SUNLlCHTZe© NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Êetterlijkzoo zu'ari als roet maakt het weer goed 1 Eerste Blad. 49e JAARGANG ABONNEMENT PER 3 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: C. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Interc. Telefoon 60 Poat-Girorekening No. 16066. A D VERTENTIEN* Donderdag 24 Kor4.2| uur. Vrijdag 28 4.24 BUITENLAND. Es* rede m Brlaad oven de leger». De eutwapenlng te® De Chlueeaohe goaeatte. De rede Tan Briand. Mn* heeft Maandag ter conferentie te W aahiagton zijn aangekondigde lezing ge houden. W»j halaa uit «ja woorden het vol gende aan: Briand zeide, dat Frankrijk het recht niet had om met groote ontwapeningsvoorstellen te komen. Als rede gaf de minister aan, dat men, om vrede te maken, met zijn tweeën moet zijn: met zichzelf en zijn buurman aan de overzijde. Bovendien moet er, zoo ging hij voort, een atmosfeer van vrede zijn. In Euro pa ia die niet; hier in Amerika heeft men geen denkbeeld, hoe het er in Europa na den oorlog uitziet. Ik kan mij begrijpen, dat een Amerikaanach burger zegt: „de oorlog is ge wonnen, de vrede is geteekend, Duitschland is overwonnen; zijn leger is zeer verminderd; zijn oorlogsmaterie el is vernietigd. Waarom moet Frankrijk du» zulk een groot leger, dat overvloedig van oorlogstuig ie voorzien, be houden? Wij verkeeren na den oorlog in de vreeae- lijke noodzakelijkheid ons den schijn te ge ven als zou Frankrijk, in de plaats van het oude verkeizerlijkte Duitschland, een soort militaire hegemonie willen vestigen. Toch weten onze tegenstanders heter. Briand wees thans op de militairiatische elementen in Duitschland, die niet genegeerd mogen worden, op de „onrustbarende" strijd kracht der veiligheidspolitiek benevens de rijksweerbaarheidspolitie, tezamen een strijd macht vormend van 250.000 man. En de 7 millioen burger», die uit den oorlog in het civiele leven zijn teruggebracht, zijn op doel treffende wijze samengebracht in organisa ties, zoodat het is nog altijd Briand, die aan het woord is Duitschland binnen en kele weken een leger van 7 millioen man op de been kan brengen. En wat het materieel betreft, Duitschland bezit groote indus trieën, bezit de plannen en werktuigen, zoo dat' ook met enkele weken dat leger bewa pend zou kunnen zijn. Het Fransche volk, dat men overigens wel een» luchthartigheid verwijt, is te zwaar getroffen om het gebeur de zoo spoedig te vergeten. Ook i» Rusland er nog en dat is geen te veronachtzamen ele ment. Toen anderhalf jaar geleden Rus land zich op West-Europa wilde storten en door Polen heen op trachtte te rukken, heeft Frankrijk uren van doodsangst beleefd red. H. Ct.). In dezen geest ging de heer Briand nog een poos door om te betoogen, dat toch voor al voor Frankrijk bewapening zoo noodza kelijk was. Een particulier correspondent van de N. R. C.t zegt: het resultaat van de drie uren lange besprekingen was in hoofd zaak schoone woorden. Briand vroeg, niet rechtstreeks steun, maar hij zeide, dat men het een alleenstaand Frankrijk niet mocht kwalijk nemen, wanneer het met het oog op zijn buurman, niet tot ontwapening over ging. Balfour ontwoordde allerhandlgst. Zijn rede ademde warme sympathie voor Frank rijk. Hij zeide, dat Engeland de zware of fers, die het voor de vrijheid en het recht van Frankrijk had gebracht, niet betreurde, en dat het steeds weer bereid was op de bres te komen, indien vrijheid en recht dreigden te worden overweldigd. Balfour sprak wel van „moreele solidariteit" en „moreele ont- Naar het Engelsch van RUGBY M- AYRES doe* W. J. A. BOLDANUfi JR. 44) Wn-it ik Gag oogenbJikkelijk wat mis schien alleen iemand, de haar liefhad, had kunnen zien dat al die uitdagende vroo- lijkheid gekunsteld was, dat zij dit alles haatte, dat zij het alleen maar deed in een moede vastberadenheid om te trachten iets te vinden, dat haar verstrooiing en misschien, geluk brengen zou. Haar lach drong tot mij door; dezelfde lach en toch ook weer niet dezelfde, els waarmede izij mij vroeger zoo dikwijls uit gelachen had; en ik zag een piaar rimpels op haar voorhoofd komen, toen een der man nen zich naar haar vooroverboog en haar Iets in bet oor fluisterde. 'Arme meid, zij was het nu al moe ei); een oogonblik dacht ik aan haar, zooals zij dien avond over de heining gekeken en mij haar vroolijk „Hei daar!" toegeroepen had. En dan ging zij in de menigte verloren en moest ik naar het restaurant en een diner doorworstelen, waar ik niet den minsten trek te had. Ik zag ze binnen komen en naar een tafeltje aan het andere einde van de zaal gaan; nu en dan kon ik slecht» iets van «aar emh «n toe» tidelijk het diner afgeloo- wapening-'; maar vermeed daarbij politieke toespelingen te maken. De rede eindigde als een verjaardagsrede „met de beste wensohen voor Frankrijk en deszelf» inagregsieve ont wikkeling". Japan zeide, dat het een leger bezit, dat niet grooter is dan noodig is voor de verde diging. Het zweeg over zijn buur-quaestie, waarmee Frankrijk het behoud van zijn leger en Italië zijn ontwapening motiveerde. Nadat ook een Belg had gesproken, nam nog Hughes het woord, die, hoewel zeer hof felijk blijvend, zeer duidelijk was. Hij betoog de, dat de moreele solidariteit, hier betoond van grooter waarde waa voor de veiligheid van Franln*ijk dan een materieele wapening Het politieke resultaat der bespreking is nihil; het debat toonde aan, dat Frankrijk i veel sympathie geniet, maar dat het geen kan» heeft politieke garanties te krijgen. Die zelfde correspondent zegt later, dat de gemaakte vorderingen slechts schijn zijn. Men merkt niet, dat de conferentie vordert. Men kan er niet blind voor blijven, dat een onbehagelijke stemming ontstaat. Een Ame rikaan sprak van een benefietvoorstelling ten bate van Poincaré om aan Briand tegen over dezen een positie te verschaffen. Bal- four's rede maakte door haar oprechtheid grooten indruk. Het verwekte ter conferentie veel opzien, dat de Belgische gedelegeerde, Cartler, het woord nam bij de openbare discussie over de bewapening te land, ofschoon België niet uit- genoodigd is tot dat deel van de conferentie, maar alleen tot de besprekingen over den Stllen Oceaan. Dit optreden leek nog des te merkwaardiger, omdat de Belg, heel duide lijk met zijn figuur verlegen en onverstaan baar, een verklaring voorlas. Achteraf blijkt dat dit Belgische optreden op Fransch aandringen was. De Belgische ge delegeerde, die van een defensief Fransch- Belgisch militair verdrag sprak, was dan ook de eenige spreker, de de Fransche op vatting omtrent de onmogelijkheid van een beperking van de bewapening te land deelde. Hoe in sommige Amerikaansche kringen, die voor Frankrijk groote vriendschap koes teren, de beteekenis wordt opgevat van het debat over de ontwapening te land en van de groote rede van Briand, moge blijken uit het volgende met koeien van letters gedrukt hoofd, dat de New-York Herald (Parijsche editie) plaatst boven het verslag der „Briand- zitting". ,3riand vraag en krijgt het recht om het grootste leger ter wereld in stand te houden". Omtrent de commentaren van Bal four en Schanzer, die volgden op Briand'» groote rede, meldt Louis Seibold, de als cor respondent van de New York Herald in Wa shington werkt, dat de verklaringen van Balfour en Schanzer aan het sensationeels grensden, wijl niet was verwacht, dat die landen (Engeland en Italië) zoo gereedelijk zouden instemmen met het door Briand ge sprokene. Over de rede, die Briand te Washington heeft gehouden, schrijft de Berner Bund: Wij zullen maar niet vragen hoe het met de moreele ontwapening van Frankrijk staat en slechts opmerken, dat de duizend vreezen van den Franschen eersten minister wel wat erg overdreven zijn. Het Duitschland van de Ludendorff's e.o. is niet het ware Duitsch land, dat hans de macht in handen heeft. Doch juist dit nieuwe Duitschland wordt het leven zoo moeilijk mogelijk gemaakt. Uit ■welingelichte Berlijnsche kringen wordt inzake de rede van Briand gemeld: De beweringen van Briand inzake de Duit- ache politie en strijdkrachten zijn geheel on juist. Verreweg het grootste deel van de rijksweerbaarheid bestaat uit Jonge lieden van 10 tot 21 jaren. De sohutzpolizei staat niet in dienst van het rijk, imiaar van de af zonderlijke landen en baar eenige taak is het bewaren van orde in het binnenland. Verder oefent de entente oontrole en politie heeft sleohta een bepaald aantal lichte wa pen was, ging ik weer naar de waranda, om op hen te wachten en ze dan te volgen. Dat duurde een' boelen tijd. Ik rookte do zijnen sigaretten en dronk ontelbare koppen koffie, vóór ik Joy's stem vrij heftig hoorde zeggen: „ik ben moe. Ik heb geen lust nog ergens andera naar toe te gaan. Gaan julLL maar zonder mij. Heusch, ik ben moe." Ik nam een courant en hield die zóó, dat mijn gezicht er achter verborgen bleef; zij bleven dicht bij het tafeltje, waaraan ik zat, staan, en een paar minuten werd erover ge- diacusieerd of zij naar huis zouden gaan of naar een gebouw, waar muziek gemaakt en gedanst werd. tl „Het dansen hangt me de keel uit, zeide Joy. „Gaain jullie maar en laat mij kalm1 naar huis gaan." Zij ging vlak bij mij op een der sophas zitten, leunde achterover tegen' de kussens en sloot haar oogen. „Als Joy moe is, zal ik haar thuis bren gen en gaan jullie dansen," zeide een van do cavaliers. Het was een knappe, jonge man, die precies deed, alsof hij rechten had op Joy, terwijl hij achter haar stond en zijn handen op den rug van de sopha rustten. De anderen kwamen er ook bij staan en er werd nog druk geredeneerd, totdat zij er eindelijk een einde aan maakte door op te springen. „Goed dan, lk zal gaan, maar laten we In hemels naam hier niet den heelen avond redeneeren. Roger, waar is mijn mantel?" Roger, was de jonge man, die aangeboden had haar thuis te brengen; hij .ging den man tel halen en hielp dien aantrekken. Dan gin gen zij allen weg en na enkele oogenblikken volgde ik hu» voorbeeld. DZVEVWi 2EERMSJ. VLAAftWMGEH penen en in het geheel geen zware. De be weringen van Briand over de inwonersweer baarheid en over de bewapening in Beieren zijn voor de zg. witte artikelen kastje» aange- wapenfabrieken in Duitschland. Washington, 28 Nov. De delegatie* der vijf groote mogendheden bespraken heden de bewapeningen te land in een zitting met gesloten deuren. Klaarblijkelijk zijn zij niet tot een definitieve verklaring omtrent de te volgen politiek gekomen. Gemeld wordt, dat geen der mogendheden een concrete uit spraak heeft gedaan ter ondersteuning van de houding van Frankrijk in zake de ver minderingen van het leger. Briand zette wederom, in! het kort, de po sitie zijner regeerimg uiteen. Hierop volgde een algemeene discussie, waarin de andere gedelegeerden waardeering uitspraken voor de positie van Frankrijk. De Vergadering besloot een sub-commissie aan te wijzen, die zich zal bezighouden met de vraagstukken der vliegmachines, het ver giftig gas en andere hulpmiddelen in den oorlog te land. De ontwapening ter zee. van toepassing te brengen en Amerika zou sche admiraal Debon betoogd hebben, dat Frankrijk behoefte had aan een vloot van duikbooten, even groot als die van Engeland, en een vloot van pantserschepen van 800 000 ton. Het zal op de conferentie vragen het verbod van vloot-aanbouw niet op Frankrijk van troepassing te brengen en Amerika zou dit verzoek gunstig gezind zijn.. Uit Londen werd d.d. Dinsdag gemeld: Het stopzetten van den bouw van het nieuwe Britsohe slagschip, hetgeen vrijwel aanstonds na het bekend worden van Ameri- ka's voorstel tot vermindering der maritieme bewapening werd aangekondigd, wordt thans gevolgd door het voornemen de jaarlijlcsche recruteering voor de' marine uit te stellen. De mededeeling wordt beschouwd als een nieuwe aanduiding van Britannië's oprecht heid bij het aanvaarden der Amerikaansche voorstellen. Met het oog op de belangstelling, welke thans voor de ontwapening te land bestaat, heeft het Britsohe departement van oorlog Het was toen negen uur en daar ik onmo- e raden kon waarheen zij gegaan waren, In leder geval zouden zij daar ook moeten komen om naar huis te gaan, en ik kon wachten, zelfs al moest het den boelen avond zijn. Het waa ondragelijk warm in de straten geen blaadje bewoog zich en te King's Cross was het nog erger. Het station was als een oververhitte broeikas, waarvan de deur in geen maanden open geweest was lk kon het er dan ook niet uithouden en liep na geïnformeerd te hebben, hoe laat er treinen vertrokken, de straat weer op. Ik had niet veel succes met mijn dwaze on derneming, dacht ik later. Zij had mij zelfs niet gezien niet dat het eenig verschil ge maakt zou hebben, als dat wel het geval was geweest, dat begreep ik heel goed, maar tochIk wist, dat ik niet makkelijk de verveling en moeheid van haar gezichtje, zooals ik dat dien avond gezien had, ver' geten zou. Ik bleef de straat, die het dichtst bij het station was, op en! neer loopen, totdat een man, die de allures van een detective had, mij argwanend begon aan te kijken, alsof ik een bom in mijn zak verborgen hield; ik ver eerde toen een andere straat met mijn tegen woordigheid, om alleen naar het «tation terug te gaan, warmee® er een trein vertrekken tnoest. A Maar zij kwamen niet en nu bleef nog slechts de laatste trein, waarmede we thuis konden komen, over. Ik was doodmoe en Londen leek me de af schuwelijkste plaats van de heels wereld. Maar toch ging d« tijd voort e» ik wist, dat een verklaring openbaar gemaakt, waarin de sterkte van het Britsche leger, gelijk deze op de begrooting voor het loopende jaar vast gesteld, wordt medegedeeld. De totale sterk te, met inbegrip der koloniale en gekleurde troepen bedraagt 861.000 man. De Chlneesche quaestie. Maandag heeft de commisie voor de aan gelegenheden van de Stille Zee en het Verre Oosten met algemeene stemmen een resolutie aangenomen waarin zij zich uitspreekt vóór territoriale en administratieve Intrigiteit van China. Naderhand bleek deze resolutie in engere politieke kringen ondanks het onsohuldig uitzien ervan sterke sensatie teweegge bracht te hebben. De resolutie aldu» meldt de bijz corresp. van de N. Rott. Ort., heeft n.1. een angel, die pa» duidelijk wordt door de bijzonderheden van de commissie-be raadslaging. Oogensohijnlijk geeft de reso lutie aan China de meest volkomen politie ke onafhankelijkheid en zelfbeschikking. In werkelijkheid wordt echter de integriteit op geheven. Er wordt uitdrukkelijk gezegd, dat de erkenning van de «ouTereiniteit van Chi na ook de erkenning beteekent van «11e Chi- neesche verbintenissen, du» ook van de pachtverdragen van de verschillende mo gendheden. De resolutie heeft echter slechts de beteekenis van een grondslag voor on derhandelingen der conferentie, niet van een definitieve rechtspositie. Onder dergelijke omstandigheden i» het begrijpelijk, dat de Japanners nog weinig actief optreden. Zij zijn hoofdzakelijk nog nauwkeurige waarnemers der gebeurtenis sen. Intusschen wordt het steeds duidelijker, dat er in den boezem van de Japansche dele gatie sterke wrijving is. De ongesteldheid van den gezant Sjidechara schijnt van poli tieleen aard te zijn. Thans wordt gemeld, dat de gezant zijn werkzaamheden ter conferen tie niet zal hervatten. Dat beteekent mis schien een overwinning van de militaire par tij. Het is duidelijk, dat er twee stroomingen in de Japansche delegatie zijn. Omtrent de zitting van Dinsdag meldde de bijz. correspondent van de N. Rott. Crt. aan zijn blad: De conferentie is heden bijna niets gevorderd. In het comité voor de Stille zij nu spoedig moesten komen, als zij ten minste van plan waren nog naar huls te gaan. Ik ging naar het perron, koos een ooupé in den trein, die voorstond, en bleef bij het portier staan rooken. Ik rookte drie sigaretten en wilde juist de vierde opsteken, toen een conducteur vroeg „Gaat u mee, slr?" Ik schrok en keek op. „Ja, maar het ia toch nog geen tijd?" „We vertrekken dadelijk, slr." Mijn hart scheen een harden bons te ge ven en dan stil te staan. Ik keek vlug het perron op en af, maar er was geen spoor van Joy te zien. „Gaat u mee, sdr?" vroeg de conducteur weer, maar nu wat harder; hij dacht -blijk baar dat ik doof was. Ik gaf geen antwoord; ik keerde mij om en liep verder. Joy wias niet naar huis gegaan, dat wist ik, daar zij geen -andere lijn kon nemen. Ik hoorde het fluiten- van den trein -en het langzaam wegrollen -ervan uit het station. Ik bleef stil staan en keek hopeloos rond. Een soldaat, die iemand had weggebracht en een geëngageerd spannetje liepeni me vlug voorbij en toen zij weg waren, bleef lk alleen over in het station behalve de portier, die met een lantaaarn zwaaide, en een koopman die een trolley met leege manden voortduwde Joyl Waar was zij? Ik voelde me verdoofd en niet in «taat om te denken, toen lk werk tuigelijk weer naar de straat lep, maar op dat oogenlblik hielden twee taxi's voor den ingang stil; een jongeman sprong uit den eerste en vloog halsoverkop het station bin nen. Hij werd door twee andere wanne* en Ingezonden mededeeling. Zee protesteerden de Chineezen tegen de er kenning van den status van 1914, welke was vervat in de den dag tevore* aangenomen resolutie. Zü eischten, dat de resolutie in overeenstemming zou worden gebracht met de 10 punten van het voorstel van China. Het comité begon de behandeling der Stille zee-vraagstukken elk afzonderlijk met de be noeming van een sub-comité, dat een onder zoek moet instellen naar de autonomie van China op belastinggebied. Inzake de ontwapeningskwestie ia men niets verder gekomen. Vooruitgang in dezl zaak is Veeleer tegengehouden door den eisch der Franschen, dat zij evenveel groote oorlogsschepen zullen mogen hebben als Ja- *>an en evenveel duikbooten als de Enfcel- schen en de Amerikanen. De Japanners blie ven naar het schijnt er met klem op aan dringen, dat hun sterkte aan groote oorlogs schepen 70 pet. zal van die van Engeland of van de Ver. Staten. Interessant is, dat van gezaghebbende Ja pansche zijde de erkenning is gegeven, da\ Mantsjoerije en Chineesoh Mongolië onder Chineesche souvereiniteit staan, en dat Chi na daar een zekere mate van administratief gezag bezit. ENGELAND. Prinses Mary verloofd. De koning en de koningin geven kennis van de verloving van hun dochter prinses Mary met Visoount Lasoelles, zoon van den Eerl of H-arewood. Lasoelles is 84 jaar oud Hij werd drie keer in den oorlog gewond. Engeland; Frankrijk en Angora. Londen, 28 November. Naar verluidt heeft de kabinetsraad gisteren besloten een nieu we nota aan Frankrijk te zenden. De nota zal, na door het departement van buitenland- sche zaken te zijn opgesteld, eerst door den ministerraad behandeld worden, voordat men haar naar Frankrijk zal zenden. Het heet, dat de Engelsche nota den nadruk zal leggen op het feit, dat het verdrag met Angora geen plaatselijk verdrag is, maar dat het 't werk der gealieerden in de Levant raakt, dat Frankrijk door dit verdrag te sluiten, rijn solidariteit met de andere geallieerden is te kort geschoten en dat ten slotte Engeland gedwongen zou kunnen worden zelf zijn be langen in de Levant te verdedigen. Het heet, dat de nota voor het einde der week aan de Fransche regeerlng aal worde» toegezonden. SMMM ta LMIML Voilgen» de „Eventog Standard'" heeft een Londenaar, die goed1 bekend is met de plan- men en opvattingen van Sttones, te verstaan gegeven, dat hij vol is van die mogelijkheid om Rusland tot imdustrieeUe ontwikkeling te brengen. Hij en Feüix Deutsch, hiet hoofd van- de groote Duitsche „eiiect/roteehn iscfhe" combinatie, zijn van meening, dat de exploi tatie van Rustend het e enige middel is, om dat land te redden en tegelijk de betaling van die Diuitechie oorlogsschatting te verzekeren. Het is o-ok vedbeteekenend, -dat Sttones zljh zoon naar Lo-nden meegebracht heeft. Stto nes Jr. staat aan bet hoofd van de export- atfldeetog van de firma. Haar hoofdkwartier Ingezonden mededeeling. Ook voor kinderen zijn FosteFs Maagpillen het ideale laxeermid del, gemakkelijk ito te nemen en aangenaam van smaak. Prijs 0.65 per flaooin, alom ver krijgbaar. een meisje in een witte japon gevolgd, ter wijl uit de andere taximaar daar bleef ik niet naar kijken. Ik keerde mij om en ging het station weer binnen. Ik vond het groepje op het perron in ge sprek met deni portier, die achter zijn ooren krabbelde en vrij skeptisch naar hun opge wonden gezichten keek. „In ieder geval is er geen trein voor mor genochtend," hoorde lk hem zeggen. „Hoe u thuis zult •komen?'* Hij lachte. „Ja, dat weet ik niet, tenzij u gaat wandelen of oen van de chauffeurs overhalen kunt u naar huis te rijden." J Ik vond, dat het nu tijd werd om mij met de zaak te bemoeien, waarom ik naar heu ^H^ebt ifden laatsten trein gemist?" vroeg ik langs mijn neus weg, hoewel mijn hart zóó klopte, dat lk daoht te zullen stikken. „Ik verkeer In hetzelfde ongelukkige geval. Zij keken allemaal om. Zij kenden mq met behalve Joy en ik hoorde haar een gilletje geven* dat zoowel woede als verlichting uit- drHet<3ariderê meisje, dat vrij brutale, don kere oogen en een hoog» stem had, ant woordde voor allen. We hebben door het dansen niet aan den tijd gedacht. Voor mij is het zoo erg niert; ik heb een zuster op Russell Square wonen zij zal mij wel willen logeeren *n Joj des noods ook wel, maar deze Jougeaa WOK» vcawaioi. COURANT Heldersehö Courant f 1 ÖO; Jr. p. p. binnenland f 2.-, Ned. O. en TV. TLLL p'mail en ^rige landen f4.20 Zondagsblad re*P. f 0.57 f 0.75, f 0.85, f 1.25. Modeblad reep. f 0.95, f 1.25, f 1.26 f 160 Losae nummers dar Courant 4 ct„ fr. p. p. 6 ot 20 «t. p. regel (galjard)Ingez. meded. (kolombï. ale reda». tekst) 60 «t. Kleine adv. (gevr., te koop, te huur) v. 14 reg, 50 ot., elke regel meer 10 et. bii vooruitb.(adres; Bur. t. d. b1. en met br. onder no. 10 et. p. adv. extra). Bev.-no. 4 et. Alle prijzen tijd. verh. met 10% papierduurtetoesL Lleht op voor auto's en fietsen d* cttNonuaonai tb Washington. feuilleton. ik l ik langzaam naar King's Cross-station te loopen. ST. NICOLAAS. PORTRET-ATELIER JAC. DE BOER, KANAALWEQ 157. Moderne Foto's - Briefkaarten Seml-Emallle Bt]outerl4n. Vergrootingen tijdig bestellen.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 1