jnwennig gevoelen. Bij Landru ten ook nog een brief van 5 April van gevonden, welke als adres geeft: ,ovr. Pascal, adres den heer Guillet, joullay", een niet bestaand adres, Landru weet niet, waarom zij dit valsche adres op gaf; dat is haar zaak. Natuurlijk vindt men bij Landru mevr. Pasoal's papieren; ook een briefje met: „Waarschuw, als er iets ge beurt, mijn zuster." Waar is mevr. Pascal gebleven? Landru zwijgt.,Jk ben toch niet de geestelijke voogd van juffrouw Pas cal en de andere verdwenen vrouwen. Ik had een depot en ben op mijn post gebleven, te hare beschikking." Dit zegt hij met den trots van een soldaat, die zijn plicht heeft gedaan. Mr. Lagasse, gemachtigde van mejuffrouw Pascal's zuster, vraagt of Landru de kat ge dood heeft. „Ik begrijp, waar u heen wiltl zegt Landru. Ik heb een kat of een kater dood gemaakt, weet ik het. Het beest moest dood, het was schurftig, misschien wel dol. Ik heb het gewoonweg in den tuin begraven." Men begrijpt, dat dadelijk na Landru's verklaring over het adres van juffrouw Héon, de politie op zoek is gegaan; de jour nalisten eveneens. Het hotel du Mans, een keurig hotelletje, is bestormd, maar de eige naars laten niet veel los. Zij ontkennen niet, dat juffrouw Héon bij ben gelogeerd heeft, maar weten de data niet meer, daar de be zoekers zich inschreven op losse kaarten, welke elke week bij de politie werden in geleverd. De Journal meent niettemin te we ten, dat juffrouw Héon inderdaad onder den naam Petit daar gewoond heeft. Zij zou den 8en October 1915, na een bezoek aan Gam- bais, zijn verdwenen. Volgens een ander bericht zou men alleen het spoor gevonden hebben van een juf frouw Eon, een 82-jarige vrouw uit Rennes, die van 6 op 7 October in het hotel du Mans heeft gelogeerd en niets met de verdwenen juffrouw Héon heeft uit te staan. De Luchtvaarttentoonstelling ie Parijs. De Bar-y-sic-h© „Hbï^-mrresponderife meldt: Be Ba-ry-sche afgevaardigde Ohlairltes Le- boiucq beeft toet voornemen te kentoen gege ven zich tot den minister van binmeniaindiscbe zaken te zullen wendien tmet een vraag betref fende de aanwezigheid vaim een Fokker-vlieg tuig op de liuicbtvaartt'enlteonstelling. Hij zal den minister vragen, iweilke maatregelen deze denkt te.in.emen >om dat toestel van. de tentoon stelling te doen verdwijnen. Dat toestel!, iwiaar- vain de raam de ergste oorlogsherinneringen opwekt en waarvan de aanwezigheid een ge vaar is voor de piulMl-ek© orde wegens de Ibe- tooginigen, die bet veroorzaken moet. Het gaat izoo- voegt „L-e Mafin>" er per fide bij iom een Duilttedh vliegtuig, dat op de Salon aanwezig is en waarvan het tentoon stellen groote verbaizinig en .gerechtvaardigde verontwaardiging heeft gewekt. Een vliegongeluk. Beaume, 19 November. Luitenant Dame- linoourt en zijn helper, mededingers naar den Michelin-beker, zijn met hun vliegtuig tusschen- Moyen en Gompiegne gevallen en omgekomen. DUTTSCHLAND. Rathenau Opnieuw minister? In parlementaire 'kringen verluidt, dat de benoeming van dr. Raithehau tot minister van wederopbouw binnenkort kan worden' verwacht. Politieke gevangenen ontvlucht Donderdag is luitenant Boldt, als oorloge misdadiger te Leipzig tot 4 jaar gevangenis veroordeeld, uit de gevangenis te Hamburg ontsnapt. Boldt is er Donderdagnamiddag tusschen kwart over 8 en kwart voor 4 van door gegaan. Om kwart over 8 is hij door de Wacht nog in zijn oei gezien waaruit hij een uur later spoorloos was verdweneni Hij is door den langen, zeer smallen onderaard- schen luchtkoker gekropen en alleen het feit dat er herstellingswerken werden uit gevoerd heeft zijn vlucht mogelijk gemaakt, anders zou hij zeker in den koker zijn gestikt. De vlucht is de origineelste in de geschie denis van de Hamburgsche gevangenis. Boldt die zijn eigen kleeren droeg heeft naar men vermoedt te Hamburg zelf, waar hij veel vrienden heeft een schuilplaats gevon den. Een protest van Dnltschland. De rijksregeerlng heeft den gezantenraad een nota gezonden met het verzoek net door de Ententeoommissie van toezicht tegen de firma Benz te Mannbeim uitgevaardigde ver bod van het vervaardigen van snelloopende Dlesselmotoren, in te trekken. Handhaving van dit verbod zou de Duitsohe motor-indu strie vernietigend treffen en de Duitsche scheepvaart en spoorwegen de mogelijkheid van verdere ontwikkeling benemen. De rijks- regeering ban derhalve het verbod van de commissie, die zij onbevoegd acht op deze wijze in de Duitsche hljverheid in te grijpen, niet opvolgen. De credletactie van de Duitsche nijverheid. Op de bijeenkomst die het rijksverbond der Duitsche industrie de laatste dagen heeft ge houden), hebben tal van leden duidelijk als hun meening te kennen gegeven, dat de wijze waarop de wenschen der industrie tegenover de ryksregeering zijn geformuleerd lang niet de juiste was. Dit betrof in de eerste plaats het overnemen) van de rijksspoorwegen. Voordat deze eisch geformuleerd was, had den sommige industrieelen een ander plan geopperd. Zij wilden namelijk alleen de „Pri- vatisierung" der spoorweg-werkplaatsen. Het beheer der spoorwegen zou in dit ge val aan den staat zijn gebleven. Stinnes zelf zou dezen eisch hebben gsteund om zich ech ter later onder invloed van groot industri eelen. uit het Rijnland aan te sluiten bij hen, die de algemeene particuliere exploitatie der spoorwegen verlangen. Het rijksverbond heeft nu een brief tot den rijkskanselier gericht en daarin komt de ommekeer die in industrieele kringen heeft plaats gehad tot uiting. In verband met de credietactie hecht- men veel belang aan de reis van Hugo Stin nes naar Londen. Stinnes is gisteren van Rotterdam naar Engeland vertrokken. In parlementaire kringen vermoedt men, dat Stinnes van zijn doorreis door Nederland ge bruik heeft gemaakt om ook met Nederland- sche groot-industrieelen te confereeren. Het algemeene doel van de reis is besprekingen te houden niet Engelsche financiers. Berlijn, 21 November. De rijksregeering heeft in haar antwoord aan het verbond van Duitsche industrieelen de hoop geuit dat de nijverheid haar aanbod om de regeering bij de vervulling van de schadevergoedingsver- pliohtingen door een krediet te helpen nu ook zal nakomen. Algemeen wordt aangenomen dat het ver bond zijn eisch inzake particuliere exploita tie van de spoorwegen heeft ingetrokken. PORTUGAL. Karei van Habsburg op Madelra. Ex-keizer Karei en ex-keizerin Zita zijn Zaterdag te Funchal aan land gekomen en hebben zich onmiddellijk naar de hun aan gewezen verblijfplaats begeven. De menigte groette de bannelingen met ontblooten hoofde. 1 RUSLAND, De opstand ln de Oekraïne. De Ukrainska Tribuna meldt: De berich ten uit de Oekraïne bevestigen, dat de bevol king van het geheele deel van de Oekraine aan de rechteroever van de Dnjepr in vol komen opstand tegen de bolgjewiki is. Een opstandelingen leger van eenige duizenden manschappen, met artillerie en mitrailleurs, heeft de, 17de infanterie-brigade en de 14de artillerie'-divisie van het roode leger op de vlucht gejaagd. De steden Sjitomir, Zwinkei en Krivin Norgorad zijn door de opstande lingen genomen. De groote gevechten heb ben plaats bij Beiditsjef, Kosatin en Tartof. in de provincie Cherson hebben de opstan delingen, onder bevel van generaal Iwanof, de steden Balta en Ananief bij Odessa ge nomen. Sterke afdeelingen opstandelingen zijn verschenen op de linie Tsjerkassy, Alexandrie en Elisabethgrad. Een sterke af- deeling onder bevel van kolonel Matorinko heeft Katerinoslof omsingeld. De roode regi menten, die uit Oeknainers en Galiciërs be staan, hebben zich met de opstandelingen vereenigd. EGYPTE. De onderhandelingen afgebroken. Uit Londen (werd d.d. Zaterdag gemeld: De ond'erbianidelinigen der Britsche regee- rimg met ide delegatie der Egyptische regee- •rinlg Itle Londen nopens de toekomstige posi tie van Egypltie zijn afgebroken,, daar de dele gatie geweigerd heeft het ontwerp-verdrag te aanvaarden, haar door Lord Curzon aange boden. De delegatie keerde Zondag naar Egypte terug, Londen, 21 November. Naar aanleiding van het afbreken van de onderhandelingen over Egypte verklaren de bladen, dat of schoon over verscheidene kwesties verschil heerscht, verreweg de belangrijkste daarvan de toestand en status van de Britsche troe pen in Egypte was. De Egyptenaren betwis ten Engeland niet bet recht om het Suezka- naal te beschermen, maar beschouwen de handhaving van garnizoenen in de voor naamste steden als volmaakt onvereenigbaar met de onafhankelijkheid van Egypte. De Britsche regeering heeft stijf op haar stuk gestaan ten aanzien van het recht op hand having van die garnizoenen. BRITSCH-INDIE. De reis van den prins van Wales. Uit Calcutta werd d.d. 17 Nov. gemeld: Er is hier vandaag een staking uitgebro ken ter gelegenheid van de landing van den prins van Wales te Bombay. Vooraf was een heftige propaganda gevoerd door middel van vliegende blaadjes en vergaderingen, en in sommige gevallen waren de winkeliers be dreigd met plundering van hun zaken, als zij die openden. Ten gevolge hiervan had de stad een ongewoon stil aanzien. Er reden) wei nig voertuigen door de straten, maar de voetgangers waren talrijk. VEREENIGDE STATEN. Loonsverlagng ln de Ver. Staten. Uit Ohicago wordt gemeld: Het personeel in de slachterijen over het geheele land heeft besloten, genoegen te ne men met een loonsverlaging, die gemiddeld veel meer dan 10 pet. bedraagt, welke loons verlaging 10 dagen geleden door de patroons werd voorgesteld. Te zam-en zijn er 125,000 man bij deze loonsverlaging betrokken. Wervelstormen ln de Ver, Staten. Uit New-York wordt <3d. Vrijdag gemeld, dat door de wervelstormen op twee verschil lende ver uit elkaar gelegen) plaatsen ln den staat Arkansas groote schade is teweegge bracht. Er zijn twaalf dooden en meer dan dertig gewonden. De Amerikaansche vloot. Newport News, 19 November. De Am-eri- kaansohe dfeadnought West-Vlrginla is van daag van stapel geloopen maar zal waar schijnlijk over enkele maanden gesloopt wor den, ingevolge de bepalingen betreffende de beperking van de bewapening ter zee. De WestrVirginia is 624 Eng. vt. lang, meet 82.000 ton, en zal bewapend zijn met 8 16-duims kanonnen, 14 5-duim kanonnen, 4 3-duim anti-luchtvaartstukken en twee torpe- do-lanceerbuizen. Het schip heeft al 15.000.000 gekost en zal nog 10,000.000 moeten kosten vóór het geheel voor de bestemming gereed zal zijn. Uit China. New-York, 19 November. Volgens een be richt uit Peking zijn honderd krijgsgevange nen d'ie behoorden tot de party der Zuide ken, onthoofd. Hun lyken zyn in het water gegooid. Londen, 21 November. De Daily Express verneemt uit Tokio, dat de Chineesche schat kist leeg is. Regeerings-cheques blijven on gehonoreerd, de ambtenaren worden niet be taald; een kracht schynt onvermydelijk. De Times verneemt uit Peking, dat de Chi neesche banken geopend blijven, doch dat twee banken hun betalingen zoo goed als ge staakt hebben. JAPAN. Een nieuw slagschip. Volgens beticht uH Tokio is daar Vrijdag het slagschip „Kago" van stapel -geloopen. Het is een van de geweldigste schepen ter wereld. De „Kago" is gebouwd te Kobe, is 210 M. lang, heeft een wat/erverp-la-ateing van 40.600 ton en is o. m. bewapend met 8 stukken van 40 oM. ITALIË. Overstrooming op Sicilië. Parijs, 21 November. Volgens een bericht uit Messina heeft er op Sicilië een vreeseiyk noodweer gewoed, dat geleid heeft tot een overstrooming, waardoor de stad Falconara onder water staat. Er zyn acht lieden ver dronken. De spoorweg Messina-Palermo is beschadigd. LAATSTE BERICHTEN. Washington, 22 November. De schepen aan de Zuid-Atiainltiscthie kuist hebben een waar schuwing ontvangen voor een storm -uit het Zuid-Oosten van New Providenoe en Baba rnas, welke zich in N-oerdiwestelykie richting beweegt. Van de Oostelijke Floridakust wor den eveneens stonmlbertehten gemeld. Bruissel, 22 November. Voor de katholieken zijn de overwinningen in de verkiezingen: 1 zetel gewonnen te Dendeumonde, Virson, Dina-nt, RousisielaeiPe-, Thielt, Hasselt, 1 of 2 in Gent. Nergens hebben de katholieken ze tels verloren. By de) liberalen schyhen de winsten en verliezen tegen elkaar op te we gen; zq wonnen in M-eobelen, Thuiin, Huy, Namen en misschien 2 zetels ini Brussel. Daartegenover verliezen rij een zetel in Has selt, Dinant, Turnhout, Virson, Ieperen Luik en Gent. De socialisten verliezen 1 zetel' in Ihiua-n, Namen, Huy, Brussel), Dendermonde, Rouisselaere, Thielt en Meedelen, en wonnen 1 (zetel 'in Luiik, Turnhout en Gen-t. Hun totale verhezen bedragen 4 of 5 zetels. Washington, 22 November. Van bevoegde zyde wordt vernomen, dat Groot-Brittamnië zonder voorbehoud de 5-5-3 verhouding, voor gesteld door Amerika voor het maritieme! be- penkingsplatn, heeft aanvaard. Buenos Ayres. 22 November. Gouverneur Jones van San Juan Province (Argentinië) en een vriend zytn door gewapende mannen met geweren aangevallen. Men vermoedt, dat deze aanslag een politiek karakter draagt. Oppeln, 22 Noveimlber. De -overgave van het aan Polen volgens de laatste beslissing toege wezen gebied zal in de -eerste week van De cember plaats hebben. BINNENLAND. De Rijksmiddelen. De Rijksmiddelen hebben over de afge- loopen maand ruim 6Va ton minder opge bracht danover die maand in 1920; over de eerste tien maanden 8.79 millioen'meer dan over die periode in 1920. De Nederlandsche werkloosheidsraad. Zaterdag heeft de Nederlandsche Werk loosheidsraad vergaderd, wegens verblijf van den voorzitter prof. dr. Nolens, in het bui tenland, onder leiding van den heer H. de Bordes, burgemeester van Bussum. Vastgesteld werd het advies van den mi nister van arbeid over eenige hoofdpunten van de wettelijke regeling van de werkloos heidsverzekering, o.a. over het bijdragen van de werkgevers daaraan. Uit de metaalnijverheid. Virijdaig bleeft te Aimsltteirtdam bet bestuur van het -Nationaal Arbeidssecretariaat ver gaderd imlet de besturen van de aangesloten •bonden en federaties, benevens met die van de plaatselijke vakcentralen, ter bespreking van den stand van- bet conflict in het metaal- bedryif. Het bestuur deedmededeeffing van het rniiet de overige vakceritralen (gevoerde overleg, tmlet bdtirelkking tot de door het N. A. S. voorgestelde maatregelen to-t ond-e-rSbetu- inliing van de in staking zynde metaalar beiders. 'H-et bestuur stelde vast, -dlat uit de gevoerde besprekingen gebleken is, dat er volkomen overeenstemming bestaat by de besturen van alle vakoentralen, dat bet -optreden van die werkgevers er dtuideiyto op dis -geriloht, door middel van- een afmattingsltlactiek, de arbei ders categorisch tot aanvaarding te noodza ken van verslechterde arbeidsvoorwaarden, in het 'byzonder loonsverlaging en verlenging van arbeidstyd. De vergadering ging geheel abcoord met- de door het bestuur te dezen 'aantelen' gevolgde gedragslijn. Na uitvoerige besprekingen kwam de ver gadering eenstemmig tot de conclusie, dat de pogingen van hiet bestu/ur van het N. A. S., om tot een gemeenschappe-lijk en-daadiwertoe- ïyk -optreden van de vakoentralen te komen, moeSten w-ord-en voortgezet, mede op grond van de door de direot'ie der spoorwegen aan gekondigde loonsverlaging en .verlenging van den arbeidsty-d, benevens na-ar aanleiding van het voornemen, van de mijnwerkers-onder nemingen, to-t een nieuwe Vermindering van de i-oonen voor de imy'niw-erfceirs. Op voorste] van. hielt bestuur besloot de ver gadering,, dat bet'N. A. IS. oprii-e-uw bij de vak- centoialen aan de Orde zal stellen het voorstel, over te gaan tot uitbreiding van de staking van -metlaalaxbeiders, beneyens tot bet *pro>- dlam-eeren van de staking voor de arbeiders der spoorwegen, in bet transport- en mijn bedrijf,, ten einde dien aanval van de werk gevers -op de levenlSvoorwaairdlen van d-e ar beiders -aif te staan-, mede om de Steeds sterker ord ringende reactie tot staan te brengen en bovendien ter voorfcom-ing van afmatting der gebeele -arbeidersbeweging. Voor het geval deze poging van- het N. A. S. -o-m de vakoentralen tot dit gemeenschap pe-l ijk en daadwerk-elyk -op-treden ite (bewegen, tot geen bevredigend- resultaat -mocht leiden, sprak de vergadering zich uit, zi-ch verder van alle vrijheid van- handelen voor te be houden. Ten-slotte werd besloten, de Steunbeweging van het N. A. S. met alle ten dienste staande middelen tot het hoogst- mo-geiyke peil op te voeren, zooals dit tydens de transportarbei- v-sstaking in het voorjaar van 1920 ge schiedde. Hiervoor werden reeds in tal van plaatsen vergaderingen gehouden imiet de besturen der plaatseiy-ke vakoentralen, welke -onverwyid zuien worden voortgezet. Oorlogshelden gehuldigd. In het gebouw Neptunus te Amsterdam heeft gistermiddag de Vereeniging van Ne- derlandsohe Gezagvoerders en Stuurlieden ter Koopvaardij een gedenkplaat onthuld ter eere van de nagedaohtenis van de tengevolge van de wereldoorlog gebleven ledeni De plechtigheid werd by gewoond door de familieleden der slachtoffers, een groot aan tal leden enj de heeren E. M. Eden, die de ge denkplaat ontwierp, M. C. Koning, directeur der Stoomvaartmy. Nederland, Van Alphen de Veer, inspecteur van het Zeeevaartonder- wys; P. H. Gallé, directeur der Filiaal-inrich ting van het Kon. Ned. Meteorol. Instituut, en P. Haverkamp, directeur van de Zeevaart, school. Mr. G. Seret. voorzitter van de oommissie voor de gedenkplaten), herinnerde er aan, dat ter vergadering van de vereeniging in 1918, op voorstel van den voorzitter, den heer A. Druif, werd besloten in de vergaderzalen te Amsterdam en te Rotterdam ter eere van de nagedachtenis der oorlogsslachtoffers een gedenkplaat te plaatsen. Met de uitvoering van het denkbeeld werd geruimen' tyd ge wacht; men vreesde, dat de lijst van de slachtoffers in 1919 nog niet was afgeslo ten. Deze vrees werd helaas bewaarheid. Toen men zekerheid had, dat de lijst volle dig was, ging men aan den arbeid en men vond den zeeschilder E. M. Eden bereid, de platen' te ontwerpen, op voorwaarde zijner- zy'ds evenwel, dat hij belangeloos dit werk zou verrichten. De plaat bevat het volgende inschrift: De Vereeniging van Nederlandsche Ge zagvoerders en Stuurlieden ter Koopvaardy heeft deze gedenkplaat gewyd aan de nage dachtenis harer leden die hun leven lieten in den' wereldoorlog by de vervulling van hunnen plicht in het algemeen belang: J. Baardman, J. Baas, J. J. v. Balkom, J. F. Barbillon, L- J. F. Benchuysen, M. K. Ben- nik, R. Bos, J. B-o-sselaar, J. M. de Bruyn, P. Burghout, A. Dekker, J. A. v. Dierendonck, W. J. Don, Au W. Eschauzier, P, Harsveldt, J. Hendrikse, B. Hoogerman, D. Huyssoon, a W. Kaan, G. F. Kikkert, H. de Kok, K. A. de Kok, F. van der Laan, A. Lagendijk, K. Lèfevre, J. C. Ie Mahieu, K. W. F. Min, derhoud, A. Mommaas, J. W. Pieters, N. Ren- gers, A. Roos, O. G. J. Schooien, H. L. Sital Persad, G. Smit, J. R. Smit, J. A. Stenger, T. Sterenberg, J. J. Stotte, H. W. Stuit, J. W. Vegtger, R. P. Voorham, P. J. de Waard, G. Wallin, W. A. J. Weyens, H. Zylstra. GEMENGD NIEUWS. De Volksschouwburg. Naar indertijd gemeld is, bestond bij de Panorama-Maatschappy het voornemen, het Panoramagebouw tot een volkschouwburg te verbouwen. Zq heeft zich bereid verklaard, om, bijal dien de gemeente haar van de beperkende bepalingen ontslaat, het Panoramagebouw naar plannen van den architect Wydeveld te verbouwen tot een volksschouwburg, wel ke ruimte zal bieden voor 2000 bezoekers. De kosten daarvan schat zij op ongeveer 1.500,000. B. en; W. van Amsterdam stellen thnnis den raad voor, hierin te treden. Een volksschouwburg, welke aan een be hoorlek aantal bezoekers ruimte biedt, be staat, naar B. en W. opmerken, niet. Het raadslid Kleerekooper deed reeds een voor stel om van gemoentewege zulk een schouw burg te bouwen, hetgeen vooralsnog, met het oog op de geldmiddelen der gemeente, wel niet verwezeniykt zal kunnen worden. De uitvoering van de plannen der Panorama- maatschappy kan de gewensohto verbetering brengen. Niet alleen zal een volksschouw burg worden gesticht, maar B. en W. zullen by de exploitatie daarvan medezeggenschap hebben. Het ligt in de bedoeling niet alleen too- neelvoorstellingen, doch ook ooncerten te ge ven en voorts het gebouw beschikbaar te stellen voor particuliere ondernemingen. De beweging der groothandelsprijzen. De 'heer Wibaut schrift in zyn jongste Economische Kroniek in „Het V-olk" van Za-terd-ag jJ„ over de voortgezette daling der -groothandelspryizon en geeft daarby een staatje van verschillende prijzen- sinds 1914. Er Wyik-t uit deze cyfers, zegt de -sohryver, dait het gemiddelde van de groothand-elspry- zen ove-r alle artikelen teizaan'en in O-bt-o-ber 1921, nog 78 pOt. hooger was dan in Juni '14. Een- jaar geleden, December 1920, was het verschil -nog 181 pOt. en in Maart 1920, de top van de duurte, waren de gemiddelde girootfcaoidelepryizen meer dan -het drievoudi ge van 1.914, QJU 825 pOt. of 225 pCt. hooger. Er toomt dus wel een -zeer st-erlke beweging ten goede. Wanneer wij de middelen toonden toepassen om den ipnijo in den tu-ssohenhan-del en den kleinhandel' in overeenstemming te brengen -met de groothandelsp-ryzen, dan zouden de prijzen van, het levensonderhoud belangrijk lager zij-n da-n -zij nog rijn. H-et is een van de belangrijkste pu-nten in o-ns s-oci- aUsatie-rapport, dat dit -mid-del gevonden m-oet worden door opheffing van de ontzag- lytoe verspilling in den tussohenhande-1 en kleinhandel als gevolg van betere organisatie. Byizonder verblijdend in- de prijsbeweging van d-en laatsten ty-d- is, dat de graanprijzen zoo sterk zyn -gedaald. In de groep -granen, vie-e-soh, -enz. is het i-ndex-cyfer nog 66 Ot. hooger dan in Juli '14. De andere groep voedingsmiddelen is nog 94 p-Ct. hooger. Het is -niét te verwachten, dat de groot- hiaindelispriijzen zudl-en/ dalen tot het peil van v-oor dep oorlog. Zo-nder -twijfel zijn- de pro ductiekosten van vrijwel alle artikelen geste gen zoowel door be-langryke loonsverhoo-ging ais in die -meeste landen door verkorting van den arbeidstijd. Wy moeten deze verhooging, voor zoover zy niet kan worden opgeheven door verbetering in de techniek, betere ar- bpidsin-deeling, betere organisatie der pro- dukti-e, gaarne aanvaarden, wijl zij samen hangt -met -de verbeterde levenspositie der a-rbei derSklasse. Blijvende verhooging der pry-zen wordt be perkt tot de grenzen, die doo-r onze verbe terde levenspositie zyn getrokken en' nog zul len worden getrokken. Voor ons echter staat vast, dat de groot- h-anöelspryzen van een groot aantal artikelen nog belaigryk verder m-o^ten dalen, éér deze aanvaardbare -grens is bereikt. Vadermoord. Op dó. eerste verdieping van -het perceel 2e Oosterparks-traat 25 te Amsterdam, is Zon dagavond een 78-jarige man vermoord ge vonden. De ivetrmoorde, R. van den Putten, /woonde samen met zyn 50-jarige dochter en 'dier echtgenoot, denl staitionnairend huur- - koetsier Piet Schouw. Juffrouw Schouw had aan de buren mede gedeeld, dat zij ibaar vader dood -had gevon den. Deze waarschuwden den geneeskundi gen dienst. Een Ziekenbroeder, (die spoedig ter plaatse kwam, ontdekte dat de -oude' man al dood was. Het lyk had een diepe snede in de borst. Hy stolde de poli-tóe van het geval in kennis. De commissaris van politie', de heer Ploos van Aanstel, de -substituut-officier van justi tie mr. Versteeg -en de scheikundige, de heer Van Ledden Hulsebosch, hebben daarop ben uitvoerig onderzoek ingesteld-. Vastgesteld' werd-, dat Van P-ut'ten rniet een' mes in- de- borst was getroffen. Vanm-oedelylk was het slachtoffer niet dadelijk dood, maar is de oud3 man tengevolge van bloedverlies bezweken-. Een groot slagersmes, anet -bloed bevlekt, werd in een kast ge-vonden. Uii-t -ondervragingen -by de1 buren klwam dó politie te weten, dat in het gezin -niet steeds vrede heersehte. De oude imlain dronk een) stevig borreltje -en ook de dochter was drank zuchtig. Tyid-ens het -onderzoek was izy verre van raudhter, zoödat er aaaivankëlyk iz-olo goed als niets uit haar te krijgen was. Sdh-ouW -zelf was nitet thuis. Hy was mót zyn rytuigje op pad- gegaan. De -buren vertelden, 'dat zy den gehieeiien middag in de woning schelden en' twisten hadden -gehoord, -wat hun echter niet bylzonder had -getroffen, daar het een gewoon- verschiylnsel was. Zoodra juffrouw Schouw wat bijkwam, werden haar verschillende v-rlagen -gesteld. Zy zei-de niet te kunnen -begrypen, wat er 'miet baar vader was (gebeurd-. Het mes had- zy -gebruikt <m vleesch te snijden. Twee agenten per rijwiel -togen er inmid dels op uit, dm den koetsier op te sp-o-ren. Deze werd gevonden op het Rembröndtpiein.- Het bleelk' hlelni reeds bekend- te zyn, dat zyn schoonvader idood was, maar van een) moord wist hy niets. Op verzoek der agenten ging de man gewillig me© om miet het lyk te wor den geoohifironteerid. Hy haeld dchtecr votl niets van den moord af te weten. De politie vond intussdhen termen Schouw en -zyn vrouw in bewaring te stelen. Iin den loop van denl nacht heeft juffr-ouw Schouw bekend, haar vader tydenis een twist van het ldven' te hebben beroofd. 'De koe-Mer is, na deze bekentenis, weder op vrije voeten gesteld'. Het „Hbl." verneemt omtrent dit schriik- kelyke geval- -nog het volgende: Het was gisternamiddag weer bijzonder rumoerig in dien huize Sch-ouW. De vermoorde is gistermiddag nog op straat gdweest oan jenever te halen» Een der buren had, om iriet al te veel' last van de herrie te hebben, zijn gramaphoon laten spelen -en tralchtte op die manier het rumoer van dien twist te over stemmen. Toen juffrouw -Schouw de buren waar schuwde, dat haar vadeir niet goed was en dietze kwamen kytoen, vonden zy den ouden man achterover liggen, gedeeltelijk in de voorkamer, gedeeltdijk in de alcoof. -Hy was toen reeds overleden. Toen er gësproken werd- over het waarschuwen van een dokter, maakte één van de buren de opmerking, dat het hem een géval teek, waaraan niet alleen e-en dokter, maar ook de politie moest te pas komen. Hoewel Schouw aanvankeiyk van den moord werd verdacht, moest men tegen de zen al gauw de verdenking laten varen. Heel zyn optreden wees er op, dat hy dieni moord niet had bedreven. Hy kon trouwens zyn alibi bewyzen. Buren hebben 't namid dags, nadt Schouw met zyn rytuig was weg gereden, den ouden man nog hooren; praten. Men kreeg terstond argwaan tegen de vrouw wegens haar houding. Zy wilde niet de mirt- ste aanwyzing geven. Do politie vond even wel een bebloed broodmes en een handdoek, welke met bloed was bevlekt. De oude man is in de linkerborst gesto ken en is zoo in de hartstreek geraakt. Toen Schouw en zyn vrouw met het lijk gecon- troteerd werden en de laatste hardnekkig bleef ontkennen, zeide de man tegen haar: „Zeg nu maar dat je het gedaan hebt. Het is droevig -dat ik het moet zeggen omdat je mijn vrouw bent mqar niemand anders kan het gedaan hebben dan jy". De vrouw bleef toen eerst nog ontkennen doch eindelijk zei ze: ,yJa, ik heb het gedaan." Wy vernemen nog dat Schouw herhaalde- Ujk getracht heeft zyn schoonvader in een gesticht geplaatst ete krijgen, omdat deze zoo slecht met zyn vrouw overweg kon en meer dan eens getracht had ontuchtige han- deLingen met zyn eigen dochter te plegen. De vrouw had herhaaldeiyk tegen haar taan gezegd, hoe zy haar vader haatte. Als zij in een booze bui was had zy wel eens geroe pen: „ik zal hem doodsteken." N.V. T ex eis Eigen Stoomboot-Onderneming, Dienstregeling ingegaan 1 Ootober 1921. Op Werkdagen: Vertr. Texel 7.45 v.m. 11 v.m. 2.45 n.m. Vertr. Helder 9.15 v.m. 12.16 n.m. 4.15 n.m. Op Zon- en Feestdagen: Vertrek Texel 7.45 v m 2.45 n.m Vertrek Helder 8.45 v.m. 4.15 n.m. UIT DEN OMTREK. Callantsoog. Vrydag 18 November hield de afdeeling Callantsoog van de S. D. A. P. in het lokaal van den heer S. Kos alhier een openbare propaganda-vergadering, waarin als spre ker optrad de heer A. G. A. Verstegen van Helder. Aanwezig waren ruim 40 personen, onder wie 5 vrouwen. De heer Verstegen sprak over de moelUj- ke tyden, die een groot deel der arbeiders gezinnen doormaakt. Werkloosheid teistert de arbeidersklasse; in Amerika, Engeland, Frankrijk, Oostenrijk Hongarije en de Bal- kan-staten zyn millioenen werkloozen, in ons landje zelfs 80 000, terwyi toch zooveel productieve arbeid te verriohten is. Dooh, Financieel débacle in China. Storm In Amerika. De verkiezingen in België. De conferentie te Washington.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 2