IE COURANT Tweede Blad. VAN DINSDA6 17 JANUARI 1922. HET ZIEKENHUIS. Binnen enkele dagen zal' weder in behan deling komen de jaarlijksche begrooting -voor de gemeente. Ofschoon daarop uit den aard der zaak geen gelden zijn uitgetrokken voor een eventueel nieuw ziekenhuis, noch voor uitbreiding van het bestaande, geven de algemeene beschouwingen wellicht aan leiding dit vraagstuk weder onder de oogen te zien. Het algemeen rapport omtrent de begrooting is nog niet verschenen. Verle den jaar hebben Burgemeester en Wethou ders zich van de vraag hoever men gevor derd was met reorganisatieplannen afge maakt door te zeggen, dat hieromtrent plan nen in de maak waren; men heeft evenwel van die plannen niets meer vernomen. Wel is, in den loop van het jaar in een besloten Raad de ziekenhuiskwestie ampel bespro ken, maar natuurlijk is over de daar ge voerde discussies niets bekend geworden. Toch is er iets uitgelekt van de plannen, die vermoedelijk zijn afgestuit op de kosten. Daarom blijft deze zaak nog altijd zeer urgent. Weliswaar heeft men met de be staande ruimte weten te woekeren, en heeft men van het thans in gebruik zijnde ge bouw gemaakt wat ervan te maken was, maar voor eene plaats van de grootte van Helder is de bestaande toestand ten ©enen male onvoldoende. Laat ons eens nagaan hoe de tegenwoor dige toestand is. Alles en alles bijeenge- rekend, biedt het ziekenhuis ruimte voor een 60-tal patiënten. Hieronder zijn ook begre pen zuigelingen van de kinderzaal. De be schikbare plaatsen zijn als volgt verdeeld: le klasse 1 plaats (zegge één!), 2e klasse 4 plaatsen, vrouwenzaal 12, kraamvrouwen zaal 3, mannenzaal 18 plaatsen. Voorts heeft de kinderzaal 6 bedjes, een paar wiegen en couveuses, terwijl er voor besmettelijke zie ken de barak is. Afgezien van de daar be schikbare plaatsen voldoet deze barak in het geheel niet aan de edsohen der hygiëne. Instrumentarium e.d is voldioende; te meer, omdat men voor Röntgen-opnamen, hoogtezon e. m. d. bewerkingen, alsook voor ontsmetting van kleederen, steeds tegen een uiterst geringe vergoeding de beschikking heeft over het instrumentarium in het Ma- rine-hospitaal. Dit is een zeer groot voordeel voor deze gemeente, omdat men dergelijke kostbare instrumenten bij een goede outil lage noodlg heeft, en ze toch niet eiken dag gebruikt worden. Het ontbreken van cen trale verwarming is een zeer ongewenschte toestand, en men zal goed doen bij verwe zenlijking van de plannen deze zaak ernstig onder de oogen te zien. Afgezien nog van het feit, dat centrale verwarming vooral op ziekenzalen door de gelijkmatige tempera tuur de voorkeur verdient boven verwarming van kachels, zijn deze laatste uit den aard der zaak stofnesten, hetgeen dus onhygië nisch ia Zelfs in de operatiekamer moeten de doktoren zich thans met een kachel be helpen! De tuin van het tegenwoordige zie kenhuis is totaal onvoldoende voor herstel lende zieken, ook het balkon ia onbruikbaar. Als men nu weet. dat patiënten van Texel ook hier worden verpleegd, komt men tot een rayon van ongeveer 40000 menschen, waarvoor ons ziekenhuis bestemd is. Nu dient natuurlijk rekening te worden gehou den met het marine-hospitaal, waar ook een deel der inwoners wordt verpleegd, maar dit neemt niet weg, dat de beschikbare ruim te te klein is. Voor eene bevolking als van dit rayon, zouden, rekening houdende met aet marine-hospitaal, 160 bedden noodig zijn. Uit het verslag van het Ziekenhuis blijkt, dat in 1020 427 personen werden verpleegd. Hét totaal aantal verpleegdagen bedroeg 8080, In 1010 daarentegen was het aantal patiën ten 878, het aantal verpleegdagen 0666. Eer is dus een toename van patiënten tegenover een vermindering van het aantal verpleegdagen. Ofschoon het niet wensohelijk is uit deze cij fers gemiddelden omtrent het aantal ver pleegdagen per patiënt te trekken er zijn alerlei omstandigheden die hierop van in vloed zijn lllustreeren deze cijfers o.i. toch wel het tekort aan ruimte. Immers, het be stuur van het Ziekenhuis tracht zooveel mo gelijk het aantal verpleegdagen te verkor ton, om weer andere patiënten, die wegens plaatsgebrek niet konden worden opgeno men, te kunnen helpen. Dit is natuurlijk een ongewenschte toestand. Het spreek vanzelf, dat van een nieuw zie kenhuis geen sprake kan zijn. In het Han delsblad van 14 Augustus 1021 becijfert een Medicus de kosten voor een ziekenhuis on der de tegenwoordige omstandigheden. „De bouwsom", zoo zegt hij, „die voor den oorlog 8000— 4000— per bed bedroeg, is thans gestegen tot 8000A 10000per bed." Voor een ziekenhuis met 150 bedden, wat wij noodig hebben, beloopt die dus l1/, millioen. Daaraan is natuurlijk hier niet te denken. Nu meenen wij, dat de destijds geopperde plannen een vrij goede oplossing gaven van het ziekenhuis-vraagstuk. Zijn wij goed in gelicht, dan wilde mem het tegenwoordig weeshuis als ziekenhuis inrichten. Hier kun nen een 160 bedden worden geplaatst; even wel moeten dan zusterverblijven en dienst gebouwen worden bijgebouwd. Betere en aan hygiënischer eischen voldoende barakken eveneens. Het tegenwoordig ziekenhuis zou dan worden gebruikt voor armhuis. Voor een en ander is, meenen wij, een be drag geraamd van omstreeks 260.000.De vraag, die zich thans voordoet, is dus deze: of het belang van een nieuw ziekenhuis zoo groot is, dat daardoor een dergelijke uitga ve gewettigd wordt Misschien is het juister de zaak om te keeren en te zeggen: veroor looft de toestand der gemeentelijke geldmid delen een dergelijke aanzienlijke uitgave voor een in ieder geval urgent gemeente belang? Wanneer wij er met het enkele be drag van 2V, ton af waren, stond de zaak nog ©enigszins andera Maar dat is volstrekt niet het geval. Voor een uitgaaf van dit be drag zou weder geleend moeten worden, en de schuldenlast der gemeente zou dus we derom vergroot worden; er zou, gerekend tegen een rente van 6 een jaarlijksche uitgave van 15000— noodig zijn alleen voor rente van dit kapitaal, ongerekend dus de aflossing. Verder is er, bij uitbreiding van den dienst, nog rekmnig te houden met uitbreiding van personeel, ook al door in voering van den 8-uiifen werkdag en het dientengevolge ontstaande tweeploegenstel- sel. Dit zqn inderdaad cijfers die ernstige overweging wettigen. Hiertegenover staat dan het algemeen ge meentebelang, dat een nieuw ziekenhuis heeft voor de gom M':;s<f>ap. Het is de vraag maar hoe men beide zgken ten opzichte van elkander bekijkt Ongetwijfeld geldt het hier eene uitgaaf, die zeer belangrijk is en die, strikt genomen, eene gemeente als de onze zich onder de huidige omstandigheden niet veroorlooven mag. Te minder niet nu van de zijde van Gedeputeerde Staten een soort curateele is ingesteld, \faardoor onze begroo tingen de eerste jaren liet bedrag van 1 mil lioen niet mogen overschrijden. Wij noemden zooeveD Texel, dat ook ge bruik maakt van ons ziekenhuis. Het zal wensohelijk zijn, dat de tarieven, die hier voor gelden, worden herzien. Op het oogenblik moet de gemeente voor eiken Texelschen patiënt bijbetalen, en men zal het met ons eens zijn, dat het Ziekenhuis toch allereerst voor Heldersche ingezetenen bestemd is, en dat men in geen geval kan toelaten, dat wij de kosten dragen voor pa tiënten van TexeL Dat ia op billijkheidsgron- den niet te verdedigen. Men zou hierin kun nen voorzien door aan de gemeente Texel subside te vragen. Bij de besprekingen, die omtrent deze kwestie reeds plaats hadden, werd odk de mogelijkheid geopperd te trachten vam de zijde der provincie een subsidie te krijgen. Wij vreezen evenwel, dat de provincie zich niet zal wagen op het gladde ijs dezer sub sidies. Want daarvan is het einde zoek. Hier door zouden Ged. Staten een precedent schep pen voor andere ziekenhulssubsidies. Resumeerende zouden wij het zeer wen sohelijk vinden indien de Raad de zaak van een nieuw ziekenhuis eens ernstig onder de oogen zag. Behalve een raming van de koeten, verbonden aan de uitvoering van het boven omschreven plam, zal de Raad ook dienen te beschikken over een begrooting der exploi tatie. PLAATSELIJK NIEUWS. Verkiezing voor de nieuwe Kamer van Koophandel. De verkiezing voor achttien leden voor de Kamer van Koophandel in Hollands Noor derkwartier zal plaats hebben op Dinsdag 7 Februari a.s. Voor bijzonderheden zie men de adverten tie in dit nummer. De heer J. KruMnga, stuurman ter koopvaardij slaagde Vrijdag jl te 'e-Gra- venhage voor het Rijks-certificaat voor radio-telegrafist. Genoemde heer is een leer ling van de opleidingsschool voor Radio- telegrafie, alhier. Hr. Ms. „Zeven Provinciën". De Zeven Provinciën Is 12 Jan. van Co lombo vertrokken ter voortzetting van de reis naar Oost-Indië. De griep. Ook in onze gemeente heerscht de griep Bij de marine en op de werf ontbreken tel kens personen, die door de ziekte zijn be vangen. Tot nog toe schijnt de ziekte niet kwaadaardig. Zij heerscht over geheel ons land, en over een groot deel van Europa. In sommige ste den moet daardoor b.v. het telefoon- en het tramverkeer worden1 beperkt door gebrek aan personeel. De vorige week stierven in Londen vijftig personen aan de ziekte. Het Weeshuis. Binnenkort zal de stichting, die wij kennen onder den naam Algemeen Weeshuis, als ge meentelijke instelling, eene eeuw bestaan hebben. Het was op den lsten Februari 1822, dat het gemeentebestuur van Helder de eerste regenten installeerde. Deze regenten hielden den löden Maart da.v. hunne eerste verga dering, met het gemeentebestuur, in welke vergadering gelden en fondsen van het wees huis in handen van de regenten werden over gegeven. Van dien datum af Is dus het Wees huis een gemeentelijke instelling, 'beheerd door een college van regenten, welke door het gemeentebestuur worden benoemd, volgens oen door genoemd bestuur vastgesteld regle ment Het Weeshuis was ln die dagen gevestigd in een gebouw, staande aan het einde der Artlllerlestraat, op de plaats waar het tegen woordige kleedingmagazijn voor het leger staat. Het thans in gebruik zijnde gebouw werd gebouwd omstreeks 1861. In die dagen nu al bijna drievierde eeuw achter ons liggend was voor het onderdak brengen van de weezen een groot gebouw noodig. Maar langzamerhand is, vooral de laatste jaren, de gezinsverpleging meer en meer in de plaats gekomen van de geetiohts- verpleging, zoodat de tegenwoordige ruimte in het weeshuis te groot is voor de bevolking. In zooverre zou het wellicht een 'goede op lossing zijn het weeshuis in te richten voor ziekenhuis, zooals reeds meermalen is over wogen, en voor het weeehuis een kleiner ge bouw te zoeken. In dit verband verwijzen wij naar het artikel betreffende het huidige zie kenhuis in dit nummer, waarin dit punt even eens ter sprake wordt gebracht. Oommissie voor Arbeldsontwikkellng. Zooals uit de advertentie in dit nummer blijkt, zal de tweede lezing, welke Mevr. Suze Groeneweg zal houden over het onderwerp „Moederschapsverzekering en de Washing ton sohe conferentie plaats hebben a.s. Vrij dag 20 dezer in „Scala". Aanvang 8 uur. Vervolg-agenda van de Raadsvergadering op Dinsdag 17 Januari lttt. Oproeping tot indiening eventueel aam den Raad van State van nadere memoriëm en be wijsstukken inzake het 'beroep van den Ge meenteraad tegen het besluit van Gedepu teerde Staten van NoordJHolland tot met- goedkeuring van de wijziging der Geaneente- begrootimg dienst 1021. Ingekomen stuk voor kennisgeving aan te "^Schrijven van Gedeputeerde Staten dri. 14 December j.1. houdende, dat izh er geen be zwaar tegen zullen maken, indien de op brengst van den hoofdelijken omslag over het belastingjaar 1921/22 in haar geheel wordt aangewend ter bestrijding van de uitgaven van het begroottegsjaar 1921, mits vaststaat, dat voor het doen sluiten vam de begrooting voor 1922 de opbrengst vam deze belasting over het belastingjaar 1922/23 op miet meer dan 1.000.000 zal behoeven te worden ge raamd en er naar Uw oordeel gegronde reden Pestaat om aan te nemen, dat dat bedrag ook te de naaste t oekomst niet hooger zal behoe ven te worden opgevoerd. Voorts, dat genoemd Ooilege geen aanlei ding ziet om wijziging te brengen in zijne zienswijze omtrent het besteden van de uit- keering O.W.-belastteg. 1 an Mevr. an der HulstHeeroma zijm nog ontvangen de volgende vragen: le. Is het U bekend, dat te onze gemeente tal van gasverbmikers in den laatsten tijd klagen over te veel gasverbruik en slecht gas? 2e. Staat de verlaagde gasprjjs in verband niet de minderwaardigheid van het gas? Burgemeester en Wethouders deelen maar aanleiding hiervan mede, dat de beantwoor ding in het Algemeen Rapport op de gemeen te begroeting 1922 zal plaats hebben, zulks te verband met in de Secties gestelde vragen. Benoeming 1 eeraar Zeevaartschool. In de vergadering van den Raad van den 8 Februari 1921 werd voor den tijd van één jaar benoemd tot leeraar aan de Zeevaart-, Visscherij- en Machinistenavondsohool P. v. d. Bos, die 17 Januari 1921 zijm betrekking als zoodanig aanvaardde. Waar het proefjaar inmiddels is verstreken, zal natuurlijk in deze een nadere beslissing moeten worden geno men. Gedurende den tijd, dien belangheb bende werkzaam is geweest, heeft hij getoond voor de 'betrekking van leeraar alleszins ge schikt te zijn. Van den Bos is echter miet volledig bevoegd onderwijs te alle scheepswerktulgkunde te geven en zou daarom alleen krachtens art. 65 der Nijverheidsonderwijswet dat is met vergunning van den Minister, dien Inspec teur-Generaal gehoord voor een vaste aanstelling in aanmerking komen, waartoe naar het oorspronkelijk oordeel van den In specteur van het Nijverheidsonderwijs geen aanleiding bestond, omdat in het jaar 1922 reeds vermoedelijk gelegenheid zal worden gegeven de akte scheepswerktulgkunde te verwerven. Bij nader inziep heeft de Inspec teur deze opvatting op bihijfcheidsgronden la> ten varen en meenden ook B. eniW. een ander standpunt te moeten innemen, dan het oor spronkelijke. Immers was belanghebbende krachtens de vigeerende voorschriften, waar onder hij voor den tijd van één jaar benoemd werd, volledig bevoegd tot het geven van onderwijs te de scheepsweiktuigkunde en lag het dan ook te de 'bedoeling hem, na afloop van het proefjaar, van een vaste aanstelling te voorzien. Intusschen is echter het K. B, van 11 Juli 1921, Stibl. 918, verschenen, waar bij o.m. de akte scheepswerktuigkunde en het programma daarvoor werden vastgesteld. Van den Bos moet dus thans als een niet vol ledig bevoegd leeraar worden aangemerkt, en zou, hoewel de resultaten van het onder wijs, door 'hem gegeven, zeer voldoende zijn, niet vast kunnen worden aangesteld. De tijde lijke aanstelling zou dan moeten worden ver lengd, hoewel zijn vaste aanstelling niet af hankelijk is gemaakt van het verkrijgen van de akte scheepswerktulgkunde. Voor belanghebbende zijn ernstige bezwa ren aan een verlenging van de tijdelijke aan stelling verbonden. Hij geniiet n.1. een' jaar verlof als officier-machinist 'bij de Kon. Ma rine buiten bezwaar der schatkist en met stil stand van promotie. Wordt hij nu wederom voor een jaar benoemd, dan zou hij opnieuw een jaar verlof moeten aanvragen, hetgeen blijkens mededeeling van Z. Exc. den Minis ter van Marine a. i. zeer waarschijnlijk niet wordt toegestaan. Bovendien ls daaraan weer stilstand van promotie verbonden, zoodat te rugkeer bij de Marine ernstig bezwaar op levert. Een ontslagaanvrage uit de Marine en tijde lijke aanstelling als leeraar doet gedurende dien tijd het recht op weduw- en weezenpen- sioen ophouden, zoodat hieraan, afgescheiden van de vraag of een vaste benoeming later zal volgen, groote risico is verbonden. Waar voorts het examen iin de scheepswerktulg kunde nog niet is afgenomen, kan bovendien reeds thans bezwaarlijk worden beoordeeld of belanghebbende ln 1922 reeds slagen kan. Na een en ander ook onder de aandacht van den Minister te 'hebben gebracht, bericht Z. E. thans, dat hij geen bezwaar heeft tegen benoeming van den heer Van den Bos tot vast leeraar. Belanghebbende geeft momenteel aan de Vlssoherij'School Keen les meer, zulks ln ver band met het feit, dat niet meer dan 82 les uren per week door de leeraren aan de Zee vaartschool ln dag- en avondbetrekkingen tezamen onderwijs mag worden gegeven, welk maximum reeds door Van den Bos, bul ten de Visscherij schooi, 1® bereikt, zoodat hiervoor geen benoeming meer behoeft plaats te vinden. Naar aanleiding van het bovenstaande héb ben B. en W. de eer den Raad voor te stellen den heer P. van den Bos te benoemen tol leeraar aan de Zeevaart- en Machinisten- avondschool in vasten dienst en zulks te Te kenen van af 17 Januari 1922. Werklleden-Vereenlglng O. 8. W. De Koningstraat, die de 'laatste jaren hoe langer hoe meer een winkelstraat wordt, zal binnen enkele dagen onder die winkels een 50-jarige teilen. Wij bedoelen den winkel der Werklieden-Vere-eniging „Door Orde en Spaarzaamheid tot Welvaart", die 29 Januari zijn 50-jarig bestaan herdenkt. Wei een datum dus, die 'het wettigt een blik terg te slaan en omtrent het verleden van deze zaak op coöperatieven grondslag eens een en ander mede te deelen. Toen er destijds sprake was van een fusie met de andere be staande coöperaties fusie, waaraan OB.W. evenwel niet heeft deelgenomen, mocht de Kamer van Koophandel met recht spreken van een „zaak, die klinkt als een klok". De oorlogsjaren deden aan veie zaken afbreuk, de WerkL-TVereeniging heeft ongedeerd de crisis doorstaan. Weliswaar is het tenge volge van de moeilijke jaren, noodig geworden het steeds ruim vloeiende dividend van de Afd. Begrafenisfonds in te houden, teneinde meer vastheid te krijgen ten opzichte van het Reservekapitaal, maar daarentegen is, nog zeer onlangs, de zaak uitgebreid met een meubelwinkel, die ook reeds een heel goed debiet heeft. Vijftig jaar geleden was er nog weinig sprake van coöperatieve zaken. En fteQ, °P 29 Januari 1872, in een gewoon tourpf'ipo5!n- huisje in de 2e Vroonstraat, een .jakeitje werd begonnen, bleek alras dit zóó te ne men, dat spoedig naar grootere ruin# moest worden omgezien. Men betrok weira het pand Oostslootstraat, 'hoek Kuip^raat, waar men een ongekend groot debi* ipeeg. AI heel spoedig werd toen, met fiiateteeten steun van den heer Van Marwijk kooi} te Amsterdam, het tegenwoordige pan<l(«houwd in de Koningstraat. 'De toenmalige bestuursleden, te#nS °P- richters der Vereeniging, waren: L ilwtog Jr., H. Rieuwers, H. D. van der C. Wonderiegem, H. de Kok, W. Bu,fr- Jé- Krijnen, E. A. Bruijtnzeel, P. Mefwke en J. Looze. In de Koningstraat nam de zaak oude garde ifcan het getuigen, gestadig in Wtei toe. Genoemde bestuursleden begrepen venwel, dat meer kon worden gedaan. Ten*®*-6 den leden aan goedkooper brood' te hép(,Q dan de 'bakkers hier leverden, betrok «0* be stuur brood van Amsterdam. Dit w# be gin van de stichting eener eigen Mkkerij, welk 'bedrijf thans is ingericht op ■noemen voet, geheel electrisch gedreven en ma chinale bereiding. Verschillende afdeélingen werdei tfGrtlcht zooalskraamvrouwenfonds, zarC^leni ging, bibliotheek, en, niet het mimi- h«t be grafenisfonds, dat 6 Febr. 1877 wri opge richt, en na steeds een behoorlijk dividend te hebben afgeworpen, thans besd'^ °vor een flinke reservekas en ruim 4600 leiem Voor winkel en bakkerij werd 8t»-s divi dend uitgekeerd, niettegenstaande ï- laat ste jiaren vele moeilijkheden warei - over winnen. Al de jaren, ook in de moéW^6 oor logsjaren, kon het bestuur aan zijr verplich tingen tegenover leden en leveraf#™ vol doen. De uitkeeringen van divider# zieken geld en ouderdom hadden gereg^ plaats; ook de loon en van het person eel gtaffon om hoog. Belangrijke verbeteringen admini stratief gebied bleven evimin uit, r^erve- en onderhoudékassen werden gevormi «n alles zooveel mogelijk gemoderniseerd. Dat dit alles kon, is te dankei «an den steun der leden, maar ook ei riet het minst aan de energie en werklos van het bestuur en den vol'ijverigen winfetóef, den heer F. Teerihk, met zijn staf. Ook® nieuwe meubelzaak, op de bovenzaal van tót gebouw onlangs geopend, en hoofdzakelijk titer diens echtgenoot© gedreven, blijkt alwee-«n groot suooes te zijn. Het is onder die omstandighedei begrijpe lijk, dat er bij vele leveranciers en 1#® animo heerscht om het gouden feest de: Vereeni ging feestelijk te herdenken. Eu fschoon wij hieromtrent niet alles kunnen wiMappen, willen we toch een en ander hiertw mede- Allereerst, dat de firma Wed. J van Nelle den dames-leden een kosteloze lim-vertoo- ning aanbiedt. Deze film wordt vertoornd in het Militair Tehuis aan den Kauaaiyeg en geeft een zeer interessanten kijker1 bet be drijf dezer firma. Men kan den geleden. gang van zaken volgen; van het oogeniik af, dat de koffie en thee op de Indisch' riantages wordt 'gekweekt, tot aan het oogeibl-k, waar op de verschillende melanges, verpakt, wor den geëxpedieerd naar de afneoit». is alles opgenomen. Gedurende deze fitawrtooning wordt gratis thee en koffie gepfsenteerd. Ook aan de kinderen der leden wordt een bioscoop-voorstelling gegeven. Verder zal het gebouw worden versierd en electrisch verlicht; een winfcelwes zal wor den georganiseerd, waarbij elk ïl behalve de bon nog eenige geschenken krijgt, welke het bestuur zijn aangeboden, enz. Misschien is de behoefte, waarin de Ver eeniging bij haar oprichting voerfflg. thans niet meer zoo groot als 50 jaar Rieden, zij blijft niettemin een voordeel vwrde leden en een sieraad voor'de gemeente Selder. Wij zeiden boven rieds, dat da# bloei te danken was aan den steun der leken, aan den ijver en de energie van het bestor. En nu, mét de zaak, ook de tegenwoordig voorzitter jubileert, is het te begrijpen, du: men deze gelegenheid aangrijpt ook hem s huldigen. De heer J. C. de Kok, thans Veretter der Vereeniging, viert tegelijkertijd ito 25-Jarig feest als bestuurslid. In 1897 wer ."".noemde heer door het bestuur benoemd tc correspon dent, daarna tweede secretaris, iuer eerste penningmeester, welke functie 4) ruim 17 jaar heeft vervuld. Na geduren» een taai zonder functie lid van het bestuur ie zijn ge weest, werd hij tenslotte tot vork'ter ge kozen, en dat dit voor een zaai van dezen omvang eene belangrijke functit is, behoeft geen betoog. Het tegenwoordig bestuur beaat uit de heeren J. C. de Kok, Voorzitter Th W. A. Ooppens, VIce-Voorzitter; J. J. Met, Secre taris; G. J. Eljlders, eerste Penitegaeester; Jb. Klerk, tweede Penmingmeewr P. H. Dilg en G. O. Veer, leden. Het instuur van het begrafenisfonds bestaat ui de heeren J. O. de Kok, Voorzitter; J. Wil)®»?, Secre taris en Th. W. A. Coppens, Peniiagmeeeter Een Commissie van Toezicht lss*-r. het be stuur toegevoegd, waarin zitting hebben de heeren J. Koopman, Voorzitter P. Koe- lemeij, Secretaris. Het zal, meenen wij, als straks 80 Januari, de driekleur wappert van den #vel in de Koningstraat, der Vereeniging niet aan be langstelling ontbreken. Afsnijdingen waterleiding. In ons Ti nimmer van Zaterdag ieeiden wij mede, dat opnieuw een tweetal alsr#dingeu van de waterleiding hadden ijiaats gehad wegens herhaald te veel water «braak. Wij voegden er aan toe, dat de bedoeoe personen hierdoor blijk gaven weinig gemeenschaps gevoel te hebben. De betrokken personen blijfen zteh deze uitlating mog al te hebben aangfirokken. Al thans, wij kregen Maandagmorgen bezoek van den' heer S. uit de Keizerstraat, een der afgesnedenen, die verontwaardig vas over de gepleegde afsnijding, zoowel "an hem els van de bewoonster der Zuidstm;. Met de verbrudk8kaarten toonde hij aan dal het hier niet 'betrof een te veel gebruii van water, maar enkel het gebruik van leidngwater voor het schoonmaken van ramen. Bedoelde heer achtte zich èn tóor het feit der afsnijding zelve èn door 'hetgeen wij hier aan toevoegden, ten zeerste eropgelijkt. Wat het tweede slachtoffer betrft- dit is een bejaarde vrouw, wonende op <1 Zuidstraat, die haar ramen even wilde wassdien en daar mede tegen de lamp vloog. Wij begrijpen volkomen, dat het voor de betrokkenen verre van aangenam k. Ook ls het niet billijk, dat alleen zij imwten boeten voor wat ook door véle ander® misdreven wordt, die evenwel niet worden gesnapt. Dit alles willen wij laten gelden, Maar de afsnijdingen hebben in de eerste plaats ten doel het publiek in het algemeen te doen zien den ernstigen toestand der waterleiding en de dringende noodzakelijkheid om het ver bod inzake het schrobben van straten en het wasschen van Tarnen met kracht te band haven. Reeds eenige malen zijn groote en kostbare advertenties van gemeentewege ge plaatst, waarin met klem herhaaldelijk is aan gedrongen op het nakomen van dit verbod. Als de overige, niet afgesneden en toch tegen het verbod zondigende abonné's nu maar 'be grijpen, dat het met die advertenties bittere ernst is, en dat iedereen moet medewerken om te zorgen, dat niemand tegen het uitge vaardigde verbod zondigt, hebben deze beide, op zichzelf dan wellicht niet strikt billijke, afsnijdingen, toch ln ieder geval tegenover de gemeenschap haar doel niet gemist. Brief van de Kapiteins Bonwens aan hun Heldersche Vrienden. Het is ons een behoefte des harten na ons vierjarig verblijf nog enkel© woorden aan onze Heldersche vrienden te richten. Met dank aan God zullen wij immer met zeer veel genoegen denken aan de jaren: van zwaren arbeid, rnaaT tevens van rijken zegen, waarin we het middel mochten zijn, velen maatschap pelijk en geestelijk te helpen. We denken met zeer veel dankbaarheid terug aan de tróuw en toewijding en ijver der Heldersche Heilssoldaten, waardoor het mogelijk werd zooveel vruchten op onzen ar beid te zien. Ga voort, kameraden, met Uwe nieuwe Officieren te arbeiden tot heil van Helder; doe het in den naam des Heeren en verwacht Uw kracht en leiding van Boven. Zeer erkentelijk zijn we voor den steun en medewerking, welke wij mochten ondervinden van de plaatselijke autoriteiten: Burgemees ter en Wethouders, den Commissaris van Po litie, Armbestuur en Armenraad, Predikanten van verschillende Kerkgenootschappen en vele anderen. Ook past ons een woord van dank aan de honderden en duizenden, die in den loop der jaren hun belangstelling 'toonden voor onze samenkomsten, zoowel in de Legerzaal als in de open lucht. Moge het woord, daar im die samenkomsten 'gehoord, U tot eeuwigen zegen strékken. Innig dank aam allen, die ons in de laatste weken zoovele vriendelijke woorden van af scheid toespraken of schreven. Vooral de laatste dagen, waarin we zooveel liefde ondervonden, zullen ons immer bijblij ven als aangename herinneringen. Diep werdén we geroerd door Uwe harte lijkheid in onze laatste samenkomst in de Palmstraat-zaal en door Uw welgemeende groeten aan het station. We hadden dezer dagen reeds goede sa menkomsten in Amsterdam V. God zegene UI God zegene Helder! Gaarne de Uwen, A. Bouwens en P. Bouwensv. Gamerfn Kapiteins L. d. H. Rabindranath Tagore. A.s. Vrijdagavond 8 uur hoopt voor onzen Protestantenbond op te treden Ds. A. Klaver, remonstrantsch predikant te Hoorn, met het onderwerp: Rabindranath Tagore. Zeker een hoogst belangwekkend onderwerp! Tagore toch is de beroemde religieuze Indische den ker en dichter, die dezer dagen een rondreis door Europa maafct en het vorige jaar ook een .bezoek bracht aan onze igroote steden, waar hij met bijzondere 'geestdrift ontvangen werd. Weet men nu verder, dat Ds. Klaver met recht Tagore-kenner wordt genoemd en tevens een zeer 'bekwaam spreker is, die zijn onderwerp volkomen beheerscht, dan zullen Vrijdagavond ongetwijfeld zeer velen zich opmaken om deze lezing bij te wonen. Want een lezing, door een deskundige gehouden, blijft het beste middel om in korten tijd en op aangename wijze zijn keninis te vermeer deren. Voordrachtavond Antainetto van Dijk. Wij hébben reeds met een enkel woord ge wezen op den voordrachtavond, welke door de Vereeniging A.G.O. is 'georganiseerd en waarop mejuffrouw Antoinette van Dijk haar liedjes komt voordragen. De trouwe bezoe kers kennen Antoinette van Dijk en- haar kunst, en wéten, dat zij steeds iets bijzonders geeft, dat men nergens elders vindt. Behoe ven wij nog te herinneren aan de oud-Hol- landsohe, oud-Afrikaansche liédjes, die zij bij een vorige gelegenheid ten beste gaf? Voor elk geeft zij wat wils; oubollige oud-Holland- sohe liedekens worden afgewisseld met abele vooizen uit onze gouden eeuw. En steeds zorgde mejuffrouw Van Dijk, met grooten smaak, voor passende oostumeering. Hoe fraai waren haar toilétten, van hoeveel goe den smaak getuigde haar tooneelaankleedTng, die ook steeds in stijl was. Antoinette van Dijk heelt thans, we zeiden het reeds, Iets nieuws. Zij heeft in Vlaande- renland schitterende vondsten gedaan ln oude kantwerkstersliedjes, en zij vertelt daar van ln haar inleidend woord. Zij zet ons uit een hoe het ln de oude kantwerkscholen toe ging, en daarna zingt zij haar liedjes. Luis teren wij naar hetgeen de recensent van „Het Nieuws van den I>ag" omtrent haar optreden schrijft: „Prachtig werden deze voorgedragen en niet alleen de melancholieke „Telling", maar ook de vroolijke, van losbandige vreugde ge tuigende liedékens, zooals die op het feest der kantwerksters gezongen werden, hadden groot 3UCC6S. En dan de gezelschapsliederen! „Van een Spanjaard!" of het schalksohe „Ballotje". Het tweede gedeelte werd voorgedragen in 17e eeuwsch kostuum. De zangeres begeleid de zichzelf op de luit. Daar waren Liedékens van Bredere en zijn gesprek van een oud beste-vaartje met een jong meisje, waarbij de krachtige antwoorden van de deern zoo heer lijk Insloegen. Tot slot een paar liederen uit den tegen- woordigen tijd: het bekende „Grootmoe wat zal je me geven" van Manna de Wijs-Moeten en eenige Zuid-Afrikaansche liederen van ontroerende schoonheid. Is deze zangeres niet ,4© draagster van het Hollandsche Lied?" Mejuffrouw Van Dijk wordt Vrijdag be geleid door den heer Toon de Hoogh. Het is zaak, dat men zich bijtijds voorziet van een toegangsbewijs: „Casino" is wel groot, maar de ervaring leert, dat dergelijke avonden zeer gewild zijn, zoodat het best mogelijk is als u te lang wacht, dat u achter het net vischt. En dat zou heusch jammer zijn.

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 5