Het Meisje ven hiernaast NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. No. 5470 ZATERDAG 22 OCTOBER 1921 49© JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: C. DE BOER Jr., HELDER Bureaiu: Koningstraat 29 Interc. Telefoon 60 ADVERTENTIEN: Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). BUITENLAND. DB VERDEELING VAN OPPEJEt-SILEZIE. Er ls zegt «Ie corresp. van het te Parijs zoo dikwijls aanleiding geweest den diplomaten te verwijten, dat ze door haar kloverijen de onderlinge verhoudingen der naties bedierven en den vrede bedreigden, dat ze nu wel eens een pluimpje mogen heb ben voor de ingendeuse wijze, waarop zij door een spelen met woorden het moeilijke Opper- Sitezische probleem hebben weten op te los sen. De oplossing, Woensdagoohtend in een aan den gezantenraad voorafgaande bijeen komst van Ishii, Beourgeois en Drummond uitgedacht, berust geheel op het onderscheid tusschen de woorden comimunication en noti- ïication, waarhij dit laatste woord dan.de be- teetoenis krijlgt van officieele aanzegging. Besloten is namelijk in den gezantenraad, en dit tot algemeen® tevredenheid van aile alliés, dat de Geneefsche oplossing eerst of ficieel aan «ie beide betrokken landen zal worden genotificeerd, wanneer en zoodra de voorbereidende maatregelen genomen zijn, de uitvoering van de economische voorwaar' den verzekerd is en de ontruiming door ge allieerde troepen binnen ©en maand na de notificatie, die deer het verdrag van Versail les dwingend is voorgeschreven, geen be zwaren meer aanbiedt. FEUILLETON. Naar het Engelsoh van RUGBY M. AYRES door W. J. A. ROLDANUS JR. 31) „Typisch," ging hij voort, „maar vanavond zei Joy, dat zij een voorgevoel had, dat de brief zou komen. Typisch zooals dat meisje het goede instinct heeft. Ik zelf had het.de eerste dagen niet verwacht." We bleven nog een half uurtje zitten pra ten. Don was erg rusteloos en bleef de kamer op en neer loopen. Het was precies alsof er iets was, dat hij me wilde vertellen, maar hij niet best wist hoe hij er mee moest be ginnen. Er was iets zenuwachtigs in zijn ma nier van doen, en eerst toen we opstonden om naar bed te gaan, zeide hij, toen ik de voordeur grendelde, van uit het portaal: „Joy heeft me wel zes keer de bons ge geven voor we het werkelijk eens geworden zijn. Het is heelmaal mijn schuld, alles wat er gebeurd ia" Ik sloot eerst de deur en volgde hem dan zonder iets te zeggen. „Zij is een heeleboel te goed v<x>r mij," zeide Don met eeni soort gebrom, toen bij bij- de deur vain zijn slaapkamer was. Dan zweeg hij opnieuw, maar ook ditmaal leek een opmerking mijnerzijds overbodig. „Goe den avond," zeide Don en weg was hij. Den wigenden ochtend bij het ontbijt vroeg hij mij, of ik er bezwaren tegen had Men toont zich te Parijs over het algemeen tevreden over deze oplossing, die op vernuf tige wijze aan de OpperjSilezdsdhe moeilijk heden een eind maakt, al klinkt in een enkel reohtsch blad nog een toon van verongelij king, omdat Polen er" nog niet goed genoeg afkomt. Er wordt niet aan getwijfeld of de oplossing zal thans zonder moeilijkheden door beide betrokken tonden, worden aan vaard. Donderdag heeft Briand, de Eransche mi nister-president, aan iden Duitschen en Pool- schen gezant te Parijs den brief gezonden, waarin het bovenstaande werd) medegedeeld. Verder bevat de brief de mededeeling, dat de grens, zooals die werd voorgesteld door den Volkenbondsraad, door d!e geallieerden werd aanvaard. De beslissing hieromtrent zegt, dat de DuitSch-Poolsdhe grens de Oder zal volgen, tot waar deze Opper-Silezië bin nenkomt, waarbij aan Polen 22 gemeenten worden gelaten. De grenls loopt dan over Ho- henfoirken, Wilhelmsthal en Raschütz en buigt daarna naar het Oosten af tot Orze- gow en Schlesienlgrube, waarbij aan Duitsdh- latad 19 gemeenten toevallen, o. a. Ratibor, Ostrog, Maikowitz eniz. tot aan Gleiwitz, Zo- borze (Hindenburg), BMcupitz, Bobrek en Schomberg. Dan gaat de grens met eenbocht Oostwaarts om Beuthen heen, tusschen Ross- berg, «tot aan DuitscMand, en Birkenhain, dat aan Polen toegekend is, door, vervolgens In Nioord-Westelijke richting, waarbij DuitscMand 20 gemeenten, o. a. Karf, Mie- chowitz en Stollarzowitz behoudt, en waarbij Polen 21 gemeenten worden toegewezen, o. a. Scbarley, Radzionkau, Trockenlberg, en ver volgens Noordwaarts tot het Westen van Lu- ibl'initz, waar Cziaisnau en Sorowski aan DuitscMand blijven en Polen Glinitz, Kocht- fechutz en Lissau krijgt. Tusschen Lissau en Sorowski komt de grenslijn bij de rivier Liss Warthe aan de oude grens en volgt verder de 'bestaande Poolsch-Duitsche grenzen. (Po len krijigt dus o. a. Pless en Rybnifc, Katto- witz, Koertigshütte, Tarnowitz en Lublinitz toegewezen). Verder bevat de mededeeling o. m. de vol gende economische bepalingen, die-de Raad van den Volkenbond voorstelt en de gealli eerde mogendheden hebben aangenomen ter verzekering van de voortduring van het eco nomische en sociale leven van Opper-Silezië. 'beperking tot een minimum van de onge makken gedurende de periode van overgang; een speciaal regiem voor de spoorwegen, die gedurende 15 jaar zullen blijven function- neeren als een geheel; Het geheim van de ledige doodkist te Wognum. om Joy te vertellen, dat hij des Maandags weg moest. „lk zie er vreeseiijk tegen op het zelf te zeggen," zeide hij, „dus, als u er igeen be- waaf tegen hebt Het lag op de punt van zijin tong neen te zeggen, maar ik wist mij te bedwingen. Per slot van rekening bad ik toch niet veel gelegenheid heel veel meer voor hem te doen „Zeker, ais je dat graag wilt,, zal ik haar wel vertellen." „U behoeft niet bang te zijn, dat zij een scène zal makenJ," verzekerde hij me. „Zoo is zij niet; maar toch, als u er geen bezwa ren tegen hebt." „Ik zal het haar zeggen," zeide ik weer en ik vroeg mij af hoe ter wereld hij ver wachtte, dat ik het nieuws zou kunen mede- doelen, dat hij zich niet in staat achtte zelf mede te doelen. 'Castte borstelde juist mijn jas uit, waarom ik in mijn hemdsmouwen in den tuin ging wandelen, om nog eenls na te donken over wat Don gezegd had- Ik bon erg dol op mijn tuin en dien och tend zag hij er in het bijzonder heerlijk uit, want het had' 's nachts geregend en alle bloe men hielden haar kopjes gracieus rechtop. Er stond een bed met delpMniums onder de heining, welke mijn tuin van dien der Lamberts scheidde, en lk was ze juist aan hef bewonderen^, toen Joy haar hoofd over de heining stak, „O," zea.de zij, toen zij imij zag, „ik diaCht dat het Don was." „Don,'* zeide ik, terwijl ik me een beetje geneerde, dat ik in mijn hemuismouwen stond, ,4s zijn schoenen aan het poetsen." Een pauze. „Waarom komt u niet binnen? DUITSCHLAND. Spoorwegstaking. „Het spjjt mij," zedde ik. „Ik ben erg on handig. Don zou het beter gedaan hebben." „Niet?" Zij keek mij vragend aan, „Gaat u dan weg?" „Natuurlijk niet." „Ik ook niet," zeide Joy ernstig. Er volgde een küedne stilte, die ik, geloof ik, vrij ruw verbrak, wamt ik zeide: „Maar Don weL" Zij wist dadelijk wat ik bedoelde en ik zag haar blauwe oogen grooter worden. „Wanneer?" vroeg zij. Ik trachtte «ien slag te verzachten. „Gisterenavond heeft (hij gehoord, dat hij Maandlag weg mOet." Zij1 zweeg een oogenblik, dan rukte zij een beetje met haar schouders, alsof zij die be zijn belofte: de machinsten in een hoogene loonklasse te plaatsen, niet heeft gehouden. Aan de regeering zal een ultimatum van acht uur worden gesteld. Indien binnen dien tijd de belofte niet wordt ingelost, zal de sta king over het geheele rijk uitbreken en, alge meen zijn. Zelfs levensinlddelentreinen zul len hief rijden. President Ebert ontving Donderdag een afvaardiging van de machinisten. Het proces tegen de Kapplsten. Het rijksgerecht te Leipzig heeft de 'be handeling van het geding tegen von Jagow en von Wangenhedm, dat vandaag over een week zou beginnen, uitgesteld, omdat koleoel Biauer, kapitein Ehrhaidt, majoor Pabst en de schrijver Schnitzier zich bereid hebben verklaard1, vrijwillig voor het rijksgerecht te verschijnen als zij den waarborg krijgen, ge vrijwaard te zijn tegen voorloopige hechte nis. Het rijksgereoht heeft deze voorwaarde in gewilligd, mits de betrokkenen beloven tot na het vonnis in een nog te bepalen plaats te zullen blijven. Vecrmoedelijk zullen dus alle bij den staats greep van Kapp betrokken leiders (behalve Kapp zelf) terecht staan. Een klopjacht Woensdagavond heeft de Berlijmsche poli tie weer een groote klopjacht gehouden. Bet eerst kwamen het Silezisohe station en de omliggende straten aan de beurt. Tegen mid dernacht werden plotseling al© straten die naar het station leiden door 100 Schupo- agenten en 40 agenten der zedenpolilte 'afge zet. Er werden 400 600 personen gevat ;en per "vrachtauto naar het politiebureau ver voerd, Om 2 uur kwam vervolgens het Pots- dammer station aan de beurt, waar 300 per sonen werden meegeniomen. Tenslotte werden de stations 'Zoölogischer Garten, Charlotten burg en Stettiner Bahnhof gezuiverd. Onder «iegenen die naar het politiebureau werden getransporteerd bevonden zich 7 misdadigers om wier opsporing door de auto riteiten was verzocht. Op het politiebureau gaf een der gearres teerden eerst een valsohen naam op en ver volgens viel hij een Schupo-agent aan. Hij werd echter overmand' en toen bleek dat men met een lang gezochten tuchthuisboef te doen had. Eten ander sprong door het raam der eerste verdieping op de binnenplaats. Met ernstige verwondingen werd hij naar het ziekenhuis gebracht. De nieuwe Berlflnsehe Raad. Volgens de laatste officieele telling ral de nieuwe Beriijnsohe gemeenteraad er al dus uitzien: sociaal-democraten 47 (tot nu 89) onafhankelijke socialisten 43 63) communisten 21 23) democraten 17 16) economische partij 11 10) centrum 8 8) nationaal Uberalen 86 „80) conservatieven 41 27) Duitsch socialen 1 0) 111 socialstlsdh-commundetische zetels dus tegen 118 burgerlijfca De kellnerstatdng. De kellnerstakLng te Berlijn duurt nu reeds drie weken. Nog steeds zijn de groole wijn- restaurants, de koffiehuizen en een deel van de bierrestaurants gesloten. De hotels heb ben. voor het grootste gedeelte,1 het bedrijf kunnen hervatten. vrijden wüde van een onaangename last. „Dacht hij, dat ik flauw zou vallen of een zenuwtoeval krijgen, dat hij u gevraagd heeft het mij te vertellen?" vroeg zij. „lk ben bang, dat ik het nieuws wat on handig medegedeeld heb," antwoordde ik ontwijkend. „Het was toch heelemaal geen nieuws," antwoordde zij. „Ik wist, dat hij igauw zou moeten gaan nu zijn arm weer beter is. Ik had gisteravond een voorgevoel, dat (hij gauw een oproeping zou krijgen." Zij keek naar het huis en zuchtte. „Zal het niet vreeseiijk zijn zonder hem?" vroeg zij. „Vreeseiijk," antwoordde lk. Er volgde een kleine stilte, die zij natuur lijk het eerst verbrak. „Hebt u mij nog iets anders te zeggen?" vroeg zij, „Neen," zeide ik. „Waarom vraagt u dat?" Weer trok zij haar schouders op. „Ik weet het niet, maar wanneer ik bij u ben, heb ik altijd het gevoel, alsof er iets is, diat u mij graag zoudt vertellen maar dat dat u het niet doet," zeide zij .lang zaam. „Ik verzeker u, «tot er niets is," antwoord de ik stijfjes. Dan lachte zij, alsof ik iets gezegd had, en liepen we samen naar het huis terug. „Don is in de keuken," zeide ik. „Als u naar de studeerkamer wilt gaan, zal ik hem zeggen^ dat u er bent!" „Ik kan even goed: zelf naar de keuben gaan," antwoordde zij. „Castte is al o, al een heelen tijd een: vriendin van me. Al lang voor ik u kende. „Castte is een prachtexemplaar." „O, ik dacht, dat u haar met een maand niet alleen tegen de werkende oollega's, doch ook tegen de gasten gewelddadig op treden. zooais dezer dagen geschiedt is voor de Trauhe en voor het „Englisohe kaffee", een bekende Inrichting aan den Kurfürateiï- damm. Werkgevers en werknemers zijn beiden zoo verbitterd, dat zij van geen conferentie willen 'hoeren. De staking koert mlUioenen, natuurlijk aan beide partijen. Alleen aan 86.000 stakers moet dagelijks ondersteuningsgeld betaald worden. De socialistische Berttjnsche hoofdcommis saris van politie, wien te groote lankmoedig heid verweten wordt tegenover de" stakers, heeft nu eindelijk, na de jongste vechtpar tijen, agenten, speciaal belast met het hand haven van de orde, voor de niet gesloten restaurants, met karabijnen gewapend. Contróle aan de Duitsche grens. Het dalen van de markkoers heeft ten gevolge gehad, dat het verkeer bij de grens zéér levendig is geworden. De winkels in de grensplaatsen worden leeggekocht, zoodat de prijzen daar geweldig stijgen, tot groot misnoegen van de Duitsche consumenten. In vele grensplaatsen is er gehrek gekomen aan de meest dringende levensbehoeften. De regeering wil, bij wettelijken maatregel, daartegen optreden1 door een scherpere con tróle en beperking van het vreemdelingen verkeer. Heit ergst te lijden (heeft onder de zen wantoestand Baden. En voor dit gebied is het ptasseeren van de grens op Zaterdag en Zondag reeds verboden saonder uitdruk kelijk verlof van de 'grensbeambten. Op an dere dagen zal de reden van het passeeren der grens nauwkeurig onderzocht worden. Ook de Pruisische regeering is van plan scherper toezicht uit te oefenen op het ver keer aan de Pruisisch-Nederlandsdhe grenB. ENGELAND. De werkloosheid. Londen, 20 October. Verscheidene Schot- sche linnenweverijen hervatten met volle dige werkuren de volgende week het bedrijf tengevolge van de toenemende vraag naar alle soorten van linnen goederen. Ingezonden mededeeling. DRIE BELANGRIJKE VRAGEN. Worden nier-waarschuwingen begrepen? Beseft men het gevaar? Zou het niet ver standig zijn om een bewezen weerstands methode aan te nemen? Rugpijn, duizeligheM, prikkelbaarheid, sla peloosheid, urinekwalen, zenuwoverspanning, loome dagen en slapelooss nachten, stijve en gezwollen gewrichten en pijnlijke spieren dat zijn de waarschuwingen. En gevaar volgt spoedig, want verwaarlooring doet ernstiger verschijnselen ontstaan als rheumetlek, vor ming van steen, spit, iscMas, graveel, nier en blaasontsteking, waterzucht en urine- zuur-vergiftiging. De weerstand hangt af van de volkomen filtratie van het bloed door de werkzaam heid der nieren. Alles nou goed gaan, indien de regels van de natuur: gezond verstand, eenvoudig voedsel en geregelde gewoonten, werden toegepast. Maar ronduit gezegd, krijgt de natuur geen voldoende kans. De nieren worden vaak tot de grens van uitput ting overspannen, en dan pas denkt men na. Draal niet in twijfel. Vermijd de gevolgen van verwaarloozing. Behoed de nieren met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Zij verster ken de nieren, lenigen de blaas, en hun wer king doet de verschijnselen, door verzwak king van deze organen veroorzaakt, ver dwijnen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen (let er op. dat de handteekening van James Foster op de doos voorkomt), zijn te Helder verkrijg baar bij A. ten Klooster, Keizerstraat 93, 1.75 per doos. den dienst zou opzeggen, nu u gehoord hebt, dat zij een vriendin van me is," zeide zij, en verdween in de richting van de keuken. Zij en Don bleven den heelen ochtend in het huis- Ik kon ze samen hooren lachen en praten en later, toen ik weer in den tuin ging wandelen, kon ik door het keukenraam zien hoe zij Oastle bij het klaar maken van den lunch hielpen of hinderden. Don zat op het kozijn en over hem heen zag ik Castle's witte mutsje en het vlamkleu- rige haar van het meisje. Zij leken zoo jong precies een paar kin deren en binnen drie dagen zou aan al dat geluk een einde en hij weg zijn. Ik hoopte, dat het meisje niet zou huilen, wanneer hij - wegging. Ik hoopte, dat hij niet zou willen, dat ik meeging naar het station. Daar kwam zij naar het raam. Zij at ker sen en had er een paar over haar ooren hangen. „Houdt u van kersen?" vroeg zij, terwijl zij naar mij keek. „Als zij rijp zijn," antwoordde ik. j,J>at zijn ze ik zal er u een paar bren gen," enl zij verdween van het raam, om naar mij in den tuin te komen. „Don heeft ze meegebracht," zeide zij, terwijl zij een bord vol op mijn knieën zette. „Zijn ze niet prachtig?" Zij keerde haar hoofd om, zoodat ik haar oorbellen zou kunnen bewonderen. De don- kerroode kersen vormden een typisch con trast met haar vlamkleurig haar. „Zij zien er prachtig uit," zeide ik en dan vroeg ik, om bet gesprek een andere wen ding te geven, wat zij en Don voor het ver dere gedeelte van den dag van plan waren. Wordt vervolgd. COURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Courant f 1.50; fr. p. p. binnenland f 2.—, Ned. 0. en W. Indië p. zeepost f 2.60; id. p. mail en overige landen f 4.20. Zondagsblad resp. f 0.57', f 0.75, f 0.85, f 1.25. Modeblad reep. f 0.95, f 1.25,f 1.25, f 1.60 Loeee nummers der Courant 4 ct., fr. p. p. 6 ct. Poet-Girorekening No. 16066. 20 ct. p. regel (galjard). Ingez. meded. (kolombr. als redac. teiket) 60 ct. Kleine adv. (gevr., be koop, te huur) v. 14 reg. 50 ct., elke regel meer 10 ot. bij vooruitb.(adres: Bur. v. d. bl. en met br. onder no. 10 ot. p. adv. extra) ,t Bew.-no. 4 ct. Alle prijzen tijd. verh. met 10% papderduurtetoeeL (W i n t e r t ij d.) Maan Zon Hoogwater Oct. op: ond.: op: ond.: v.m.:n.m.: Zondag 23 a. 10.17 a. 0.49 6.40 4.48—.— 0.15 Maand. 24 11.30 Dinsdag 25 m. Woensd.26 0.49 Dond.d. 27 2.4 Vrijdag 28 8.22 Zaterd. 29 4.89 1.29 6.43 4.46 0.35 1.10 2.3 6.45 4.44 1.40 2.20 2.34 6.46 4.42 3.— 3.55 3.2 6.47 4.40 4.30 5.15 8.30 6.48 4.38 5.35 6.10 3.58 6.50 4.36 6.25 7.— Lloht op voor auto's en fietsen Zaterdag 22 October5.20 uur Zondag 23 5.18 Maandag 24 5.16 De communication, die Donderdag tot bei de landen werd gericht, bestaat uit twee dee- len: primo de tekst van de beslissing der alliés en de uiteenzetting van de procedure, uitgedacht om die uit te voeren, en secundo een begeleidend schrijven. In dit laatste, dat een uitvoerige geschiedenis van de gevallen beslissing geeft, is vooral belangrijk de ver zekering, dat de groote mogendheden het volkomen eens zijn om de beslissing in alle doelen te willen zien uitgevoerd en dat zij van plan zijn gezamenlijke dwangmaatregelen te nemen, indien een van beide partijen mocht weigeren deze beslissing in alle onder' dealen te aanvaarden. Tiet eigenlijke document bevat vervolgens een uitvoerige opsomming zoowel van de grens als van de economische maatregelen, die de voorloofige economische eenheid van het politiek gescheiden industriegebied moe ten handhaven. Bovendien schrijft het aan Polen en DuitscMand voor binnen acht dagen gevolmachtigden te benoemen om de onder handelingen omtrent de economische over eenkomsten te beginnen. Ook moeten beide landen reeds dadelijk hun fgevaardigden In de gemengde commissie benoemen, die de toepassing der gevallen besl ssing vergemak kelijken moet. Intnsschen wordt begonnen met het imimi- tieuse werk van de afbakening der nieuwe grens op het terrein. Is dit' geschied, dan eerst komt de officieele notificatie van de beslissing met de uitnoodiging aan beide landen om te voorzien in de administratie van het hun toegekende gebied, een maand later gevolgd door het vertrek der geallieerde bezettingstroepen. De grenzen. De economische bepalingen. de Duitsche mark zal gedurende een tijd perk, niet langer durend dan 15 jaar, gelden als de eenige geldeenheid in het plebisciet- ebied; «©durende dezelfde periode zullen post-," telefoon- en telegraafbelaStlngen in de Pool- sdhe zóne Worden vastgesteld in Duitsch geld; een douanestelsel' zal worden ingesteld aan de nieuwe politieke grens; lialffabrikanten uit één der beide zónes, en •bestemd om in de andere zóne te worden af gewerkt, zullen zjjn vrijgesteld van rechten gedurende 15 jaar, indien zij weer worden ingevoerd in het land van herkomst; Polen zal gedurende 15 jaair gemachtigd zijn tot mtvoer naar DuitscMand van mine ralen uit de Poolsöhe zöne; gedurende drie jaar zullen alle grondstof fen uit de Poolsche zóne vrijgesteld zijn van invoerrecht bij invoer in Duitsahiand; DuitscMand zal machtiging worden ver- leeni voor den uitvoer van zijn mineralen naar Polen' op dezelfde voorwaarden naar den wisselkoers van vóór «ien oorlog; de beide i© geer in gen zullen voor uen duur van 15 jaar de werkg' >ro- en arbeidersver- Er komt Licht in «leze sombere zaak. De vol ijverige recherche van Wognum ging uit van het standpunt: óf Kla&rtje is begraven en dood, óf levend en nooit ter aarde besteld. Het eerste bleek spoedig onmogelijk, dus la- plaats van een kmefcelig skelet met ingevallen kaken, moet de ex-begraven Klaartje nog in 't lard der levenden verkeeren en imtuisscihen tot moeder van een gezin zijn gepromoveerd. Het was dan ook met veel moeite aan den heer Spasz met behulp van zijn politiehond (gelukt het adxea van Klaartje uit te vinden. Voor een net buis bleef de viervoeter blaffend staan. De rechercheur opende de deur en trad binnen: „En nu, Klaartje, ortken het maar niet." begon hij direct de lichtelijk ontstelde vrouw te ondervragen, „en antwoord precies. Wil je nu nog ontkennen, dat je leeft? Wil je nog beweren, dat je een lijk 'bent? Neen, niet waar, en ik zal je nu eens haarfijn vertellen," aldus de heer Spasz;, „hoe alles ta zijn werk ging. 20 jaar ge leden kreeig je 's avomids een lievige ruzie met je vrijer, die zóó hoog liep, dat je stijf buiten je zelf viel, zoodat ze je voor dioo dopnamen en in de kist legden. Je was natuurlijk maar schijn dood en 'e nachts ben je opgestaan uit ie kiist, hebt het deksel netjes toegeschroefd en bent er vajn door gegaa, hebt je als dood laten registree- ren ocm van je vrijer af te kamen. Waar of niet?" Da stom-verbaasde psaudo-dooda vrouw kon slechts knikken. „En waarom 'bad je ruzie met je vrijer?" vervolgde de detectief. Alleen omdat hij een trouwcostuuim in Hoont wilde koopen en jij, driftkop die je was, bij Grunwald in den Helder wilde gaan. lis diat nou een reden' om je zoo op te winden en zoo den Burgerlijken Stand bij den neus te nemen?" „Maar inspecteur, commissaris, Sherlock Hol mes. Nick Carter of voor den drommel wie je bent, je mag nog zoo slim zijn, doch je kuxt de roerselen van bet hart eener bruid niet beoor- dealen," alduis barstte Klaartje los. „Dacht Je dat ik gek zou zijn om met iemand te trouwen, die geenl knap pak beeft gekocht, en nu Inderdaad waar kon die slungel beter en goedkooper koo pen dan hij Grunwald (toen, 20 jaar geleden, woonde die nog aan de Binnenhaven) maar ja, hij wilde persé in Hoom koopen. Daarom viel ik buiten me zei vers van drift, daarom namen ze mij voor dood op, en nu ben ik weer getrouwd. Mijn man is vorige week Lid van den Raad ge worden, maar hij heeft niet het lef gehad om ergens andere dan bij GrunwialLd zich een zwart ooetuum te laten aanmeten. Och Nick Carter, meneer Holmee, je snapt nliet, zoo goedkoop als die firma Grunwald is. Ate huismoeder pas ik op de penning, ben een beter minister vaii financiën dan Antonie van Gijn of van Dijk, en daarom roen ik iedereen toe: Kruip Liever in je doodkist, trek doodgewoon een doodshemd aan, dan dat je bii een ar der koopt dan bij de firma Grunwald, Keizerstraat 116 (boven). Het is er spotgoed koop, ze 'hebben nog grooter sorteering tieeren- stoffen dan 20 jaar geleden en door de lage va luta kost een heerenoo&tuum of winterjas van §rim& stof daar 40 minder dan in Tsjecho- lowakije en overal elders." aldus besloot de doode Wogrmmscfce Klaartje. Gaat dus allen naar I. Grunwald, Keizerstraat 116, daar ls een ongeëvenaarde sorteering prima kamgaren beerenstoffen en bovenlal prima stof fen voor winterjas en demi. Het eeruigste adres voor de prachtige zuiver wollen ratdné. Maandag en Dinsdag gesloten, doch Zondag van 9—«12 uur kan ieder ingezetene zonder verplichting tot koo pen onze sorteering Keizerstraat 116 bezichtigen. Doet uw voordeel. (Adv.) eenigingen in de plebiscietzóne erkennen; geoiurende 15 jaren za" het verkeer voer de bewoners in de plebiscietzóne aan beide zijden der grens vrij zijn; de particuliere eigendom, concessies en privilegiën zullen worden gewaarborgd; het Duitsche stelsel van sociale staatsver zekering zal worden gehandhaafd in het aan Polen toegewezen deel van 'Opper-Silezië. Alle Polen in de Duitsche zóne en alle Duitschers in de Poolsche zóne zullen; gedu rende 15 jaar hun domicilie kunnen behouden. Mie Polen, die langer dan 18 jaar geves tigd zijn in de Duitsche zóne, zullen twee jaar d r tijd hebben' om de Poolsohe nationaliteit te kiezen. Een gemengde commissie, bestaan de uit evenveel Polen als Duitschers uit Sile- zié zal dienst doen als raai gevend li "haam ter vereenvoudiging van de toepassing dezer maatregelen. Er zal een rechtbank kun en ivorden ingesteld ter regeling van particu liere «©schillen. De Duitsche hond van treinmachinisten, die 75000 leden telt heeft besloten Vrijdag nacht om twaalf uur een staking af te kond'i gen, omdat het rijksministerie vain verkeer lk bedoel over?" Zij lachte. „Dat wil ik wel, als u mij helpen wilt-" En zonder verder iets te zeggen, stak zij mij haar handen toe. „Ik kan wel springen, als u mij vangt," zeide zij. „Als u het niet doet, ben ik bang, dat ik de bloemen beschadig." Ik wilde niet, dat mijn delphiniums scha ft" leden, dus wilde ik haar in oen, maai zij sprong een seoonde vóórdat ik klaar was, met resultaat, dat zij in mijn armen terecht kwam. Lachenld en blozend bevrijdde zij er zich uit. „Het is makkelijk te zien, dat u nooit ie mand van een muur hebt helpen springen," zedde zij. .,0, het komt er niet op aan," antwoordde zij. .Iedereen moet aidoende leeren. Den vol genden' keer zal het wel ibeter gaan." „Een volgenden keer zal ik er wel niet zijn." zeide ik droogjes. liet bekende wijnrrstaurant Traube in de Leipzilgerstraase is van beneden tot boven beplakt met roode papieren, warin gewaar schuwd wordt tegen „onderkruipers". Voor dit etablissement staan een dozijn posters, ook met roode plakkaten. Elders, voor ge legenheden, die niet gesloten zijn, ziet men dergelijke tooneelen. De stakers schijnen te denken, diat dit op het publiek indruk maakt. Doch de staking is bij het publiek zeer onpopulair. Vooral sedert de stakers

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 1