FIJNSTE MELANGE DE BESTE^a4 c In een 22-tal vergaderingen behandelde de Raad vele zaken. Wij hebben die meerendeels in het bovenstaande al verwerkt, zoodat wij ons van een overzicht daarvan ontslagen mo gen rekenen. Ingesteld1 werd ©ene Commissie voor Beroepskeuze; krachtens de nieuw© Onderwijswet werden de verschillende Ouder- oommissies benoemd. Omtrent de werking van deze instituten vaty/inog weinig te zeg gen; de materie is nog nieuw en men is nog zoekende naar eene richting, die zal moeten worden ingeslagen. t In den loop van dit jaar vertrokken Hr. Ms. „Zeven Provinciën" en eenige onderzeeboo ten van hier maar de Oost. Het ongeluk aam boord van de onderzeeboot „K IV", terwijl deze zich te Colombo bevond, ligt leder nog versoh in het geheugen. Helaas kwamen daarbij ook1 eenige inwoners onzer gemeente om het leven. De .jZeven Provinciën" had op de uitreis evenmin geluk. Met gebroken stuurinrichting moest zij ©enigen tijd in Engeland blijven liggen. In' het Commandement der Marinedirectie alhier werd' de vice-admirtaal J. Soutendam, die den diienst met pensioen verliet, opge volgd door den schout-bij-nacht O. Fock. Tenslotte moeten' wij nog melding maken van eenige jubilea. De heer J. Akkeyman, winkelhouder van de Coöp. Verbruiks- en Prodnctievereeniging „Helder", vierde den lsten April zijn zilveren jubileum alszooda- nig (van de voormalige coöperatie „Eigen Hulp"), terwijl een .paar dagen later Mej. J. Metzelaar, de bekende directrice van de Fröbelschool aan de Vischmarkt, den dag herdacht, waarop zij 45 jaar als zoodanig .werkzaam was. Het zangconoours, dat „Hel de r's Mannenkoor" in den loop van den zomer organiseerde en dat bedoeld was als ©ene viering van zijn 40-jarig bestaan, is in alle opzichten goed geslaagd en heeift den roep der 'gemeente maar buiten zeer zeker vergroot. Het concours werd gehouden in het inmiddels aanzienlijk vergroote en verfraaide „Oasino"-igebouw, dat thans een schouwburg is geworden, die in alle opzichten onze ge meente waardig representeert. Aan het einde gekomen van ons overzicht, rijlst onwillekeurig de vraag bij ons op: wat zal het nieuwe jaar, wat zal 1922 ons bren gen?... Rooskleurig zijn de vooruitzichten niet; wij beleven zware en moeilijke tijden. Maar met pessimistische besohouwingen komt men er niet. Daarom: het hoofd omhoog en dapper den moeilijikheden weerstand ge boden. In engeren zin brengt het nieuwe jaar on zen lezers al aanstonds iets goeds. Althans, dat hopen wij. Aan het hoofd van ons nieuwe Zondagsblaadje zelf hebben wij uitvoeriger gesproken over de verschijning daa-van, zoodat wij te dezer plaatse daar gevoeglijk over kunnen zwijgen. Wel zij geconstateerd, dat de „Heldersohe Courant", welks oude naam „Vliegend' Blaadje" sinds eenige jaren is verdwenen en langzamerhand geheel uit sterft, met het nummer van morgen haar vijftigsten jaargang ingaat. Het eerste num mer van het voormalige ^Vliegend Blaadje" verscheen op ,;Zaturdag 11 Jamuarij1 1873". Sedert ie het een trouwe gast geweest in menig Heldersch gezin, en wij hopen, dat het dat no? lang zal blijven. En hiermede: den lezer heil! BUITENLAND. DUITSCHLAND. Het spoorwegpersoneel. Naar de BerUjnsóhe oorrespondent van het H.bl. meldt, is de toestand in het conflict met het spoorwegpersoneel er sinds Woens dag niet beter op geworden. Het ultimatum van eenl viertal districten In West-Dultsch- land is Woensdagmiddag nog in den) kabi netsraad ter sprake gekomen. Groener, de rijksminister van verkeerswezen gaf een overzicht van den toestand. In een uitvoerig debait besloot het kabinet de eisohen van het spoorwegpersoneel niet in te willigen, aangezien de rijkslasten daardoor opnieuw met verscheidene miljarden) zou worden verzwaard, hetgeen gezien de financieels en eoonomjlsdhe toestand van het rijk onmo gelijk is. ilndlen heit geschil zich mocht uitbreiden, zal vermoedelijk het algemeen verbond van het spoorwegpersoneel zloh aan het hoofd van de beweging stellen. Dit zou dan ver moedelijk wel een algemeens werkstaking ten gevolge hebben en in dit geval zouden de verwikkelingen niet te overzien zijn. Vol gens een bestaande overeenkomst tussohen Eet departement van verkeer en de organi satie van het spoorwegpersoneel moet in. ge val van een oonfllot de beslissing aan een soheidsgereoht worden overgelaten. Indien nu de organisatie toch de algemeene werk staking mocht afkondigen, zou zij zich dus aan oontractbreuk schuldig maken. De onderhandelingen, die Woensdag nog werden gevoerd, zijn tengevolge van het uit breken der staking in West-Duitschland ook al afgebroken. De staking in het distriet Elberfeld heeft zich Donderdag over het geheele Wupperge- bied uitgebreid. Het gevaar voor een alge meene staking is door deiz© uitbreiding groo- ter geworden. De leiders der spoorwegman- nen hopen echter, dat nog alles zal worden beproefd om een algemeen© staking te ver mijden. In verschillende plaatsen belemmerden de stakers het spoorwegverkeer. Dit leidde er toe, dat verschillende spoorwegstations door de politie moesten worden ontruimd. Dit ging echter zonder ordeverstoring in, zijn werk. Te Berlijn bestaat er voorloopig geen aan leiding te vermoeden, dat het spoorwegper soneel in staking zal gaan. De treinen van en naar het industriegebied kwamen Donderdag op tijd aan en vertrokken ook w.eder op tijd. De leden van het algemeen verbonid van spoorwegpersoneel hebben de opdracht ont vangen een onzijdige houding aan te nemen. Een deel van hen zal zich echter wel bij de stakers aansluiten, daar zij in geen geval onderkruiperswerk willen verrichten. De christelijke vakvereenigingen hebben zich krachtig tegen de staking uitgesproken. Zij schrijven het uitbreken daarvan toe aan drijven van communistisch© zijde. Ook de drie Beiersche vereentgingen van spoorweg personeel hebben zich tegen de staking ver klaard. De Deutsche Werke. De Gezantenraad heeft Woensdag be raadslaagd over de Deutsche Werke. Naar een Berlijnsoh blad uit Parijs verneemt, heeft de raad het voorstel van generaal Nol- Iet, om de fabrieken in de gelegenheid te stellen hun bedrijf voort te zetten, na een reorganisatie en zekere waarborgen tegen het vervaardigen van oorlogstuig, goedge keurd. De entente zal dus vermoedelijk haar eisch tot stopzetting der fabrieken laten vallen. Geen herinneringen aan het oude regime. De socialistische regeering van Thurin- gen voert een strijd tegen de herinneringen uit den monarchistischen tijd. Het kabinet heeft thans bevolen, van alle openbare ge bouwen de woorden groot-hertogelijk, her togelijk, prinselijk te verwijderen. Hetzelfde lot zullen portretten en borstbeelden van de leden der gewezen regeerend© hulzen onder gaan. De autoriteiten zullen trouwens moe ten mededeelen waarom dit alles tot nu toe niet is geschied. De scholen zullen zich de nieuwe rijksvlag en Thuringsche vlag aanschaffen. Het offi- cieele briefpapier, dat nog opschriften draagt welke aan het oude regime herinne ren, zal onmiddellijk uit den omloop moeten verdwijnen. De Communisten. Het bestuur der oommunistjsche partij heeft Woensdag vergaderd en alweer zijn een aantal leiders in ongenade gevallen, Friesland, Brass en Mialzahn zijn voorloopig geschorst. De partijraad zal Later bepalen wat er met hen moet geschieden. Het is an ders nog niet zoo heel lang geleden, dat Friesland een eerste viool in de partij speel de. Bij de jongste 'gemeenteraadsverkiezin gen te Berlijn wias hij de eerste candidaat van de communistisch© partij Een groot man. Dat was Alb'ert Ballin, directeur der Ha<m- burg-Amerikaljjn, wiens levensgeschiedenis in een belangwekkend boek door Bermard Huldermann, dien, teigenwoordigen directeur, wordt beschreven. Jarenlang was Ballin een particulier vriend van den ex-Keizer, en hy heeft, met Thyssen, Stinnes, Siemens en Bathenau veel invloed op de vredesonderhan delingen gehad, ai kon hij tegen de domme en kortzichtige politiek der militairen niet op. Nog in 1881 'had Ballin, toen al directeur van de HamburgAmerikalijn, een personeel van slechts 9 personen. Jarenlang moest lijj aan zwaren concurrentiestrijd het hoofd bie den, en geleidelijk wist hij zijn invloed uit te breiden en tenslotte de belangstelling van den keizer te winnen. Hij kreeg relaties met den machtigen Pierpont Morgan en breidde meer en meer zijn zaken uit. Hij was eerste, die pfleizierreizen naar Indië organiseerde en zelfs de cholera-epide- mie van 1892 in Hamburg was niet in staat zijln energie te breken. In 1897 werd de Ham burg—Calcuttalijn opgekocht. Het volgend jaar kwam het tot een overeenkomst met don Norddeutschen Lloyd. In 1900 kocht zijn lijn de Brazilië en La Plata-lijin. De vloöt van de HamburgAmerikalijn steeg van 22 Oceaan-stoomschepen met 60.531 ton in 1886 tot 172 met 1.028.762 ton in 1913. Het aandeelenkapitaal steeg van 15 (millioen tot 1571/» millioen Mk. In 28 jaren bedroeg de winst bijna 522 millioen, met gemiddeld 7.02% dividend, waaruit blijkt hoe weinig de HA.L. ©en .kapitalistische onderneming" iwas. Groot was Bailin's invloed op de wereld politiek. Zijin politiek oordeel is zoo helder geweest, dat men het slechts algemeen betreuren kan, dat niet hij', maar Btllow met zijn adviezen doordrong en1 DuitscMand's richting in de wereldgeschiedenis kon aangeven. Voor Baiin met zijn izeer scherpen blik en groot© wereldervaring was het duidelijk, dat slechts een bondgenootschap met Engeland •het Duitsdhe Rijk in staat kon stellen zioh verder uit te breiden zonder op georganiseer- den tegenstand van de meeste Europeesohe staten te stuiten. Stellig heeft Ballin met groot leedwezen waargenomen, hoe keizer Wilhelm door de tactlooze wijze, waarop deze met zijn veel ouderen oom Koning Edward omging, en door tal van alndere fouten in zijn houding jegens Engeland, den Engol- sohen1 koning ontstemd© on tot de „Elnkrel- sungsp'Olltlk" dreef, die miet don wereldoorlog en de vernietiging van Dultsohland eindigde. Talloos zijn Bailin's pogingen geweest om eon toenadering tussöhen Dultsdhiand en Engeland tot stand te brongen. Hoogst belangwekkend' is, wat Hulder- niainn's boek daarover meedeelt. Het korat ln het kort op heit volgende neer: Een van IMlln'B Intiemste vrienden was Slr Ernest Oassel, ©en Dultsoher van geboor te, die in zijn jeugd naar Engeland gegaan was en daar opklom tot bankier van wereld- naam. Do toenmalige Prins van Wales, later Koning Edward, was.eveneens zeer bevriend met Oassel, speelde in zijn laatste levensjaren zelfs vrijwel dagelijks in öassel's woning zijn 'geliefde partijtje bridge. Deze prachtige oomneotte wilde Ballin gebruiken om een toe nadering tussohen Engeland en Duitschland tot stand te hren'gen. Engeland wilde zijn vlootuitgaven verminderen om geld vrij te krijgen voor sociale verbeteringen1 en kon dat alleen ais Duitschland bereid bleek aan die bezuiniging mee te doen. Koning Edward 'ging naar Wilhelmshöhe, het Duitsche Keizerpaar ikwaim in 1907 'naar Windsor. Alles was koek en ei. Tot de Duitsche „staatslieden" het noodig vonden roet in het eten te gooien. Op de Haagsche Vredesconferentie weigerden zij leger en vloot in te krimpen, een paar maan den later bracht de Duitsdhe Regeering zelfs nieuwe vlootontwerpen in den Rijksdag, die de woede van Engeland ten gevolge hadden en meer dan ooit bleek het noodig, dat de handelsgrootheden eens rustig met elkaar gingen praten. In d/en zomer van 1908 had Balllin zijn eer ste bespreking met Sir Ernest Cassel, waar over hij den keizer uitvoerig berichtte. Toen bleek reeds duidelijk, dat de zorg voor het „Duitsche 'gevaar" al de geheele Europeesche politiek beheersdhte. Het werd noodig, dat onderlinge vorstelijke beleefdheden ontspan ning 'brachten. Ballin zorgde daarvoor. Ko ning Edward en Keizer Wilhelm troffen elkaar den llen- Augustus 1908 ln Schloss Friedrichshof en de stemming verbeterde aanzienlijk. Toen kwam in October een nieu we domheid van Keizer Wilhelm: het'Daily Tefegraph'"-interview! En met de goede stem- Ingezonden mededeollng. miug' van Engeland was het natuurlijk weetr voorbij. Toch slaagde Ballin er in den 9en Februari 1909 het Engelscbe Koningspaar naar Berlijn te krijigen. Cassel en Ballin zet ten hun pogingen voort. Zij kwamen over een, dat het noodzakelijk was ©en geheime conferentie van Duitsche èn Engelscbe za- kénmenschen te organiseer en, teneinde de mogelijkheid te bespreken oim wederzijds den onmogelijk opgedreven vlootaan.bouw te ver minderen. Balllin «was later overtuigd, dat alls niet Be'thimainn maar Tirpitz toen Rijkskan selier geweest was, dit plan zeker tot een ge- Lukkig einde zou gevoerd zijln. Maar Betli- mann, slap als altijd, liet zich door zijn amb tenaren overhalen den olficieelen weg te be wandelen. Met andere woorden: de zaak ging in den doofpot. Men vond het niet noodig van de bemid deling van geniale koppen als Balllin en Cas sel gebruik te maken! Een latere poging, onder koning George, leed alweder schipbreuk; een ongelukkige rede van ChurcMU noemde een vloot voor Duitschland eigenlijk luxe, en dit verstoorde de goede stemming. De vriendschap met den keizer dateert van 1891, toen de keizer met de keizerin op den nieuwen stommer „Füirsb Bistaarck" een reis meemaakte. Nog intiemer werd zijn betrek king tot dien keizer na de openingsfeesten van 'het Noord-Oost-izeekaniaail dn 1895. Des keizers belangstelling voor de Hamburg Amerikalijn was buitengewoon, uit politiek oogpiunt izelfs hinderlijk 'groot. Bezocht de keizer Hamburg, dan lunchte hij steeds bij Baiin. De „Kieler Wochen" gaven Ballin ge legenheid met den keizer lange gesprekken over internationale politiek te houden. Hij mocht den keizer steeds persoonlijk schrijven en spreken, zonder tusschenpersonen.. Toch is Bailin's invloed op den keizer be trekkelijk gering geweest, en wel omdat hij hem te weinig sprak en in die lange tus- schenpoozen Wilhelm II te zeer toeganke lijk was voor de influisteringen van zijn da gelij ksche omgeving! Stellig was Bailin's raad zoo goed als nooit van doorslaande be- teekenis. Vooral tijdens den oorlog was Bai lin's invloed op Wilhelm II uiterst gering. Men liet hem niet meer met den monarch alleen. Ballin was van oordeel dat de Kei zer meestal persoonlijk een zeer verstandig politiek inzicht had, zich echter steeds door ministers, hovelingen en generaals liet om praten. Uit Huldermainn's boek billijkt ook, dat Ballin Ln de laatste iweielk, die aan den wereld oorlog voorafging, nog naar Londen gereisd is om te trachten liet oinheil te voorkomen. Hij confereerde met Grey, Haldane en Ohiur- ciE' en het is merkwaardig van liem te ver nemen, dat men inderdaad den 28 Juli 1914 in Londen nog iniet aan een wereldoorlog ge loofde. Churofl! nam met tranen in de oogen van Ballin afscheid met de woorden: „iMy dear friend, dion't iet us go at wari" Ook de Russische staatsman Witte, dien Ballin d©n 24en Juli in Bad Sailzschlirf 3prak, geloofde niet aan de catastrophe en wilde nog trachten met Ballin samen een samenkomst tussohen den Duitsdhen keizer en den tsaar voor te-bereiden,. De oorlog heeft Baiin bitter gestemd. Zijn werk hield plotseling op en zelfs de organi satie van den Rijksinkoop, dien hij op zich nam, was voor dezen werkzamen iman slechts een geringe troost. Mot de Duitsche Regeering, die zoo doin was de schepen zijner Maatschappij in vreemde havens, speciaal Amerika, niet tijdig te verkoopen, zoodat ze verloren gingen, en met de Opperste Legerleiding, die hij domheid en belcromponheid, poli tieke machteloosheid verweet, bleef hij op voet van oorlog. Den 'Onbeperkten dulkbootoorlog hooft h met kracht bestreden. Muar tooh wild© h„ nog voor zijn land werken en wel door oen poging tot vredesbemiddeling, do ernstigste, aio ondernomen word! Zijn laatste gesprek mot den keizer da teert van Augustus 1918. Men liet hem ech ter niet imet den keizer alleen. Ballin zegt, dat de keizer zeer onjuist was ingelicht. Hij gaf hem den raad zoo spoedig mogelijk friet Wllaon ln verbinding to treden. De Keizer wilde daarmee echter wachten tot de troepen in de Hindenburg-stelling teruggenomen waren en dan Koningin Wll- helmlna's bemiddeling inroepen die zij be reids aangeboden had. Begin November, op den dag der Berlijn sche revolutie, stierf Ballin plotseling op min of meer geheimzinnige wijze. Hulder mann zwijgt daarover in zijn werk. FRANKRIJK. Memoires! Wij hebben reeds gemeld, dat Ray Stan- na-rd Baker, 'die tijdens de vredesconferentie het 'hoofd was van het persbureau van presi dent Wilson, i'n de „New-York Times" de geheime processen-verbaal dier conferentie gaat publiceeren. De „Matin" komt hier tegen op. Aldus, zegt het blad', wordt er een wijze van doen verbreid en algemeen, die, uit 'diplomatiek oogpunt beschouwd), de meest ongewone is, die men zich kan voorstellen. De „Matin" is van meening. dat het meer dan tijd is, dat de volken eindelijk eens worden ingelicht, echter door hunne regeeringen. Het blad schrijft: Tot dusver stelden de regeeringen er prijs op zelf de historische dokumenten, die de volken aangingen, publiek te maken. Daartoe zijn de geel-, rood-,, blauw- en groenboeken ln het leven geroepen. Sedert het vredesver drag is dat allemaal veranderd. Iedereen heeft aan het eind van de conferentie zijn eigen panerassen of de groote papieren van den staat meegenomen. En iedereen maakt ze openhaar naar de geldelijke aanbiedingen, die er hem door dagbladen of periodieken gedaan worden. Er is nog een middel over om millionnair te worden: men moet dan gevolmachtigde ge weest zijn op een der vredesconferenties, of tolk, of particulier secretaris, of hoofd van een persbureau. Met een beetje methode en geheugen, een goeden vulpenhouder en goe de dossiers kan men, door de dokumenten, waar men aan mee gewerkt heeft, of waaz-aan de chef meegewerkt heeft, te publiceeren, een aardig fortuintje maken. Dat is in Frank rijk gebeurd; het gebeurt nu ook in Amerika en het zal zeker binnenkort in Engeland ge beuren. Het schandaal aannemende, dat er heden ten dage nog iets schandelijks gebeu ren kan is het werkloos-blijven van de re geeringen. Wanneer ze het geringste besef van hun plicht hadden gehad', zouden zij, onmiddellijk na het teekenen van het vredes verdrag, zich met elkaar verstaan hebben om de debatten en de processen-verbaal van de debatten, die aan hot verdrag vooraf waren gegaan, openbaar te maken. De openbare meening in alle landen heeft het recht te weten wat er in den nacht der conferentie is voorgevallen, hoe de rechten van een ieder er verdedigd, hoe de zaken behandeld zijn. Maar geen enkele regeering heeft den moed gehad die publicatie te ondernemen. Wij zul len dus, beslu.it de „Matin", blijven afhangen van de behoeften aan polemiek van diezen, van de behoeften aan geld' van genen om te weten wat er op de conferentie van Parijs in 1919 is voorgevallen. Men noemt 'dat tegenwoordig: historie- schrijven. BELGIE. Ontreddering op de spoorwegen. Aan Het Laatste Nieuws «ntleenen wij d'e volgende klacht over de ontreddering op de Belgische 'Spoorwegen: „Wij hebben reeds de aandacht gevestigd op de toestanden welke, niet zonder gevaar voor het publiek, op de lijn Antwerpen Brussel heerschen en de wijze, waarop het treinverkeer tusschen groote steden als Ant werpen en Gent blijkbaar stelselmatig wordt gesabbotteerd. Thans deelt het Gentsche blad Woonzit" mede dat tien wagons met vee onlangs in het station te Meirelbeke „vergeten" geraak ten. Na eenigen tijd verspreidden de in ont binding verkeerende krengen ider van hon ger en dorst omgekomen dieren zulk een ver pestenden stank, dat men 'ze wel moest „ont dekken". Een wagon boter, een wagon mos selen en verscheidene wagons aardappelen gingen in dezelfde voorwaarden verloren. Aan de nieuwe haven te Gent is het, vol gens hetzelfde blad, al even erg gesteld. Een wagon met „pulp" bleef er vijf weken lang „verloren" in een ander ontdekte men een kalf, dat reeds vier dagen dood was; een reeks wagens met goederen wacht reeds 80 dagen op een locomotief, welke maar niet konnen wil enz. enz. Te Dendermonde bleven drie wagons met varkens, voor Oostende bestemd, 10 dagen ln het station «taan. De arme beesten, die Lntusschen zonder eten of drinken waren gebleven, waren reeds begonnen met elkaar te verslinden!" BRITSCH-INDIE. De prins van Wales. Berlohten ln de Engelsohe bladen melden dat de bevolking in Caloutta, die zich aan vankelijk van oen begroeting van don prins teven; die leggen er doodgewoon „schrik- zaarljjk" van. Dat men, om gezond te blijven ,op Sylves- teravond Zaterdagavond moet houden, ook al is 't geen Zaterdag, is een zeer verbreid ge loof; maar er zijn weer anderen, die bewe ren, dat het hoogst verderfelijk is; zoo blijkt alweer, dat het moeilijk Is eiken goeden raad op te volgen, want doen en niet doen gaan slecht samen. En als de klok twaalf uur slaat dan dient men vooral niet met leege glazen te klinken; dat is niet alleen onbetamelijk, maar ook ge vaarlijk. Nu behoort het klinken met leege glazen gelukkig niet tot de gewoonten van hen, die driizkende den overgang van oud en nieuw vieren, zoodat wij ons op dit punt niet al te ongerust maken. Maar 't is niet hetzelfde wat er in de glazen is. Champagne en Rijn wijn zouden wij in elk geval ontraden, want rood is de kleur van het bloed, van de kracht, van energie en van werkzaamheid en wie dus in 't nieuwe jaar vooruit wil komen, dient met rooden wijn te klinken.als hij klinkt Met al dat klinken bestaat natuurlijk ge vaar, dat men wat over het theewater raakt en te bed gaat liggen, zonder eerst te onder zoeken of men wel goed ligt. Daarom, als zoo iemand een stukje van zijn volle bewustzijn heeft teruggevonden en merkt, dat hij met het gezicht naar den wand gekeerd ligt, dan is het hem geraden om met een vaartje zich om te keeren, want licht behoort overal bij en zonneschijn kan nie mand missen. Over dien zonneschijn gesproken, als op Nieuwjaarsdag om 12 uur de zon schijnt, dan kunt ge er op rekenen, dat het een goed vruchtenjaar wordt. Jonge meisjes zijn wel eens nieuwsgierig en er zijn er, zegt men, die geheel vervuld zijn van den wensch om in het komende jaar te trouwen. Nu, er is een heel eenvoudig middel om te weten te komen of dat het geval zal zijn zoo'n jongedochter behoeft maar om mid dernacht tusschen 81 December en 1 Janua ri driemaal aan het kippenhok te kloppen; als dan de haan begint te kraaien kan de trouwlustige gerust zijn en maar voor den uitzet gaan zorgen, maar kakelt een kip op dat kloppen, wacht dan nog maar een poosje. Hoe dat nu gaan moet als men geen kippen hok heeft, kunnen wij niet zeggen en wij zit ten dan ook wel met het geval, dat kip en haan beide of geen van beide op het kloppen reageeren. N. Nwsbl. SPORT. van Wales had onthouden, tengevolge van do door extremistische elementen afgekon digde „hartal" (een protestuiting, waarhij het bedrijfsleven wordt stopgezet), thans met haar afzijdige houding hoeft gebroken en den prins alsnog hartelijk heoft begroet. Draadloos verluidt nu uit Caloutta, dat alle klassen dor bevolking zloh geestdriftig be- toonen, en de stad fraai is versierd'. De prins onthulde met groote statie het Koningin Vlotorla-gedenkteeken. OudejanrsavondbUgeloof. Het bijgeloof speelt nog altijd een veel grootore rol dan men zou aannemen en vooral op dagen die algemeen de aandacht trokken, op feestdagen, steekt het hier en daar het hoofd op. De laatste dag van het oude Jaar en de eerste van het nieuwe ontkomen er niet aan. In Hessen beveelt Sylvester zeer sterk aan om des middags witte kool te eten als men zeker wil zijn ln het komende jaaraltijd geld op zak te hebben; en wie met gewoon geld niet tevreden Is, maar op goud gesteld is, die dient zijn maal op Oudejaarsdag met wortelen te doen. Wie 1 niet gelooft, moet er de proef maar eens mee nemen. Er zijn echter ook verstandige menschen, die inzien, dat men er met geld en goed nog niet is en die werkelijk geluk verlan gen; welnu, de eenvoudige menschen in Brandenburg zullen hem den raad geven het jaar te sluiten met haring en gierstpap. Misschien vindt deze en gene dat nu niet zulk een bijzonder aanlokkelijk gerecht, hij bedenke, dat men voor 't geluk ook wat over moet hebben. Die haring kon bovendien het nageslacht nog ten goede komen, want als men het „zieltje" van den haring tegen het plafond werpt en het daar blijft zitten, dan komt daar een gezadeld paard uit te voorschijn, maar eerst over honderd jaar. Men beleeft het dan zelf wel niet, maar 't moet toch een voldoening zijn, dat men op zoo goed- koope wijze zijn nazaten aan een rijpaard kan helpen. Ook de haringkop mag niet ver onachtzaamd worden, want wie hem goed fijngesneden aan het vee voorzet, zal zien, dat opeens al het vee kerngezond is en 't ook blijft, natuurlijk verondersteld dat zoo'n koe van haring houdt of zelf een beetje geloof heeft in het trucje. Blijft er van de gierstpap wat over, dan doet men goed dat restje aan de kippen te Voetbal. Dienstregeling E.S.O.N.A. Van Helder alle weekdagen, bebslvs» Dinsdags, 's morgens 7.45, Van Amsterdam alle weekdagen 9.39 De verrichtingen van „Helder". (Sept.—Dec. 1921.) Nu 1921 na nog een korte spanne tiids tot het verleden behoort, leek het ons niet ondienstig in het kort een overzicht te geven van de prestaties van onzen Helderschen 3e klaeser, die nu bezig ie haar 8e N. V. B.-eeizoen af te werken. Om dan te 'beginnen zijn nu 11 wedstrijden achter den rug, waarvan er 6 „thuis" en 5. „uit" espeeld werden, dus mooi op en neergaande, eter dan H.S.V., dat van de 7 gespeelde wedstrij den er nog maar 1 thuis heeft, gespeeld of Bloe- mendaal, dat rog maar 2 maal „uit" ls geweest (9 wedstrijden). Van deze 11 wedstrijden werden er 2 gewonnen, 6 gelijk gespeeld en 4 verloren, score 919. pun ten. Een resultaat, dat onder het middelmatige blijft, maar alles in aanmerking genomon,^tocll nog meevalt. I 11 "H Helder begon slecht. De uitslagen der eerste 4 wedstrijden waren van dien aard dat de hekke- slultersposltle de meest waarschijnlijke word ge- acht. Een gevoelen waariri veel grond van waar heid lag. Dezo raatohos levorden n.1. 1 winstpunt op (togen Amstol. 1—1), 8 maal werd vorloron, van Öloomcndaal, Znndvoort en van.... Wllhol- mina Vooruit. De score was 2—>10. De elftalcom missie, besloot daarop hot elftal to wijzigen en in Haarlem kwam men togen K.8.V. met 2 andere backs en een doelvordedlgor uit en ook de voor hoede had oen eenigszlns ander aanzien, mode door een ongeval, een der spolors overkomen. Ilot resultaat was verrassendvan het storko H.S.V., de club waar H. reeds 2 maal zoo'n groots nederlaAg togen geleden had, word verdiend mei 2—1 gewonnen; wat tevens tot gevolg had, dat nederlagen voorloopig uitbleven, on oen bewijs dus dat deze verandering n hot. team Inderdaad een verbetering was. De 4 volgende weditrl.id - eindigden allon in draws, waarvan die tégen D.W.S., met meer geluk, gewonnen tnd kunnen worden; laten we er echter bijvoegen dat dnar- entegen togen Bloemendaal de 1-1 laag niet het kraohtsvcrsohll wne; H, speeldn topn for tulnliik, hoewol do goal bil zonder fraai was. Ondanks dot er voorultgnrg to bespeuren wos, had het elftal nog een groote fout en dat was de voorhoodo. of boter go/.ogd, hot blnnentrlo, Er mankeert daar ooif «otouttor, oen doorzetter; bo vendien kunnen dozo spelers slecht, met elkaar opschieten, hoewel.zo reeds langen tijd naast ol-, kander spelen, looi n zo elkander rooit kennen en vandaar hartjirldelljk misverstand on. Van daar dan ook. digc. waneer dezo spelora meer «pelbegrlp hadder en den middenvoor eens,_vrat meer dorf de<>d blijken, het •unooa ©ngetwTïfsld grootor zou hebben geweest. Dit Is dan ook do oor/.nnk dat do II,-voorhoede hot ln 11 wodstril- don tot 9 goals hooft kunnen brengen, cllfors, die ouzo bewering voldoende stavon. Na boven'stnnndo ontmoetingen kroeg H, Band- voort on visite, een praohtigo homogono ploeg, welke, blijkens do oljfor», zoon mooi ovomvlont vertoont. De bezoekers wonnen mot go ede cllfors, 4—0, l'.on resultaat, dat lotwat gofjatteord was. daar 8-—1 moor de vorhoudlng was go woest-, De verdediging was ochter niet zoo zeker als anders. De laatste oompotltternatoh vord in Amstor- dma plaats tegen Wllhelmlna Vooruit, H. slaagde er in, na vinnigon strijd, met 1—0 te winnen en wroekto daardoor de nederlaag op eigen, grond geleden. it verdediging werd eirds de matoh tegen H.S.V. 9 maal gepasseerd in 7 wedstrijden. Dat kar. er mee door. Hoewel uit bovenstaande blijkt, dat het team der Heldersche withemden nog lang niet vol maakt is. zijn de uitslagen der laatste wedstrij den toch van dien aard, dat het degradatiespook weer ver in het verschiet is, en we gelooven dan ook niet dat daar van dit seizoen sprake var. zal wezen. „Helder" eindigt 1921 dus met een overwinning, o.®® te meer reden was er tot jubileeren, want Woensdag j.1. werd het 121/a-jarig bestaan op feestelijke wi! ze herdacht. De feestavond had een schitterend verloop en de jubilaresse ontving tal rijke bewijzen van erkentelijkheid. Alvorens te besluiten, rog dit: De oompetitie- stand van de af. waarin H. speelt, luidt voor deze: 11 gesp., 2 gew., 5 gel. en 4 verloren 9 punten. Deze 2 overwinningen zijn echter op vroomden grond behaald, maar nu is afgesproken dat de le thuiswedstrijd in 1922 gewone-en zal worden. Maar dan komt H23.V. op bezoek. Weliswaar werd de le maal gewonnen, maar dat zegt not 'i£ wo uagaan dat de Haarlemmers in As- sennelft met 61 zegevierden en dat, volgens net verslag, de zege verdiend was. Gewonnen is zorg8 r°B 8114 niet. Maar daarover nu nog geou» Aan bestuur, leden, supporters en allen die wat vti voolen oen gezegend en voor spoedig Nieuwjaar toegewenscht.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 2