IELDEISCIECOURANT Tweede Blad. VAN DONDERDAG 24 NOVEMBER 1921. PLAATSELIJK NIEUWS. Te 's-Gravenitoag© slaagde voor het machinisten-examen, theoretisch ged., dipl. C, de heer J. S. Groot, alhier. Oniz» vroegere plaatsgenoot, de heer L. van Leeuwen, slaagde gisteren te Amster dam voor het arts-examen. Onze plaatsgienooten, de heeren W.' O. van Breda Jr. en A. F. Snel, slaagden (bij het op 9 en 10 November j.1. te Amsterdam ge houden, «ramen voor Ryksklerk. Met ingang van 1 Dec. a.s. is benoemd tot amanuensis le Mas bij toet natuurkundig en electro-techndscto laboratorium aan de Technisch© Hoogeschool te Delft, onize vroe gere plaatsgenoot A. M. Hartman, tihlaras tij delijk. t Ds onderzeeboot K TT. De onderzeeboot K VI heeft zich is den nacht van 21 op 22 November te 12.45 draad loos gemeld bij het Marinestation te Amster dam. De boot bevond zich op 34 gr. 15 N.B., 19 gr. 6 sec. O.L. op 2250 KAT. van Amster dam. Ges* bijzonderheden. Hr. Ms. „Zeehond" Hr. Ms. „Zeehond" is vertrokken naai de Noordzee voor visscherjjtoezicht. Brieven voor „De Zeven Provinciën18'. De direeteur-generaal der Posterijen en Telegrafie maakt bekend, dat, aangezien Hr. Ma. Pantsersehip „de Zeven Provinciën" voor reparatie tijdelijk te Spithead verblijft en de datum van vertrek vandaag nog niet niet bekend is, de verzending der aangekon digde brievenmalen voor genoemd schip niet zal plaats vinden. In afwachting van de hervatting der reis zal dagelijks, behalve des Maandags, met de boot, welke te 12,80 's nachts van Vlissingen naar Folkestone vertrekt, een brievenmaal aan Hr. Ms. Pantserschip „de Zeven Provin ciën" te Soithead (Portsmouth) worden ver zonden. Indien belanghebbenden hunne brie ven en andere stukken in deze brievenmalen wenschen opgenomen te zien, behooren de zelve voldoende gefrankeerd te worden en voorzien te zijn van tweo elkaar snijdende lijnen over het geheele adres, loopende van den éénsn hoek naar den anderen. Stens voor Rusland. Nog afgedragen door des heer 5. de J. 2.50. Evangellsatleblbllotheek der Geref. Kerk. Wijverwijzen naar de advertentie in dit nummer, omtrent de openstelling der biblio theek ha 't gebouw Irene, Hoogstraat. Afsluiting Postbrug. Blijkens een in dit nummer voorkomende advertentie, zal de Postbrug op 28, 29 en 80 November a.s. voor rij en voertuigen zijn af gesloten wegens herstellingen. Tooneelvereenlglng Tavenu. Gisterenavond gaf de Heldersche Toöneel- vereenigimg „Tavenu" haar eerste uitvoering ito dit seizoen. Opgevoerd werd' een 4-hedrij- vlg Iblijspel: „Al is de leugen' nog zoo snel", van R. Kletser, voui afgegaan dooir J. B. Schuil's één-aoteir „Intermezzo". Hot blijspel had meer van een klucht dan van een (blijspel en was geschreven naar het (bepi oefde recept van al dergelijke blijspelen. Het werd door een negental dames en hoeren, waaronder verscheidene, die hier hun debuut hadden op de planken, niet onverdienstelijk opgevoerd. En had de verdienste, dait het den ganscben avond de lachspieren van de toe hoorders daniig In beweging bracht. Het éónactertje van den heer Schluil was hier al eens eerder opgevoerd; het is een zeer geestig geschreven «tukje niet pittige dialo gen en aardige initrigue. De vertolkers, de heer J. Wijker en mej. M. S. Thiemian als het verliefde era wanhopige paar, leverden vlot spel; de heer Kuhn als de cynische, bemid delende derde, door wien tenslotte alles in het reine komt, had wel wat natuurlijker kunnen zijn, en wat minder „spel" kunnen geven dan hij deed. Maar alles bijeengeno men was de vertooning goed en vlot, aanklee- dlrag en wat dies moer zij smaakvol. Bal besloot den avond. A. G. O. Dat ze ito Zweden punch maken, en niet ra*Haten .het brouwsel te proeven, dat wist U natuurlijk al. Maar dat ze op het gebied van de meer vaste substantie zoover zijn, dat men daar een hors d'oeuvre uitdenkt van 136 soorten, dat wist U natuurlijk niet. En wat U waarschijnlijk ook niet wist, is: dat daar scholen, mooie scholen zijn, met badinrichting en keukeninrichting; dat de Zweden flinke ingenieurs zflju, ge zien een betonbrug prachtig van lijnen, een net van houtgoten om al het 'gekapte hout bijnai kosteloos naar de haven» van hoog uit het binnenland te brengen, een net van 20 duizend K.M.; dat daar hoog in 't Noorden bergen ijzer erts zijn van een inhoud van 714.000.000 ton; dat dit bezit indertijd den nijd van de Rus sen opwekte en men daarom een stevige ves ting 'op dat Noordelijkste puntje gehouwd heeft dat men in dat onherbergzame land, waar het daglicht komt van 11—2 uur gemiddeld', dat men in dat ultimo tule een electrische centrale bouwde voor eenl capaciteit van 2 millioen P.K., waar straks licht en kracht aan zullen hangen van Lapland en Zweden; dat dientengevolge straks het heele spoor wegwezen geëlectrifioeerd zal zijn en men nog kans ziet om Denemarken te voorzien van ©Ipctriciteit. een cadeau van de witte steenkool ((waterkracht). Ik c-a zo© voort, dit alles heeft U ge hoord of had U kunnen hooren on een ieder, wie ook, had iets kunnen opsteken van deze derde interessante A.GjO.-lezing. De heer Van .der Ven is een bereisd man, die z'n oogen meegenomen heeft, 't Is een Hollander, die op reis gaat, en 't imöoie van eigen land kent, dus vergelijkingen weet te maken. 'Ziet U, zonder nu chauvinist te 'zjjta, maar toet is fijn om op te merken, dat langs de ge heele Baltische zee de Hollandsche Renais sance terug te vinden is, en ik voor mij vind 't ook prettig te. weten, dat vanuit Rotterdam de booten gaan om uit Zweden erts te halen. 'n De Geer, een Hollander, ging indertijd naar Zweden en beeft .op die groote ertsrijk dom .gewezen. De naam De1 Geer is nu nog zeer gezien. Er is in Zweden een Hollandsche stad Go- thenborg. Op de lantaarnplaatjes hebben we het prachtig gezien, dat daar een stuk Hol landsche (bouwkunst en stedenaanleg aan wezig was. In 1923 viert men het feest, dat 300 jaar geleden een Hollander die stad stichtte. Ik zou U nog veel meer kunnen, vertellen. O ja, nog twee idingen. U moet lezen „De Groote Hoeve" van K. E. Torss Lund, een prachtig boek, vertaald door Mevr. Loge man en even een sage na vertellen. Er was een mooi, prachtig glanzend meer. De koning was verlangend te weten hoe die glans toch kwam en (wat bleek: De meernim- fen vertelden, dat een opaal van onschatbare waarde, deze geheimzinnige glan» aan het meer gaf. Deze koning was aanvankelijk begeerig en verzocht de opaal ;op te duiken. Hetgeen ge schiedde; imiaar nu was alle .glans verloren. Den omwonenden werd het droef te moede, de fleur van de omgeving was verloren. De koning, begaan met dit leed, dat hij had veroorzaakt, schonk de opaal terug en de glans van het meer was herwonnen. Waaruit U leert, dat de Zweden wat voor hun land over hebben, Want ze laten hier 'n koning het voorbeeld geven. Dat het een volk is, dat ook z'n historie eert, .bewijst hun openlucht museum. Beste lezer, laat mij eindigen, ik zou U wel alles willen vertellen, maar boven het ge schreven woord1 gaat 't woord, dat U zelf hebt afgeluisterd1, dus komt voortaan maar zelf. De zaal was goed bezet en 9 December komt Kamp in „Casino". 21 December een Kerkooncert. Deze avonden vrij houden,, U onthoudt U anders zelf «en avond van genot en leerzaamheid. „Helders Mannenkoor". Donderdag 1 December geeft „Helders Mannekoor" haar concert voor donateurs en begunstigers. Aan dit concert zal medewer ken als soliste Mej. Triny Stibbe (Sopraan) Den Haag, voor pianobegeleiding mej. Tom- sy Leewens. H. H. Donateurs en begunstigers wordt aangeraden hun diploma (kwitantiekaart) gereed te leggen, om afgestempeld te wor den, als de bode komt voor 't innen der dona tie-gelden. Amsterdam zoo hei weent en lacht Zondagavond wordt door het Holl. Too- meel- en Operette-ensemble, dlr. Fer. de la Mar en Joh. de Boer, In Casino het blijspel: „Amsterdam zoo het weent en lacht" opge voerd. Oorspronkelijke muziek hiervoor is geschreven door Chris van Dinteren. Mede- speleraden zijn: de heeren Fer. de la Mar, Joh. de Boer, Theo v. Schalk, de dames mevr. Blgot-Eggers, Lydla Hulscher, Joh. Muller, enz. Het gezelschap heeft met dit nieuwe stuk overal veel succes. Onderstaande pers- beoordeeling is een van de gunstige uit Haarlem, Utrecht, Zeeland en Limburg: Het is een aardig, leuk stuk, dat vlot en vaardig en rneit onmiskenbaar talent werd gespeeld. De verschillende coupletten zoo wel van ernstigen als van luimigera aard fee ven een aangename afwisseling en boden niets wat krenkend of stuitend was. Ook de kleeding der artisten was decent. Het ge zelschap beschikt over goede krachten. Wij behoeven danook de bijwoning van dit fris- behoeven dan ook de byiwaniinlg van dit frls- sche kermiastuiki geenszins t© ontraden. Marlne-Sanatorlumfonds. Evenals het vorige jaar geeft het bestuur van het Marine-tSanatiorium-fonds een zeer mooie dagkalender uit, waarvan- de iwinst komt ten bate van het fonds. De prijs is we derom 75 cent, en verkrijgbaar gesteld bij de correspondenten op de schepen, en inrichtin gen, zoomede op d» Hoofdgracht No. 58. Winkel-nieuws. De firma Eamneiwasser heeft, behalve op den Kanaalweg, een tweede winkel in de Zuidstraat. Deze winkel, die uitsluitend be stemd was voor de afdeeling manufacturen, bleek den laatsten tijci niet meer aan de eischen van den tegenwoordigen tijd te vol doen', zoodat de firma op een goeden dag een kloek besluit nialm en den knoop, incasu den scheidsmuur, doorhakte en het achterliggen de woonhuis bij den winkel aantrok. Deze verbouw, die ook naar boven ls uit gebreid, is thans voltooid; uit het kleine, on aanzienlijke winkeltje Van vroeger is een modem winkelpand geworden, dat in de Zuid- straat-oangeving een goeden indruk maakt. Aan de manufacturen-afdeeling is thans ook een afdeeling damesconfectie, bedden, dekens, karpetten, enz. toe,gevoegd, zoodat men voor deize artikelen niet meer speciaal naar den Kanaalweg behoeft. Onder de bekwame leiding van den heer Sohoeffeienlberger is' de verbouw door den aannemer Braggaar snel en goed ongeleverd; zooals we reeds zeiden, is de winkel zeer ver groot door aantrekking van het vroegere woonhuis. Er is een behoorlijke gelegenheid voor een paskamer, verder een apart 'kamer tje voor het personeel. Op praktische wijze zijn de zjg. witte artikelen kastjes aange bracht, die ze vrijwaren voor vuil/worden, enz. Het schilderwerk is uitgevoerd door de firma Kale veld, de electrisritoe verlichting door den heer Heitmeier. De opening van het nieuwe magazijn heeft Zaterdagavond plaats. In het perceel Koningstraat 20, waarin tot voor korten tijd gevestigd was het electro- techiusch bureau Wentholt A Boon, heeft aich thans de welbekende mandenzaak der firma van Meura uit de Keizerstraat geve9- tgd. De gevel is daartoe verbouwd en voor zien van eenl sprekende etalage, zoodat de Koningstraat weder een aantrekkelyken winkel rijker is geworden. Hedenavond wordt toet pereeei geopend. Telefoonboel verloren. Bij het departement van Marine is bericht ingekomen, dat de onderzeeboot „O. 3." Dins dagochtend bij oefeningen in de nabijheid van Willemsoord een telefoonboei heeft ver loren. Het vinden van dit voorwerp behoeft dus geen ongerustheid te verwekken. BINNENLAND. Vice-admiraal Qnispel f. Te 's-Gravenhage is gisteren op 80-jarigen leeftijd overleden de gepensionneerde vice- admiraal H. Quispel. De overledene was rid der 3de kl. der Mil. Willemsorde, ridder der orde van den Ned. Leeuw en verwierf ver scheidene eereteekens voor krijgsverrichtin gen, zoomede verschillende buitenlandsche onderscheidingen. Provinciale Staten Noord-Holland. Ged. Staten stellen voor af te wijzen het verzoek van de NoordhoUaindsdhe Vereenli- giing „Het Witte Kruis", om een provinciaal subsidie tot een bedrag van 10.000 te ont vangen in de kosten van oprichting van eene nieuwe ontsmettingsinrichting te Alkmaar. Bij .besluit van 22 Dec. 1920 werd aan de N. V. „Texels Eigen Stoomboot-Onderne ming" voor het jaar 1921 een subsidie uit de provinciale kas verleend van 3000. Deze onderneming wendt zich thans we derom tot de Prov. Staten met het verzoek ook voor het jaar 1922 een subsidie tot gelijk bedra~ mogen ontvangen. G< Staten 'ontraden het subsidie te verletntn. De „Eems n". Het onderzoek door den Raad voor de Scheepvaart naar het vergaan van den loods- schoener „Eems II", bepaald op Donderdag 24 November a.s. is tot nader te bepalen da tum uitgesteld. De „Eems II". (Vragen van Kamerleden). De heer Van Veen heeft den Minister van Marine a.i. de volgende vragen gesteld: lo. Is het juist, dat de „EemB H", die in den storm van 28 Oct. j.1. bij Delfzijl is vergaan, van de vorige reis is teruggekeerd met ge sprongen lijfhoudsnaad? 2o. Zoo ja, was naar het oordeel van den Minister de zeewaardigheid van dat schip daardoor in die mate verminderd, dat het te gen den storm, in weikon het verging, niet meer bestand was? 3o. Zal ter vervanging van de „Eems n" te Delfzijl in dienst worden gesteld een oude in 1889 gebouwde schoener, welke, na lange ja ren vóór Vlissingen te zijn gebruikt, sedert geruimen tijd te Neuwediep in reserve lag? 4o. Is het den Minister bekend, dat de be manning, die op dat schip dienst zal moeten doen, over de onzeewaardigheid van dit schip tegenover den inspecteur van het loodswezen, althans tegenover den ambtepaar, bij wien dergelijke klachten door de bemanning zou den moeten of kunnen worden ingediend, heeft geklaagd en dat bedoelde ambtenaar het verzoek der bemanning om het schip door een onpartijdige commissie te doen keuren, van de hand heeft gewezen? 5o. Is de Minister bereid naar de zeewaar digheid van bedoeld schip, zoo mogelijk nog vóór zijn eerste uitvaren, ten spoedigste een nauwkeurig onderzoek te doen instellen? Steun aan gedemobiliseerd©®. Naar wij vernemen, zal dezer dagen van wege het departement van oorlog een com missie van drie personen in het leven wor den geroepen, tot advies van den minister, inzako de reclames ten aanzien van de uit voering der motie-Staalman, betreffende de ondersteuning aan gedemobileserden. Uitgenoodigd zijn o.a. de heeren dr. Scheurer en J. H. Schaper, loden der Twee de Kamer, terwijl het derde lid een officier van gezondheid zal zijn. Het Kerstcongrea der S. D. A. P. „Het Volk" bevat een reeks van 81 inge diende voorstellen voor het Kerstcongres der S. D. A. P., dat dit jaar te Arnhem zal worden gehouden. Wij Btippen eruit aan: Voorstel Haarlem: De S. D. A. P. komt op voor de onmiddellijke invrijheidstelling van alle dienstweigeraars, althans zoolang tot het wetsontwerp betreffende de dienstweigeraars behandeld is. Den Haag I. Het Congres besluit het te gelijkertijd vervullen van de functies van Kamerlid met die van Burgemeester, Wet houder of Gedeputeerden eener plaats van meer dan 20.000 inwoners, te verbieden. Werkendam: Daar het bedenkelijk absen tisme van ons 2e Kamerlid Oudegeest, in verband met zijn fuctie in het I. V. V. hem onmogelijk maakt als candidaat voor de Twee de Kamer voor de gewesten Noord-Brabant en Zeeland vervange men hem door een vrouw, b.v. Suze Groeneweg, vooral daar deze bekend is in die gewesten. Dit in ver band met het vrouwenkiesrecht. Leiden: De Tweede Kamerleden treden in dienst der Partij. Zij verrichten geen vaste bezigheden buiten het werk der Kamer zon der toestemming van het Partijbestuur. Het Partijbestuur legt jaarlijks verantwoording af aan het congres van de gevallen, waarin deze toestemming is verleend. 's Hertogenbosch. Het Congres besluite wanneer het salaris van de Kamerleden op minstens 5000 wordt gebracht, zij zoo mo gelijk geen andere functies zullen waarne men. Amsterdam IV: Het Congres besluite^ als een onzer eischen op het verkiezingsprogram te stellen: „Intrekking der Tabaksbelasting". Beverwijk: Het Congres draaft de Ka merleden op bij een eerstvolgende behande ling der Kieswet in de Tweede Kamer deze wet zoodanig te wijzigen, dat leden door hun (haar) politieke partij in de Tweede Kamer, Staten, Gemeenteraden gekozen, van hun (haar) zetel moeten afzien, zoodra zij als lid van hun politieke partij bedanken, omdat zij genoemde partij vertegenwoordigend, in hun nadeel zou kunnen werken. Loosduinen: Het Congres legge den Partij leden, wrelke direct of indirect hun inkom sten geheel of ten deele trekken uit een of meer functies waarin zij de S. D. A. P., een vakorganisatie of anderszins vertegenwoor digen, de verplichting op, het bedrag waar mede de totale inkomsten dier de 60000 te boven gaat, af te staan ten bate der Partij kas. Ontheffing van dezen partyplicht kan in ieder afzonderlijk geval door het congres worden verleend. Langendyk II: Het Congres spreke de wenscholykheid uit, dat onze partijgenoot H. H. van Kol in het belang van den stryd voor de vrymaking van de Indische volkeren we der in de Tweede Kamer terugkeert De krisis In de dlamanindnstrle. De hevige krisis, die zich nu al een paar jaar in de diamantindustrie voltrekt, heeft .bestuur van den' A. N. iD. B. genoopt voor stellen ibij den Bondsraad in te dienen, otm te komeni tot ingrijpende (bezuinigingen in het heheer van de organisatie. Een dier bezuinigingsmaatregelen is: ver- miinderiing van hieiti aantal (bestuurders. In de vakature van den penningmeester De Vries was .indertijd al' niet voorzien. Thans heeft de sekretaris van den A.N.D.B., onize partijgenoot Jan van Zutphen, naar het „Weekblad" meedeelt, hiet voornemen te ken nen gegeven zijn be'stuursfunktie neer te leggen, om, zonder financieel© bezwaren voor den Bond, op te treden als directeur van biet Boortbureau. Het Böndslbestuur echter acht Van Zut- pben's woord en adVies van te groote Ibétee- kenis voor de organisatie, om toem geheel los te maken van den Bond. Daarom stelt toet Bondsbestuur den Bondsraad voor, den band met v. Zutphen te behouden door van zijn salaris V» ten,laste te doen kamera van den Bond. Een andere bezningang, die wordt voorge steld, is: de ibeizoüdigiinlg der bestuurders te verminderen mot f 15 per week. („Het Volk"). Vereen!ging „de Reddlngsmedallle". De vereeniging „De Reddingsmedaille", wélke vereeniging is opgericht door dragers van het ©ereteeken voor imenschlievend hulp betoon, heeft in een aan de Koningin ge richt adres medewerking gevraagd1 tot het verkrygen van een wetteliike bepaling, waar in zal zyn omschreven en vastgesteld, dat ieder, die by een poging tot redding ver minkt wordt en het gezin van iemand, die by zulk een poging het leven verliest, recht hééft on een biyvende en voor het levensonder houd voldoend» ondersteuning van staats wege. De Rijksmiddelen. De Dinsdag gepubliceerde maandstaat der Ryksmliddelen vertoont hetzelfde beeld' als de vorige maandstaten. Alleen wordt 'dit beeld allengs scherper. Hoe langer hoe duide- lyfcer (blijkt, dat de directe belastingen, welke de economische depressie inoig niet weerspie gelen, omdat de Ihilnnentoolmende gelden in hoofdizaak nog 'berusten op aanslagen, diie voor h)et 'intreden 'der malaise waren vastge steld, noig ruim MijVen vloeien, maar dat daarentegen de inkomsten, die getrouwelijk den tegenwoordigen toestand in het 'zaken leven weerspiegelen, 'belangrijk by het vorig jaar ten achter iblij ven. Het eindresultaat van die uiteenloopende bewegingen wordt intus- sahen meer en meer, dat een achterstand tegenover het vorig jaar gaat ontstaan. Van de tien maanden van 1921, 'die tlhanis zyn ver streken, hebben vyf voor de schatkist minder opgeleverd dan het voorgaande jaar. In Oc- tober is 86.88 milioen uit de gewone mid delen binnengekomen <v. j. ƒ87.51 millioen), zoodat ruim 01/» tan minder is ontvangen, ondanks het feit, 'dat niet slechts de directe belastingen nog ruim hebben gevloeid, maar bovendien ook de veitaagiing der verschil lende accijnzen aan de schatkist aaramerfceiyik ten goed is gekomen. De inkomstenbelasting bracht een (bate van 9.21 millioen, tegen 6.24 millioen, waarvan slechts l1/» imliliioen op rekening van het nieuwe dienstjaar 1921/22, 'zoodat het overgroot© gedeelte nog aanzuiveringen van aanslagen van 1920/21 vertegenwoordigt. Sterk komt de invloed der malaise weer tot uiting in de cyfers kier zegel- en der r p giistoat ie -recht endie resp. 1.50 (v. j. 2.56), en 2.10 (v. j. 3.48) millioen, hebben opgeleverd, Wegens beursbelasting is O'nder de zegelrechten een bedrag van 238.000 be grepen. Verleden jaar Ootober werd' uit diien hoofde 846.000 ontvangen. In de eerste 'tien maanden kwaim aan zegel rechten 16.81 millioen in, tegen een raming van 20 miiioen, en een opbrengst van 20.82 millioen) verleden jaar. Aan zegel rechten was hierin slechts 2.82 millioen be grepen, tegen 6.22 milioen in dezelfde pe riode van 1920. Indirect werkt de malaise ter beurze bovendien op de opbrengst der regis tratie-rechten in, in zooverre zy n.1. invloed heeft op den omvang der nieuwe uitgiften en het op de nieuwe stukken verschuldigde zegelrecht. Het bedrag, waarmede de regis tratierechten in de afgeloapen tien maanden, zoowel by de raming by het vorig jaar ten achter bleven, is.dan 'ook zeer aarazieniyk. Er is tot hu toe slechts 26.74 millioen ont vangen, tegen 46.15 millioen verleden jaar, en een bedrag ram 41.76 milliaen' als tien twaalfde 'der. raming. Niet heel vel bevredigender is de loop van zaken by de invoerrechten. Zy brachten in de afgeloopen maand' 8.20 mitllioen op, tegen 8.86 millioen in Ootdber 1920. In acht van de tien achter ons liggende maanden hebben de invoerrechten een kleiner op brengst gegeven dan verleden jaar. De ver hoogde 'invoerrechten' op tabak en sigaretten, die 1 Juni j.1. in werking izyn getreden, heb ben dit proces niet op 'zichtbare wyze gestuit. In het geheel hebben de invoerrechten dan odk tot dusver slechte 13.75 millioen ln het liaadje gebracht (raming ƒ35 milioen, op brengst v. j. 39.72 milioen). In aansluiting hieraan valt ook bij het statlistiekrecht een gestadige teruggang waar te neuten. Slechte één keer sinds den aanvang des jaars leverde di't middel een ietwat grootree bat© dan ver leden jaar. De belasting op gouden en zilveren wer ken, die langen tijd een gestadige' verminde ring heeft aangetoond, heeft in Ootober een beter figuur 'gemaakt. Zy bracht 96.000 ton in tegen 63.000 in de vorig© maand en 86.000 in hlet vorige jaar. Eenige' conclusie omtrent een verbetering iin d'en econorniisdhen toestand, wat trouwens in stryd zou zy'in met alles, wat wy om ons heen' waarnemen, valt hieruit niet te trekken. Immers houdt de ver meerdering blijkbaar verband met 'het in slaan van goederen roet het oog op de verhoo ging van het h effingspercentage, da© inmid dels op 1 November in werking is getreden. Uitsluitend voor de curiositeit vermelden wy, dat de belasting op speelkaarten 6500 heeft opgebracht itegien 25.000 verleden jaar, en ©en raming van by'na 17.000 voor een maand, wy zyn benieuwd', of men deze vol komen mislukte heffing, die venmoedelyk meer aan perceptie-kosten vergt dan zij in brengt, nog lang zal' durven handhaven. Het Ls sleli'g al zeer bevredigend te 'be schouwen, dat de gewon© Rytosmiddelen over de eerste tien maanden des jaars nog by'na 4 mihioen meer hebben opgebracht dan verleden jaar 863.84 telgen 360.05 mil lioen), ondanks den geweldigen achterstand by de zegel- ©n registratie-rechten, de in voerrechten, etc. Dit is te danken aan den vooruitgang bij d© Inkomstenbelasting, waar uit 95 (v. j. 74) (millioen is ontvangen, de dividend- en tantième-belasting, die ruim 23 (v. j. 18) millioen heeft 'opgebracht, en het gedistilleerd, waaruit, dank zy d© ac- cynsverhoogmg, 48.62 (v. j. 39.56) milioen in de schatkist is gevloeid'. Met uitzondering van den jeneveraccyns zullen echter de bo vengenoemd© middelen geleidelyk op hun 'beurt sterk den invloed van de crisis gaan ondervinden, zoodat men zich helaas <ni©t aan de illusie kan overgeven, dat onz© staatsfi nanciën den dialns zullen ontspringen. De totale inkomsten der schatkist zyn trouwens, ondanks den kleinen voorsprong by de gewon© middelen, reeds aanmerkelyk kleiner dan verleden jaar, doordien de bui tengewone inkomsten IbelangTyk minder heb ben opgebracht. D© Oomlogswinstbelasting bracht in Ootober nog slechts ©en restamtje van 2.67 millioen in, tegen 28.30 milioen in October 1920, ©n in d© eerste tien maan den 76.87 millioen, tegen 131.19 miMoen. Het totaal-cijfer van de gewon© en de buiten gewone middelen, met inbegrip van de baten uit het leeningsfonds, hieeft in d© eerst© tien maanden f 540.94 millioen bedragen, tegen 579.77 milioen in de 'overeenkomstige pe riode van 1920. ingezonden. „ONZE VOLKSHUISVESTING". Niet zonder verbazing nam ik kennis vaa het antwoord van den heer Michels op myn opmerking, dat hy in zyn stuk (zie zyn arti kel in de H. O. van 12 November 1.1.) de huurcommissie er een verwijt van maakt, dat in één week 2 gezinnen op straat zijn ge zet. Da hear M. zegt, dat het hem niet ls mo gen gelukken, uit zyu stuk te vinden, dat hij de Huurcommissie beschuldigde, die uitzate tingen op haar geweten te hebben. Hoe Is 't nu? Kan de heer M. zijn eigen geschrift niet meer lezen? Hy zegt in zyn artikel: Eohter gaat het au dikwijl» om die bijzondere Bevallen. Ik aanzei niet te bekennen, dat lk daaruit gelezen heb, eniaetmjjTsliaadiirtq, cüat bier aan de hiuupootmimi'ssle een stil ver- wyt wordt gemaakt dat zy aan de huurders geen uitstel heeft gegeven; Immers uitzet ting had niet plaats kunnen hebben, in dien de huurcommissie uitstel had verleend. De heer Michels heeft hier dus met woor den gegoocheld, maar hy kan niet weer spreken, dat het hem bekend was, dat d« huurcommissie geen uitstel heeft kunne® geven. Evenwel maakt hij 't nu nog erger, door te gaan draaien en dat had ik van den heer Michels niet verwacht. In zyn antwoord heet het nu „dat het op straat smyten van twee gezinnen in één week, (dat hy 't met de waarheid niet zoo erg nauw neemt, biykt ook hieruit weer, want er zyn niet twee, doch één gezin op straat gezet) dat is niet een schandaal van de huurcommissie, maar van den heer Biersteker." Hy bedoelt hier bhjkbaar van deurwaarder Biersteker. Myn verbazing werd nog grooter, toen ik dit lasl Weet de heer Michels, overhelds- ersoon, Lid van Gedeputeerde taten, Iemand dus met hoog gezag be kleed; weet die niet, dat de deurwaarder Slechts uitvaereinde imaicht is? dat de deurwaarder moef uitvoeren op ver zoek van partyen, een vonnis door den Rech ter uitgesproken? Dit behoort hy toch te w«- ten en 't ls ln stryd met zyn gezagspositie, dat de heer Michels een ambtenaar, die zyn plicht doet, beticht van het verwekken van schandaal. In onze huidige Maatschappij, waarin hy een gezagspositie heeft aanvaard, is zyn plicht het gezag van anderen niet te ondermynen, doch te eerbiedigen. Hy kan 't daarmede niet eens zyn, doch zoolang de toekomst-maatschappy, die de heer Michels zich droomt, nog niet is aange broken, heeft hy de bestaande instellingen te eerbiedigen. Indien hy dat niet kan, dan behoort h# la de huidige Maatschappy geen gezagspositie te bekleeden. Nu kan hy weer met woorden gaan goo chelen en zeggen dan is het een schandaal van die partij, die dat laat doen! Eilieve, zeer gemakkelyk zoggen, doch iemand die met de omstandigheden bekend is, zou niet zoo spoedig reppen van schan daal. In het onderhavige geval had die partij e 1 f geen woning m»®r en was noodge dwongen itydelijfc by een ander inwonende, op zeer beholpen manier, terwyl zyn eigen in boedel bij verschillende kennissen was opge borgen. Kan die man zoo'n groot verwyt er van ge maakt worden, dat hy de beschikking ovee zij* eigen huis wensoht® te bekomen? Bezuinigingen bij den A.N.D.B. De Huur-Commlssle iheeft geregeld een aantal huurders, die op nominatie staan, hun wonine te moeten verlaten. Als nu alles normaal gaat en leder rekening houdt met de moeilijke tijden waarin ieder ver plicht is, ireehikkelijkheid te betoenen, komen die gevallen op hun tijd aan de beurt. Stel, dat het 2 jaar duurt, dan moet. indien de opgezegde huurder zich direct opgeeft bü Volkshuisvesting de Huur-Commissi» maar zoo lang uitstel geven. Het is altijd bijna ten bat» van iemand, die zoo'n woning gekocht heeft, omdat die weer zelf la opgezegd, maar hoenvel zoodoende eoms series van vijl voorkomen, «rit ten niet zonder woning. Feitelijk mag de Vereenigirg voor Volkelui»- vesting hier dus niet helpen, ook hierom niet, omdat, indien men weet. dat de voreenlgina maar klaar staat, het koopen en uitzetten ge makkelijk wordt gemaakt en in d» hand ge werkt. Men zou zoodoende steeds menschen helpen, die zich slechts korten tijd geleden opgaven enl degenen, die twee jaar op de lijst staan, zouden niet eens meer aan de beurt komen. Nu forceert men echter de vereeniging, zulke gezinnen toch te nemen, door ze brutaal weg op straat te zetten, zooals nu onlangs in één week tweemaal geschiedde, zoodat de veree niging in overleg met het gemeentebestuur verplicht was, die gezinnen onder te brengen in de nog in aanbouw ziinde woningen. Ik aarzel niet zulks een ongehoord schan daal te noemen. Men weet, dat over eenige we ken kan worden begonnen met de verhuring van nieuwe woningen en men behoefd» dan heusch niet menschen op straat te zetten, tea behoeve van anderen, die zelf niet een* zon der woning zitten. Aan het bestuur der vereeniging wordt bo vendien alle zeggingschap ontromen over de beschikbaarstelling zijner woningen. Feitelijk beschikken ander in daar nu over.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 5