Damesstoffen. fl> Bontwerken. 1 n LIQUIDATIE UITVERKOOP. Vitrages, Karpetten, Gordijnstoffen Vloerzeilen, Loopers, Lancasters. Liquidatie- Uitverkoop. i Liquidatie- Uitverkoop. Ledikanten, Bedden, Matrassen, Slaapkamer- Ameublement. Liquidatie- Uitverkoop. Liquidatie- Uitverkoop. Ziet Zaterdag en Zondag de étalages. Ook de tijdelijke Uitstallingen in het Magazijn „DE TIJDGEEST" tegenover de R. H. B. S. Kanaalweg. Alle courante Kanaalweg. Kanaalweg. Kanaalweg. naast „CASINO" uur precies begint de groote 'm bil zijn motor langzaam in gang, hoopte waar schijnlijk de heele karavaan voor zidh uit te kunnen jagen tot hij een terrein bereikt zou hebben, waar hij den motor zonder gevaar durfde te doen stilstaan. Maar als een ka meel het toppunt van angst bereikt heeft, dan r'«uot 'mi voor- en achtorpooten en iegt zioh in sjjr. kameelenrusthouabg, niet, zoo* als een 'iurk zittend op zijn twee hielen, maar op zijn vier hielen en op het natuur lijke taboeretje, dat het dier achter zijn voor- pooten op zijn borst heeft. De chauffeur waagde het tenslotte te stop pen, vlak voor het in doodsangst neerge hurkte beest, dat, opgeranseld, woedend, den bek vol schuim, 'wegliep. Boven werd de weg gelukkig even bree- der, met plaats aan (beide kanten, waar de ka- ravaandieren heen konden vluchten. En daar ging het in eens, met een flink gangetje tus- schen de tegen de bergen opvluchtende, hun nek brekende dieren heen, verwenscht en vervloekt door de arme kameeldrijvers, die ons waarschijnlijk als goede Turken „dui zend tonnen met duivels, die twee jaar lang in onze ingewanden huishouden mochten" of iets dergelijks toewenschten. GEMENGD NIEUWS, Valschhoid ln een spaarbankboekje. Een veehouder uit Snelrewaard presen teerde op 25 October 1920 bij de Woerden- sche Bank een spaarbankboekje, waarop in letters als inleg f 15.000 vermeld stond, maar in cijifer» 1500 met achter een streep een nul, die er kennelijk door een andier persoon dan de schrijver van de cijfers was bijge voegd. De veehouder vroeg op het boekje f 3500 te mogen ontvangen, geld dat hein werd uit betaald. Toen de bankdirecteur zich echter in verbinding stelde met de bank te Oude water, waar de inleg oorspronkelijk had plaats gehad!, bleek, dat op het boekje niet 15.000, doch 1500 was ingelegd. De politie werd met het geval in kennis gesteld. De' vee houder, door 'haar gehoord:, beweerde aan vankelijk, 'dat wel degelijk ƒ15.000 was inge legd, maar ten slotte békende hiji, dat de inleg slechts 1500 was geweest, er bij voegende, dat het nulletje niet door hem achter de 1500 was geplaatst, maar dat zijn vrouw dit gedaan moest hebben. De te veel door de bank betaalde ƒ2000 restitueerde hij, terwijl hij ook het hoekje teruggaf. 'De veehouder een man van 61-jarigen leeftijd -r- heeft voor de Rechtbank te Utrecht terecht gestaan wegens het opzettelijk ge bruik maken van een vervalscht geschrift, doch werd d.d. 27 Juni IJ. vrijgesproken. Het O. M. teekende appèl aan en eergisteren diende de zaak voor het Gerechtshof Am sterdam in hooger beroep. President mr. Bijloveld: Ik diacht dat u ,een andere houding zou hebben aangenomen en bekend zou hebben. Beklaagde bleef echter zijn onschuld vol houden. De bekentenis was hem af gadw on geil, zei hij. Hoe hij aan geld gekomen was, verklaarde hij aldus: een zwager had hem op zijn sterfbed' 10.000 ter hand gesteld, zeggende: „hier Teunis, dat is voor jou, het is goed voor den ouden dag, dan behoef je op je ouden dag geen armoede te lijidien". Eerst zes maanden later bracht hij het geld op de spaarbank, waar het 4% 'isjaars aan rente afwierp. De gewezen bediende van de bank te Oude water verklaarde, dat beklaagde niet ƒ15.000, maar 1500 had ingelegd. De vermelding van het bedrag lm letters „vijftienduizend gulden" was een vergissing geweest. De politie en andere getuigen verklaarden', dat beklaagde niet onder pressie 'bekend beeft, maar ge heel uit vrijen wiL Beklaagde weigerde bij 'den rechtercom missaris een proces-verbaal van zijn verboor te onderteekenen. Hij verklaarde toen, dat hij eerst zou teekenen als hij het mee naar huis had gehad om het te laten zien. Ge vraagd wat dit beteekende, zeide beklaagde, dat hij dertig jaren geleden een half jaar ge zeten heeft, omdat hij stukken geteekend had1, die hem door den rechtercommissaris waren voorgelegd. Sinds teekent hij nooit iets meer zonder den bepaalden persoon te raadplegen. Raadsheer-rapporteur mr. Jolles: Dat is de slimme persoon, aan wien je heel veel te danken hebt. Beklaagde: Het is een advocaat in Utrecht. Mir. Jolles: Die je hier niet verdedigen wil. (Beklaagde heeft zich tot verschillende advocaten gewend, die hem geen van allen wilden verdedigen. Een liet hem echter wel ƒ100 betalen! voor het bestudeeren zijner strafzaak). Nadat een zevental getuigen charge en décharge waren gehoord, nam de advocaat- generaal mr. Van Geuns zijn requisitoir. Spreker is overtuigd van beklaagde's.schuld. De bediende 'bij de bank te Oudewater heeft verklaard, dat beklaagde niet 15.000, inaar 1500 inlegde. Er is niets in het ge ding wat met de verklaring van dezen ge tuige in strijd komt; daarentegen komt be klaagde telkens in botsing met anderen en uit hij voortdurend de bewering, dat iets onjuist is weergegeven. Verder heeft men de ongelukkige nul ach ter het cijfer 1500. Die nul is volgens den deskundige met een andere pen, met ande ren inkt en met andere handhouding tot stand gekomen. Dan heeft men de bekentenis van beklaag de, die niet met ongeoorloofden drang plaats had. Beklaagde beroept zidh op een gift van 10.000, maar tusschen izijn zwager bestond niet zulk een buitengewone intimiteit, dat hij, ten nadeele van izSjm vrouw en zoon, 10.000 aan beklaagde zou schenken. Waarom de Rechtbank tot vrijspraak is gekomen, begrijpt spreker niet. Het feit is ernstig; het is doordacht en overwogen en met 'groote list uitgevoerd. Ook beklaagde's starre ontkentenis, onder het aanroepen van het Opperwezen, is weerzinwekkend. Eisdh: vernietiging van het vonnis en ver- oordeeling tot één jaar gevangenisstraf. Raadsheer mr. Rutgers van der Loefff wees er beklaagde op, dat het buitengewoon voordeelig voor hem zou wezen als hij be kende, onder den aandrang van verwanten te hébben gehandeld. Beklaagde: Dat versta ik, maar er is niets van aan. Mr. Rutgers van der Loeff: Alles liegt in deze zaak behalve u. Beklaagde bleef ook nu nog ontkennen, waarop het Hof de uitspraak bepaalde op 10 Januari a.s. Brand in een Bioscoop. Knollen voor Citroenen. Een zwaar werk. Verscheurende honden. Dezer dagen werd gemeld, dat een hond een paar schapen had doodgebeten op een weiland aan den Amsteldijk te Amsterdam. Woensdag heeft dit feit zich herhaald, doch in veel groote afmetingen. Twee honden zijn nu aan den gang geweest. Zij hebben geope reerd Op weilanden tusschen den Amstel- veenschen weg en den Amsteldijk. Van een boer aan den Amstelveenschen weg werden niet minder dan vijftien schapen gedood en twee zwaar verwond. Een veehouder aan den Amsteldijk zag twee zijner schapen doodgebeten. Deze vee houder heeft kans gezien één van de moord dadige honden dood te schieten. Zij bleken te behooren aan een bewoner van de Ruysdaelkade, tegen wien proces verbaal is opgemaakt. Er zal een eisch tot schadevergoeding tegen hem worden inge steld. Hbld. De „Saaremaa" door zeeroovers tot zinken gebracht? Een hypnotiseur voor de rechtbank. UIT DEN OMTREK. De jacht Uitslag verkooplng. De Schagermarkt EERSTE KAMER. Het Indische leeningsontwerp heeft in de Eerste Kamer een zeer goed onthaal gevon den. Bedenkingen tégen het leenen in 't buitenland zijn hier niet vernomen. Zelf» vond de heer Vliegen het niet kwaad omdat het internationale kapitaal misschien nog wel 'eens een factor van verbinding in plaats van verwijdering tusschen de volken worden kan. Overigens werd dezelfde kritiek ook hier gehoord als in de Tweede: dat men niet in den goedeni tijd van de groote winsten meer had aangepot en dat de vlottende schuld te veel was opgeloopen. De Minister zette uiteen, d'at thans conso lidatie noodig was en Indië moest voorgaan. De heeren Oremer en Vliegen oefenden oritiek op den tijd' van uitgifte van deize leening tussdhen Kerstmis en Nieuwjaar, een voor Amerikanen hoogst ongelegen tijd. Beide heeren verzekerden dan ook reeds, dat een paar gegadigden be zwaren hadden gemaakt. Het ontwerp werd zonder stemming aan genomen. SPORT. Alle soorten Alle aanwezige o Alle soorten Alle soorten Alle soorten Omstreeks 10} uur Woensdagavond is tijdens de vertooning, in de cabine van de Cinema Palace, op den Coolsingel te Rotterdam, brand uitgebroken, doordat, volgens de bewering van de operateurs, die op dat oogenblik in de cabine werkzaam waren, de film door de hitte van de stralen van de lens vlam heeft gevat, meldt de „N. R. Ct.". De operateurs hebben terstond de brandende film uit de cabine ge haald, doch konden den inmiddels uitgebroken brand niet bluBschen, zoodat ook andere films in de vlammen zijn opgegaan. Langs de eleo- trische geleidingen, in de geheel van beton gebouwde cabine aanwezig, hebben de vlam men door het plafond een uitweg gezocht en ook boven de cabine schade aangericht. De brand Is gebluscht met een op de water leiding geplaatste slang. Aanvankelijk had de brandweer met een verstikkenden rook te kampen. De vrij belangrijke schade, voorna melijk veroorzaakt door het verbranden van films, wordt door verzekering gedekt. Het publiek kon de bioscoop, zonder eenigen hinder van den brand te ondervinden, verlaten, Men schrijft aan het „Utr. Dagblad" De hier te lande bestaande Organisatie der Veilingen heeft dit jaar enkele studiereizen laten doen, 'om op die wijze op de hoogte te komen van zoo mogelijk nieuwe afzetgebieden voor onze vruchten en groenten en ook om zich te overtuigen op welke wijze de Hol- landsche producten arriveerden in het buiten land. De commissie was ln October in Engeland en zag daar op de vruchtenmarkt prima ster appelen in watten verpakt, waarvan zich de mooiste vruchtep in 3 of 4 bovenste lagen uitstrekten, de rest was rommel. De Engelsche commissionair verklaarde Dit is alles zeer gewoon wy weten dat van te voren. Het Mastbosch bjj Breda, ruim 500 H.A. uitgestrekt, heeft by den Novemberstorm ge ducht geleden en volgens mededeeling zyn er nietminderdan8000stuksomgewaaid.zoodat het opsommige plaatsen een ware ruïne is gewor den Het bly'kt geen gemakkelijk werk te zyn deze boomen, liggende tusschen en in nog staande boomen, te verwijderen. Eerst heeft men beproefd met ossen dit geduchte werk uit te voeren, maar by een proef bleef het, omdat het een ondoenlijk werkje bleekmet een zoogenaamde „lier" werd het geprobeerd, maar dat schoot niet op. Toen het allernieuwste op het gebied van krachtwerktuigen, n.1, een tractor, maar die men bezigde bleek ook al niet geschikt, omdat men niet meer dan circa 20 boomen per dag kon wegwerken, ten slotte een Renault-tank van 45 P.K. Met een langen staaldraad worden do boomen aan het werk tuig bevestigd en zoodra de tractor in werking wordt gebracht, sleept hy de boomen met onweerstaanbare kracht voort en zoo worden er per dag ongeveer 100 exemplaren op de plaats gebracht, van waar men ze verder kan transporteeren. Onder de gevallen boomen zyn echte woudreuzen van meer dan 25 M. lengte en daaraan evenredige middellijn in dikte. De „Matin" verneemt uit Reval, dat uit een onderzoek, ingesteld door de regeering van Esthland naar het verdwijnen van verschil lende schepen, gebleken ls, dat een dier schepen, de „Saaremaa", dat begin November van Reval vertrok met bestemming voor Petrograd met 23 passagiers aan boord en een lading koopwaren, op eenige mijlen van Kroonstad is aangehouden door een Russi- schen ijsbreker, onder bevel van een Let- landschen bolsjewistischec matroos. Na ziek meester ta hebben gemaakt van het geld en de waarden, die de passagiers by zioh hadden, brachten' de bolsjewistiscke matrozen de „Saaremaa" tot zinken. Naar men zegt, zijn de bemanning en de passagiers verdronken. In het begin van Januari zal de Berlijnsche rechtbank' een eigenaardig geval te behande len krygen. Zij zal dan namelijk een beslis sing moeten nemen in zake de kwestie of een hypnotiseur, die een onder hypnose ver- keerend persoon een strafbare daad laat begaan, gerechtelijk kan worden vervolgd, wegens het aanzetten tot die daad, dan wel als dader zelf. Tegen zekeren voordrachtskunstenaar en hypnotiseur, Leopold Kittay, een Pool, is n.1. een aanklacht ingediend, waarin hy ervan wordt beschuldigd, zyn psychische overmacht te hebben misbruikt om vrouwen, op wie hy een bijzonderen suggestieven invloed wist uit te oefenen, tot strafbare daden aan te zetten. Zoo was het hem gelukt een danseres tijdens het dansen zoodanig te hypnotiseeren, dat zy zich op hem verliefde, hoewel hy haar te voren steeds zeer onsympathiek was geweest. Ook maakte de beklaagde vaak van zyn hypnotische overmacht gebruik om zich wederrechtelijk kostbaarheden toe te eigenen. Hij pleegde daarby geen diefstal in de gewone betsekenis van het woord, doch liet zich de kostbaarheden door zijn slachtoffers eigenhan dig scheuken. Wanneer deze dan weer uit den hypnotische slaap ontwaakten, misten zy de voorwerpen wel, doch wisten zich niets meer omtrent het gebeurde te herinneren. waren 52 gld.". Dus deelde hij ons woordelijk mede, vette schapen liepen tot f55, over- houderslammeren van dit voorjaar, tot 84 gld. Vette koelen waren prijshoudend, vast. Eerste kwaliteit liep tot fl.55 per kilo, goede slacht koeien fl.40 k fl.45 en mindere kwaliteiten liepen tot fl.10. De hoogste marktprils ont vingen de Gebrs. Metzelaar, Anna Paulowna, met 650 gulden. De jacht en konijnenvangst op de Koegras- zanddyk en het Noordduin ten Noorden van da lichtkapen onder Callantsoog, is by onder- handsche aanbesteding gegund aan den Heer E. v. d. Horst te Anna Paulowna. Voor de officiëele inschrijving by gesloten briefjes waren geen liefhebbers. De jacht op waterwild zal op Dinsdag 31 Januari 1922 met zonsondergang gesloten, worden. Het Weispel van kwartelen met steek garen of vliegnet zal mogen worden uitge oefend van 1 Mei tot en met 15 Juli 1922. Uitslag der verkooping in de sociteit „Ceres" te Behagen op 29 Dee. ten overstaan van de Notarissen G. H. Beker te Enkhuizen en C. L. v. d. Bergh te Schagen, van eene boeren plaats- in den polder Het Koegra3 gem. Helder, groot 14.1120 H. A„ gelegen aan de Lange Vliet, eigendom van C. Lugger te Duisburg— Meiderich in Duitschland. Kooper de Heer H. Hoogvorst, landman en veehandelaar te Koegras voor f 22 067. Ten believe van onze lezers in den omtrek zullen wy voortaan wekelijks een kort over zicht van de Schager markt geven. In ons No. van heden, kan de lezer zich van vorm en inhoud op de hoogte stellen. Voor een wintermarkt was de aanvoer op de Schager markt van 29 Dec. zeer goed, die van vette varkens was zelfs ongekehd groot. In eene dubbele ry van hokken telden wy 269 stuks. De bijzondere toevoer had op de prijzen geen invloed. Voor goede rype slachtvarkens van 250 k 280 pond werd tot 40 cent besteed, zouters van 150 k 175 pond golden 15 cent, Londensche biggen, zwaar 90 k 125 pond noteerden 83 cent. Op de big- genmarkt werd f 1.25 k f 1.75 per weekleeftyd betaald. Over 't geheel was de spekhandel vry goed. Wolvee had een zeer goeden markt, door een onverwachte Vraag van onbepaalde omvang voor Fransche rekening. Daardoor liepen vette schapen 6 gld. en vleezige over- houders 3 gld. omhoog. Wy illustreeren deze prijzen met een gezegde van een bekend weider. „Op 22 December ontving ik 46 gld., heden ontving ik voor schapen, die minder Liefdadigheidswedstrijd Veenarbeider». Helder—Oud-H.B^. Nieuwjaarsdag speelt „Helder" een liefdadig heidswedstrijd, waarvan de opbrengst ten goede komt aan de veenarbeiders, tegen oen sterke com binatie van oud-HB.S.-spelersLaten wij hopen dat H. 1922 met een zegepraal moge openen. De elftallen komen als volgt uit: Helder. Doel: Wit; achter: Ouwerkerk en Breg- man: midden: Bak, Gode en Wit; voor: Groote, Dito, v. d. Wal, Zomer en Broekhuizen. Oud-IIJB.S. Doel: Buiskool Jr,; achter: P. Luiickx en J. Buiskool; midden: Kolster, v. Ame»- foort en Hoogenbosch; voor: Biersteker, Man- heira, Ran. Horning en Bouman. Aanvang 2 uur. Helder zal binnenkort over een nieuwe voor hoede-speler de beschikking krijgen, n.1. de ge wezen Avia-speler Philippo. Het is te hopen, dat dezo het zoo hoog noodige schot in de voorhoede zal weten te brengen. 0 -\v' i.-:''H*v' S. Coltof, S S.COLTOF, Kanaalweg. S. Coltof, IS. Coltof, IS. Coltof, Manu facturen n C Maandag mo r g ra Liq öjü it v coltof, Kanaalweg 142 ÖD

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 6