Witte Costuums voor de tropen, Meubelen en St. Hicolaas-Cadeaux C. VAN TRIETp Ingezonden mededeellng. SPOORSTRAAT 126 HELDER. KLEERMAKERIJ en MODEZAAK tegen uiterst lagen prijs. RUSLAND. RUSLAND. Nansen over den hongersnood. VEREENIGDE STATEN. Storm op de Filippijnen. Uit Mönilla wordt gemeld, dat ln verschei dene steden ln de provincie Capoz, op het eiland Panay, op de Filippijnen, Zaterdag door een springvloed zijn getroffen tijdens een typhoon. Meer dan honderd personen werden gedood, terwijl aan den oogst en aan eigendommen groote schade werd toego- braoht. LUCHTVAART. Rondom de wereld. Instorting van een theatergebouw. To Brooklyn ls Dinsdag een in aanbouw zijnd thoatergebouw ingestort. Tien personen werden \foor zoover bekend, gedood, terwijl twaalf andere personen worden vermist, dlo naar mén aanneemt, onder de puinhoopen be dolven liggen. Dertig werklieden weraen ge wond. Toen het dak van het gebouw instortte, kwamen zware stalen balkeifterecht togen de muren van een nabijgelegen steenenfabrlek, waardoor deze eveneens instortte. Een ernstig ongeluk. Shackleton. MARINE-BEGROOTING. Voorloopig Verslag. Ingezonden mededeellng. KOOPT Uw In het MeubelmagazIJn B. J, QUAST, Langestraat 30. Prima wark i-i Laagste prijzen Altijd suooes- De hiërarchische weg. Naar aanleiding van de mededeellng in het rapport der BezulniglngeoommIssie-Rink, dat van de 2700 ambtenaren bij de Departemen ten van Algemeen Bestuur, in Den Haag bijna 600 belast zijn met het registreeren, bewairen, overschrijven en verzenden van brieven, zegt de schrijver van het Dagboek in de „Tel. INGEZONDEN. Moedercursus. Mijnheer do Redacteur! Wees zoo beleefd onderstaand stukje in Uw blad op te nemen. Bij voorbaat onzen dank. Dienstregeling E.S.O.N.A. is dat een stap in deze richting zal worden gedaan gedurende de liquidatie van het Angora-incident. Men schrijft aan de „N. Rott. Crt.": Volgens een zoo juist gepublioeerd besluit der Sowjetregeering, hebben alle burgers, corporaties en vennootschappen het reoht tot het opsporen en produceeren van goud en platina in Sowj et-Rusland. Al het op Rus sisch gebied gewonnen goud en platina moet echter aan den Staat worden afgedragen, aangezien het ais eigendom der Sowjetre- pübliek wordt beschouwd. iDe handel daarin of de 'uitvoer daarvan naar het buitenland is ten strengste verboden. iDe staat garan deert aan deugen©, die goud of platina aan den staat aflevert, de volle waarde daarvoor te zullen betalen. Deze betaling geschiedt geheel in geld of zoo dit gewensoht wordt in levensmiddelen of artikelen van dage- lij'ksoh gebruik. Reeds herhaaldelijk is medegedeeld, dat in Sowjet-Rusland met den nieuwen oecono- mischen koers ook een nieuwe kapitalisti sche financieel© politiek is begonnen. Naar het voorbeeld der West-Europeesche landen worden in Sowjet-Rusland belastingen inge voerd, waarvan men zeer belangrijke inkom sten verwacht. De volkscommissaris voor financiën liet zich dezer dagen tegenover een vertegenwoordiger van de „Iniwestja" over deze belastingen ais volgt uit: „In de eerste plaats is onze aandacht op een inkom stenbelasting gericht, die een belangrijk be drag zal opleveren.- De patentbelasting zal alleen in Moskou een tien milliard per maand opleveren. Verder wordt een zegelbelasting incero" rct, waarvan men een zeer aanzien lijk bedrag vernacht en ten slotte niog een grondbelasting. Van wijn moeten op hfet oogenbl'k reeds accijns worden betaald Deze zullen ook worden ingevoerd' voor ta bak, sigarettenhulzen, lucifers, koffie, thee bier, mineraalwater en buitenlandsohe suiker. In den oppersten volksraad wordt de vraag overwogen betreffende het verleenen van een concessie aan een Perzisch-Nederliand- scihe Maatschappij voor de vervaardiging van vet. 'De Mij. zal voor de concessie een kapitaal beschikbaar stellen van 5 millioen De iSowjetregeering zal voor 40 pet. in het aandeelenkapitiaal deelnemen, óf met grond stoffen öf met goud'. De Mij. garandeert, dat in de eerstvolgende drie jaar de met olie zaden bebouwde oppervlakte in Zuid-Rus land weder die van 1917 zal bereiken, zoodat ongeveer '25 millioen poed oliezaden zullen worden verkregen. Ook wil de- Mij. de groote vissoherijbedrijven in de Witte- m de Kas pische Zee overnemen om daardi or de her leving van de zeepindustrie te bevorderen Nansen heeft aan het „Russian famine-re- lleffund" meegedeeld, dat volgens de jong ste berichten uit de verschillende honger- snoodgebieden de toestanden huiveringwek kend zijn en veel erger dan men verwachtte Duizenden zijn stervende en alleen in het district Kazan moeten er vele honderd-dui zenden onvermijdelijk sterven in de komen de maanden tenzij er spoedig voldoende hulp wordt geboden. De Russische hongersnood ontwikkeld zich snel tot een der vreeselijk- ste oatastrofen uit de moderne geschiede nis en het is gebiedend noodzakelijk dat Eu ropa snel al het mogelijke doet om den toe stand te redden. Eynao, de Fransche onderstaats-secerta ris voor luchtvaart, heeft gisteren, naar uit Parijs gemeld wordt, proeven bijgewoonc die uitgevoerd werden niet een systeem van den Fransohen ingenieur Loth, waardoor een vliegtuig bij nevel en duisternis kan v gen en toch zijn richting bepalen. Er w den electromagnetisohe kabels op den grom gelegd en de vlieger kan tie golven, die daar van uitgaan, waarnemen door middel van een helm, die hij op heeft. Al naar de sterkte van de golven kan de vlieger weten of hij af wijkt van de richting, dl© door den kabe' aangegeven wordt De Engelsche vlieger Ross Smith, die ver leden jaar van Engeland naar Australië vloog, denkt er nog steeds over om een tocht rond om de wereld te maken. Achttien maanden nu reeds is hij Ibezig ,met zijn broer, het par cours te bestudeeren. De keuze van het toe stel is gevallen op de „Vickers-Amphibie" het vliegtuig, waarmeid© naar keuze, op het land of te water kan worden gedaald. En naar verluidt, in het voorjaar van 1922 zal de tooht ondernomen worden. Tot Tokio is de route bekend en verkend Hoe vandaar verder? Smith stelt zich niet voor van Japan regelrecht over den nog nooit overvlogen Stillen Ooeaan naar Canada te ■vliegen. Hij geeft er de voorkeur alan de kusten te volgen, langs Kaïmschatka naar Rehrin'g-Straat. Deze 100 K.M. breede water vlakte zal wel geen bezwaren geven. Dan is de aviateur dus in - Alaska en: in de lengte over Canada kan Montreal worden bereikt. Vandaar naar New Foundland en dan als laatste en zwaarste étappe de vlucht over den Atiantischen Oceaan naar Ierland. Deskundigen hebben Ross Smith den raat gegeven den tocht in omgekeerde richting te doen, teneinde met hef nog frissche toestel dit zwaarste parcours af te leggen. Maar de aviateur heeft te dien opzicht nog gegn be slissing genomen. Hij heeft echter wel ver zekerd in het voorjaar van 1922 te zullen ver trekken. Red Rluff, 1 December. Bij een botsing van een trein met een autobus met school kinderen te Proberta zijn verscheidene kin deren gedood. Er zijn vijf lijkjes gevonden, doch men vreest, dat er 13 dooden zijn in het geheel. Shackleton heeft besloten Rio de Janeiro in plaats van Kaapstad te maken tot de basis van zijn expeditie naar het Zuidpoolgebied. Averij noopte hem de „Quest" te Rio de Ja neiro te laten herstellen. De „Quest" zal den 5den December weer uitzeilen, met bestemming naar Zuid-Georgië en Shackleton zal ten uiterste toe trachten zijn schip door het ijs heen te drijven. De bioloog Wilkins en de geoloog Douglas zijn al op Zuid-Georgië aan het werk; de Quest zal daar, naar verwachting, tegen Kerstmis kun nen zijn en dan gaat de reis naar Enderb- land. Onderweg zal men dan nog trachten de ligging van Bouvet-eiland te bepalen en uit te maken of Thompson-eiland nu eigenlijk bestaat of niet. In het laatst van Januari zal de vaart door het ijs een aanvang nemen en nadat de expeditie zoo ver mogelijk de kust lijn van 't Zuidpool-land heeft verkend zal zij trachten half Maart weer uit het ijs los te komen en via Zuid-Georgië en Tristan da Cuncha naar Kaapstad stevenen om zoo mo gelijk daar in April of Mei aan te komen. Verschonen is het Voorloopig Verslag be treffende die Marinebegrooting. Wij ontlee- nen daaraan het volgende: Algemeen beleid. Verscheidene leden oor deelden, dat 'de wijze, waarop het marinebe- leid ten onzent al sinds jaren wordt gevoerd, zich kenmerkt door ©en volstrekt gemis aan ernst en leiding. De zaken worden zooveel mogelijk gaande gehouden, doch maatregelen ter bezuiniging of reorganisatie blijven ach terwege; ook voor de belangen van het per soneel wordt weinig gedaan. Het gevolg is, dat terwijl het eindcijfer der Marinebegroo ting van 20 millioen in 1914 tot thans' bijna ƒ60 millioen is opgeloopen, niettemin onze marine, zoowel wat (het materiaal als het per soneel betreft, voortdurend in beteekenis achteruitgaat. Des te ernstiger kwam men er tegen op, dat welgemeende pogingen, die de Kamer doet om in dien toestand eenige verandering te brengen, afstuiten op de tegenwerking van de zijde van het Departement. Men kon zich aan den indruk niet onttrekken, dat aldaar een streven bestaat, iden invloed van de Ka mer op de 'marinezaken zooveel mogelijk te weren. De benoeming van een Vlootcommis- sie, reeds jaren geleden toegezegd, blijft nog steeds uit. Men meende te weten, dat uitnoo- ligingen om in die commissie zitting te ne men in den afgeloopen vooi'zomer tot ver schillende personen waren gericht en vroeg waarom nog steeds niet tot de benoeming der. commissie is overgegaan. Gevraagd weild voorts of en zoo ja, wanneer de benoeming kan worden tegemoet gezien van de commissie, waarin ook eenige Kamer leden zouden zitting hebben, ter beoordeeling van de wensoheHjkheid van eenige bij nota van wijziging op de Marinebegrooting voor liet loopende dienstjaar geplaatste maatre gelen. Naar het oordeel dezer leden had tot dezen gang van zaken in zeer belangrijke mate de omstandigheid bijgedragen, dnt het beheer van het Departement van Marine thans reeds gedurende drie jaar door een Minister van 1 Marine ad interim wordt gevoerd. Hieraan waren alle nadeelen van een tijdelijk bewind verbonden zonder dat de voordeelen. door de voorstanders van het wetsontwerp tot instel ling van een Departement van Defensie van een samenvoeging der Departementen van Marine en Oorlog verwacht, werden genoten. Deze nadoelen werden nog verscherpt, door dat het Departement van Marine binnen en kele jaren meermalen van tijdelijk bewinds man wisselde. Het Is te begrijpen, dat aldus de^eldlng der marinezaken meer en imeer in randen moest komen van de ambtenaren van iet Departement en dat bij die ambtenaren de neiging moest postvatten niet meer te doen dan de zakon loopende te houden. Den tegehwoordigen bewindsman, eerst kort geleden als zoodanig opgetreden, wensohte men van een en ander geen verwijt te maken. Men zou het evenwel op prijs stel len te vernemen hoe hij over deze 'tijdelijke samenvoeging denkt en in welke mate door hem een definitieve oplossing wordt ge wensoht, Wel maakten verscheidene leden van een en ander een ernstige grief aan dit Kabinet, dat, door den geschetsten onregel- matigen toestand langer te doen voortduren dan noodig is, een behoorlijke oplossing van het marinevraagstuk heeft belemmerd. Andere leden, die dit gevoelen deelden, meenden intusschen, dat ook de Kamer in dezen niet aan critiek ontkomt. Waar de Re geering niet op de behandeling van boven bedoeld wetsontwerp aandrong, had de aan drang tot behandeling van de Kamer kunnen uitgaan. Vele leden hadden met leedwezen gezien, dat het eindcijfer der begrooting opnieuw met bijna 7 millioen is gestegen. Zou zoo danige stijging reeds op zichzelf in hooge mate bedenkelijk zijn, des te meer hadden zij daartegen bezwaar met het oog op den ernstigen toestand van 's lands financiën. Ook die leden, die op den voorgrond stel den, dat zij het bezit van een besoheiden, doch goed geoutilleerde vloot onder de tegen woordige tijdsomstandigheden voor ons land vooralsnocr onmisbaar achtten, betreurden evenzeer de belangrijke stijging van het eind cijfer. Zij misten in deze begrooting elk be- ijs, diat op doeltreffende wijze naar bezuini ging is gestreefd. Deze leden drongen er met klem op aan', dat de Minister aandacht zou partement en voorts zou nagaan, of door re organisatie van de werven en van het etablis sement te Amsterdam bezuiniging zou zijn te verkrijgen. schenken aan een reorganisatie van zijn De- Versohillende leden waren ontstemd over de stoornis, welke het georganiseerd overleg bi) het marinepersoneel ondervindt. Welke stappen is de Minister voornemens te doen om het georganiseerd overleg tot zijn recht te doen komen? Ligt het ia het voor nemen der Regeering ook voor de burger werklieden, ressorteerende onder het Depar tement van Marine, georganiseerd overleg in het leven te roepen; zoo ja, hoever is die voor bereiding daarvan thans gevorderd? In welk stadium bevinden zich de werk zaamheden der Commissies tot regeling van den rechtstoestand van het personeel? Wanneer is de invoering tegemoet te zien van het nieuw-vastgesteld Wetboek van Mili tair Strafrecht en van de Wet op de Krijgs tucht? Hoe staat het met de instelling van een Tuchtraad en van de toepassing der voor waardelijke veroordeeling in disciplinaire strafzaken? Opnieuw drongen sommige leden aan op de aanstelling van een adviseur voor sociale aangelegenheden. Andere leden achtten dit ongewenscht. Sommige leden drongen aan op intrekking van de beschikking van den Mi nister van Marine a. i., den heer Van IJssel- steyn, waarhij den marineofficieren verboden is in het openbaar over marineaangelegenhe den te spreken. Is reeds uitvoering gegeven aan den maat regel, dat officieren en onderofficieren boven den korporaalsrang, die voor een 4-jarig ver blijf in de tropen in aanmerking wenschen te komen, hun gezinnen naar Oost-lndië mogen medenemen? Zoo ja, hoe heeft deze maatregel gewerkt? Nadrukkelijk werd gevraagd, geen proef' nemingen te nemen in de richting van het leggen van verband tusscben de bezoldiging van het marinepersoneel en dat der burger lijk© ambtenaren, zonder den vertegenwoor digers van alle belanghebbenden ruime gele genheid te hebben gegeven van hun geyoelen te doen blijken. Andere leden meenden te weten, dat ook onder het korps der in Indië dienende zeeofficieren ontstemming heerscht omdat de door hen genoten bezoldiging te laag wordt geacht in verhouding tot die van het mindere personeel. Eenige leden betoogden de noodzakelijk beid te zorgen dat althans het beroepskader niet afbrokkelt. Overigens meenden deze le den, dat men in de zeemacht zooveel mogelijk bevaren zeelieden moest opnemen en dat men de koopvaardij nfoest incorpereeren in de marine. Aangedrongen werd op publicatie van het rapport der commissie ter bestudeering van de vraag, in hoeverre meer dan tot dusver bij de marine gebruik zou kunnen worden ge maakt van reservepersoneel. Klachten wor den geuit over de onbevredigende regeling van de bevordering van 2e luitenants ter zee tot le luitenants ter zee. Gevraagd werd of de uitrustingskosten, welke vergoed worden aan zeeofficieren, die naar Indië worden gedetacheerd, niet te laag zijn. Eenige leden begrepen niet waarom, indien de marlnedagen niet van het marinebestuur itgaan, en ook niet tot aanmoediging van dienstneming worden georganiseerd, het Rijk zich niettemin zoo hooge kosten daarvoor ge troost. Was het de bedoeling «en fonds te onnen voor de slachtoffers der mobilisatie, an ware het nuttiger dit geld rechtstreeks n de kas van dat fonds te storten. Overigens eeurden deze leden de deelneming vanwege iet Departement aan deze marlnedagen ten sterkste af. H. i. diende de Overheid' zelf voor afdoende ondersteuning van. de nagelaten jetrekkingen der bedoelde 'personen te zor gen en te voorkomen, dat om in de nooddruft "ezer nagelaten betrekkingen te voorzien, eestelijknedon als deze marlnedagen, geor ganiseerd worden. Gewezen werd op de moeilijkheden, welke zich voordoen bij de uitreiking aan schepe lingen van een certificaat van aanbeveling bij ontslag. Verscheidene leden wareh niet weinig ver' ontrust door do mededeellng, dat in 1922 be langrijke uitgaven zullen moeten worden ge daan aan herstelling van bulten dienst gesteld of te stellen materieel. In verband met de noodzakelijkheid van bezuiniging word opnieuw de aandacht ge vestigd op het voor ons land te groot aantal kostbare marine-stations. Gevraagd werd aan wiens schuld hot zin ken van de „O 8" ln het marinebassin te val met betrekking tot de onderafdeeilng Materieel der Zeemacht van Rijkswerven, maritieme etablissementen en inrichtingen. Zoo achtten verscheidene leden een totale uitgave van naar schatting 240.000 voor het vervangen van den westelijken kaaimuur aan de buitenhaven te Hellevoetsluls, het vernieu wen van een stel deuren aan de zeedoksnus aldaar en het herstellen van de kappen van het eikenhoutmagazijn kwalijk te verdedigen, waar Hellevoetsluis ai® marinestation nauwe lijks meer dienst doet. Sommige leden dron gen op opheffing van dit station aan. Aangedrongen werd1 op de indienststelling van een beter stoomvaartuig voor het ver voer van en naar het vliegkamp de Mok. Ook met 'betrekking tot de onderafdeeling Personeel der Zeemacht, werden vele wen schen geuit en inlichtingen gevraagd. Ge klaagd werd o. a., dat de mariniers te Rotter dam velddienstoefeningen moeten verrichten in lakensohe kleeding. Men had vernomen, dat het Korps stafmu zikanten van Helder, te zamen ruim 50 per sonen, zeer onlangs naar Vlissingen is ge dirigeerd om daar ten dienste van een parti culier feestcomité tegen een vergoeding van 300 muziekuitvoeringen te geven, nadat onderhandelingen van bedoeld comité met de Koninklijke Militaire Kapel te 's-Gravenhage welke 2000 vroeg en het comité slechts tot Het gaat op zoo'n Ministerie aldus toe: Zijne Excellentie herinnert zich plotseling, dat hij 'zijn vriendinnetje een briefje heeft te schrijven en hij schelt zijn bode. Pieterse! Excellentie.... Pieterse, ik moet een brief schrijven. Excellentie, het zal niet gaan. Iedereen is 'bC'Zot#* Best, Pieterse. Waarschuw me als er iemand vrij is- Drie uur later komt Pieterse terug. Excellentie. Pieterse? Wij zijn klaar, Excellentie. Dank je, Pieterse. Excellentie schrijft zijn briefje in het klad, op den achterkant van een nog niet 'behan deld wetsontwerp, dat iedereen al lang ver geten is. Pieterse legt het op een zilveren blaadje en brengt het krabbeltje naar den secretaris-generaal. Deze haalt de taalfouten er uit en stuurt wijten ls. Gevraagd werd naar de aangerichte schade en of maatregelen zijn genomen om herhaling te voorkomen. Aanbouw van duikbooten. Men wensohte te vernemen, waarom de Regeering niet voor nemens is in het volgend jaar over te gaan tot den aanbouw van de „O 12", „O 13" en „O 14". .Voorts werden inlichtingen gevraagd om trent de door de Regeering gevolgde gedrags lijn met betrekking tot den aankoop van Die selmotoren voor de in aanbouw zijnde duik booten. Was men juist ingelicht dan zou de Duitsche Dieselmotorenfabriek indertijd een zeer voordeelig aanbod van zoodanige moto ren, die reeds in Nederland aanwezig waren, aan het Rijk hebben gedaan; het Rijk zou echter dit aanbod, hoewel het van behoorlijke garantiën voorzien was, niet aangenomen hebben, met het gevolg, dat,een bedrag van ongeveer 300.000 meer voor dezelfde mo toren.moest besteed worden. Herstelling en afbraak van materieel. Ge vraagd werd welke bedragen voor de herstel ling van „De Zeven Provinciën" zijn uitge geven en of dit schip thans weder geheel zeewaardig is.4) Er waren leden, die het gewensoht achtten,, de afbraak van uit de sterkte afgevoerde schepen zooveel mogelijk op de eigen werf te doen geschieden. Aangedrongen werd op verbetering van de inrichting van den Politieschoener „Zee hond" en van het wachtschip „Emma". Bij de bespreking van de artikelen der be grooting werden met betrekking tot de kos ten van beheer en administratie verschillende inlichtingen gevraagd. Hetzelfde u-as het ge sprongen. Men meende te weten, dat de leden van het korps stafmuzikanten ter wille der zuinigheid zouden zijn teruggekeerd per „Z 2", ,yZ 7" en „Triton", vaartuigen van zeer geringe accomodatie en oomfort en zonder voldoende reddingsmiddelen voor een zoo sterk vermeerderde bezetting, indien niet door het zenden van een telegram aan den Minister verkregen was, dat ongeveer de helft van het korps de terugreis per trein mocht doen. Ten aanzien van deze aangele genheid werden verschillende Inlichtingen gevraagd. Een muziekcommissie als die te Helder, oordeelden de leden, die deze quaestie ter siprake brachten, is geheel uit den tijd. Men vroeg, welke regelen ten deze (medezeg genschap van het korps) gelden voor de Kon. Mik Kapel te 's-Gravenhage. Verscheidene leden hadden met belangstel ling kennis genomen van de nieuwe bepalin gen omtrent de opleiding der matrozen te Gorinchem. Zij gaven echter in overweging den aannemingssleeftijd' (minimum 161/» jaar) met twee jaren te verlagen, den proef tijd van drie maanden te behouden, doch daarna den jongelieden nog twee jaar de ge legenheid te geven tot verbreking van het dienstverband, onder gebondenheid van te rugbetaling van de aan' hen bestede oplei- dingskosten, doch onder genot van een even redig deel der premie, terwijl voorts, evenals thans, uitzending naar Indië niet zou moeten geschieden voor het bereiken van den 18-jari- gen leeftijd. Met bevreemding had men kennis genomen van de bepaling, dat de nieuw-opgeleiden voor een tijdvak van drie jaren zullen worden uit gezonden naar Ned.-Indië. Men achtte dit in strijd met de meermalen door de Regeering gedane toezegging, dat het verblijf aldaar tot 2 jaren zou worden beperkt. Men verzocht voorts overlegging aan de Kamer van een aantal exemplaren van het propaganda-geschrift, dat in verhand met de nieuwe opleiding schijnt te zijn verspreid. Ook wenschte men te vernemen hoeveel jon gelieden zioh tot heden hebben aangemeld en hoeveel van hen zijn afgewezen, met vermel ding van leeftijden en tot welke kerkgenoot schappen de aangenomen jongens behooren. Verscheidene leden achtten de opleidingen bij de marine, in het bijzonder die van de adelborsten, op veel te kostbaren voet inge- rioht. Door verschillende leden werd voorts de door de Regeering aangenomen samenvoe ging van de militaire vooropleiding van offi cieren van de land- en van de zeemacht, door overplaatsing van de Adspirantensohool te dreoht tu: Dord naar de Cadettenschool te Alk maar ter sprake gebracht. Bij de afdeeling voor kosten van genees kundige verpleging werd gewezen op het toenemend aantal gevallen van venerische ziekten bij het marinepersoneel. Eenige leden zouden gaarne omtrent de taak der onlangs ingestelde damescommissie, belast met toezicht op de huishoudelijke aan gelegenheden ln het marinehospitaal te Hel der, nader worden ingelicht. Bestaat het voor nemen, aan Instituten van dezen aard nog uitbreiding te geven? Voorts werd onder moer nog door eenige leden betoogd, dat voor de verzorging van de geestelijke belangen van het personeel meer «hoorde te wordon gedaan dan thans ge schiedt. Men had vernomen, dat een der aan de vloot verbonden geestelijke leiders onlangs een rede had gehouden voor het vlootperso- neel over een politiek onderwerp. Men vroeg of men ten deze Juist was ingelicht, en zoo ja, of dan dezen functionaris niet de opdracht op de i's zet en de n's aandikt. Deze geeft het, per bode, aan den referendaris, die het leest, er een paar taalf outen in maakt en het door stuurt aan den hoofdcommies, die beslist op welk formaat het geschreven moet worden. De hoof'd-oommies schelt een bod© en draagt hem op te informeeren of het bedoelde for maat nog aanwezig is. Het is er. Den com mies wordt opgedragen het kladje in het klad over te schrijven. Deze laat z'n 'bode komen ieder ambtenaar op 'n Ministerie heeft z'n 'eigen bode die het klad van het kladje naar den klerk brengt, die het klad van het kladje netjes overschrijft op een klad., waar na deze zijn bode ontbiedt, dewelke het 'klad van het klad van het kladje naar de typiste brengt, die het in het klad tikt. Waarna het getikte stnk, langs den hierar- chischen weg, via den klerk, den commies, den hoofd-commies, 'den referendaris, den raad-adviseur en den secr.-generaöl, den Mi nister bereikt, die het voor „goedgekeurd'' parafeert, waarna het, langs den hierarchi- schen weg naar de expeditie terugkeert en als het drie dagen daarna verzonden wordt, is het vriendinnetje al overleden of met een cavalerie-officier op stap. De geschreven kladjes worden daarna zorg vuldig genummerd, op volgorde gelegd en verscheurd, terwijl de doorslagen in het ar chief worden opgeborgen, natuurlijk langs den hierarohischen weg. Zoo worden dagelijks 600 man in Den Haag zoet en door ons, belatting-betalers, in het leven gehouden. De winter is ingetreden en een slechte tijd is er dientengevolge aangebroken voor onze vogels. Hulp moet er nu worden verleend, overal in ons landi, want de vogels vervullen een belangrijke rol in de natuur en een aan zienlijke vermindering van den vogelstand kan voor onze cultuur hoogst nadeelig wor den. Naar schatting kwam in het voorjaar van 1917 de helft onzer omeezen van kou ep hon ger om en een dergelijk verlies moet thans vermeden worden. Dat kan gemakkelijk, indien er overal voor voedsel gezorgd wordt. Een eenvoudig eigen gemaakt voedertafeltje, ter hoogte ongeveer van ll/« Meter lokt al heel spoedig meezen, roodborstjes, lijsters, spreeuwen, enz. Hennepzaad', broodkruim, gekookte aardap pels, fijngesneden kaaskorsten, beenderen en afval van vleesoh en spek, alles wordt met graagte verorberd'. Ieder heeft wel iets eet baars voor onze vogels, want kieskeurig zijn zij allerminst in den winter. Op de bekende vetbollen, apennootjes, oocosnoot, enz. zijn tal van vogels verzot. Een ondiep bord met water is- ook van groot belang, want water is even noodig als voedsel. Vergeet de vogels niet; Uwe kinderen vin den een bron valn voortdurend genot in de voederplaatsen. Het Hoofdbestuur der Nederlandsohe Vereenilging tot Bescherming van Vogels, /Dr. J. Büttlkofer, Voorzitter. Dr. A. E. H. Swaen, Secretaris. ware te geven, zich bij zijn werkzaamheden niet op het terrein der politiek te bewegen. Met betrekking tot het loodswezen drong men er met klem op aan, dat ten spoedigste de loodsdienst in de Wielingen van moderne 'snelvarende stoamloodsvaartuigen zou wor den voorzien tot een zoodanig aantal, dat zon der onderbreking twee zulke vaartuigen althans om te beginnen één aanwezig zijn bij de West-lHinder en de Wandelaar. Naar mate de behoefte blijkt, zou naar het oordeel dezer leden het aantal vaartuigen moeten worden uitgebreid. Vele ledén oordeelden, dat reeds thans be- angrijke bezuinigingen in' den loodsdienst in het Vlie zouden kunnen worden ingevoerd. Sommige leden meenden, dat het aanbeve ling zou verdienen van verderen aankoop van zeilschepen voor den loodsdienst af te zien en bij voorkeur stoomloodsvaartuigen te be zigen. Nog verschillende andere opmerkingen Werden met betrekking tot het loodswezen gemaakt, en ook drong men er op aan afge keurde loodsen, die veelal voot den dienst ongesohikt worden door kleine gezichtsdefec ten, maar overigens nog geheel valide zijn, zooveel mogelijk te plaatsen in voor hen ge schikte betrekkingen, h.v. als commissarissen van het loodswezen. In de eerstvolgende weken zal door onze afdeeling van „Het Witte Kruis" een Moo- deTcursus worden gegeven. Deze zal bestaan uit ongeveer 12 lessen. Den eersten keer ho pen wij samen te komen; op 2 Januari 1922. De cursus wordt gegeven door Mej. E. Wachter te Amsterdam, docente van' de vereeniging „Het Witte Kruis" en is toegan kelijk voor alle vrouwen en meisdes boven de 18 jaar. De Oommissie voor zuigelingenbescher ming raadt ten sterkste aan, aan alle vrou wen en, meisjes boven de 18 jaar, om dezen cursus te gaan bezoeken, aangezien het voortdurend blijkt, dat zelfs bij goede zorg der moeders, uit onwetendheid veel ge schiedt ten nadeele van den zuigeling. Iedere vrouw moet weten hoe moeder en kiind te behandelen. Onzerzijds bevelen wij dezen cursus har- telijk aan. Er zal voor ailleni hetzij meer, het zij minder te leeren zijn, met welke kennis wij ons zelf of anderen later kunnen helpen. Namens het Bestuur van de Plaatse lijke Afd. van „Het Witte Kruis". De Commissie van Rapporteurs merkt op, dat na het afdeelingsonderzoek bericht werd ontvangen, dat de „Zeven Provinciën" op de eerste uitreis na de reparatie wegens een ongeval aan de stuurinrichting in de haven varf Portsmouth binnenliep en vervol gens vandaar gesleept werd naar Spitfhead. Zij verzoekt de Regeering de Kamer ten deze nader te willen inliohten. Van Helder alle weekdagen, behalve Dinsdags, 's morgens 7.45. Van Amsterdam alle weekdagen 9-30

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 2