HELDERSCHE C0UIA1T Vierde Blad. VAN ZATERDAG 25 NOVEMBER 1921. HET PROVINCIAAL WATERLEIDING BEDRIJF. Nu er sprake is, dat onze gemeente in haar verdere behoefte aan water door het provinciaal Waterleidingbedrijf zal laten voorzien, kan het nuttig zijn, over dezen be langrijken vorm van overheidsbemoeiing een enkel woord te zeggen. Trouwens als deel van de provincie zelf kan het vraagstuk hier eveneenls op belang stelling rekenen, naar het ons voorkomt en vooral, waar het bedoelde bedrijf ook reeds danig over de tong is gegaan. Het wil er bij velen nog niet in, dat, om eindelijk -o-olk het platteland eens recht te doen, dat al te lang is verstoken gebleven van de gemakken en moderne middelen van verkeer, die de steden reeds als zeer gewo ne behoeften hebben leeren beschouwen, er offers zullen moeten worden gebracht. Zeker zullen wij ons ook in vele, zeer noo- dige, behoeften moeten beperken, nu door den oorlog en de daardoor veroorzaakte in zinking de middelen niet meer ruimschoots aanwezig zijndoch een eminent belang voor de Volksgezondheid, als de watervoor ziening mag toch niet wachten. Dat is voor de steden trouwens een even groot belang. Zij toch zijn voor hun voed selvoorziening geheel van het platteland af hankelijk en het kan de opeengepakte ste delijke bevolking niet onverschillg zijn, hoe hun voedsel wordt gewonnen en behandeld. Wie het eenige jaren geleden voor Ge deputeerde Staten van Noord-Holland uitge brachte melkrapport heeft gelezen, is diep overtuigd, dat hier ingrppen noodig is. Wie de bijna jaarlijks terugkeerende typhus-epidemiën waarneemt, voelt, dat hier langer lijdelijk te-aaien, bijna miedaad zou worden. Weliswaar ia de gezondheidstoestand in het algemeen genomen in Noord-Holland niet slecht. Met Friesland en Zuid-Holland staat onze provincie aan de spits. Doch dat wil niet zeggen, dat we verder maar kalm mogen toezien. Het moet beter worden en we die nen ons te hoeden voor teruggang.. Welnu, men is het vrijwel eens, dat, wat men ook overigens voor maatregelen neemt men eerst goed water moet hebben, vóór men gewaarborgd kan zijin, dat voor drink- en werkwater allerlei besmette slooten' worden benut. Dèn pas kan men dit ook met succes ver- bieden, hetgeen om 'dikwijls geen effect sor teert. Kon, zoo is de vraag nu allereerst, worden verwacht, dat het particulier initiatief van zelf in die behoefte zou voorzien? Geen sprake van. Buiten de grootste gemeenten, die een eigen waterleiding hebben, bestonden er in deze provincie tot voor kort twee water leiding-maatschappijen, n.1. de Zaansche en de Alkmaarsche. Beiden zijn echter met hun buisleiding nooit verder gegaan, dan de dichtst bevolkte gedeelten van het gewest en voor verdere uitbreiding, die niet loonenld zou zijn geweest, voelden deze particuliere ondernemers vanzelf niets. Vast staat verder, dat onze Noord-Holland- -sche duinen, zooals door het Rijksbureau voor Drinkwatervoorziening is aangetoond, genoeg water voor de geheele bevolking be vatten. Het ging er dus feitelijk alleen om, een lichaam te hebben, dat niet ln de eerste plaats behoefte te vragen naar winst, doch de behoefte voorziening voorop had te stel len, en dat ook bevoegd was, eenlgermate dwingend op te tredem Dit laatste om twee redenen. In de eerste plaats, dat 't leggen der hulsleidingen geen onnoodige belemmeringen van particuliere grondeigenaars behoeft te ondervinden, tweedons, dat gezorgd kan worden, om een zoo groot mogelijk aantal aansluitingen ,te krijgen en zoo de rentabiliteit der leidingen zoo hoog mogelijk op te voeren. Want één ding mag niet worden vergeten, een voorziening in een betrekkelijk dun be volkte streek is een zeer kostbare. In de stad heeft men op elke kilometer buisleiding tienmaal meer aansluitingen en is de installatie dus spoedig rentegevend. Op 't platteland zijn veel langere leidingen noo dig met veel minder aansluitingen. Deels moeten de beste gedeelten hier dus betalen voor de minder goede en slechte deelen, terwijl, Indien daarmede het doel niet kan worden bereikt, een -algemeene verdee ling der lasten over nog grootere gedeelten, ook dus, die reeds zelf waterleidingen beza ten, noodig is. Alleen de overheid kan dus dat lichaam zijn. Deze heeft de bevoegdheden boven genoemd, behoeft geen winst te maken en kan door belastingen de heele provincie la ten imeMragem, als dit noodig Is. En zoo is de provincie Noord-Holland dus met groote snergie begonnen in 1819 deze zorg aan zich te trekken en zij zal die een maal begonnen taak ook hopelijk tot een goed einde brengen. We zullen ia eea volgend artikel aange ven hoe. Helder, 24-ll-'21. M. Gedep. Staten dezer provincie zijn de laatste jaren met gr-ooten aandrang bezig, overal de privaatloozing op slooten weg te krijgen. PLAATSELIJK NIEUWS. Onze Straatverlichting. Gisterenavond was de straatverlichting met een groot aantal lantaarns uitgebreid. Dit aantal zal Maandagavond nog toenemen, doordat dan, voor het eerst sedert vele ja ren, alle lantaarns worden ontstoken. Naar wij vernemen geschiedt deze volledige ver lichting bij wijz# van proef voor 14 dagen, n.1. de wsek vóór «ni na St. Nioolaas. Zooals men weet zullen op de begrooting van 1922 gelden worden aangevraagd ten einde voor dat jaar de volledige verlichting te verzekeren en alzoo uit een toestand te geraken, die toch, voor een plaats van de grootte vaa Helder, niét wel oirbaar is. Verpachting. Vrijdagmorgen werd ten paleize alhier verpacht de vergunning tot het weghalen van de spoeling, aardappelschillen en groen ten-afval, afkomstig van Hr. Ms. Oorlogs schepen enz., gedurende het jaar 1922. In geschreven was als volgt: L. S. Beek 1 6551.—, D. Bonselaar 5300.—, A. Selder beek 500,—, O. Bruin 4583—, J. Mosk Cz. 3665,—. Naar wij vernemen is de heer N. de Heer, chauffeur van de firma Schulmayer alhier, vrijgesproken van schuld inzake de aanrijding van den heer Vroome (Juli 1921). Politieke lezing. Men verzoekt ons de aandacht te vesti gen op de politieke lezing, die op verzoek van de A.-R. Kiesvereeniging Woensdag avond zal gehouden, worden voor Antirevo lutionairen en geestverwanten. Zie de desbetreffende advertentie in dit blad. Vereeniglng van Hulsvrouwen. Donderdagavond 24 November, hield de afd. Helder der Vereeniging van Huisvrou wen eene openbare vergadering. Als spreekster trad op mevrouw Oohen Tervoort, uit den Haag. Op sympathieke wijze wekte spreekster de aanwezige huisvrouwen op, zich, behalve aan hare huishouding, ook een weinig aan het algemeen belang, aan het verenigings leven te geven. Ieder die wil, kan daar ook tijd voor vin den, zelfs al heeft men een drukke huis houding en al neemt men die nog zoo ern stig op. Spreekster gaf daarvan voorbeelden en vertelde ons het een en ander uit het leven van een paar pioniersters op het ge bied van „vrouwen in het maatschappelijk leven", n.m. van een paar Engelsche vrouwen uit de helft en het einde der vorige eeiiw. Na het einde harer rede beantwoordde mevr. CohenTervoort nog eenige vragen. De opkomst was vrij goed, maar toch schitterden nog vele huisvrouwen door hare afwezigheid, wat wèl te betreuren was. 12 Januari is een lezing over een onder werp, wat zeker zoowel huisvrouwen als vaders zal interesseeren, n.m. „Geneeskun dig onderzoek voor het huwelijk". Dat dan de zaal te klein moge zijn, »m alle aanwezi gen te kunnen bevatten. Witte Bioscoop. Het bioscoop-theater in. de Koningstraat beeft gisterenavond voor het eerst een film gedraaid, die terecht een woord, van aanbe veling vraagt. Het is een gebeurtenis uit de roerige dagen van 17921794, onder den naam van „de Fransche revolutie" bekend, en schetst de ondergang van Danton, met Robespierre, Marat en zooveel andere, een der verwekkers van den opstand en oprich ters van de Nationale Conventie. Danton, dae ons hier geschetst wordt als een sterke, sym pathieke figuur heeft genoeg van de roode terreur der revolutionnaire rechtbank: „het schrikbewind moet eindigen", zoo zegt hij, „en aan het volk moet eindelijk eens vrijheid worden gegeven." Maar tegen verraad en geïntrigeer kan hij. niet op, en, met eenige anderen wordt hij, uit vrees voor erger, door de revolutionnaire rechtbank gevonnist en ter dood veroordeeld. Het verloop van dit drama wordt ons in fraai fn scène gezette tooneelen vertoond. Uit een oogpunt van regiekunst is deze film bewonderenswaardig; ontzaglijke volks massa's heeft men bijeen gekregen, en zeer suggestief worden de verschillende tooneelen vertoond. Daaibij is ook de romantiek niet vergeten. Danton was blijkbaar een eerste vrouwenkenner en -minnaar: tueur de fem me®, zoodat -er voor velen aantrekkelijke scènes in dit filmwerk voorkomen. Het werd dan ook door het publiek, dat er gisteren avond van genoot, uitbundig geprezen. De muzikale begeleiding van de hoeren Van de Weg en Fa-la c.s. is schitterend. Kortom, het fraaie, met veel goeden smaak en objectivi teit samengestelde filmspel, waarin de Dan- ton-vertolker, de Dultscher Emil Jannings, zoo'n buitengewoon aantrekkelijke figuur vormt, zal wel inslaan bij het publiek. De rest i» natuurlijk als aanvulling van den avond bedoeld. Onder het geïllustreerd nieuws vindt men zeer actueele kieken, als den brand in de Parij-sdie Printeraps, de zege tocht van Oharlie Obaplin die ln het ge wone leven een wat verlegen doende jongen blijkt te zijn prachtige kiekje» van het oude Zwitsersche stadje Thiuin, terwijl een aardige klucht van een meneer met eiectri- »ch» krachtgordel op de lachspieren werkt. „Amsterdam zoo het weent en lacht". Oprechte Haarlemsche Courant Morgenavond heeft de laatste voorstelling plaats van het Blijspel „Amsterdam zoo het weent en lacht", dat sinds Zondagavond ln den Schouwburg aan den Jansweg, door het Hollandsch Tooneel-Gezelschap, Directie Fer do la Mar wordt opgevoerd. Het talrijke publiek dat gisteravond aan wezig was, gaf voortdurend blijk het gebo- dene zeer te waardeeren. Het geheel was dan ook werkelijk goed. De muziek van Chr. van Dinteren is welluidend en vlot geschreven en werd over het alge meen goed gezongen. Mej. Hulscher, die Ma- rie het naaistertje speelde, bleek een mooie stem te hebben en zuiver te zingen, wat zeer door het publiek werd gewaardeerd. De strekking van het stukje is onschuldig en goed gevonden. Een erfenis uit Amerika, die later blijkt waardeloos te zijn, maar waar voor de honderdduizend van de Staatsloterij, den ontgoochelden erfgenaam te beurt valt. De woekeraar gestraft en de deugd beloond. Er werd door allen met animo gespeeld. Het tooneel waar de woekeraar Citroen, zeer goed door Joh. de Boer getypeerd, aan Hen drik (Karei Stoete), geld voorschiet op de er fenis, kwam tot zijn recht. Ook de heer de la Mar als pantoffelheld en Mevr. Bigot zijn tooneelvronw, leverde hartelijke types. Juf frouw Mulder, als dienstbode bij Citroen, oogstte met haar scherpe gezegden, eveneens Het publiek bleek over de opvoering zeer voldaan, zoodat wij niet anders kunnen doen, dan een ieder aan te raden de twee laatste voorstellingen bij te wonen. Leger des Helle. A.». Zondag worden de samenkomsten» in het Leger des Heils, alhier geleid door staf kapitein A. C. Beekhuis, den nieuw-benoem- den commandant van de Noord-Holland Di visie. De stafkapitein is jaren lang een zeer wel slagend korps-officier geweest, is eem goed spreker en een sympathieke verschijning. De samenkomsten in de Legerzaal, Spoor- graobt 38, zullen aanvangen' om tien uur 's morgens en half 8 's avonds; 's middags half vier openluchtmeting op het Konings plein. In alle samenkomsten wordt de staf- kapitein bijgestaan door de kapiteins Bou wen®, het muziekorpp en de zangbrigade en de Heldersche Heilsoldaten. De toegang tot iedere samenkomst is vrij. Esperanto op de vloot. Wij lezen in de te Porthsmouth (Engeland) verschijnende Evening News van Maandag 21 November: A party of 'mombers of the Portsmouth Esperanto Society paid an interesting visit to the Dufeh cruiser De Zeven Provinciën on Sunday. afternoon, conducted by Mr. Kap tein, a momber of thie -ship's crew, IhimseH an Esperantist. A striking feature of the •visit was the amazement of the crew to see Mr. Kapitein conversing free'ly with his guests in Esperanto, whilst many of the Dutch hosts were attempting to make their friends understand in broken English. Af- ter a tour -lastin-g two hours, the Esperantists crossed the gangway again, highly pleased with the courteey shown to them by all on board. Vertaling. .Eer'-* leden van de Portsmoutsche Espe ranti ';.-nclub brachten Zondagmiddag een interessant bezoek aan den Hollandschen kruiser „De Zeven Provinciën", waar zij werden rondgeleid door den heer Kaptein, een vau de leden der bemanning, zelf Es perantist. Merkwaardig was het te hooren hoe vlot de heer Kaptein met zijn gasten zich in het Esperanto onderhield terwijl veel der andere Hollanders allerlei pogingen de den zich te doen verstaan in gebroken En- gelsch. Na een rondwandeling van twee uren, verlieten de Esperantisten het gang boord, ten zeerste voldaan over de hartelijke ontvangst van allen, aan boord. AMSTEKDAMSCHE BRIEVEN. ROND DEN DAM. Niettegenstaande hevige stormen, scheeps rampen en een dagelijksche misdaden-ru briek, was tot nu toe Holland altijd nog een kalm landje -en Amsterdam een kalme, ge moedelijke stad. Maar 'daar toomt 'blijkbaar verandering in. In dezen- izal men dan toch met den „polsslag va-n den tijd" meegaan. Bladen, die de ibuitenlandsche methode van het werken met sensation-eelo „headlines" invoerden', maakten tot nu t-oe over 't alge meen den indruk van- kinderen- met water-, hoofden. Maar nu beginnen zij dan toch- uit de kluit-en te wassen! Zoo b.v. verleden Maan dag, t-oen het .ochtendblad verscheen met d-e „geslaag-de" voorpagina, waaro-p: „Een bloe dig drama", „De bloedbevlekte marmeren plaat"; „Een bulletin-zwendel", en een „In- gerameid nacht-huis" als hoofden figureer den. Zoo is men dan -eindelijk deize w-e-eto kunnen' ingaan met het weldadig besef, dat wij ons t-ot moderne wereldburgers hebben w-et-en „op te werken". Daarbij komen we dus ook noodzakelijkerwijs ih d-e -periode van de „groote processen". De zaak tegen mr. F. A. van Hall dreigt ib.v. een dergelijk proces te w-orden. Nadat de zaak door mr. Kokosiky bij bet gerecht aanhangig was gemaakt en de president van het Paleis voor V-o-iksvlijt, -na een korte huiszoeking, in het Huis van Be waring was opgesloten, kwam eenige dagen geleden het bericht, dat de 85-ja?.t-ge, met (het oog op zijn gezondheidstoestand wederom in vrijheid was gesteld. De instructie blijft ech ter gehandhaafd en deze izaak, waarmede een half millioen gemoeid is, blijft de publieke belangstelling gaande houden. Mr. Van Hall is in -de Amsterdamsohe sa menleving altijd een geheimzinnige figuur geweest; bij voorstellingen to het „Pal-eis" jto-n men. hem vroeger in zijn eigen loge gade slaan en onder elkander mompelen over 's mans zonderlinge levenswijze. Zoo was b.v. bekend, -dat -hij van -de nacht een dia-g maakte; wanneer men hem dan ook wenschte te spreken, mo-est m-en tusschen één en drie in den nacht 'bij helm aankloppen. -Verder leefde hij gehle-el -op zichzelf in het Paleis, haalde zelf in de -Galerij zijin broodje en zijn half p-ondj-e boter.in een woord: een mysteri-euse figuur. Ou-de Amsterdammers staat een vroeger© aanraking van mr. Van Hall met de Justitie, to verband, met het des tijds bekende proces Ha-as -en Van Hall nog duidelijk voor d-en -geest. Ook -d-e zaak-Stokvis, de secretaris van de Gemeentelijke Bioscoop-Commissie, staat, hoewel minder sensationeel, nog steeds -jp don voorgrond der publieke belangstelling. Minder sensationeel I Het is immers niets bijzonders, dat de „ambtenarij" tegenover de „buitenwereld" -een lijn trekt, dat men to- het veilige bureau" gezeten en naast de Staats- of GemeenteruLf, elkander de hand boven het hoofd houdt. De heer Stokvis bekleedt een dubbele functie: hij is lid van de Gemeente lijke Bioscoop-Gommissie, een lichaam uit de burgerij ter keuring van de films benoemd en dat het werk geheel belangeloos verlicht; maar daarnaast is Wij -tevens uitvoerend secretaris der Commissie en als -zoodanig St-adhuisam-btenaar. De hee-r Stokvis heeft zich nu met hart en ziel aan het ambtelijke deel van zijn functie gegeven: hij gtog er inderdaad zóó in op, dat het plaatsen van een komma meer of minde-r in de filmtitels vo-o-r hem een gewich tige kwestie werd en daaraan bergen ,,-offi- cieele" papperassen en „publieke tijd" ver knoeid werden! Als conitra-jprestatie houden de -Stadhuisheeren hem -door -dik en dun heen vast. H-et grootste deel der Commissie, met den Voorzitter vooraan, nam ontslag nadat ge bleken was hoe weinig gewicht hun oordeel, dat algemeen de werkwijze van den secretaris afkeurde, in de schaal legde. Het „Stadhuis" ging voort met den heer Stokvis te -bescher men. ja, gaf zelf3 een communiqué aan de dagbladen uit, dat d-en 'schijn moest wekken als zou het door de Commissie zelf zijn opge steld. Maar tlu dan tenslotte dfe zaak toch te vèr was gaan rollen, moest men van stadhuis- zijde wel'iets doen; een -reorganisatie-com missie werd dan ook (benoemd. Van deze re- orgalnisatie-commiissie echter werd ook de heer.Stokvis als lid benoemd. Het is een merkwaardig voorbeeld van de wijze, waarop een ambtenaar aan zijn zetel kan vastkle ven. I Misschien wel geïnspireerd' door deze „commun iquó"-tnuc van de Amsterdamsche heeren van het Prinsenhof, hebben tot nu toe nog niet ontdekte critici van de huidige maatschappelijke inrichting j.1. een merk waardige „bulletto-vervalsohing" uitgevoerd. Het op dé straten to Zon-dagsche rust kuie rende publiek werd plotseling in beroering gebracht door de voor verschillende winkel ruiten opgehangen bulletins van het ^Han delsblad" en het „N. v. d-. D.", waarin werd medegedeeld,, dat de Minister van Oorlog to Den Haag op straat d'oor een aantal mannen overvallen was en per auto opgelicht, zon der dat men to staat -was geweest den1 Mlars- dienende au-toriteit te ontzetten. Sensatie! die er bij velen to -ging als ko-ek en hun een gang naar 'de bioscoop bespaarde. Meer nuoh- teren, hoewel v-oldoende modern gezind, be grepen van 't eerste oogenbliik af, dait .het publiek hier een poets werd gebakken. „Zóó iets -gebeurt to Holland nu eenmaal ni-et", zei den zij. En al spoedig bleek, dat zij juist ge oordeeld hadd-en. Als vrij 'zeker neemt men aan, dat hier anti militaristen aan 't werk geweest zijn. Het „Handelsblad" meende zelfs uit het letter type 'der vervalsc-hte bulletins te kunnen op maken, dat men hier te doeni had tm-et een anti-militaristische actie van de zijde der Communistische Partij-: de druk zou -nul. uit wijzen, dat de pamfletten ter „Tribune"- drukkerij waren vervaardigd. Een- tegen spraak van de Wijnkoop-zijde liet niet o-p zich wachten. -Hoe 't echter -ook zij, het is niet bijster begrijpelijk -wat de op-touw-ze-tters .van deze voor-den-mal-ho-uderij eigenlijk ge dacht hebben te bereiken. Zoo zij, wat wel waarschijnlijk is, bedoeld hebben het milita risme op de een of andere wijze belachelijk te -maken, dan hebben zij zeker minder be reikt d'an destijds de Ha-dt-j-e-me-maar propa gandisten op -hun, d. w. x. het politieke terrein bereikt heibben. Belachelijk toch werden alleen z ij gemaakt, die uit behoefte -en geloof in „sensatie" het bericht dadelijk voor zoete ko-ek hebben op gegeten en -er va-n -gesmuld hebben-. Het doet goed te w-e-t-en, dat er nog -altijd een -gro-o-t aantal menschen zijin, die, zo-oals gezegd, Holland voo-r dergelijk-» popp-enkast-vextoo- nin-gen té goed achten. „Sensati-oneeie" dingen -en poppenkast- vertooningen hebben -overigens nog dit te gen, dat zij de aandacht afleiden van de ern stige problemen, die er to dezen tijd en to deze stad bij de vleet zijn. Allereerst -dan, om bij den top van de pyra- miide te -beginnen-, het probleem van de sa menstelling van het College van B. en W. Bij de begrootings-debatten in den Raad is in -de laatste «dagen maar al te zeer bewezen, ho-ezeer dit College aan homogeniteit tekort sohiet. Er is voortdurend.-een meerderheid in di-t -opperste col-lege, die .elkander fel bestrij den, al wordt dit dan o-ok natuurlijk to- hoffe lijke bewoordingen den- voik-e kond- gedaan, en 't aal ze-er de vraag zijin, -of daar niet spoe dig verandering to mo-et gebracht worden, wil ons K-o-ggeschip volgens een vaste koers z-ee blijven houden. Bij de kritiek, uitgaande van de perstri bune in de Raadszaal, een kritiek, die to menig Raadsoverzilcht al zoo dikwijls tot uiting kwam, heeft zich gedurende de laatste zittingen in-og -een' steeds, maar mondeling herhaalde kritiek van de publieke tribune gevoegd. Er gaat de laatste dagen 'geen zit ting voorbij of enkele werkeloozen op die tribune mengen zich to het debat en qualiffi- oeerem de verzamelde -kiezers-uitverkorenen als „kletsvergadering" of -op ahdere min lie- -feiijke wijze. Den laatst-en keer vroeg één dezé-r buiten staande (belangstellenden zelfs volmaakt kalm en plechtstatig het woord' aan den Voorzitter om namens de publieke tribune enkele minu ten het woord te voeren. Even plechtstatig en kalm werd hij, benevens zijn makkers, op last van Burgemeester De Vlugt verwijderd. Dergelijke „incidenten" zijn al geen inciden ten meer: 'de mensch- past zich wonderlijk snel aan! De „ontruiming van de publieke tribune" is al tot „hebbelijkheid" verworden, ei-gen aan een hoofdstedelijk© Gemeente raadszitting. Belangrijker data de Gemeenteraadszittin gen zijn al-s van oud», voor een groot deel onzer stadsbevolking, d-e zittingen en beslui ten van den: Bonds-raad -der diamantbewer kers. Voo-r d-e bij de" diamant-industrie be trokken arbeiders waren -en zijn de woorden en -dad-eni van hun Bondsvoorzitter Henri Polak en van hun secretaris Jan van Zutph-en van- groot-er beteefcenis dan de éclatantsté Raadsbesluiten. Vandaar dan -odk, dat -on langs groote emotie to hun -gelederen gewekt werd, toen H-enW Po-lak, die anders nooit blijk heeft gegeven van een tekort aan opti misme. aan zijn „volk" den laing niet roos- kleurigen toestand moest blootleggen. Het ziet er dan ook inderdaad ln de Amsterdam sohe diamant-Industrie slecht uit. Het aantal werkeloozen to de Industrie bedraagt h. t. s. op 't -oogenblik 5000 man. terwijl b.v. to Ant werpen in diezelfde industrie ge-en man zon der werk is. 'De bezittingen van den- eens zoo maohtigen Bond zijn enorm geslonken -en als de toe-stand niet op de een of andere wonderbaarlijke wijze verandert, zal er aan 't einde van dit jaar slechts 500.000 to kas zijn. Reed® mom pelt m-en van een verpanding' van het Bonds- gebou-w en d-e drukkerij en heeft de bekende Jan van Zutph-en, de secretaris, het besluit genomen van zijn salaris afstand te do-en. Dit zijn feiten, hoewel minder van sensa- tioneelen aard-, en er zijn er meerderen van dien aard die die-per in -ons hoofdste de-lijk bestaan in'grijpen dan- een bulletin-grap of het inraimeien- van een nachthuis; imaar hier maakt m-en -ge-en „headlines" in kranten van. Zij worden to stilt© en to de huiskamer doorleden. MARINEBERICHTEN. iTmTTrnT—Trnmnrmm—^^Tmrrm. "mt» MARKTBERICHTEN. w-BaM 55?—F*"WWWW LAATSTE BERICHTEN. TJimuid'on, -26 Nov. -De stoomtrawler „ySoanmels-dijik" heeft te IJmmid-en- aange bracht een s-cheepsboot, -gemerkt „Bo-x", Hamburgv Deze is herkomstig van de Duit- soh-e sleepboot „Box", die naar Spanj» ver kocht werd en door het stoomschip „AürooriA" daarheen gesleept zou worden. Bij den jon-g- sten stortm is de sleepboot losgebroken en vermoedelijk met main en mui» vergaan. De bemanning bestond uit een Duitschen ma chinist en drie Spaansche matrozen. Kopenhagen, 26 Nov. Naar de bolsje wistische -bladen melden, blijven d-e Kareliëra oprukken. Het hoofd va-n het bolsjewistisch bestuur in Petrosawodsk werd gedwongen m-eit het medebestuur n-aar Petersburg te vluchten. Rome, 26 Nov. De opening van het par lement geschiedde in zeer gedrukte stem ming. Een groot aantal militairen had al-Ie st-raten in de -omgeving van het -parlement afgezet. In weerwil daarvan hadden groote demonstraties van invaliden plaats; de cava lerie was genoodzaakt met de blanke sabel te chargeeren. Bij den vijfden afgeslagen aanval op het parlement werd de socialisti sche afgevaardigde Cavina zwaar gewond. Het totaal aantal gewonden is groot. Rome, 26 Nov De plannen voor een algemeene staking zij-n mislukt. De arbeiders hebben geweigerd in massa de 'bevelen van de partijleiders op te volgen. VG0I SUCCGS Esperantists on Dutch Cruiser. Esperantisten op oen Noderlandschea kruiser. Sensatie. Volkswoning bouw. De diamantbewerkers. Hr. Ms. „Z 2". Glstormorsen 1» Hr. M». Z 2, na t» H»11»toat ol-ui» op 'm Rijka-warf hai-stallingen ta habban on dergaan, naar haar atation ta Yliaalagan tarug- gakaard. Bij Kon. bealuit ran 17 Nov. 1921 no. 27 aün met ingang van 1 Dec. 1921 bevorderd: tot hoofd- off. van adm. Ie kl. de hoofdoff. van adm. 2e kl. E. G. de Wiia, tot hoofdoff. van adm. 2e kl. de off. van adm. 1© kl. G. H. H&mersma en Mr. G. J. Jutte en tot off. van adm. Ie kl. da aff. van adm. 2e kl. A. A. Lagaaii. Tevens is bij genoemd Kon. besluit met den zelfden datum aan den benoemden hoofdoff. van adm. Ie kl. E. G. de Wijs de betrekking van Hoofdintendant der Zeemacht opgedragen. Ir. verband hiermede wordt laatstgenoemde Hoofdoff. den len Dec. ajs. geplaatst bij het Dep. van Marine als chef der afdeel'og Intendance en voor overname van deze functie, onder eervolle ontheffing van zijne tegenwoordige betrekking, den 2den Nov. te VGravenhfige geplaatst. Voorts wordt de benoemde hoofdoff. van adm. 2e 'kl. G. H. Hamersma met den 24en Nov. 1921 belast met de betrekking van Intendant der Zeemacht in de stelling- van Den Helder. STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaartmaatschappij Nederland. Rotti, thuisr., vertr. 24 Nov. v. Marseille.. Vondel, thuisr., vertr. 21 Nov. v. Sabang. Batjan, uitr., vertr. 24 Nov. v. Colombo. Nias, thuisr., arr. 23 Nov. te Colombo. Rembrardt, uitr., arr. 21 Nov. te Sabang. Bengkal-is, uitr., arr. 24 Nov. té Port Said. Grotius, uitr., pass. 24 Nov. Kaap del Armi. Enggano, vertr. 23 Nor. v. Bunbury n. Thevenari. Rotterdamsche Lloyd. Ardor, uitr., vertr. 19 Nov. v. Singapore n. Palem- bang. Djember, tihuisr.. pas®.. 24 Nov. Kaap del AnaL Djocja, uitr., vertr. 24 Nov. v. Port Said. Marken, vertr. 22 Nov. v. Batavia n. R'dam. Merauke, arr. 22 Nov. v. R'dam te Batavia. Palembang, thuisr', vertr. 24 Nov. v. Portugaleto. Patria, thuisr., vertr. 24 Nov. v. Tanger. Tabinan. uitr., arr. 22 Nov. te Padang. Bandoeng, thuisr., vertr. 23 Nov. v. Marse-illa. Goentoer, thuisr., pass. 23 Nov. Perim. Sitoebondo. u-itr., pass. 23 Nov. Perim. Kon. Hollandsche Lloyd. Frisia, v. A'dam n. N. Orlean», arr. 34 Nov. ta Vera Cruz. Gelria, thuisr.. pass. 23 Nov. Teneriffo. Limburgia, thuisr... vertr. 24 Nov. v. Rio Janeira. Kon. West-Indische Maildienst. Stuyresant, vertr. 25 Nov. v. A'dam a. Param»* Vernis', vertr. 25 Nov. v. A'dam n. W.-IrdiS. Delft, arr. 23 Nov. v. A'dam te Guayaquil. UJysses, vertr. 22 Nov. v. Valparaiso n. Talcuhuaa© Stoomvaartmaatschappij Oceaan. Aj&x, v. Batavia n. A'dam, pass. 24 Nov. Perim. Machaon, v. Japan n. R'dam, vertr. 23 Nov. v. -Hor-gkong. Rheuss v. Japan a. R dam, vertr. .19 Nov. v. Penang. Agapenor, v. Japan n. R'dami. vertr. 20 Nov. v. Port Said. Telemachus, v. Japan n. Rdam, arr. 24 Nov. te Gibraltar. Holland—Amerika Lijn. Blijdendijk, v. R'dam n.. Cuba, Mexico «a Neif Örleans, vertr. 24 Nov. v. Santander. Leerdam, v. R'daia a. N. «Orlean». arr. 34 Nev. te Havana. Andijk, vertr. 22 Nov. v. Galveston a. R'dam. Burgerdijk, arr. 23 ov. v. R'dam te N. Orleane. Eemdijk, arr. 22 Nov. v. R'dam te Vanvouver. Noordam, v. R'dam n. New-York, pas». 23 Ner. Cape Race. HollandAustralië Lijn. Almkerk. uitr., vertr. 23 Nov. v. Suez. HollandBritsch-Indië Lijn. Madioen, uitr., vertr. 23 Nov. v. Sagres. Schiedijk, vertr. 24 Nov. v. Hamburg n. R dam. Stadsdijk, uitr.. arr. 24 Nov, to Rargoon. Toba, uitr., arr. 24 Nov. te Rangoom. Ridderdkerk, thuisr., arr. 23 Nov. te Antwerps*. Holl. O.-Azië Lijn. Oldekerk, uitr., vertr. 23 Nov. v. Singapore. Holland Oost-Afrika lijn. Almelo, arr. 22 Nov. v. Beira te Tanga. Heemskerk, vertr. 23 Nov. v. Durban n. Delago»- baai. Holland—Zuid-Afrika Lijn. Bloemfontein, thui-sr., arr. 24 Nov. te Port Natal. Jagersiontein, uitr.., pass.. 24 Nov. Dakar. HollandWest-Afrika Lijn. Glio, arr. 25 Nov. v. West-Afrika te A'dam. Rotterdam—Zuid-Amerika Lijn. Alcor, thuisr., vertr. 24 Nov, v. St. Vincent. Aldabi, vertr. 23 Ngv. v.. Hamburg n. Bremen.. Zuiderdijk, uitr., vertr. 24 Nov. v. Gyon. Albireo, vertr. 23 N-ov. v. Hamburg n. Breinen. JavaBengalen Lijn. Ceram, vertr. 21 Nov. v. Batavia n. Calcutta. JavaNew-York Lijn. Banka, v. New-York a. Java, vertr. 94 Nor. r. Suez. Java—ChinaJapan Lij*. Tiikini, arr. 21 Nov. te Shanghai. Tjimanoek, arr. 23 Nor. r. Hongkong t» ShasgbaL BROEK OP LANGENDUK, 25 Nor. 1921. Grove uien, 18.70—19.60, drielingen! 11.70-- 13, peen 'f 7.70—9.10. roode kool 7.60-^10.10. kleinere 2.60—6.90, gel» kool f 4—6.80, kleiner» f 1..40—3.70, Deensch© witte f 8.90—6.60, klei ner© f 0.60—2.70, alles per 10Ö K.G.s bloemkool 18—15.60, per 100 stuks. VISSCHERIJBERICHTB*. 24 Nor. 1921. Aangevoerd door 14 korders: 420 mlddeltorgen p. stuk f 0.300.S5; 160 kleine tongen p. stuk 0.16; 2 kisten zet schol p, kist 16; 40 kisten kleine schol p. kist 2.50—4; 4 kabeljeuwen P. -stuk f 4. 25 Nor. 1921, Aangevoerd door 25 korden»; 2880 middelton*©* p. «tuk f 0.30—0.35 460 kleine tongen p. stuk f 0.15: 3 tarbotten p. «tuk f 4—6: 50 roggen ,p. -stuk 1.85; 10 kisten zetsohol p. kist f 14—16; 112 kisten kleine schol p. kist 7—12; 6 kisten echar p. kist f 84; 8 kisten «ohelvi-sch p. kist 12—15; door 1 garnalenvie»cher: 1Ö0 K.G, ge kookte garx-alen p. K.G, f 0,12; door 2 botrb- schare: 70 K.G. bot p. K.G, 0.48-0.58. I

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 9