VRAAGT J. J. H."KOOPMAN, MANTEL f 55.-. MANTEL f 115.—. Speciale afdeeling GEMAAKTE MANTELS. WESTSTRAAT 17. Ingezonden mededeeling. Uit hel Engelsche Lagerhuis. Lloyd Georgo over het werkloosheids vraagstuk. De Duitsche concurrentie. De dbod van Kitchener. IERLAND. FRANKRIJK. De aanslag op den Amertkaanschen gezant. Coeaino-mlsbrulk. SPANJE. De strijd tegen de Kabylen. Ingezonden mededeellng. DAMES-KLEEDERMAKER, BONTWERKER. van mooie blauwe ratinè, gemaakt en naar maat, van zijden pluche, geheel met zijde gevoerd, Groote collectie Bontwerk. PORTUGAL. Een nieuwe regeering. RUSLAND. De boerenbeweging en de honger. VEREENIGDE STATEN. ElHs Eiland. AMSTERDAMSCHE BRIEVEN. BOND DEN DAM. UIT DEN OMTREK. Anna Paulowna. Dros' Advocaat De regeering heeft een pakhuis te Reval gekocht teneinde de vl-asleverina te bespoe digen. Voor het einde van de maand' zullen 10 ko lenmijnen in Lanarkshire voor onbepaalde» tijd worden gesloten wegens gebrek van af zetgebied en verlies op de voortbrenging. De staalfabrieken kondigen aan, dat zij' tot sluiten gedwongen zijn, tenzij góedkoopere steenkool afkomt. lm zijn Donderdag gehouden rede oven de regeeringspoMtiek ten aanzien der werkloos heid heeft Lloyd George meegedeeld, dat aan het parlement zou worden, gevraagd 8Ö0.00Q pond beschikbaar te stellen om meer oud-soldaten dan tot dusver in staat te stel len te ecmigreeren naar de dominions. Reeds zijn er 6Q.0ÖQ daar gevestigd. Da grootste werkloosheid heersdhi, naar de premier op merkte, ta de metaalindustrie met 11 pöt. Sedert Julii 1Ö20 was er 48 millioen aan geld, Ingevolge de verzekeringswet, uitge keerd werklooze gezinnen. In Birming- hin.Tn wordt een derde deel der bevolking be deeld. Sprekende over den handel met Rusland, wees de premier erop, dat de geheele han del met Rusland tusschen 1 Januari en 81 Augustus slechts 8.160.000 p-st had bedra gen, met inbegrip van den wederuitvoer. De cijfers der laatste drie maanden toornen een stijging; de omvang van dien handel met Rusland bedroeg in die drie maanden 1.889.000 p-st. Spr. noemde die ciifars om aian té toonen, dat men er niets mee won door den indruk te wekken dat er in Rusland een onbeperkt terrein was voor den Britsche on dernemingsgeest of dien van eenig ander land. Wat da regeeringsvoorstellen betrof, kon digde de premier aan, dat het stelsel der uit- voercredieten zou wórden gewijzigd, uit gaande van da stelling, dat het beter was risico te loopen, dan niets te doen. Besloten wiaa den waarborg voor de handelaars van SB %tot 1QQ te verhoogen en dat een commissie van advies het maximum voor iedere firma zou vaststellen. Het exportcre- diet zal worden uitgebreid, tot andere dan lijdende landen, met inbegrip van die, welke deel uitmaken van het Britsche rijk. De Daily Mail" geeft een overzicht, hoe de Engelsche industrie op allerlei gebied ver geefs worstelt tegen het groote offensief van de Duitsche marken, en de Oostenrijksche kronen, op grond van een onderzoek, dat een harer medewerkers weken lang heeft inge steld. - Fietsen. In de rijwielfabrieken van Co- ventry zijn duizenden buiten werk of werken met verkorte uren. Dank zij den wisselkoers kan Duitschland naar Denemarken fietsen leveren voor £,2.17 sh, tegen de 8.10 sh. die een Engelseh rijwiel kost. Naar Holland zijn dit jaar 75.000 Duitsche fietsen gegaan. (Volgens de officieele imaandstatistielk van den in-, uit- en doorvoer van Nederland zijn van 1 Jan. tot en met September nog meer, nj. 123.754 Duitsche rijwielen in ons land in gevoerd). Auto's. Oostenrijk kan in Engeland een 6-cyl'inder-aiuto van 35 tot 40 P/K. leveren voor 520, invoerrecht inbegrepen. De Ame rikanen 'hebben 500 van die auto's op proef besteld en er gaan massa's van naar Zuid- Een firma te Birmingham in onderdeelen voor fietsen en motorrijtuigen heeft geen enkele bestelling van de 22 firma's te Go- ventry, voor welke zij in de gewone tijden werkt. De Sumbeam Motor Oar Oompany zegt, dat haar uitvoer vrijwel stilstaat. Een andere groote firma die vertegenwoordigers in heel Europa heeft, betaalde elke week 12.000 aan loonen. Nu nog maar 500. Gereedschappen. Deze levert Duitschland voor een prijs waarvoor in Engeland het smeed- en gietwerk niet gedaan kan worden. Ijzerhandel. De fabrieken van een ijzer- smelter, die gewoonlijk 800 tot 400 iman aan het weik heeft, zijn al acht maanden gesloten tengevolge van de Belgisohe ooncurrentie en de hoog© kóienprijzen. Landbouwwerktuigen, enz. Engelsche fir ma's moeten concurreeren met Duitsche, die werktuigen aanbieden tot een prijs, die een vierde is van de laagste Britsche offertes, hoewel deze laatste maar 10 pot. boven den prjjs van 1014 gingen. De firma Marshall, Sons Oo. Ltd. te Gainsborougih verklaart, dat de uitvoerhandel 2500 goed als dood is. De Duitflohex® leveren voor Java ketelpijpen voor 4.16 sh., de En gelsche prijs is 63, hoewel hij dezen laatsten prijs maar 71/» pet. winst gemaakt wordt. En zoo is het met tal van andere indus trieën: textiel-machines (een firma te Leeds liad een jaar geleden 1 millioen aan bestel lingen, nu nog geen vijfde), ijzerwaren (een firma te Leeds zegt dat hare oliënteele in Frankrijk, Denemarken, België, Zweden en Finland in Duit9chland koopt), petroleum- en gastoestellen, dorschmacbines (firma's, die er elk jaar 1000 uitvoerden, doen geen zaken meer), enz. De bedenkelijke toestand komt in nog treu riger licht, als men leest: „De vermindering van de Britsche productie-kracht blijkt uit opgaven van de Sheepbridge Coal and Iron Company. Een kolendelver produceerde vóór den oorlog 372 ton, nu is deze hoeveelheid ge daald tot 158 ton." De „Daily Mail" besluit een artikel over de uitkomsten van ha»e enquête met de woor den: „Het is een kwestie van leven en dood. want tenzij wij onzen buiten]ardshen han del op gang brengen, zal de helft van onze bevolking hebben te kiezen tusschen land verhuizing en gebrek." Een Londensohe filmfabriek de Screen Plays Ltd. heeft een film gereed, die een dood van Kitchener tot onderwerp heeft. Zij heeft nu echter van hooger hand een wenk gekregen, om de vertooning niet door te la ten gaan. De "Weekip Dispatch weet er allerlei bij te vertellen. Bij het samenstellen van de film is gebruik gemaakt van inlichtingen die een Britsdh officier verstrekt heeft. HU deelde aan de filmfabriek mede dat hij op de hoogte was van de omstandigheden, waardoor de Duiitsdhers de lucht hadden gekregen van Kltchener's rede naar Rusland. Eenige of ficieren hadden zich in een restaurant in het Westend het bericht dat Kitchener gereed was om met een kruiser, de Hampshire, naar Rusland te gaan, argeloos tegenover een da me laten ontvallen. Die dame was Elby Boeo ker, een spion in dienst van de Duitsche re geering. De Duitsohers hadden al, zoo heet het verder, van Kitcheneir's reis gehoord. Er was 'n code-telegram te St Petersburg aan gekomen over het aanstaande bezoek van Kitchener. De Tsaar had -er met de Tsaritsa over gesproken, en die had het nieuwtje weer aan haren vertrouweling Raspoetin ver telt. Riaspoetin bracht het over aan een Duit- schen agent en deze lichtte de regeering te Berlijn in, die daarop Elby Boecfcer ver zocht moet hebben, moeite te doen iets na ders te weten te komen. Elby kwam, zooals gezegd, achter den tijd waarop Kltchener's kruiser ongeveer zou vertrekken. Daar de reis naar Rusland ging, moest het schip een van twee bekende vaarwateren volgen en daar 'hielden Duitsche duikbooten de wacht Elby Boecfcer, zoo deelt de Dispatch nog mede, is een tijd lang in Engeland gevan gen gezet, omdat men haar verdacht. Bei- wijzen kon men echter niet tegen hdfcr aan voeren en zij werd tenslotte vrijgelaten. Zij is nu in Duitschland terug (zij: heeft een adres in de WUhelmstrasse te Berlijn) en zou 10.000 mark gekregen hebben voor haar bericht over Kitchener. In het tatemeeringskamp op het eiland Spike, waar vele Ieren als politieke gevan genen opgesloten zijn, is Maandag en Dins dag muiterij uitgebroken. De gevangenen staken twee blokken gebouwen' in brand. Verscheidene van hen liepen bij de veannie- Htt"" 'ernstige wonden op en moesten naar het hospitaal gebracht worden. Eeni'ge bel hamels werden in boeien geklonken, maar later weer vrij gelaten, omdiat de herrie toen nog erger weid. Op het eiland zitten vele Ieren uit Oork en men denkt dat de muiterij de beweging die daar al gaande is voor hun invrijheidstel ling, opnieuw zal aanwakkeren. De Press Assocdatóon verneemt dat er al- tjjd nog geen beslissing is gevallen ten aan zien van het lot van de geïnterneerden in Ierland. De aanslag gepleegd op Hyron Berrick, den zoo uiterst Franschgezinden Amerifcaan- scben gezant, wekt algemeene verontwaar diging. De tegenwoordigheid van1 geest van een knecht, die het pakje openmaakte en toeni hij het hem als oud-soldaat bekende ge luid van 'n sissende handgranaat hoorde, al les haastig in de badkamer wierp, is oor zaak, dat het resultaat zich bepaalt tot een niet gevaarlijke wond, dezen knecht- toege bracht, en veel materieele schade. Er zijtn menschen, die den aanslag toe schrijven aan de communisten, die hier den laatsten tijd een 'enorme campagne hebben georganiseerd om gratie te krijgen voor de twee Italiaansdhe communisten Sacoo en Vianzetti, door de Amerikaansche regeering ter dood veroordeeld. Hiervoor ontbreekt het voorloopig aan de noodige aanwijzingen. Merkwaardig is echter, dat het communis tische „Journal du Peuple" Donderdagmor gen op honende wijze insinueerde dat het wel een werkje van de Amerikaansche poli tie zal zijn om te doen denken, dat de com munisten er achter zitten. Gegeven de om standigheden van den aanslag is zooiets zoo ondenkbaar, dat men de gedachte niet van zich afzetten kan, dat het communistisch or gaan om gegronde verdenking van piartij- genooben af te wenden, al bij voorbaat dit praatje heeft uitgedacht. Bet misbruik der oocaine Is, wfl hebben hier herhaaldelijk melding van gemaakt, groot in bepaalde kringen te Parijs. Van overheidswege zijn er, zooals men weet, vrij strenge bepalingen uitgevaardigd om het verhandelen van het verdoovingsmlddel te beletten en telkens worden er menschen ver oordeeld die zich aan overtreding dier bepa lingen schuldig maken. Een wonderlijke oooaine-handelaar is de zer dagen te Parijs veroordeeld; in het mid den van September was (hij in een har te Pa rijs aangehouden. Meestal zijn de menschen, die zoo tersluiks in 'bars of louche nacht gelegenheden oocaine verkoopen veronge lukte arme duivels, die, speculeerende op de ondeugden van anderen, hun kostje trachten te verdienen. Deze man was rijk, zeer rijk zelfs. Hij bezit een rente van 120,000 frank en Is bouw-ondernemor. Op Montmartre werd hij algemeen Georges genoemd. In zijn huis is een groote hoeveelheid1'morfine en cocaine in beSlag genomen en toen hij aangehouden werd had hij' vijftien gram oocaine bij zich. Hij verkocht in de nachtgelegenheden van Montmartre nooit minder dan tien gram te gelijk en wel voor het bescheiden bedrag van honderd- en-twintig frank. Hoewel hij het voor het geld niet behoefde te doen. Deze griezelige man is veroordeeld tot zes maanden gevangenis en tienduizend frank boete. Nu generaal Bereniguer het gevaar voor Melilla heeft afgewend1 door de verovering van het Goeroergoe-plateau en de bezetting van de Nador-stelling, pleegt (hij1 overleg met de regeering over hetgeen nu verder moet geschieden. De militaire autoriteiten zijn van meening, dat thans moet worden doorgetast, de veld tocht moet worden voortgezet en dat in twee oonvengeerende operaties, n.1. vanuit het Oosten en vanuit het Westen (Tetoean), het geheêle Rifgebied militair moet worden on derworpen, als voorbereiding van de kolo- niseerende pacificatie. Maura heeft voor het oogeriblik zijn plan nen tot vreedzame kolonisatie laten varen. Hij zal den opperbevelhebber dus geen be zwaren in den weg leggen, meent de „Temps"-corresponde»t te Madrid, maar hij zal dezen verzoeken zijn operaties bij étap pes te doen: nu bijv. voortrukken tot de Kertrivier, en daar dan blijven tot het voor jaar, teneinde alsdan de tweede étappe te beginnen. Van militaire zijde wordt dit plan afgekeurd, onder het motto, dat thans de de moralisatie van de geslagen Kabylen moet wordt geëxploiteerd. (Da Kabylenaanvoer- der heeft enkele stammen, die zich «an de Spanjaarden hebben onderworpen, ta vuur en te zwaard voor hun défaitisme gestraft). Tevens wordt erop gewezen, idat nu nog de openbare meening offervaardigd gezind, is, terwijl men niet weet of deze stemming over een half jaar niet verdwenen zal zijn. Een factor van beteekenis bij de keuze, welke gedaan moet worden, is de houding van den minister van financiën, dia zijn collega's wijst op de geweldige uitgaven bij een reeds zeer bezwaard budget. Waartegenover de militairen weer aanvoeren, dat het tenslotte goedkooper is kort en krachtig op te tre den dan da operaties over ©enigen tijd te verdeelien. Naar Reuter uit Lissabon meldt, heeft daar weer eens ©en crisis plaats gehad, waar bij da militaire macht is opgetreden zonder dat het echter tot bloedvergieten kwam. Een nieuwe regeering zal optreden, waarschijn lijk mat den ex-revolutionair Maria Coilho als premier. Volgens een ta Madrid ontvangen bericht uit Lissabon, zijn Granje, minister-presidten Maohado Santos, Carlos Majo en Gsirios Freitas Sylva slachtoffers geworden van een aanslag. Gunha Leal, exmiuister, werd ook gewond. Het nieuwe kabinet, dat Donderdagmiddag .om 3 uur in functie trad heeft de politieke verkiezing van 10 Juli LI. geannuleerd en alle besluiten van het huidige parlement ver nietigd. De correspondent van de Daily Express te Moskou schildert de verandering, die in het 'leven te Moskou plaats gehad heeft tengevol ge van de nieuwe 'economische politiek der sowjets. Hondenden winkels zijn heropend. De straten zijn weer levendig. Het voedsel stroomt de stad binnen. Het goed© der aarde is weder verkrijgbaar ook weelde-artikelen. Het weeldeleven is herval Restaurants, ban ketbakkerswinkels maken goede zaken. Er is veel geld beschikbaar. De schouwburgen zijn vol en er wordt goede kunst genoten. Het Benlinke Tidenda verneemt uit Hel- singfors, dat alle bladen berichten bevatten over nieuwe ernstig© onlusten in de gouver nementen Onof, Obaxfcof en Kobar. Sowjet- ambtenaren hebben moeten ophouden met de opvordering van graan. Siberië weigert verder vluchtelingen uit de noodlijdende gebieden op te nemen. Te Tsjojabinski bevinden zich op dit oogenblik 60.00Q hongerende kinderen, dia op de schrikkelijks/te wijza gebrek Indien. Een bizondera correspondent schrijft uit Heisingfors aan het HbL: De bekende Russische journalist Amfi- teatrof, die na een verblijf van vier jaren in Rus/land onlangs via die Finscha grens gevlucht is, heeft in een voordracht, die hij den 6den October te Heisingfors heeft ge houden» ook over die boerenbeweging en den honger gesproken. Amfiteatrof zelf la niet in de hongerlijdende stréken geweest, doch heeft nog in de laatste dagen van zijn ver blijf te Petersburg voortdurend met perso nen gesproken, die uit deze streken kwamen. De boerenlohhiisten, die het hardnekkigst zijn in Tambowschen en de aangrenzende gouvernementen, zijn volgens hem in weer wil van de overwinniin'gsberichten der Bols jewisten geenszins onderdrukt. Nog op den dag van vandaag is de vaakgonloemde An- tonof in notie, terwijl ook do beroemde Marossials niet gevangen zijn genomen. De boerenbeweging neemt in deze streken zelfs een zelfstandig karakter aan', die zelfs in staat is Anltonof en schrik om het hart te doen slaan. Er ontwikkelt zich een zeker anarchisme onder de boeren, die de steden als nuttelooze opvreters en als vijanden be stempelen. Boerenbenden overvallen de klei ne Steden en stellen hier niet alleen de com missarissen en bolsjewisten, doch ook alles, dat zuiver stedelijk is, ter. zijdo. Wie een groententuin bebouwt en een boe houdt worden daarentegen gespaard. Het heet, verklaarde de spreker, dat verscheidene kleine steden in net gouvernement Tambof alleen1 nog maar op do kaart voorkomen. "Van dit gebied; dat aan de gebieden waar het ergst honger wordt geleden, grenst, is ook de groote transmigratie-beweging uit gegaan, die volgens het oordeel van dén spreker In West-Europa sterk onderschat wordt. Zij ia volgens hem veel grooter en gevaarlijker dan men zioh in het algemeen voorstelt. Deze 'beweging volstrekt zioh in twee stroomen. De kleinste gaat in dé rich ting van Moskou, do grootste richt zich naar 'het Oosten, naar Siberië. De bolsjewis ten hébben, het gevaar inziend, een wijzen maatregel getroffen door leem reeks mili taire pesten aan de hoofdwegen van Tam bowschen naar Moskou te stichten. Hierdoor werden de afsluitmaatregelen zeer verge makkelijkt. Toch wordt het aantal vluchte-. lingen en transmigranten, dat in noordwes telijke richting voorttrekt, nog op twee mil lioen geschat. Onmetelijk zijn daarentegen de scharen, die in Oostelijke richting trekken. Men Schat ze op tien twintig millioen. Hun doel is: het gouvernement Orenburg en Turkestan, en ook wel Siberië. Nergens echter wil men hen hebben; in Turkestan zeil moet groote opwinding heerschen over het gevaar van een massale invasie. Reus achtige scharen vluchtelingen moeten zich in het bijzonder bij Kazan, aan den Wolga; en bij Oefa, aan de Belaja, verzamelen. De spreker heeft eenige dagen vóór zijn vertrek een veldScheerder gesproken, die pas van Saratof tot Kazan der Welga was opgeva ren en vandaar over Moskou Petersburp had bereikt. Zijn schilderingen bevestigen al het ijzingwekkende, wat in de Sovjet- en de Europeesohe pers over den hongersnood is verteld. De vreeselijkste schilderingen gaf (hij echter van de z.g. kampementen, die zij in de nabijheid van vele steden aan den Welga, in grooten omvang echter bi; Kazan en Oefa, gevormd hebben. Ih de ste den zelve heerschen de commissarissen imiet behulp van: dé scherpe roode terreur. De steden worden door een reeks militaire pos ten naar buiten afgesloten en beschermd. Daarbuiten bevinden zich de kampementen der vluchtelingen. Een opeenhoping van menschelijke ellende, die zich met de leven digste fantasie niet laat schilderen'. De mem schen sterven als vliegen, niet bij honder den, maar bij duizenden. De veMsoheertier bericht, dat (hij met eigen oogen heeft ge zien. Dat kinderen naar Perzië en Sjiva wor in het water wierpen, omdat zij het lijden van deze kinderen' niét meer konden aan zien. Dat fcineren naar Perzië en Bjiva wor den verkocht is niét zeldzaam1. Er zijn plaat sen, waar de klei, die de hOerenl als voedsel- ersatz eten, op kaarten uitgedeeld wordt, omdat de toeloop te groot is. Overigens leidt het gebruik van onverteerbare klei zeer snel naar den dood. Aimfiteatrof zegt, dat alle kenners van de toestanden in Rusland in verband met de hulpactie voor de hongerlijdenden zeer pessimistisch gestemd zijn. Tengevolge van het volkomen ontwrichte transportwezen! is volgens hem1 een verdeeling der levensmid delen uitgesloten. Hij richtte ziéh niet tegen die poging zelf, doch meende dat zij in hei beste geval slechts een zeer klein percen tage van de aan dén dood prijsgegeventen 'zal redden. Op de vraag, of de honger een omwente ling in Rusland zal kunnen teweegbrengen, antwoordde Amfiteatrof, dat hij daaraan twijfelde. Van de intellectueelen' was niets te verwachten. Zij zijn htet sterkst in passief lijden); voor een actief optreden zijn zij Ce murw In Rusland was geen 'kracht aanwe zig, die in' staat was die geheel verrotte vrucht van het bolsjewisme, dat reeds lang voor ineenstorting rijp was, af te schudden. Glanville^ een Engelseh student, die met vrouw en kind naar de Ver. Staten was ge gaan, doch die wegens de bepalingen der immigratie-wet niet was toegelaten en op ElM-s-eüland was geïnterneerd, is thana vrij willig weer naar Engeland teruggekeerd, omdat het verblijf op Elis-eiland niet was uit te houden. Hij geeft in de Engelsche bladen een treurig beeld van «te behandeling, die de imigranten op Ellis-eiland ondergaan. Hij beschrijft de ambtenaren als wreed, onbe schaamd ien gevoelloos, ook de vrouwelijke ambtenaren. De vrouwelijke immigranten worden al even onbehoorlijk behandeld als de mannen, terwijl de neger-schoonmakers haar belee- digen. (Zie verder 8e blad). Door allerlei omstandigheden werd het contact tusschen Amsterdam en den Helder voor zoover dat, zeer bescheiden-lijk, door middel van deze correspondentie plaats had tijdelijk verbroken. Gelukkig hébben an dere feiten, in die rustperiode een| alleszins voloende tegenwicht geboden. Meer dan an ders toch kwam Helder en 't Heldersche den laatsten tijd binnen de aandacht van vele, zeer vele Amsterdammers. En wel op. twee, geheel verschillende wijzen, In de eerste plaats dan door het bezoek van den ver-Ameriikaanschte Heldersohen jongen' Ed- Bok, «ile het daar, aan de overzijde van den „grooten vijver" 'bracht tot uitgever van de „Ladies* Home 'Journal', het bekende vrouwen maandblad miet een oplaag van 2 millioen exemplaren. Geen gelegenheid «n die waren! vele door middel van diners, recep ties en interviews! liet (hij voorbijgaan om met erkentelijkheid zijn Hollandsche en speciaal zijn Heldersche afkomst te memo- reoren. In krant en tijdschrift werd Bok tij dens zijn bezoek aan ons land druk bespro- kon; werd met paedagoglsoho motieven! ge wézen op de energie 'en1 volharding, die hij in zijn loopbaan ten toon heeft gespreid'. Men kan er zich van ontslagen achten daarop, nü, no^eens terug te komen. Een beeld van het leven van dezen merkwaardigen man geeft zijn onlangs verschonen Auto-bipgra- fie, waarvan misschien het laatste hoofdstuk nog wel het belangrijkste is. Daar toch geeft de schrijver, die ais Amerikaansch zaken man en redacteur ongetwijfeld weer wat het is met beide voeten op den beganon grond te staan, een pleidooi voor het „Idealisme", voor het „spel", in één woord voor de dingen «Me velen, vooral in dezen tijd van -economi- sohen nood1, zoo gauw en gaarne „overbodig" noemen. Op zijne wijze tracht hij het de men schen bij te brengen diat men „bij -brood al leen niet leven kan" en dat, zooa-ls de Fransobman bet kort en raak zegt „choso superfitte, trés nécessaire" is! Zelf- gelooft hij gaarne, dat deze levenskijk bij hem wor telt in zijn Hollandsche, zijn Heldersche -af komst. Wij gelooven het gaarne met hem, al meenen wij iets gelezen te hebben van een Heldersche Oommissie voor Kunstavonden, die bij haar werk aan gebrek aan belang stelling laboreert. Het tweede feit, dat „den Helder" in Am sterdam op den voorgrond schoof was de onlangs gehouden „Marinedag"; zoowel in den stoet door de -straten, als 's middags in bet Stadion en eindelijk 's avonds in bet Con certgebouw sloegen de Heldersche „Jantjes" en andere zeevarenden een uitstekend fi guur. De gemiddelde Amsterdammer, die an ders aangaande de Heldersche Marine niet veel meer verneemt dan het in zijn krant vluchtig gelezen lijstje overplaatsingen, be vorderingen of aankomst en vertrek van schepen (zoo nu en dan ook een verslag van Iden „oBnd van Marinepersoneel" werd door dJt tierig en fiksche brokje leven aangenaam verrast. Zoo'n brokje leven waar de frissche zee wind doorheen waait, is in 't Amsterdam van ten laatsten tijd hard noodigl Want met de intrede van het winterseizoen tóch trad het in, -al zit men dan ook nog „zomersch" op de terrassen voor de café's leefden de haarkloverijen, de venijnigheden, te kleine on groote ergernissen op gemeentelijk poli tiek, economisch en kunstgebied weer met hernieuwde kracht op. Tot heeie feiten werden onbeduitendhe- dens als het niét opstaan van het gemeente- raadslid Kleerekoper en het wél opstaan van zijn collega Zuurbier onder het spelen vian het volkslied1 aan een officieel «liner op geblazen I Kleine (on)hebbelijkh-edens des Hoeren Mengelberg, «Mie op ©enigszins luidruchtige wijze, door middel van een bazuin-dooirsohal- de orkestrepetitie, een oogenibilk ©en, in de aangrenzende zaal gegeven piano-avond van Dirk Schafer in de war stuurde, «loet een verontwaardigde Ingezonden Stukken-regen den kranten-polemiek ontstaan. En daarnaast vinden belangrijk© feiten als de hand over hand toenemende stads-ont- siering, het bioscoopkwaad -en de Atlanta- mislukking slechts weinig pubMeke belang stelling. Wat 'er nog aan werkelijke cultuur en1 kunst in deze duistere tijden rest, dreigt onder te gaan door fcleinzieMge betweterij en persoonlijke jjdelhekljes, terwijl intusschen d-e bioscoop haar triomftocht «loorzet, gebou wen 'doet verrijzen als o.a. het nieuwe Ka- pinsky-paléis in de ReguMersbreestraat, dat met zijn giftig-groene, koper-versierde to rens aan leeljjkheid niets te w-enschen over laat en nu zelfs het Oude Testament op het witte doek brengt met een aanschouwelijke voorstelling van „den Geest Gods «Me over de wateren zweeft", „de Chaos" en „Mozes mei de steenen tafelen." (Het is inderdaad moeilijk met zulke din gen voor oogeni het evenwicht te bewaren; zelfs professoren in de Wijsbegeerte begin nen naar de andere zijde door te slaan, zoo als de Leidsch-o hoogleeraar Bolland, met zijn stof-opjagende, ook te A'dam gehouden, rede onlangs bewezen heeft. Maar men be hoeft nog geen vexdoemer van alles en nog wat behalve de eigen „wijsheid'1 te zijn, om v-an vele goden dezer eeuw, zooals daar zijn de democratie, de vrijheid van drukpers, enz. enz., de slechte karaktertrekken te ontdekken en aan de kaak -te stellen. Nemen wij, voor dezen.'keer, alleen de „democratie" in ons ge- meentebéheer. En dan niet de wijze waarop de meeste Raa<lsvergade:ringeni verloopen hét, langzamerhand afgezaagd, onderwerp waarop een ieder zijn humoristische gav-e be proefd heeft! Maar de wijze waarop ons Gemeentebestuur de kunst van recipieeren verstaat. „Chose superfitte" zal men zeggen en „trés nécessaire" zelfs in de meest de mocratische tijden, moet dan 't antwoord zijn. Aan «ie leden van de International Law Associatie» werd, naar men weet, door ons Gemeentebestuur een «Mner in het Con certgebouw aangeboden. Dat het daarbij aan wellevendheid en aangenaam decorum- ont brak mag niet gezegd worden; en toch er was in de houding van meerdere leden van ons hoogste Gemeentelijk CoUeoe iets als van een onbeholnen nonchalance, «Me het conta«5t met de buitenlanders bemoeilijkte. H-et moge ondergeschikte feilen schijnen, het zijn feilen aan de democratie voorloopig nog eigen, <M-e in de hoofdstad van een land als het onze, dat In te eerste plaats aangewezen is voor internationaal contact, zeer zeker zwaar wegen. Nadat het September-repertoir was afge werkt, te Ki-ki's, Phi-Phi's, Hel's, Door- «iraai-ers en andere tooneél-„kunst"-produo- ten weer aan 't aMraaien gingen, zou dan eindelijk, nadat in den Stadsschouwburg een al te gemakkelijk geschreven Duizend-en- één N-acht-fantasi© van Herman Roelvink smadelijk „gevallen" was, de eerste „daad" op tooneelgébied j.1. Zaterdag do-or Rooy- aards worden verricht. De première van Strindberg's „Droomspel" stond op *t pro gramma. Maar ziet, te Gemeentelijke theater- goden hadden het ander» beschikt! De ge- meentelijk-arbeddende electriciem werd eiek, benevens een ooMega-lnspecdent en.de voorstelling moest worden afgelast! Plaats vervangers niet aanwezig. Herhaling, opleving van den bet vorige jaar steeds smeulendem strijd tussohen den ge- meente-ambtenaar-dlreoteur van dén Stads schouwburg en den artistieken leider Rooy- aarda. Een goed begin 1 Allemaal «Mngen «Me ons in mineur-stem ming brengen, afgescheiden nog van de eco nomische malaise, «Me hoofdstedelijke Ban ken, Scheepvaartmaatschappijen en handels- kopstukken in persoon doet wankelen. Mineur-stemming die velen ontvankelijk maakte voor de voorspellingen van <ir. Geor- go Lomer, een Duitschor <Me ons deze week in het Concertgebouw allerlei naars, als daar Is: een nieuwe wereldoorlog, een nieuwe zondvloed -en tenslotte het vallen van de maan on de aarde kwam voorspellen- Ontvanke lijk ook voor de door den profeet-dokter in uitzicht gestelde -eenige redding uit de mi sère: de ontdekking van den „U-ébennemsch" op de Noordpool! Dat hij spoedig moge verschijnen! Donderdagavond 20 October hield de af deeling „Anna Paulowna" der Maatschappij tot Nut van het Algemeen «en openbare ver gadering in. Veerburg. Na opening door den voorzitter, den beer D. Stammes, leest de secretaris, de heer Ma- rinua, de notulen, welke onveranderd war den goedgekeurd De penningmeester, de heer O. D. Rezel- man, doet vervolgens rekening en verant woording. Het 'blijkt dat de ontvangsten be droegen 262,88. De uitgaven beMepen 257,03. Er la alzoo een batig saldo van 6,85. Alsnu komt de regeling der gezelM'ge bij eenkomsten ter sprake. Besloten wordt, om beide feestavonden zoo mogelijk te geven mlet eigen krachten. De tooneelclub heeft toezegging gedaan voor een tooneelstukje te zorgen en voorts zal getracht worden om onder de leden personen te vinden, die imee willen werken om zang, voordracht of mu ziek ten beste te geven. De -boeken der drie bibliotheken zullen worden omgewisseld en aan het bestuur wordt opgedragen «ïen heer N. Raap dank te brengen voor de boeken, door hem aan de afdeeling geschonken.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 2