De loodeposi bt! Dungenesa De redacteur ve Ötfutecl r&n de eeint d.d, 26 October: In verband met bet zenden wn v&a ni-cu we Belgische loodsboot naar Vlifiskigen doet de „Indép. Beige" opmerken, dat de regeering sedert enkele dagen ook den loods post. ter hoogte van Dungeness heeft hersteld, welke post sedert langen tijd na den wapenstilstand alleen door Nederlandsche loodsen werd be diend. Over dit belangrijke station zegt het blad, toornen de voornaamste schepen voor Antwerpen, Gent en Brussel. Deze schepen betalen oofc de hoogste loodskosten. Om nu met de Hollanders te kunnen ooncurreeren zond het Belgische loodswezen een stoom- loodsboot naar Dungeness met een goed aan tal loodsen aan boord. Geen samenvoeging van Zaansobe gemeenten. Gedeputeerde Staten wan Noord-Holland hebben aan de Zaansche gemeentebesturen medegedeeld dat zij, na nauwgezette overwe ging van de zoowel schriftelijk als monde ling gevoerde gedachtewisseling, betreffen de de mogelijke vereeniging van verschil lende gemeenten, gelegen aan of in de om geving van de Zaan, geen termen hebben gevonden zoodanige veraenigina te bevor deren. Indexcijfer van groothandeïsprfjzen. Blijkens mededeelinigen wan het Oentraal Bureau voor de Statistiek was het indexcij fer van de prijzen van 63 artikelen in den groothandel in September jJ. 205, evenals in de maand te voren, tegen 823 in September 1020. Voor voedingsmiddelen e.d. bedroegen deze cijfers rasp. 207, 212 an 283. Algemeen Indexcijfer Indexcijfer woadingmiddL ad. ïaji—i®lo ïoo ïoo 1018 lid 118 1018 443 830 1019 889 818 1020 820 27.6 Jan. 1021 248 22,7 April 1921 201 204 Juli 1021 201 202 Aug. 1021 203 212 Sepl 1621 m 203! Electrlcif eitsvoorzienin g Noord-Holland. Naar wij vernemen zal de vergadering der afd. Noord-Holland van de vereeniging van NederL gemeenlten, op 61 Ootober an., 's voorin. 11 uur in het stadhuis te Amster dam, waarin da reorganisatie van het P. E. N. zal worden behandeld, ook toegankelijk zijn voor Statenleden en andere belangstel- Lenden in de electrioiteitsvoorziening van N.-H. Speciale uitnoodigingen worden niet verzonden. Do kelderende korenmarkt Mea schrijft aan het Hbl.: De maiaprijzen, die zich sinds geruim en ttgd steeds maar in dalende richting hebben bewogen, zijn thans den prijs van het laat ste najaar in vredestijd voorbij geschoven: op 20 October 1018 kostte te Rotterdam de Ame- rikaansche mixed mals per 2000 KG. nog 168, thans is hetzelfde artikel daar te koop voor 161 per 2000 KG. De oorzaak ligt in lagere vrachten, ruim© oogwüvoorraden, de flalmg van den dollarkoers en het steeds toe nemende gebrek aan (koopkracht bil de cen trale rijken, en t gevolg moet onvermijdelijk zijn, dat onze geheel© korenmarkt mee naar beneden getrokken. De prijzen van rogge en tarwe, die in *t ergste van den crisistijd door de regeering gesteld werden op pl.m. 80 per 100 KG., beliepen t vorige Jaar oom dezen tijd pLm. 22 24 en thans nog slechts 11 IS. Een neutrale L V. V. Vanwege het secretariaat van het Aig. Ne- derlandsch Vakverbond wordt gemeld dat na afloop van het te Utrecht gehouden oon- gres van dat Verbond een bijeenkomst heeft plaats gehad van het Dagelijlfcsch Be stuur van het A. N. V. met vertegenwoordi gers van het Duitsche Neutrale Vakverbond ter bespreking van de stichting van een In ternationaal Verbond. Van de sijdo der Duitsche Vakverbond- vertegenwoordigers werd medegedeeld dat er reeds contact was met Zweden, Slowakije en Duitje-Oostenrijk, terwijl van do aQde van de Nederlandsche Vakverbondavertogenwoor digers mededeeling werd gedaan betreffen de besprekingen met de General ïederation of Trading Union in Engeland. Besloten werd een onbwerp-prognam samen te stellen, dat naar de neutrale vakverbon den in verschillende lankion voor behande ling val worden gezond en. Algemeen werd goedgevonden dat het Da- gelijksch Bestuur van het A. N. V. (Regen- èesselaan 11B. Don' Haag) de voorbereidend© werkzaamheden zal ter hand nomen en dus als voorloopig secretaris zal optreden. Een uitvoerig verklarend woord zal bene vens het program dan in vier talen worden opgesteld. De arbeldscanferanUe te Genève. Hetbesbuur van het Nederlandsdh Verbond van Vaikvereen'i gingen heeft Zaterdag een adres .gezonden aan het Bureau Internatio naal du Travail, te Genève, waarin het schrijft, dat de Nederlandsche regeering de delegatie voor de derde internationale ar- beidsoonferentie te Genève zoodanig heeft Samengesteld, dat daarin geen vertegenwoor diger van genoemd Verbond als arbeiders- afgevaardigde is opgenomen. Reeds dadelijk heeft het Verbond tegen dit besluit bij de Nederlandsche regeering verzet aangeteekend, omdat het dit besluit in strijd acht met art. 389, 3de lid van het Vredesver drag. Dit artikel luidt als volgt: ,<De leden verbinden zich, de afgevaardig den en de technische raadslieden, welke geen regeringsvertegenwoordigers zijn, aan te wijzen in overeenstemming met de meest representatieve werkgevers- en werknemers organisaties van hun respectievelijke lan den". Te dien aanzien beroept het zich op een interpretatie van dr. Manley O'Hudson, die als juridisch adviseur was toegevoegd aan het bureau der conferentie van Washington, welke interpretatie zonder eenige tegen spraak is geaccepteerd. Niettegenstaande de verschillende pogin gen. welke zijn aangewend, orni de Neder lands-the regeering op haar besluit te d'oen teru.vkomon, hoeft, zoo schrijft hot bestuur Verder, deze haar standpunt gehandhaafd, ofsChoon omtrent de vraag, welke organisa tie van arbeiders in Nederland de meest representatieve is, geenerlei verschil van meeninlg kan bestaan. De stand van het ledental der Nederlandsche vakoentralen was op 1 Januari 1921 als volgt: Nederlandsdh, Verbond van Vakveroenlglngen 225.867, Bu reau voor de Roomsch-Katholleke Vakorga nisatie 157.998, Christelijk Nationaal Vak verbond in Nedertaind 76.488, Algemeen Ne derlandsdh Vakverbond 51.988, Nationaal Arbedds-Secretariaat 86.038, en sindsdien hebben de verhoudingen .geen of slechts zeer geringe wijziging ondergaan. Het behoeft wel geen betoog, aldus gaat adressant voort, dat, afgescheiden van het feit, dat door het besluit van de Nederland'- sch© regeering de meest representatieve or ganisatie der Nederlandsche arbeiders zich niet door een afgevaardigde kan- dJoen ver tegenwoordigen op de aanstaande conferen tie, deze aangelegenheid ook voor de toe komst van de grootste beteekenlis moet wor den geacht. Ons bestuur acht het derhalve zijn plicht, namens de arbeiders, georganiseerd in het Nederlandsdh Verbonid van Vakvereenlgdn gen, eveneens bij uw Buireau te protesteeren tegen het besluit, dat in deze aangelegenheid door de Nederlandsche regeering is geno men, en verzoekt uw Bureau dan ook, het mandaat van, den door de Nederlandsche re geering benoemden arbeiders-afgevaardigde niet goed' te keuren. Johan de Wifi Het Nederlandsohe stoomschip „Johan da Witt* van Batavia naar Amsterdam, is door het defect raken van den telemotor op de Suez-Kanaalbank gesbooten. Het stoomschip zette Woensdag de reis voort. Faillissementen (n Nederland. Volgens mededeelingem van het Handels informatiebureau van Van der Graaf Oo.'s Bureaux voor den Handel zijn over de af- gelöopen week, eindigende 21 Ooi in Neder land uitgesproken 43 faillissementen tegen 33 faillissementen; in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 21 Oct. 1921 1694 faillissementen tegenover 1086 over het zelfde tijdperk van het vorige jaar. Openbare vergadering van Land- en Zeemacht Onder leiding van hei afd.-bestuur Den Haag van de Onderoffjvereeniging „On3 Be lang0 is 2S October eene openbare vergade ring gehouden voor Land- en Zeemacht en waar besproken is geworden „De urgentie van aanneming der Penfiioenontwerpen Als sprekers zijn opgetreden de beeren O. F. Amsterdam (Zeemacht) met het onder werp „Waarom behoorlijk pensioen voor militairen óók Staatsbelang?" en W. Kloos ter (Landmacht) over „De 'lijdensgeschiede nis van de militaire pensioenwetten1*. De voorzitter, J. Bok zet in zijn openingsrede de droeve noodzaak der vergadering uiteen, waarna door beide sprekers een aantal voor beelden van groote armoede onder gepen- sionneerde militairen naar voren werd ge bracht, terwijl op behandeling der pensioen wetten vóór de staalfcsbegrooting 1922 is aan gedrongen, waarbij een beroep werd gedaan op Regeering en Kamer. Ten slotte werd de volgende motie met algemeen© «temmen aan genomen: DE STORM. Een loodsschoenor vonnist Bjj het departement van marine is bericht ingekomen, dat de loodsschoener N'o. 2, krui sende voor den mond van de Eeims, niet op haar pest te Delfzijl is teruggekeerd seldert dien jomgisten storm. Het vaartuig is met 10 opvarenden bemand. Uit Delfzijl wordt nog gemeld: Woensdaigimloiigen is hier binnengekomen het DuitSdho stoomschip „Otto Tordis". Het schip rapporteert gezocht te hebben naar de loodsboot, doch deze niet te hebben gevon den. Aam boord van den vermisten loodsschoe- ner „Bems 2° bevonden zlCh: H. Dubois, schipper; R. van Til, G. Storteveld en G. Geertsema, N. A. Post en J. de Jong, loods- kweekelingen 2e klasse; K. Westendorp ma troos en K. Mulder, kok, allen uit Delfzijl en H. Smit, matroos uit Groningen. De „Eerns 2" Is Dinsdag voor veertien dagen naar bulten gegaan voor de polst Eerns-West en moest de vorige week de post Eem»-Oost overnemen. Gisterenmiddag vijf uur moest de loodsschoener te Delfzijl zijn teruggekeerd, doch tot nu toe heeft men niets meer van het vaartuig vernomen. Marineschepen zifn uitgevaren om te trachten het vaartuig op te sporen. Uit Schiermonnikoog Wordt gemeld: Aain het OoSteind der duinen bij paal 7 steekt een mast van een onbekend schip boven water. De reddingboot Brandaris. Men meldt uit Terschelling: Er zijn nog steeds geen verdere aanwij zingen omtrent de motorreddingboot .Bran daris". Daar de zee Woensdag nagenoeg ge kalmeerd was, wordt de sleepboot „Noord- vaarder" uit gezonden om een onderzoek in de Terschellinger gronden in te stellen. Er werd echter niets gevonden. Ö8 Brandaris werd op Terschelling gesta tioneerd In Novembw 1910, Zij is lang 17.60 M., breed 4.50 M., hol 2,80 M„ heeft oen diep gang van 1,40 M. vaart 8 8'4 zeemijlen en is voorzien van een dubbelcillnder Kromhout- motor 10 E. P. K. Zij werd gebouwd op de werf van den heer D. Goedkoop Jr. Van No vember 1910 tot Februari 1920 heeft zij, be halve de talrijke oefentochten, meer dan. 85 tochten gedaan om schipbreukelingen te red den. Op 16 van deze tochten slaagde zij er in, samen 227 man te behouden. In andere ge vallen verleende zij belangrijke hulp. De Crescent De in de Terschellinger gronden geziene masten, zijn toch niet van de „Crescent" ge weest.' De bemanning van dit schip was er ten slotte in geslaagd het schip voor anker te krijgen. Door een trawler werden de op varenden met veel moeite gered en te Zout kamp aangebracht. Dinsdagmorgen werd het schip weggesleept, vermoedelijk door een boot van de reederij Droa Verlaten schip. Hef Neorsche 8/m. schip ,(Maniciaa van de reederij Bruusgaard te Drammen' met zandballast van Bristol naar Denemarken bestemd, is Woensdagavond veriaten en in zwaar gehavenden toestand door de stoom trawlers „IJm. 19.7" („Zaanstroom IV*1), „IJm. 816" („Gorard") en don Duitsohen trawler „S. D. 69" te IJmuiden binnengesleept. Het schip heeft zware slagzijde en ligt aan stuurboord bijna gelijk mot het water; de masten zijn gebroken en het tuig hangt over boord; het is niet meer dan een wrak. Bij het binnenkomen hebben twee sleepboOten der Maatschappij „IJmuiden0 geassisteerd. Scheepsramp. Het Deensche stoomschip „Elvsun" is in den nacht van Zondag op Maandag tenge volge van den heVigen storm in het Eattegat met man en muls vergaan. De vijftien leden der bemanning en twee passagiers zijn ver dronken. Op de kust van Seetend zijn verscheidene lijken en wrakstukken aangespoeld. TWEEDE KAMER. Woensdag wordt aangevangen met de al- imeene 'beschouwingen over bet wetsontwerp tot verandering van enkele hoofdstukken der grondwet. De beer Marcbant constateert, dat deze ver andering, zoo kort na de vorige, bet gevolg is van de veranderde maatschappelijke omstan digheden, speciaal van de gebeurtenissen in Nov. 1918. Maar de hervormingsijver is sinds dien aanmerkelijk gezakt, en wat tenslotte de herziening geeffc, rijn wijzigingen zonder samenhang. Ook de heer Troelstra zegt dat veel meer moet worden gegeven dan thans geschiedt. Wij zullen niet op al die beschouwingen in gaan. Op dezen eersten dag hebben nog na den heer Troelstra het woord gevoerd de communist v. Ravesteyn en de Ghr. soc. dem. van de Laar die het er allen over eens waren, dat de voorgestelde hervorming onvoldoende ia GEMENGD JCTEtTWSL De dubbele moord te Houtdorp. In ons vorig nummer hebben wij! gemeld dat de gearresteerde Marinus Emimer, on middellijk nadat hij naar het hoofdbureau van politie te Amsterdam waa overgebracht, op de aanvankelijk aangentomien houding te rugkwam. Snikkend bekende 'hij aan wacht meesters Woers van de miarechaussée, zijn mededaderschap lalsook dat de vreeselijke daad hem zoo weinig had opgeleverd. De arrestant was vreeselijk ontdaan, zijn gelaat droeg de sporen van den onrustigen toestand, waarin hij de laatste dagen had verkeerd. Toen Emmer eenigszins op ver haal was gekomen, heeft hij o.m. het volg 1- de verteld: Hem was medegedeeld, dat de beide vrou wen te Garderen, voor tienduizenden aan bankpapier voor de hand hadden liggen, zoo jpaar in een kast. Een groot kapitaal zou er voor het grijpen zijn, wanneer alles goed werd voorbereid. Bij het doen bouwen van kleine woonschepen had hij met verschillen de beruchte leden van het inbrekersgilde kennis gemaakt. Onbekend met het „werk™ en rich nooit op dat terrein hebbend© begeven, zocht hij „vaklui" in de misdaad, die met hem hei karwei zouden opknappen. Hij sprak er met ,e«n aantal „linke jongend over, o.a. ook met Gorber, voor wien hij enkele maanden geleden een woonschuit had gebouwd. Aan vankelijk verklaarde Gerber zich bereid, zeggend: „als er zoo maar wat ie graaien is, graai ik mse", aan de „kraak'1 mee te doen. Mi Lag dan ook ln de bedoeling de daad 1)3 verrichten, met a'n tweeën. Dan was het wat, nis het opleverde wat E. was voorgespiegeld, en waren de delinquenten onder dak. Op dien Zondagmiddag, enkele weken go- loden!, waren zij dan ook: Etmjmor en Geiber, op do „Indian" van E. naar Garderen ge gaan, nemende den straatweg over Amers foort, Hoevelaken, Voorthuizen en even vóór Nieuw Millingen naar Garderen. Het lag in de bedoeling van 't tweetal, toen reeds totden roof over te gaan. Onderweg hadden zij herhaaldelijk motorpech, werden door fietsers, op verschillende gedeelten van den weg geholpen en bereikten eindelijk, reeds tegen het schemeren, het zandpad dat naar do boerenplaats der vrouwen leidde. E. is toen geruimen tijd bij zijn motorfiets blijven prutsen. Gerber ging naar het huis van de slachtoffers, vroeg drinkwater, kreeg dat en bracht ook een kom vol naar zijn maat. Later is ook die er 'bijgekomen. Zij «praken met de 40-Jarige Dirkje Brou wer over versdhillende onverschillige zaken, namen' terwijl de plaatselijke situatie goed op en vroegen, of rij met hun motorfiets het huis niet aan den achterkant konden ver laten, misschien was de weg dan korter. Dit scheen niet het geval te rijn, en de mannen vertrokken. Zij hieven toen nog wat ln de buurt hangen, dronken op de eene plaats melk en klopten lator een tapper op, omdat zij oen glas bier wilden drinken. Omdat Gerber ten slotte weigerde, de inbraak dien avond te plegen, gingen zij met de motor fiets naar Amsterdam terug, ook toen weer eenige malen hebbende to kampen met man kement aan den motor. E. was dien Zondagmiddag, toen hij met G. vertrok, geheel op de daad voorbereid, hij had nieuw touw bij zich om de vrouwen te binden. Zooals vermeld, is het plan toen niet tot uitovering gekomen, het denkbeeld liet E. echter niet met rust, hij zocht en vond andere rotgenooten, o.a. Jaap De Graaf, grondwerker, die met zijn bijzit, een publieke vrouw van cion Zeedijk, leeft in een' woon- schuitje aan den Grasweg. In verband met het toen gepleegde overleg van het misda- digersrot, werden voorts door E. verschil lende mededeelingen gedaan die tot verdere stappen zullen leiden, doch die, in het alge- meen belang, niet kunnen worden vermeld. Aan het plegen van geweld,' in die mate dat het leven er mee gemoeid was, werd, zei Emmer, bij de voorbereiding, niet gedacht. De vrouwen zouden door in chloroform go. drenkte wattenproppen bewusteloos worden gemaakt, dan moesten zij aan handen en voeten worden gebonden en kon het rooven beginnen. Eenmaal den „poef binnen, moe», ten de vrouwen' in dien gebonden en bewu». teloozen toestand worden achtergelaten. Em mer zou de 78-jarige Lijsje Pater voor zijn rekening nemen, zijn „hulp" het 46-jarig© nichtje. Den raad de vrouwen te cblorofo». miseeren zou, volgens de verklaring van Emmer möeten gegeven zijn door zekeren Dekker, wonende in een plaggenhut onder Schoorl. Deze is echter niet meegegaan doch heeft aan de bende voor vijftien gulden een flesch chloroform verkocht. Maandagavond, 17 October is het gezelschap met een der laatste treinen naar Amersfoort vertrokken, niet met de motorcar doch met gewone fiet sen. Van Amersfoort hebben zij per rijwiel denzelfden weg afgelegd die Emmer met Gerber op de „Indian" gereden had. Na zich toegang tot het huis der vrouwen 16e hebben verschaft, werden de slachtoffers overvallen: de jongere door Emmers „hulp", de oude door E. Naar deze voorgeeft zijn de vrouwen niet gewurgd doch tijden» de wor steling bezweken. De chloroform echijriï niet zoo te hebben gewerkt, dat de beide vrouwen zich zonder verweer lieten binden. Zelfs de oude vrouw stelde zich zoo te weer, dat zij E. eenige vrij diepe schrammen toebracht op den neus, onmiddellijk onder het linkeroog, en hem zelfs in den wang heeft gebeten. Benauwd dat alles mis zou lbopen hebben de daders toen' met groot geweld de slachtoffers prop pen in den mond gestopt van watten en lap pen, die voor de hand lagen. De vrouwen bewogen rich daarna niet meer, de schurken' haalden zoo vlug moge lijk alles overhoop, vonden een stapel Rus sische leeningsstukken, die zij niet meena men, zochten en zochten, doch vonden niet meer dan een bedrag van 1432 aan bank papier en' zlverbons. Toen zij vertrokken, waren de vrouwen, naar de daders meenden, nog bewusteloos, aan het' overlijden van de slachtoffers dacht, naar hij voorgeeft, althans Emmer toen niet; hij zegt dat tot zijn schrik later in de kranten te hebben gelezen. In Amsterdam teruggekomen' is de buit in bet bijzijn van Jaap De Graaf en diens bijzit, verdeeld. Het viel zoo uit dat Emmer ruim 440 voor zijn deel kreeg. Hij heeft onmiddellijk het fietspak, dat hij in dien heilloozen naoht droeg, bij een kennis opgeborgen en liep her- en derwaarts in de stad, geen rust vindende om hetgeen hij had gedaan. Hij verzon allerlei smoesjes om de oorzaak der. verwondingen op rijn gezicht zoo onschuldig mogeljgk voor te stellen. Dekker bezocht hein in den loop der af» geloopen week, kort nè de moord, zfiiJ „ka- rel, wat zie je er beroerd uit!a Hij heeft toen er op gedoeld! de misdaad te hebben verricht, deed daarop een greep in het ijzeren geldkistje dat hij bij zich had en gaf Dekker 73, om daarmee dien!» stil zwijgen te koopen. Bij zijne arrestatie had Emmer nog Slechts ruim elf gulden op zak. Van de buit had bij den timmerman betaald die hem hét hout voor de woonschuiten heeft geleverd Naar aanleiding van deze uitvoerige ver klaring heeft de wachtmeester der maró- chaussée Woer, vergezeld door den rijks veldwachter uit Garderen, Beekman en den rechercheur der centrale recherge gister- nadhtte half vier gearresteerd Jaap De Graaf en diens bijrif. De arrestatie geschied de in de woonschuit aan den Grasweg. Ze ging vergezeld van ben huiszoekng en de inbeslagneming van het rijwiel van Jaap Da Graat Ook ia op la»! van den wachtmeester, te vens hulp-officier van justitie gearresteerd Dekker, de man die de flesch chloroform geleverd en 75 „zwijggeld" hoeft geaccep teerd. Dekker heeft zich Ia het üegin Öer week brutaalweg naar het hoofdbureau begeven Hij zei van do redactie van een hier verschij nend dagblad te hebben gehoord, in verhand met den moord te worden gezocht. HIJ was echter zoo onschuldig al» een pasgeboren kind, ala de politie let» te zijnen nadeele wist, was 'hij bereid ridh onmiddellijk te ver antwoorden. Da (Man Jtoon aantoonen niet ln den' nacht van 1(1 op 10 October j.t van hui» te zijn geweest. Wachtmeester Woers vond mitsdien geen aanleiding ham ïu arrest te «tellen. Na de uitvoerige bokonton!» van Emmer i» de situatie veranderd, Dekker werd ge knipt. Zoodat thans voor het veelbesproken misdrijf zijn opgeborgen: M. Emmer» Jaap de Graaf met rijn huishoudster, Geroer en Dekker. De man, Bondagavond door öo politie van het 'bureau Raampoort gearresteerd, omdat hij omgang met Emmer zou hebben gehad en in dien avond in dien» nabijheid zou zijn gezien is weer in rrijhëd gesteld. Br 1a niets te zijnen nadeele gevonden. Valsche Nederlandsche Bankbiljetten. Den Inspecteur van de rwchsrga te Dotter- dam heeft, ln samenwerking met de politie te Hamburg, daar ter plaatse een onderzoek ingesteld naar de vervaardiger», eventueel uitgevers van ln omloop rijndo valsche No- derlandache bankbiljetten van 1DÖ. Dit ia geschied, nadat bij do redhWge te Rotterdam aangifte wea 'gedaan, dat ln den laatst on tijd bij banken nldaar en elders, In geldzendingen uit Hamburg en Breinen der gelijke valache bankbiljetten gevonden wa ren. Het te Hamburg ingestelde onderzoek heeft geleid tot de aanhouding van. de Duit- schers O. H. L., koopman, A. R., machinist en G. A- H. commissionair, alle drie woon achtig aldaar. Eerstgenoemde was in het be zit van 26 valsohe Nederlandsche bankbiljet ten van 100. Vijf van die valsdhe bankbil jetten rijn nog bij banken te Hamburg in beslag genOmen. Men had ze daar ingewis seld, zonder dat men wist, dat ze valsch waren. De aangehouden Duitschers ztjn te Ham burg voorloopig in de gevangenis opgesloten- Al de in beslag genomen valsohe hanKbti- Do afdoeltmg 'e-Gravenihage vsn do Verooni- giog vaa Owloroffiaiorwi „Ons Bolajng". -lax open bare» vergadortasr bijeen, te samenwedring mot den Algameenen Bord van Marino Onderofficieren op 25 October 1921 in bet gebouw Do Ruytar- etraat 67 te 's-Gravenhage; galet op bet fait, dat do thans geldende mili taire pensioenwetten zeer onvoldoende rekonimg houden met de tegenwoordige levensomstandig heden: mede gelet op het fcralneeren met die nieuwe wetsontwerpen; gezien de kemanervolleoimstairdigheden, waarin tal van gepemsiicmnoerde militairen en hunne ge zinnen «tin geraakt en zij, die eerlang geponmon- noord wortien, zullen konion te verkeoren: met voldoening echter geconstateerd llebbondio. dat do 8e Nota var, wijziging op do pensioen wetten op 20 Ootoebr 1921 bij do Kamer is inge diend; verzoekt den Hoer voorzitter der Tweede Ka mer de wetsontwerpen eene zoodanige plaats op de agenda der Kamer te geven dat de behande ling voor de Staatabegrootlng verzekerd is; noodii'gt Zijne Exoellontie den Minister van Oor log en a. i. van Marine uit, maatregelen te willen treffen, opdat goon porsonool van Leger on Vloot, dat wogons langduri'gon dienst zou moeten wor den gepomsdannoord, wordt ontslagon vóór do In voering der ndeuwo wetten, tenzij op één door hen gedaan verzoek: doet een ernatig beroep op Regeering on Ka- mor, do pensioenwetten nog vóór do Staatebo- grootirg 1922 to behandelen; besluit deze motie to zonden aan, don Minister president. don Minister van Oorlog on a.1. van Marino, don Minister van Financiën, do Twoodo Kamor en do Per» en gaat over tot do orde van den dag. Vergadering van Dinsdag 25 O doden. Voortgezet wordt de behandeling van Qr. latrr- pellatie-D r i o n over de overwerkvergunningen. Do heer Dresselhuis (Vb.) acht de stijl van 's Ministers optreden in deze niet in het belang v?.n het land. De minister heeft willen zeggen, dat spr. en de andere leden van Vrijheidsbond veranderd zijn, doch het bewijs daarvan heeft hij niet geleverd. De heer Dresselhuis verdedigt verder de Vrij heidsbond tegen het verwijt van reactie en merkt op, dat de minister zelf principieele verandering van de arbeidswet voorstelt. Met zijn herziening doet de minister een stap in de richting van de 48-urige werkweek en ook op het gebied der over werkvergunningen wil de minister een andere rege ling treffen. Op deze twee principieele punten is de minister dus van zelf veranderd. Spr. heeft zich over de zaak warm gemaakt om dat ieder die het voor een zuivere toepassing van de Arbeidswet opneemt door den minister in den reactionnairen hoek wordt gedrongen. De minister is toch niet alleen de curator der arbeidersklasse; hij is toch minister van de Kroon 1 Alleen door sa menwerking is sociale vrede te bereiken. De minis ter heeft door zijn speech den bijval der klassen- strijders gevonden. Door de klove tusschen de bel de maatschappelijke groepen to venbreeden heeft de minister echter den lande zeker geen goeden dienst bewezen. De heer Smeenk (a.-r.) betoogt, dat de mi nister door de loonclausule niet het loon regelt, doch slecht9 voor onaangenaam werk hooger loon eischt en de loyale concurrentie tegengaat. De minister kan op steun der. Christelijke vakbeweging rekenen, op steun tegen de Hetze tegen de Arbeidswet, die in een deel der pers, welko den Vrijheidsbond nabij- staat, gevoed wordt. Men maakt bezwaar tegen de 45-urlgc werkweek met het oog op de buitenland- schc concurrentie, doch in vele Industrieën wordt reeds langer gewerkt. De heer, Kuiper (R,-K.) juicht het toe, dat do minister niet voor de reactio wil wijken en aan de bedoelingen van de Arbeidswet getrouw wil blij ven. Deze mag geen wapen tegen da arbeidersklasse worden 1 De heer Dresselhuys heeft beweerd, dat er geen reactie bestaat. Doch in werkgeverskrin gen hecrscht een groote reactie en daarvan is de interpellatie-D r i o n niet los te maken. Zij is een stuk van die reactie 1 Wanneer aan do arbeiders duidelijk wordt gemaakt, dat een kleine verlenging van den arbeidsduur noodzakelijk is, dan zullen zij zich daartegen niet verzetten. Do herziening van de Arbeidswet in dezen zin, dat do verlanging van den arbeidsduur niet alleen afhankelijk wordl gesteld van de ombtenarij, doch dat de arbeiders daarin medezeggenschap krijgen, lijkt BRr. dan ook oen flinke verbetering der arbeidswetgeving. Do heer W ij n k o o p (C. P.) vraagt aloh af, waarom het noodig was, dat do minister zoo'n fan fare blies tegen den Vrijheidsbond. De S.D.A.P. heeft hem daarbij toegejuicht, doch wat zij deed was niet anders dan toejuiching van haar eigen wet. De minister is Inderdaad steeds zichzelf geble ven. Doch men bedenke, wat da minister steeds Is geweest, n.1. een man, die groote woorden bezigt om zijn reactionnairen wil te verborgen. Het is niet do wensch van don minister do wet to handhaven, zooals de arbeiders dat willen, t. w. in de richting van versterking der wet. De heer Van der W a a r do n (S. D. A. P.) acht deze Interpellatie van belang, omdat zij het eerste treffen Is met ds reactie. Opmerkelijk was het, dat de heer Dresselhuys hier deal, alsof hij het niet opnam voor al die raectionalro uitlatin gen in den lande. Spr. wijst op dc houding van den heer Treub, die de Vragen de9 Tijds de rcgco- ring er een verwijt van heeft gemaakt, dat deze de invoering der Arbeidswet niet heeft uitgesteld en in zijn redevoering to Arnhem heeft de Treub gezegd, dat de Arbeidswet op dit marnoot niet had mogen zijn opgevoerd. Spr. meent, dat de minister op grond van de wet gerechtigd, ja zelfs verplicht is op te treden gelijk hij deed. Alleen in „buitengewone omstandigheden" mag worden afgeweken van den norm, dat de 8-ujen dag regel moet zijn. De minister moet dus het over werken zooveel mogelijk beperken. De heer M archant (V.-D.) kan zich de geprik keldheid vaif den minister begrijpen. Immers in de kringen, die aan hem verwant zijn, openbaart zich eveneens verzet tegen zijn streven. Spr. gelooft den heer Dresselhuys op zijn woord, dat hij zich tegen de reactie wil verzetten, maar dan moet hij ook de reactionnaire uitlatingen van zijn propagandisten desavoueeren. Het optreden van de heeren is thans even weinig serieus als in 1918 toen de 8-urendag geen 3 weken kon wachten. De reactie tegen de Arbeidswet werkt bovendien provoceerend. Zij lokt uit tot een herhaling van hetgeen in 1918 geschied is. Men brengt de maatschappij op deze wijze voortdurend in onrust, terwijl de productie wordt belemmerd en de klassenstrijd verscherpt. De heer VanRijzewijk (R. K.) brengt den minister hulde voor diens schitterènde rede en con stateert dat we thans leven in een tijdperk van schrikbarende reactie. De malaise in ons bedrijfsle ven is door de ondernemers aangegrepen als mid del om in verzet te komen tegen de sociale wetge- vjng, met name tegen den achturendag. De sociale wetgeving moet worden ingeperkt. De Katholiek georganiseerde arbeiders hebben met genoegen de woorden van den minister tegen der reactie gehoord. Waar de minister van Arbeid zoo spreekt, kunnen de arbeiders gerust zijn. De heer B ij 1 e v e 1 d (V.b.) merict op, dat het hier niet ga.it over de wet zelf, alle soepelheid ontbreekt. Bij de herziening van de Arbeidswet, die thans niet aan de orde is, zal echter kunnen blijken ln hoeverre de heer Aalberse ook reactionnair is. De Minister van Arbeid, de heer Aalber se dupliceert. Spr. is van oordeel, dat de heer Bljle- veld het laatste tweederde deel van zijn rede niet ge lezen heeft. Spr. is vervuld met ernstige bezorgdheid voor de industrie, indien het zoo met haar moet blijven voortgaan als thans. De heer Dresselhuys heeft spr. toegevoegd, dat hij veranderd zou zijn. Doch reeds bij de behandeling van de Arbeidswet in 1919 heeft spreker de principieele wijzigingen, die thans wor den voorbereid, in uitzicht gesteld. Wanneer spr daarmede than9 komt, dan geschiedt het, omdat hij het tijdstip daarvoor gekomen acht. Veranderd is hij echter niet. Wat de overwerk-vergunnlng aan de Hollandia- fabrieken betreft, deze hebben vrijwillig hun per soneel een loonbijslag van 50 pet. of 8 dagen vacan- tie mét behoud van loon toegekend. Van een voor waarde, die daarbij van de zijde der arbeidsinspec tie gesteld zou zijn, is dan ook geen sprake Wat nu het geval met de; Abdullah-fabrieken be treft, die firma had Engelsche instructeurs in haar dienst, die gewoon waren Zaterdags niet te wer ken. Daarom vroeg zij 9 uur per dag te mogen wer ken met een geheel vrijen Zaterdag. Daartoe kwam een adres in van ia8 minderjarige ïneisjes, die op de fabriek werkten. Spreker heeft echter geweigerd, omdat de medische adviezen zich beslist kantten tegen een 9-urigen arbeidsdag van meisjes in een cigarett en-fabriek. De Minister betoogt verder, dat de voorwaar den, waarvan in de vragen van den heer Drion spra ke is, moeten zijn opgelegd, behalve een enkel geval, dat spr. nader heeft toegelicht. En wat de loonclau sule betreft, de bijslag van 50 pet. is gebleken, pure fantasie te zijn. Er wordt sledhts een bijslag van 25 pet. verlangd. Ziedaar wat er van de grieven is overgebleven. Spr. eindigt met de verklaring, dat hij de wet zal toepassen naar den geest en de strekking, die de wet naar zijn overtuiging heeft. Daarbij zal hij zeer zeker rekening houden met de zeer abnormale toe standen waarin de industrie verkeert. Na tripliek van den heer Dresselhuys en den Mi nister wordt de vergadering verdaagd tot Woens dagmiddag. Vergadering van Woensdag.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 2