Derde Blad. VAN ZATERDAB 24 DECEMBER 1921. PLAATSELIJK NIEUWS. Aanbestedingen. Aanklacht Ingediend. De opstand der Karellëra. BULGARIJE. Te 's-Graveuhago slaagde voor het Voorloopig Machiniste-diploma, de heer J Serano, alhier. Te Haarlem slaagde voor de lagere acte tiek de heer O. A. Schülemana, al- grmiiasrt hier. Vrijdag -werd op 's Rijkswerf aanbesteed het verrichten van onderhoudswerken aan dok-, sluis- en andere waterwerken, behoo- rende tot s Rijkswerf te Willemsoord, gedu rende het jaar 1921. Hiervoor waren vier biljetten ingekomen, als volgt: J. de Vries Amsterdam ƒ17290, A. Krijnen, Helder 17430; Firma Starrenburg en Boerdijk, Helder 17750; T. Drijver, Helder 17980. Door Burgemeester en Wethouders werd Vrijdagmiddag ten Raadhuize alhier aanbesteed hielt verbouwen van het gebouw Prins Hendrikdaan No. 6 en 6a tot Commis sariaat van Politie. Voor het schilderwerk was ingeschreven door de volgende firma's: M. Raleveld, Helder 1493; Geibr. Hooger- duijh, Helder 1672; J. Kraak, Helder f 1750; S. Sohellinger, Helder 1768; J. Freeke, Hel der 1765; Gelbr, de Boer, Helder ƒ1846; J. de Kok, Helder 1965; P. J. Renooi, Scha- geihruig 2584. Voor de veri>ouwiing door de firma's: G. Lastdrager, Helder ƒ7740; Ster renburg en Boerdijlk, Helder 7900; T. Drij ver, Helder 7917; H. Freefce, Helder 8830; A. van der Wouiw, Helder 8885; A. Krijten, Helder 9100; Gebr. Smit, Helder f 9460; H. Riemers, Helder 9555; W. J. Braggaar, Helder ƒ9777; P. Doorn, St. Maartensbrug 11700; J. Fh. van Os, Helder 13000. Dooo het raadslid J. J. Schoeffelenberger 1een aanklacht ingediend bij den officier van justitie te Alkmaar tegen den gasmees- ter KL N. terzake van diena schriftelijke uitlatingen jegens genoemd raadslid in de raadsvergadering van 13 Deo. j.L Commissie tot regularisatie van het schildersbedrijf. De ln deze gemeente in het leven geroe- an oommisie tot regularisatie in het schil- sbedrijf bestaande uit de heeren: L. Bandsma, voorzitter; P. Hubbeling en J. Dekkers, afgevaardigden van den schilders- patroonsbond; A. Korstman, afgevaardigde van den Alg. Ned. Schildersgezellenbond; H. W. Grommel, af gevaardigde van den R.K. Bouwarbeldersbond; W. F. K. Meijer, afgevaardigde van den Clhr. Bouwarbeiders- bond; H. v. d. Poll, secretaris, heeft onder staande circulaire aan de grootste werkge vers hier ter plaatse gezonden: De Commissie tot regularisatie der werk gelegenheid ln het schildersbedrijf te Hel der, welke zich ten doel stelt om in het be lang van werkgevers en gezellen te trachten een betere werkverdeeling te verkrijgen, heeft de eer het volgende onder Uwe aan dacht te brengen. EveDals elders laat men ook in deze ge meente steeds des zomers schilderwerk (schoonmaak en herstellingswerk) verrich ten. Het gevolg hiervan Is, dat in de winter maanden vele schilders werkloos Jloopen, ierwijl ln de zomermaanden steeds een te kort aan arbeidskraohten bestaat. Volgens deskundigen is met wat goeden wil hierin wel verandering te brengen, n.1. door de werkzaamheden over het geheel© Jaar te verdoelen. Teobniaoh wordt zulks ook zeer wel mogelijk geacht Wanneer thans reeds zo-u worden over gegaan, om het noodlge schilderwerk te doen uitvoeren, dan wordt hiermede be reikt dat de werklooze schilders niet tijn aangewezen op de werkloozenkaasen, waar voor de gelden voor een» deel wel door de arbeiders zelf, maar toch ook voor eeni groot deel door Rijk en Gemeenten moeten wor den bijeengebracht Vervolgens deelt zij U mede, dat het vo rig jaar door de bonden van patroons en gezellen in het schildersbedrijf een Lande lijk Comité, ter behartiging dezer aangele genheid, is opgericht waarin ook de regoe- ring vertegenwoordigd is. Van de zijde der overheid (rijk, provin ciën en gemeente) en volo partioullere werk gevers en bouwmaatschappijen is reeds steun en medewerking toegezegd. Waar dit het geval is, meent de Oommis sie ook op U een beroep to mogen doem en U beleefd te verzoeken te willen bevorderen, dat met schilderwerk hetwelk het volgend Jaar voor uitvoering in aanmerking komt, reeds thans een aanvang te maken. De Commlaie zal het .ten zeerste op prijs stellen van U te mogen vernemen of op me dewerking uwerzijds mag worden gerekend, terwijl zij zich gaarne bereid verklaart, wan neer het door u wordt gewenscht, over deze aangelegenhld van, advies te dienen. Kalender. De Algemeene Centrale Bankvereeniging en Algemeene Spaarbank voor den Midden stand verzond haar kalender voor het jaar 1022. Het is hetzelfde smakelooze schild van helt vorige jiaar; Ibïijfcbaar heeft men die schil den voor meer dan één jaar aan laten ma ken. De handeldrijvende en industrieele middenstand vormen twee zuilen, waarop Neerland'© Welvaart rust. De pijlers zijn bedrijfscredlet en spaarzaamheid. Symbo lisch genoeg, maar helaas geen aanwinst' voor een kantoorwand. De Krlbbebijter. Den 25*ten December 1921 (le Kerstdag) zal het Nederlamdsch Vaudeville Gezelschap, directie B. A. Mullens en Louis de Bree», van het Grand Theatre to Amsterdam, een gast- vooretoelling geven in (het „Casino". Opge voerd zal worden „De Kritobebijter", kluchtig l»«dU«9pel in drie bedrijven, hetwelk in het Gra*d Tkeatr» te Amsterdam meer dan 250 avonden voor uitverkochte zalen en met enorm suooes werd' opgevoerd en waarvan de Pers onder andere schreef: „Een degelijk 'blyspel van goeden huize, geestig met soms een aandoenlijk moment. Een goed verzorgde voorstelling en anoo samenspel. De oom Moeki van Willem Hun- sche is een creatie. Ben voorstelling van meer dan honderd levensdagen; in één woord, een avond van gezonde vroolijkheid in het nu zoo gezellige Grand Theatre." Het gezelschap is geheel hetzelfde eerste rangs gezelschap, dat in het Grand Theatre speelt en de opvoering is ook geheel gelijk aan die van Amsterdam. Albert Vogel in „Casino". De bekende declamator Albert Vogel bomt Donderdag 29 December in „Casino' een voordrachtavond geven. Hij geeft en kele tooneelen uit het historisch drama van Christian Diedrich Grabbe „Napoleon's Honderd Dagen". Er worden in de zaal tekstboekjes met de volledige bewerking en toelichtingen verkrijgbaar gesteld, zoodat men het verloop der handeling kan volgen. Omtrent de voordracht schreef de Haag sche Avondpost o.a.: „Hij was zoo geheel in het werk, dat hij .herhaaldelijk volzinnen gaf, afwijkend van den gedrukten tekst, alsof de woorden spon taan opwelden. Vooral het laatste gedeelte, momenten uit den slag bij Waterloo, was overweldigend door kleur en gloed en stij ging, een krachtsontwikkeling, die nergens de grens der schoonheid overschreed. Het succes was buitengewoon en ten volle ver diend". Het „Vaderland*1 schreef: „Hoewel het groote talent van dezen declamator verschil lende stemmen na te bootsen, bekend is, trof ons weer de groote macht, die Vogel over zijne stem heeft. Hij heeft ons Inderdaad de persoonlijkheid van de talrijke en zeer uit- eenloopende figuren doen kennen. Achter eenvolgens zijn wij getuige van oen straat» tooneel te Parijs, waarin de aanhangers van het oude en het nieuwe regime onder Lode- wijk XVIH met elkander ln botsing komen, een onderhoud van dien vorst met zijn aan hang, een tooneeltje aan de kust van Elba, waarin Napoleon het besluit neemt naar Frankrijk terug te keeren, de ongerustheid aan het hof bij het vernemen van Napoleon's nadering, het terug zijn van Napoleon in de Tuilerieën, wanneer hij zijn plannen tot herovering van het overwicht op zijn te genstanders ontvouwt, het feest te Brussel, dat gestoord wordt door de kanonschoten van het aanrukkende keizerlijk leger en ten slotte het verloop van den laatsten veld tocht. Telkens verandert Vogel's stem. Is het wonder, dat een geweldig applaus los barstte toen Vogel het laatste woord in de zaal had gedonderd? Het applaus en de op getogen stemming van het talrijke publiek ging over in een ovatie". DE CONFERENTIE TE WASHINGTON. De dnikbooten. Het Engelsche standpunt, dat zich verzet tegen het gebruik van duikbooten, is Don derdagmiddag voorgelegd aan de voltallige bijeenkomst der commissie Voor de beper king der bewapening ter zee en heeft aan leiding gegeven tot een algemeene bespre king. Lord Lee bracht de Engelsche argu menten voor het algeheel afschaffen der duikbooten naar voren. Sarrant (Frankrijk), wlen Schanzer (Italië) bijviel, verzette zich tegen afschaffing. Japan nam feitelijk het zelfde standpunt in, hoewel zijn afgevaar digden den Duitschen duikbootoorlog bar- baarsch noemden. De Amerikaansche af vaardiging wilde rich voor het oogonblik nog niet voor of tegen de duikbooten uit spreken, maar beloofde de Engelsche en an dere uiteenzettingen in overweging te zullen nemen. Naar verluidt, heeft lord Loe het Engelsche standpunt heel openhartig uit eengezet en de duikboot beschreven als een bedreiging voor de Engelsche scheepvaart, terwijl hij ook de menschlievende zijde van het vraagstuk naar voren bracht. De onder vinding in den oorlog, zei hij, heeft Enge land geleerd, dat de duikboot alleen werd ge bruikt tegen ongewapende en ongepantser- de koopvaardijschepen. Vandaar dat de En- elschen niet kunnen inzien waarom de uikboot oen noodzakelijk vereischte is voor de verdediging van zwakke landen. Indien de afschaffing van de duikbooten niet te verkrijgen was, zouden de Engelschen na tuurlijk voorstanders zijn van regelen no pens het gebruik en zoo mogelijk ook nopens de afmetingen van dit soort sohopen, maar de ondervinding van Engeland in den oorlog heeft ook duidelijk aangetoond, dat do sta ten, als zij voor feiten stonden als een oor log oplevert, in staat waren alle voorsohrif- ten te verbreken, zoodra het bestaan des lands op het «pel stond. Alle groote mogendheden bleken bereid tot de Delofte, nooit tot den onboperkten duikbootoorlog over te gaan. Frankrijk was er echter tegen aan de grootte van de duik booten grenzen te stellen. De beraadslagin gen duren voort, alvorens de duikboot- quaestie in een openbare bijeenkomst ter sprake wordt gebracht. Van Engelschen kant is er Donderdag avond nogmaals de nadruk op gelegd, dat de Groote Vijf inzake de duikboot geen be sluiten zullen nemen waarmee Inbreuk zou worden gemaakt op de rechten van niet ver tegenwoordigende volken, zonder dat die volken daarin eerst zullen worden gekend. Washington, 23 Dec. De Italiaansöhe de legatie heeft de marine-commissie voorge steld een nieuwe internationale bijeenkomst op breeder schaal te doen bijeenroepen, kort na het uiteengaan der huidige conferentie, ten einde in het bizonder de quaestie der duikbooten te behandelen. IERLAND. De graafschapsraad van Clare, waarvan de Valera eeni van de vertegenwoordigers ln Dail Eireann is, heeft met 17 tegen 5 stemmen eeni besluit genomen, verklarende dat het volk van Clare een sterk voorstan der ls van de ratificatie van het tractaat en er bij de Valera op aandringende dat deze zijn grooten invloed zal aanwenden om na tionale eendracht tot dat doel te verzekeren De aanneming van zulk een besluit door de Valera's eigen kiezers weerlegt de Vale ra's bewering dat de afgevaardigden, die de bekrachtiging van de overeenkomst voer- staan, den wil des volks niet zouden verte genwoordigen. RUSLAND. De partijfoazen. De bolsjewistische bladen beginnen zekere onrust aan den dag te leggen over den steeds toenemenden invloed van de zooge naamde partijloozen, die bij de jongste ver kiezingen voor de provinciale raden tal van zetels hebben veroverd. Steklow, de hoofd redacteur van de Moskousche Iswestia vraagt of het niet hoog tijd wordt om de zui vering van de communistische partij te laten volgen door een strenge zuivering van de partijloozen in dienlst van den staat. De com munisten, die een zware verantwoordelijk heid dragen, worden, als zij zich vergrijpen, uit de partij gestooten. De parüjloozenl dra gen echter eveneens een groote verantwoor delijkheid. De sociale ontwikkeling van den staat ligt voor een groot deel in hun han den, de deskundigen, de zoogenaamde spe cialiteiten, nemen in de overheidsinstellin gen en de economische instellingen de eer ste plaatsen in en vormen daarin de meer derheid. De nieuwe economische politiek heeft de deskundigen en de partijloozen nog meer Invloed geschonken. Het wordt tijd, dat men dit gezwel eindelijk eens aansnijd e en eiken partijlooza hart en nieren proeft gelijk men den oonmimunlsten heeft gedaan. De moeilijkheid is maar, dat de regeering het niet zonder de deskundigen stellen kan en zij zijn voor een groot deel juist de partij loozen. De zuivering van hun gelederen zal dan ook ongetwijfeld op veel tegenstand stuiten en moet voorzichtig aangepakt wor den. Uit de uitslagen van de provinciale ver kiezingen, welke men eveneens in de Iswes tia aantreft, blijkt dat de partijloozen ook buiten de kringen der deskundigen nog een groote rol spelen. Helsingfors, 22 December. Te St. Feters- burg is de mobilisatie afgekondigd voor de communisten van 20 en 21 jaar. Deze zullen naar Karelië worden gezonder^ waar een verwoede strijd heerscht. Er bestaan in Bulgarije eigenaardige toe standen. De door de 'bevolking gekozen' ge meenteraad van Sofia, de hoofdstad, waarin alle politieke partijen, voor zoover ze niet geheel onderdrukt zijn, vertegenwoordigd waren, was der retgeerimg een doorn in- het oog. Het was een politiek dispuut-college, dat de jzaken verwaarloosde en met name de wet op den verplichten arbeid niet uitvoerde zooals het behoorde. De regeering heeft daarom bij de Kamer een wet doorgedreven, waarbij de stad in zes gemeenten wordt ver deeld, welke autonomie krijgen, onder leiding van een burgemeester voor de heele stad, dien de ministerraad 'benoemt en die den bijstand krijgt van 12 .raadslieden, (benoemd door den minister van bimmenlandsche zaken, en van 18 raadslieden, gekozen dioor de zes gemeenteraden. Op die manier wil men aan den strijd van allerfel IMeine groepen in den boezem van den gemeenteraad een einde maken, terwijl men hoopt, dat daardoor de belangen der stad beter behartigd ziullen wor den. Ondanks een heftig verzet van de op positiepartijen, waarbij' zich zelfs eenige leden der regeeringspartij aansloten, (heeft Stamboliisky zich in de Kamer een meerder heid weten te verzekeren, zoodat de nieuwe wet eerstdaags in werking 'zal kunnen treden. FRANKRIJK. Tegen den zomertijd. Parijs, 28 December. Met groote meerder- ïeld heeft de senaat een wetsontwerp aan genomen, ter afschaffing van de wet op den zomertijd. EGYPTE. Malta, 28 December. Aan de Britsche oor- ogsschepen Oeres en Clematis ls gelast naar Rgypte te vertrekken. Zij zullen onmiddel lijk uit Malta vertrekken. Aan andere sche pen ls medegedeeld, dat zij zich moeten ge reedhouden om binnen den koristen termijn te vertrekken. Bij de onlusten te Kalro zijn tot dusver twee betoogers gedood. Reuter verneemt uit Kalro: Een procla matie van Allenby gelast, aan banken en andere instellingen, die fondsen onder zich hebben van Zagloel of do „wafd", dat ls de Egyptische nationalistische organisatie, of van loden dier organisatie, dat er geen be- tulingon uit die fondsen mogen geschieden zonder toestemming vim Allenby. Ofschoon er veel baldadige verwoesting heeft plaats gehad, zijri de onlusten betrek kelijk onbelangrijk. De toestand is niet be angstigend, daur er bijtijds is Ingegrepen. Kalro is vol politie-troepeni die de betoogin gen localiseeren .Van de provincies is Tön- tah onrustig, elders is het tot nu toe rustig. Zes aanhangers van Zagloel zijn tot nu toe gearresteerd. Drie hunner weigerden aan het bevel tot vertrek te gehoorzaamen. Drie onderen antwoordden niet binnen den ge stelden termijn. Te Alexandrie heeft de po litie vijfhonderd betoogers verspreid. Bij de moskee van Abdoel Abbass is er met stee- nen geworpen, waarbij geen ongevallen heb ben plaats gehad. VEREENIGDE STATEN. De drooglegging. Er schijnen weer pogingen te worden ge daan, ditmaal uitgaande van het Amerikaan sche dept. van financiën* om de vervaardi ging en den verkoop van wijn en! bier weer toe te staan. De enorme baten aan accijns voor de schatkist en de ontzaglijke winsten, die de clandestiene drankhandel voor de e.g. „bootleggers" oplevert. Bovendien wordt de bestrijding van dien handel voortdurend duurder. Thans is bij het .Congres een aanvraag ingekomen, om het krediet voor 't personeel van de drankbe strijding te brengen van 3 6,000,000 op 3 10,000,000. Dan kunnen wser 750 nieuwe drankbestrijdings-agenten worden in dienst gesteld. IJTHAUEN. Llthansche kinderen als martelaars. Onder dezen titel schrijft een particulier oorrespoindent der „N. Rotti Ort" aan zijn blad het volgende: Erger dan het lijden der andere niet-Pool- sche bevolkingsgroepen in Wilna is het mo- reele en materieels lijden der Litauers in de stad, die historisch hun hoofdstad is, maar bijlzonder moeilijk is het voor den vreemde ling van dit lijden een indruk te krijgen, immers door de vervolging, door de tyranni zeering zjjln de Litauers nog terughoudender dain de anderen. Na 'beschreven te hebben, hoe het hem, met veel moeite, tenslotte gelukte uit den mond van -Litauschen zeilf inlichtingen te krijgen beschrijft hij zijne ervaringen als volgt: ln een oud, wrak en somber gebouw 'waren honderden Litausche kinderen onderge bracht, inu al ruim twee maanden lang. Ze hadden een beter tehuis gehad, met meubels en goede bedjes, maar 5 October j.L, des avonds om 9 uur, waren Poolsohe soldaten en politiemannen gekomen en hadden met geweld het kinderasy ontruimd. Geschreid hadden de kinderen, gesmeekt had de direc trice, maar alles was tevergeefs en in den gursn herfstavond stonden alen op straat. De directrice bad dan toch ten (minste de ledikant jes en het beddegoed te mogen mee nemen, maar dit werd hardvochtig gewei gvrd. Het voorwendsel voor dit onmensch©- Öjk optreden? De regeering van Zeligowski had het gebouw noodag, dat daarna echter twee maanden heeft leeg 'gestaan. Toen kwam de armelijke hoop ongelukkige kinderen in het kloosterachtig© 'gebouw, dat vroeger in derdaad een klooster geweest ls en later ©enigen tijd! dienlst heeft gedaan als kost school voor dochters van Russische geeste lijken. Niets hadden de (kinderen, geen bed den, geen dekens, (nauwelijks kleederen en den'volgenden morgen lieten eenige Litauers van deze ellende foto's maken, om ze ais een schreeuwende aanklacht tegen het bewind van Zeligowski maar de beschaafde wereld te zenden, maar de Poolscihe gendarmen ver hinderden dit en namen de foto's in beslag. In dit oude klooster wonen miu nog honderden kinderen, oud en jong, ook reeds enkele half volwassen meisjes, die voor onderwijzeres stndeeren. In een vertrek, waar 'kinderen van drie tot zes jaar samenwonen, waren als eenig meu bilair enkele tafels en twee of drie banken, waaraan de kleinen hun (maaltijden staande kunnen nuttigen, de grooten aan de tafels, tie kleinen aan de 'banken. En als de nacht komt, dan zijn er geen bedjes, waarin de kleinen zich neder kunnen leggen, doch dicht tegen elkander leggen zij -zich dan op den vloer. Het voedsel in deze inrichting voor wee zen is van dien aard, dat men nauwelijks be grijpen kan hoe menschen, en vooral kinde ren, er het leven bij houden. Ik heb het ge zien en geproefd. Het was een dunne aard appelsoep, waardoor een' minimum hoeveel heid stukjes 'gebakken spek werd gemengd en verder was het een 'gerecht, bestaande uit stukjes aardappel, knolletjes en bieten, alles tezamen gekookt zonder een spoor van vet. Dit voedsel wordt viermaal per week als mid dagmaal gegeven. Ook aan het Litausche gymnasium hebben de Polen getracht een, einde te maken. Zij hebben het gebouw (evenals dat van de Li tausche bank) met geweld gesloten. Het gym nasium hadden ze zelf noodig; het voortbe staan van ©en Litausche totok kon niet wor den toegestaan. Toen zijn de joden te hulp gesprongen en hebben hiun gymnasium voor een aantal uren per dag ter beschikking van de Litauers gesteld, zoodat het onderwijs door kon gaan. De Litauers zijn voor deze hulp van de zijde der joden zeer dankbaar. De voorkeurstemmen. Het wetsontwerp tot technische herziening van de Kieswet, waarover Donderdag de stemmen staakten is Vrijdag in de Eerste Kamer aangenomen met 24 tegen 21 stem men. De Indische leening. De Tweede Kamer heeft het wetsontwerp tot uitgifte van een Indische leening in de Vereenigde Staten met 67 tegen 18 stemmen aangenomen. Tegen stemden de sociaal-democraten en communisten. Da Rijksmiddelen. De rijksmiddelen Ihebben over de afgeloo- pen maand 2.64 mUloen 'minder opgebracht dam over die maan in 1920; over de eerste ei'f (maanden van dit jaar 1,14 millieen meer dan over die periode van 1020. lm totaal werd ontvangen uit de gewone middelen 38.420.556. Uit de belastingen ge heven lm verband met de buitengewone om standigheden (Ooriogswl netbelasting) en uit de „opcenten ten bate van hot leonlngsfonds 1014" werd reflp. ontvangen 2.628.985 en ƒ0.280.901.—. Raad voor de 8cheepvaart. De Raad voor de Scheepvaart heeft he den uitspraak gedaan betreffende het met man en muis vergaan van den houten loods- sehoener „Eems II". De Raad vermag de oorzaak van het ver gaan van den houten loodsschoener „Eems II", bij gebrek aan gegevens, niet met ze kerheid vast te stellen. Vermoedelijk heeft het schip, door den storm van 22 October overvallen, geen gelegenheid meer gehad op zee te houden in diep water. De gevon den wrakstukken,een losgeslagen luikhoofd en eenige voorwerpen uit de kajuit, echter geen enkel verbanddeel geven aanleiding tot het vermoeden dat de kap Y#n het ver blijf door brekers is ingeslagen, waarop het schip is volgeJoopen en gezonken: - Volgens de verklaring van den Inspecteur van het Loodswezen te Delfzijl verkeerde de „Eems n" bij vertrek in volkomen zeewaardigen toestand, was het schip voor zijn dienst goed uitgerust en was de bemanning geheel voor haar taak berekend. De Brandarls. Onder groote belangstelling heeft Don derdag op Terschelling de begrafenis plaats ©had van Wiegman, den schipper van de andaris, wiens lijk Maandag bij Harlingen is gevonden. De Koningin was vertegen woordigd door overste A. Ten Broek© Hoek stra, de regeering door den heer T. Melle- ma. De heer Booy vertegenwoordigde de Reddingmaatschappij. De genoemde heeren en ook de burgermeester van Terschelling legden na toespraken kransen op het gr at Uit de metaalnijverheid. In aansluiting aan het bericht, dat de ge zamenlijke organisaties het voorstel van het dagelijksch bestuur van den Metaalbond hebben verworpen en dat ztf daarbij een te genvoorstel hebben gedaan, deelt het be stuur mede, dat dit tegenvoorstel volkomen onaannemelijk is en niet in overweging go- nomen kan worden. ScheepvaartvaraMWlglwg Zuid. Naar d© N. Rott Ort. verneemt, heeft de heer Paul Nijgh in bepaalde gebeurtenissen, welke in de afgeloopen wekenl hebben plaats gehad, aanleiding gevonden een1 brief te richten aan de leden der Scheepvaart-Ver- eeniging Zuid, uit welken brief blijkt, dat d© heer Nijgh zich ontheven bschouwd van het algemeen voorzitterschap der vereeni- ging. Hij heeft als gevolg hiervan aan de Koningin verzocht, hem ontslag te verlee- nen als lid van den Hoogen Raad van Ar beid, als zoodanig hij indertijd ter benoe ming door den minister van arbeid ia voor na gepleegd overleg met de .eepvaart-Veraanigingan Noord en Zuid. De holteslaadsohe reis der Zaandmneehe BadrUvencommlssle. In de gisteren gehouden raadsvergadering is de quaestie van de reis der Commissie voor de Bedrijven naar Duitschland, Skandi- naviö en Engeland opnieuw in bespreking gekomen. Aanleiding was een adres van den heer P. G. Kuijk aldaar, die aan de hand van door hem gegeven cijfers als zijn meening te kennen gaf, dat voor deze reis 4000 meer was uitgegeven dan noodig was. Burgemeester Ter Laan stelde namens B. en W. voor dit adres voor kennisgeving aan te nemen op grond dat deze zaak al twee jaar in den Raad in bespreking is geweest en ten tweede omdat de post reeds door dan Raad is goedgekeurd. De heer Honigh (Vrfjh. B.) richt tot den wethouder van bedrijven, den heer Duijs, de vraag of deze zich in staat acht de specifi catie van adressant te weerleggen, ls dat het geval, dan zou hij wenschen, dat de heer Kuijk wegens laster zou worden vervolgd. Kan de heer Duijs dat niet en zou dus in derdaad blijken, dat t© veel is uitgegeven, dan zou hij willen voorstellen, dat het te veel uitgegevene in de gemeentekas werd teruggestort. De heer Kronenberg (A. R.) meent dat door het adres de eer en goede naam van de Commissie-wordt aangetast. Nu kunnen de raadsleden niet beoordeelen of de ge maakte kosten noodig waren, om die reden acht ook hij het gewenscht, dat de Commis sie opening van zaken zal geven en de reke ningen overleggen, dan is ook de burgerij tevreden gesteld. De heer Duijs (S. D. A. P.) wijst eor op dat deze reis per persoon en per dag evenveel heeft gekost, als die van dezelfde Commis sie drie jaar geleden naar Engeland, zonder dat toen daarover een woord is gevallen. Deze reis is op dezdf'e wtJz© gev erd als oen andere naar Duitschland en weer een andere naar Engeland met een paar sto kers van de gasfabriek. De heer Kuijk was toen zeer goed met met de kosten bekend doch uitte geen woord van critiek. Dat hij dit nu wel doet en daar mede bijna een vol jaar heeft gewacht is af te leiden uit het feit, dat hij kort geleden de rijen der 6. D. A. P. heeft verlaten. Spr. denkt er echter niet aan na een Jaar wachtens en naar aanleiding van een adres verantwoording te doen.- Hij wijst er verder op. dat de heer Kuyk ïandelsreizlger is en veel goedkooper reist dan ©en officieel college, dat meermalen ge noodzaakt is personen met wie onderhan deld moet worden, te reoepieeren. 80 per dag en per persoon ls volstrekt niet hoog, als men nagaat, dat regeerings- gedelegeerden zooals dr. Nolens, Oudegeest en Suze Groeneweg 60 gulden per hoofd en per dag in rekening brengen en dat die vol gens hen eigen mededeeling fatsoenlijke ar moede hebben geleden. De heer Kuyk heeft bij zijn bereking niets uitgetrokken voor koersverschil, geen reke ning gehouden met het feit, dat Scandinavië aehoort tot de duurste landen; dat de com missie gasten moest ontvangen; men in de duurste hotels komt, het vlseeren van pas sen hooge uitgaven vordert evenals het ge ven van fooien. De geheele rekening in het adres ls tendensieus opgezet. Bovendien heeft als gevolg van d» reis de firma West 7600 aan de gemeente terugbe taald1, ongerekend nog de indirecte voor- doelen. Spr. denkt er echter niet over oen vervol ging uit te lokken. Als het klassebewustzijn van de arbeiders zoo gering is, dat zij zioh op deze wijze togen de S.D.A.P. in het harnas Laten! jagen, moot men spr. maar afdanken. Om* herhaling ln de toekomst te voorko men stelt spr. tien slotte voor dat do Raad voor elke volgende reis vooraf een vast cre- dlet zal vaststellen. Is dat crediet dan te laag, dan zal hij voor de reis bedanken. De heer Verbeek (S.D.A.P.) aoht de goede naam en eer van de oommisie door dit adres van een deserteur uit de partij niet geschaad. Toch zou hij er niet afkeerig van zijn een vervolging in te stellen, wanneer in tastba ren vorm eeni beschuldiging van verduiste ring van leden der commissie zou worden geuit De heer Kronenberg (A.-R.) begrijpt niet, dat de commissie bezwaar maakt de gelden, die toch van de gqmeente zijn* te verant woorden. Als de commissie 's avonds mis schien in een' tingel-tangel is geweest, mag de burgerij dat niet wteten? De heer Prins (S. D. A. P.) die evenals de heer Verbeek de reis meegemaakt heeft, zegt dat het onmogelijk is na een jaar op te geveni op welke wijze de gelden zijn uitge geven. Ln een tingel-tangel zijn zij echter niet geweest, daarvoor achtten eljj aldh t© ataocnl ij k De heer Emmer (S.D.A.P.) zegt, dat de heer Kuijk het tijdstip wel juist heeft'gekozen, om de arbeiden# tegen de S.D.AJ5. op te sto ken, wijl juist in deze dagen de belastingbil jetten rijn rondgezonden. Ook de aanstaand© Verkiezingen zullen er niet vreemd aan zijn geweest. De heer Kruyver (A.-R.) doet uitkomen, dat ook het soc.-dem. blad ,/De Voorpost", dat de kosten erg hoog vond, mee heeft geholpe*

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 7