zal geheven woiden van de netto-opbrengst van biosooop-vertooningen het totaal-bedrag der belasting een belangrijke vermindering ondergaan. Voorts staat daartegenover, dat meerdere voor de gemeente kostbare oontröle-maatre- gelen in bet leven moeten traden gerotpen, zij het dan ook, dat een afdoende oontröle n« Ïun uau wuit, uw et ia te verkrijgen. Het tweede amendement heeft dezelfde strekking, in dezen zin, dat meerdere oon- tröle-njaiatregeten noodig zijn en de op brengst der belasting vermindert. En dan is het zeer de vraag, of door het amendementbereikt wordt, hetgeen de Voor steller daarmede beoogt ten opzichte van de bezoekers. Het heffen van een progressief tarief zou theoretisch aan bezoekers van lagere rangen ten goede komen, maar in aanmerking ge nomen, dat er bepaalde usantieele verhoudin gen tusschen de prijzen! der opeenvolgende rangen bestaan, zouden de exploitanten, in dien door het heffen van Oen lagere belasting deze verhouding verbroken werd', de prijzen der laagste rangen verhoogen. Het gevolg van het heffen van lagere belasting zou dan alleen zijn, dat de exploitant daaruit voordeel genoot, de .bezoekers dezelfde prijken bleven betalen en de gemeente haar bronnen van inkomsten zag verminderen. De voorbedden, door den voorsteller ge geven, houden geen voldoende rekening met de werkelijkheid en zijn overigens zeer wil lekeurig genomen. Zij bewijzen dan ook hoegenaamd niets. Ten overvloede merken wij op, dat de on dernemer» zeer goed den weg kennen, om een belasting als deze op het publiek af te wentelen, terwijl het publiek van zijn kanifc geheel vrij is deze belasting al .of niet Ite be talen. Wij geven den Raad daarom in overwe ging, de amendementen van den heer Schoef- fdenberger niet aan te nemen. BINNENLAND. De conferentie te Washington. Het Ned. Oorr. .bureau meldt Tot vertegenwoordigers van Nederland ter conferentie te Washington zullen!, naar wij vernemen, worden aangewezen de hoe ren jhr. inr. dr. H- A. van Karnebeek, mi nister van buiteniandsohe zaken, jhr. mr. F. Beelaerta van Blokland, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister, chef der afdeeling diplomatieke zaken en dr. E. Mo- resoo, henbemd vice-president van den raad van N ederlandsch-Indië. Wij vernemen verder, dat de regeering gaarne den afgetreden gouverneur-gene raal van Nederlandsdh-Indië mr. J. P. graaf van Limburg Stirum, een plaats had zien innemen, doch dat de 'graaf van Stirum tot zijn leedwezen om particuliere redenen heeft mloeten verzoeken daarvoor niet in aanmer king te worden gebracht. Naar het Vad. meldt, zullen aan dr. E. Moresoo worden toegevoegd de heenen v. Wettum, oud-hoofdinspecteur van de opium- regie in Ned.-Ihdië, jhr. mr. O. E. W. SIx, referendaris aan het ministerie van fcolor'ën en Le Roy. De vertegenwoordigers van Nederland' tor conferentie te Washington zullen Dinsdag 26 dezer per ss.s. „Rotterdam" van de Hol- land-Amerikai lijn naar de Vereenigde Sta ten vertrekken. Prov. Staten van Noord-Holland. De heer J. F. Kamphuis te Zaandam heeft bedankt voor het lidmaatschap der Provin- cimale Staten van Noord-Holland. Hij zal worden vervangen door den heer W. Boon (R.K.) te Krommenie- De Tubantla. Naar h«t Ned. Oorr. bureau meldt, zal de internationale eotmniisaie, die een onderzoek zal instellen naar de oorzaken van" het ver gaan van da Tubamtia, als zij over eenigen tijd hare Zittingen aanvangt, de vergaderin gen houden ln het Vredespaleis te 's-Gra- venhaga sparing van verlichtingsmiddelent thans haar beteekenis goeddeels hebben verloren Extra passagiersdtenst Rotten!. Lloyd. In 1922 zal de Rotterdamsoho Lloyd, naar het Haagsche Aneta Kantoor verneemt, be halve om de 19 dagen, dus 20 afvaarten per jaar, zooals voorheen, met de mail- en passa giersschepen) nog 8 extra afvaarten geven van Rotterdam naak Belawan en Batavia en 8 extra afvaarten van Batavia, via Belawan, of Padiamg naar Maraolllo en Rotterdam. De mailschepen; voos deze osrfera afvaarton be stemd, doen op do uitreis Maraed.Uo niot aan en gaan niet naar Senior angen Soorbaya. Op de uitreis zal lading voor Belawan tDell) en Batavia vervoerd worden. Reisdmrr Rotterdam—Belalwan 2fl, Rotter dam—Batavia 20 dageni. Vooruitgang In de toxtiel-njjverheid. Te Tilburg waren in de maand Augustus 25 der leden van den Alg. Ned. Bond van Textielarbeiders De Eendracht werkloos, thans nog slechts enkele. Uit de metaalnijverheid. Naar het Centr. vernoemt, wordt in katho lieke kringen met kracht geijverd om alsnog to komen tot het plegen van overleg, ten einde zoo een staking, met alle gevolgen daaraan verbonden, te voorkomen. In verschillende afdeelingen van den Alg. Ned-. Metaalbewerkersbond, als Utrecht, Delft, Deventer, Tiel, la besloten het advies van het hoofdbestuur op te volgen en bij een eventaeele loonsverlaging in staking te gaan. Belasting gouden en zilveren werken. De „N. Rott. Ot." verneemt, dat de wet-, waarbij verdubbeling van de belasting op gouden en zilveren werken geregeld is, met 1 Nov. in werking zal treden. De Zomertijd. De heeren Deckers, Rekker-, Colijn, Van Rappard, Schaper en Teenstra hebben een wetsvoorstel, strekkende tot afschaffing van de jaarlijksche vervroeging, gedurende den zomer, van den werkelijken tijd. Blijkens de Memorie van Toelichting zijn de voorstel lers van oordeel, dat de bijzondere economi sche overwegingen, welko aan de invoering van den ..zomertijd" ten grondslag lagen en die betrekking hadden op do te bereiken bo- Ook de hoer Braat heeft een wetsvoorste ingediend tot afschaffing ven den zomertijd. In» zijne Memorie van Toelichting wijst de voorsteller erop, dat tegenover de voordee- leu van den zomertijd voor do stedelijke be volking, die zich in hoofdzaak bepalen toi ©enige besparing van kunstlicht in de a vond uren en, op hygiënisch gebied, tot het genot van een uur langer zonlioht per dag, de zo mertijd voor de landelijke bevolking groote bezwaren medebrengt. Heit „Tijdschrift der NecL Maatschappi, voor Nijverheid en Handel" bevat een-con cept-adres van het Hoofdbestuur aan den minister van Binnenlandsohe Zaken over den zomertijd. Het Hoofdbestuur meent, dat de groote voordeelen van den zomertijd een blij vende herhaling ervan wettigen, en Is van oordeel dat de bezwaren, die voortbomen uit verschillen met de regeling in andere lan den, ondervangen kunnen worden; het zou het waardeeren, wanneer de Ned. Regeering daartoe het initiatief zou willen nemen. Daar aan zou dan moeten voorafgaan de bereid verklaring van Nederland om zich aan te sluiten bij de internationale regeling die de aarde in tijdgondels heeft verdeeld en Ne derland in dien van Greenwich heeft ge plaatst (congres van Rome van 1883). Kosten van het levensonderhoud bij arbeidersgezinnen. De berekening van het indexcijfer van de bosten van het levensonderhoud door he i Bureau van Statistiek der gemeente Amster dam, op grondslag van de tijdens het budget onderzoek van Maart 1920 voor elk onder deel van het budget genoteerde uitgaven, wees uit, dat voor September 1921 een daling van 6.8 pet. sedert genoemde maand is inge treden. Bij de vorige berekening, over Jun 1921, werd reeds een daling, sedert Maart 1920, van 2.7 geconstateerd; de dalingsbe weging nam dus een grooteren omvang aan en wel van 9.2 pot. sedert Juni 1921, terwijl de daling in Juni 1921 sedert Maart 1921 slechts 0.9 bedroeg. Ih Sept. 1920 had de stijging met 0.8 pet. boven het peil van Maart 1920 het hoogste punt bereikt; de daling van Sept. 1920 tot Sept. 1921 bedraagt dan ook 12.7 pot. Men bedenke echter voor het beoor- doelen van deze cijfers, dat de .belasting bui ten de berekening is gelaten. Voor het eerst is thans ook de voeding be neden het peil van Maart 1920 gedaald en •vel met 2.4 pot. De voeding vertoonde in Juni 1921 nog een stijging van 5.7 pot, zoodat voor dit gedeelte van -het budget de prijsverlaging van de laatste maanden een' grooteren in vloed heeft' gehad dan voor het totaal der uit gaven (een vermindering sedert de vorige driemaandelijfcsche periode met 7.7. pet.) In sterke mate heeft de verlaging van de brood prijzen daartoe bijgedragen. Den grootsten invloed' heeft echter de groep aardappelen uitgeoefend en wel als resultaat van de vol gende omstandigheid': in Juni 1921 waren van dit artikel alleen zeer dure nieuwe soor ten verkrijgbaar, zoodat deze groep, toen maals een vrij groote stijging vertoonde. Waar nu in September de buitengewone seizoenprijzen voor normale hadden plaats gemaakt, kreeg de groep begrijpelijkerwijze een. veel geringer aandeel in het totaal der uitgaven (47 cent per eenheid per week tegen 90 oent in Juni), hetwelk dian ook zijn uit- drukfcinig vond in een 'Sterke procentaeele daling (van 93 pot. 'boven Maart 1920 tot 1.4 pet. daarboven), die 'echter in de werkelijk heid vermoedelijk niet zoodanigen omvang heeft aangenomien, omdat het verbruik van de dure'aardappelen in Juni jJL waarschijn lijk door den hoogen prijs naar evenredig heid minder zal zijn geweest dan iir Maart 1920. Enkele andere groepen hebben insge lijks een daling ondergaan, evenwel een ge ringere: vleesch, door de in Juni ingetre den vermindering der prijzen van bevroren vleesch, visch, suiker, kruidenierswaren (kof fie, specerijen, snoeperij), fruit. Daarentegen vertoonen een viertal groepen een stijging: 'grutterswaren, door de erwten en boenen van den nieuwen1 oogst, melk, kaas, eieren en 'groenten. De groep vetten is zoo 'goed als onveranderd gebleven, doordat de stijging op natuur- en kunstboter teniet gedaan werd door prijsvermindering van rundvet. Van de overige posten van het budget zijn Meeding en schoeisel ditmaal slechts weinig dn prijs gedaald. De prijsvermindering van petroleum was oorzaak, dat de daling der groep brandstoffen, die de vorige maal reeds geconstateerd kon worden, Zich heeft voort gezet. De post instandhouding van huisraad is ©enigszins verminderd door verlaging van sommige artikelen, zooals behangselpapier, vloerzeil, sponzen, dweilen. De post wasoh- en poetsnrtikelen daarentegen heeft een «tij- waarin het verboden Wordt dat de arbeids beurs haar bemiddeling verleent tegen on gunstiger voorwaarden, dan bij collectief oontract zijn aangenomen of als algemeen geldend worden erkend. De heer Mr. P. J, W. H. Cort van der Lin den, adjunct-a ecretarls van de Ver. van Ned. Werkgevers, komt tot de oonclueie, dat het beginsel der arbeidsbeurzen, zooals dit ln de vraag geformuleerd- wordt, ten spoedigste moet worden verlaten, en er voortgebouwd moet worden- „op de rots der absolute neu traliteit". Z. i. moet (de arbeidsbeurs) niet zijn een inrichting, welke tracht te werken in het belang van werkgevers en werknemers beiden, maar „de inrichting, waar vraag en aanbod op de arbeidsmarkt tot elkaar worden gebracht". De heer W. F. Detiger, directeur der ge meentelijke- en districtsarbeidsbeurs te Am sterdam, is van oordeel, dat de vraag of „de eene partij zich bij die (Loonsverlaging heeft neergelegd', op zich zelf geen factor is voor het in te nemen standpunt der arbeidsbeurs". Z. i. moet de arbeidsbeurs .bemiddelen als het lager loon in doorsnede betaald wordt, ook al hebben de arbeiders zich er niet bij neerge legd. In het laatste geval toch heeft de arbei dersorganisatie öf niet de kracht zich tegen de verlaging te verzetten, öf zij heeft die kracht wel en dan ontstaat een bedryfsoorlog en moet de beurs haar bemiddeling om die' reden staken. De Militaire Pensioenwetten. Gistefhvond is in het gebouw „Ooncordla*1 aan het Weesperplein te Amsterdam een druk bezochte vergadering gehouden, uitge schreven door „Ons Belang", Vereenlging van Onderoffioieren van de Nederlandsohe Landmacht en de bonden van Marine-perso neel beneden den rang vfln officier, ter be sproking van de militaire pensioenwetten. Het woord hebben gevoerd de heeren K. van der Lugt, lid van het hoofdbestuur van „Ons Belang" en Prins, namen» het marine personeel. De sprekers schetsten de teleurstelling, welke onder het mindere personeel van land macht en marine was 'gerezen door het uit stellen van de .behandeling der voorgestelde militaire pensioenwetten. De ouderen worden gedwongen den dienst te verlaten op een leeftijd', dat zij vaak nog kinderen hebben te onderhouden. Hoe moeten zij, die nog een gezin hebben ping ondergaan welke' aan der zachte zeep moet e aan prijsverhoogi toegeschreven word' 'Ing en. een Do nest huishuur vertoont insgelijks stijging, die echter ditmaal binnen veel en gere grenzen blijft dan over de vorige pe riode. De arbeidsbeurzen en het loonpeil. Het Ootober-nuimimer van het Tijdschrift van den Nederlandschen Werkloosheidsraad bevat de prae-adviezen, uitgebracht voor de op Zaterdag 29 Ootober a.s. te Utrecht ge houden buitengewone algemeene vergade ring der Vereenlging van Nederlandsohe Ar beidsbeurzen, over de vraag: „Hoe behoort de arbeidsbeurs, die het be ginsel heeft aanvaard', dat geen bemiddeling wordt verleend, waar de aangeboden' arbeids voorwaarden gunstiger zijn dan die, welke bij opllectief oontract voor het betrokken -be drijf zijn vastgesteld, of als ter plaatse gel dende moeten) worden beschouwd, zich te ge dragen, wanneer in een bedrijfstak de werk gevers arbeiders tegen lagere loonen wen- sohen aan te nemen dan de tot dusver ver leende, terwijl de arbeidersorganisaties dien lageren loonstandaard nog niet' hebben aan vaard?" De heer A. C. de Bruyn, secretaris van het Bureau voor de. R.hK. Vakorganisatie, 'beant woordt de vraag „zeer beslist ontkennend". Wanneer men de vraag bevestigend zou be antwoorden, zouden de arbeidsbeurzen z. i. „instrumenten worden in de handen, van die die ondanks alles kamen wil len tot loonsverlaging, tot afschaffing van vacantiedagen (voor arbeiders!) enz. Deze houding zou ongetwijfeld zijn onsociaal, kort zichtig eni partijdig. De heer Bruyn hoopt, dat de algemeene vergadering den wensch zal te kennen geven dat het aanbeveling ver dient in de verordeningen op de arbeidsbeur zen een bepaling op te nemen zooals die reed* In meerdere gemeenten bestaat De heer Mr. A. N. Molenaar, secretaris van het Verbond van Nederlandsohe Fabrikan-, tenvereenigingen; meent, dat het antwoord op de gesteld© vraag kort zal zijn: ^de ar beidsbeurs meet haar bemiddeling weige ren". Als eenmaal het dn de vraag genoemde beginsel is aanvaard, moet men z. i de daar uit voortvloeiende consequenties aanvaarden. De heer Molenaar gelooft echter, dat de vraag niet heel gelukkig is geformuleerd; hij neemt daarom aan, dat de bedoeling was ,te vragen, of men dit beginsel moet laten varen. Als antwoord op deze vraag zert de heer Mole naar, dat de beurs „wil (zij) zoowel in tij den van boogoonjunctaur als in die van ma laise neutraliteit betrachten, heit beginsel, dat geen bemiddeling tegen lagere dan de gel dende loonen wordt verleend, (zal) moeten laten varen". In de tijden der hoogconjunc tuur wilden de beurzen den schijn vermijden, dat zij den werkgever in den loonstrijd steunden; in dezen imalaiise-ltijd wordt door de toepassing van het genoemde beginsel den indruk gevestigd, dat zij den werknemer in zijn strijd tegen loonverlaging steurt Daarom acht de heer M. de boveiwenmrtce conclusie voor de hand liggend. De heer W. Strijbis Pzn., voorzitter van den Ned. Bond van Chris! Fabrieks- en Transportarbeiders, is van meening, dat de >eurs, zoolang nog onderhandelingen over loonsverlaging gaande 'zijn, alleen moet be middelen, wanneer de status-auo voor een bepaalden termijin gehandhaafd, wordt. Zijn de onderhandelingen wel geëindigd, maar hebben de arbeiders den lageren loonstan daard niet aanvaard, dan moet de beurs z. i. bemiddelen als het geschil' is onderworpen aan een Scheidsgerecht. Het laatste prae-adivies is van den heer F van de Walfe, secretaris van het bestuur Ned. Verbond van Vakvereenigingen. De heer Van de Walle is van oordeel, dat de arbeids beurs onder geen beding bemiddeling mag verleenen tegeni lager loon dan bij collectief contract is overeengekomen! of ter plaatse als geldend wordt beschouwd, indien de arbei dersorganisaties zich niet met de lagere le nen vereenigd hebben. Wel mag de beurs van dit beginsel afwij ken, waar het een, gemeente betreft, die in het werkldedenreglement lagere loonen heeft vastgesteld dan in het particulier bedrijf ge bruikelijk zijn. Ook kan dit het geval zijn, wanneer een groote industrie arbeiders vraagt, die niet behooren tot het hoofdbedrijf. Centrale Bouwmatorialenvoorziening. Bij beschikking van den Minister van Wa terstaat van 20 Mei 1920 is ingesteld pen commissie aan welke is opgedragen een on derzoek in te stellen- naar de gested van de ST.V. „Centrale Bouwmatorialenvoorziening" ;o 's-Gravobhage. Deze Commissie heeft thans haar rapport ingediend, dat tot de vol gende conolussie komt: Er bestaat voor de Regeering geen direc te aanleiding hare medowerking aan de O. B. V. te onthouden, mits het tweeslachtig karakter dezor instelling wordt opgeheven. Over de richting, waarin deze opheffing go- zocht moot worden, is do moening der com missie oohtor verdeeld. Do meerderheid dor commissie kou wienschen, dat de O. B. V. sloohtg levert ln conourrentie met andere handelaars ln 'bouwmaterialen (werkwijze B.). De minderheid wonscht de O. B. V. te doen zijn oen zuiver inkoopbureau, ven- trouwonslidhaam dus van do aandeelhouders (werkwijze A). Hieraan ware, naar het oor deel van laatstbedoelde loden der commis sie, niet do 'bepaling te verbinden, dat de aandeelhouders verplicht eoudon behooren to worden hun inkoopen uitsluitend bij de O. B. V. te doen. van Lady Norah Bentinck toch zijn waarde hebben1 voor hen, die den man, die in het groot gebeuren van onzen tijd, zulk eeni be langrijke plaats heeft ingenomen, nader .wil- len leeren kennen. Uit het boek geven wij ééne aanhaling, die vermoedelijk voor hen1, die den ex-keizer se dert zijn komst in ons land niet to zien kre gen, belangwekkend kan zijn de besohrij- ving. die Lady Norah van zijn persoon geeft. Zij zag hem voor de eerste maal op 7 Oo tober 1920, op den dag toen het huwelijk van graaf Bentindk's dochter met Haupttoann von Hsemann voltrokken werd. Dien1 ochtend waren de gasten, die tot de plechtigheid genood waren, hijeen gekomen in de salon van het kasteel te Amerongen. „Plotseling", zoo schrijft Lady Norah, „wierpen, zonder eenlge voorafgegane waar schuwing, -twee lange dienaren ln lange blau we jassen, op het hoofd driekante steken en staven met zilveren knoppen in de hand, de te onderhouden leven? Voorbeelden werden# groote dubbele deuren open en kondigden genoemd van een gepensioneerde der marine die op een kermis harmonica speelde om zijn gezin voor honger te vrijwaren, van anderen, heid moesten doen. Als de wetten 'eenmaal zullen zijn versche nen in het Staatsblad zal de toestand be ter worden voor hen, die sedert 1918 zijn ge- pensionneerd. Maar de ouderen? Zij blijven op het oude peil. Is het niet billijk, dat ook hun pensioen zoodanig wordt, dat hét aan re delijke eischen voldoet? Eén goed ding heeft 't talmen der regee- aan: „Der KalserI" Alle gesprekken werden dadelijk gestaakt. die herhaaldelijk een beroep op milddadig- |Den tengere, stijve figuur in de uniform van Duitsch veldmaarschalk, deed' twee korte, vlugge stappen in de kamer, bleef toen staan bij de deur, terwijl hij even de voeten; bij elkaar trok; maakte een paar korte buigingen naar rechts en links en keek toen, in de stilte, di% volgde, onrustig en onzeker langs de gas ten. Hij hield met zijn rechterhand een helm tegen' zijn rechterzijde gedrukt en zijn linker- skand hield eenigszins het gevest vooruit van ring gebracht. De personeelen van land- en zijn sabel, die gerinkeld had ibij zijn binnen- zeemacht hebben elkaar er door gevonden, komen. Verlaging van den melkprijs to Amsterdam. Vrijdagmiddag vergaderden in Krasnia- polsky te. Amsterdam de directeuren van de groote melkinrichtingen in Noord- en Zuid-Holland en de vertegenwoordigers van de industrie-fabrieken uit Uithoorn, Alk maar, Purmerend, Banmbruggo, Weesp, Woerden, Breukelen, Bodegraven en Abcou de. Na zeer uitvoerige besprekingen de bijeenkomst was druk bezocht werd in verband met de sterk gedaalde zuivelprijzen besloten den inkoopsprijs, aan de veehou ders uit te betalen; één cent per liter te ver lagen. Daardoor zal hot ook mogelijk zijn den straatprüjs voor het publiek één cent te verlagen. Deze prijsverlaging treedt reeds Zondag 22 Octoher in werking. De ex-kroonprlns. De secretaris-generaal in algemeenen dienst mr. B. J. Kan, is Donderdag te Wie- ringen aangekomen tot het houden van be sprekingen met den ex-kroonprins. Ned. Bond van gepensionneerden. Op 24 dezer zal de Nederlandsche Bond van Gepensionneerden to Utrecht eene Buitengewone Algemeene Vergadering hou den waarin, behalve de gewijzigde statu ten en het huishoudelijk Reglement, ook zal worden behandeld een plan van actie tot verhooging van de pensioenen van hen dio véór 3920 zijn gepen sionneerd. hebben de noodzakelijkheid van hechte orga nisatie ingezien. Deze aaneensluiting moet blijven, in de overtuiging, dat eendracht macht maakt. Het besprokene werd ten slotte belichaamd in een motie. De Tweede Kamerleden, wonende in Am sterdam, waren ter vergadering uitgenoo- digd. Er was geen een gekomen, de meesten hadden bericht van verhindering gezonden. De heer A. P. Staalman schreef o.a. dat hij steeds voor de belangen der oud-militairen op de bres zal staan en bij becritiseerde de weinige belangstelling der Tweede Kamerle den voor deze zaken. Zijn Laatste motie was met één stem verschil verworpen. Zij, die haar hadden kunnen redden, kwamen enkele oogenblikken later de vergaderzaal binnen, schreef de heer A. P. Staalman. Centr. Ned. Ambtenaarsbond. Een delegatie uit den Centralen Ned. Ambtenaarsbond heeft een' onderhoud ge had met den minister van arbeid naar aan leiding van de berichten, dat het aantal Ra den van Arfbeid teruggebracht zou worden van 89 op 25. De minister verMaarde, dat er van een dergelijke inkrimping geen sprake was. In de practijk was evenwel gebleken, dat Raden van Arbeid met veel verzekerden goedkoo- per en even goedkoop werkten als Raden van minderen' omvang. Daarom had de mi nister besloten, om, wanneer de gelegenheid daartoe gunstig was, tot samensmelting van Raden van Arbeid over te gaan. Zoo was nu de Raad te Heerlen opgeheven en bij dien van Maastricht gevoegd. Doordat er nu een vacature was te Zaandam overwoog de minister, welke der Ibeide Raden; Zaandam of HOorn zou worden opgeheven. Een be sluit was nog niet genomen. Op de vraag of er personeel overtollig zou worden, indien op dezè wijze werd voortge gaan, antwoordde de minister in 'bevestigen den zin. Hij voegde daaraan echter toe, dat met de belangen van dat overtollige perso neel zooveel mogelijk zal worden rekening gehouden. Rechtstoestand burgerlijke ambtenaren. Het bestuur van 'het Algemeen Neder- landsoh Vakverbond heeft zich met ©en schrijven tot de Tweede Kamer gewend naar aanleiding van het besluit om de behande ling van het Wetsontwerp tot regeling van den: rechtstoestand van burgerlijke ambtena ren van de agenda af te voeren. „Reeds jaren lang wordt door do betrok ken ambtenaren verlangend uitgezien naar de totstandkoming van een dergelijke wet", zegt het adres. „Vele malen is de urgentie daarvan trouwens onomstooteUjk vastge steld. „Wij wenaohen Uw College dan ook ken nis to geven van do gerechtvaardigde veront waardiging die het gesol met dit ontwerp van wet in de rijen der ambtenaren heeft gewekt, ©n spreken alsnog de hoop uit, dat ton allerspoedigste dit ontwerp ln behande ling zal warden genomen, opdat eindelijk een wettelijke regeling van de rechtspositie der burgerlijke ambtenaren zal tot stand 'komen. „Over de Ingediende amendementen hopen wij binnen onkole dagen onae meeninia ken baar to maken". De ex-kclzer ln ballingschap. Lady Norah Bentinck zij ia geboren Lady Norah Noel, dochter van den derden graal van Gainisfeorough en gehuwd met Ro- bert Bentinck, die in het Engelsche léger dienlt en geparenteerd is aan graaf Godard Bentinck, op wiens kasteel te Amerangen de ex-keizer toefde, vóór hij naar Doorn ver- ïuisde heeft in een lboek, dat onlangs bij Hodder Stoughton is verschenen onder den titel „The ex-iKaiser in exile", uitvoerig verhaald van het leven van den vorst op het casteel te Amerangen, later te Doarn. Door haar intieme betrekking tot den gast- leer van Wilhelm II en het feit, dat zij her haaldelijk in aanraking kwam, niet alleen met graaf Godard Bentinck, doch ook met ande ren uit de omgeving van den keizer, met name diens adjudant Hauptman von Lse- mann, die te Amerongen met een dochter van graaf Bentinck is gehuwd, is Lady Norah lentinök in staat geweest veel uit het leven van d©n banneling te kunnen boekstaven1. Haar werk bevat veel omtrent het karak ter en den persoon van den keizer, dat wij reeds meermalen uit andere geschriften ge lezen hebben, doch er is ook veel in, dat in verband met de geschiedenis van de komst van Wilhelm II naar Nederland in het begin ven November 1918 en van diens verblijf te Amerongen, belangstelling kan inboezemen. Hoewel geen boek, waaraan groote histori sche waarde kan worden toegekend wij herinneren er aan, dat graaf Godard Bentinck beslist heeft verklaard, niet alleeni dat zijn nicht Norah zonder zijn weten misbruik heeft gemaakt van zijn gastvrijheid, en dat nog wel om geld te verdienen, doch ook dat het boek vele onjuistheden bevat zal dit werk Dat binnenkomen had iets dramatisch en dit werd1 veeleer nog vermeerderd dan ver minderd door zijn zenuwachtigheid. Er was een korte pauze en gedurende enkele secon den' waren aller oogen gericht op die eenzame figuur, vóór graaf Godard naar voren trad zooals hij vroeger zoo vaak had gedaan, doch toen op ruimer terrein om hem te begroeten. Dit was de eerste maal, dat ik hem goed kon opnemen. Laat ik dadelijk zeggen, dat de berichten, die hem geteekend hadden als een geestelijk en lichamelijk wrak, geheel misleidend waren1; zij waren vermoedelijk ge baseerd op het feit, dat zijn verschijning nu zoo geweldig verschilt van die in de voor den-oorlog dagen.' Hij zag er op dat oogenblik niet op eijn best uit Het was duidelijk, dat hij dn een buitengewonen overspannen toestand ver keerde, zich bewust, dat daar velen waren, Hollanders en Engelschen, die er geen prijs op zouden gesteld hebben hem te ontmoeten, als het niet was geweestyomdat zij verwant waren aan de bruid. Men zag een grijzen iman grijs in klee ding, ln gelaat, in haar en' met onbuigzaam gelaat en misschien kan de Meur van zijn ge laat het hest beschreven worden als staal kleurig. De korte, zadhte haard had geen zwarte sporen; de 'knevel, lang en afhangen de aan de punten, was iets witter; de wenk brauwen een ongewoon iets waren grijs; het haar, dik en krullend, met. geen spoor van zwarte strepen', wa# van het voor hoofd naar achteren geschuierd, niet .bepaald steil volgens de vastelands-gewoonte, of glad, zooals in Engeland, doch met een ongelijke kuif, recht op het voorhoofd. Er was geen spoor van het oude ,Jke!zer- vuur" ln Zijn oogen, ook niets van de geest drift en het „aplomb" van het „hier ben ik" van vroegere dagen, merkbaar. Alles dat vroeger gesymboliseerd werd door den knevel, die zoo jolig en trotsoh naar boven wees, was verdwenen en dit had zijn gelaat zóó veranderd, dat hij een geheel ander iman geleek. De levendigheid, de geestdrift, de veerkracht van den voor-den-oorlog keizer bestaan niet meer en ln de plaats daarvan ziet men een kaknen, gebaarden, ouden heer, maar niet zwak of afgeleefd, zooals men ons uit sommige beschrijvingen heeft willeni doen gelooven. Neen, hij staat volkomen recht op en is een zeer opvallende figuur. Zijn haar was niet naar militairen aard kort geknipt, maar ook niet opvallend lang; men za'g dat hij kleine ooren had. Hij' maakte op mij niet den indruk te zijn wat men noemt een „knappe man" hij was veeleer to Mein daarvoor. Dit was de eerste maal dat hit na zijn af stand van den troon in uniform verscheen; od zijn borst droeg hij ongeveer twaalf rid derorden. Nadat graaf Godard: zijn gast verwelkomd had de ex-keizer wordt altijd aangesproken als „Majesteit" „Uwe Majesteit", en hij heeft lieven het woord „Emueror" dan „Kai- ser" werd oercle gehouden en werden de gaston een voor een voorgesteld. Allen maakton een buiging, soms een diepe, soms slechts even, en zijn vrienden kregen een warmen handdruk, vergezeld van een samen trekken der hielen. Met degenen, die htj reeds vroeger ont moet had, wisselde de ex-keizer eentlge vrien delijke woorden, en met enkele dames, bloed verwanten der bruid', hield hij vrij lange ge sprekken. Ik merkte op, dat zijn oogen niet bleven rusten op degenen, tot wie hij sprak, zijn blik dwaalde steeds ln alle richtingen". INGEZONDEN. De Nationale Aanvrage van hef Ltgar des Hells. Vrijheidsbond. In de Donderdag 20 Ootober gehouden al- emeene ledenvergadering van de Afdeeling leider van den Vrijheidsbond werd hulde gebracht aan den verslaggever van do Hel- dersohe Oourant voor de wijze waarop deze het verslag had uitgebracht van de- op 1» dezer voor de Afdeeling 'gehouden lezing door Mevrouw Wlllekes Macdonald—Retjn- - 1 - T"T nWJ Zeer dankbaar voor hetgeen wij deze week reeda ontvingen, bericht ik hiermede, dat, ten behoeve van bovengenoemde Aanvrage, ons nog enkele honderden guldens ontbreken. Velen troffen we dezer dagen niet thuis. Willen nu onze vrienden, die alsnog eene gift voor den arbeid van het Leger des Heils In Neder land wenschen af te staan, eoo vriendelijk zijn, deze te zenden aan het bureau van het Leger des Heils, Spoorgracht 38 Op verzoek wordt kwitantie toegezonden. Nog dertig giften S f 10.en we zijn er. Inmiddels verbltJve, met de meeste Hoogachting A. BOUWENS. Kapitein.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 6