HELDERSCHE COURANT Derde Blad. Meubelen en St. Nicnlaas-Cadeaux VAN ZATERDAG 26 NOVEMBER 1921. BUITENLAND. DE CONFERENTIE TE WASHINGTON. Te Parijs ia amen algemeen tevreden met den 'uitslag van Briand's dealneming aan de conferentie te Washington. Wat zou er, vraagt men', zonder Briiand van de conferen tie geworden zijn? Hierbij leggen natuurlijk bimnenlandsche overwegingen gewicht in de schaal. Het verzet, tot het laatst tegen zijn lange afwezigheid gevoerd, schijnt ontze nuwd. Stellig is zijn 'positie in de Kanier ver sterkt. Op het kt uk van bewapening te land en ter zee heeft zijn standpunt gezegevierd. Men wijst erop, dat Frankrijk 300.000 ton oor logsschepen en 90.000 ton duikhooten ver langend, daarbij, wat de eerste aangaat, niet dacht aan kapitale schepen, maar aan lichte, moderne en zeer snelle kruisers. Dienaan gaande worden geen moeilijkheden meer ver wacht. Briand kan zijn 'opvolging dus met een gerust hart aan Viviani overlaten^ Londen, 25 Nov. De politieke medewer ker van de „Daily Chronide" schrijft: Men hoopt dat, na Briand's terugkeer, een ont moeting tusschen deze en Lloyd George kan plaats hebben. De Britsdhe regeering ziet het effect van Briand's rede te Washington zeer ernstig in. De kwesties, welke die rede heeft opgeworpen, zijn door het Britsche kabinet overwogen. De „Daily Ghronicle" zegt na den toestand uiteengezet te babiben, dat, indien Europa het onbeperkts militarisme moet aan vaarden, zooals Briand's rede schijnt voor te stellen, bet onmogelijk is de wereld in twee halfronden te houden, een nieuwe wereld, strevend naair vrede, en oude naar oorlog. In dien Frankrijk'» doel is, een overfheerschend leger en een enorme vloot te hebben, moet zijn houding op de gansdhe kwestie van ont wapening een grooten invloed' hebben. Londen, 25 Nov. Uit Washington wordt d.d. gisteren gemeld: Een lid der Ghineesche delegatie heeft medegedeeld, dat China ge reed staat otni te weigeren, nog langer aan de conferentie deel te nemen, indien de Britsche opvatting 'betreffende de „open deur" ook zal blijken uit de houding van de andere mogendheden. 'Deze Ohineescbe gedelegeerde zeide echter, te gelooven, dat het Britsche voorstel van het oonsurtium voor bet „poolen" van de conces sies en het gelijkelijk verdoelen van die spoor wegconcessies niet de politiek van de Ver. Staten en van de andere mogendheden in China kan zijn. Het bericht, diat Frankrijk voornemens zou zijn wijzigingen voor te stellen op bet dioor Hughes in zake de vlootbewapening ontwor pen plan, en waarbij aan Frankrijk een hoo- ger scbepenpercentage zou moeten worden toegestaan, beeft, naar Spender aan de „West minster Gazet te" meldt, in Washington eeni- ge i' ©roering gewekt. De Amerikaansche bladen, zegt Spender, verklaren ronduit, dat elke poging van Frankrijk om Hughes' plan te wijzigen, of •fomsntsa Is berde te brengen, welke het aannemen er van in gevaar zouden kunnen brengen, door het Amerikaansche volk als pij ilijk zouden worden gevoeld. Men acht bet onmogelijk dat in één deel der wereld voor een bepaald doel zou worden ontwapend, wanneer niet tevens in alle andere deelen voor alle doeleinden wordt ontwapend. De Britsche vloot dient zooiwei voor Europa als ttoor het Verre Oosten, en van Brittannië kan n.ct worden verwacht, dat het zijn scheepsbouw zal staken, terwijl zijn Europee- scbe huren vrij zijn om zonder beperking te blijven bouwen. DUITSCHLAND. Berlijn, 26 Nov. Het met zooveel en zoo luid pathos betoonde medelijden der commu nisten met de door hen zelf misleide officie ren van den Midden^Duitschen opstand, die thans in het tuchthuis zitten, wordt fel be- •1' oht '"nor de berichten van de leiders der >r>st-ndige beweging te Halle, Lemcke en Bowltschky, aan het communistische cen- traalbuireau, welke heden door de „Vorwarts" worden gepublioeerd. De eerste zegt: Wij waren overtuigd, dat een provocatie noodzakelijk was en dat het eerste schot door de tegenpartij moest wor den gelost. Hugo Eberwein stelde voor: Wan neer wij geen bijval vinden, moeten de partij- genooten Lemcke en Bowltschky gearres teerd worden', om aldus de arbeiders van Halle t© provooeeren. D® populaire leiders moeten verdwijnen. Er moeten sprookjes worden verzonnen, zooals nog niemand ze heeft geschreven, en er moet worden ge tracht, door, aanslagen de stemming der ar beiders zoodanig op te zweepen, dat zij den strijd aanbinden. Bowltschky wijst op de moeilijkheden bij het vervullen der opdracht van het Berlijn- edhe oentraalbureau om door provocatie van de manschappen der veiligheidspolitie daden hit te lokken, die in het gansche rijk prikke lend zouden werken. Zelfs in het Mannsfeld- sche was het onmogelijk, de Sipo uit haar tent n v,en' oolk h'oor scheldwoorden. Gp het oogenblilk, dat de communisten or het ensoeneeren van hongerstakingen in de gevangenissen de massa trachten op te hitsen en Max Hölz in den Pruissisdhen Landdag als man van eer gevierd wordt, kan net rapport van Lemcke zeer kalmeerend werken, daar deze Max Hölz een „Sdhinder- r>neS zich verrijken wilde. ™Pl>orteni in de „Vor- OWo v™]1. mft 'betwisten. Zij werden bij Luit^h'p genomen, toen zij de ^^teh-Russische grens wilde overschrijden der ffu bef uitvoerend oomité *2£gS? Int6nmtl0nal6 Moskou te over- Ook de „Rote Eahne" van hedenavond meldt, dat genoemde rapporten werkelijk be gin Juni bij Clara Zetlkiin in' beslag zijn ge nomen. Tot dusver waren zij in het bezit van den staatsoommissaris voor de openbare orde Weissmann. De 'beide gepubliceerde 'berich ten, zoo deelt het communistische blad ver der mede, zijn het centraal comité der com munistische partij voorgelegd. Dit heeft de betrokkenen een verhoor afgenomen, waar bij zou zijn gebleken, dat deze rapporten, welke naar de „Rote Fahne" beweert, na de Maart-actie in opdracht van Paul Levy wer den uitgebracht, gedeeltelijk volkomen on ware beweringen bevatten, anderdeels fan tastische mededeelingen, die de schrijvers alleen van hooren-zeggen, in hun protocol hadden opgenomen. Het blad geeft hiermede dus toe, dat de rapporten in hoofdzaak authentiek zijn. De kredietactie. Berlijn, 25 November. De industrieel Kr6- mer, lid van den ekonomischen rijksraad heeft gisteren in een vergadering van Ber- lijnsche kooplieden het kredietaanbod der Duitsche nijverheid besproken. Hij stelde voorop, dat zoowel de indus- trieelen als de rijkskanselier zich tegen „Er- fassung der Sachwerte" (onteigening ten ba te van het rijk van 25 pet. van het aandeelen kapitaal in Duitsche ondernemingen, en van 25 pet. van het grondbezit) hebben verklaard en verdedigde de voorwaarden die de nijver heid voor haar kredietactie stelt. Het is uiter mate gewenscht de spoorwegen aan de staats exploitatie te onttrekken en in particuliere exploitatie te brengen, daar deze laatste veel ekonomischer werkt. De rijksbond van industrleelen gaat met zijn kredietactie door, ofschoon de Engelsche bankier Rothschild heeft meegedeeld dat voor het einde der conferentie te Washington aan een buitenlandsche Duitsche leening niet te denken valt en dat het bedrag van een der gelijke leening ten hoogste een miljard goud mark zal kunnen zijn (de Duitsche industrie had een milliard dollar geopperd). De Duitschland bij het ultimatum van Londen opgelegde verplichtingen heeft Roth schild „onzinnig" gedoemd. Hel procos Landru. Donderdag stonden er .in de rechtzaal op een tafel allerlei doozen met glazen deksels uitgesteld. De doozen waren van etiketten voorzien en daarop las men: „schedeibeen", „onbepaalde beenderen", „beenderen uit Ver- nouiltet", „anensdhelijk© tand". Er was heel veel belangstelling voor deze zitting, omdat de deskundigen, die het in de villaatjes van Landru gevonden gebeente onderzocht had dien, gehoord izouden worden. Dr. Bayle, het hoofd van den gerechtclijkén geneeskundigen dienst, herinnert in zijn ge tuigenis er aan, dat het gebeente gevonden is in den grond, 'begraven en bedekt met dorre Iblaren. In den kelder heeft men vlekken gevonden, waarvan door deskundigen aange toond is, dat het 'bloedvlekken waren en de beenderen, diie er uit de asch te voorschijn zijn gehaald, zijn herkend als beenderen van het menscbelijk geraamte. De asch bleek na scheikundig onderzoeik een groot percentage beender-asdh, te bevatten. 'De getuige deelt vervolgens me ie, dat de deskundigen proeven genomen hebben met het verbranden van dierlijk vleesch, waaruit gebleken is, dat er in het fornuis te Gambais in vier-en-twintig uur 50 kilo vleesch en been deren verbrand kan worden. Landru neemt vervolgens het woord oim te betoogen, dat het kalkfosfaat, dat er in de asch gevonden is, afkomstig is van hel ver branden van oesterschelpen en stokkehuizen. Wat de druk knoop en' en andere knoopen van dames-toilet betreft, die er in de aschhoop gevonden zijn, die hadden gezeten op do oude toppen, waarmee hij poetswerk gedaan had en die hij vervolgens verbrand heeft. In antwoord, op een vraag van mr. de Moro Giaffeci, zegt dr. Paul, een andere deskun dige, met nadruk, dat de stukken van been deren', te Gamibais gevonden, doorgehakt of gezaagd' zijn en dat de doorgehakte stukken wis en zeker van menscheiijke wezens af komstig zijp. Men heeft dezer dagen ontdekt, dat Landru nog op een' derde villaatje gewoond heeft en wel te Hauibertot hij Bièvres. In 1914 heeft hij het verlaten en nadien 1» het niet meer bewoond geweest. Er zal een onderzoek ter plaatse ingesteld worden. IERLAND. Over den Iersohen toestand vernemen de Engelsche bladen, dat aan Ulster nieuwe voorstellen zullen worden aangeboden, öinn Fein handhaaft zijn standpunt van een par lement voor geheel Ierland, maar het heet bereid te zijn zoodanige concessies te doen dat zij neerkomen op vrijwel fiscale auto nomie voor Ulster. RUSLAND. De hongersnood. De Russische delegatie te Londen heeft meegedeeld, dat er zich in de provincie Tsa- ritsin nog 574,000 hongerenden bevinden bui ten de steden. In de provincie Akmolinsk (Centraal Anzlë) bedraagt het aantal hon gerlijdenden 800.000. In een andere provin- vincie lijden 50.000 kinderen honger. Te Sor- mowo en te Tsiritsin lijden duizenden kin deren aan tyfus. JAPAN. Hlrohlto regent Tokio, 26 Nov. Kroonprins Hirohito 1# tot regent benoemd. ITALIË. lm Italië ls men niet te best te spreken over Frankrijk'» eischen op militair en mari tiem gebied, te Washington, ontvouwd. De Popoio Romano is van meening, dat het verdrag van Versailles meer en meer zijn ware karakter begint te toonen. Frankrijk heeft zich de beschikking over een leger van miljoenen verzekerd, dat voortdurend gereed staat om nieuwe saheties te verwe zenlijken. Volgens de Epoca heeft de rede van Briand Maandag alle illusie gedood, dat Frankrijk naar den waren vrede zou Stre ven. De Stampa spreekt het vermoeden uit, dat al zou Frankrijk er ook in toestemmen zijn leger in te krimpen, het dian tooh onge daan zou maken door zijn koloniale troepen naar goeddunken te versterken. De Secoio zegt: „Nooit heeft de geschiedenis een zoo buitengewoon droevig tafereel opgehangen: het heel© zegevierend® Europa bevangen Ihgezonden mededeellng. B. J. QUAST, Langestraat 30. door een zinnelooze vrees voor de overwon nenen, zulks vanwege zijn slecht geweten, daar het weet, dat de voorwaarden voor de overwonnenen onuitvoerbaar zijn. OOSTENRIJK. De Weensche bladen kunnen van tijd tot tijd niet nalaten1 zelf den spot te drijven met de Oostenrijksche valuta-ramp; Een schetsje in. tooneelvcrm in de Neue Freie Presse eindigde kort geleden met deze woorden: „Het schermen de kroon val len". Een ander blad vertelde onlangs van, een dame, die haar tasch op straat opengemaakt had, juist toen er een hevige rukwind op kwam. Zij had in haar taschje ongeveer 40.1)00 kronen, die de lucht in vlogen. ,ySedert langen, langen tijd was het de eerste maal, dat de kronen naar boven gingen", merkte het blad op, „maar het duurde niet lang"; weldra dwiairrelden ze onzeker, om daarna' te' dieper te zinken. En het vervolg van de ge- schedenis, zoo ging het blad voort, wekt ge mengde gevoelens. Het is gewoonte gewor den te zeggen; dat de kronen zoo weinig waard zijn, dat het niet de moeite waard is te bukken om ze op straat op te rapen. Dat gezegde blijkt te pessimistisch. Toen de 40 000 kronen wegwaaiden en op de straat neerkwamen, waren er verscheidene perso nen, de dadelijk de eigenaresse mee hielpen bij het oprapen. En dat dit niet zuiver uit galanterie was, is hierut gebleken, dat de dame in het geheel maar 6000 kronen terug gekregen heeft. Men moet zich nu verheugen over het feit, dat de allerpessimistische beschouwin gen over onze kroon onjuist blijken, zich be droeven over de oneerlijkheid van de rnen- Bchenj van onzen tijd.of ten slotte nog tevreden zijn over hun betrekkelijke eerlijk heid vanwege <je terechtgekomen 6000 kro nen? Moeilijk psychologisch probleem I De Arbeiter Zeitung tenslotte doet ook wat aan ironie, naar aanleiding van het bericht, dat weldra de honderd-duizend-kronen-bil- jetten door de Oostenrijksch-Hongaarsche bank in omloop gebracht zullen worden. Nu zullen de zakportefeuilles van de „Schieber" niet meer telkefts scheuren vanwege de mas sa tienduizend-kronen-biljetten, meent het blad. Maar als de chmstelijk-sociale regee ring haar financieele politiek op diezelfde wijze als thans blijft voortzetten, dan zal ook het arbeidende volk weldra de nieuwe bil jetten met eigen oogen kunnen aanschou wen!. Dan zal er weldra een millioen-kronen- biljet noodig zijn en de tijd is misschien al niet ver meer, dat men in het café tot den kellner zegt: „Kan je mij missschien ook een 'tien-amllioeneirtj© wisselen?" En dat biljet zal, helaas enkel door den naam, de herin- nerng doen opkomen aan het tienmillioen- pondsterling-billet, dat coua uit de fantasie van Mark Twain voortgekomen is. BINNENLAND, Rijksopvoedingsgesticht ta Alkmaar. Men meldt uit Alkmaar: Het Rijksopvoedingsgesticht alhier zal buiten dienst worden gesteld. Het hulpper soneel wordt begin Januari ontslagen en het vaste personeel zal gedeeltelijk worden over geplaatst, gedeeltelijk op wachtgeld worden gestold. Uit den Raad van Alkmaar. Na ©en geheim» zitting van ruim twee en een half uur benoemde de Raad in zijn Don derdagmiddag gehouden zitting tot ge meente-ontvanger den heer L. v. d. Vogt, hoofdoommies ter secretarie aldaar. In de hierop gevolgde openbare vergadering deel de de heer Westerhoff (S. D. A. P.) namens zijne fractie behalve het lid Oskam mede, dat hij de wijze waarop de voordracht door B. en W. was voorbereid niet democra tisch vond en de hierbij gevolgde gedrags lijn afkeurde; de fractie zou dan ook haar stem op HO. 2 der voordracht, den heer G. B. Wittewaal gem.-ontvanger te Rijswijk, uitbrengen. De Burgemeester antwoordde, dat bij de voorbereiding der voordracht door hem geen enkele stap gedaan was, die niet volledige instemming der wethouders had en overigens de normale gang van zaken was gevolgd. Een hierop door de heeren Bos man (R.K) en Westerhof (S.D.A.P.) gedaan voorstel om de voordraoht aan te houden werd verworpen. De toestand der loodsschepen. In verband met den toestand van de lood»- vaartuigen ontving Delfzijl bezoek van den min. van Marine, vergezeld van den' inspek- teur-generaal bij genoemd departement. Nadat de schepen waren geïnspekteerd, werd een bezoek gebracht aan enkele wedu wen van de verongelukte bemanning der „Eems H". Het voornemen moet bestaan om alhier nog een stalen loodsschoener In dienst te stellen, terwijl de houten schepen grondig zullen worden gerepareerd. C,Tel.") "Rijksbestelllngen ln het buitenland. In de Algemeene Vergadering van de Fe deratie der Werkgeversorganisatiën in het Boekdrukkersbedrijf van 23 November, werd met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen: „De Algemeene Vergadering van de Fe deratie der Wergeversorganisatiën in het Boekdrukkersbedrijf, kennis genomen hebbende, dat de Minister van Landbouw drukwerk voor den Octrooi- raad in het buitenland heeft geplaatst; overwegende, dat de Regeering, door de Nederlandsche industrie, welke door de va- lutaconcurrentie in levensgevaar verkeert, voorbij te gaan, het bestaan van den Neder- landschen werkgever bedreigt, de werkloos heid en de daaraan verhonden zedelijke na- deelen ten zeerste verergert en in hare taak om de belangen der Nederlandsche bedrijven zoo veel mogelijk te behartigen, te kort schiet; spreekt hierover hare afkeuring uit en gaat over tot de orde van den dag." IJs. Donderdagnacht heeft het in Friesland 12 graden gevroren. Door den lagen waterstand is het ijs gauw sterk, in wijken en kleine kanalen kan dan ook niet meer gevaren kanalen kan dan ook niet meer gevaren worden. Men is hier en daar al aan het schaatsenrijden. De stoomboot „Heerenveen* die gister morgen vandaar naar Sneek vertrok, ont moette zooveel ijs, dat ze moest terugkeeren. Bonw ln eigen beheer. De Aannemer, orgaan van den Nederland- schen Aannemersband, bevat een bijdrage inzake de ook hier ter stede dikwijls ingeroe pen vraag of aanbesteding niet verkies lijker is dan boven een iu eigen beheer. Om aan te toonen, tot welke teleurstellende re sultaten het systeem van eigenbeheer in het bouwen leiden kan, dient het volgende voor beeld: Op 14 Februari 1920 besteedde het bestuur van de Woningbouwstichting in Oostdonge- radeel in het openbaar aan den bouw van 34 woningen. De uitslag dier aanbesteding was, dat de laagste aanbieding nog pl.m. 20.000 boven de officieele begrooting was. Het be stuur de Woningstichting besloot daarom het werk in eigen beheer uit te voeren, welk be sluit door den (gemeente)-architect aan de aannemers werd medegedeeld zonder nadere motiveering. De aannemers, hiermede niet tevreden, wendden zich tot bedoeld bestuur met een ,sahii ij ven, waarin 'geragd werd, dat zij zich zouden kruinen neerleggen bij een uitvoe ring van het werk naar de ingediende be grooting, maar dat zij zich gepasseerd acht ten, wanneer zonder prijsbepaling tegen kostenJden prijs het werk zou worden uitge voerd.. Het bestuur bleek evenwel niet tot overleg bereid. Uit een verzoek van de Woningstichting „Oostdongeradeel" aan den gemeenteraad, d.d. 81 October j.1. ingediend, blijkt nu, dot verhooging van voorschotten en bijdragon betreffende den woningbouw 1920 dringend noodzakelijk is, omdat, hoewel er maar 32 in plaats van 34 woningen! gebouwd zijn, de bouw pl.m. 25.000 meer heeft gekost dan oorspronkelijk was begroot. Op de exploita tie-rekening was daardoor een tekort ont staan van 5455. Het blad knoopt hieraan vast de leering, dat eigenbeheer gelegenheid geeft tot onder onsjes; dat het den prikkel tot economisch tewerk-gaan in het algemeen niet kent, even- min als verantwoordelijkheidsgevoel, om dat een eventueel tekort toch op de publieke kas wordt verhaald. GEMENGD NIEUWJ. Gearresteerd. Op last van den rechter-commissaris te Heerenveen is gearresteerd de rijksontvan ger te Akkruin, verdacht van zedenmisdrijf. Het doodschieten van een hond. Het gerechtshof te Arnhem heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen een boschwachter te Middagten bij De Steeg, die een hond van baron Van Heeckeren van Keil had dood geschoten. Beklaagde had beweerd dat de hond op zijn erf liep en dat hij daarom deze mocht dooden. De rechtbank te Arnhem ver oordeelde hem desniettemin tot 15 boete subs. 15 dagen hechtenis. Het Hof heeft thans beslist, dat beklaagde niet strafbaar is, omdat de hond op zijn erf werd doodge schoten, hetgeen volgens art. 7 van de wet van 6 Juni 1875 straffeloos kan geschieden. Beklaagde werd mitsdien van alla rechts vervolging ontslagen. De bomaanslag ln Den Haag. In verband met den bomaanslag tegen het huis van het lid van den Haagschen Krijgs raad majoor Verspyck, heeft de politie ten huize van een der daders, Eekhof, in de Obrechtstraat in Den Haag nog twee perso nen aangehouden. Een dozer lieden, de Duitschers K. T., tim merman, afkomstig uit Mehrhoog, was in het geheel niet in het bezit van papieren. Bij zijn verhoor bleek, dat hij communistische denkbeelden heeft, maar hij had nog geen tijd gehad, daarvoor in ons land propagan da te maken. De andere aangehoudene, R. A. B. S., auto-technieker uit Dresden, was wel voorzien van papieren, doch hij had zich hierop onder valsche voorwendselen een vi sum verschaft. Dit visum is nu door den vreemdelingendienst geannuleerd, en belde personen zijn naar Duitschland uitgeleid. Thans is de politie nog een derden Duit- scher, die met Eekhof uit Duitschland in ons land is aangekomen, en dien hij als een bij zonderen vriend beschouwde, op het spoor. Weer terecht Het 19-jarige Duitsche meisje, dat dezer dagen, toeft zij op reis was naar Den Haag, werd vermist, is terecht. Gestolen goud. Uit Seydney wordt gemeld dat een groote bezending goud op geheimzinnige wijze-ver dwenen ls van het stoomschip Sonorna. De betrokken banken verklaren dat het on mogelijk is dat het goud gestolen ls voor het vertrek van het schip, daar de inlading pas twintig minuten voor het vertrek is ge schied, waarbij de kapitein, de administra teur en twee bankbeambten tegenwoordig waren. Het goud was tegen diefstal verze kerd. heid van het een» ©p het andere geslacht on dermijnen. Medewerkers zijn geweest: prof. dr. B. J. Kouwer, prof. dr. K. H. Bonman, prof. dr. W. P. O. Zeeman, prof. dr. R. de Josselin de Jong, prof. dr. Th. M. van Leeuwen en de geneedheeren dr. Ernst de Vries, P. H. G. van Gilae, di. E. Gontes en di- J. W. van der Valk. Nieuwe uitgave. Tot verbreiding van kennis omtrent den omvang van het euvel der geslachtsziekten hebben eenige hoogleeraren en dokters voor de Nederlandsche vereeniging tot bestrij ding der geslachtsziekten) ©en propaganda- gesfchriftje samengesteld met een aantal po pulair geschreven opstellen. De titel van het boekje is: De Verbreiding (bedoeld is: ver spreiding) van de Geslachtsziekten en hare Gevolgen. J. Ploegsma te Zeist is de uit gever van. Het geschreven waarschuwende woord is toegelicht met enkele suggestieve afbeeldingen. Beperking van het groote kwaad is enkel te verwachten; van goede voorlichting van het algemeen. Niemand zal dan ook gering kunnen denken van het nut van dit werkje, dat met al de soberheid van eoht-wetenschappelijken zin, mee zal helpen tegen de geheime krachten die volksgezond LEGERBERICHTEN. Burgerlijke Stand der geweente Helder. GETROUWE)! H. Keet «n J. C. Rietveld; J. B Riika «n E. M. Lanser; A. J. Reuder» en M BRIEVEN VAN HET PLATTELAND. XXVII. Oordeelan. Da les, ut Wijzen Mond ons gegeven: „Oor deelt ganschelijk niet" ia een onmogelijkheid gebleken, en het „oordeelt een rechtvaardig oordeel" heeft ons alleen kunnen doordrin gen van den ernst, die elk oordeel eigen moet zijn. Maar het oordeel terughouden over een i J- r'A'-e'rp, vvuar een o na en werp bespréken, wordt, is ondoenlijk. Wie een worstelaar ziet, meet zijn krachten; wie een paard koopt, onderzoekt de deugdzaamheid van het dier. Wie ter markt komt, maakt ver gelijkingen en als de koop gesloten is, leert men koop en koopman kennen. Onberispelijk blijft niets en wie op de drukke markt van het leven zijn kraampje heeft opgeslagen, zijn waren heeft uitge stald, zijn prijzen' heeft gevraagd, moet er on «kenen, uiat de marktgange-rs, de voor bijgangers, de ernstige kooplui, maar ook de slenteraars, de dagdieven, would-be-kunst- koopers of kunstkenners en taxateurs optre den 'alis ibeoordeelaaTQ. als critici, wier sdh-ju- derapihalen o-f tonggeklak izijin toekomst voor goed aan brokken kan slaan. Evenwel weet een recensent wat hij doet, alis Ihij id'ichtier'hooip verijdelt? O, hij durft wel, welzeker, een reoensent durft bijna alles; miaar weet ihij ook wat 'hij doet? Om niu maar niet inls-doet te 'zeggen? Wat bestaat een krantenmenisch, als hij in lange kolommen,, met woorden van minachting en spot, een jong en eerlijk pogend schilder afbreekt, dat 'er de lappen bij neer hangen? Is het pog ,n alleen op zichzelf het prijzen al niet waard? Is het mooi of edel, om over het vuur van geestdrift het koude water van nuchterheid en methodiek uit te storten? En toch, beoordeeling treft niet alleen kun stenaars, maar niemand ontkomt er aan. Wie niet beoordeeld en besproken wenscht te zijn, moet beginnen met niet geboren te worden. Geen ding, of 't wordt geprezen of afgekeurd. Want beoordeeling hangt zoo nauw samen met ons leven, met onze vreug de en: pijn, onze voordooien en nadeelén, onze winsten en verliezen, dat het moeilijk Engeland en Frankrijk. De houding van China. De Fransohe vlootbeperklng. Communistisch» rapporten omtrent de Maart-actie. KOOPT Uw in het Meubelmagazijn Prima werk Laagste prijzen Altijd succes. ïndeelirur der lichting 1922. Vaa de lichting 1922 zullen worden irgellifd. bï.i het 21e reg. inf., eerste gedeelte, uit het bi- talionsdiatrict Sneek 220 man en 12 man admini- stxatietroepenuit Let district Helder 219 mai en 13 man administratietroepen: tweede gedeelte uit het bataljonsdistrict Sneek 109 mari en 6 man admmistratietroepenuit het bataljonsdistrict Helder 110 man en 7 mari administratietroepen. Bij het le bat. van het 4e reg. vest.-art. zullen van die lichting worden ingelijfd 150 man (Maart- ploeg) en 100 man (Octoberploeg)bij het ge- heele wapen der irtf. 16693 man; bij de wiel rijden» 314 man; bij de compagniën hospitaalsoldaten 260 ziekenverplegers en 544 ziekendragers; bii hot geheele wapen der vest.-art. 2680 man; bii het wapen der pantserfort-art. 240 man: bij het wa pen der pontonniers 225 man; bii liet wapen der torpedisten 140 m'an; bij het gebeele wapen der genie 1230 man; bij het geheele wapen der cava lerie 1274 man: bii het geheele wapen der bere den-art.. 1400 mare en bii de zeemilitie 600 man: (totaal van het contingent 25.600 man). Nopens de indeeling is e.m. nog het n.v. bepaald: Aan de compagniën wielrijders worden toegewezen zii. die goed wielrijder zijn, van wie bii voorkeur in aanmerking komen zij, die tenminste 1.65 M. lang zijn en bedrevenheid bezitten als motorwielrijder of rijwielhersteller. Voor de vest.-art. kan van de bepaling betreffende de veraischte lengte worden afgeweken. Voor de houwitserafdeelingen worden bestemd dienstplichtigen, die gewend zijn om met paarden om te gaan en vertrouwd of althars be kend zijn met hun verzorging. Overigens komen bii voorkeur bij de vest.-art. in aanmerking tim merlieden, electriciens, instrumentmakers, sme den, slotenmakers, metaalbewerkers en koper slagers. Voor toewijzing aan de bereden korpsen komen in de eerste plaats in aanmerking de dienstplichtigen, die zich daarvoor hebben aange meld, althans indien zii voor dienst bij die korp sen geschikt worden geacht. Verder worden in het algemeen aangewezen dienstplichtigen, die gewend zijn om met paarden om te gaan en ver trouwd met de verzorging. Aan de cavalerie wor den zoo mogelijk slechts toegewezen dienstplich tigen van .het plattelard en, met het oog op hen, die voor kaderopleiding worden bestemd, uit de kleine steden (z.g. provincie-steden). De dienst plichtigen, die in het bezit zijn van hel. bewiis van voorgeoefendheid, bedoeld in art. 70 der mlli- tiewet, worden bestemd voor het korps en gar nizoen hunner keuze, voor zoover zulks moge lijk ie, en indien zij voor eene plaatsing bii het door hen verlangde wapen of korps iri aanmer king komen. De getallen dienstplichtigen, waar mede ten behoeve van de administratietroepen de sterkte van de verschillende korpsen wordt verhoogd, zullen bestaan bij het korps ponton niers uitsluitend, bii de vest.-art. zoo mogelijk voor drie-vierde en bii de inf. zooveel mogeliik uit personen, die zich voor de troepen vrijwillig hebben aangemeld. Dienstplichtigen, die het am bacht uitoefènen van of een betrekking beklee- den als schoenmaker, kleermaker, bakker en ma- gazijnsbediende mogen niet voor do administra tietroepen worden bestemd. Israelitischo dienst plichtigen, die daartoe tijdig hun verlangen te kennen .geven, worden toegewezen aan korpsen, enz. in de grootere garnizoenen of in groote gar nizoensplaatsen. De dienstplichtigen, de zich heb ben aangemeld voor plaatsing bii de motorafdee- ling, worden toegewezen aan de reg. inf. De dienstplichtigen, van wie bekend is dat zij anal- pl.abeet zijn, worden naar verhbuding verdeeld over die korpsen, waarbij manschappen kunnen worden ingedeeld, voor wie geen bepaalde eisoh van geestelijke ontwikkeling is gesteld. Bii het korps pontonniers worden ingedeeld zooveel mo gelijk schippers- overigenis bii voorkeur visschers en zeevarenden. Voorts zullen voor dit korn» worden ingelijfd uit de Provincie Noord-Holland: 4 timmerlieden 2 wagenmaker», 8 smld-bankwer- kers, 1 vuursmid, 5 schippers, bekend met hot besturen van sleepbooten of motorvaartuigen, 5 machined rij vers (machinisten van sleepbooten) stokers, 2 motoxd rij vers, 1 zadelmaker, 2 bureel- ambtenaren, 2 personen, geschikt voor officiers opleiding en 3 personen, die M.U.L.-onderwijs hebben genoten. Benoeming. Bij Kon. Besluit ie de re». 2» luit. U. K. de i>o-er, van de 10e inf.-frriff., benoemd en aamMsteld tot res. le luii van 24 «n 25 Nov. 1921. Hoep. BEVALLEN: J. B. de Leii-Nak. d.; H. 1'Istelle- Lokkers, z.; L. Betiileihem-Jellema, z. OVERLEDEN: P. Kos, 72 jaar; H. van Helj- Klhker, 8 mnd„; A. Veldman, 8 mnd.; M. W. Wieffering, 13 jaar.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 5