Het Meisje van hiernaast Eerste Blad. No. 5490 DONDERDAG 8 DECEMBER 1921 49e JAARGANG Lloht op voor auto's en fietsen: COURANT Donderdag 8 Dec4.16 uur. Vrjjdag 9 4.15 BUITENLAND. DE CONFERENTIE TE WASHINGTON. Zal bet viervoudig verbond tot stand ko men of niet? Het is thans weer een open vraag. Na de aanvankelijke bevestiging uit Washington komt nu weer de mededeeling, dat het niet Amerika's bedoeling is thans reeds tot een viervoudig verbond toe te treden. Het is bovendien nog geenszins zeker, dat het bij' de vier mogendheden blijft. De kans zou namelijk bestaan, dat deze entente zou worden uitgebreid tot alle mogendheden, 'die bezittingen in Azië hebben, namelijk Nederland en China, op wier toetreding Briand volgens de „Matin" bizonder heeft aangedrongen, alsmede Italië, dat weliswaar geen rechtstreeksche belangen In Azië heeft, maar er op gesteld is tot dien kring te bebooren. Briand heeft die overtui- hjj spoedig naar Indië moet terugkeeren. ging aan Hughes meegedeeld. Washington, 7 Dec. Volgens berichten uit offioieele Amerikaanse!)© bron wordt de ge opperde overeenkomst tusschen Brittanië, de V. S., Japan en Frankrijk ter vervanging van het Engelsch-Japansch verbond thans teruggebracht tot den vorm van een verdrag, waarbij iedere mogendheid zich verbindt de andere mogendheden te raadplegen alvorens ten oorlog te gaan over eenigerlel geschil betreffende de eilanden in de Stille Zuidzee. De elschen van China. De secretaris der Chineesche delegatie heeft zijn ontslag ingediend als protest te gen het negatief resultaat der door China ingediende eischen. Japan heeft er in toegestemd af te zien op alle voorkeursrechten in Sjantoeng. Ook is overeengekomen], dat de douanedienst in de provincie een onafscheidelijk geheel zal uitmaken van jhet Chineesche 'Hdouanestel- sel. De Japanners zullen zich echter in de Japansche taal mogen wenden tot den in specteur-generaal van den douane-dienst. De Nederlandsche delegatie. Het is vastgesteld, dat de Nederlandsche delegatie niet vóór 29 December doch in dien mogelijk ook niet later den 4 Ja nuari uit de Ver. Staten vertrekt. De heer Moresoo vertrekt reeds 18 December, omdat hij spoedig naar Indië moet terugkeeren. DUITSCHLAND. Wanordelijkheden te Berlijn. In den laten namiddag van Maandag kwam het tot plunderingen. Groote troepen daklöo /en en werkloozen trokken door de straten. Na te z;jn uiteengedreven, vereenigden zij zich weer tot troepen van een paar honderd man en plunderden winkels met kleederen en levensmiddelen. Bet gelukte de politie 110 plunderaars in hechtenis te nemen. Men vreest, dat de wanftrdelijkheden zich de eerst volgende dagen zuilen herhalen. De schadevergoeding. De Vorwörts trekt van leer tegen de Fran sche proefballons om het uitstel van betaling dat misschien aan Duitschland zal worden toegekend, bij den tijd der bezetting van het Rijnland te voegen. Dat zou met het vredes verdrag in strijd zijn. Duitschland's onmacht om te betalen is immers niet aan kwaadwil ligheid te wijten. De rechtsche pers blijft betoogen dat een herstel van Duitschland's financiën slechts mogelijk is als de schadevergoeding lager ge steld wordt. De onafhankelijke socialisten. De Berlijnsche onafhankelijken hebben met het oog op hun aanstaande congres een motie aangenomen waarin zij zich opnieuw voor de dictatuur van het proletariaat en de klassestrijd uitspreken. FEUILLETON. Naar het Engelsch van RUBY M. AYRES door W. J. A. ROLDANUS JR. 50) „Hij maakt zich erg bezorgd over u," ging ik voort, zonder op haar woorden in te gaan. „Hij zegt, dat u hem niet dikwijls sóhrijft, en „Ik schrijf altijd, wanneer er iets te zeg gen valt," zeide zij uitdagend: „Ik kan geen nieuws fabrioeeren, wanneer het er niet is; en in ieder geval zie ik niet in wat u daar mee te maken hebt," voegde zij er bitter aan 'tOG „Ik heb er alles mee te maken," barstte ik uit. „Don behoort mij toe, ik denk er niet over om zoo maar toe te zien, dat zijn leven ton grond© wordt gericht ter wille van een paar jonge apen. „Als u Mr. Roger bedoelt," zeide Joy, „dan verzoek ik u een beetje voorzichtiger te ziin in uw woorden over mijn vrienden." „Hij heeft niet bet recht een) vriend van u genoemd te worden. U bent geëngageerd niet Don. U hebt niet veel tijd noodig gehad hem te vergeten en uw genegenheid op een ander over te brengen, wanneer u dezen vriend zoo warm verdedigen', kunt." Joy lachte minachtend. „O, maar hij is zoo rijk," zeide zij en ik kan mij nu begrij pen, dat zij het alleen zeide om mij te prik kelen; het arme kind, misschien was zij even oBgelukkig als ik was. Onthullingen over de communistische partij. In den Wurten^ergschen Landdag heeft de socialistische afgevaardigde Steinmayer den inhoud van een geheim rondschrijven van de communistische centrale in Stuttgart medegedeeld. Daaruit bleek, dat de oommu nistisohe partij door 't geheel© land een koe- rierdienst heeft. De leider van dezen koerier- dienst moet een onderzoek er naar instellen, welke leden een rijwiel hebben, welke leden een motorrijwiel kunnen besturen, de na men der leden, die een auto kunnen bestu ren; verder wordt gevraagd, welke leden ma- chineschrijven, stenografeeren, telefoon, te legraaf en draadlooz© telegrafie kunnen be dienen, welke drukkerijen ingeval van een actie ter beschikking staan, en waar zich de munitievoorraden der veiligheidspolitie, de kazernes enz. bevinden. De afgevaardigde deed verder opzienba rende mededeeiingen over de politieke cor ruptie in de communistische partij. Tot in het centraal bestuur toe moeten leden tegen betaling voortdurend inlichtingen aan de politie hebben gegeven. Spreker deelde me de, dat alle van de centrale der communis tische partij te Stuttgart uitgaande schrift stukken van beteekenis door een van de lei ders der communistische partij aan de po litie in handen werden gespeeld. Deze com munistische leider kreeg daarvoor maande lijks tusschen de 1500 en 2000 mark. Een an dere leider der communisten, een gewezen raden-ministef, heeft de politie meer dan 200 berichten verschaft over gebeurtenissen uit de communistische organisatie en over de legale organisatie der communisten in Wur temburg en Beieren. De mededeeiingen van den meerderheids' socialistischen afgevaardigde deden onder de communisten groote verlegenheid ont staan. Zij verlieten aaneengesloten de zaal. De credietactie. In Duitsche diplomatieke kringen be schouwt men het feit, dat Rathenau zijn ver trek uit Londen heeft uitgesteld als een gun stig teeken. Men zegt, dat men te Londen blijkbaar niet ongeneigd schijnt opRathe- nau's voorstellen, hoewel xnet zekere wijzi gingen, in te gaan. De Engelsche regeering wenscht echter, vóór zij een besluit neemt, te weten, op welke wijze de Industrie de ere' dietactie denkt uit te voeren. Rathenau moet voornemens zijn met bepaalde nieuwe voor stellen naar Berlijn te komen. Ernstige ontploffing. Naar uit Keulen wordt gemeld, is op de dynamietfabriek voorheen Alfred Nobel te Saarwellingen Dinsdag een olietank ont ploft, tengevolge waarvan een groote brand ontstond. Een aantal arbeiders en ambtenaren der fabriek kon zich redden, doch 50 per sonen ongeveer zijn in de brandende gebou wen achtergebleven. Tot dusver kon men geen pogingen aanwenden om de lijken te bergen, daar er gevaar bestond voor verdere ontploffingen. De luchtdruk tengevolge van de ontploffing was zoo sterk, dat urenver in den omtrek tal van ruiten werden inge drukt. Het bosch van Saarwellingen staat op verschillende plaatsen in brand. Over de verliezen is tot dusver nog niets naders be kend. Over de ontploffing meldt Wolff nog dat er volgens de laatste berichten reeds meer dan 100 dooden moeten zijn, terwijl zich nog ruim 50 menschen in de brandende gebou wen moeten bevinden Volgens Havas zijn er 15 dooden en een twintig gewoiïden geborgen. De ramp is te wijten aan de ontploffing van een vat met een sterk-explosieve stof. De stoffelijke schade is zeer groot, daar het grootste deel der fabriek is vernield. De ramp bij Saarlouls. Uit Saarlouis wordt "gemeld, dat tot Woens dagmiddag 4 uur pas 13 dooden te voor schijn waren gebracht. Men moet aannemen, dat van het 120 man tellende personeel ten minste de helft gedood is. De materieele schade .is zoo aanzienlijk, dat men er aan denkt, de fabriek niet meer op te bouwen. De plaats der ramp is door Fransche soldaten afgezet. De burgemeester van Saarwellingen heeft een telegram van deelneming van den Prui- sischen minister-president ontvangen, waar in deze mededeelt, dat de Pruisische regee' ring 800.000 mark ter beschikking stelt voor de leniging van den nood der getroffen ge zinnen. „Als hij zoo rijk is, dan zou ik hem maar nemen in plaats vian Don. Ik weet zeker, dat wanneer Don alles wist, hij verstandig genoeg zou zijn om u zonder eenige spijt uw woord terug te geven. Ik weet zeker, dat hij de laatste zijn zou om geëngageerd met u te blijven, als hij dacht, dat u het liever niet wilde. Wanner die Mr. Roger zoo rijk is, zou het duivels jammer zijn zulk een prachtige gelegenheid ongebruikt voorbij te laten gaan. Ik had mij niet in staat geacht op zoo n hoonenden toon te spreken, maar hoe het mogelijk was, weet ik niet maar het deed mij goed' te weten, dat ik haar pijn deed. We hadden het grasperk op en neer ge wandeld, maar nu bleven we, als bij onder linge afspraak, stilstaan: Joy bracht haar handen achter op haar rug op die „kleine- meisjes"-manier, welke mij zoowel als den ouden Jardine steeds ontwapende, en haar gezicht was doodsbleek, toen zij heel kalm zeide: „Dat is natuurlijk alles van te voren over wogen; u probeert het zoover te brengen, dat ik Don zijn woord teruggeef." Ik antwoordde niet en zij ging heel zacht, bijna alsof zij tot zichzelf sprak voort: „U bent heel handig, veel handiger dan ik ooit gedacht had. U hebt het er natuurlijk van den beginne af aan op aangelegd. Daar om hebt u Don geschreven over mij en Roger „Ik heb hem er nooit over geschreven; ik heb nooit den naam van Roger of van een anderen mian genoemd."1 Ik keek haar met opzet niet aan; ik zou alles, wat ik bezat, gegeven heb ben dat gesprek nooit uitgelokt te hebben; de laatste tien dagen, waarin ik haar niet gaztoa of baar stam niet fskoord bad; wa- ...^a^evrouw.mef denkrutdenier!£en pal^zoep b}j de beitel]ing?„3unlightZeep_, zegt"U ?..HatvuC IjjkJKwkpopqeert andere! G1 mijn WantenM^eo Dreigend papiergebrek. Voor eenige dagen heeft de Berlijnsche pers er de aandacht op gevestigd, dat ten gevolge van het gebrek aan wagons de aan voer van krantenpapier naar Berlijn gevaar loopt. Terwijl dit euvel nog niet verholpen is, dreigt de Berlijnsche pers reeds een nieuw gevaar. Een aantal fabrieken van kranten papier is wegens kolengebrek stopgezet en vele andere hebben eenige machines buiten bedrijf moeten stellen. Jndien niet spoedig maatregelen worden getroffen zal Berlijn binnenkort zonder dagbladen zijn. FRANKRIJK. De conferentie der ministers. Omtrent de conferentie van Briand, Cur- zon en Torretta, die hoogstwaarschijnlijk binnen een tiental dagen te Parijs zal plaats hebben, wordt nader gemeld, dat de hoofd zaak natuurlijk zal zijn de quaestie van het nabije Oosten., Men verwacht te Parijs, dat het niet moeilijk zal zijn het Fransch-Turk- sdhe aocoord van Angora in de algemeene regeling van het Turksche probleem op te nemen. Dit aocoord wordt nog steeds krach tig verdedigd, terwijl gezegd wordt, dat de Engelsche protesten daartegen zeer over dreven zijn geweest. De administratie in Ci- liciö is thans bijna geheèi door Turken over genomen en dat gaat uitstekend. Wel trek ken vele Armeniërs en Grieken nog weg, maar die trek is al veel verminderd en ve len komen ook wel terug, terwijl andere» dit van plan zijn, zoodra zjj zien, dat ze dit veilig kunnen doen. De vluchtelingen ge ven zich rekenschap, dat door goede zor gen van de, Franschen geen gevaar voor hen bestaat. Trouwens zij vinden slechts met groote moeite elders toevlucht Men ia hier ver baasd over de onverbiddelijkheid, waarmee Engeland weigert ze in Egypte, Palestina en zelfs Cyprus toe te laten. Sinds weken ligt voor Alexandrië een schip met driehonderd Armeniërs, die de Engelschon niet willen laten debarkeeren. Frankrijk zal zo ton slot te wel in Syrië moeten toelaten, sch ?on In t daarop nu ook niet bijzonder gesteld is. Behalve over de quaestie van het aocoord van Angora zal op de komende conferentie vooral ook gesproken worden over de ulo- geli,ikheid van een interventie tusschen de Turken en Grieken. Na tweemaal te hebber: hot gevangen willen de Alliés eerst zelf on derzoeken, in hoeverre een interventie thans kans van slagen zou hebben en op welke ba sis, alvorens weer met de antagonisten zelf bijeen te komen. Men heeft te Parijs den indruk dat de En gelsche regeering voor een goed deel op haar opvattingen ten aanzien van de Grie ken en Turken lis teruggekomen, nu Grie kenland gebleken is geen factor van de daad meer te kunnen vormen. Ze ziet in, dat er een of andere oplossing moet komen weigert trouwens geld i/i den Griekschen put te blijven gooien en besef- ren beroerd genoeg geweest, maar waren toch verre te verkiezen boven dit zoo dicht bij haar te zijn en me door een vreemde kracht gedreven te voelen om haar te kwet sen en te prikkelen. „De heele stad praat over u," ging ik mee- doogenl'oos voort., „en te Heston is het niet minder. Vanochtend huilde Oastle nog tra nen met tuiten), omdat u, naar zij zeide, Don zoo spoedig vergeten badt. Wanneer zoo'n vrouw dat opmerkt, wat gelooft u dan, dat Mrs. Kenyon en consorten zeggen en denken?" „Ik weet het niet en het kan me niet sche len ook. Zij haten me allemaal ze hebben me altijd gehaat." „Dat is gewoon onzin Dat zegt u altijd, wanneer iemand iets op u aan te merken heeft:" „Iemand?" barstte zij uit. „Niemand an ders dan u zou het durven I" Ik keek langs haar heen naar de plek, waar Caistle en ik den armen kleinen Rags onder de blauwe delphiniums begraven had den. Op de een of andere wijze leidde ik al dit verdriet en) ongeluk af uit zijn dood; en toch was hij een trouwe vriend geweest, die graag zijn leven voor zijn meesteres gege ven zou hebben. „U bent zoo veranderd," zeide ik opge wonden. „U schijnt een heel ander meisje dan vroeger." „Dat ben ik niet," zeide Joy. „O," riep zij uit met plotsèlingen hartstocht, „kunt u het niet begrijpen niet een heel klein'beetje? Kunt u niet inzien, dat ik alleen' deze din gen doe, omdat ik zoo ongelukkig, diep-on- gelukig ben? Dat ik op die manier door moet gaan, dat ik mij moet trachten te amusee ren, om niet te stervea!" fende dat practisch toch al heel weinig te gen Angora gedaan kan worden, zal ze waarschijnlijk geneigd zijn tot veel grootere concessies aan Turkije dan vroeger. Of op de aanstaande conferentie nog an dere punten zullen worden aangeroerd, met name het vraagstuk van het financieel uit stel aan Duitachiaud, is nog niet te zeggen. Men houdt het voor mogelijk, indien dit probleem intusschen wat verder gekomen is en doet opmerken, dat niets eenvoudiger is dan, wanneer dat noodig mocht blijken, de conferentie door een uitnoodigiug aan den Japanschen gezant in een zitting van den Oppersten Raad te veranderen en haar daar door de noodige competentie te geven voor sommige beslissingen. ENGELAND. Oplichting van de posterijen. De „Daily Chronicle" maakt melding v&n een bedriegerij, waarvan de posterijen het slachtoffer werden. Een bende, welker leider, naar men gelooft, bekend is, maakte haar werk Van het innen van vervalscht post wissels en schatkistbiljetten, terwijl zij ook groote bedragen verkreeg door middel van vervalschte spaarbankboekjes. De bende heeft de Posterijen op deze wijze voor meer dan 10.000 pond sterling opgelicht. De Duitsche schadevergoedingen. Te Manchester het woord voerend, zeide Sir Robort Home, naar aanleiding van het feit dat Duitsohland om uitstel van betaling der schadevergoedingen vroeg, dat de gealli eerden dit punt eensgezind zouden moeten re gelen, steeds bedenkend, dat een ingestort Duitschland een ramp voor de wereld zou zijn. IERLAND. De tekst der overeenkomst De tekst van de overeenkomst tusschen de Engelsche regeering en Sinn Fein is offi cieel gepubliceerd. Er zijn artikelen, waarvan het volgende een samenvatting is. Ierland zal denzelfden constitutioneelen status hebben in de Eremeensohap der volken, die bekend staat als het Britsche rijk, als Canada en do andere zelfbesturende domi nions, met een parlement, dat gemachtigd is tot het maken van wetten voor vrede, or de en goed bestuur in Ierland, en een uit voerend bewind, dat aan dit parlement ver antwoordelijk is, 'n zal bekend staan als de Iersche vrijstaat,. Er zal een vertegenwoordiger van de Kroon worden benoemd op dezelfde wijze als de gouverneur-generaal van Canada. Elk parlementslid van de Iersche vrij staat zal de volgende eed zweren: „ik zweer plechtig trouw en gehechtheid aan de constitutie van de Iersche vrijstaat, zooals die bij de wet is ingesteld, en dat ik trouw zal zijn aan koning George, zijn erf genamen en opvolgers bij de wet, uit kracht van het gemeene burgerschap van Ierland met Groot-Brittannië en zijn aansluiting bij Haar oude tragische overdrijving weerl En toch kon ik in mijn hart zoo goed met haar mede voelen, misschien waren er tijden geweest, dat ik ook graag mijn leven voor haar gegeven zou hebben. „U bont zoo heel anders dan alle andere mannen, die ik ken," ging zij voort. „U. ver wacht altijd het onmogelijke; u bent altijd zoo koel en u kunt u altijd zoo goed beheer- schen en u denkt, dat het voor ieder ander even makkelijk is dat te doen. Ik karn het niet! Ik ben! nu eenmaal anders geschapen; ik voel niets voor dat idioot gezegde: Lijd en wees sterk! ,Lijd en laat iedereen anders weten' is veel verstandiger. Waar is het goed voor het voor jezelf te houden, wanneer je iemaind of jezelf wilt dooden! Waar dient het voor te trachten je te sohikken, wanneer je heel goed weet, dat je jezelf alles, wat er gebeurd' is, te verwijten hebt, heel goed weet, dat je zoo'n groote dwaas geweest bent, dat je je heele leven bedorven hebt!" „Uw leven is niet bedorven," zeide ik ruw en boos. „U hebt nog vele jaren van geluk voor u. U bent nog een kind en later zult u u niet begrijpen, dat u dat alles zoo tra gisch hebt kunnen opvatten." „Dat la niet wat u werkelijk deukt," zeide zij, plotseling kalm. „Dat is wat u u altijd probeert wijs te maken en ook mij wilt laten gelooven." Het was volkomen waar, maar het maakte mij boos, dat zij het zeide, en woest barstte ik los: „Er bestaat geen enkele wet, welke u dwingt te trouwen met iemand, omdat u toe vallig met hem geëngageerd zijt. Snikkend hield' zij haar adem in Wordt vervolgd. en lidmaatschap van den groep van vol ken, die het Engelsche gemeenebest dar na ties vormt". De Iersche vrijstaat zal verplichtingen op zich nemen voor de Engelsche openbare schuld en de betaling van zijn aandeel in het bedrag van de oorlogspensioenen, Als hier omtrent geen overeenstemming wordt be reikt, zal dit worden uitgemaakt door een arbiter, die burger van het Britsche rijk is. Totdat er een schikking is getroffen, waar door de Iersche vrijstaat zijn eigen kustver dediging op zich neemt, zullen de Britsche strijdkrachten verantwoordelijk voor deze taak zijn. Tijdens den vrede zullen de Britsche strijd krachten de controle behouden van de ma rine-havens Berehaven, Quesnstown, Belfast, Lough, en Lough-Switty. In geval van oorlog of oorlogsgevaar zul len alle havens en andere hulpmiddelen ter beschikking van Engeland worden gesteld, naarmate zij worden opgeeischt voor verde digingsdoeleinden. De onderzeesche kabels, de draadlooze stations, en de controle op ds vuurtorens, ba kens enz. zullen het onderwerp uitmaken van een conventie tusschen de Britsche en Iersche regeeringen. Deze conventie zal be palen, dat de bestaande faciliteiten onver anderd blijven, behalve bü overeenkomst, en dat de Britsche regeering het recht voorbe houdt om nieuwe onderzeesche kabels aan te leggen of nieuwe draadlooze stations te bou wen, als zij dit wenschelijk acht. De regeling van de burgerlijke luchtver- bindingen zal ook het onderwerp uitmaken van een dergelijke conventie. Als de Iersche regeering een militaire weermacht instelt en handhaafd, zal de weer macht niet, in verhouding tot de bevolking, grooter mogen zijn dan die, welke Groot- Brittannië op de been breng.t De havens van beide landen zullen open staan voor de schepen van elk van beide. De Iersche regeering stemt er in toe, een behoorlijke schadeloosstelling te betalen aan de ambtenaren, die door haar worden, ont slagen, of die hun ontslag nemen ten gevol ge van de verandering, behalve in het geval van de hulppolitie, en de personen, die in Engeland zijn geworven, in de laatste twee jaren, voor de Royal Irish Oonstabulary. Tot aan het einde van een termijn van één maand van het aannemen van de wet, of, waarbij het parlement kennis neemt van de overeenkomst, zal de macht van het parle ment en de regeering van de Iersche vrij staat niet kunnen worden uitgeoefend. Wat betreft Noord-Ierland wordt er be paald, dat, vóór het afloópen van genoem den termijn, Noordr Ierland mag uitmaken, dat het buiten de overeenkomst blijft, als een adres, dat een dergelijk verzoek behelst, aan den Koning wordt aangeboden door bei de huizen van het Noordelijke parlement. Indien Noord-Ierland- besluit buiten den vrijstaat te blijven, zal een commissie van drie leden, waarvan de Iersche vrijstaat en Noord-Ierland er ieder een zullen benoemen en de derde, die voorzitter zal zijn, zal wor den aangewezen door de Engelsche regee ring, „in overeenstemming met de wenschen dér inwoners, voor zoover die te rijmen zijn met de economische en geografische omstan digheden, de grenzen vaststellen tusschen Noordrlerland en de rest van Ierland." Het'geval, dat Ulster niet buiten de over eenkomst blijft, is voorzien in de artikelen, welke de bevoegdheden van beide parlemen ten vast stellen en een stelsel invoeren waaronder beide regeeringen kunnen samen komen tér besperking van maatregelen, welke in zulk geval vereischt zouden zijn. Andere artikelen bevattensbepalingen voor volkomen gelijkstelling van godsdiensten, zoowel in Noord als Zui'd-Ierland en stellen een voorioopige Iersche regeering in voor het bestuur van Zuid-Ierland totdat het par lement en de regeering van de Iersche vrij staat zullen ziin gevormd. BELGTE. De tramstaking te Brussel. Een B.T.A.-bericht meldt, dat de staken de trambeambten zich bij stemming ver klaard hebben voor hervatting van den ar beid. ITALIË. Een Kamerlid geboycot. Het Kamerlid Mlsiano, die eenige bekend heid heeft verworven door het feit dat de fas cisten weigerden met hem zitting te nemen in de Kamer, daar hij tijdens den oorlog deser teur is geweest, heeft opnieuw aanleiding ge geven tot een»demonstratie. Toen hü giste ren de Kapier binnentrad, verlieten niet slechts de fascisten, doch bijkans alle afge vaardigden, waaronder Giolitti, de zaal. Daar het vernachte quorum toen niet meer aanwe zig was, moest de zitting worden geschorst. Moord op Said All pasja. Rome, 6 December Prins Said Ali pasja, gewezen groot-vizier van Turkije, is op een j ,„t. ifui n<: -te door een revolverschot, dat een onbekende op hem loste. Hij is overleden tijdens het vervoer naar een hospitaal. ZUID-SLA VIE. Een communistisch complot. De „Tagespost" meldt uit Belgrado: De re geering is een nieuwe communistische sa menzwering op het spoor gekomen, gericht tegen koning Alexander en tegen Pasitsj. Den laatsten tijd zijn vele verdachte elemen ten uit het buitenland te Belgrado aangeko men. RUSLAND. De opstand ln Oost-Karellë. Berlinske Tidende meldt uit Helsingfors: Volgens de jongste berichten uit Rusland heeft de bolsjewieksche generale staf een uit gebreid veldtochtsplan opgemaakt tot volledi ge onderdrukking van den opstand in Oost- Ingezonden mededeeling. Maagpijn, krampen, brakingen, slechte spijsvertering, ver stopping enz. moeten spoedig zwichten voor Foster's Maagpillen, het ideale, zacht werkende laxeermiddel. Prys f 0.65 per flaeon, alom verkrijgbaar. v

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 1