans in gevaar komen, is de naam van Vrijheidsbond zoo juist gekozen. Onze samenleving in het ver leden was het gebied waarop zich onze maat schappij' van ithans kon ontwikkelen; kun sten en wetenschappen konden 'hier bloeien omdat er geen gezag was, dat ze onderdruk te. In onze koloniën zijn thans nog inboor lingen, die voor 1000 jaren precies zoo leef den als thans. Wij daarentegen hadden de gelegenheid een anderen cultuurbodem voor ons zeiven te stichten. Eerst waar persoon lijk bezit kan ontstaan, komt de prikkel tot inspanning. Zoodra zich in de maatschappij vastzet het particulier initiatief, begint de beschaving. Thans is de moderne staat ge komen met zijn ingewikkeld samenstel en nu komen 'er, die de fundamenten van dien staat willen aantasten het particulier bezit willen afschaffen, en streven naar socialisa tie. Het hoofdbeginsel van Marx' leer: de aanvechting van het kapitaal ien het brengen van de productiemiddelen aan de gemeen schap heeft in veler harten weerklank ge vonden, en men wil. de nieuwe samenleving op deze nieuwe leest schoeien. Wij krijgen dan niet langer een vrijheid, maar een rege ling van bovenaf van ons zakenleven. [Daarom is de naam van Vrijheidsbond' zoo juist. Wij voelen ons maatschappelijk wel, zijn, onze geestelijke ontwikkeling voortge komen uit gansch anderen bodem dan dien der gemeenschap. In den grond is de sociali- seeringsgedaebte mooi. Niet daarvoor heb ben wjj den V. B. noodig, omdat iedereen doordrongen is van. het noodige. Maar zoo'n maatschappij ia slechts voor ideaalmensohen bruikbaar. Wie' do menschen neemt zooals zij zijn, weet, dat het niet mogelijk is een dergelijke maatschappij te stichten met het soort menschen, dait we thans hebben. Men nieme eens de proef door op de schouders van 20 menschen een zaak van verantwoor ding te leggen .Er komt niets van terecht. Wel daarentegen als ge het aan een of twee menschen opdraagt. Enzoo is het in den staat ook; het welzijn daarvan wordt gedra gen door een groot aantal menschen. We lezen in de Troonrede over zuinigheid, maar de staat geeft het voorbeeld van het tegen deel. Toen spr. noijj Kamerlid was, werd een Indische begrooting opgemaakt van 60 mil hoon. In den loop van het jaar kwam een suppletoire begrooting voor.ffS millioen, Gouv. generaal Fock vaardigde toen een cir culaire uit, waarin hij zeide, dat voortaan de bedragen die boven de begrooting werden uitgegeven, uit eigen zakken der ambtena ren moesten word en 'bekostigd. Niet alleen bij den staat, ook bij particuliere instellin gen (maatschappij en) wordt vaak met geld gesmeten totdat dit geld is van de gemeen schap. De menschen zijn dus 'onvoldoende ideaal ontwikkeld. Met enkele voorbeelden toont spr. aan, hoe thans zelfs van regeeringswego een rigou reus 'ingrijpen besbaat, bijvoorbeeld ten op zichte van den verplichten arbeidstijd. Een fabrikant in den Haag wilde, in samenwer king met de arbeiders, de 45-urige werk week liever aldus verdoelen, dat gedurende 5 dagen 0 uur gewerkt werd .in plaats van 8, terwijl dan de fabriek des Zaterdags stil stond. De regeering weigerde dit. Wij plakken zegeltjes voor de Invalidi teitswet, terwijl van elke f 10Ö die we plak ken niet meer dan 20— aan de verzekering ten goede komt: de rest is voor ambtenarij en voor mooie tapijten, modern ingerichte kantoren, eto. Ome vrijheid wordt aan ban den gelegd en economisch gaan we er niet op vooruit. Men moet het persoonlijke niet dooden; wat de kans heeft 'groot te kunnen worden, moet uieui die kans niet ontnemen, anders maakt men van de maatschappij een zak erwten. Het is de 'socialisatie 'en het brengen van de productiemidd elen aan de gemeenschap, welke daar tegenin gaan. Het is daarom te betreuren, dat de vrijzinnig-democraten zich niet bij ons hebben aangesloten. Zij hebben uit hun beginselprogram den eisch van het blijven in particuMea- bezit van de productie middelen laten vallen, en drijven daarmede in de richting van Marx" theorieën. Iedero verdere stap in die richting is fundamenteel verkeerd. Als men beproefd met onrijpe menschen rijpe dingen te ondernemen, moet dat mislukken. Hiervan is Rusland het jong ste voorbeeld. De geestelijke vrijheid willen wij handha ven. Men kan iemand dwingen, maar niet de gedachte. Onze maatschappij wordt go- maakt door de gedachte; mevrouw Willekes wees reeds op 'den. godsdienstigen achter grond van onze gedaohten. Eigenaardig is het verschil ln mentaliteit van den Hollan der met bijvoorbeeld den Engelschman. In Engeland was er niemand, die van de doen de distributie verstrekte hoeveelheden meer wilde hebben dam hem was toegewezen, ter wijl in ons land door hoog en laag gesmok keld werd. En (Lat was in tijden van nood; toen reeds misto men hier in ons land vol- doendo gemeenschapsgevoel. Laat staan dan nu in tijden, dat er geen nood meer is! Wet ten kunnen dam ook alleen worden uitge voerd indien ze door het volk worden ge voeld. De groot;ato .bestrijders va nhet bizon der onderwijs 2:ijn juist voortgekomen uit deze kringen, waar zij den dwang, dia daar heerscht, hebben leeren kennen. Minister Aalberse heeft een ontwerp land- arbeiderswet on tworpen, dat indruischt tegen de algemeen rnensohelijke gevoelens. Leer toch vooral good aan de mensohen, ook aan do boeren, dat 13 uur werken een plicht is, en dat daarna de plicht luieren is. Geen enkel werk wordt good verricht 'als het niet wordt gedaan met liefde, en door zulke leer te ver breiden ontneemt men hef werk den prikkel der liefde. Wij wenschen niet een soort uur werk te maken van het dagelijksch werk. Vandaar de 'die dit begrip zal moeten be vorderen. Er moet inzicht komen en verant woordelijkheidsgevoel, en langs een langen moeilijken weg moet zoo'n ideaaltoestand groeien. Op de Delftsche Spiritusfabriek ia men 'al 20 jaren bezig den arbeider eenige belangstelling in het wel en wee der fabriek bjj te brengen. Men heeft hem zelfs aandee in de winst gegeven. De proef is tot nog toe totaal gelukt. Ér is dus, vooral van de zijde van den werknemer opvoedend werk te ver richten. Spr. komt nu op de internationale positie van ons land. Voor onze onafhankelijkhedc staan wij op moeilijk terrein. De tijd dat wi sterker en machtiger waren dan onze buren, is voorbij; en de vraag van de landsverde diging is geworden een vraag van eindeloos gemodder en eindelooze discussies. Wij voe len de noodzakelijkheid om ons te wapenen teneinde ons te kunnen verweren, maar te vens voelen wij dat we niet kunnen. De hoop van den V. B. is gevestigd op die politieke partij van wie men verwachten mag, dat zi door internationale overeenkomsten de las ten van do legers zal verminderen. Wat ons land betreft, wij zijn te weinig onszelf ge weest tot nog toe. Ieder dier heeft zijn mid delen ter verdediging gekregen, en wij doen niet .goed ons te vormen naar de groote ko lossen die ons omringen. Typeerend is op dii' gebied onze vloot Wij zullen meer origina liteit moeten toonen: ons leger moet alleen op verdediging ingericht zijn en wij zijn daarvoor op het water aangewezen. Maar wij moeten de menschen hebben, die den moed hebben in te zien, dat wij ons moeten aanpassen aan onze eigen kracht Voor vloot moeten wij een massa klein materieel heb ben en niet mee® de groote kolossen navol- 'gen. Vóór alles is het noodig politieke laksch- heid af te schuiven. De meerderheid van on ze politieke groepen gebruikt de politiek voor eigen belangen. Het is eenvoudig gru welijk, dat er nog betaalde politieke pro pagandisten in raden en zelfs in de Kamer zitten. Natuurlijk komen deze met geen an dere leuzen dan die welke hen door hun be sturen zijn opgegeven. Met een beroep op toetreding tot den V. B. eindigde spr Van de gelegenheid tot gedaohtenwisae- ling werd geen 'gebruik gemaakt, waarna de heer Bok, onder dankzegging aan heide sprekers, de vergadering sloot. „De Jordaanprlnses." Zooals reeds is vermeld, zal het ensemble der Nederlandsohe Opera en Operette, direc tie Piet Köhler, Ger. Leenders en Jos. Mas tenbroek, Vrijdag alhier eene opvoering ge ven van Max Gabriël's operette „De Jordaan- prinses". Over deze vertooning schrijft de „Oprechte Haarlemsche Courant": ,,'t Is een gezelschap geworden, dat er we zen mag. Het heeft den knapsten onzer ope- rettespelers, Piet KöMer aan zich geassoci eerd en de drie-hoofdige directie beschikt thans over een goed gezelschap, een aardag koortje, goede mufciefc en eigen décor. De ,yJordaanprinses" is, zooals de titel reeds doet vermoeden, een brok leven uit den Jor daan, het meest typische deel onzer metro polis. Maar dit genre is reeds vrij wel uitgeput on daarom heeft de handige librettist, die zich achter 't pseudoniem Jaok Junior ver bergt, er een intrige aan verbonden* welke een allergelukkigste trouvaille mag genoemd worden. De muziek is van Max Gabriël, de compo nist van talrijke met succes opgevoerde ope rettes. Ook 'in dit weik is hij er in geslaagd voor zooverre de gelegenheid daartoe werd geboden, aantrekkelijk werk te leveren in den vorm van melodieuss soli's, vloeiende sa- menzangen en populaire wijsjes." GEMEENTERAAD. De Raad der gemeente is bijeengeroepen voor eene vergadering op Dinsdag 25 Octo ber 1921. Onderwerpen ter behandeling: Ingekomen stukken, ten aanzien' waarvan wordt voorgeisteld ze voor kennisgeving aan te nemen: a. Beantwoording van de vraag van den heer J. Schoeffelenlberger en mededeeling in zake de gasprijsregeling. b. Verslag van het Schoolreisje van de leerlingen der hoogste klassen der openbare en bijzondere lajgere scholen. c. Bericht dat den Minister van Binnen- landsc/he Zaken is verzocht zoo mogelijk be spoediging der goedkeuring van de veror dening op de heffing van rechten voor ver gunningen in zake openbare gronden en pleinen te willen bevorderen. d. Mededeeflinlg in zake de den 9 Augustus j.L vastgestelde verordeningen op de plaat selijke belastingen naar het inkomen. e. Goedkeuring op het Raadsbesluii van 6 Mei 1921 tot wijziging dér Verordening op de heffing van keurloonen van slachtvee en vleesch. Ter visie zijn gelegd': f. Besluit van Gedeputeerde-Staten tof niet goedkeuring van hef. Raadsbesluit tot wij ziging der Gem. begriootüng, dienjat 1021. jg De ingekomen inlichtingen en gegevens toegezegd bij de beantwoording van het Al gemeen Rapport der Gemeente Rekening, dienst 1020. h. Een adres van den Algemeenon Bond van Politiepersoneel in Nederland (met Me morie van Toelichting) betreffende de sala- rieering van het Politie-personeel ln ver band met het rapport van de Staatsoomanis- sie-Raaijmakers. Ingekomen stukkon ten aanzien waarvan wordt voorgesteld ze in banden van Burge meester en Wethouders te stellen om prae- advies. Advies van het Comité ter behartiging van de algemeene belangen van Overheidsper soneel betreffende de samenwerking tus schen dat Gomité en de Vereeniging van Ne derlandsohe Gemeenten. Rekening en] Verantwoording van het Ge meentelijk Pensioenfonds, dienst 1920. Voorgesteld wordt de gevraagde goedkeu ring te verleenen..' Voostel betreffende verbouw van het Raadhuis )Sobwabenheim) en Be stemming verbouw Raadhuis (Djjkstraat), waarover de stemmen hebben gestaakt. Voorstel tot wijziging en aanvalling der Alg. PoL Verordening. Voorstel tot vaststelling van de Verorde ning tot heffing der belasting op tooneel- vertooningen en afwijzend advies op de daarop door den heer Bchoeffelenbergeu voorgestelde amendementen. Voorstel tot wijziging der Verordening op de hondenbelasting. Voorstel tot vaststelling der Verordening tot heffing en invordering van schoolgeld. Voorstel tot wijziging der Legesverordo- ning. Voorstel betreffende do uitvoering én be taling der werken van het SpuikanaaL Voorstel in zake inrichting van het ge bouw der gemeente-apotheek. Voorstel tot vaststelling der lo Supp be grooting, dienst 1921. Voorstel tot wijziging van het Reglement op het Burgerlijk Armbestuur. Voorstel houdende afwijzend advies in za ke aankoop grond van Jb. Makelaar. Voorstel tot verhooging van de subsidie voor de moodopleiding tot metselaar. Voorstel om enkele gemeente-eigendom men in het grondbedrijf op te nemen. Voorstel betreffende de voldoening uit den post van onvoorziene uitgaven, dienst 1921. Voorstel om het voorstel in zake de win kelsluiting terug te nemen. Voorstel om aan de Advies-Ooimimissie voor bouwontwerpen en uitbreidingsplan nen in Noordholland tot wederopzegging een subsidie van 100.— toe te staan. a. 2 leden de® Oommissie tot Wering van Schoolverzuim. Vacature Ligteringen, Vacature Swart 1. W G. M. ten Hacken, 1. A. Swart (aftr.) 2. S. P. W. Crone, 0. D. van Zeenen. b. 0 leeraaren aan de Burgeravondschool. A. Korff, A. H. Rijkers. Punten, volgens het voorstel van Burge meester en Wethouder, in besloten zitting te behandelen. Bespreking oprichting gemeentelijk open baar slachthuis. Verordening Schoolgeld. Ingevolge art. 208 der LX).wel 1920 moe ten de plaatselijke verordeningen betreffen de de heffing en de invordering van school geld voor de lagere scholen vóór 1 Januari 1922 in overeenstemming worden1 gebracht met de bepalingen, vervat in de artt. 62 tot en met 67 dier wet, op welken datum de be staande schoolgeldregelingen vervallen. De nieuwe regeling van het schoolgeld zal ook komen te gelden voor het bijzonder om derwijs. De aanslag voor het schoolgeld ge schiedt door het gemeentebestuur, de inning door het schoolbestuur zelf, tenzij het wensdht, dat ook dit door het gemeentebe stuur plaats heeft. Het bedrag der school gelden van de bedoelde bijzondere scholen komt krachtens art. 101, lid .7, in mindering van de aa ndie scholen toe te kennen vergoe dingen. Eenvoudigheidshalve kan in één verorde ning de heffing van schoolgeld voor het openbaar en voor het bijzonder, voor het gewoon en voor het uitgebreid Lager onder wijs worden geregeld. Om dezelfde reden meenen B. en W-, dat het dienstig was ook een regeling daarin te treffen voor het schoolgeld van het open baar vervolgonderwijs. 'Naar de opvatting van hef Departement van Onderwijs zijn evenwel de schoolbestu ren vrijgelaten voor het bijzonder vervolg onderwijs het schoolgeld naar eigen inzicht te regelen «n te treffen, zoodat hieromtrent door B. en W..geea voorziening is voorge steld. In de heffingsverordening moeü het be drag van het inkomen worden vermeld, be nevens hetwelk schoolgeld niet is verschul digd. Naar B. en W. meenen! behoort van in komens van 1000.— en minder geen schoolgeld te Worden geheven. Geen gerin ger schoolgeld iis toegelaten dan D.05' por week. In verband daarmede meenden B. en W- hét schoolgeld voor de laagste klasse te moeten bepalen op 2.8Q per jaar. Het bedrag voor iédere soort van scholen ver schuldigd, mag het gemiddeld bedrag per leerling van de kosten dier soort niet te bo ven gaan. Deze gemiddelde uitgaven zijn blijkens de Memorie van Toelichting voor gewoon lager, het uitgebreid lager en het vervolgonderwijis resp. 105, 164 en 34 per jaar. De schoolgelden: zijn voor het ge woon en het uitgebreid lager onderwijs ge steld op veelvouden van 40, opdat een hef fing in 0LQ termijnen mogelijk is. Voor de berekening van het schoolgeld telen de va- oanticta mi'C'cLö Het schoolgeld voo® hél uitgebreid lager onderwijs is 60 hooger gerekend dan dat voor het gewoon lager onderwij®, zulks in verband met 'het bepaalde van art. 62, lid 2, der L.O.wét. 192Ö. B. en W- stellen, naar aanleiding van een en 'ander, eeni nieuwe regeling voor. Art. 6 van deze verordenjng regelt liet schoolgeld als volgt: 1 f1000 f1200 f 2.80 f 4.20 f 0,70 2 -1200 -1400 - 4.— - 0.— - 1.— 8 -1400 -1600 6.— - 9.— - 1.50 4 -1600 -1800 - 8.- - 12.— - 2.— 6 -1800 -2000 - 10.— - 15. - 6 -2000 - 8200 - 12.— - 18.— - 3.— 7 - 2^00 -3400 - 14.— - 21.— - 3.50 8 - 2400 -2600 - 16.— - 24.— - 4.— 9 - J600 -2800 - 18.— - 27.— - 4.50 10 -2800 - 8000 - 20.— - 30.— - 5.— 11 -3000 - 3500 - 24.— - 36.— - 6.— 12 -8500 -4000 - 28.— - 42.— - 7.- 18 -4000 -4600 - 32.— - 48.— - 8.— 14 -4500 -6000 - 86.— - 54.— - 9.— 15 -6000 - 6600 - 40.— - 60.— - 10.— 10 -5500 - 6000 - 44.— 66.— - 11.— 17 -6000 - 6500 - 48.— - 72.— - 12.— 18 - 6500 -7000 - 62.— - 78.— - 13.— l'.i -7000 -7500 - 56.— - 84.— - 14.— 20 - 7500 - 80u0 - 60.— - 90.— - 15.— B. Indlaa mser dan één leerling uit het- zelfde soort bezoekt, wordt het schoolgeld voor oen tweeden leerling met twintig, voor den derden met veertig, voor den vierden met zestig en voor den vijfden) met lach tig ■;en honderd verminderd en is voor de vol- In klasse B\j eer inkc van meer dan zuiver men tot en met Voor het ge woon lager onderwijs per jaar Voor het uit gebreid lager onderwijs per jaar Voor het open baar vervolg onderwijs per jaar - 2.50

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 5