NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Het Meisje van hiernaast sanatocen Eerste Blad. No. 5477 DINSDAG 8 NOVEMBER 1921 49e JAARGANG BUITENLAND. De conferentie te Washington. Hongarije en de Habsburgers. FEUILLETON. DUTTSCHLAND. De vernieling van fabrieken. Bij Zenuwachtigheid neemt 88) Tegen de groote uitverkoop. De kellnersstaking te Berlijn. De aanvaring op het Wannmeer Noodgeld. ENGELAND. Engelsche politiek. DENEMARKEN. De sonverelnitelt over Groenland. FINLAND. Een complot. RUSLAND. RUSLAND. JAPAN. „En ik dan, zeids ik, „ik g&ef toch om je." CHINA, Naar de New-York Herald meldt zal een Parachute-ramp. Ingezonden mededeeling. ACHTERUITGANG VAN DE NIEREN. COURANT ABONNEMENT PER 3 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Courant f 1.50; fr. p. p. binnenland f 2.—, Ned. O. en W Indiü p. zeepost f 2.60; id. p. mail en overige landen f4.20 Zondagsblad re»p. f Q.Ö76, f 0.75, f 0.85, f 1.25. Modeblad reep. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.60 Losse nummers der Courant 4 ct., fr. p. p, 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVERO. DE BOEE Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Latere. Telefoon 50 Poet-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIEN 20 ct. p. regel (galjard)Ingez. meded. (kolombr. als redas. tekst) 60 «ft. Kleine adv. (gevr., te koop, te huur) v. 14 reg. 50 ct., elke regel meer 10 ot. bij vooruitb. (adresBur. v. d. bl. en met br. onder no. 10 et. p. adv. extra)Bew.-no. 4 ct. Alle prijzen tijd. verh. met 10% papierduurtetoesl. Licht op voor auto's en fietsen i Dinsdag 8 Nov4.46 uur. "Woensdag 9 4.44 Naar verluidt hebben de Amerikaansche afgevaardigden ter conferentie reeds een welomschreven ontwapeningsplan voorbe reid, dat zij bij het begin van de conferentie zullen indienen. Men zegt, dat het plan zal qantoonen, dat de Ver. Staten) zelf bereid zijn tot een ontwapening die groot genoeg •is om de wereld van hun ernst te overtui gen. Zij zullen dadelijk het maximum van ontwapening noemen, waartoe zij bereid zijn De onttroningswet ln derde lezing aangenomen. Berlijn, 6 Nov. Uliit Boedajpeat wordt ge meld, dat de Na/ttixxnale Vergadering heden de omttroiniiinigswiet (betreffende bet bulis Habs- bupg ook iin derde leiding beeft aanigienlcwnen. Er ils ten aanzien! vam dlie rwet aan (den (kant van de twee Ententes 'groot wantrouwen ge rezen, eenenzjjlds oim baren 'inbond, anderzijds octn de wijze waarop graaf BetMen, de imiiaiis- ter-presiildient, baar verdedigd beeft. Tegen den 'inbond is (bezwaar -gemaakt, omdat de wet op diit oogenibliik wed dte vervialeniverkla- Ttimig van.' de Hiabsfourgers uitspreekt, maar geen igrendelbepaling (bevalt, d!ie verhindert, dat een van ben, ook Karei!, later toch „Ibij nurije kramimigskenize" tot den toon geroepen aon woerden. Het delbat biervover lijlkt acade misch. Inderdaad' beeft de vervalenlverkla- rinlg van de HalhSburgeirs nli'et veel om bet lijjlf. Dit is in Hongarije al'Jtweemaal gebenrd, de eerste imaal in 1708 door, de Stemden te Onod, die tweede (mfial ln 1849 op voorstel van den xövolutiotónairen dictator Latjes Kossiuth. Beide mlallen zijn zij teruggekeerd. De derde vearvallenveiMiarimg (behoeft diuis evenlmlm de taaie hoop van de wijdvertakte Habsburgers voiargoed te vernietigen, want zij hebben, boeveel er ook van ingeteerd moge zijn, nog een groot) fonds van trouw bij liet volk deT Maigyairen overgeboiuden. Zelfs de plecbtiigste wettelijke ibepal'nlgen van eeuwig dlurendte uitsluiting kunnen .zulk een fonds, dat bij afwezigheid van den vroegeren vorst nog pleegt aan te groeien, gelijk een kapitaal1 op saimiengesteidien (interest, niet aantasten en bovendien lis er geen iwet, die inliet dioor een volgende wet opgeheven, geen régime dat niet door staatsgreep of revolutie gewijizigd kan worden. Dat Bethlen eindelijk die lonttromingsiwet niet van harte beeft kunnen verdedigen, en bare aanneming vol 'Overtuiging aanbevelen, veeleer met bewogen stem naar bet gebod van 't buitenland beeft verwezen, is van hem als legitimist begrijpelijk. Zijn legitimisme g :iat niet zoo ver ate rvan de radicale Karl La ten (Friedrieh, Osztenburg, Le-hiar), dlie Karei op 'Stel en sprong wlilen herstellen, maar wi'lde daarvoor 'de geschikte gelegenheid bie den. Als bij zich echter over den dwang van buitenaf beklaagt, vergeelt hij, dlat dlie zidh pas (heeft laten gelden door Karei'® schuld. De Hongaren ervaren wat de onberadenheid van Karei 'bun heeft gekost; wie weet hO'Oren daartoe ook nog de kosten dlie die Kleine En tente voor mobilisatie gemlaakt beeft.De mioreele boeten 'zijn de antl-HaibSburgwet, verscherping van den druk tot ontwapening en' verlies aan wantrouwen. Waardoor slechts de oudie regel van Horaltiuis opnieuw bewezen wordt, dat ,jde Grieken moeten boeten voor wat de koningen aan dwaasbeden "begaan". Herrensilnde, Bauernbüsse. Naar bet Engelsch van RUBY M. AYEES door W. J. A. ROLDANUS JR. Berlijn, 7 Nov. Nadat de Hongaarscbe Nationale Vergadering de wet op de onttro ning van Karei ln derde lezing bad aange nomen, is bet in de wandelgangen van bet parlement tot een kloppartij gekomen. Benlkö, een afgevaardigde van de partij der kleine 'boeren, bad gisteren 'in de vergadering gezegd: Karei was de eerste deserteur, want hij (is de eerste, die hét land verlaten heeft." De afgevaardigde Smreczainyi vroeg nu aan Benkö of hdj deze woorden bad gebezigd, en teen deze daarop een bevestigend antwoord kreeg, -sloeg hij hem verschelden malen in bet gezicht. Andere afgevaardigden maakten aan de vechtpartij', die daarop ontstond, een einde en verhinderden -Benlkö van 'zijn revol ver gebruik te maken. Tengevolge van de hevige regens ia er Zaterdag een rots naar beneden gestort op den spoorweg Freudenstadt-Holfach. De ma chinist van den trein, die uit Freudenstadt kwam, merkte dit nog op tijd, en kon de trein op het laatste oogenblik nog tot staan brengen. De locomotief en de eerste twee wagents zijn door het rijden tegen het rots blok beschadigd. Vjjjf personen zijn ernstig gekwetst De ekonomlsche Rijksraad heeft in zijn Vrijdag gehouden zitting en motie aangeno men waarin hij tegen den eisch der entente tot stopzetting der Deutsche Werke krachtig protesteert en de regeering uitnoodigt zich daartegen te verzetten. Minister Bauer wees op de moeilijkheden der met toestemming van den Gezantenraad ondernomen reorganisatie van de leger- en marinebedrjjven, die in het najaar 1918 aan 160.000 personen brood verschaffen. De nota van generaal Noliet stelt alles, wat in overleg met de geallieerde militaire commissie tot stand was gebracht, op lósse schroeven. Wordt aan den eisch, dien spr. een uitvloei sel van ongelooflijke hysterie of van onbe. grensde vernielingszucht noemde, gehoor even, dan komen weer vele duizenden ar- eiders zonder werk. De ellende zal toene men, de belastingopbrengst verminderen, de werkloozenonderstand hooger worden, en dat drie jaar na den oorlog, op een oogenblik nu het Duitsche volk bereid is het bloed uit zijn nagels te werken om aan de eischen dor entente te voldoen. Wat de eisch van de militaire Entente- commissie inhoudt, blijkt uit de interpellatie, die de socialistische groep bij den Rijksdag beeft Ingediend. Zij vraagt daarin wat dé rijksregeering heeft gedaan en nog denkt te doen) om te voorkomen dat de Deutsche Werke A. G. gedwongen worden1 le. In de fabriek Wolfgang de fabricage van rollodium en nitrocellulose met ingang van 81 Oct. 1.1. te staken en alle gebouwen, zoomede de in ventaris te vernielen; 2e. in de fabrieken Erfurt en Haselhorst de vervaardiging van jacht- en sportgewerenj en van de daarvoor noodige munitie uiterlijk 1 April 1922 te sta ken; 8e." In de fabriek Spandau den voorge nomen bouw van een nieuw walswerk en de opstelling van nieuwe generatoren na te. laten. Zenuwen en Lichaam Ik keek haar argwanend aan; natuurlijk trachtte zij mij weer den vasten bodem te doenl verliezen- Ik zeide, dat het tijd was om naar huis te gaan. „Dus van naar de zee gaan komt niets," zeide Joy, toen we omkeerden. „Waarom niet?" „Wel, omdat ik niemand heb om mee te gaan," zeide zij met gehuichelde onnoozei- heid. „Als ik niet met u kan gaan en daar vader me zeker niet mee zal nemen, en ik dat niet zou willen, ook al was hij ervoor te vinden, moet Ik thuis blijven, dat is nogal logisch.'» „Zoudt u niet met vriendinnen kunnen gaan?" opperde ik. „Dat zou ik kunnen, als ik ze had," ant woordde zij zonder aarzelen. „Maar het on geluk is, dat ik ze niet heb. Vrouwen willen niets van mij weten zelfs op school had den de meisjes een hekel aan me." Zij wachtte, tot Ik iets erop zeggen eou, maar ik bleef zwijgen. „Zij houden mij zeker allemaal voor een avonturiester net als u vroeger," ging zij dan voort- „En ik vermoed, dat het door de kleur De rijkscommissaris voor het bezette gebied heeft de geallieerde Rijnlandcommissie een ontwerp-verordening voorgelegd, welke in de plaats zal komen van de verordening over den verkoop aan buitenlanders, die slechts tot 5 November geldig is. De nieuwe veror dening wijkt in zooverre van de oude af, dat zij niet meer de verkoop van alle goederen aan buitenlanders verbiedt, doch alleen van bepaalde, nader omschreven goederen wel ker uitvoer moet worden belet. De Ententeoommissie heeft het ontwerp goedgekeurd, mits de verordening slechts tot 1 Deo. a.s. van kracht blijft. van mijn haar komt menschen met rood baar worden immers altijd met een beetje argwaan aangekeken?" Uw haar is niet rood, zeide ik vlug en toen herinnerde ik me, dat Eten precies de zelfde woorden gebruikt had, toen ik zelf dat den eersten dag, toen Joy zich aan nnj vroeg zij dankbaar en dan liet zij er weer met dien vreemden zachten klank in haar stem op volgen: „Daar bèn ik erg blij oml" Ik keek haar met opzet niet aan, ik was tot de conclusie gekomenJ dat het nergens voor diende me iets van vat aj deed of zeide aan te trekken; het was veel beter te nemen, dat het niets beteekende. „Ik zou wel eens willen weten wat Don nu deed," zeide ik met de bedoeling het g sprek een andere wending te geven. „Benieuwd zijn wat wij doen, vermoed ik, antwoordde zij. „Het moet, geloof lk- ^ees^ lijk zijn voor alle vrouwen, die mannen in Frankrijk hebben, die zij werkelijk hefheb- ben." Er klonk iets als passie in haar stem. „Ik hoor u niet graag zoo praten, zeide ik scherp- „Het klinkt precies, alsof Don niets voor u beteekent." Maar dat is wel waar," protesteerde zij on middellijk. „HÜ is hartelijker en üever voor mij geweest dan wie ook ter wereld; ik zal hem vreeselijk missen ik mis hem nu al, maar ik heb nooit, dat weet u even goed als ik gedaan alsof ik zooveel van hem hield als men van andere menschen dikwijls denkt dat zij liefhebben." Jk wist niet, dat daar een erkende maat- «taf voor was," zeide ik vrij cynisch. „De menschen kunnen niet allemaal op dezelfde manier liefhebben, De kellnersstaikiug te Berlijn. És geëindigd. Belde partijen hebben iziich neergelegd ibij de uitspraak van het scheidsgerecht. Zondagmiddag eerst lis het gelukt de ln het Wannmeer verongelukte stoomboot te lichten. Lijken waren niet meer aan boord-. De (k-aj uit-passagiers blijken in (hun doods angst -de deur te hebben ingedrukt. Wei zijn in- het slijk na-bij' die stoomboot nog een tien tal lijken gevonden-. Nog steeds staan lederen dag ondanks het stormweer ibloedlverwanten van de vermisten op het resultaat van het werk der duiikers te wachten. Het noodgeld, dat het oude stadje Hameln aan de Weser zich genoopt heeft gezien we derom uit te geven, bestaat ditmaal uit drie kleurendruk briefjes van vier verschillende waarden, waarop bet feit in berinnering ge bracht wordt, dat 9 Januari 1600 daar ter stede een vrouw zeven levende kinderen ter wereld bracht, zooals een oude gevelsteen nog afbeeld. De Times meldt dat de groep van unionis ten, die de coalitie verlaten hebben om hun ontevredenheid te uiten over de regeerings- politiek tegenover Ierland, nu ln een blok van 40 tot 50 onafhankelijke unionisten werkt om de regeering ook in andere kwesties te bestrijden, waarvan de eerste het bestuur van Indië zal zijn. De groep hoopt eeni cen trum te worden van ontevreden unionisten in de coalitie, die talrijker zijn in het land dan in het parlement. De jaarvergadering der partij over twee weken te Liverpool zal een denkbeeld kunnen geven van de uitge breidheid van de ontevredenheid. Do groep heeft nog geen leider. In hun beschouwingen over de weigering van Noorwegen om de Deensche souvereini- teit over geheel Groenland te erkennen zeg- Kt- gen de Kopenhaagsche bladen, dat Groen land reeds bij koninklijk besluit van 18 Maart 1776 tot een Deensche kolonie is ver klaard. De Deensche regeering heeft de buiten- landsche mogendheden hun formeele erken ning van Denarken verzocht, omdat de Ver. Staten om bizondere redenen bun formeele erkenning hadden betuigd, toen de onder handelingen over den verkoop van de Deen sche eilanden in West-Indië aan de V. S. tot een goed einde waren gebracht. Het verzoek aan de andere mogendheden is slechts om zuiver formeele redenen ge daan, daar de facto de Deensche souvereini- teit algemeen erkend werd, ook door Noor wegen. De bladen zijn daarom van oordeel dat Noorwegen's weigering aan den bestaan- den toestand niets verandert „Neen," stemde zij toe. Klaar ik weet, dat ik heel veel meer van iemand zou kunnen houden dan ik ooit van Don houden zal als ik daar gelegenheid voor kreeg." „Hoe weet u dat?" vroeg ik, maar ik ging onmiddellijk, zonder op haar antwoord te wachten, voort: „U zult waarschijnlijk on dervinden, dat absence makes the heart grow fonder, is de versregel niet zoo? Ik lees nooit poezle, maar dat heb ik wel eens aangehaald -gezieni" „Er bestaat nog een ander spreekwoord ook," zeide Joy. „Uit het oog, uit bet hart." „Is dat uw heele toegenegenheid (voor Don?" viel ik haar verontwaardigd ln de rede. Zij lachte eenigszins gedwongen. „Be zei het met het oog op Don. Er moe ten heel aardige en knappe meisjes ln Fran krijk zijn." „Ik vermoed niet, dat je met het vliegen aan de Duitsche linies zooveel knappe meis jes zult ontmoeten," zeide ik ironisch- „O, hij zal ook dikwijls achter het front zijn. Ze hebben het heerlijk, wanneer ze te rugkomen om te rusten dat heeft Don me zelf verteld." Ik ging er niet verder op in, maar ik vroeg me af, of Miss Rosabelle Girling nog naar Frankrijk gegaan zou zijn voor het cantine- werk en of zij haar adres aan Don gegeyen zou hebben. „Wat zoudt u ervan zeggen, als we Mr. Jardine eens gingen opzoeken?" Ik voed het een goed denkbeeld hem de zorg voor dit meisje met mij te laten deelen. „Als u het graag wilt," zeide Joy, maar zij was er blijkbaar niet erg op gesteld. Zij riep Rags, die als gewoonlijk vooruit gehold was, en wij wilden de straat overste- Naar het Deensche blad Berlinske Tidende meedeelt, heeft de politie te Libau, Wiborg, Abo, Wasa eeni communistische samenzwe ring ontdekt, welke ten doel had in het Fin- sche leger roode organisaties in het leven te roepen, om op een gegeven oogenblik offi cieren onschadelijk te maken sn zelf hst Ie- gerbevel op zich te nemen. Ook vele leden van de sociaal-democrati schs partij zijn ar bij gecompromitteerd. In de laatste diagen van October h-elhben te St. Petersburg nieuwe verkiezingen plaats gehad. De sowjet-bladen uit die dagen zijn dan oofk vol met propa-ganda-airtókelen en miet berichten over -gedeeltólijlke uitslagen. Om de arbeiders te verlokken is een bolsje wieiksch manifest voor de verkiezingen op gesteld1 met allerlei fraaie prograimma-num m-ers. Naar die „Krasnaja Gaizeta" mededeelt, is het resultaat der verkiezingen, dat o-p de 1066 v-erlkoizenlen 850 communisten zijn en 210 patrtijlooizien. Tot de geikozenlen behoor en Gorkli. Leniini, TrotislkJl, Kallinin, Loenatsjoerski en GorkL De commissie tot vaststelling van het be volkingscijfer heeft thans, naar uit Moskou gemeld wordt, haar arbeid teneinde gebracht. Het materiaal, waarop de commissie haar cij fers steunt, omvat: de laatste al-Russische volkstelling van 20 Augustus 1920, de volks telling der industrie-gebieden uit hetzelfde jaar en het aanvullingsmateriaal van de volkscommissariaten voor voeding en op voeding en van de al-Russische vakvereeni gingsbonden. Op grond van dit materiaal komt de commissie voor de gezamenlijke be volking van Sowjet-Rusland, den Kaukasus en Toerkestan inbegrepen, tot het cijfer van 130,707,600 menschen. Daarvan behooren 21,252,000 (16,2 procent) tot de stedelijke be volking en 109,455,400 (83,3 pet.) tot de lanl bevolking. Het getal arbeiders bedraagt volgens de cijfers der commissie in het geheel 4,755,100, dat is 8,9 prooent van de geheele bevolking, De moord op minister-president Hara. De jonge man, die den Jaipaosdhlen miiniB- ter-president te Tokio aan een spoorwegsita tion (heeft doodgestoken, (beet Nakoaka. Hij is een behoeftig student. Ondervraagd naar de redenen, di-e hem tot zijn daad- hadden ge bracht, -zeide hij: „Ik Iheh het gedaan Ln het belang van Japan. Ik' doodde Hara ingevolge de kritiek, dlie ik over hem -gelezen had -in de dagbladen." Kakoaka heeft tot nu -toe gewei gerd, -berouw te toonen over zij-n daad. Het schijnt achteraf, dat Hara er een voorgevoel van had vermoord te zullen worden; hij had ■jiioh daarover uitgelaten tot vrienden. Ook had hij aanwijzingen -gegeven over zijn graf, dlat uiterst eenvoudig moet 'zijn. 'Dat amen hier -met een- polifietoen (moord te doen heeft, staat nu wel vast. Echter krwam tot nu toe nog nliet aan het lilcht ten bate van welke politieke partij' de dader het mes heeft gehanteerd. Hara is öf gevallen als slacht - off r der wraak diergenen1, die vinden, dat hlij de eer en de materieele belangen van Ja- oa:n in -gevaar had gebracht, -d-oor, met te er gaande concessies aan d-e tegen Japan op gezette \ime-r'ika®r®Qhe publieke «pinde, dé Tapanische delegatie naar Washington -te la ten vertrekken- öf wel d-e mlnlist-er-dir-esii- dent dis (het -slachtoffer van de democratie en de arbeide-rsnaTtij, voor wlle Hara een te ra actionnaire figuur was, speciaal wat de kies recht wetgeving aangaat. De eerste veronderstelling is het waar schijnlijkst; de dader is uit een oud Japansch krijgam-ansgeslacht. ken toen, ik weet nog niet hoe het ge beurde, maar op dat oogenblik kwam een mo- torlorrie, die met groote vaart door een sol daat gereden werd, den hoek om en reed over onzen kleinen vriend. Een gil van den bestuurder, een knarsen van remmen en een jammerlijk gejank. Rags verroerde zich al niet meer toen Joy naar hem toevloog; hij lag met zijn kleine witte pootjes stijf uitgestrekt en zijn tong uit zijn bek. Hij was morsdood hij moest oogenblikkelijk gedood zijn. Joy snikte zenuwachtig en riep hem bij zijn naam. „Rags, o Rags?" Maar voor het eer«rt was hij doof voor haar stem. Als een furie wendde zij zich tot den on- gelukkigen chauffeur. ,Jk geloof dat je het met opzet gedaan hebt. Als je het geprobeerd hadt, zou je hem niet geraakt hebben. Ik zal het je nooit ver geven. Ik hield zooveel van hem!" En weer begon zij jammerlijk te snikken. Ik zelf gevoelde een onaangenaam, be nauwend gevoel in mijn keel, toen ik mijn kleinen vriend opraapte. „Hij heeft er niets van gevoeld," trachtte ik het meisje te troosten). „Hij was onmid dellijk dood; ik weet zeker, dat hij er niets van gevoeld heeft." „Alles loopt mij ook altijd tegen," snikte zij. „Ik verlies altijd alles, waar ik veel van houdt. Hij was zoo'n lieve vriend van me en nu heb ik niemand meer over, heelemaal nie mand, die iets om me geeft." En dan zeide ik iets, dat ik nooit van plan geweest was te zeggen en waarvan ik mijn tong had kunnen afbijten, zoodra de woorden over mijn lippen waren, Het imoge waar izlju, dat achter Hara en het kaMnet-de Gientro en de 'generale staf ston den als die werkelijke machthebbers, 'in het parlement was Hara's positie onaantastbaar. Indien d-e moord- o-p Hara een diplomatieke misdaad Is, zal hij waarschijnlijk een reactie iin het leven roepen ten gunste van de partij, wiens hoofd door den moordenaar is ge troffen. intergeallieerd eskader worden gevormd om dienst te doen in de Chineesche wateren ter bescherming van de buitenlandsche schepen. Ds veiligheid in die wateren wordt n.L in ge vaar gebracht door de Chineesche ongere gelde troepen en benden. LUCHTVAART. De Deensche draadlooze dienst maakt ge wag van de uitvinding van een petroleum- carburator voor vliegtuigen. De uitvinder is de Deensche ingenieur Ellehammer. Dezer dagen is de carburator, gemonteerd ln een benzinemotor van 150 P.K., beproefd in een vlucht van een kwartier. De uitkomst was bevredigend, daar de motor met petroleum even goed werkte als met benzine. De tril ling was zelfs geringer en er was niet de minste roetvorming. De leider van de Deensche luchtvaartmpij Is van oordeel, dat het gebruik van petro leum in de luchtvaart tot een besparing van 50 pet. op de brandstof zal leiden. Benzine toch is in het gebruik de helft duurder dan petroleum. Rome, 5 Nov. De vlieger Caravaglia is hier bij een demonstratie met een valscherm omgekomen. Hij sprong van een hoogte van 800 M., maar zijn parachute opende zich niet Een huisdokter verklaart, dat de ergste gevallen van nierziekte gevonden worden bij personen, die te veel hebben gedronken, te zwaar hebben gegeten en een inspannend leven van baast en drukte geleld hebben. Hij vergeleek bij eea onderzoek de nieren van een jongen man van 40 jaren met die van een ouden man van 70 jaren. Beiden droegen den stempel van ouderdom. Waar om? Omd-at het leven, dat de jonge mw-n leidde, hem in den bl-oei van zijn leven nie ren als van een ouden man bezorgde. Hoe verduidelijken deze woorden niet al te dikwijls de oorzaak van rugpijn, urine- stoornissen, waterzuchtige swellingen, nier- gruis, rheumatische aandoeningen voortdu rende vermoeidheid enz. Nierziekte wordt als te voorkomen be schouwd vergeet dit niet, Vermijd tocht en kou. wees matig met uw eten en drinken, zorg voor de noodige rust, lichaamsbeweging, ontspanning en slaap, en voor geregelde ont lasting. Foster'-s Rugpijn Nieren Pillen zijn een on schatbare hulp aan de natuur tot onderhoud en herstel van de werkzaamheid der nieren. Door deze organen bij te staan in -hun taak om het bloed te zuiveren, draagt dit erkende niergeneesmiddel veel bij om de kw-ade ge volgen van onbedachtzaamheid tegen te gaan. Als de nieren verzwakt zijn, 'versterk ze dan mat F-oSter'is Rugpijn Nieren Pillen. Zijn zij gezond, wees dan zoo verstandig om haar gezond te houden. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn te Hel der verkrijgbaar bij A. ten Klooster, Keizer straat 93, h f 1.75 per doos. Zij hief haar van tranen nat gezichtje naar mij op en plotseling overtoog een gloeiend rood haar wangen en wendde zij zich af. „Dat meent u niet," zeide zij met half ver stikte stem. „U weet heel goed, dat u het niet meent." De soldaat was wat terzijde gegaan en stond nu midden ln een kring van belang stellende toeschouwers. „Het was een ongeluk, daar doe lk een eed op," hoorde lk hem zeggen. „Ik zou voor geen geld van de wereld den hond van die dame gedood hebben. Ik ben dol op honden, ik ken „Ik ben overtuigd, dat het een ongeluk was," zeide lk, blij het gesprek een andere wending te kunnen geven. „Ik weet zeker, dat het uw schuld niet was Hij keek smeekend naar Joy. „We hebben thuis jonge terriërs," zeide lij hoopvol. „Als de dame er eene wil hebben n plaats van dit ongelukkige diertje „Ik wil nooit meer een anderen hond heb ben— nooit," zeide Joy woest. Zij begon, nog steeds huilend en zonder zich aan de men- sch ente storen, verder te loopen en lk volg de haar, nadat ik het stijve lichaampje van Rags aan den soldaat gegeven had, om het voor mij thuis te brengen. „De man is er heelemaal door van streek," zeide ik vriendelijk. „Heusch, het wa* een ongeluk." Jk weet het," antwoordde zij met een snik. „Maar dat maakt het geval niet beter; het huis zal afschuwelijk zijn zonder hem; hij was altijd zoo blij, als ik weer thuis kwam hij sliep op het portaal voor de deur van mijn slaapkamer.o, wat is de wereld toch wreed «n afschuwelijk!" Wordt vervolgd.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 1