naar Tokio, waar, aan het station, behalve de gemeentelijke overheden, het corps diploma- tique ter verwelkoming aanwezig was. De vertegenwoordigers van Engeland, Frankrijit Italië, België en Nederland, van de door Hl rohito bezochte landen dus, werden in de eerste plaats, -?n op bijzonder hartelijke wijze begroet. En daaxna begon de zegetocht door Tokio, naar het Tanakawa Paleis. Nog op denzelfden dag richtte de kroonprins een boodsch tot 'het Japansche volk, dankzeg gende voor de 'bewijzen van aanhankelijkheid tijdens zijn verblijf buitenslands, en bij zijn terugkeer aan den dag gelegd. Drie dingen waren er zoo bleek uit deze boodschap aan het volk die den Prins ge durende zijne reis het meest getroffen had den. In de eerste plaats wees hij op de waarde van het feit, dat hij de [bekwaamste en, in vloedrijkste personen uit de Europeesche wereld had ontmoet. Van personen, elk op hun eigen gebied uitblinkende, had hij zoo doende gegevens en inlichtingen ontvangen nopens belangrijke toestanden eni vraagstuk ken. Op de slagvelden van Frankrijk nog in staat van verwoesting verkeerende had hij voorts de verschrikkingen van den oor log leeren kennen. De verbijsterende tafe- reeien van vernietiging, die deze slagvelden opleverden, hadden hem meer dan ooit de noodzakelijkheid doen, gevoelen van een duurzamer» wereldvrede. Tenslotte wees de kroonprins op het groote nut van deze reis uit eeni oogpunt van studie. „Japan is nu sinds vijftig jaren op den weg der moderne beschaving, doch heeft nog veel te leeren van de landen, die ik bezocht", zegt hier de troon opvolger. Zijn© Hoogheid, maant dus ieder aan om naar zijn beste weten mede te werken om Japan vooruit te brengen, en werkzaam te zijn in het belang van 's werelds bescha ving. De Keizer is van een uiterst zwakke ge zondheid; hij kon zelfs niet eens ter hoofd stad aanwezig zijn om den 'kroonprins te ver welkomen. Het keizerlijk echtpaar vertoefde te Nikko, de zomerresidentie in de bergen, waar de zoon zijn ouders den dag na aan komst is gaan opzoeken. De Keizer moet steeds de uiterste voorzichtigheid in acht nemen, en al is van levensgevaar niet dade lijk sprake, zoo ligt het toch voor de hand, (tót de bemoeienis inet de regeering tot het strikt noodige ibeperkt blijft. Met het oog hierop schijnt het niet zonder Ibeteekenas dat een van de bladen, de terugkomst van den Kroonprins besprekende, daaraan tevens eene beschouwing vastknoopt -nopens de wijze, waarop volgens de Japansche Grond wet eventueel in een Regentschap zou moe ten worden voorzien. Onder de gegeven om standigheden zou de Kroonprins daarvoor de aangewezen persoon zijn, en al zal men de op de Europeesche reis opgedane ondervin ding eerst wat willen laten bezinken, zoo schijnt heft toch geenszins uitgesloten dat de Prins, eerder dan verwacht Werd, van die lessen partij zal kunnen trekken. Dat in dit geval radakale veranderingen op til zijn, daaraan valt niet te twijfelen. „Het Oosten en het Westen zijn door deze reis meer dan ooit tot elkaar gebracht", zegt een, van de groote bladen terecht. De wijze waarop de kroonprins 9 dezer in het openbaar is opgetreden wijst er al dade lijk op, dat zulke veranderingen te verwach ten zijn. In den morgen van den 9den heeft de prins eerst, naar oud-Japanse!) ongewoon te, een 'bezoek gebracht aan den Meiji tempel, het heiligdom opgericht ter nagedachtenis van *s prinsen grootvader, Keizer Meiji. Onder dezen Keizer, een der meest ver lichte vorsten, die Japan ooit gekend heeft, werd een begin gemaakt met de modernisee ring van Japan. Een mijlpaal in de geschie denis dezer moderniseering is ongetwijfeld 's prinsen Europeesche reis. Dat Hirohiito, na zijn terugkeer, allereerst een bezoek wijd de aan dezen tempel, is dus wel vanzelfspre kend. Doch na deze bedevaart gebeurde er iets ongekends in de geschiedenis van Japan. De prins, vergezeld van een klein gevolg, reed naaT het Hibya Park, een) van de groot ste parken in Tokio. Een enorme mensoben- menigte had zich hier verzameld, ito midden waarvan een paviljoen met spreekgestoelte was opgericht. De prins werd naar bet spreekgestoelte geleld door baron Goto, bur gemeester •van Tokio, die uit naam van de geheele burgerij een welkomstrede uitsprak. Na afloop hiervan wendde de Prins zich tot de verzamelde menigte, en op eene wijze ge heel eeniig voor een Oostersch vorst, sprak hij zljtn hoorders toe in bewoordingen van dank. Nauwelijks had do Prins zijn korte, vriendelijke rede uitgesproken, of onder aan voering van den burgemeester, baron Goto, werd uit vijftigduizend kelen oent driewerf Banzal (hoera) geroep aangeheven'. Deze toe juichingen, golden zoowel het (afwezige) kei zerlijke echtpaar als kroonprins Hirohito. Dit Initiatief van baron Goto tot een spontaan gejubel wordt door de bladen uitgelegd als een, beëindiging, eens en vooral, van de som bere formaliteiten, die van geslacht op ge slacht de houding van het Japansche volk tot zl,[n eouvereinen heeft gekenmerkt. ioTondissements-Eechtbank to Alkmaar. Zitting van 18 October. Uitspraken. D. K.f Helder, poging tot doodslag, 10 maanden gevang, met 2 maanden aftrek voor- arrest. Bouk H., zonder vaste woonpl. poging tot omkooping 50 boete subs. 60 dagen. W. 8., Helder, mishandeling, 25 boete of 20 dagen. W. N. V. ged. te Haarlem, rijwielvenduis- terlrag te 'Heldor, nadere instructie bevolen. J. B. Anna-Paulowna, beleediginr'. f 16 boete subs. 16 dagen h. J. A. P. Helder, mishandeling, f 15 boete snbs. 10 dagen h. Aug. 8., Helder, mishandeling f 10 boete subs 10 dagen b. Nieuwe zaken. De strijd om een rijwleL Op 18 Augustus zag de smid en rijwielher steller B. te Wieringen dat zekere P. de B. op een fiets reed, die door een ander tij B. was gehuurd. De smid nam daarmede geen genoegen en verzocht P. de B. de fiets aan hem terug te geven, wat echter door deze laatste werd geweigerd. Ieder begon nu aan een eind te trekken, de B. maakte er een eind aan door B. een geweldigen vuistslag in het gelaat te geven. De klap kwam zoo hard aan, (lat B. zich onder geneeskundige behandeling moest stellen en zijn. wond nu nog niet gene zen is. De B. stond heden terecht en de officier achtte de mishandeling ernstig genoeg om j 50 boete subs. 60 dagen te vorderen. Een onvriendelijke kostbaas. De bejaarde L. T. op Texel echhnt te la- boreeren aan de kwaal, die men gewoon Is de morgenziekte" te noemen. Hij is 'smoT- gens zeer moeilijk te verteeren en zegt dan gewoonlijk boe noch ba. Dat verdroot in den morgen van 16 Augustus zijn kostganger O. S. -in zoo hooge mate, dat den ouden man een opstopper gaf, teneinde hem wat meer be- 1 eedheid in te prenten. Maar het schijnt dat O. v. S. ook niet de goede methode voor pae- dagogiek te pakken heeft, althans het O. M. vorderde tegen v. S 25 boete subs. 26 dagen. Nog 'n conflict tusschen Tesselaara De veehouder P. K. te Texel raakte op 8 Aug. in heftig dispuut met den landbouwer E., over de reparatie van een bij' E. vernield hek, welke conferentie weldra een zoo hef tig karakter aannam, dat P. K. zijn veel ouder tegenpartij bij' de keel greep, hem op den grond wierp en bloedend verwondde. Voor dit feit terechtstaande, beweerde P. K. dat E. had hem uitgescholden voor snotneus en kwajongen en hij daardoor driftig was ge worden. Het O. M. vorderde 25 boete subs. 25 dagen. De Marine in 't gedrang. De te Helder thuis hoorende stoker dier K. N. M., N. K., 'bevond zioh in den nacht van 15 op 16 Aug. te Kalverdijk in de herberg van Boon, waar hij omtrent het sluitingsuur werd aangevallen door een inboorling der gemeente Corn. Kramer. Deze diende den zeeman eenige slagen toe, welke mish.au ling door N. K. op behoorlijke wijze ter kwa llig der desbetreffende autoriteiten werd ge bracht met gevolg, dat heden tegen den strijdlustigen Harencarspelaar 20 boete subs 20 dagen werd gevorderd. Anna-Paulowna. De levering van brandstoffen voor do ge meente is opgedragen aan den) heer P. Wiims Met het binnenkomen van den hoofdelijten omslag gaat het nog niet heel schitterend. Van de ongeveer 1200 aangeslagenen moest aan ongeveer 60Q een waarschuwing worden gezonden. Wieringen. Naar wij vernemen heeft de heer Alb. Kraan zijn woonhuis annex slagerij, plus slagers- en winkel-invemtaris, verkocht aan den heer C. Metzelaar Pz. alhier voor f 120u0 WAT DE KRANTEN ZEGGEN. Beperking sohoolbouw. Onder den aardig gevonden, titel „Eind© van het steentijdperk" wijdde het „N. v. d. D." een artikel aan het ingediende wetje tot beperking van den. scholenbouw, aan het slot waarvan we lazen: Krijgt de minister op zijn beperkingsplan nen de sanctie dier Kamers en daaraan valt moeilijk te twijfelen dan moet men wel inzien dat daarmee principieel de nieu we wet veroordeeld is, dat binnenkort een andere vorm gevonden! moet worden om beginsel der gelijkstelling in practdjk te brengen, als men dat wil behouden. Aniderzyds springt in 't oog, hoe de rijks invloed op het onderwijs dan weer zal zyn gestegen. Dit is de weg der evolutie: dat bij elke wetsherziening het Rijk wast, de ge meente, mitsgaders het schoolbestuur af neemt- En aan 't eind van dien weg staat: overneming der geheele onderwijszorg door het Rijk; Onderwijs Rijkszaak. Indien ooit, dian wordt wel door de gebeurtenissen van dit jaar de vraag naar vorent gebracht of 't niet geraden zou zijn bij de eerstkomende wijziging in grooten stijl voort te schrijden tot het eind van dien weg der evolutie. Treub's afscheid Naar aanleiding van de afscheidsrede van den Vrijheidsbond, die de beer Treub te Gro ningen hield, schrijft de „N. Arn. Ct.": Het ligt in Treub's bedoeling de belangen der ondernemers te behartigen naar zijn beste, kunnen, mddr.in verband met de belangen der Indische bevolking, in verband met de belangen) der Nedorlandsche regee ring, in vehband mot de belangen van een goedgeordende samenleving in het algemeen En hij zou de belangen der ondernemers niet op de juiste wijze en dus niet goed die nen, wanneer hij' zich plaatste op een een zijdig ondernemersstandpunt. Het is juist de taak van Prof. Treub, die zelf geen industri- eele (belangenl heeft, om de gezichtskring van de, dikwijls geheel en uitsluitend in eigen bedrijf opgaande, ondernemers te verruimen en om hen draait een plaats aan te wijzen in het. groote verhand der economische be wegingen, hen daarbij de middelen verschaf fende, zich op die plaats, welke hen toekomt, te handhaven. Er is, vooral waar het een man van hoop© integriteit geldt, eigenlijk geen bezwa een dergelijke werkzaamheid te verb^.. met een politieke loopbaan. Maar Prof. Treub heeft zelfs den schijn van "n inoompatabill- teit willenj vermijden. Men zal dit moeten waardeeren. Bovendien acht hij de taak die hem wacht zoo omvangrijk en zoo belangrijk, dat hij deze zijn geheele persoonlijkheid en zijn geheele werkkracht waardig keurt. En waar hij stond voor z*n keuze heeft hij zóó gekozen dat het geheele Nederlandsche volk het 'grootst mogelijke nut beeft van do le vensjaren mogen bet e® nog vele zijn die hem resten. Bij' Treub's definitief afscheid aan de partij die hij mede heeft gesticht en aan de parle mentaire politiek past ons hoezeer wij het dalen van bet Kcmerpeil ook betreuren geen teleurstelling. W'ant wij kunnen voor ons zelve ook al zijn wij noch onderne mers, noch kapitalisten nog höoge ver wachtingen van hem blijven koesteren. Tegen He Irusü De „Haagsche Post" Is een campagne be gonnen tegen de trusts, en thans speciaal tegen de steenkolen/trust in ons land, waarbij n.b. ook de Staatsmijnen betrokken zijn. „Is het niet hoog tijd vraagt het blad dat de Regeering, in plaats van de Staats mijnen te laten meedoen, met spoed krachtig optreedt? Of zal het wederom bij wat go- mopper en gesputter blijven? Wij zien met in waarom) ©en paar kolenraagnaten, Duit- sche en inbeemsche, zich door uitbuiting van het pulbliek moeten verrijken. Wij zien niet in waarom do kolen-groothandel, mot regeling der prijzen, ln den; kleinhandel, niet een rechtmatig object van oen voor de schatkist voordeellge regeeringsmouopol ie zoude vormen. Wij zien niet in dat de Ha genaar of Rotterdammer aanzienlijk méér voor zijn huisbrand moet betalen dian de Amsterdammer, alleen omdat die laatste praktische hulp van zijn Raad kreeg. Wij zien niet in waarom zes millioen Nederlan ders, die voranoedoiyk minstens een' 20.000.000 mud huisbrand por jaar verbruiken^ schat plichtig zouden zijn aan eene kongsi die, globaal borokond, 10 16 tmillioen gulden to veel winst uit hen extraheert. En boven al zien wij niet in waaro «na volk bÖ zijn Vertegenwoordiging nloi. met Mem zoude aandringen) op een grondige enquête naar dit geheele ergerlijke truist-oombinatie-en af spraak-systeem, en op een wet die aan deze uitbuiting van d©^ - nsumenit éóns en voor goed een einde maakt. Normaals alsons volk de trusts enz. niet fnuikt, dan zullen de trusts enz. ons volk fnuiken." goed als over zooveel andere oorlogsverlie zen. En de contracten en rechtsverhoudin gen moeten wel te regelen zijn. Heusch, mijn deliberaal'advies is: verklaar alle erg geschokte geldstelsels voor out roest en sticht nieuwe- Het zal in bet eind verreweg het beste blijken. Zelfs de tiendui zenden berooide gokkers in ons land, die in valuta's hebben gedobbeld gelijk zij vroeger in Amerikaantjes speculeerden, zullen er op den duur het beste bij varen wanneer hei papieren „geld" dat zij te kwader ure koch ten zoo spoedig mogelijk voor waardeloos wordt verklaard. Aarzeling is alleen uitste van executie, noodeloos rekken van het eco nomisch lijden der wereld. GEMENGD NIEUWS. V aluta-oudroest. In hetzelfde, zooeven genloemde blad, doet de financieel© medewerker, die zich R. de Vos noemt, een even origineel als afdoend middel aan de hand, om een einde te maken aan de valuita-misère. Hy stelt eenvoudig, voor; Men verMare al diat papiergeld kloek voor waardeloos, hand in hand met de stich ting van nieuwe geldstelsels, onverschillig hoe bescheiden van basis aanvankelijk ook zij. „Gekkenwerk", „paardenmiddel", te dras tisch", zal men' zeggen? Toch niet! Ik heh gepoogd mij eens in te denken in de ge volgen. zy kunnen den toestand niet verer geren. Want bankroet de facto zijn al die Staten reeds; het gaat er alleen maar om den toestand manmoedig te erkennen. Als een land reeds een depreciatie van zijn muntwezen en zijin staatsschuld met 66 pet. of meer heeft geslikt, krijgt het ook het restje wel door de economische keet heen. En vergeet niet, het geld is voor een goed deel_ slechts maat. Het land, de huizen, de fabrieken, de sporen, de meubels, de voor raden, de werkkracht en het productie-ver mogen blijven. Alleen het losse geld wordt waardeloos, en alle contracten die op geld berusten komen op losse schroeven te staan. Wat het waardeloos-worden van het geld be treft, daar zal men overheen komen-, even De dubbele moord te Houtdorp. De moord te Ruinerveen. Te Assen is Donderdag nog binnenge bracht iemand vyt Bmlmeroompasouim, die verdacht wordt mede betrokken- te zijn in den moord op den heer Trip te Buinerveen. Hot onveilige platteland. Donderdagnacht la bij den landbouwer J. v. Leijeiihorst te Voorthulzen ingebroken. Uit een kabinet la voor oen waaide van on geveer Ö00Ö aan geki gestolen. Een hongerstaker. Naar Het Volk verneemt, is de 20-jarige D. J. Kammolot, die als milicien bfj hét 7de regiment infanterie te Amsterdam ls inge lijfd en onmiddeliyk daarna dienst weigerde, de vorige week Dinsdag in hongerstaking gegaan. Tot nu toe heeft hij alle voedsel ge weigerd. Hij is Donderdag uit de Oranje- Nassau-kazerne, waar hij zioh in arrest be vond, overgebracht naar de strafgevangenis te Sdheveningen, Brandstichting. Donderdagavond omstreeks half tóen ont dekten voorbijgangers een vuurgloed in een nieuw gebouwde villa aan de Oomeniuslaan te Bussum. Een van hen, een sergeant van het garnizoen' te Naarden, forceerde den toe gang tot het perceel, maar vond, dat er al geen bluasohen aan was; wel ontdekte hij" in hoeken en kasten brandende kaarsjes, wat ten in petroleum gedrenkt, hars en andere brandbare stoffen. Omdat hij en een paar oollega's hier niets konden uitrichten, gingen zij 't benlendende perceel binnen, eveneens 'n onbewoonde nieuwgebouwde villa. Ook hier vonden zij dezelfde ingrediënten in hoeken en kasten verborgen en werd met de handen en opvlammend vuur gebluscht; de kruit damp, die er hing, deed blijken, dat er ont plofbare stoffen waren aangewend om den brand snelle uitbreiding te geven. Intussohen brandde het eerste huis, no. 8 lustig voort, manr de brandweer liet' zioh waohten. Het vuur sloeg hoog het dak uit, dat spoe dig ineenstortte, de bewoners van de naaste villa's waren den strijd tegen het vuur reeds lang met water uit tuinslangen begonnen, voor de eerste brandweerlieden uit Bussum op het terrein verschenen. Zij hielden hun schutting nat en stapels kozijnen, die als het ware een brandbare keten vormden met 'de omringende gebouwen. De brand woedde zeker wel een (half uur, voor de brandweer uit slangen op de water leiding water gaf. Het vuur werd toon krachtdadig aangetast, maar het duurde toch nog tot kwart over tien, voor het gevaar voor do belendende peroeelen geweken was. Het perceel no. 8 was boven geheel uitge brand, toen ongeveer half elf de vlammen gedoofd waren. Het andere perceel was behouden geble ven. Deze beide en een derde perceel om den hoek in de Rostocklaan waren dezen zo mer gebouwd door den heer M. uit Amster dam. Zo stonden reeds lang te koop. en se dert oenigen tijd te huur. (Hbld.) Het geweten spreekt Bij een Transportimaatsdhappij aan de De Ruyterkade is 2000 verduisterd. Deze ver duistering moet al begin Augustus geschied zyn, doch is eerst 8 October ontdekt. De directie, die de dladers onder het kantoor personeel zocht, stelde de politie er mee in kennis. Dezer dagen stelden eenige recher cheurs ten kantore een onderzoek in. Toen, eenigen tijd nadat zij waren! vertrokken, do brievenbus gelicht werd, vond men by de poststukken ook een brief aan het persoonlijk adres van den directeur. Deze brief bleek de vermiste 2000 te bevatten. Het onder zoek is no-g niet geëindigd. Brutale diefstal Een brutale diefstal heeft er Donderdag te Brussel plaats 'gehad, zoo seint onze cor respondent aldaar, 'a Middags reed ©r een auto voorbij den juwelier Wilken in de Louise-laan. De dieven sloegen met een grooten hamer de winkelruit stuk en namen drie paarlen halssnoeren mee, ter waarde van 200,000, 100.000 en 7.600. (Deze laatste is op straat teruggevonden). Daarna reden de dieven met een groote snelheid weg, on men heeft ze niet meer kunnen opsporen. De auto, waarvan het nummer bekend is, was dienzelfden ochtend in een straat te Brussel gestolen. Brutalen roof. Donderdag heeft te Venlo een zeer brutale roof plaats gehad. Een persoon trad den gioudwinkel van den heer W. in de Klaas straat binnen en wenschte enkele ringen te zien. Na ©enig wikken en wegen had de man zijn keus gedaan en liet een ring inpakken. Terwijl de heer W. daarmee herig was, wierp ,de kooper" hem plotseling een handvol wit te peper in 't gericht, greep een kaart met ringen en maakte zioh uit de voeten; de Wouwstraat op en de Keilzerstraat in. En kele burgers zetten hem na, doch op de mili taire terreinen verdween hij, en het is nog niet mogen gelukken hem op te sporen. Van de tachtig ringen, die hjj meegepakt had, heeft hij er gedurende de vlucht eenige ver eren. Ongeveer dertig ziin reeds bij den eigenaar terug. Het rijwiel van den dief werd in het Keij- zersfcraatje teruggevonden. (N. Venl Ot.) In de mist verdwaald. Gisteren raakte een vliegtuig met zes pas sagiers uit Parijs hoven Londen in den mist verdwaald. De vlieger kon het vliegveld waar hij moest landen, niet ontdekken en telefo neerde draadloos, dat men vuurpeilen op zou zenden1. Te Oroydon werden die pijlen een half uur lang afgestoken. Toen kreeg de vlie ger ze eindelijk te trien en kon hij goed en wel landen. Levend begraven. Een branweerman die eenige dagen gele den te Keulen wegens moord op zijn zoontje ter dood is veroordeeld, heeft thans bekend dat hij het kind niet heeft doodgeschoten (zooals hij voor de rechtbank had beweerd) doch levend begraven. Hij had het uit den weg geruimd, „omdat rijn gezin hem te groot weid." Met gloeiende teer geworpen. Om een nietigheid kregen op de afdeeling Pekkorij van de fa. Vermunt, iborsfteüfalbri- ikanten te Roosendaal, tijdens het werk twee 15-jarig© jongens ruzie, meldt men aan de „Gr.Wet", zekere F. J. en J. B. Deze jongens waren bezig met het „iborstelpckken", waar toe zy om een tafeltje zaten waarop, op ©on gasvlam, een ketel pok stond te koken. Bij t oploopen van deze ruzie pakte eens- klapt de laatste do pan van hot vuut en wierp don geheelon ried enden inhoud zijn mede arbeider over hot hoofd en de armen-. Men' kan zich de ontzettende pijn van den jongen voorstellen), op wiens lichaam de teer zich aanstond» vastzette en indroogde. Dr. van Turhhout, Welke spoot) h; 'tor plaat se was, verwijderde zeer voorzichtig die teer korsten van ooglid en: weolte doelen van het gezicht van den van pijn kermenden Jongen. Welk eon enorme pijn dit veroorzaakte, ge tuigen wel de stukjes teer, die van hot. gericht kwamen en waarin, zaten de opperhuid en de gezichtshaartjes. Zelfs de geheele rechter wenkbrauw was geheel weggetrokken lin de teerlaag. De dader van de mishandeling ls dllrekt door do politie gearresteerd. („Het Volk"). Ter dood veroordeeld. De gezworenen rechtbank te Iglau veroor deelde de leden der doodkistenmakersfamille aldaar, die, gelijk de vorige week gemeld, een wijnhandelaar om het leven brachten en be roofden, het lijk aan stukken sneden en ge deeltelijk verbrandden, tot zware kerker straf van 18 en 16 maanden. De hoofddader werd, gelijk hij zedde ook te verlangen-, ver oordeeld tot den dood) door den strop. Voor- dat do straf aan hem voltrokken werd, door stak de man zijn oogen met een naald. VOOR EEN BETERE SPOOR DIENSTREGELING. De Economische Commissie heeft besloten, eene krachtige actie te voeren, om ln 1222 een betere Zomerdienstregeling te verkrijgen Zij noodlgt daarom allo belanghebbenden uit, de Commissie (Stationstraat 8) schrif telijk ln te lichten over de nadoelen, dlc 7.IJ nlt hunne ervaring knnnen mededeelen en die een gevolg zijn van de gebrekkige dienst regeling. Deze mededeelingen moeten zoowel het personen- als het goederenvervoer omvatten. Helpt allen mede, om de Commissie een groot aantal gegevens te verschaffen, om een krachtige actie te kunnen voeren. Namens de Commissie, A. W. MICHELS, Secretaris. Donderdagavond hield de Handeldrijvende en Industrieels Middenstandsvereeniging een algemeene vergadering in „Veerburg". De voorzitter, de heer Jb. Stins, heette de aanwezigen welkom en deelde mee, dat de oprichting van den hoekhoudcursua een succes was gebleken. Er waren reeds een twintigtal deelnemers en het was zoo goed als zeker dat dit getal nog zou toenemen. Van het Bureau van den Middenstandsbond was een schrijven ingekomen, betrekking hebbende op het voorontwerp tot wettelijke regeling van de winkelsluiting. Aan den Hoogen Raad van Arbeid was dit vooront werp door den Minister om advies gezonden. Mocht dit ontwerp ongewijzigd tot Wet worden, dan zou weldra door het geheele Rijk win kelsluiting 's avonds 8 uur verplichtend zijn, waarom in de ingekomen circulaire verzocht werd, deze aangelegenheid tijdig op de afdee- lingsvergaderingen in behandeling te nemen en het resultaat der besprekingen zoo spoedig mogelijk aan het Bureau bekend te maken. Het meerendeel der aanwezigen blijkt niet tegen een algemeene winkelsluiting om 8 uur, maar komt op tegen den dwang, hun van hoogerhand steeds meer en meer opgelegd. Uit overweging, dat men op die manier steeds meer in zijn vrijheid beperkt wordt, verklaart de vergadering zich met overgroots meerder heid tegen de voorgestelde winkelsluiting en hot Bestuur zal deze uitspraak aan het Bureau van den Middenstandsbond doen kennen. De heer D. Koorn doet vervolgens verslag als afgevaardigde naar het Congres, 29 Sept. te Utrecht gehouden. Spreker heeft den indruk gekregen dat een plattelandsafdeeling daar eigenlijk geen boodschap hoeft en dat men de kosten aan het zenden van een afgevaardigde verbonden, beter had kunnen besteden. Zijn rapport goeft do vergadering echter aanleiding do wijziging te bespreken, die onlangs in de Ongevallenwet van 1901 tot stand gekomen is. Door die wijziging namelijk zijn voortaan allo bedrijven waarin personeel werkzaam is, ver- zekerlngpliehtig gewerden. Dat wil dus zeggen, dat elke ondernemer van een bedrijf, die per soneel ln dienst heeft, verplioht is, dat perso neel to verzekeren tegen de gevolgen van ongevallen. Door deze wijziging vallen alzoo voortaan óók alle winkelbedrijven onder de Ongevallenwet, onverschillig of zij veel of weinig personeel in dienst hebben. De patroon moet de premie betalen, maar heeft niet het recht deze premie te verhalen op het loon van zijn personeel, Zaak is het dus, om de premie zoo gering mogelijk te doen zijn en de nieuwe Risico-vereeniging voor den handeldrijvenden Middenstand geeft daartoe gelegenheid. Dat wil zéggen, alléén voor ge organiseerde handeldrijvende Middenstanders wordt die gelegenheid opengesteld, Maken zij daar echter geen gebruik van, dan worden zij door de Rijks-Verzekeringsbank verplicht by hiér terecht te komen en deze ia veel duurder. De vergadering blijkt met de gegeven uit eenzetting nog niet in allen deele voldaan waarom het bestuur opdracht krygü, ten op zichte van sommige dingen nog eenige nadere informatie in te winnen. Uit de mededeelingen met betrekking tot het op te richten plaatselijk incasso-bureau blykt, dat dit geheel voor elkaar gekomen is en alzoo terstond in werking kan treden. Besloten wordt om belanghebbenden groeps gewijze tot een bijeenkomst uit te noodigen, ten einde hen aldaar de inrichting van het incasso-bureau uiteen te zetten en tot deel name op te wekken. Bij d« rondvraag beklaagt de heer Koorn zich over grossiers, die ook aan particulieren verkoopen. Hy vraagt, wat daartegen valt te doen. Het meest afdoende middel schynt, volgens het oordeel der vergadering, met dergelyke grossiers geen zaken meer te doen. Ten slotte wordt besloten, dat de veree- niging aan den Burgemeester en Gemeenteraad hulde en dank zal betuigeD wegens de groote activiteit, waarmede de electriflcatie wordt ter hand genomen. Hierna sluiting. Door personeel der Centrale recherche, ver gezeld door een politieman uit het district waaronder Houtdorp op de Veluwe behoort ia te Amsterdam iemand aangehouden in ver band met den dubbelen moord te Houtdorp gepleegd, op de 80-jarige Lysche Pater en haar 46-jarig nichtje Rikje Bouwers. Deze arrestant woont in een schuitje, gelegen aan de Nicolaas Witsenkade. Hy is recidivist, heeft verschillende diefstallen met braak op zyn geweten doch staat, dit heeft het vóorloopig onderzoek wel uitgewezen, buiten deze gru weldaad. Uit zyne verklaringen moet het volgende zyn gebleken: Eenigen tyd geleden werd hy in zyn woonschuit opgezocht door iemand dien hy niet kende. Da vreemde bezoeker zei door een anderen „linken jongen" te zyn gestuurd om „zaken" te doen. Er was een goede slag te slaan in een Veluwsch dorpje, „daar zat wel 150.000 gulden". Do schuit bewoner, erkende ronduit van diefstal, des noods van een „braakje" niet afkeerig te zyn, had er ooreu naar. De nieuwe kameraad maakte hem er op attent, dat er wellicht een beetje „geweld" mee gemoeid was, dat stuitte den recidivist tegen de borst, hy stemde er evenwel in toe, het terrein te gaan verkennen. Eenige weken geleden, op een Zondagmiddag omstreeks één uur, werd de man van de woonschuit door zyn nieuwen kennis met een „Indian" motor- ear gehaald. Zy reden naar Houtdorp en van daar tot even vóór het zandpad te Garderen, dat van den grooten weg naar de boeren plaats der beide vrouwen leidt. Op hun tocht naar en over de Veluwe hebben zy op ver schillende plaatsen benzine voor den motor gekocht. Met hun beiden gingen zy, na de motorfiets langs den weg te hebben neerge zet, het zandpad af, naar het huis van de vrouwen. Daar; heeft de eigenaar van den motor een nyptang gevraagd en hebben beiden met het 46-jarig nichtje gesproken. Het was intussohen reeds avond geworden, toen het tweetal, wederom per motorfiets, naar Amsterdam vertrok. Onderweg heeft hun de chauffeur van een particuliere auto geholpen door zyn lantaarn even te leenen, voor het zoeken naar een klein sohroefdeel, dat in de nabyheid verloren was. Weer te Amsterdam teruggekeerd, zei de bewoner van de schuit, naar hy voor geeft, liever buiten het geval te willen biyven, om dat het wel een moordzaak kon worden. Hy heeft n& dien rit, nog eenige malen met den eigenaar van de motorear gesproken, kwam te weten wie hy was, doch het staat vast, dat hy zich verder met de uitvoering van diens plannen niet heeft bemoeid. Ter nadere eontroleering van zyne verkla ringen is deze man nog in arrest. De eigenaar van de „Indian" zou, volgens mededeeling van diens echtgenoote, zyn huis veertien dagen geleden hebben verlaten, voor een zakenreis naar het buitenland; zjjn motorfiets zou hy reeds vele weken geleden van de hand hebben gedaan. Deze verklaringen kloppen niet met de feiten, de man Is, zéér kort geleden, door buren gezien, mót de „Indian". Ter nader onderzoek zyn nn gisteravond aangehouden de vrouw en de broer van dien verdachte. Een huiszoeking ln de woning van den eigenaar der motorfiets, heeft voorts een voor dezen hoogst iwarende vondst opgeleverd.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 10