VRAAGT Damesstoffen. Bontwerken. LIQUIDATIE UITVERKOOP. Hl I'S 0 Vitrages, Karpetten, Gordijnstoffen Vloerzeilen, Loopers, Lancasters. Liquidatie- Uitverkoop, Ledikanten, Bedden, Matrassen, Slaapkamer- Ameublement. Liquidatie- Uitverkoop. Uitverkoop. Uitverkoop. Kanaalweg. Alle courante Kanaalweg. Kanaalweg. Kanaalweg na te transporteeren. Soen Yat Sen wierp brlefjea uit net venster, doch dit werd ont dekt; het raam werd afgesloten. Het feit van Boen Yat Sen's gevangenschap lokte desniettemin uit, het Engelsohe ministerie van buitenlandsohe zaken bemoeide zich met de reak en clsbte zijn invrijheidstel ling, hetgeen geschiedde. LUCHTVAART. Lichten op den luchtweg Londen—Parijs. BINNENLAND. Ingezonden mcdedeellng. Alle soorten Alle aanwezige Alle soorten Alle soorten Alle soorten Men meldt dat de Britsche race-tweedek ker Napier Mars, bestuurd door den beken den Britschen luchtvaarder James, te Mart- leshamheath het wereldsnelheidsrecord heeft geslagen. Over een afstand, van 1 K.M. heeft de ma chine een snelheid ontwikkeld van '212 mijl per uur (1 mijl 1609 M.), terwijl over 4 KM. de gemiddelde snelheid was 196.6 mijl per uur. Het record stond op naam van Sadi Le- comte, die in September met een Fransch vliegtuig 206 mijl per uur over 1 K.M. af legde; zijn record over 4 K.M. was 194 mijl per uur. Niu de fundeer ingen voor een nieuw liidht huis voor de Luchtvaart aangebracht zijn op den top van Titsey Hiill, nabij Woldingfhani, is aldus de „Times" de verlichting aan den luchtweg tusschen Londen en bet vaste land een stap nader tot hare voltooiing geko men. Jo innen enkele dagen zal een 30 voet booige stalen toren op deze fundeeringen woruen opgericht en zal op den .top van dezen mast een lichlthuis met flikkerlicht van 65.000 kaarsen, 82 mijl zichtbaar, worden geplaatst, welk licht zich ongeveer 600 .voet boven den zeespiegel bevindt. 'Het complete schema van luchtweg-ver lichting, bestaande uit: lidhthuizen met flik ker licht en en cone-iichten, wordt dezen win ter voltooid, opdat men voor de lente gereed zal zijn en met deie voltooiing zal de lucht weg tusschen Londen en 'de kust de eerste in de wereld zijn, welke volgens wetenschap pelijk systeem verlicht is. Behalve het lichthiuis op Titsey Hill, zal een nog krachtiger llicht opgericht worden op een toren van 50 voet op het hoogland van KJtranhnodk, Kent, en bestaan er reeds 2 oone- lichten: één te Lympne en het andere op heit Londensohe vilegstation Oroydon. Deze come- lichten zijn de nieuwste op het geibied van verlichting voor de luchtvaart en zijn de uit vinding van1 de Gasacoumulator Maatschap pij te Bremtfard. Deze werken niet alleen ais licbthuizen, die krachtige horizontale en ver- tioale lichtbundels uitwerpen, maar zij zijn eveneens onderscheidingslichten en vertoo- hen zich aan den vlieger over een afstand van 20 mijlen in elke richting, als een helder, verlichte driehoek, welke onmogelijk met eenig ander licht kan worden verward. Wanneer deze lichten in werking zijn, zul len vliegers, die hij nacht vliegen, ten minste één dezer lichten steeds zien gedurende een reis tusschen Londen en de kust, en 'bij tijden 7in.lilip.ri zij minstens drie afzonderlijke lichten van dezen schakel van land-lichttorens zien. Zoodra de geheele luchtweg tusschen Lon den en Parijs verlicht is, 'zal het mogelijk zijn, na de thee, Londen te verlaten, te dinee- ren in Barijls, een Parijsch theater te bezoe ken en dienzeliden avond in Londen weer te bed te gaan. Nederland en de conferentip to Washington. Naar de 'berichtgever to Washington van de „N. Rott. Crt." meldt, begint de positie van Nederland ten opzichte van de behande ling der duikbooten-quaestie op de ontwape ningsconferentie zich langzamerhand duide lijker af te teekenen. De ontwikkeling dier quaestie is zóó, dat de positie der mogend heden in of buiten de oonferentie te Wash ington, die aan de bespreking deT militaire zaken niet deelnemen, niet in het geding komt. Indien er kans ware geweest, dat het En- gelsche voorstel tot verbieding van de duik booten kans had gehad om te worden aan genomen,, dan zou onze delegatie, naar men moet aannemen, voor de vraag zijln komen te staan oif er, met het oog op de Nederland- sohe belangen, termen zouden hebben be staan om tegen zooM besluit op te komen, dat een miskenning zou zijln geweest van het erkende recht van ale zeevarende mogend heden om bij het nemen van een dergelijk besluit mee te spreken. De toestand is nu echter anders; iwijt de Engelsohen tenminste reeds verkondigen, dat de afschaffing van de diulkbooten alleen mogelijk zou zijn in dien daaromtrent overeenstemming bleek te bestaan bij de vijf ter ontwapeningsconferen tie vertegenwoordigde mogendheden. Een verwezenlijking van het Engelsche plan op deze oonferentie is daardoor praotisoh on mogelijk geworden. De beraadslaging over de duikbooten tuB- scben de vijf groote mogendheden zaL, even als die over de slagschepen, feitelijk neerko men op een onderlinge rantsoeneering van haar duikbootvloten,. DU kan van onzen (Nederlandschen) kant slechts worden toege- juioht; het is trouwens een zaak van die groote mogendheden zelf. Zouden de groote mogendheden besluiten zich te bemoeien met de duikbootvloten van andere mogend heden en dat zijn er vele dan zouden zij verplicht zijh die andere mogendheden in de beraadslagingen te betrekken. Er bestaat reden om aan te nemen, dat dit door de leden der ontwapeningsconferentie wordt erkend Nederland te Washington. In zeer bijzonder goede aarde is een rede gevallen, die dr. E. Moresco, een onzer ge delegeerden te Washington, in de City Club daar heeft gehouden wordt uit Washington aan de „N. R. Ct." gemeld. Dr. Moresco sprak over onze positie in het Verre Oos ten. Hij wist den juisten toon te treffen voor zijn Amerikaansch gehoor, met een zeer openhartig overzicht onzer koloniale poli tiek. De lezing werd hier gunstig bespro ken, en bleek vooral nuttig te hebben ge werkt, qls inlichting van het Amerikaansch publiek over onze open-deurpolitiek, waar van men hier nog geen voldoende voorstel ling heeft. Dé S. D. A. P. regeerlngspartU? In een artikel „Ons verkiezingsprogram; zijn beteekenis" lezen wij o.a. in „He' Volk": „Wat is voor ons de beteekenis van ons verkiezingsprogram? Het beteekent: Zie hier wat wij zullen trachten in do eerstvol gende vier jaren te bereiken. Wy zullen dit trachten te bereiken als regeeringspartij, indien de uitslag der verkiezingen daarto§ aanleiding geeft. En anders zullen wq de zelfde eischen als oppositie stellen aan de optredende regeering." Voorkeurstemmen. Over het wetsontwerp tot technische her zienmg van de Kfleswet, dat Donderdag' in de eerste Kamer is behandeld, hebben de stemmen gestaakt. Er waren 19 stemmen voor en-19 tegen. De tegenstanders hebben hun stem aan het wetsontwerp onthouden op grond van de vernietiging van den invloed der voorkeur stemmen. Heden wordt over dit wetsontwerp her stemd. Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier. Dybgraaf en hoogheemraden hebben aan de algemeene vergadering aangeboden het ontwerp van de eerste begroeting voor het hoogheemraadschap. De begrootingen voor publiekrechtelijke lichamen beantwoorden miet meer aan de eischen van een modern beheer. Ze zijn te weinig overzichtelijk. Daar de provinciale voorschriften in dit geval volkomen vrijheid laten, zijn in de negenhoofdstukken de ont vangsten naast de uitgaven gesteld en in eten aanhangsel de evenwichtige posten geplaatst. Ook een nd-ét-deskiundige zal zich nu met ge ringe moeite vertrouwd kunnen maken, met de begrootingscijfers in haar igeheeien om vang. Bovendien zal deze groep eer ing veel gemak opleveren bij het samenstellen van financieele overzichten. Elk hoofdstuk vormt een afgerond geheel. Daarom heeft elk hoofd stuk een post: Tot dit hoofdstuk behoorende ontvangsten <uitgaven) niet hiervoren ver meld, afgezien van de hoofdstukken onvoor zien uitgaven en ontvangsten. Het aanhang sel sltaat zoowel buiten den gewonen als bui ten den buitengewonen dienst. Het bevat posten, die elkander opheffen, zooals opne ming en teruggaaf van kasgeld, voorschot en terugbetaling voorschot anbeidsloonen. Het vorm^h van een nauwkeurig beeld van de ontvangsten en uitgaven wordt hierdoor 'be vorderd. Ter zake van de oprichting van het hoog heemraadschap is iri 1920 en 1921 uitgegeven ƒ250.000. Dit bedrag wordt over zes jaar verdeeld. Voor de informaties bij1 het kadaster is een kadastraal recht verschuldigd. Dijkgraaf en hoogheemraden deelen bij den- betredfenden post mede, dat zij, tegelijk met de besturen van andere groote waterschappen en van de onlangs opgerichte vereeniiglng van Noord- Hollandsche waterschappen, aan de regeering. vrijdom daarvan hebben gevraagd. Voor omslag over de gebouwde en onge bouwde eigen,domuien 'is uitgetrokken voor bijdrage aan de provincie in de watersnoods- lcosten 1910 586.712. Hiervan wordt betaald1 door de waterschappen, tot nog toe met de dyikisverdediging belast, 26.109% of f 153.536. Bovendien zal een heffing van genoemde eigendommen moodig zijn van 8.4% der be lastbare opbrengst. Verder moet nog 4.4% Dros' Advocaat geheven worden voor de overige kosten van het hoogheemraadschap, tot een bedrag van 559.900, terwijl de vroeger met het dijks- onderhoud 'belaste waterschappen bovendien een vaste bydraige in deze kosten opbrengen van 188.200. Ais foydrage aqn de provincie in de waters- nioodkosten is verschuldigd 3/5 van de rente en aflossing op een bedrag van 20.000.000, verminderd met de helft van een eventueele rijksbijdrage. Het 3/5 gedeelte is 753.764. Het Rijk heeft over 1921 een bijdrage toegC' zegd van 334.105. De bijdrage van het hoog heemraadschap is dus 586.711. De begroeting beloopt in totaal aan ge wone ontvangsten en uitgaven 1.334.985, aan buitengewone ontvangsten en uitgaven ƒ208.000. Stopzetting premiebouw. Naar „Het Vad." verneemt heeft minister Aalberse besloten, de verstrekking van rijks, premie voor middenstandbouw in de vier groote steden te staken en om aan dit be sluit zelfs terugwerkende kracht te geven. Menige bouwer, die reeds veel geld uitgaf voor plannen en die plannen aanvahkeiyk zag goedgekeurd wordt door dit besluit al leronaangenaamst getroffen. Men wil dan ook den Minister trachten te bewegen, dat in ieder geval geen terugwerkende kracht aan het besluit wordt gegeven. In een nader bericht zegt het blad, dat op woningbouwplannen in de grootste vier ste den voor woningen van meer dan 300 M3, in houd, welke na 1 Oct. zqn ingediend, geen premie zal worden verleend. Voor woningen in de andere plaatsen zal de verlaagde premie van 1200 worden ver leend, indien biykt dat er in die gemeenten behoefte is aan dergeiyke woningen en vol doende arbeidskrachten aanwezig zyn. De stryd In de metaalindustrie. In de Donderdag gehouden vergadering van de Commissie van Tien zqn de voorstel len van den Metaalbond als niet aanneme- ïyk verklaard en zqn tegenvoorstellen 'in gediend. Zoowel over de voorstellen van den Metaalbond als over het tegendeel van de Commissie van Tien, zal den stakers en de buiten het conflict staande leden, die in dienst, zijn bij ledien van den Metaalband, gelegenheid worden gegeven, zich uit te spreken. Het laatste voorstel zal, by aan vaarding door den Metaalbond, krachtig worden aanbevolen. De stakingsleiding te Rotterdam deelt mede, dat door het Comité van Tien te Rot terdam een communiqué zou worden uitge geven omtrent de houding van de organisa ties tegenover het voorstel van den Metaal bond. Van een hervatting van den arbeid op Dinsdag na Kerstmis zou echter om techni sche redenen alleen reeds geen sprake kun nen zyn. Daarvoor waren te veel vergade ringen en besprekingen noodig, voor 't ge val ook dat de hoofdbesturen tot aanvaar den zouden adviseeren. Het ligt in het plan de ongeorganiseerden niet in groote personeelsvergaderingen by- een te roepen om de voorstellen en adviezen te bespreken. Men wil hun per manjfest van een en ander op de hoogte stellen en dan by referendum uitspraak laten doen. Gemeente-begrooting Alkmaar. De gemieenitebegrooting te Alkmaar is ver schenen. Zy geeft in gewone inkomsten en uitgaven een bedrag aan van 2.549.974.10"' en in buitengewone inkomsten en uitgaven een Ibedrkg van ƒ1.097.371.300. Voor onvoor ziene uitgaven is hierin (begrepen een bedrag van 80-526.0811. B. en W. wyzen er op, dat zy Ml het op matoen der begrooting rekening hebben moe ten houden met de gevolgen' der heersohnnde malaise. Niet meer zooals vroeger kon de hoofdeiyke omslag de sluitpost der begroo ting zyn. Voorgesteld is hetzelfde hefElngs- peroentage vast te stellen als voor 1921, d. i. 61/» pet. van den laagsten aanslag. De op- >rengst van den hoofdeiyken omslag is ge raamd op 699.000 of irulm ƒ100.000 minder dan voor dit jaar. Eveneens is (je opbrengst der opcenten op de dividend- en tahtième- oelaStlnig aanzienlijk lager geraamd, n.1. op 5000, telgen ƒ17.000 over 1021. Om ln het «kort op de gewone middelen te voorzien is allereerst gestreefd1 naar bezuiniging. By een revisie van s daarmede 53 TOIAT nmciT luv^ uiiii i.05 -i-»y de oorspronke'yke raming 1.000 bespaard. Voorgesteld wordt 100 opcenten te heffen op de hoofd som der vermogensbelasting, Ingaande 1 Mei ajs. (opbrengst ƒ80.000). Voorts willen B. en W. putten uit de winsten van de llohtbedrj- ven, n.1. 40.000 uit de gasfabriek en 36.000 uit het electrisoh bedrijf. Met het oog op de economische crisis wenschen B. en W. geen plaatselijke belasting op het bedryf voor te stellen. Tarief voor groote verbruikers van gas. Krachtens de hun by een der laatste wfl- zigingen van het reglement en Tarief ge geven bevoegdheid, hebben Burgemeester en Wethouders van Amsterdam thans vastge steld een verlaagd tarief voor groote ver bruikers van gas. Aan een verbruiker, die in één percoel of in meer perceelen, die tezamen een geheel vormen, in een maand meer dan 600 M3. gas verbruikt, zullen voor dit verbruik de volgende prqzen in rekening worden ge bracht: voor de eerste 600 M3. 15 ct. per M8; voor de volgende 400 M3. 18 ct. per M3.; voor de daaropvolgende 1000 M3, 11 ct. per M3; voor alle verdere M3. 10 ct. per M3. B. en W. hebben tevens bepaald, dat dit tarief voor het eerst in rekening zal worden gebracht over het tijdvak, eindigende met de eerste meteropneming na 25 Januari 1922, zoodat het reeds van toepassing zal zyn op het verbruik van Januari a.s. Zuiderzeewerken. Verschenen is Maandbericht No. 12 (2e jaargang) betreffende de Zuiderzeewerken. Wq antieenen daaraan het volgende: Peilingen en Stroommetingen. Voortgegaan werd met de opneming der diepten op een deel van het aan de Noord- Hollaindsche kust grenzende Balgzaïid be zuiden de haven van Helder. Bouw van eene werkhoven aan de Oostzijde van Wieringen, nabij Den Oever. Met de uitvoering der werken volgens be stek No. 2, Z.W. dienst 1921 werd voor zoo veel de weersgesteldheid toeliet geregeld voortgegaan; de in de tweede helft van de maand opgetreden vorstperiode leverde een geleidelijk toenemende belemmering voor de uitvoering op. De steenbefkleedinig op den nooirëetytoen havendam kwaim vanaf den kop over 170 M. lengte geheel gereed, terwijl overigens werd voortgegaan met het afwerken dier beklee ding. Het grondwerk voor den oosteiyken ha- venidam kwam geheel gereed, waarna de zui ger, waarmede zand uit zee werd gezogen, werd weggevoerd. Met het aanbrengen der steenlbekleeding op dezen dam werd geregeld voortgegaan; zoodat die bekleeding thans voor ruim de helft der oppervlakte gereed is. Met het op de hoogte brengen van dé grondophooging bezuiden de haven werd weder aangevangen; hiervoor wordt uit de haven gebaggerd zand gebruikt. Met het aanbrengen der verankering van den yaeren dam wand voor de beschoeiing langs het opslagterrein werd aangevangen en geregeld voortgegaan. De tijdens den storm van 22 en 23 October op den Drechterlandsdheni dijk nabij den hoek van de Ven gestralnde onderlosser werd', na voorlo'opig ter plaatse dicht te zyn ge maakt, weder vlot gebracht en naar Enkhui zen vervoerd; by den1 storm vain 5 November waren de lekken van dit vaartuig juist ge dicht. en was het gereed om vervoerd te wor den, teen het opnieuw lek werd gestooten. De kosten van het voorloopig herstellen en afbrengen van 'het vaartuig hebben ruim 4300 bedragen. De storm van 6 en 7 November heeft, ge- ïyk reeds terloops in 't vorige Maandbericht is vermeld, weder eenige schade toegebracht aan de in uitvoering zijnde werken; deze schade was intusschen van nog geringer omvang dan die welke door den storm van 22 en 23 October werd veroorzaakt. Aan de havendammen vond 'bij dien tweeden storm een totaal grondverlies plaats van ruim 2200 M8. en wel uitsluitend boven de plaat sen waar reeds steenbedekking was aange bracht. Deze bedekking is overal onaange tast gebleven, op 25 M". basaltglooiing na, welke eenigszins verzakte, en op twee b«ton- balfcen in een nog iniet afgewerkt vak na, welke gebroken zijn. Verder zym nog enkele van de op het werkterrein opgeslagen beton- balklen gebroken1, ten gevolge van uitspoeling van het onderliggende zand.- Onderhoud der beteugelingsdammen ln het Amsteldiep. Het weder op hoogte brengen van de be- teugeliinigsdaimmen in het Aimsteldiep werd voortgezet en beëindigd. Tijdens de belde jongste stormen, toen het bovenvlak der dammen nog niet geiyk aangestort was, had nog eenig grondverlies plaats, in verband waarmede de ln het vorig maandbericht ver melde maximum-hoeveelheid te baggeren en te sterten grond van 60000 M8. werd verhoogd tot 70000 M*. In het- geheel is verwerkt 68784 M\ tegen den prijs van 0.57 per M'„ zoodat de kosten in het geheel bedroegen rond 89200 of ongeveer 5 van de aanleg- kosten der dammen. Verder bevat het maandbericht een over zicht van kosten verbonden aan de vervaar diging van betonzuilen in eigen beheer en wordt eene vergeiyking gemaakt tusschen de verschillende soorten van steenibekleedingen. Het resultaat daarvan is, dat de kosten slechts weinig uiteenloopen, Wanneer een meer intensieve wijze van vervaardiging der betonzuilen werd gevolgd, zou het voordeel toornen aan den kant der Ibekleeding met be tonzuilen. Centraal NIeuw-Gulnea. Dezer dageni heeft dr. H. J. T. Byimer, off. v. gez. Ie tol. voor het Kon. Ned. Aardr Genootschap een voordracht gehouden over den jongsten) toch naar Nieuw-Guinea, .n 't byzonder naar een onbekenden volksstam in het hooggebergte. Terwyi tusschen de jaren 1904 en 1913 een zestal wetenschappeiyke expedities zich het bereiken der Nieuw-Guineesche sneeuw toppen van den zuidkust uit hadden ten doel gesteld, met het resultaat, dat de Wil- helminatop in 1913 geheel is beklommen en dat van den Carstentop in datzelfde jaar de ondergrens der sneeuwvelden1 werd bereikt, heeft zoo zeide spr., de expeditieweg van de noordkust uit begrijpeiykerwyze minder be langstelling genoteni en wel omdat de af- stand van de sneeuwtoppen tot de noordkust aanmerkeiyk grooter is en] omdat het op varen van den Mamberamo, den eenigen toegangsweg vandaar, vele nautische bezwa ren biedt. Alleen in 1909 is een wetenschap peiyke expeditie via den] Mamberamo tot in het hooggebergte doorgedrongen, echten werd zy door het uitbreken van malaria en ■beri-beri tot een ontydigen turgtocht ge noopt. De militaire exploitatie, die in 1917 aangevangen, eerst geheel Zuid-, West- en Noord-N. Guinea in kaart gebracht en daarna van 1913 tot 1915 Mamberamo en het aangrenzende Centrale berg land onder handen] nam, bracht het wat ver der, maar toen zy in 1915 van wege den oor log werd afgelost kon het grootste deel van centraal N.-Guinea toch niet anders dan als terra incognita op de kaart worden aange geven. Vlak na den oorlog, in 1919, nam het In disch Comité voor Wetenschappeiyke Onder zoekingen te Batavia, onder voorzitterschap van generaal Swart, vioe-voorzitter van den Raad van Ned.-Indië, het initiatief voor een nieuwe wetenschapeiyke expeditie, met het doel bovengenloemd terra inoognita, bota nisch, zoölogisch, geologisch 'en ethnologisch te bestudeeren en zoo mogeiyk de Wilhel- miniatop van uit het noorden te bereiken-, Dit laatste doel werd door de expeditie, die den 15en Januari 1920 uit Soerbaia vertrok, helaas niet bereikt, maar naast het verkrij gen van uitgebreide zoölogische en botani sche collecties en van eenige topografische en meteorologische gegevens slaagden zij erin aanraking te kry'gen met den onbeken den volksstam der Oeringsoeps, wonende iR de naar den voorzitter van hët Indisch Co mité genoemde Swartvallei, in het cenltrale hooggebergte gelegen. Aan de expeditie werd deelgenomen door den1 kap. v. d. G. S.. A. J. A. van Overeem leider, den overste K. N. M. J. Kremer voor de astronomische en meterologische waarnemingen, dr. P. F. Hubrecht, geoloog, jhr. W. C. van Heurn, zoöloog, dr. H. J. Lam, botanicus, contro leur J. Jongejans, ethnoloog, kap. der inf. J. van Arkel, luit. inf. K. Drost, lt. van adm, J. Kooy en de beide off. van gez. H. de Kook en H. J. T. Byimer, waarvan de laatste met het verzamelen der anthropologische gege vens was belast. Deze expeditie was de eer ste, die was uitgerust met draadlooze tele grafie; de uitrusting kon echter door de na weeën van den: oorlog niet first olasa zyn, maar was toch voldoende om te bewyzen dat de radio zelfs voor oerwoud-expedities zeer bruikbaar en waardevol is. By een 80-tal lantaarnplaatjes werd de reisweg vanaf Pionierbivak, de basis der ex peditie, langs de stroomversnellingen van den Mamberano naar Bataviabivak en van daar door do Meervlakte naar Prauwen- bivak, aan den voet van hot bergland, be schreven. Daarna werd de tocht over den 8600 M. hoogen Doormantep tot ln de Swart vallei vervolgd, waarby vooral de eigen]- aardige vegetatiewisseling en de schitteren de uitzichten over vlakte en hooggebergte werden gereleveerd. De voordracht werd besloten met een ver haal van de ontmoeting met Oeringoeps en een beschryving van dit volkje, weder toe gelicht door een 25-tal foto's. S. Coltof, S.CILTQF, Rinihng. E S. ColtofIS. Coltof, IS. Coltof, IA Manu facturen 9.* njfl 3 c o m J-.ID [ft a ataa 4

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 2