ïfm il|§ NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS. TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. HET JAAR 1921. HELDER IN 1921 HET BUITENLAND IN 1921. HET BINNENLAND IN 1921. COURANT 3 33r V tt^0N^E!^EINT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: I ndi p. B«n)o£tf2 ifn' m'f' P' bimienlalld f Ned. O. en W. Losse uammers dar Coumnt 4 ct! fr p p 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: O. DE BOER Jr., HELDER Burearu: Koningstraat 29 Interc. Telefoon 60 Post-Glrorekening No. 16066. Wederom ia, over weinige uren, een periode van een jaar in de 'diepten der eeuwigheid verdwenen: het derde jaar sedert de onder- teekening van den wapenstilstand is reeds ©enige weken voltooid1; het vierde aangevan gen. En wederom de balans opmakende van net eindigende jaar, komen wij voor die vraag te staan: was het een goedi jaar of een slecht? Het antwoord kan, <funkt ons, niet anders aan zeer positief zijn: in alle opzichten was het een slecht jaar. De gevolgen van dien we reldoorlog en de daarmee gepaard1 gaande geweldige verspilling van kapitalen, splitsen zich meer en meer toe in een verslechtering van den eoonemischen toestandL En het is te vreezen, dat wij nog maar aan het begin daar van staan; dat de komend© jaren meer dag tot dusver, een tijdperk zullen aanwijzen van onrust, van woeling, van ellende. Lijkt- ons beeld! u te somber? Laat ons dan, in net kort, eens nagaan hoe de toestanden thans zijn, drie jaren na dien wapenstilstand. Wij moeten daartoe onze Mikken allereerst wenden naar het buitenland, omdlat ons eigen landje slechts een onbeteekenendJe plaats op de kaart van1 Europa inneemt, en iln het Eu-ro- peesohe concert heeletmaal geen rol van be- teekeniis speelt. In dit vierde jaar van dien „vrede" zullen we maar zeggen (het kind moet een naam hebben, nietwaar?).is de onderlinge ver houding der groote mogendheden (van de entente wel te verstaan, want het overwonnen Duitschland telt niet meer mede) aanmerke lijk verslechterd. Frankrijk en België passen tezamen op Duitschland de leuze „Wee den overwonnene" toe; Engeland en Italië nemen een welwillender houding aan, maar kunnen tenslotte ter wille van de onderlinge harmo nie niet -tegen deze twee landen op. Het ge volg van de politiek is geweest het verzoek van Duitschland om uitstel van betaling der twee op 16 Januari en 15 Februari vervallen de termijnen der oorlogsschatting. Hierom trent is nog geen© beslissing genomen, het is evenwel te hopen, dat Frankrijk inziet, dat men geen veeren kan plukken van oen kik vorsen en eieren kiest voor ,ztyn geld'. Van Fransdh en Belgisch standpunt Is deze houding der twee landen wel te begrijpen: zij hebben aan den lijve de verwoestingen van den oorlog ondervonden; hun industrieën, hun landstreken zijn verwoest. En om dat alles te herstellen iis geld noodlg, en wat is logischer dan dat de verwoester dat geeft? Maar er is tenslotte aan alles een grens, ook aan de draagkracht van het Duiitsohe volk. Engeland zou misschien d'e oorlogsschat ting wel voor een deel willen kwijtschelden; ook in Amerika, dat de groote geldschieter geweest is, hebben reeds economen zich in dezen geest uitgelaten, omdat,' naar hunne meening, de kwijtschelding van de oorlogs schatting het eenige middel is om tot een spoedig economisch herstel te komen. Maar men vergeet, dat hiermede groote volksbe langen gemoeid zijn, dat die oorlogsleeningen gesloten zijn met gelden van de bevolking, en dat per slot van rekening, de zaak dan hierop zou neerkomen, dat het Amerikaansche en Engeische volk de lasten van den oorlog zou moeten dragen. Toch ls het nood'lg, dat zoo spoedig moge lijk Europa zich weder herstelt van de toege brachte slagen. Noodig voor de welvaart van de volkeren niet alleen, maar vooral ook voor het economisch herstel van Rusland. Dit ont zaglijke land, met izijn onuitputtelijke rijk dammen, voor een groot deel nog onontgon nen, is in de economische samenleving van het, oude werelddeel, van de gamsche wereld, op den duur onmisbaar. En het wonderlijk en bedroevend verschijnsel doet zich thans voor, dat In dit groote rijk, dat aan graan alleen geheel Europa nagenoeg van voedsel zou kunnen voorzien, thans hongersnood ge leden wordt, zóó ontzaglijk, dat woorden dien niet kunnen beschrijven. Het toekent wel don door den oorlog geschapen toestand, dat in een lilliputter!® landje als het onze oomJté's van actie zijn ontstaan om gelden bijeen te brengen, -teneinde ©enigszins o heel weinig slechts! In den allerergsten honger In het voormalige czarenrljk tegemoet te komen. Het zal, zelden wij, dringend noodig zijn, dat de in het begin van het volgend jaar te houden conferentie niet alleen ten aanzien van Duitschland', doch ook inzake Rusland spijkers met koppen slaat. Het bolsjewistisch gevaaT is nog maar al te veel die boeman voor die Europeesche grootmachten; maar wij zou den de staatslieden van die landen willen vra gen of niet het gevaar van eoonomiscben ondergang minstens -even -groot is. Rusland als groot-afnemer en Rusland als producent, dat is een van de dingen, die het nieuwe jaar ons moet brengen, willen de economische toe standen in ons werelddeel zich weder wat normaliiseeren. t De politieke toestand- is al niet veel beter. Engeland en Frankrijk, de bondgenoot en, zitten elkaar in de 'haren. Het luwt nu een klein beetje, doch de toestand was meer dan eens gespannen. Wij herinneren slechts aan de overeenkomst van Wiesbadën en de An gora-kwestie, zaken, die in Engeland een allesbehalve vriendelijke stemming ten op zichte van Frankrijk teweeg brachten. De Fiatisdhen verweten op hun beurt aan de En gelachen hun eigenmachtig en anti- Fransch optreden in Arabië en Palestina. Tusschen Italië en Frankrijk is het ook al geen botertje tot op den boórn, gelijk eerst kort geleden nog Week. Hoezeer belde landen ook samengingen- in verschillende vraagstuk ken, die te Washington behandeld' werden, toch was een enkele -ongelukkige uitlating v-ain een -bekend Fransch journalist Per- tinax in staat de gemoederen in Italië op te zwepen, ofschoon bij-na -onmiddellijk een tegenspraak Volgde. Do ondergrond daarvan zit dieper, Italië en Frankrijk zijn de con currenten inzake de hegemonie in de Mixi- dellandsche Zee. Engeland had, behalve moeilijkheden in de buiteniandsche politiek, ook in eigen h-uis heel wat te beredderen. De Ieren edschten zelfbestuur en begonnen een gue-rilla. Fel en zonder mededoogen werd déze van beide zijden gevoerd. Gruwelijke episodes werden daarbij afgespeeld. Na langdurige onderhandelingen, die ver schillende keeren afgebroken werden, is men er ten slotte echter toch in -geslaagd over eenstemming te bereiken. De overeenkomst werd bereids door het Engeische parlement aangenomen. Het. Iersche de Dail Eirean deed dit nog niet. De Valera, de onver zoenlijke leider, bleek hij die besprekingen nog veel aanhangers te tellen. De beslissing is thans uitgesteld tot na nieuwjaar. Echter zal dan het aantal volgelingen van den „pre sident der Iersche -republiek" wel verminderd zijn. De bevolking van Ierland toch verlangt rust en vrede. Dit is de laatste da-gen ondub belzinnig gebleken. Ook in verschillende koloniën van het Britsdhe Rijk kwamen moeilijkheden voor. In Britsch-Indië en in- Egypte gist het. Van eenigen invloed van de reis van den Prins van Wales is nog niet veel -gebleken. Indië en Egypte verlangen zelfbestuur en de rust zal niet eerder weerkeeren dan nadat hetzij geheel, hetzij gedeeltelijk aan dezen wensch is voldaan. Oost- en Zuid-Oost-Europa vertoonen een nog minder verheffend beeld dan het Westen. De toepassing van het zelfbeschikkingsrecht heeft geen vrede en welvaart gebracht. De kunstmatig geschapen rijken verdragen el kaar al niét meer dan hoog -noodig is. De volksstemming In Opper-iSllezië gal een weinig verheffend -schouwspel van een der- volking. Den löen Januari wordt de beslis sing van den Volkenbond inzake het aan Polen toegewezen gebied van kracht. Oosten-rijk vooral', maar ook Hongarije ver- keeren nog in desolater toestand. De Staats greep van ex-keizer Karl heeft de toestand voor zoover laatstgenoemd land betreft nog verwarder gemaakt. De Balkan bleef zijn naam getrouw. In Albanië werd' de strijd om de regeerim-g voortgezet. Griekenland is nog steeds in oor log met de Turken, zij het -ook dat die strijd in Klein-Azië wordt gevoerd'. Voor Grieken land is -deze krijg.een mislukking. Spanje organiseerde een veldtocht tegen opstandige Riff-bew-oners In Marokko. Van het aanvankelijk echec heeft men zich welis waar eeni-gazins hersteld, maar van een door slaand succes is nog geen sprake. 0 0 0 Intusschen is de oonferentie te Washington bij-na ten eln-de. Verschillend© delegaties "be reid-en zich reeds voor op vertrek. Heeft zij eepig resultaat gehad? Hier meesmuilt de lezer, die hieromtrent reeds verschillende correspondenties heeft gelezen. Eendg resul taat heeft d<e conferentie wel gehad, al' Ls dan van al de idealistisch opgezette ontwape ningsplannen niet veel1 terecht gekomen. Het positieve resultaat is de Viervoudige over eenkomst tusschen Amerika, Japan, Enge land en Frankrijk inzake de beperking van den schepen-aanbouw en den -status In die Stille Zuidzee. De duikbootenkwestie heeft daarentegen niet tot eeniig positief resultaat geleid. Engeland wil zijn dMkbooten wol af schaffen, of verminderen, maar de andere mogendheden hebben daar geen ooren naar. Deze kwestie is ook voor ons land van belang ln verband mot de nieuwe vlootplannen. Dit vraagstuk zal vermoedelijk behandeld worden op een nieuwe conferentie, waarbij alle staten, die er een marine op na houden, aanwezig zullen zijn. Japan, dat aanvankelijk heel weinig van de/i' conferentie moest hebben, in de «anee- nln-g .verkennende, dat Japan het te Washing ton had op te neuten togen een soort samen spanning om Ja-pan onder den duim te hou den', is er ten slotte nog lang niet slecht af gekomen. Dank zij de pientere Oostersdhe politiek van zwijgen, aftn-hooren en op de lange baan schuiven, trekken zij vermoede lijk n-og aan het langste einkl. Een voldongen feit -is 'het. nog wel niet, doch als de Japanners er werkelijk in slagen Amerika te doen af zien van het recht om westelijker dan Pearl Harbour op Hawaï een groot© oorlogshaven te -scheppen, -dan heeft Japan als het ware ïin alle vriendschappelijkheid de heerschappij mi de Stille Zuidzee bemachtigd. Toch was de houding van Japan inzake do vlootbeper- king sympathiek. Ofschoon men geheel an dere verwachtingen koesterde, toonde het een sterke wil om den vrede te bewaren. 'China is daarentegen minder te spreken over de resultaten. Meermalen heeft de Oht- neesche delegatie gedreigd d© conferentie te verlaten indien aan China's wenschen niet meer aandacht werd geschonken. Het lastige van het geval was echter, dat de Chineesche delegatie moeilijk als de vertegenwoordigster van -geheel China beschouwd kan worden, omdat het land nog steeds -hopeloos is ver deeld. De militaire gouverneurs zijn zoo goed als oppermachtig in de aan hun zorg toever trouwde provincies, en bovendien ls er nog steeds de twist tusschen Noord en Zuid. Toch hebben de Chineezen nog eenige concessies inzake de Invoerrechten en Sjan- toen-g weten1 les te krijgen door onmiddellijke ADVERTENTIEN: 20 et p. regel (galj&rd). Ingez. meded. (kolombreedte ale redaction. taket) 60 ct Kleine advertenties (gevraagd, te koop, te buur) v. 1i regelt 40 ct, elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad ent met br. onder no. 10 ct p. adv. extra). Bewijsmo. 4 ct onderhandeling met de Japansche delegatie. Hierbij, evenals bij de andere -besprekingen, toonde Japan een -sterke -wil om den vrede te bewaren-, terwijl imen eigenlijk het tegen gesteld© verwacht had. China verwachtte vain de conferentie te Washington steun tegen het beruchte ver drag dat Japan had afgeperst. Van een her ziening daarvan wilde Japan niet hooren. Toen men ter confereni le toch erover te be ginnen, antwoordde Jajan met een absolute weigering. Toch heeft Japan tei opzichte van Sjan- toeng en de invoerrechten concessies ge daan. Doch dit geschiedde in rechtstreek sche onderhandelingen tusschen de Japan- sche en Chineesche dr legaties. Deze gang van zaken lag volkomen in den lijn der Ja- pansche politiek. Het wilde voorkomen, da; China van de conferentie terugkeerde me-i groote voordeelen, die dan op Japan behaald zouden zijn, onder den druk van de groote mogendheden als „beschermers" van China. En daarin slaagde Japan volkomen. Een verder verwijderd, dtxfe daarmede verband houdend doel is de eenheid van het gele ras onder de Japansche leiling, waarmede deze politiek ook reeds rekening houdt ft In 1922 -zal ot nog heel wat (geconfereerd moeten worden om alle belemmeringen te doen verdwijnen, -die "on verandering van dien imitatie-vrede van Ver&adllee in een wa ren vrede in den weg s-aan. 'Maar m-en is op dien goeden weg. Na W ashington de bijeen komst te Oannes. Laat ons hopen, dat daar het -gezonJd1 verstand de overhand zal krijgen. Den binnenlandschen toestand overzien de, kan het wel niet anders of de op elk ge bied heerschende mak-'se, en daarmee ge paard gaande werkloosheid dringt zich het allereerst aan ons op., De buiteniandsche concurrentie, in het bizonder die van Duitschland tengevolge van de catastrophale waardevermindering van de mark, is oor zaak van een algemeenon teruggang in in dustrie en handel, en digrmedo gaat vanzelf gepaard toenemen-de wcrkloosheid en po gingen tot loonsverlag' ag. Dit laatste leidt tót nieuwe conflicten, de metaalbewerkers staken al sedert weker omdat zij van geen loonsverlaging willen weten; in do mijn streek worden nog besprekingen ge voerd over loonsverlaging; t>y de spoorwe gen dreigt een besluit betreffende werktijd- verlenging tot een conflict te leiden. De Rijksuitkeeringen aan de werkloozenkassen worden verminderd, de bouwvoorschotten voor woningbouw sterk beperkt. Kortom, er is een terugslag op eJk gebied van het so ciale en economische leven. De werkloosheid in de Drentsche en Frie- sche venen baart evenzeer ernstig zorg; steunbewegingen worden thans allerwege georganiseerd teneinde in den ergsten nood te voorzien. De algemeene malaise in de scheepvaart veroorzaakte groote verliezen; in het bizonder zai men zich herinneren de finantieele moeilijkheden, waarin de Kon. Hol. Lloyd verkeerde. Vele aandeelen van industrieele en handelsondernemingen zijn eveneens scherp gezakt, de daardoor gele den schade loopt thans in de millioenen. De verwachte terugslag van een en ander op de Rijksmiddelen heeft zioh dientengevolge reeds doen kennen; deze daling van de in komsten is nog maar een begin; er zal, vree- zen wij, een nog veel grootere terugslag ko men. Alles bij elkaar genomen is dus de eco nomische toestand van ons lan-d verre van rooskleurig. Men kan daarover lang en kort praten, maar het feit is niet te loochenen: ln eerste instantie is de geweldige oorlog de sohuld van alles. De jarenlange mobilisatie kosten hebben ook onze financiën ontred derd, en er zal zeer veel staatsmansbeleid noodig zijn en veel overleg om ons schip van staat weder in veilige haven te loodson, Jaren zullen er overheen gaan. Wij willen ons onhouden van beschouwingen hierover, wij hebben alleen do feiten te eonstateeren, en voor wie niet, als de sociaal-democraten en In 't algemeen de revolutionair-voelen den, de tegenstelling ziet tusschen kapitaal on arboid, voor hen dus, die, in een weder herstelling van don status quo de eenig-mo- golljke regoneratio voor onze maatschappij zien, ls waarlijk de toestand précair ge noeg. 0 0 0 Bezuiniging ook voor de rijksuitgaven! Dat is het parool voor het komende jaar. Er zal op alle mogelijke dingen bezuinigd moe ten worden. Reeds is een omvangrijk staats- rapport verschenen betreffende de werkwij ze in departementen en andere rfjksbureaux, waarin op ergerlijke misstanden gewezen werd. Een tweede vraag is echter, óf deze misstanden gemakkelijk zullen zijn uit te roeien. Noodig is het wel. Ook heeft de be zuinigingsbacil aanleiding gegeven tot mi- nisterieele circulaires inzake stopzetting van de verleening van voorschotten, betreffende woningbouw. De subsidies voor scholenbouw werden beperkt, de excessen op dit gebied gaven een gereede aanleiding hiertoe. De gevreesde stopzetting van de Zuider zeewerken is gelukkig gebleken van voor- bijgaanden aard te zijn geweest. De bouw van de haven op Wieringen gaat door, en de reeds ter plaatse gelegde dammen heb ben, trots de voorspellingen, van pessimis ten, standgehouden. Wel heeft grondverlies plaatsgehad, doch dit ging niet uit boven de verwachting, die men hieromtrent had. De Zuiderzeedrooglegglng is voor onze plaats van zeer groote beteeken is. Wij be hoeven dit hier niet nogmaals uiteen te zet ten, doch willen alleen de hoop uitdrukken, dat in 1922 met bekw imen spoed wordt voortgewerkt. Tenslotte de politieke toestand. De verkie zingen staan weder voor de deur. Voor de eerste maal zullen ook thans de vrouwen medestemmen. Het is dus alleszins begrijpe lijk, dat men in spanning verkeert omtrent den uitslag. Zal er door de vrouwen een fris- sober wind waaien ln de parlementaire av mosfeer? In weerwil van de strubbelingen, die in den loop van het jaar plaats hadden, is het kabinet, na „reconstructies" te hebben on dergaan aangebleven. De in de Kamer aan- beperking van de totale sterkte der lichting aan een Amerikaansch-Hollandsche Maat schappij concessie werd verleend voor de ex ploitatie van rijke petroleumbronnen in In dië, gaf aanleiding tot felle en scherpe kri tiek van soa en en vrijz. democratische zij de. Het nieuwe vlootp an wacht op behan deling. Veel zal daarbij afhangen van de te Washington genomen besluiten. Een nieuw ontwerp Dienstplicht is tenslotte aangeno men, nadat een amendement de Muralt tot perking van de totale sterkte der lichting door de Kamer was aanvaard. Een Grond wetsherziening kwam tot stand, die overi gens van niet' veel beteekenis waa 0 0 Tengevolge van het overlijden van den zeer populairen en beminden Amsterdamschen burgemeester Tellegen werd in diens plaats de heer W. de Vlugt (a.-r.) benoemd. Deze benoeming gaf tot heel wat commentaar aan leiding. Echter wist de heer de Vlugt tot dusver de zware taak met beleid te vervul len. Bekend is de geschiedenis van de Rotter- damsche wetboudersbenooming, waarbij de beide sociaal-democratische wethouders het veld moesten ruimen. Op Doorn is de gemalin van den Duit- schen ex-keizer overleden; haar begrafenis gaf, door de wijze waarop de Hollandsche politie-autoriteiten meenden tegen de pers te moeten optreden, aanleiding tot on verwik- kelijke conflicten en scherpe commentaren in de pers. 0 0 0 In vele opzichten was het afgéloopen jaar een jaar van uitersten: de antimilitaristische actie voor dienstweigering culmineerde in den bekenden Haagschen bomaanslag, de bij de vorige kieswetwij-ziging ingevoerde stem- dwang leidde bot het exces van den tot raadslid gekozen Amsterdamschen slampam- oar Had-je-me-maar, maar heeft'het succes gehad dat hij thans uit «te grondwet veraw e- nen is. Een zomer zooals bij menschenheugenls niet is voorgekomen, daarna een winter met zeer eigenaardige meteorologische ver schijnselen, met tenslotte een storm, die ook al weer een uiterste was: in zekeren zin zou den wij 1921 het wonderjaar kunnen noe men, althans het jaar van buitenissigheden. De plotseling losbrekende stormen waren oorzaak van tallooze ongelukken. Niet alleen dat in schier elke plaats van ons land min of meer groote, ongelukken plaats hadden behalve in Zalt-Bommel, waar eenige kinde ren gedood werden door een vallend ijzeren dak, waren de longelukken gelukkig ner gens van ernstigen aard maar ook op zee vielen weer vele slachtoffers in den strijd met de golven. Met weemoed herdenken wij de omgekomen bemanningen van de beide reddingbooten, de Brandaris en de Presi dent van Heel en de opvarenden van den loodsschoener Eems H. Al® -wij den toestan-d in -onze gemeente be- sohouwen, dan moge die niet zeer rooskleurig zijn, wanhopig is hij niet. Wij bezitten niet de groote industrieën van andere plaat sen, en du® -is hier -ook minder sprake van malaise, al heersoht er werkeloosheid;. Voor een gemeente, wier flhaiitieele toestand zoo precair is als de onze, zijn ln het aifgeloopon jaar nog belangrijks zaken tot stan'd gebracht. In de allereerste plaats noemen wij de elec- trifioatle, die In Januari, zij het dan ook provisorisch, haar ibesliig kreeg, dodh inmid dels geheel door het P.E.N. !s overgenomen, un die voor onvje gemeente van zeer groote beteekenis i« en ln de toekomst nog meer worden zal. A'ls laatste restantje van don oorlogstoestand werd d.'d. 12 Februari de BrnndstoffendistributJe opgeheven; helaas was dit slechts het laatste uiterlijke ver schijnsel, want de naweeën ln den vorm van hooge belastingen, doen zich nog jarenlang gelden. Ja, die belastingen! Het is maar beter daar over, bij het begin van den nieuwen jaar kring, te zwijgen, bovendien, er is al zoo veel papier over volgeschreven, dat de lezer er wél -genoeg van zal' hebben. Het resultaat van al het gepraat en geschrijf is de jongste hettingsverorden-inig, die wij -bekend mogen veronderstellen. Naar wij vernemen, is even wel thans een actie gaande van de middel- inkomens, die nu weer -het loodje leggen. Gf die actie resultaat zal hebben, betwijfelen wij het belastingjaar is inmiddels -reeds voorbij en van hoogerhand zal -men thans gaarne tot een eind willen kooien. Ook voor de gemeente is het te hopen, dat het er dit jaar maar bij blij-ft. Zou ook de laatste verordening niet goedgekeurd worden, dan komt men voor een hopel-oozen toestand te staan. De genoten voorschotten zouden aan het Rijk moeten worden terugbetaald, terwijl de gemeentelijke schatkist zoo goed als leeg is. Bovendien zou weder geruime tijd moeten verloapen, eer de gemeente tot belastingheffing kon over gaan. Wil men trachten in de wijze van belas tingheffing verandering te krijgen dit is ten «lotte een goed recht van ieder, die zich benadeeld acht dan waohte men daarmede, in het belang der gemeente, tot een volgend jaar. Onder de belangrijk© zaken, die ln het af- ge-loop-en jaar tot stand kwamen, noemen wij de oprichting, d-d1. 16 Januari, van de naam- looze ven-nootschap „iZeebad Huisduin-en". Hoewel deze maatschappij reeds aanstond» het -bedrijf van de exploitatie van het bestaan de zeebad; overnam en uitbreidde, is het tot nog -toe niet mogen gelukken haar sta tutair vastgesteld aandeelenkapitaal1 Tollee k-end te krijgen. Niettemin zal, naar wij ver nemen, in dé eerstvolgende vergadering het plan ter tafel komen om met den bouw van het voorgenomen bétel-pension aan "te van gen. Een verheugend begin van een meer intensieve exploitatie onzer badplaats, dat niet zal nalaten vruchten af te werpen! Met het werken der N. V. „Zeebad Huis duinen" houdt indirect ook verband dat der Economische Commissie, dat meer waardee ring verdient dan het tot nog toe kreeg, en dat door allerlei invloeden, ook van den kant van het gemeentebestuur, vrijwel vleugellam is om vooralsnog iets in het belang der ge meente te doen. Een voorgenomen Stoom-, bootverbi-nding tusschen TerschellingVlie land eenerzijds -en Nienwediep anderzijds, vond eveneens weinig waardeering, en in dit opzicht kunnen wij wel de meening van het Dagelijksch Bestuur deelen, dat de be langen voor onze gemeente niet groot zij-n. Het Spui-kanaal is in -den loop van 1921 voltooid; -ook hierover is reeds zooveel ge schreven, en dit is reeds zoo herhaalde malen becritiseerd, dat wij slechts met de vermel ding van het feit willen volstaan. Hoewel het de gemeente een handvol geld heeft gekost, is hiermede -tenslotte naar wij juist dezer dagen vernamen een groote verbetering in den toestand ge-komen en een besliste ver fraaiing der gemeente verkregen. Vooral het Westplein is aanzienlijk verfraaid, en dit zal nog beter worden, indien alle daarvoor ge maakte plannen worden uitgevoerd-. Doch dit alles hangt samen met de financiën, en hoe wel een overzicht over dien toestand in dit verband zeer aanlokkelijk is, ligt het te ver buiten het bestek van dit artikel om daar thans over uit te wijden. Trots den toestand -onzer geldmiddelen, is toch nog aardig wat besteed' aan stadsver- fraaling; rij denken -hierbij aan den ontwor pen weg langs den watertoren, die aansluit op de -straat naar het Tuindorp, aan het plant- Svcrrtj: dat aldaar 'ontstaan ia, en san nog andere werken, die zull-en worden uitgevoerd. Zooals wij al een-s uiteenzetten, zijn -de gel den hiervoor al vroeger gevoteerd' -en in eene leenin'g opgenomen, izoodat zij den finan-tiee- len toestand der gemeente niet verslechteren, al is het natuurlijk wiaar, dat deze gelden ook wel voor andere, dringender zak-en -kun nen worden gebruikt. Maar deze werkzaam heden zijn tevens een stuk werkverschaffing en dus in dit opzicht ook nuttig. Bezuiniging zal echter óók voor onze gemeente het ko mende jaar wel het parool moeten zijn, dat vóór alles dient te worden aangeheven, en de kwestie is -maar, waar m-en die bezuiniging zal vinden. 0 0* Met- de verfraaiing van enkele stadsge deelten heeft de moderniseering van winkel straten -gelijken tred gehouden. De Spoor straat is verschillende mooie wkikel'gevels rijker geworden; een nieuwe Christelijke school op den Kanaalwe-g, een nieuw en fraai Bankgebouw straks v-an de Nationale Bank, een nieuwe Vakschool voor Meisjes, welker bouw in 1922 wel zal worden aangevangen het zijn weer bemoedigende teeken'en. Tee kenen, dat er, trots malaise en oorlogsnarig- heid, nog lust en initiatief bestaat. Ook zal onze gemeente het volgend jaar een motnu- ment rijk zijn; de plannen tot stichting van het Marineinonuiment zijn thans in een stu dium geko-men, dat met -de verwezenlijking daarvan kan worden aangevangen. I-n Mei ongeveer zal dit -monument worden geplaatst op net Havanplein. Ons Koningsplein biedt des //iterdags- qvon-u® tegenwoordig een levendigen aanblik loor de Zater-diBigévondmurkt, die zich daar langzamerhand ontwikkelt. Het bezoek ta uit den aard di r zaak in deze winteravonden minder, maar wij mogen verwachten, dai Jiei met het lengen der dagen wel weer zal tive- n-emen. Voor vele menschon is dit hoe-kje van onze stad een aantrekkelijk plekje ge worden. 0 0 0 Minder gunstige berichten -mogen hier echter niet achterwege blijven. De woning bouw staat-, wanneer de in, aanbouw zijnde, hulzen zijn afgebouwd, vrijwel stop. Dit is door de befaamde -ministerieel© circulaire, die de -rijksvoorsch'otten stopzette, geen speci fiek Heldersch verschijnsel, «naar doet zich allerwegen in ons land voor. Men kan het be treuren, maar er valt voorloopig weinig aan te doen, en dat de finantieele toestand van het rijk ook niet rooskleurig is, is waarlijk, zooals we elders al zeiden, geen wonder. De wonin-gbouwvereeniginigen der Onderofficie ren en ^Volkshuisvesting" zullen nu word-en samengesmolten in eene Stichting. Op- die man-ier hoopt men zuiniger te kunnen be boeren. Een tweede punt is de toestand' van onze Waterleiding. Wij behoeven daar ook niet diep op in te gaan, omdat wij 'hierover meer malen uiteenzettingen gaven. Doordat de ge meente thans besloten heeft het tekort aan water, dat onize duinen niet kunnen leveren, van- het provinciaal bedrijf te betrekken, is in de toekomst in het watergebrek voorzien. Maar voor 1922 beteekent het nog nog een watertekort, dat, als wij weer een wanmen en drogen zomer beleven als die van het algeloo- pen jaar, wel eens tot ernstige consequentie» kon lijden. Hier is dus in de allereerste plaat» zuinigheid op het waterverbruik gebodenI

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 1