e 5 S 'V y BohinlJ Iersche volk. Aangezien ver- mm «jfMWW van de Valera zich te- een 'het voorstel verzetten, werd dit in stem- bracht. Daarop u©p de Valera de Rfn„ ult> gevolgd door zijn aanhang. De ult- fte? rtemralnK was daarna, dat Grif- tn met algeraeene atemmen gekozen werd. „iVOOTItel v,n örlff^i benoemde de Dall vervolgens een kabinet; Collina werd mini* ter van financiën, Onrust te Belfast. Belfast, 11 Jan. Hedenmorgen werd een Dom geworpen naar een volle tramwagen. Ken onheil werd vermeden door den wagen bestuurder, die ln volle vaart doorreed. De P"ging leidde tot een wisseling van schoten tusschen de aanvallers en de menigde, waar bij twee dooden vielen. De politie herstelde daarna de orde. ITALIË. Bergstortlng. Tengevolge van een hevigen regenval heeft een hevige bergstortlng plaats gehad te San Fratello (op Sicilië). Het gemeente huis, de kerk, het post- en telegraafkantoor en) talrijke huizen zijn verwoest. De bevol king vluchtte. SPANJE. De junta's. De Parljsohe bladen vernemen uit Madrid, dat de minister van oorlog last gaf twaalf officieren, o.w. den president van de mili taire junta's, te arresteeren, omdat zij ver zochten door den koning te worden ontvan gen zonder zijn machtiging. In militaire kringen heersoht groote beroering. Het Hbl. teekent hierbij aan: Minister de Laolerva, vroeger zelf een voorstander van de militaire junta's, blijkt den strijd met hen te hebben aangebonden en dezen te willen uitvechten. Wat zijn die junta's en welke is hun po sitie? Deze juntas miütares, een soort vakveree- nlging van officieren, oorspronkelijk ge vormd om het leger te zuiveren, hervormin gen in te doen voeren, het favoritisme te jestrljden enz., zijn geleidelijk ontaard. In 1917 zond het „zelfbesohikkingsoomlté" van het wapen der infanterie een soort ultima tum aan de regeering om, eenige eischen ingewilligd te krijgen, waaronder gelijke promotiekansen, een dienstrol voor Noord- Afrlka enz. De beweging vond bij het pu bliek instemming de regeering capituleerde. Zelfs werden zonder moeite eenige hervor mingen doorgevoerd in het Militaire Huls des koning». Langzamerhand echter hebben de Junta's (troepenofficieren) zioh steeds grooter macht verworven en zijn een feilen strijd begon nen, ©enerzijds tegen den minister van oor log als vertegenwoordiger van het burger lijk gezag, anderzijds tegen den generalen staf, die ingericht naar het Duitsche voor beeld, door de troepenoffioieren als hoofd- vifand werd besahouwd. (Daar do junta's niet hun doel konden be reiken, dat de plaatsen in dien staf niet meer steeds door dezelfde titularissen wer den bezet, waardoor dit lichaam een' afzon derlijk, buiten het eigenlijke leger staand kaste-karakter kreeg, Desloten zij het insti tuut te boyootten. Alle leden der junta's moesten zich verbinden, niet te pogen bij den staf te komen. In 1919 gaven 28 leer lingen van de krijgsschool zioh op voor even- tueele plaatsing bij den staf. Onmiddellijk werden zij door de troepeniofflcieren tot de orde geroepen: een eeregerlcht werd ge vormd, dat hun uitwijzing uit het leger de creteerde. De toenmalige minister van oorlog kreeg tot taak dit vonnis ten uitvoer te leggen; hij verklaarde liever af te treden dan aldus tot werktuig gemaakt te wordenl van de jun ta's. Hij trad dan ook af, maar toekende toch eerst het besluit tot ontslag der 28 jonge officieren. Dit optreden der junta's deed hen de sym pathie verliezen. In het parlement ontstond een strooming om een campagne tegen hen te openen, maar koning Alfonso greep in eni de zaak bleef onveranderd. Het opperste militaire gezag berust in Spanje bij den koning en den verantwoor delijken minister van oorlog. Sinds 1917 echter hebben de opeenvolgende ministens van oorlog zich moeten onderwerpen aan de militaire junta's in alle aangelegenheden, waarin deze hun wil kenbaar maakten. In 1920 ontbond generaal Villebarda de junta's; sindsdien echter zitten drie advl- seerende oommissies in het departement van oorlog voorgezeten door drie kolonels, de besluiten van die commissies zijn wet ge weest voor den M. v. O. Wel verklaarde generaal Villarba in de Cortes, dat de jun ta's hadden opgehouden te bestaan, maar dit was slechts in schijn het geval. Volgens veler oordeel zijn de junta's voor een groot deel aansprakelijk voor de jong- ste rampen en nederlagen ln Noord-Afrika door het Spaansohe leger geleden, daar door hun actie eep groote malaise moei z ontstaan in dat leger, terwijl zij den tet nischen invloed van den generalen staf ge heel uitschakelden, »oo zelfs, dat de thans afgetreden ohef van de Kstado Mayom Cen tral, generaal Weyer, na de catastrofe bij Melila de opzienbarende verklaring aflegde, dat de staf niet verantwoordelijk kon wor den gesteld voor de nederlaag, daar dit lichaam nooit was geraadpleegd over of be trokken was bij de AMkaatnsche militaire aangelegenheden. Minister de Lacierva sohijnt thans den strijd op leven en dood met de junta's te heb ben aanvaard. RUSLAND. Een bericht uit Moskou zegt, dat het tarief der sowjet-spoorwegen, met 100 percent ver hoogd ls. De reis van Moskou naar St. Pe tersburg kost volgens det nieuwe tarief 260,000 roebel. Voor een reis van ten hoog ste 60 werst, onversohilllg in welke richting, is de prijs 80,000 roebel. Volgens een bericht uit Kopenhagen heeft de eowjet-regeering een besluit openbaar gemaakt in zake de Invoering van een twee jarigen dienstplicht. De dienstplichtige leeftijd is 18 jaar. ineenschap op aandrang van zijn eigen vader „In de kleine synagoge van Jekaterinoslaw kwam de joodsahe gemeente bijeen. Een half blinde grijsaard, in 'kaftan gehuild, ging na afloop der godsdienstoefening naar de heilige Trotzki's uitbanning. de De Beriljtnschie correspondent van ue „Daily Express" schreef onlangs over de uit banning van Trotekl uit de Joodsohe ge- Arke en riep met bevende stem: „Ik klaag Löw Bronsteln (Trotekl) lid der Joodtohe ge meenschap aan," „Waarvan beschuldigt ge hem?" vroeg de rabbijn. De grijsaard, de vader van Bronsteln, sprak met een sterndie langzaam vaster werd: „Ik beschuldig hem, de wetten zijner vaderen overtreden) te hebben, Ik beschuldig hetm, een vijand der Joden en een vijand der menschheld te zijn geworden." „Dat zijn zware aanklachten, lever daarvoor de bewijzen", antwoordde de rabbijn. VEREENIGDE STATEN. Toch maar genomen. Charles Garland en Hamllton Garland te North Carver ln den staat Massachusetts zijn Idealisten: jeugdige idealisten. Dat be wezen zij een jaar geleden toen zij weiger den de ongeveer 1.000.000 te aanvaarden, die voor elk hunner gereed lag als aandeel in het vaderlijke erfdeeL De broers vonden het „on-christelijk" zooveel geld te bezitten, terwijl zoovele anderen gebrek lijden. Maar.beide Garlands zijn getrouwd; en de twee jonge vrouwtjes hebben veel en lang en goed met haar man gepraat over deze idealistische opvatting. Het resultaat ls, dat de beide jonge mannen zijn gezwicht voor de argumenten van vrouwlief. Zij heb ben nu ieder het millioen dollar maar in ont vangst genomen. Niet met veel animo; maar.oe que femme veut. DENEMARKEN. Griep. Ook in Denemarken heerscht thans een [riep-epidemie. Te Kopenhagen zijn meer tan 10.000 gevallen van de ziekte geconsta teerd onder de burgerij en 650 onder het 1500 man sterke garnizoen. Het gemeentebestuur heeft, om uitbrei ding tegen te gaan, de openbare danshuizen laten sluiten. Voor bioscopen zijn bizondere maatregelen van luchtverversching voorge schreven. In de provincie worden soortgelijke voor zorgen genomen. Midden-Amerika. Een vulkaanuitbarsting. San Juan Del Sur, 11 Jan. De vulkaan Ometepe, acht mijl van de westelijke kust van het meer van Nicaragua, verkeert ln he vige uitbarsting. Er 1b aanzienlijke schade aan den oogst en het vee aangericht; de be woners vluchten. Korte berichten. Thans wordt officieel uit Boekarest de verloving van Koning Alexander van Zuid- Slavië en prinses Maria van Roemenië aan gekondigd. Zoo spoedig mogelijk zal in Zuid-Ierland een volkstemming of algemeene verkiezin gen worden gehouden over dien vrijstaat. Tengevolge van een aardverschuiving is het dorp San Fratello (op de Noordkust van Sidlië) bijna geheel vernield. Het dorp zal op een andere plaats moeten worden her bouwd. De geheele bevolking heeft de streek moeten verlaten. Pestgevallen. Uit Belgrado, Boekarest en Sofia wordt gemeld, dat zich daar ter plaatse gevallen van pest hebben voorgedaan. TWEEDE KAMER. Marine begrooting. Ingediend is een nota van wijziging op het wetsontwerp tot verhooging van het VI hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1921, ter toelichting, waarvan wordt meege deeld, dat, nu de mondelinge beraadslaging over het wetsontwerp niet meer in 1921 heeft plaats gehad en dus de eventueele beschik baarstelling der aangevraagde sommen in geen geval meer vóór 1922 kon geschieden, het geen nut meer heeft een op de Marine- begrooting 1921 aangevraagde verhooging voor dit dienstjaar te handhaven, aangezien nu ook de contracten voor den bouw van de hellingen op 's Rijks werf te Willemsoord ook niet meer ten laste van den dienst van 1921 kunnen worden gesloten. De nu afgevoerde verhooging van 126,000 wordt bij Nota van Wijzigingen op die Marl- nebegxooting 1922 opnieuw aangevraagd. Verhooging Hoofdstuk VI Staatebegrooting 1921. Ingediend ls een wetsontwerp tot verhoo ging en wijziging van het Vide hoofdstuk (Marine) der staatsbegrooting voor het dienatjaar 1981. Aan de Memorie van Toelichting wordt het volgende ontleend: Een tekort la te voorzien, ten gevolge van de kosten, verbonden aan het lichten en weder herstellen van Hr. Ms. mljnenlegger „Hydra", welke den 9den Februari 1921 ten gevolge van een aanvaring door Hr. Ms. tor pedoboot „Z 8" ter hoogte van Breskens ge zonken is. De kosten van het bergingswerk der Hydra", inbegrepen het overbrengen naar 's Rijks werf te Hellevoetsluis, zijn bij arbitrale uitspraak bepaald op 160.000. Voor aanschaffing van nieuwe zoeklichten wordt noodig geraamd pijn. f 16.000; voor vernieuwing der installatie voor draadlooze telegrafie pl.m. 10.000; voor aankoop van inventarisgoederen ongeveer 86.000 en voor herstelling electrische installatie pl.m. 16.000. In verband hiermede wordt bij dit wetsontwerp verhooging van het desbetref fende artikel met 226,000 aangevraagd. In verband met een van den commandant der zeemaoht in Oost-Indlë ontvangen be richt, dat met het voor de kosten van het Ne- derlandsch eskader in die gewesten beschik baar gestelde bedrag van 1 640.000 niet zal kunnen worden volstaan, wegens niet voor ziene belangrijke herstellingen aan torpedo- bootjagers, wordt voorgesteld het desbetref fende artikel te verhoogen met 160,000. Medegedeeld kan worden, dat de sleep boot. noodig tot het onderhouden van com municatie met de lichtschepen, welke uitge legd waren om te voorzien in de verlichting van de westelijke grens van het mijnenveld in de bocht van Helgoland, den 29sten Augustus J.1. wederom ter besohikking van den eigenaar is kunnen worden gesteld. Aan huur is daardoor ten laste van de begrooting 1921 een bedrag moeten worden betaald van pl.m. 72.000, met welk bedrag thans ver hooging van die begrooting wordt voorge steld. In totaal zal voor de betaling van alle uit gaven ten behoeve van onderscheidene wer ken, genoemd ln artikel 28, waarop niet was kunnen worden gerekend, een bedrag van plm. 100.000 noodig zijn, met welke som verbooging van dat artikel wordt voorge steld. Ten gevolge van de vertraging ln de op levering van vliegtuigenmateriaal op con tracten. in 1918 en 1919 geBloten, waardoor de eindafrekeningen op die contracten eerst kunnen worden vastgesteld in 1921 en de kosten derhalve zullen drukken op dat be- footingsjaar, wordt een verhooging met 768,000 voorgesteld. Aangeteekend wordt, dat van deze betalingen pl.m. 260.000 uit de Indische middelen aan die van Nederland zal worden gerestitueerd. Bij 'vonnis van de arrond.-rechtbank te 's-Gravenhage dd. 16 Maart 1921, werd uit spraak gedaan omtrent het bedrag der door den Staat te betalen vergoeding aan den eigenaar van het in 1917 in bezit genomen terrein ln polder Koegras (vliegkamp de Kooy). Een verhooging met 108.000 wordt ln verband hiermede voorgesteld. Op de begrooting zijn geen gelden meer uitgetrokken voor den afbouw van het^pne- mingsvaartulg „Eilerts de Haan", omdat tij dens de samenstelling der bogrooting voor 1921 verwacht mocht worden, dat dit vaar tuig nog in 1920 gereed zou komen. Dit is niet het geval geweest, zoodat de eindafreke ning is komen te vervallen ten laste van den begrootlngsdlenst 1921, waardoor het desbe treffende artikel een tekort zal aanwijzen van pl.m. 188,500, met welk een bedrag thans verhooging wordt voorgesteld. Om te kunnen voldoen aan de toezegging door den minister bij de beraadslaging over de Interpellatie van den heer A. P. Staalman ln de vergadering van de Tweede Kamer van 19 Oot. '21, wordt een wijziging van art. 61 bis voorgesteld, welke strekt om ultkeerlng mogelijk te maken .wanneer de afgekeurde militair overleden is, aan hen, die kosten voor zijn verpleging hebben uitgegeven. Vlootwet. Indien na ze» jaar besloten mocht ^ordeq tot GEMENGD NIEUWS. Scheepsrampen. Dezer dagen werd gemeld', dat op de Noordzee een boot met drie lijken van het Deensohe s.s. KLampenborg drijvende was gevonden. Dit schip is thans over tijd, zoo dot aangenomen moet worden, dat het ver gaan is. Viain het lichtschip Noord-Hinder wordt gerapporteerd, dat op 8 mijl afstand daar van, een mast ongeveer 6 voet boven het water uitsteekt, gevaarlijk voor de scheep vaart De moord ln den sneltrein. De verdachte ln vrijheid gesteld. Woensdag, te half vier, is de gearresteer de in vrijheid gesteld, daar hij zijn onschuld aan hetgeen hem werd ten laste gelegd, vol komen heeft kunnen bewijzen. Er zijn thans getuigen opgekomen, staande buiten den vriendenkring waarin hij zei den Oudejaars avond te hebben doorgebracht. Zij verklaar den den gearresteerde op deri Oudejaars avond te half negen in „American" te heb- Ook zijn verschillende andere opgaven werden juist bevonden. De man gaat dus geheel vrij uit; twijfel is buitengesloten. Groenendaal. Tegen den dienstweigeraar Groenendaal, die Dinsdag voor het Hoog Militair Ge rechtshof terecht stond, is gevraagd negen maanden gevangenisstraf en vijf jaar ont zegging van het recht om bij de militaire macht te dienen. De uitspraak zal op nader te bepalen dag geschieden, Het Incident ln de Arnhemnche raadszaal Voor de Arnhemsche reohtbank werd te gen den fotograaf A. Lantema, die 12 De- cember tijdens de raadsvergadering een steen in de raadszaal wierp, welke den bur gemeester aan het hoofd verwondde, zes maanden gevangenisstraf geëischt, Een gevaarlijke automobilist, Maandag werden de straten van Kampen onveilig gemaakt door een automobilist, die zijn wagen de meest grillige en onverwachte wendingen deed maken, zoodat de voorbij gangers telkens slechts door snelle zijspron gen het gevaar van aanrijding konden ont- aan. Het bevel der politie om te stoppen ad alleen tot uitwerking dat de bestuurder nog meer gas gaf en met nog grooter snel heid voortstoof. Het werd toen een jacht door een aantal agenten op rijwiel, die er eindelijk in slaagden hem te achterhalen en In te rekenen. De man, een handelsreiziger uit Zwolle, bleek smoordronken. Vergiftiging. Te Zaandam hééft vrouw B. getracht haar man en een andere vrouw, met wie hij in een ongeoorloofde betrekking stond en die hij bij zioh in huis had genomen, te vergif tigen. Zij kocht voor dit doel een hoeveel heid phosphor, welke zij door het eten meng de. Zij deed dit echter op zoo onhandige wijze, dait het in de gaten liep. De politie werd' met een en ander in kennis gesteld, die nu vrouw B. op vermoeden van poging tot vergiftiging in arrest stelde. Na door de justitie te Haarlem te zijn ver hoord, is de vrouw echter weer op vrije voe ten gesteld. Goede vangst Nog steeds wordt op de stoombooten, va rende tusschen Zeeuwsch-Vlaanderen en den overwal, controle gehouden op de reizi gers uit den vreemde. Zondag trof de ser geant der militaire politie op de boot van Hansweert een passagier aan die voldeed aan een signalement door den oommandant der brigade marechaussee van Breskens ver spreid als dat van den vermoedelijken dader van een daar gepleegden diefstal met inbraak De reiziger, P. F. Lessine, wonende te Ant werpen werd aangehoudenen te Ter Neuzen aan de marechaussee overgegeven. Deze meende, dat nu de gemeentepolitie, die naar den dader van verschillende diefstallen zoekt, kennis met Lessine zou willen maken en uit het door den inspecteur ingestelde onderzoek bleek al spoedig, dat men hier den dader had van diefstal op een 5-tal viaschero- schepen, gepleegd tijdons de Kerstdagen van een Inbraak in de Herv. kerk te Sas van Gent, en dat Lessine nog Zaterdagnacht had Ingebroken ln de school te Wemeldinge. Op de stoomboot had hij onder een bank een pakje centen en halve stuiverstukken neer gelegd1, zeker uit vrees, dat het bezit daarvan voor hem gevaarlijk kon zijn. Natuurlijk wordt hij nu ook van nog andere in de om geving, onder ongeveer gelijke omstandig heden gepleegde inbraken verdacht. Een drama In de woning van Th. G. in de Schalkbur gerstraat te Rotterdam, heeft zich gisterna middag tusschen halfvijf en 5 uur een drama afgespeeld. De man, een zenuwlijder. Vrijdag uit het ziekenhuis ontslagen, waar hij we gens overspanning zes weken verpleegd is geweest, zou zijn vrouw, wie hij vóór zijn op neming ln het ziekenhuis iets verweten had. gevraagd hebben, of zij bem dit vergeven wilde. Het antwoord luidde: niet vergeven, maar wel vergeten. Daarop is hij haar ge naderd, doende alsof hij haar een zoen wou geven. Doch hij bracht haar plotseling met een mes, waarvan hij zich meester maakte, een paar sneden in den hals toe. De eens Bnede had een lengte van 15 centimeter. Hevig bloedende vluchtte de vrouw de straat op; zij spoedde zich om hulp naar de apotheek van de firma Van der Laan, waar de heer Kamhoot, te hulp geroepen, haar voorlooplg verbonden heeft. De geneeskun dige dienst bracht de vrouw naar het zie kenhuis op den Ooolslngel, waar zij opnieuw verbonden werd. Hoewel ernstig verwond, is haar toestand niet levensgevaarlijk. Nauwelijks met de verbinding van de vrouw gereed gekomen, kreeg de heer Kam hoot de boodschap, dat hy dadelijk ln de woning van Th. G. ln de Schalkburgerstraat moest komen. Hij vond daar den man ten evolge van hevig bloedverlies stervende, lij had zich drie sneden over den linker pols en één in dien hals toegebracht Kort daarna ls hij overleden. Doodgedrukt Bij het rangeeren van personenrijtuigen het rangeerterrein post K. te Utrecht is Termorgen de ruim 80-jarlge rangeerder aeger tusschen de buffers geraakt met het evolg, dat hem de borstkas werd ingedrukt e man was onmiddellijk dood. Brand. Je boer was met een stallantaarn ln de schuur over een klomp hooi gestrompeld, waardoor de lantaarn viel en het hooi vlam vatte. Hij trapte dit vuur uit waarna bil naar huis ging. Een kwartier daarna kwam een kind, dat in de sohuur geweest was, schreeuwende ln huis: „Vader in de schuur is een groote vlam!" De schuur was één vuurzee, die alles verteerde. Van de 4 paar den en 20 koelen, kwamen 7 runderen Een der koeien, wild geworden, rende de kamer binnen, waar de boerin bezig wfl8w geldswaardige papieren te verzamelen. H®1 dier, dat alles kort en klein sloeg, noodzaak te de vrouw met achterlating van het gelu, te vluchten. Alles is verbrand. De boerderij, die midden op het land stond, was met motor spuiten niet te bereliken. Huis en inboeaei zijn verzekerd. Een geheime branderij. Amsterdamische rechercheurs hébben mei kommiezen en politie te Bergen (N.-H.) ee geheime branderij ontdekt, meldt de „A-ik® Ört.". De hoede Inventaris, -waaronder eenlg okshoofden, is in besdag genomen en öP -wagons naar de belastinginspectie te Alkni gebracht. Het pand, waarin het bedrijn vestógd was, was het gebouw van die voo Mge brandsboffendiistributie, dat in Sopt. huu/rd werd aan twee Almste rdaimime rs, een rioleering hadden laten aanbrengen, naar zij voorgaven, de paarden, die zij - •tallen, beter ven water te loun-nen voorzi Luid klonk de stem van den vader door de ruimte: „Ieder lid dezer gemeente is /mijn ge tuige, heel Rusland, de geheele wereld.' Daarop was het stil. Toen sprak de rabbijn: „Het bewijs is gele verd. Wat is thans mijn plicht?" Mozee Bronstein hief zijn handen boven zijn hoofd en sprak in de houding van een profeet uit het oude testament langzaam de woorden: „Löw Bronstein zal uitgebannen worden buiten de gemeenschap der joden. Hij zal vervloekt zijn en verafschuwd met de veraf .schuwden, met alle vijanden Gods, voor wie geen vergiffenis bestaat, noch op de aar de, noch in de hel1 of in den hemel." De ge meente herhaalde in koor: „Hij zal uitgeban nen, gevloekt en verafschuwd zijn." Hierop trad een andere rabbijn voor de Arke met den shofar (een bazuin, gemaakt van een ramshoren), die bij hoogst plechtige ceremonieën gebruikt wordt) ln de hand en blies erop naar vier richtingen. Na elk ba zuingeschal herhaalde hij: „Hoor. Israël, hoor, dit is de naam van uw vijand." Daarna weiden zeven gebeden uitgespro ken, gebeden van vervloeking en zeven (kaar sen werden gedoofd, als symbool, dat de uit- gebannene niet zal voortbestaan in de herin nering der levenden. Nu wendde de rabbijn zich tot den vader: „Mozes Bronstein, Löw Bronstein is uit de gemeente uitgebannen. Ge hebt een nog harder straf verlangd? De wet gebiedt mij u te vragen); moet hij gevloekt zijn voor alle eeuwigheid?" De ontroering der gemeente groeide tot het hoogste puntaan. Maar er kwam geen ent- woord. Mier oogen richtten zich naar den ongelukkigien vader, die op een Iknie gezon ken in gebed verdiept was. Maar eindelijk verhief de 'grijsaard zich met alle inspanning, waarover hij beschikken toon en sprak: JEDj zij oevloefct tot ln alle eeuwigheid," Bij deze woorden, weerklonk een kreet door de ruimte. Op de treden viel een oude vrouw bewusteloos neer.het was de moeder van Trotzki. Blijkens het vo'orloopig verslag over het wets ontwerp: sterkte en samenstelling der zeemacht en aanleg van steunpunten en versterkingen in Nederlandsch-Indië, achtten verscheidene leden de indiening van dit ontwerp voorbarig. Zij wenschten de resultaten van de conferentie te Washington af te wachten en vroegen inlich tingen daaromtrent. Zij zouden zich tegen open bare behandeling ln de Kamer verzetten, zoolang de Kamer niet over volledige gegevens dienaan gaande beschikte. De leden beschouwden de in diening van het ontwerp als een versterking der militaire tendenzen. Ook leden, die bereid waren tot versterking onzer vloot, indien noodig, mede te werken, dron gen op het verstrekken van bedoelde inlichtingen over Washington aan. Overigens zagen de eerst aan het woord zijnde leden ln de ingediende voor stellen een hernieuwd bewijs, dat het bouwen en in stand houden van een vloot, in staat bij een gewapend internationaal conflict onze souverei- niteit te handhaven, ver boven onze krachten gaat. Deze vloot van klein materieel is van zoo ge ringen omvang, dat zij reeds uit dien hoofde vol strekt onvoldoende moet worden geacht om de veiligheid van het rijk ook maar eenigermate te verzekeren. De regeering gaat bij de vaststelling van de taak der vloot in Indië van feitelijke onderstellingen uit,'die niet aan de werkelijkheid beantwoorden. De aan het woord zijnde leden waren van mee ning, dat een vijand, in eventueel bewustzijn de neutraliteit van Indië zou schenden, daartoe een sterke macht zou afzenden en eventueel haar hoofdmacht daarheen zou dirigeeren. Daartegen zal de geprojecteerde vloot weinig kunnen uit richten, gezien het feit, dat i kruiser, 6 jagers en 6 onderzeebooten geregeld voor verkenning noo dig zullen zijn en er nog gerekend nsoet worden op reserve. Verder wordt opgemerkt, dat waar slechts de aanleg van twee steunpunten op Java wordt aan gevraagd, het overgroote deel van den Archipel onbeschermd blijft en afsluiting van Java van zijn verbindingen den vijand niet moeilijk zal vallen. De regeering schijnt voorts te rekenen op het samengaan met een bondgenoot, doch deze leden wezen op de groote gevaren, die een daarop ge' richte politiek met zich brengt. De hier aan het woord zijnde i#den kwamen voorts met klem op tegen de hooge uitgaven, die de verwezenlijking van dit, voor onze verdediging geheel onvoldoende vlootplan zal vorderen, uit gaven, die de indiening van dit wetsontwerp kwa lijk in overeenstemming doen zijn met de zuinig heid, waarvan in de Troonrede wordt gesproken. Zij meenden ook, dat de kostenberekening mis leidend was. Na het verstrijken van het eerste zesjarig tijdvak toch, zou reeds moeten worden aangevangen met den bouw van vervangend mate. riaal en zouden dus ook de exploitatiekosten hooger worden. uitvoering van het volledige plan der interdepar tementale commissie, waarvoor nog "-edex 345 millioen zullen noodig zijn, zullen de kosten van den vlootbouw overweldigend worden. Ook het in het wetsontwerp belichaamde stelsel, een plan van vlootbouw over een bepaald tijdvak in de wet vast te leggen, werd door deze leden aan ernstige bedenking onderhevig geacht, o, a, met het oog op de snelle verandering, Deae leden ver keerden onder den Indruk, dat dit stelsel voorna* mulljk wordt voorgesteld om een het personeel, dat sterk verloopt, een nieuw perspectief te ope nen. Toch zal dit stelsel de gewenschte zekerheid ten aanzien van onze vlootpolitlek niet kunnen geven; aan een volgende Kamermeerderheid zal het vrij staan, het plan weder bij de wet in te trekken. Rcsumeerende, verklaarden de hier aan het woord zijnde leden, aan dit wetsontwerp in geen geval hun stem te kunnen geven. Zij zouden slechts bereid zijn gelden toe te staan voor een politievloot. Eenige leden, die zich in het algemeen bij de voorafgaande beschouwingen aansloten, voegden daaraan toe, dat het afwijzen van een vlootplan als het onderhavige geenszins insluit, dat men zich moet verklaren voor het prijsgeven van het Nederlandsch gezag in Indië. Het onderhouden van een oorlogsvloot stelt nu eenmaal eischen, waaraan een klein land niet kan voldoen. Onder die omstandigheden behoort een klein land van alle strijdvoering door middel van een vloot in open zee af te zien en zich tot het inrichten van een stelsel van verdediging te land en van kust verdediging te beperken. Vele andere leden hadden de indiening van dit wetsontwerp met ingenomenheid gezien en brach ten de regeering daarvoor hulde. Reeds te lang heeft vastheid in het marinebeleid ontbroken. Dat de indiening van het wetsontwerp voorbarig zou zijn met het oog op de conferentie te Wash ington, konden deze leden niet toegeven. Deze conferentie heeft trouwens niet ontwapening, doch slechts beperking der bewapening ten doel. Gezien de vastgestelde verhoudingen, zal de voorgestelde vloot verre beneden de cijfers blij ven, die voor de verdediging van een rijk als Indië zouden zijn te stellen. Deze leden betreurden, dat men de voorstelling wekt, als zou het zorgen voor de landsverdedi ging zijn een toegeven aan militaristische ten denzen. Het klinkt voorts zonderling hen, die tot eiken prijs op de militaire uitgaven wenschen te bezui nigen, of die slechts bereid zijn gelden toe te staan voor een politievloot, te hooren spreken over de onvoldoendheid van dit vlootplan, waar zij toch de vraag, of zij meer gelden voor aanbouw zouden wenschen toe te staan, waarschijnlijk niet bevesti gend zullen beantwoorden. Wat het onderhavige vlootplan aangaat, wezen deze leden op de in stemming, welka het in den kring van ervaren des kundigen gevonden heeft. De voorstelling, dat de Indische vloot steeds tegenover een over- macktigen tegenstander zou komen te staan en daarom elke beteekenis zou missen, achtten deze leden eenzijdig. Dat voorts rekening wordt gehou den met de mogelijkheid, dat Nederland, eenmaal in den strijd betrokken, steun van een bondgenoot zal ontvangen, ligt bij de bestaande internationale constellatie voor de hand; dit brengt echter geens zins mede, dat onze politiek op het samengaan met bondgenooten a;ou gericht zijn. Het voorstel moge een minimum Inhouden van wat voor de verdediging van Indië noodig is, het geheel vormt een logisch systeem, opgebouwd naar een plan, dat ten slotte in de verdediging van Java zijn doel heeft. Sommige leden zouden gaarne vernemen, waar om de regeering niet den afbouw van het geheele pian der interdepartementale commissie voorstelt. Ook werd gevraagd of de regeering niet alsnog zou willen overwegen, of door een gewijzigde verdeeling der voor den aanbouw te besteden be dragen over de 6-jarige periode een snellere af bouw kan worden verkregen. Verscheidene leden achtten het niet juist, dat voorgesteld wordt de kosten van den aanbouw van het materieel gelijkelijk over de staatsbegroo ting en de begrooting van Ned.-Indië te verdeelen. Het overgroote deel van dit materieel zal voor den dienst in Indië worden aangewend. ■Verscheidene leden hadden niet zonder eenige verwondering gezien, dat als hoofdsteunpunt or Java voorgesteld wordt Tandjong Priok. Steeds is van technische zijde het vestigen van de vloot- basis in Straat Soenda voorgesteld. Gevraagd werd om een nadere uiteenzetting betreffende het personeel. In het bijzonder wenschte men een uiteenzetting te ontvangen om trent de voorgenomen formatie van officieren, onderofficieren en matrozen, zoowel vrijwilligers als militie. De leden, die het wetsontwerp bestreden, be twijfelden of het voor de ontworpen vloot be- noodigde personeel te vinden zal zijn. Andere leden meenden, dat het vraagstuk der personeelsvoorziening geenszins onoplosbaar zal zijn. Eenige leden, die erop wezen, dat in het voor gestelde vlootplan aan de marine-luchtvaartdienst terecht een belangrijke plaats is toegewezen, stel den de vraag, of de regeering heeft overwogen, daarbij gebruik te maken van een door den heer Boemer gedane uitvinding van een z.g. hoogte- vliegtuig, hetwelk in ataat stelt tot zelfs op een hoogte van ig.ooo M. te vliegen. Men meende te weten, dat door den uitvinder aan de regeering aanbiedingen zijn gedaan tot levering van een aantal dezer vliegtuigen en tot overneming van de patentrechten. Gaarne zouden deze leden van den minister vernemen, of hij zijn standpunt ten aanzien van deze aangelegenheid reeds heeft be paald.

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 2