tald op 200 per teelt 9 per -week of I 1.50 per dag.) Het onder a. vermelde bedrag is uiter- ird in het afgeloopen vischseizoen zeer I isselvallig en in sommige gevallen niet root geweest.. Blijkens onderzoek kan de I erdienste per week voor de Noordzeevis-! ohers ongeveer worden bepaald op aemid- Ook wordt uitvoerig eene opmerking beant-1 woord omtrent vermeende toevoeging van lucht aan het gas. Dit antwoord is zuiver technisch, zoodat de lezer er weinig aan heeft. De calorische waarde van het gas is in 1921 c erd tot 3987 caloriën, in 1920 was zij nog 3,ioriën. Op de vraag of het College op de hoogte wis van hetgeen door het Statenlid dr- Th. vin der irld f iVnav Faw~ .T^T.rü waerden ter sprake is gebraeht nopens de gas 1 f v.1 '4 J/k 1 PMMnen I voorziening op het platteland, antwoorden B. Mee? hier beneden door lage besomming; en W.: eenvoudigheidshalve verdient het echter Het zal den Raad bekend zijn, dat bij het op- a8nbevellng thans in het algemeen van dat I maken van de plannen tot verbouw der ovens der bedrag uit te gaan." I Gasfabriek, het vraagstuk om het platteland van De uitkeeringen kunnen nu in de ver-1 gas te bunnen voorzien, ook is besproken. Ons College acht echter die taak niet op den weg van de gemeente t<M|H I °'&HÏ *j„ medewerking .«rlee.en. schillende gemeenten der le, 2e en 8e klasse 1° bedragen: 14.70, 18.60 en 12 per week. 1C ge,?e®nt? te llggen' maar 100 daaromtrent door Ged. Staten maatregelen worden overwogen voorschriften van den minister van Arbeid De gerezen moeilijkheden zijn hiermede opgelost. Hbld. De Rijksmiddelen hebben over 'Dec. 'opgebracht f38.406.872. om onze fabriek mede daaraan dienstbaar te ma ken. Reeds nu kan worden medegedeeld, dat onze fabriek, wat haar capaciteit betreft, volkomen in staat zal zijn gegeven de geringe afname, die van het platteland ia te verwachten haar aan deel ter zake te leveren. Een lid wenschte, dat ook gedurende de uren. tPgen I 41.lol.. 11 111 December 1920, zoodat I dat gewone arbeiders in de gelegenheid zijn de f 2. ,45.405 minder werd ontvangen. I cokes van de gasfabriek te betrekken, zij daartoe De raming over 1921 was f 402.400.000, ter- I :n°eten worden in staat gesteld, door op die uren I dier werkzaamheden hebben. Met ti'ime wer.scl wijl in totaal inkwam f 438.021j692 dus 36 I ^briek niet te sluiten, waardoor deze menschen I wij gaarne te verklaren, dat de eventueel besta millioen boven die raming I jtee<ls voor gesloten deuren komen. I de meening als zou het presentiegeld voor In 1920 werd «9 mllllnen «rtvmsm. eenmaal ziet gediend van deze ondragelijke en veel te ver gaande bemoeizucht, waar het voor stellen betreft d ior de groote meerderheid van den Raad gesteund, die dan ook de volle verant woordelijkheid er voor wenscht te dragen. B. en W. willen evenals het vorige jaar gaarne medewerking verleenen tot het opnieuw aanwen den van pogingen om de salarissen van .Burge meester, Secretaris «n Ontvanger vastgesteld te krijgen op de vi neger door den Raad voorgesteld: bedragen. Artikel 84. Presentiegeld der leden ven den Raad. Een lid in de 3e sectie meende, dat, waar de plaatselijke pers dikwijls smalend afgeeft op deze uitgaven, zijn ongenoegen daarover te kennen te moeten geven; hij wilde dan ook gaarne .le aan dacht gevestigd zien op den kostbaren tijd, dien de Raadsleden niet alleen in de Raadszaal, maar ook daarbuiten en in de Commissie-vergaderingen beschikbaar moeten stellen, waarvoor niet de min ste vergoeding wordt gegeven of gevraagd Antwoord van B. en W.: Wij zijn bet geheel met den bedoelden spreker eens, dat menschen, die niet geheel zijn ingewijd in de werkzaamheden die vooral in den tegen woor- ligen tijd aan het Raadslidmaatschap zijn ver bonden, veelal een verkeerden kijk op icn omvang chen In het licht van deze cijfers kon dus moeilijk eenzelfde uitspraak van het College worden ver wacht, als voorheen ten aanzien van dit punt is gedaan. Wel achten- ook wij de Inkomstenbelasting hoog, maar wij wijzen er op, dat het hoogste te bereiken percentage van het belastbaar inkomen, volgens de nu aangenomen Verordening ongeveer 14.5 zal njn, wat bij vergelijking met andere gemeenten geen uiterst slecht beeld vertoont. Inmiddels zien ook wij met belangstelling uit raar voorstellen van de Regeering tot nadere rege ling der flnancleele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten. Hierbij zij aangeteekend, dat de hier gehuldigde opvattingen niet in alle deelen de volledige instem ming van het geheele College hebben. INGEZONDEN. an- de OOST-INDIE. De K VL De ,,'K VI" Is 14 Jan. te Sabang aangeko- men en beeft zich gesteld onder de bevelen van den commandant der zeemacht in Ned.- Indië. De aankomst van de K IV. De „Java-Bode" schreef over de aankomst van den onderzeeër „K IV" op 23 Dec. te Tandjong Priok o. a. het volgende: „Om half tien kwam admiraal Umbgrove I raad in de Gemeente, dan moeten zoowel de brand aan boord. Alle manschappen stelden zioh in stoffenhandelaren als de ingezetenen cokesverstrekking reeds bestaan, ook nog afzon derlijke maatregelen te nemen met betrekking tot den tijd, waarop cokes kan worden verkregen. Het is ons bekend, dat de afname der cokes ge durende de zomermaanden altijd met veel moeilijk heden gepaard gaat, daar noch de brandstoffen- handelaren, noch de ingezetenen 's zomers vol doende cokes afnemen. Als gevolg van de geringe terreinruimte moet dan noodgedwongen naar an dere plaatsen uitgevoerd worden. Dit is dan ook de oorzaak, dat in den afgeloopen zomer 14000 H.L. cokes verkocht is aan Leeuwarden. Teneinde in dergelijke gevallen de cokes voor een goeden prij9 te verkoopen, is door den Direc teur geadviseerd een contract af te sluiten met het Cokesverkoopkantoor, hetgeen in het afgeloo pen jaar is geschied. Wil men gedurende den winter verzekerd zijn van voldoenden cokesvoor raadsleden een goede verdienste vormen, met het oog op de vele commissievergadering,-n, waarvoor geen vergoeding wordt genoten, gencel ,n strijd .net de werkelijkheid is. twee gelederen op, de admiraalsvlag rood, wit en blauw met de drie witte sterren werd' geheschen en daarna bad de begroeting tusschen de officieren plaats.. Vervolgens werden de onderofficieren en manschappen afzonderlijk 'begroet. „Nadat met de geheele equipage kennis was gemaakt, 'groepte imen zich om den admiraal heen, daarna werd een wijde kring gevormd, waarna onze vlootvoogd tot officieren en manschappen het woord richtte. s zomers meer cokes opslaan, waardoor uitvoer overbodig wordt. In den afgeloopen zomer is juist het tegendeel gebleken. Sommige brandstoffenhandelaren heb ben, ondanks herhaald verzoek, zelfs de gecon tracteerde hoeveelheid cokes niet afgenomen. Nu de afname tegenwoordig weer geregeld plaats heeft ten behoeve der ingezetenen van onze Gemeente, wordt er totaal geen cokes naar andere plaatsen uitgevoerd. 'De brandstoffenhandelaren hebben het dus zelf in handen om uitvoer te voor komen, n.1. doordat vooral 's zomers meer cokes door hen wordt afgenomen. De oorzaak van de „Hij heette hen allen' 'hartelijk welkom nu I tegenwoordige schairachte is echter grootendeels de moeilijke reis ongeveer volbraoht was. welke een ramp heeft opgeleverd, die helaas twee manschappen bet leven heeft 'gekost. Het gebeurde beeft op hem diepen indruk gemaakt, waarbij oprechte deelneming werd gekoesterd met de nagelaten betrekkingen. „Dezelfde gevoelens gelden ook den kwar tiermeester Meliste, die in Colombo moest achterblijven. „De graven van de twee mannen zullen een blijvende herinnering zijn voor de eerlijke en trouwe pUchtsbetraahting vaq de omgeko menen. „Kwartiermeester Meliste zal In de tweede helft van Januari naar Holland gaan. „Het was de plicht •van den vlootvoogd om een onderzoek in te stellen naar de oorzaak van de ramp, dat noodi'g werd igeacht om met vertrouwen verder te kunnen werken en wel licht maatregelen te kunnen nemen om in den vervolge dergelijke rampen eventueel te k 11 nnen voorkomen. „Van de gelegenheid, dat officieren en be manning enkele daigeni bier ter reede zouden vertoeven, zou de admiraal gebruik maken om hun enkele vragen te stellen. Proeftocht torpedobootjager „Vos". Te Soeraibaja heeft een proeftocht plaats gehad met Hr. Ms. torpedwbootja'ger „Vos". De „Vos" is ln 1912 gebouwd op de werf Feyenoord en werd ln 1913 te water gelaten; de lengte is 70 meter, de breedte 6.7 meter, terwijl de diepgang 20 decimeter bedraagt. Deze torpedobootjager was speciaal ge bouwd1 voor Oarditf kolen en was voorzien van 4 kolenketel». (Daar deze kolen hier moei lijk te verkrijgen zijn, is deze inrichting op de marinewerf alhier geheel omgebouwd en dienstbaar gemaakt voor oliestoklng. Daartoe •is een der kolenketels uitgenomen, en de hierdoor verkregen ruimte benevens de oor spronkelijke kolenrulmte zijn omgebouwd ln olietanks. Zooals gezegd, maakte deze torpedojager een proeftocht 'naar hot eilandje Poeloe Gam- bling. Wat 'betreft de gebleken capaciteit van deze ollekotols mag deze proef toont ten volle gelaagd heeten. Een half uur lang werd ge varen met uiterst vermogen en twee uur met 8/10 daarvan de maximum bereikte snelheid bleek 26'/, mijl te zijn. yV anneer wij de teohnische imoéllllk heden, welke te overwinnen vielen, beschouwen, kun nen wij deze ombouwing voor de marinewerf zeer zeker een groot succes noemen, zoo meent de „N 8oer. Ot." Verder zijn de voor- doelen van olie boven kolen als «tookmiddel niet te onderschatten, ten eerste is olie hier veel vlugger verkrijgbaar en verder wordt het personeel hierdoor veel minder vermoeid. ALGEMEEN RAPPORT GEMEENTEBEGROOTING 1»2*. (Vervolg van het vorig nummer). Van de gemaakte opmerkingen ten opiichte van de Bedrijven vermelden wij nog de volgende: Waterleiding. gevraagd werd naar de mogelijkheid van goed- koopere drijfkracht aan het pompstation. B. en antwoorden, dat deze zaak in onderzoek is. t-en voorstel om de tarieven van het water te ver hoogen, omdat allerwegen de huurprijzen der woningen verhoogd zijn, meenen B. en W. te moeten ontraden, omdat reeds voldoende reke ning is gehouden met toename van het verbruik en de uitkomsten over 1920 voor de verhooging geen voldoende aanleiding geven. Ook omtrent andere verhoogingen luidt het advies van B. en W. afwijzend. Overwogen zal worden het salaris van den assi stent aan het laboratorium te verhoogen. Gaafabri ek. Uitvoerig wordt de vraag beantwoord op welke wijze te ondervangen is indien men licht- en kook- gas over 'één meter krijgt, alsmede de vraag om meer en goedkooper gas beschikbaar te stellen. De meest eenvoudige oplossing van het eerste punt is de invoering van een uniform tarief; de verschillende voordeelen hiervan worden door B. en W. opgenoemd. Het nadeel is evenwel, dat dit uniform* tarief dan aooger zou moeten worde», nstgeen het verbruik alHeht "if* M' b»verd»Fe». toe te schrijven aan den lagen prijs, die hier voor de cokes gevraagd wordt. Overal is de prijs hoo- ger en dit is de reden, dat het publiek goedkooper I met cokes, dan met andere huisbrand kan ver- warmen. Zou de cokes uitgevoerd worden naar andere plaatsen, dan kan thans een hoogere prijs worden I bedongen dan hier ter plaatse. Indien de cokes- prijs derhalve niet verhoogd mag worden, is het voor de Gasfabriek op 't oogenblik voordeeliger de cokes naar buiten te verkoopen, hetgeen den gasprijs ten goede zou komen. Overigens is het onjuist te meenen, dat het pu- bliek afgewezen moet worden wegens gebrek aan cokes. Integendeel, tot nu toe heeft iedereen dage lijks 2 H.L. cokes kunnen betrekken, hetgeen ons voor een normaal gezin voldoende voorkomt. De handelaren echter zijn gerantsoeneerd, teneinde te voorkomen, dat deze categorie groote voorraden maakt en het publiek afgewezen zou moeten wor den, waarvan prijsopdrijving door de handelaren I het gevolg geweest zou kunnen zijn. De klacht der hanuelaren kan dus ondervangen worden, indien door hen 's zomers meer cokes wordt afgenomen. Een lid vroeg, of het bedrag der salarissen niet kan verminderen door inkrimping van personeel, daar bij het gebruik der nieuwe ovens toch ver-1 mindering van personeel was toegezegd. Uitvoerig wordt uiteengezet, dat met geringer I aantal stokers niet kan worden volstaan. Zelfs heeft de directeur !n de afgeloopen maanden nog losse werklieden moeten aannemen. Nader zal in- tusschen worden overwogen in hoeverre inkrim ping van het aantal bazen aan de gasfabriek mo gelijk is. Het Electriciteitabedrijf. Dringend werd een betere verlichting bepleit en men zou voor donkere stadsgedeelten gaarne booglampen zien aangebracht. Wat de laatste opmerking betreft, antwoorden B. en W., dat het hun niet gewenscht voorkomt booglampen aan te schaffen en wel om de vol gende reden: In de eerste plaats verelaehen booglampen zéér veel onderhoud, daar de lampen bijna dagelijks moeten worden schoongemaakt en eiken dag nieuwe koolspitsen Ingebracht moeten worden. Dit is dan ook de reden, dat men de booglampen vrij wel overal vervangt door halfwattlampen van grootere lichtsterkte. Gemeente-Reiniging. Er werd gevraagd hoeveel deze dienst kost per hoofd der bevolking en men wilde vergelijkende cijfers zien overgelegd van andere gemeenten. Antwoord van B. en W.: Volgens verkregen inlichtingen bedroegen de kosten der Reiniging per hoofd der bevolking, zoowel in deze als In soortgelijke gemeenten, zoo als hieronder nader is aangegeven: Koeten in Raming In 1930 IQ3I 1923 Helder f 401 f 3.71 f 3.90 Leeuwarden 6.46 II II 4 84 6.03 II Amersfoort 3.36 4-— 4 40 Deventer M 3 68 1, 4 33 4-03 II II 3-33 Grondbedrijf. In verband met gemaakte opmerkingen deelen B. en W. mede, dat het hun bedoeling is de uit gifte van gronden in erfpacht te bevorderen nu de Raad den erfpachtscanon heeft vastgesteld. Gemeentelijk Zwembad. B. en W. achten het ongewenscht het zwembad gratis open te stellen. Het tarief is echter zeer laag gesteld. Verder zeggen B. en W. toe te zul len overwegen of het mogelijk is tegen matig tarief zwemlessen te doen geven, alsook of het baden langs den openbaren weg kan worden ver boden. Gemeentewerken. In verband met gestelde vragen deelen B. en W. mede, dat het in de bedoeling ligt den Huis- dulnerweg van den Kerkhofweg tot den voet van het badhuispad te bestraten. Met het oog op de kosten zal evenwel voorloopig niet worden over gegaan tot bestrating van de pleingedeelten en wegen te Huisduinen. Uitgaven. Voorgesteld wordt verhoogingen van de sala rissen van Burgemeester, Wethouders, Secretaris en Ontvanger. Dit voorstel vond geen algemeene instemming; er waren zelfs leden beslist tegen, doch de voorstellers meenden hun voorstel vol doende te hebben gemotiveerd en wel eenerzijds op billijkheidsoverwegingen en anderzijds omdat het College van Gedeputeerde Staten eenzelfde voorstel zoo goed al» van den geheelen Raad, ge- wee». zoeëer meer. had v»rwor»e» Me» i» »u Volgno. 118. Onderhoud van havens enz. Gevraagd werd om den post v.tn f 25 xx>. voor het uitbaggeren van het Heldtrsrhe Kanaal, n,et een bedrag van f 18000.te verminderen, da;,r genoemd lid meent, dat dit bcdr ig nog aanwezig is van een leening, dat reeds eerder vm.tr hetzelfde doel door den Raad werd gevoteerd. Uit het antwoord van B. en W. wordt mede gedeeld, dat van vorige geldleeningen voor het Kanaal nog beschikbaar is een bedrag van f 18904.53V». Volgens de aangeboden begrooting blijkt, dat bij het College de bedoeling voorzit, om de totaal- kosten ad f 50.000.uit de gewone middelen van 1 opeenvolgende begrootingen te bestrijden, om dat het hier een zuiver onderhoudswerk betreft, waarvoor dus geen buitengewone middelen voor moeten worden aangewend. Het ligt trouwens in iet voornemen t. z. t. een voorstel bij den Raad te doen, om den post ad f 18904.53 lt welke bijeengegaard is uit restanten van vorige geldlee ningen behoudens goedkeuring van Ged. Staten, voor zoover noodig te bestemmen voor School- bouw of andere productieve werken. Volgno. 144. Kosten ingevolge de Warenwet. Uit het antwoord op een hieromtrent gestelde vraag blijkt, dat de kosten hiervan per inwoner ongeveer f 0.22zullen bedragen. Volgno. ai». Subtidiën. Een lid vraagt de subsidie, groot f 900.aan het Stedelijk Muziekkorps niet meer te willen verleenen. Er wordt teleurstelling uitgesproken, dat dit korps op Koninginnedag geen nationale liederen heeft gespeeld. Men is verder van meening, dat de bedragen der subsidiën aan het Stedelijk Muziekkorps en aan „Winnubst" dezelfde moeten zijn, daar de muzikale prestaties dier korpsen voor de gemeente gelijk zijn. Hij stelt voor ieder f 450 te geven. Antwoord van B. en W.: Wij wenschen hieromtrent de opmerking te maken, dat wij ons nimmer hebben ingelaten met de samenstelling van de programma's van de uit de gemeentekas gesubsidiëerde muziekkorpsen, zulks mede in verband met de subsidievoor waarden. Wat betreft eene eventueele vermindering der subsidie van het Stedelijk Muziekkorps met f 450 en het verhoogen der subsidie van „Winnubst" tot op f 450, merken wij op, dat laatstgenoemde Vereeniging niet meer dan f 300 aanvraagt, terwijl het aan het betrokken lid vrijstaat omtrent de eerstbedoelde vermindering een voorstel te doen. Inkomsten. Volgno. 9. Art. 9*. Ander» uitkeering door de Gasfabriek. Een lid betreurt het, dat het College van B. en W. niet bij het opmaken der Begrooting heeft ge rekend op een zeker ««.„rag der winst van de Gasfabriek, ter verlichting van den Hoofdelijken Omslag. Antwoord van B. en W.: Omtrent de winst van de gasfabriek verwijzen B. en W. naar de beantwoording der Alg. Be schouwingen, waaraan kan worden toegevoegd, dat h. i. eerst gestreefd dient te worden naar normalen toestand, vóórdat het putten van winst uit de bedrijven, ten bate der gemeentekas, op nieuw in overweging kan worden genomen. Volgno. M. Vergoedingzkotten Arbeidsbeurs. Gevraagd wordt of andere gemeenten hieraan medebetnlen. B. en W. geven een specificatie van de gemeen ten, die hieraan bijdragen, tot een totaal van f 625. Geachte Redactie. Zeker, de ibeer Van Couwelaar heeft gelijk. Het is te veel op één avond, als er in de kerk, ui Oasino, in ëScala en' elders sprekers optre den, uitgemoodigd door verschillende veree ingingen of besturen. Nog denzelfden avond van haar optreden deelde Mevr. Groene weg mij mede, dat in vele plaatsen 111 Friesland' wordt gehandeld, zoo als ae heer Van Couwelaar dit weneoht. En waarom zou het ook hier niet mogelijk zijn als verschillende besturen bij den aan vang van den winter elkaar een concept-pro gramma toezenden, dan zullen daar vanzelf wel de noodige correcties in worden1 aange bracht, of besprekingen uit voortvloeien, i'ot nog toe is dit verzuimd, maar er is van onze zijde geen enkel bezwaar tegen zoo te handelen. Reeds in September was ons geheele win- terprogramma vastgesteld en gepubliceerd in „Het Licht". Een twintigtal sprekers en spreeksters gaven hunne toezegging, zoodat ongeveer elke 14 dagen» kon worden ver gaderd. Er volgen nu nog 8 vergaderingen, en wel o>p 9 Febr., 23 Fetor., 27 Fefer., 9 Maart, 23 Maart, 6 April en 20 April. Mogelijk dat deze kleine toelichting er toe kan bijdraget alreeds om aan den wensch, door den heer Van Gouwelaar geuit en door ons gevoeld en begrepen, tegemoet te komen. Namens de Commissie van Arbeiders- Ontwikkeling, J. VAN DE POLL, Secretaris. Vlamingstraat 17. Wij verwijzen den inzender naar het stukje van den heer Slingervoet Ramondt. Red. 0- Geachte Redactie. Naar aanleiding van het ingezonden stukje van den heer Van Couwelaar in Uw blad van Zaterdag j.1., zij het mij vergund, U anede te deelen, dat zich onlangs een© commissie heeft gevormd, bestaande uit Mevrouw Teune en de hoeren Dr. Ketner, Dr. Rienks, Jager en ondergeteekende, welke zich ten doel stelt, voeling te houden met de vereenigingen van allerlei richting hier ter stede, en de besturen daarvan er toe te brengen, de door hen uitge schreven openbare vergaderingen, lezingen, enz. zooveel mogelijk op zoodanige data te stellen, dat zij niet samenvallen en elkander dus niet publiek ontrooven. De commissie stelt zioh dus voor, langzamerhand als een j soort Centraal Bureau te weiken en geregeld ln de Helderscbe Courant een agenda' van aanstaande vergaderingen, enz. te publioee- ren. In afwachting van nader overleg met de verschillende vereenigingen roept zij bij voor baat reeds de medewerking van alle belang hebbenden ln, door zoo vroeg mogelijk data aan o.g. op te geven. Hoogachtend, A. SLINGERVOET RAMONDT, Secretaris. LEGERBERICHTEN. Plaatsingen, en». De bij het 21» reg. inf. nieuw-benoemde aerg. A. A. M. Snel 1 «man, G. C. Vijgeboom, en G. dé Lange ziin bestemd voor het 2e bat. van het korps terwijl de ser". J. Wondergem. A. Ruetenhoven, J, DrentL en W. J, Janssen, eveneens afkom stig van het lnstr.-bat,. zijn inged. bij het 8e bat. van let korre te Helder. Bij besch. van den Min. van Oorlog la aan den dienetpl. H. Dijkstra, van het 21e reg. Inftoe stemming verleend tot verblijf ln Amerika. Bij Kon. Besl. is aan den dienetpl. C. W. Keur, vam het 21e reg. inf., voor goed vrijstelling van militiedienet verleend. Met 1 Februari zal een groote promo tie bij het leger plaats hebben. Tot comman dant van het veldleger wordt benoemd de generaal-majoor T. F. J. Muller Massi». Tenslotte werd nog door één lid groote onte vredenheid uitgesproken over het hooge belasting- cijfer van f 1.000.000.wijl B. en W. bij de in diening der Begroeting van 19a 1 zelf hebben ver- kiaard, dat f 800.000.het hoogste bedrag was, dat door onze gemeente kon worden opgebracht. Bovendien ls de welvarendheid van den midden stand thans zoodanig, dat op een meerdere op brengst van belastingen uit die kringen niet ge rekend mag worden. Hij betreurt het, dat de Water- en Lichtbedrijven niet eenlge winst zullen opbrengen, om zoodoende dezen post eenigszins te verlichten. Het lid, hier tan het woord, betoogt verder, dat hij het College geenszins een verwijt maakt, maar dat hij overtuigd is, dat het College deze zaak alsnog zoo goed mogelijk zal regelen. In hun antwoord merken B. en W. op: In tegenstelling met de uitgesproken meening, doet het ons College een genoegen, dat feitelijk de z.g. sluitpost ad f 1.000.000.welke aanvanke lijk was gedacht te moeten begrooten op f 1.200.000.thans op eerstgenoemd bedrag kan worden uitgetrokken. Een beroep op hetgeen ons College vroeger ten aanzien van het op te brengen bedrag als zijne meening heeft verkondigd, komt ons din alleen gerechtvaardigd voor, als de omstandigheden nu gelijk zijn met die waaronder die meening werd uitgesproken. Wij meenen echter, er op te moeten wijzen, dat sindsdien de financieele draagkracht van een groot aantal ingezetenen niet onbelangrijk is verbeterd, en dat ook, als gevolg daarvan, zij, die toch hun bestaan vinden in handel, met die groote groep van ingezetenen daarvan de gevolgen ondervinden, welke o. 1. eerder betere dan slechtere uitkomsten kunnen geven. Alleen de groothandel maakt waar schijnlijk moeilijke tijden door, doch deze is in onze gemeente zeer schaarsch vertegenwoordigd. In dit verband zij dan ook verwezen naar het verslag van den toestand dezer gemeente in 1920, waaruit blijkt, dat in 1919 een totaal zuiver inko men was van f 14-459.550.en dit in 1920 was gestegen tot op f 19.770.350, en over diezellde jaren ten aanzien van het belastbaar inkomen die cijfers waren resp. f 8.724.700.en f 13.718.350. of wel eene stijging met ruim 50 pet. Sindsdien zijn nog voor verschillende groepen niet onbelangrijke salarisverhoogingen in werking getreden. Daar tegenover is wel bij andere groepen vermindering van inkomsten te constateeren, maar, na overleg met den Inspecteur der Rijksbelastingen alhier, is het zuiver inkomen thans te stellen op rond f 15.000.000.waarbij rekening is gehouden met de raetr vrijgevige bepaling»» der Wet op de Rijk»* !*k»mste»baU*ti»g «CM- Tijdstippen van vtrzanding dar brievenmalan. Naar N»d. Ooet-lndlë. Ttrzemdings- weg. Per zeepost via Amsterdam of Rotterdam Per Holl. mail via Genua of Marseille Per Eng. mail via Marseille Datum der ter post bezorging. 3 e» 17 Febr. 27 Jan. 28 .Tan. 5 en 19 Febr. 1 èn 16 Febr. Tijdstip der laatste buslich ting aan het I'ostkuiitoor. 6 80 6.30 6.30 6.80 s av. 's av 3 av. sm 6.30av. Naar Ned. Weit-IndiV. Naar Suriname: Per aeepost via Amsterdam Per mail via Amsterdam (Colonlijn) Per mail over lageland 8 Febr. 2 en 16 Febr. Eiken Dintdag 8.80 'zav. 6.80 av. 11.30 m. Naar Baba, Bt. Eustatin» en St. Martin Perzeepostvia 2 en 16 Febr. Engeland Eiken Dinsdag 2 en 16 Febr. 6.80 '1 av. Amsterdam (Colonlijn) Per mail over Engeland Naar Aruba, Bonaire en Cura^ao: Perzeepostvia Amsterdam (Colonlijn) Per mail over 26 en 80 Jan 11.80 m 6 30 'a av. 11.80 'am. Geen correspondentie voor Atjeh en Sumatra's Oostkust Geen correspondentie voor Atjeh. Suraatra'a Oostkust. Palemhang. Riouw, Banka. Billiten en de Westerat'deeling van Borneo. Alleen correspondentie voor Atjeh. Sumctrc's Oostkust, Palembang Riouw, Banka. Billitoa cn de Westerafdecling van Borneo Alleen op verzoek van den afzender. STOOM VAARTSBRICHTBN. StewmvaartmaaUsbapjjlj Reéerland. Prins der Nederlanden, uitr.. arr. 22 Jan. te Soubh&mpton. Ambon, uitr., pass. 21 Jan. Vlissingen, van Ant werpen. Enggano, arr. 22 Jan. Burbury te Gemja. Grotius, thuisr., vertr. 19 Jan. v. Colombo. Jen Pietersz. Coen, uitr.. vertr. 20 Jan. v. Co lombo. Kangean, arr. 23 Jan. v. Java te A'dajn. Rembrandt. thuisr.. vertr. 22 Jan. v. Geniua. Vondel, uitr., arr. 22 Jan. te Port Said. Sumatra, vertr. 21 Jan. v. A'dam n. Hamburg. Baboe, thuisr., vertr. 18 Jan. v. Saigon, via Java. Koningin der Nederlanden, v. Genua n. Batavia, vertr. 20 Jan. v. Suez. Rotti, arr. 19 Jan. v. Hamburg te Breinen. Rotterdanseh» Lleyd. Bandoeng, arr. 23 Jan. v. Newcastle te Londen. Uelria, arr. 21 Jan. v. R'dam te Batavia. Slenado, arr. 22 Jan. v. Hambur<* te R'dam. Buitenzorg, arr. 22 Jan. te Antwerpen. Djambi, vertr. 21 Jan. v. Batavia n. Brisbane. Kedoo, arr. 19 Jan. v. R'dam te Batavia. Sindoro. thuisr., vertr. 21 Jan. v. Padang. Soerakarta. arr. 19 Jan. v. R'dam te Batavia. Wilis, tihuier., vertr. 22 Jan. v. Port Said. Gelria, uitr., arr. 19 Jan. te Padang. Tabanan, arr. 21 Jan. v. Batavia te R'dam. Tambora, uitr., pass. 21 Jan. Gibraltar. Goentoear, uitr., pass. 20 Jan. Perim. Jacatra, v. Sydney n. R'dam, vertr. 20 Jan. r. Perim. Kon. Hollaadsehe Lloyd. Delfland, arr. 23 Jon. v. A'dam te Cardiff. Hol land ia, v. New-Orleans n. A'dam, vertr. 23 Jan. v. Southamptoa. Limburgia, uitr., pass. 22 J&n. Fernando Noronha Rijnland, vertr. 20 Jan. v. Buenos-Ayres n. A'dam Zeeiandia, thuisr., pass. 20 Jan. Fernando Noronha Kon. W'eet-lndiscb» Maildienst. Ariadne arr. 21 Jan. te Curagao. Prins 1' red. Hendirk, uitr.. arr. 19 Jan. te Madera. Bazalt, arr. 22 Jan. v. A'dam. 1. v. Swansea te Curacao. Nickerie, thuisr., pass. 20 Jan. Finisterre. Oranje-Naseau, uitr., arr. 22 Jan. te Trinidad. Ulysöes, vertr. 22 Jan. v. Londen n. Hamburg. Van Kensaelaer, tihuisr., vertr. 18 Jan. y. Bar bados. Venezuela, arr. 23 Jan. v. Hamburg te A'dam. Venus, 19 Jan. v. Kingston (J.) n. J&cmel. Delft, vertr. 16 Jan. v. Buenna Ventura n. Colon. Astrea, vertr. 20 Jan. v. New-York n. Haïti. Haarlem, vertr. 20 Jan. v. Guaytujuil n. Payta. Jason, vertr. 19 Jan. v. Tocopilla n. A'dam. Kon. Paketraartasaatsehappq. Houtman, vertr. 20 Jan. Tjilatjap n. Singapore. Siaoe, vertr. 19 Jan. v. Soerabava n. Bangkok. Koggeveen. arr. 20 Jan. v. Batavia te Brisbane. Stoomvaartmaatschappij Oceaan. Antenor, arr. 23 Jan. v. Breinen te A'dma. Lycaon, vertr. 16 Jan. v. Penang n. A'dam. Polyphemus, vertr. 18 Jan. v. Singapore n. A'dam. Priam, arr. 22 Jan. v. Japan en Singapore te A'dam. Laertus, vertr. 12 tfcun. v. Batavia n. A'dam (verb.) Laomedon, v. Japan n. R'dam, arr. 19 Jan. te Londen. Holland—Amerika Lijn. Vechitdiik. vertr. 23 Jan. v. R'dam n. New-York. Blijdendijk, arr. 21 Jan. v. Galveston te New- Orleans. Leerdam, v. R'dam n. 'New-Orleems, pass. 23 Jen. Bovuzier. Noordam, vertr. 21 Jan. v. New-York n R'dam. Kindordijk, v. d. Paoifickust a. R'dam. arr. 21 Jan. te Londen. Holland—Australië Lijn. Üaroet, thuisr., vertr. 21 Jan. v. Port Said. Holland—Britsch-lndië Lija. Ridderkerk, uitr., arr. 21 Jan. te Port Said. Meorkerk, vertr. 21 Jan. v. R'dam n. Bombay. 1'oba, ttiulsr., pass. 21 Jan. Kaap Carvoelro. Bovenkerk, uitr., pass. 20 Jon. Suez. IIoll. O.-Azië Lijn. Oudekerk. thuisr., arr. 20 Jan. te Hongkong. Radja, thuisr.. arr. 16 Jan. te Koba Heiland Ooet-Afrika lija. Brielle, vertr. 18 Jan. v. Dar-es-Salaam n. Mozaok* 'biuue. Heemskerk, thuisr., pass. 22 Jan. Gibraltar- Holland—West-Afrika Lijn. Dreohtet.room, thuisr., arr. 19 Jan. te Havre en vertr. 22 J&n. n. Hamburg. Toxolstroom, vertr. 21 Jan. v. A'dam n. Hamburg. Minor va, uitr., vertr. 18 Jan. v. Dakar n. Dufisque Holland—Zuid-Afrika Lija. Randfontein, arr. 21 Jam. v. Zuld-Afrika te R'dam RotterdamZuid-luierik» Lija. Waaldijk, arr. 23 Jan. v. Homburg te R'dam. JavaNew-York Lija. Java, v New-York n. Java, pase. 19 Jaa. Point de Galle. Java— Ckiaa—Japaa Lija. Tjitaroem. vertr. 21 Jan. v. Shanghai n. Java. MAR1NSBERICHTEN. De luit. ter zee der 2e kl. W. Hammen, ge plaatst bij den afbouw van Hr. Ms. Onderzeeboot K II te Feiienoord, wordt 23 Jan. 1922 ter be schikking gesteld. Opgave van overgeplaatste onderofficieren der Zeemacht Op 23 Jan. 1922: bottelier-maj. W. C. Waalwijk van Wachtschip Willemsoord naar Kon. Instituut voor de Marine te Willemeoord. In de maand April 1922 komen de navolgende onderofficieren voor uitzending naar de tropen in aanmerking: Booteman A. J. Warhout, A. J. Verhaert. A. J. Levinson en J. S. Verheide: serg.-torpedomaker J. Tl. Wasserman en P. Smit; serg.-vliegtuigma- ker P. Kramer. T. van Drumrot en P. Grande: korp.-monteur M. Staats. K.J 1 ipma. J. van der Waaji, a. J, Nwbu». E- J. Frtrik» »n B. Th- vga j der Keeli. Burgerlijk» Stand der gemeente Helder. van 21 tot 23 Jan. 1922. BEVALLEN: C. II. Trap-van Bohemen, 1.1 G. Ei.igenruilsen-Ton, z.; N. Le Mair-Vador, z. O VERLED KNM. F. Bonman, 79 jaar: W. M. A. London-Tjittes, 36 jaar. VISSCHERIJBERICHTEN. 21 Jan. 1922. Aangevoerd door 3 kordere: 25 tongen p. stuk 2.55; 2 kisten schol p. kist 13—36160:1 kabel jauw f 9.50: 4 kisten schar p. kist f 7.50; 25 K.G. bot p. K.G. f 1.50; door garnalenvisschere730 K.G. gekookte garnalen p. K.G. 0.35—Ö.40. 23 Jan. 1922. Aangevoerd door 1 garnalenvissoher: 70 KjG. gekookte garnalen p. K.G. 0.38. 24 Jan. 1922. Vjn. 8 uur niets binnen. Politici moeten, als het er spant, „Ausdauer" heb ben. De Fransche onderhandelaar in Klein Azië, Franklln Bouillon, vertrok na de eind- bespreking, die volle twintig uur duurde, oogenblikkeljjk per auto uit Angora naar de kunst van de Zwarte Zee. De weg was vrij wel onbegaanbaar van modder en sneeuw. Vierhonderd kilometer lang was de tocht waarbij de Hka-pas op 1800 Meter hoogte overschreden werd. Zonder een moment te rusten ging hij aan boord van een race-tor* pedojager, die hem in Konstantinopel bracht; het stormde zwaar! Zonder een mi nuut te verliezen, stapte hij in den trein, die klaarstond om hem naar Parijs te brengen; 3000 kilometers, onafgebroken doorvlogen en dadelijk na aankomst moest hij oonferee- ren op het ministerie van buitenlandsche zaken te Parijs. Hij had de heele reis in zes dagen volbracht, waar gewoonlijk over den afstand Angora—Zwarte Zee al acht dagen gedaan wordt!

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 3