IERLAND. De Valera heeft Zaterdag het Dail Eire- onn-kabinet bijeengeroepen onmiddellijk na aankomst van Collina en de andere Sinn Fein-gedelegeerden uit Londen, die met ver traging arriveerden, ten gevolge van een botsing, welke dien ochtend tussdhen het s.s. Cambria", waarop zij reisden, en een schoe ner in d'e Iersche Zee plaats had. De schoe ner zonk, waarbij drie leden der bemanning verdronken. De „Cambria" was genoodzaakt naar Holyhead terug te keeren en de pas sagiers over te laden. FRANKRIJK. Minister-conferentie te Parijs. Het proces Landru. BELGIE. De tramstaking te Brussel. Zeeliedencongres te Antwerpen. Een Fordfabriek te Antwerpep. DENEMARKEN. SieeswQk. OOSTENRIJK. De duurtetroebelen te Weenen. ITALIË. Tegen de Duitsche indringing. RUSLAND. Het leven der arbeiders. De salarissen. Het reizen. De inkomens der koetsiers. De opstand in de Oekraïne. RUSLAND. Een nieuwe bourgeoisie. IJsbrekers voor Rusland. VEREENIGDE STATEN.. Arbeidsconflicten. Treinbotsing. AUSTRALIË. Een stoomvaartdienst van het Australische gemeentebest. Gewapende Badjo's. LUCHTVAART. BINNENLAND. Inkomstenbelasting. Winkelsluiting. De „Tubantia". Zomertijd, Congres der S. D. A. P. De melkprijs in N. en Z.-HolIand. Verlaging melkprijs. Uitvoer van melk. De Vleeschkeuripgswet Verplaatsing stoomvaartlijn. Uit de metaalnijverheid. en ook over den toeneanend-en handel in ver doovingsmiddelen in die dagen. „Spoedig na het uitbreken van den oorlog werden strenge maatregelen genomen tegen het gebruik van dergelijke middelen. Het heette, dat oooaïne was Ingevoerd door Ame rikanen en Canadeezen en het gebruik ver spreidde zloh ernstig onder, de militairen en dreigde hun weerstandsvermogen te vermin deren, doch ook onder de burgers nam het eebruik toe. Tegen dit euVel bestond slechts |y.n middel, n.1. om tegen den handel in die artikelen zulke strenge maatregelen te tref fen dat die handel hoogst gevaarlijk werd werden dan ook strenge straffen op gesteld voor hen, die er zich mede bezighielden. Er en van dat oogenfolik af kon de politie er zich mede bemoeien. Ik heb nooit kunnen uitmaken of die zucht naar cocaïne slechts een oorlogs-ondeugd was, dan wel gevolg van persoonlijke neigingen. De cocaïne werd in de straten aan ongeluk- lage vrouwen clandestien gevent door schur ken die tegen schandelijke prijzen pakjes er van verkochten. Dat de oorlogs-spanning er ■veel mede te doen had, geloof, ik heslist, want In die dagen nam ook het opium-gebruik toe en o. a. deed de politie een inval in een Chi- neesch opium-huis, waar een collectie zonder linge opium-pijpen werd: gevonden. De politie kan vele handelaars in den val doen loop-en, en zóó streng werden zij gevonnisd, dat de prijzen van de verdoovingsmiddelen honderd voudig stegen. De moeilijkheid ten aanzien van opium, oocaïne en andere zaken van dien aard was altijd, dat ze zoo gemakkelijk konden worden verborgen. Wij kregen in dien tijd ook een mededeeling, dat een echtpaar naar het Verre Oosten vertrokken was met genoeg opium en cocaïne om een geheel© 'Chineesche pro vincie versteld te doen staan. Maar de doua nen te Hong Kong waren telegrafisch ge waarschuwd'. Toen het echtpaar daar landde het waren twee bemiddelde personen scheen hun bagage niets verdachts te be vatten, doch nauwkeurig onderzoek deed op merken, dat de wanden hunner koffers eigen aardig dik waren. De douanen sneden toen tussdhen verdoovingsmiddelen tot een waarde hier en daar in die wanden en vonden daar van ongeveer 10.000. Na een zitting van twee uren verdaagde bet Kabinet tot 's avonds. Griffith zou Zon dag met het antwoord van Sinn Fein op de regeeringsvooristellen naar Londen terug- keeren. De andere gedelegeerden worden den 6en December te Londen verwacht. Londen, 6 Dec. In de Iersrihe kwestie is overeenstemming bereikt. Het Fransche departement van buiten- landsdhe zaken bevestigt, dat er sprake is van een ontmoeting binnenkort der minis ters van buitenlamdsche zaken van Enge land, Frankrijk en Italië, om in de eerste plaats te spreken over de quaestie van het nabije Oosten en waarschijnlijk om ook over de andere actueele quaesties te beraadsla gen, speciaal over de schadevergoeding. Landru, die, naar men weet, ter dood is veroordeeld, heeft tegen dit vonnis cassatie aangeteekend. De correspondent van de N. Rott. Crt. te Parijs meldt nog: De zaak Landru is nog niet uit de wereld. Mr. de Moro Giafferri, Landru's verdediger, zegt tijdens het geding getwijfeld te hebben aan zijn onschuld, maar na een gesprek met den veroordeelde neemt hij de mogelijkheid eener gereohtelijke dwaling aan, waartoe Landru's houding aanleiding zou hebben ge- Ïeven. De advocaat acht het niet onmogelijk, at eenige verdwenen vrouwen weer opdui ken:. Geen sooialiatiache Ministers. Naar uit Brussel gemeld wordt, heeft het congres der Belgische socialisten' zich uit gesproken tegen het deelnemen aan de re- Seering. Ex-minister Vandervelde zeide o.m. at de partij er op was aangewezen een krachtige oppostie te voeren. Brussel, 6 December. De stakers hebben zloh met 8527 tegen 709 stemmen en 100 blanco, uitgesproken, voor de voortzetting van de staking. Na afloop van deze stem ming hebben de afgevaardigden van het per soneel beraadslaagd met den eersten minis ter van arbeid, prof. Mobaim. De vertegen woordiger van de trammaatschappij was ook aanwezig. Men heeft 'lang geconfereerd-, tot 11 uur.. De shakers waren geneigd, 30 werk lieden op te offeren. De maatschappij ver langt er 65. Ongeveer 250 werklieden zouden niet onmiddellijk weer worden aangenomen 65 voorgoed worden ontslagen en de 200 overigen slechts geleidelijk, naarmate de dienst het eischt, worden aangesteld. De directie wenschte geen genoegen te nemen met de uiterste opofferingen van de arbei ders, maar vroeg tweemaal zoo veel. De staking wordt dus voortgezet. Brussel, 5 December. De Peuple meldt, dat het internationale zeeliedencongres te Ant werpen, waaraan Engelsche, Belgische, Ne- derlandsche, Noorsche en Duitsche afgevaar digden hebben deelgenomen, met algemeene stemmen besloten heeft de pogingen van de Engelsohe transportarbeidersfederatie en de Engelsche zeeliedenbond om de Engelsche zeelieden te organiseeren op den grondslag van de internationale transportarbeidersfede ratie te steunen. De meedeellngen van de Engelsche en Noorsche afgevaardigden no pens de actie tegen de belangen der werk lieden van de organisatie van Havelock Wil- son leidden tot een besluit, dat alle recht- streeksch of middellijk aangesloten vereeni- gingen alle betrekkingen met Havelock Wil- son moeten afbreken. Men besloot voorts een krachtige aotle op touw te zetten om de zee lieden tot aansluiting bij de Internationale transportarfbelderstfederatle te brengen. In Januari komt een nieuw congros bijeen om de maatregelen te overwegen om de zee lieden uit alle takken van het bedrijf, welke bij de federatie zijn aangesloten te steunen in een verzet tegen de verlaging van gage, waarmee de patroons hen bedreigen. De Nederlandsohe K. v. K. te New York meldt, dat Ford voornemens is een fabriek te Antwerpen op te riohten en de benOodigd- heden daarvoor in Europa zal aankoopen. Naar uit Kopenhagen wordt gemeld, is bij de onderhandelingen over de water- en dijk- toestanden in het Sl-eeswijksche grensgebied besloten een grens-watercoimimissie in te stellen. Tegen de 'beslissingen dezer commis sie staat beroep bij een opperoommissie open, welke zal zijn samengesteld uit twee vertegen woordigers van Duitschland en Denemarken en een onpartijdig voorzitter, wiens benoe ming aan de Nederlandsohe regeering zal worden verzocht. Sir William Goode, zelf een slachtoffer der Weensche opstootjes, heeft verklaard, dat de beweging niet van- bolsjewiekschen aard is, maar een uiting van wanhoop der arbeiders klasse tengevolge van de verhoogde levens- kosten. Goode acht de uitbarsting een voor bode van ernstiger dingen,' tenzij Oostenrijk financieel gesteund wordt om de huidige crisis te boven te kunnen komen. In alle bedrijven is de arbeid hervat. Slechts kleine groepen communistische arbeiders maken nog propaganda voor een voortzetten van de staking. De openbare gebouwen, de bainken en de beurs worden door de politie beschermd'. Het communistische blad die ,)Rote Kalme" is in beslag genomen. Dege nen, die op heeter-daad betrapt zijn bij de plunderingen, zijn overgeleverd- aan het ge recht. Een groot aantal gearresteerden zou 3 December weder in vrijheid gesteld worden. In den Senaat is een langdurig debat ge voerd over de middelen, welke Duitschland toepast om in Italië door te dringen. Orlando legde er den nadruk op dat Italië door Duitsche producten is overstroomd, en drong aan op maatregelen tot bescherming der Italiaansche industrier Belotti, minister van handel, erkende den ernst van den toestand, welke naar zijn meening voortspruit uit het verschil dat be staat in de in Duitschland en Italië van krachtzijnde loonschaal. Toch was hij van oordeel dat uitzonderingsmaatregelen tegen over Duitschland thans onmogelijk zijn, te meer nu de vrijheid van' handeldrijven afge kondigd is. De ,jZeeman", het orgaan der Nederland sohe Zeeliedenvereeniging „Eendracht", be vat een brief uit Rusland, waarin de schrij ver, die naar uit een noot der -redactie blijkt expres een reis naar Rusland heeft ondernomen, omdat hij mede een der voor standers was van- het congres voor trans portarbeiders, dat enkele maanden geleden te Petrograd is gehouden, zijn indrukken weergeeft over het leven der arbeiders in de bolsjewistische maatschap-pij. De arbeiders worden hier gedwongen tot werken, zoo zegt hij. Hij of zij die niet wil, gaat de gevangenis in of wordt doodgescho ten. Vrouwen werken van 18 tot en met 40 jaar, mannen van 16 tot en met 50 jaar. Zie ken hebben, indien het er is, alles, zooals dokter, eten, kleeren, enz., vrij. Eens per jaar krijgen de menschen één stuk kleeren, -maar men moet nemen wat men krijgt, dus meestal niet wat men moo- dig heeft. Hier vloeit dus uit voort, -dat vele men-schen weer onder elkander knoeien en woekeren. Er komt echter nog hij, dat om recht te kunnen do-en geiden -op -een klee- dingstuk, men eerst 6 maanden gewerkt m-oet hebben, 't Gebeurt dan ook dikwijls, dat menschen honderd-en mijlen ver uit het land komen, om werk te verrichten, en na afloop als beesten in een groote loods, zon der bed of dekens, op de planken te slapen worden gelegd. Velen zijn dan ook d-e wan hoop nabij, zelfmoord is hier niet vreemd, gewoonlijk hangen de menschen zich op. Stompzinnige gelatenheid leest men op ieders gezicht. Ik heb er dikwijls ondervin- ding van gehad, dat zij elkaar wantrouwden. Zij zijn verplicht te blijven waar zij zijn, en mogen niet zonder permissie van den hoofd man of daartoe gemachtigde, hun plaats verlaten, kortom, het zijn totaal willooze wezens. Wanneer een man of een vrouw 50 jaar oud is, moeten zij in een besjeshuis, waar zij 't al even slecht hebben, als in eigen huis; 't maakt niets uit of zij kinderen heb ben of niet, zij moeten. In het plaatsje waar ik was, leefde een 55 jaar -oude vrouw geheel van 't afval, dat zij -op straat vond, en wat ?ij kreeg van -den bedelstaf. Zij w-as van alle rechten verstoken, omdat zij geweigerd had in "t besjeshuis te gaan. Vrouwen met kinderen boven de 6 jaar en beneden het aantal 5 moeten ook werken, dus de kind-eren missen alle moederlijke zorg en brengen elkander groot. Van de 100 menschen zijn er geen tien, die het bolsje wisme omhelzen, maar zij moe-ten. De arbeidsdag is 8 uur, is er echter geen volk genoeg, dan 12 uur, en zijn er veel-, dan 6 uur. Als ik zoo die menigte bezag, kon ik er geen anderen naam voor vinden dan een havelooze lappeft-menigte. iDe meesten loo p-en in oude gescheurde soldaten-kleeren. Geneesmiddelen zijn er bijna niet te krij gen, op kleine plaatsen in 't geheel niet; vele menschen komen dan ook hij ons aan boord om hulp vragen. Toch kan ik niet zeggen, dat zij slecht gehumeurd zün. maar als je wat vraagt over de bolsjewiki, kijken ze elkander aan, en er is niemand die wat zegt. Voor een stuk zeep of wat tabak krijg je echter nog wel wat Io«. Timmerlieden, schoenmakers, metselaars, houtzagers, kantoorbedienden en daarmee gelijkgestelden -hebben 1 pond brood per dag, 4 pond visch per maand en 4000 ft 5000 roebel per maand. Doch een groot verschil ls het met de bootwerkers(sters), die 81/» ft 4 pond 'brood per dag hebben, benevens een grootere hoeveelheid vlsoh per imaand en 40.000 ft 50.000 roebel (4 ft 5 guldon) per dag, doch alleen als zij werken; als er niet ge werkt kan worden, hebben Zij hetzelfde als de rest. Preobrajenski, toegevoegd volkscommissa ris, beklaagt zich in de Prawda erover, dat. de sowjet-bureaux de tractementen der amb tenaren maar opdrijven zo-nder met den zeer moeilijken toestand van de Russische schat kist rekening te houden. Het minimum sala ris der bedienden in een bureau is per maand 800.000 roebel. Als dat zoo doorgaat meent Preobrajenski, dat Rusland in 1 jaar meer pa piergeld zal uitgeven dan in 4 jaar werd aan gemaakt. Sedert eenigen tijd is het reizen in Sowjet- Rusland niet meer kosteloos. Integendeel is het verschrikkelijk duur geworden. Dit heeft tengevolge, dat een aantal menschen een spoorwegkaartje niet betalen kunnen. Als ze nu toch op reis moeten, probeeren ze het maar zonder kaartje. Het aantal, der zonder kaartje reizenden is zoo groot geworden, dat er thans besloten is tot zeer strenge maatre gelen tegen deze personen. Als ze gesnapt worden, moeten ze bij wijze van boete drie maal het gewone tarief betalen. Als ze het daarvoor noodige geld niet hebben worden ze gevangen genomen en naar een der kampen voor dwangarbeid gevoerd. Ze moeten daar dan 3 maanden lang dwangarbeid verrichten bij wijze van afbetaling van de opgelegde boete. De Krasnaja Gazeta van 25 November deelt mede, dat er te St. Petersburg thans niet al leen weer de gewone eenvoudige huurrijtuig- jes (Waftjki) op straat te krijgen, zijn, maar o-ok de veel duurdere -luxe rijtuig-en, de ïich- atsji. Het bedrijf van huurkoetsier werpt ook weer als van ouds een goede winst af. De gewone koetsier verdient van 200.000 tot 300.000 roebel per dag, de voorname luxe koetsier meer dan een millioen. Daarbij moet men niet vergeten, dat een poed haver 80.000 roebel kost. Een klein ritje, dat vroeger een 25 kopeken kostte, moet nu ook met onge veer 75.000 roebel betaald worden. Een paard kost in Rusland van 15 tot 30 millioen roebeL Men meldt uit Lemberg d.d. 28 Novem ber: Volgens hier ontvangen berichten wordt de stad Kiëff door de burgerbevolking ont ruimd. De bolsjewiki graven voor de stad loopgraven. Hun linie loopt over Bialover- kieff, Fastof en Wasylkof. Tegengesproken worden mededeelingen, als zou Kamenef- Podolsk weder door roode troepen bezet zijn. Volgens een draadloos Duitsch bericht wordt te Lemberg de opstand in de Oekraine als afgeloopen beschouwd. Wij hebben hier reeds e-endge -malen mede deelingen gedaan over d-e „nieuwe bourgeoi sie", die in Sowjei-Rusland-opgekomen is, een stand van lieden, d-ie snel rijk geworden .zijn, maar zonder eenige beschaving, en die te Moskou en St. Petersburg thans de „uit gaande wereld" vonn-en. Een oorrespondent van de „Times" beves tigt in een brief uit St. Petersburg deze mede deelingen en geeft een dergelijk beeld van het leven in de groote steden in Rusland. Hij voegt er tevens een beschrijving aan toe van de wijziging, d-ie het leven op' het land, in de plattelandsgemeenten ondergaan heeft. Vele boeren zijn rijk; bovendien is een heeleboel volk gedurende de laatste jaren uit de groote steden naar het platteland gekomen en heeft er grootestadsmanieren gebracht. Zoo ziet men thans de boerendochters hare handen aan manicures toevertrouwen; ze poederen zich en- paradeeren Zondags in zij den kleeren, witte kousen en schoenen, en doen op alle mogelijke manieren die „cl-d-e- vants" na. In de steden heerscht naast- die onbeschaaf de en meestal onbeschaamde rijkdom de diep ste ellende. De Russische regeering heeft in Engeland drie sterke iiébrekers gekocht, di-e indertijd in Noorwegen gebouwd waren voor de vaart naar Rusland. De ijsbreker „Swiagat-or", de sterkste van de drie, zal een bemanning van 100 koppen hebben. Uit Chicago wordt gemeld, dat 45,000 wer kers in de groote slachterijen, verdeeld over 15 steden, zijn opgeroepen om op 5 Decem ber een staking te beginnen. Ook in de Amerikaansche scheepvaart kringen zou het wel -eens spoedig tot ern stige arbeidersmoeilijkheden kunnen komen. Verscheiden groote Amerikaansche reede- rijen hebben-n.1. aangekondigd dat met in gang van 1 Januari de loonen van de zee lieden in de groote vaart met 15 pet. zullen worden verlaagd. Dat -geschiedt omdat de buitenlandsche (dus de niet-Amerikaansche) reedcrijen hun zeelui zooveel slechter beta len dan de Amerikaansche. Daarentegen is de staking van 12,000 boot werkers te New-Orieans geëindigd. De wer kers hebben den arbeid hervat. Philadelphia, 5 Dec. Twee passagierstrei- nen zijn bij het Papermill-station met elkaar in botsing gekomen. Er zijn negen dooden, waaronder yerscheideneri, die tengevolge van brandwonden overleden door het in brand geraken der wagens, en een aantal gewonden. Heden zou de „Moreton Bay", het eerste passagiersschip van de stoomvaartlijn ,van het Australische gemeenebest, met ongeveer '00 landverhuizers en een lading stukgoed van Tilbury vertrekken. Australië is het eerste dominion dat een eigen passaglersdlenst van en naar Engeia begint en de 'proef wekt groote belangstelling In reederskringen. OOST-INDIE. De torpedojager Lynx trof op 28 Novem ber weer een vloot van vijftien prauwen ge wapende Badjes bij d-e Oostkust van Tarokan (Borneo) aan. Het bleek dezelfde te zijn, als waarover op 16 November geseind werd. De vloot -ging in de richting van Tarakan en werd nu opgebracht. De bemanning is door den controleur verhoord, waarna zij buiten Ned.-Indisch rechtsgebied gebracht zijn. Ook het departement van marine bezuinigt. Vermoedelijk zal voorloopig worden afgezien van de indienststellin-g van een hospitaal- schip. De zjg. vóU-e-kracht-proeven worden afgeschaft of uitgesteld. D-e vioe-admiraal adviseerde voorts de gereed zijnde schepen- ordonnantie, ten doel hebbende scherper toe zicht en controle op koopvaardijschepen uit te oefenen vooralsnog niet in te voeren. Ook van de instelling van een soheepvaartraad- wordt voorloopig afgezien. Overigens kan men bij marine weinig bezuinigen, daar het departementshoofd reeds de voorontwerpbe- grooting zeer zuinig samenstelde. („Locomotief"). Een nieuwe Handley Page vliegtuig, van de luchtstrijdkrachten, is te Henlow bij Bed ford te pletter gevallen, tijdens een proef vlucht. De bestuurder is gewond, d-e mecani cien gedood. Het Ne-derl. Gorresponden-tiebureau in Den Haag meldt: In den laatsten -tijd is het herhaaldelijk voorgekomen, dat personen, die over een ze ker jaar een behoorlijke winst met hun -be drijf gemaakt hadden, vóór den aanvang van het volgende belastingjaar hun bedrijf hebben amge-zet in -een naamlooze vennootschap of wel verandering hebben gebracht in hun win^tverdeel-ing, om op die wijze, met behulp van art. 14 der wet op d-e Inkomstenbelasting, die groote winst aan de werking van de be lasting te onttrekken. Een wetsontwerp, dat- tot strekking heeft, aan dergelijke practijken voor de volgende belastingjaren een einde te maken, heeft het departement van financiën verlaten. De commissie voor het winkelbedrijf uit den Hoogen Raad van Arbeid heeft haar prae-advies vastgesteld betreffende het bij den Raad aanhangig gemaakte voor-ontwerp van een Winkelsluitingswet en de voorzitter van. den Raad heeft bepaald, da-t het prae- advies van die commissie als advies van den Raad zal worden uitgebracht. Aan dat prae- ad-vi-es is het volgen-de ontleend. - De meerderheid van de commissie geeft jn overweging,--op de algemeene Zondagssluiting en op de sluiting na des avonds 8 uur in de wet een uitzondering te maken voor winkels waar voedings- en genotmiddelen worden verkocht. Eenige leden achten dat niet nood zakelijk. Enkele andere leden meen-en, dat de gevolgen, die de Zondagssluiting voor de winkeliers en- het publiek zal veroorzaken, van zoo ernstigen aard- zijn, dat zij in over weging geven, alle bepalingen, die op de Zondagssluiting betrekking hebben, uit het ontwerp te doen vervallen.- De commissie acht het ten slotte onbillijk, dat de winkeliers, die op den Sabbath of op den zevenden dag sluiten, niet voor Zondag morgen hun winkel mogen openen. Het ver dient de voorkeur, dezen winkeliers te ver oorloven des Zaterdagsavonds hun winkels geopend te hebben en te bepalen, dat zij des Zondags na 12 uur moeten sluiten. De commissie acht het top slotte gewenscht, de in het ontwerp aan de gemeenteraden ge geven bevoegdheid, om in- hijlzondere -omstan digheden uitzonderingen op d-e bepalingen van de w-et te veroorloven, in d-ien zin te ver ruimen. dat nle-t alleen van bijzondere -om standigheden van p-laatselijfcen aard wordt gesproken, maar dat o-ok met bijzondere om standigheden, verband houdende met een- be paalde kracht, een bepaald- seizoen of bepaalde uren, rekening zal kunnen worden gehouden. De bezuinlginsactle. Zooals men weet, zou de Tweede Kamer a.s. Dinsdagmiddag in behiaind-eling nemen de motie-oud-Dresselhuys inzake bezuini ging van Ambtenaren op de begrooting van Arbeid. De begrooting zelf zou dan 's avonds worden behandeld. Naar wij vernemen, hebben de ledeni der Tweede Kamer thans van den voorzitter be richt ontvangen, dat hij Dinsdag zal voor stellen de motie en d-e begrooting niet in be handeling te nemen, maar zoowel 's middags als 's avonds voort te gaan met de behande ling der Grondwetsherziening. De reden hiervoor ligt in een mededeeling, die de voorzitter heeft ontvangen van de Re geering, en die er toe zal kunnen leiden, dat d-e motie Oud-Dresselhuys, die -thans alleen betrekking heeft op Arbeid, veranderd' zal kunnen worden in een motie, rakende de ge heele Staat-sbegr-ooting. De bedoeling is nu, dat de behandeling der begrooting van' Ar beid eerst zal worden voortgezet na beëin diging der algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting. Tot zoover d-e mededeelingen van den voor zitter aan de Kamerleden. Meni kan er uit .afleiden, dat de Regeering in beginsel be reid is te voldoen aan den inhoud der motie, en wel ten aanzien van de geheel^ Staats begrooting. (Tel.) Naar het Hbl. verneemt, zal de Internatio nale Enquête-commissie in zake het zinken van het Nederlandsehe stoomschip „Tuban tia" op 18 Januari in het Vredespaleis haar werkzaamheden aanvangen. De Zittingen zul len niet openbaar zijn. Het bestuur van den Nederl Bond van Vereenigingen van den handeldrijvenden en den industrieelen middenstand genaamd De Middenstandsbond, heeft zich met een adres t-ot den minister van binnenlandsche zaken gericht, waarin het zegt, dat het kennis heeft genomen van de verzoeken, die tot den mi. nister zijn gerioht om den zomertijd in het vervolg niet meer wettelijk in ons land te doen invoeren; dat het de inwilliging van die verzoeken ten zeerste zou betreuren, omdat het van oordeel is, dat het behoud van den zomertijd voor de geheele bevolking van groote beteekenis is; dat niet-wederinvoe- ring van den zomertijd in het bijzonder voor de handeldrijvende en industrieele midden standers zal medebrengen een aanmerkelijke verhooging van hun bedrijfsonkosten, door dat zij dan zooveel meer gebruik zullen moe ten maken van gas- of electrisch licht; dat het behoud van den zomertijd ook daarom voor deze categorie van de bevolking zoo uiterst gewenscht is, om-dat zij dan ook al leen in de gelegenheid is, na sluiting van de winkels en werkplaatsen het aangename van de zomeravonden nog grootendeels bij dag licht te kunnen genietep. Het bestuur der S.D.A.P. deelt in „Het Volk" mede, dat het partij-congres, dat dit maal met het oog op de vooobereiding der verkiezingen van 1922 met Kerstmis in-plaats van met Paschen wordt gehouden, ongeveer geheel aan de verkiezingen zal moeten worden gewijd. Behalve de behandeling van de door de afdeelingen ingezonden voorstellen, moet het geheele congres dienen om het verkie- zingsprogram, waarvan het ontwerp in den loop van deze week zal verschijnen, vast te stellen, -en de verkiezingscampagne zelf in te 'zetten. Het congres zal twee dagen duren. Naar de „Telegraaf" verneemt, is in een Maandag te 's-Gravenhage gehouden verga dering van directies van melkfabrieken en groote melkinrichtingen in Noord- en 'Zuid- Ho-Iland besloten den melkprijs voor beide 'provincies met één cent der Liter te verlagen. Voor consumptieime-lk zal deze verlaging in gaan 25 December en voor industrieme-lk 15 December. Te Groningen is zoowel d-oor de melkin richtingen als door particulier everkoopers de melkprijs met 2 cent per liter verlaagd en gebracht op 16 cent. Omtrent den uitvoer van ver-sohe melk meldt de „Telegraaf" nader: Eenige belanghebbenden hadden tot den minister van landbouw het verzoek gericht, uitvoeroonsent te mogen ontvangen voor de verzending van versche melk naar Engeland en België. Hierop werd door den minister geantwoord, dat een dusdanige uitvoervergunning ver leend zou worden, indien van de zijde der exporteurs voldoende zekerheid verstrekt kon worden, dat op de eerste aanvraag een hoe veelheid van 50.000 liter versche melk per dag naar Duitsohlau-d gezonden zou kunnen worden. Deze voorwaarde houdt verband met een n-o-g steeds van kracht zijnde overeen komst, waartoe in 1920 tussdhen Nederland en Duitschland besloten werd, waarbij de Neder landsohe regeering zich verbond per dag 50.000 liter versche melk -naar het Ruhr-ge- bied t-e 'zenden. Deze overeenkomst loopt tot Mei 1922. 'De minister van landbouw was van oordeel-, -dat, indien de thans door belangheb benden aangevraagde consenten zonder meer verleend werden, de mogelijkheid zou kunnen ontstaan, dat de Brabantsche en Limburgsche zuivelfabrieken, welke (door haar gunstige ligging) in hoofdzaak op de Duitsche melk- levering tot nu waren aangewezen, door den uitvoer naar Engeland en België niet over voldoende melk zouden kunnen- beschikken, indien de Duitsche regeering weer op grond van bovengenoemd contract op melkievering naar het Ruhr-gebied zon aandringen. Wel werd- in dén afgeloopen zomer hoofdzakelijk in verband met de sterk verlaagde marken- koers, waardoor de Hollandsche molk in Duitschland veel te duur werd, alle uitvoer stopgezet, doch de minister dient rekening te houden met de mogelijkheid, dat de Duitsche regeering evenals zulks reeds eerder het ge val was, aan de gemeenten in het Ruhr-gebied e-en zekeren bijslag op -den melkprijs toe stond, in welk geval de dagelijksehe m-elk- zend-ing van Brabant en Limburg uit onmid dellijk hervat zou moeten wordep. Wat betreft den uitvoer van versche melk naar Duitschland bulten het regeerlngscon- traot -om-, heeft de minister aan belanghebben den medegedeeld, dat de-ze niet plaats kan hebben, alvorens hieromtrent een nadere re geling is getroffen. Bij K. B. van 17 Nov. j.1. („St.-bl." 1190) is bepaald, dat de artikelen der vleeschkeu- ringswet, voorzoover zij niet reeds eerder in werking zijn gesteld, alsmede de K. B. van 5 Juni 1920 en 6 Juni 1921 in werking tre den met Ingang van 1 Juni 1922. Naar het Rott. Nieuwsbl. verneemt be raamt een der grootste scheèpvaartonderne- mingen te Rotterdam maatregelen, om haar hoofdzetel naar Hamburg te verplaatsen in verband met de ooncurrentie welke de Duit sche scheepvaart de Nederlandsohe aandoet. Het ligt in de bedoeling, dat de te Rotter dam gevestigde kantoren blijven gehand haafd bij wijze van filiaal. Slapte. Te-gen de volgende w-eek hebben vier fir ma's te Kampen gezamenlijk aan meer dan 200 sigarenmakers d-eni dienst opgezegd. Dit is te meer onrustbarend, omdat de meesten dezer arbeiders vanwege de werkloozenkas hunner organisatie reeds zijn „uitgetrokken". Op de metaaiwarentfabriek der firma O. Kurz Oo. te Tiel is heden afgekondigd, dat de loonsverlaging 9 dezer zal ingaan. Op de fabriek Vulcaansoord te Doetin- chem, Becking en Bongers te UI ft is tegen 15 dezer een loonsverlaging aangekondigd van 10 pet. voor meerderjarigen en 15 pot. voor minderjarigen. Wie deze regeling niet aanvaardt, wordt geacht te zijn ontslagen.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 2