T Tweede Blad. Ï?ÏÏEÏ»W>. trots tal - «deMta> VAN DONDERDAI 26 JANUARI 1922. plaatselijk nieuws. Hr. Ms. „Tromp". Het Noordhollandsch kanaal boven Alimmnr voor de scheepvaart gesloten! ft Het ijs. De Griep. Leveringen. Kindermiddag Antoinette van Dijk. GEMENGD NIEUW*. De Gendringsche malversaties. Op z'n Amerikaansch. De brandstichting in de passage te Botterdam Moord. De koude. Voor do genezing van kanker. Eon valschemuntersprocea. Da Deiweha Wad» bakalra aateurUlk Hr. Ma Tromp is 23 Januari van Tand jong Priok vertrokken ter aanvaarding van de thuisreis. Volgens bij het Departement van Marine ingekomen telegrafisch bericht, is het reis plan van „De Tromp" vastgesteld als volgt: vertrek van Tandjong Priok 23 Januari, ver blijf te t olorabo van 2—6 Febr., verblijf te Aden van 16—18 Febr., verblijf tot Port- Sald van 26—27 Febr., verblijf te Algiers van 6—10 Maart. Aankomst te Helder 20 Maart. Door de plotseling Ingevallen vorst is het Noordhollandsch kanaal voor een groot deel opnieuw voocr het verkeer gesloten. De boot van de Esona, Dinsdagmorgen van Amster dam vertrokken, moest bij Burgerbrug blij ven liggen, terwijl de boot van hier Woens dagmorgen niet meer is vertrokken. Ook de andere beurtveeren liggen dus stiL Houdt de vorst nog eenige dagen aan, dan is het leed vooral voor onze gemeente niette overzien. Het vrachtvervoer op de Holland- sche spoor is natuurlijk spoedig gedesorga niseerd, en het bestel goederen-vervoer, ge zwegen nog van de enorme hooge vraohten kan de massa goederen niet behoorlijk ver werken. De aanvoer van de dagelijksche behoef ten, voornamelijk ook van levensmiddelen moet geregeld doorgaan. Gebeurt dit niet, dan stijgen ln minder dan geen tijd ook de prijzen, en ondervinden de bedrijven bo vendien de nadeelige gevolgen, Naar wij vernemen heeft men te bevoeg- der plaatse opnieuw gewezen op dezen toe stand, en gevraagd, te trachten het Noord hollandsch kanaal voor het verkeer open te houden. Wij hebben reeds meermalen op dezen on- houdbaren toestand gewezen. Naar onze meening is het taak van de pro vincie te zorgen, dat de gemeenten, gelegen aan het Noordholandsch kanaal, zoolang mo gelijk de communicatie blijven behouden, en is het mitsdien noodzakelijk, 'dat reeds, vóór dat de vorst invalt, de noodige voorbe reidende maatregelen zijn genomen. Tot nog toe kwam de hulp, zoo die al werd verleend, te laai Naar wij vernemen, heeft onze Burge meester gistermorgen! dien hoofd-ingenieur van den Waterstaat te Haarlem telegrafisch verzooht maatregelen te willen nemen, om het kanaal bevaarbaar te houden. Wjj ho pen, dat het verzoek niet zal worden afge wezen. Nader vernemen wij, dat de Ingenieur van den Waterstaat te Alkmaar aan de stoom- bootdlenst Esona heeft medegedeeld, dat he denmorgen een ijsploeg zal trachten het ijs van Alkmaar tot Helder te breken. Verwacht wordt, dat dientengevolge de bootdienat op Amsterdam kan worden her val »Het ijs heeft hier ter stede al weder zijn slachtoffer gemaakt. Gistermiddag zakten op de Fortgracht twee kinderen van den lieer De Ruyter, wonende Dangestraat 11, door het ijs, waarbij de oudste, een 12-jarige iongen, onder het ijs raakte en verdronk, Eerst gerulmen tijd later werd het lijkje o gehaald. Zijn 10-jarige broertje kon nog b tijds worden gered. Ook op andere plaatsen ln de stad, op de Spoor gracht, hooiden wij van door het i|r ■ezakte kinderen, die even/wel allen bijtijd: onden worden gered. Nabij de Botbrug geraakten een man en vrouw te water; bij de pogingen tot redding is een agent oveneens te water geraakt. Al len konden evenwel gered worden. Gisteren werd er, hoewel het ijs nog alles behalve betrouwbaar was, al hier en daar gereden op het Kanaal en de fortgrachten. Evenwel werden de rijders door ae politie verwijderd. Het aantel ziektegevallen toe te schrijven aan de griep, blijft vrijwel stationair. Zoo als wij reeds zeiden, zijn geen der gevallen kwaadaardig, zoodat er geen reden voor on gerustheid Behoeft te zijn. In 't algemeen ls natuurlijk een zekere voorzichtigheid ge boden, en is het niet wenschelijk langen tij te verblijven in dichte woJtamenigton of op plaateen die gevaar voor besmetting kun nen.opleveren. Naar wij vernemen is van de gemeente scholen geen enkele tot nu toe behoeven te worden geslotende christelijke school Ko ningstraat is deze week een paar dagen ge sloten geweest. Ook op de kantoren en bu- reaux <fer gemeentelijke diensten te het aan tal ziektevallen.weliswaar iete grooter dan andere jaren, maar niet van dien aard, dat deze daardoor niet zouden kunnen functie- neeren. Samenwerking van» vereenigingen. Als aanvulling op het antwoord van.den beer Slingervoet Ramondt op het ingezon den stukje van den heer van.Couwelaar wijst men er ons op, dat de in dat stukje behan delde kwestie (overleg plegen tusschen be sturen van plaatselijke vereenigingen, ten einde daardoor te voorkomen, dat verschil lende belangrijke vergaderingen samenval len), ressorteert onder de plaatselijke ardee- ling van de Maatschappij tot Nut van t Al gemeen. De levering van brandstoffen ten behoeve van het garnizoen Helder, gedurende de maand Februari a.s., is toegewezen aan den heer H. Heeman te Helder, tegen de nave»r- melde prijzen: Gasookes f 2.00; eikolen 2.70; steenkolen 2.M; anthraaiat 4.M, alias psr 100 K.G. Lange turf IJK); vuurmakers f 0.40, alles per 100 stuks, De drukfoutenduivel heeft Dinsdagmid dag op yteemdsooi^tige wijze rondgedoold n ons stukje van den kindermiddag met Mejuffrouw van Dijk. Dit is met de machine gezet en elke daarin voorkomende correc tie wordt door het overzetten van den gehee- en regel aangebracht. Nu heeft de zetter den verkeerden regel laten staan en den nieuw-gezetten regel 'op een verkeerde plaats ingevoegd. Daardoor moest een an dere, goede regel vervallen, waardoor nu al erte! complicaties ontstonden en mejuf- 'rouw van Dijk min of meer belachelijk werd gemaakt. Wij laten hier den juisten, door ons geschreven tekst, volgen: „Stel u voor, daar was juffrouw van Dijk, met allerlei aardige liedjes. En daar was meneer de Hoogh, die op de piano speelde, afschoon juffrouw van Dijk ook zoo'n soort guitaar had, zoo'n groot ding met snaren en een dikken buik. Daar tokkelde ze dan op, op die snaren, begrijpt u, niet op dien buik, en dan zong ze er bij". Rijkspostspaarbank. Opgave uitsluitend betreffende het post kantoor Helder en zijne b\j- en hulppostkan toren over de maand December 1921. Op spaarbankboekjes uitgegeven te Helder en elders, werd in den loop der maand te Helder ingelegd f 85.183.83 en terugbetaald f 62.304.17'. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 22.879.65'. Het aantal te Helder nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 56. Door tusschenkomst der te Helder geves tigde kantoren werd ter Directie op Staats schuldboekjes ingeschreven een nominaal be drag van f7550.en afgeschreven nihil. Derhalve meer in- dan afgeschreven f 7550. Het Aantal te Helder uitgegeven nieuwe staats- schuldboekjes bedroeg 6 Hieronder 7 formulieren ad f 1.— in s paar bankzegels van 6 cent en 156 formulieren ad f 1.— in spaarbankzegels van 1 cent (School- sparsa). gewerkt, de slechte zich daarentegen gelei- deüjk sterker in de opbrengst der gewone middelen zullen doen gevoelen. De Rijksmiddelen. De opbrengst van de rijksmiddelen in De cember j.L vertoont vrijwel hetzelfde beeld, dat wij de laatste maanden voortdurend te aanschouwen) hebben gekregen, en het za" dan ook wel-geen verwondering wekken, dat de totale ontvangst, evenals in de twee voorafgaande maanden het geval was, bij die van het jaar tevoren is ton achter geble ven. De achteruitgang begint intussohen steeds bedenkelijker afmetingen aan te ne men. Nadat, September nog even een accres had vertoond van ruim een millioen (de maanden Juli en Augustus waren vrij aan zienlijk bij 1920 ten adhter gebleven) kwam er over Oötober weer een daling en wel tot een bedrag van 637,000 die in November aangroeide tot 2,647,000 en in de laatste maand van het jaar een hoogte bereikte van t 2,746,000. Het laatstbedoelde-verschil zou nog aanmerkelijk grooter zijn geweest, in dien niet de wispelturige successierechten, die in de meeste maanden van het- afgetoo- pen jaar hij 1920 ten achter waren gebleven, nu opeens met een bedrag op de» staat voor kwamen, hetwelk dat yan een jaar geleden met 1,282,000 te boven gaat. De bate uit dtemiddel, ten beloope van 4,176,000 is hoo- ger dan tot dusver in -de* geschiedenis der rijksmiddelen is voorgekomen. Schakelt men deze belasting, die als maatstaf ter beoor deeling van den algemeenon gang vah zaken weinig beteeken is heeft, uit, dan wordt vooj* de overige middeleni de vermindering over December 4,027,700, terwijl men, op de zelfde wijze te werk gaande, voor Novem ber een nadeelig verschil vindt van 2,857,800 en voor een October een daling van niet minder dan 844,000. De achter uitgaande loop der middelen treedt aldus nog sterker aan het licht. De grootste daling hadden in de afgeloo- pen maand de registratierechten aan te wij zen; zij zijn n.L met niet minder dan 2318,000 bij December 1920 ten adhter ge- blevent Belangrijke verschillen treffen wij nog aan in de groep der accijnzen. De accijns op sui ker heeft in de afgeloopen maand n.L een verrassend hooge opbrengst gegeven. Na het heele jaar door, zij het dan ook met vrij sterke schommelingen maar toch ln doorsnee vrij traag, te hebben, gevloeid, gaf dit mid del in de laatste maand eeni bate van niet minder dan 4,758,000, waardoor niet alleen de zeer voordeelige Decembermaand van 1920 nog met-1,286,600 werd overtreffen, doch een hoogte werd bereikt, welke die van de reoordmaand Augustus 1918 nog met ruim 6 ton te boren ging. Aan den anderen kant heeft de jeneveraooljns in Deoember j.1. met een daling van 1,296,000 een teleur stelling voor de schatkist gebraoht, waarbij men evenwel ln aanmerking moet nemen, dat de opbrengst een - jaar tevoren bijzonder hoog was geweest ln het vooruitzicht van de tegen begin Januari aangekondigde dras tische verhooging. De andere drankaccijn zen, die op wijn en bier, bewogen ziob met stijgingen van reep. 72,000 en 199,500 in dezelfde lijn als de vorige maanden, even als bi) het zout en het geslacht met dalingen van resp. 27,000 en 480,000 hel geval was. Bij de directe belastingen staan daar tegenover stijgingen van 909,000 voor de inkomsten- en 109,700 voor de vermogens belastingen, dalingen van 818 000 voor de dividend- en tantièmebelasting, 848,700 voor bet personeel en 126,000 voor de grondbelasting. Voor het overige zijn de verschillen op dezen staat, voor zoover de gewone inkom sten betreft, niet van grooten omvang. Over het geheele jaar hebben de gewone middelen f 438 millioen opgebracht. Dit is «l echte l1/» millioen minder dan verleden inar en 351/« millioen meer dan de raming. Naar verhouding is dit resultaat derhalve nog aeer gunstig. Wanneer men echter be denkt. dat de raming voor vete belastingen onzinnig laag is geweest (voor de rnkom- SXting b.v. 7 10 millioen lager dan Lbrengst van 1920, hoewel met zeker heid kon worden voorzien, dat de baten- uit dit middel in 1921 verder vooruit zouden (tpoic dan verschijnen de cijfers in een on derlicht Het is stellig bedenkelijk, dat m een tijd, waarin het nog niet gelukt is, de «itaaven noemenswaardig te verminderen', rtigefactoren, en diverse belangrijke belas- tinlverhoogingen eenigszins bij het vorige iaar ten achter zijn gebleven*.vooral nu de goed* iwtoren langzamerhand hebben uit* Voor het Gerechtshof te Arnhem werden Dinsdag de pleidooien gevoerd over het con servatoir beslag gelegd op de goederen van J. B. Geuring, landbouwer te Breedebroek. wethouder van Gendringen, in verband met een vordering van de Hanzebank- op dezen, die borg was gebleven voor burgemeester Stoot. Eet bedrag was door den president van de Utrechtsdie rechtbank opgeheven wat het roerend goed betreft. De Hanzebank kwam daartegen in appèl bij het Hof te Arnhem en stelde een eisch in tot vaarde- verklaring van het geheete oonservatoire be slag op het onroerend en roerend goed van Geuring alsmede een vordering van 200.000 op dezen. Voor de Hanzebank trad op mr. Duizings, die betoogde, dat ton aanzien van het bedrag de vraag dient gesteld of er redelijke grond aanwezig is, dat de goederen van Geuring zouden worden verdonkeremaand. Er waren geruchten dat G. doende was om zijn boer derij te verkoopen. De bewering van de te genpartij, dat Geuring de overeenkomst toe kende nadat burgermeester Stoot hem 12 borrels had laten drinken, duit in dat de Hanzebank te waken heeft tegen fculk ge makkelijke beinfluenceering van G. De Han zebank is bereid tot overleg want het is al lerminst de bedoeling om Geuring de das om te doen. Er wordt evenwel beweerd, dat Geu ring zijn schuld zal ontkennen ondanks zijn eigen handteekeningen, welke niet een maal maar herhaaldelijk door ham zijn geplaatst. PI. oordeelde dat het beslag terecht werd gelegd. Mr. O. J. G. M. Schölvinck, assistent van mr. Van Ditzhuljzen te Arnhem, pleitte voor den geïntimeerde Geuring en betoogde dat 'het credict aan burgemeester Stoot van twee ton tot stand is gekomen evenals de acte van borgtocht ml.-6 December. Het teeke nen van den! borgtocht geschiedde op den dag dat ten gemeentehuize de verhooren plaats hadden en de marechaussee gereed stond om Stoot te arresteeren. Dit is niet ge schied en Stoot zeide tot Geuring, ik ben er goed afgekomen, laten we er een borrel op drinken. Stoot heeft Geuring 10 of 12T bor reis laten drinken) en Geuring heeft behalve andere stukken ook een borgtocht van 200.000 voor Stoot geschreven en getee- kend. Die borgtocht wordt nu door pi. betwist. Geuring heeft nooit een poging aangewent en zal die ook niet aanwenden om goederen waarop beslag te verduisteren. Daarom vraagt pi. opheffing van het beslag op het roerend goed, dat geen grooter waarde heeft dan 4000. Geuring, eens een rijk man, be- sohikt thans over niets meer; hij is 75 jaar en de ruïne van zijn vermogen bracht hem bijna tot vertwijfeling. PL concludeerde tot bevestiging van de beschikking van den1 president der recht bank te Utrecht Het Hof gelastte overlegging der stukken eni bepaalde de uitspraak op 14 Februari. Gasverstikking. Op den Zeedijk te Utrecht zijn gisternach door gasverstikking twee oude menschen om het teven gekomen. Er was door de vorst een lek Ltn, de gasleiding ontstaan. Des morgens wérd op het kloppen van een buurtman niet opengedaan. Toen men de woning open sloot vond men de belde oudjes dood te bed Een militair, die den trein waarmee hl, moest afreizen, juist van het station Buiten post zag vertrekken, sprong op de buffer van den laatsten wagen en reed mee tot Veenwouden. Daar kreeg hij proces-verbaal en een plaatsje ln den trein. Een gevaarlijk heerschap. Wé hebben onlangs uitvoerig melding ge maakt van de arrestatie van een geheimzinnig heerschap, dat met een revolver in zijn zak liep en 'bij zijn aanhouding zeide, dat de po litie er veel voor over zou nebben oon gewaar te worden wie hij was, doch dat hij het niet »zou zeggen en dat men1 hem dat ook niet lang meer zou kunnen) vragen, omdat hij vergif Ingenomen had. Deze laatste mededeeling bleek inderdaad juist te zijn.'. In het Binnen gasthuis wist men hem echter in 't teven to houden, hoewel zijn toestand een tijdlang zeer ernstig geweest is. Na zijn herstel nam commissaris Heeroma van het politiebureau Pietershal het onder zoek ter hand. Uit 's mans mededeelingen was niet vee wijs te worden. Hij schreef briefjes in allerle' kabalistisohe teekens, beweerde een Rus te zijn en noemde zich zelf bij versohiltende namen, waarvan geen enkele echt was. Pa pieren, waaruit men zijn Identiteit zou kun nen vaststellen, had hij niet bij zich. De politie meende ln den man, die vrij goec Nederlandsch spreekt, een Duitacher te moe ten zien. Dit vermoeden is bij nader onder zoek juist gebleken. Hij moet echter al ge ruimen tijd hier rondgescharreld hebben. T< Zand voort ls hij dezen zomer als kellner in betrekking geweest en heeft daar toen f 8000 gestolen. In het „Gouden Hoofd" te Amsterdam heeft hij als „logé" vertoefd. Een portefeuille van den gerant met f 600 heeft hij daar weten buit to maken. Dan heeft hij nog een pogjng tot oplichting, voor een bedrag van 40.000 mark, op zijn geweten en waarschijnlijk zal er nog wel het een en ander aan 't licht komen. Na veel snuffelen in 's mans bezittingen vond men behalve fleschjes arsenicum, cyaan kali en cocaïne, ook een valschen Nederland schen pas en brieven van een meisje uit Silezië. Door middel van dat meisje is men gewaar geworden, dat de man, die zich Sebonky en ook wel anders noemde, in werkelijkheid Her- ma nn Nöll heet en uit Dortmund afkom stig is. Hij is oorspronkelijk een Duitsche deser tour. Na de revolutie heeft hij een tijd lang in de gevangenis gezeten. Bij de operaties van het roode leger in het Ruhrgebied, kort na .den Kapp-putsch, heeft hij zijn vrijheid herkregen. Na dien tijd' heeft hij in Duitschland inge broken in een krankzinnigengesticht en in •en kerk an 1» ma, na waaiwhijnlijk «ag eenige diefstallen' gepleegd te hebben, afge zakt naar het land waar zoo vete van zijn landgenooten een 'bestaan zoeken. Hij vertoeft thans te Haarlem in afwachting dat hij zich zal hebben te verantwoorden over de wijze waarop hij hieT te lande in zijn le vensonderhoud heeft voorzien. Dinsdag stonden te Rotterdam terecht de broeders A. A. J. en A. Stanowsky, beiden gedetineerd, beklaagd van brandstichting in het perceel Passage 7 te Rotterdam in den nacht van 31 October op 1 November van het vorige jaar. Volgens de dagvaarding had de eerste /beklaagde een bed met petroleum over goten en in brand gestoken en de tweede bekl. kussens, een bed, sokken en andere brand bare goederen. De vlammen warenl op de meubelen en gordijnen overgeslagen en de vertrekken, die de een als tandtechnicus be woonde, zoo goed als geheel uitgebrand. Er was gemeen gevaar ontstaan voor de aan grenzende peroeelen en gevaar voor het le ven van de medebewoners in perceel 7 aan Passage en van de bewoners van de aan grenzende peroeelen. De oudste der twee ge broeders erkende de brandstichting volko men. Hij zat in de schulden, en had zijn in boedel en zaak hij was tamdtechnicus verzekerd voor f 14.000. De zaak had hij van een anderen broer overgenomen-voor f 10.000. De jongste beklaagde, een jongen van 20 jaar, deed een zeer omstandig verhaal om trent de zorgen, waarin zijn broer verkeerde. Deze was in verkeerd gezelschap geraakt, had gespeculeerd in marken en een auto ge kocht. De jongste vertelde nog een en ander omtrent de spookgeschiedenis, die zich in het perceel 7 indertijd had afgespeeld en waarover de Rotterdamsche couranten toen vol stonden. De oudste broer was het spook geweest. Verder.beweerd© deze, dat zijn oud ste broer al eens cyaankali in de melk had gedaan om een meisje, waarmede hij, de jong ste, omging, te vergiftigen. Hij had aan de brandstichting (meegedaan onder pressie van den ouderen broer, die hem' altijd had onder houden. (De oudste had kort voor de brand stichting nog een safe loket gehuurd' bij' een bank en daar zijn polissen in geborgen. Op den nacht van den brand zijn de broeders stomdronken aangehouden' in de dakgoot, de oon ln het bezit van een revolver. De brandmeester, die den brand had) ge- blusoht, verklaarde, dat de brand ernstig was. Eén moment had hij geen. raad geweten, zoo fel sloegen, de vlammen door de ruiten. Met 4 straten hadi men in drie kwartier den braind onder de knie.. Er was een gat in het plafond ontstaan, echter door het vallen van een pijpleider. Buren, de directeur van de Pa®9age maat schappij en brandgasten verklaarden nog een en ander omtrent de situatie van het perceel ln de Passage. De officier, mT. De Visser, acht het niet noodig alle aanwijzingen na te gaain, die ech ter zoo sterk zijn, dat ook zonder bekentenis veroordeeling had moeten volgen. Spreker brengt hulde aan den inspecteur van politie Holsbergen, die deze aanwijzingen zoo juist beeft gerangschikt. Mr. De Visser ging dan alle aanwijzingen nog eens na en stelde het voordeel dér bekentenis in het licht, die het mogelijk heeft gemaakt voor beide broeders de strafmaat te bepalen. De bekentenis der broeders is onder dra matisch© omstandigheden tot stand gekomen. Bekl. hebben beiden eerst volgehouden, dat ze van niets wisten, totdat op een gegeven oogenblik de jongste Stanowéky den rechter commissaris te spreken vroeg en zeide te willen bekennen, dat zijn broer den brand had gesticht. De Techter-oommiss. had de broers vervolgens geconfronteerd, waarbij de oudste nog ontkende en zijn broer gek noemde. De oudste vroeg eenigen tijd later weer den r.-c. te spreken en verzocht den jongsten broer gelegenheid te geven hem iets te smeefcen. Toen de jongste een knielende houding aan nam trachtte de oudste aan den andere een rol papier te overhandigen. Deze rol papier hield t vol jende plan de oamp'agne in. De jongste moest zeggen, dat de oudste den brand had gesticht, de jongste zou dan wor den vrijgelaten. Deze moest dan vluchten naar België en van daar uit ©en brief soh rijven aan 'den reohter-commissarLa. waarin hij ver klaarde zelf den brand te hebben .gesticht-. De jongste zou dam nooit meer in Holland terug kunnen komen. Mocht het laatste deel van het plan niet gelukken, dan zou de jongste terugkomen en ©en dynamietaanslag plegen op het Huis van Bewaring. Ten laatste zijd beide beklaagden door de mand gevallen. Beide Stauiowsky's stonden slecht bekend). Men denke aan het spokenverhaal. Al moge nu een politieman met de blanke sabel naar boven zijn gegaan om de spoken te bestrij- Een Schiedamsohe hoofdagent had bloed- spatten ontdekt en steken in de deur, zoodat er mogelijk een worsteling was geweest tus- schen man en vrouw. Een buurvrouw ver klaarde, dat de vermoorde vrouw zich dik wijls hij haar beklaagde en voorspeld had: „vandaag of morgen gebeuren er hier nog vijf moorden". Ook had bekl. volgens deze buurvrouw zijn vrouw al eens op tafel gelegd en haar met de revolver op de keel gedreigd. BekL valt hier uit en zegt, dat zijn vrouw hem overal belasterde. Dat deed ze om haar eigen fouten te bedekken. Ze had al eens een kind vennoord en daarover was steeds de oneenigbeid ontstaan. De naaste buurvrouw van de Van Wierin- gers noemde de vermoorde vrouw een zacht, goed mensch. De agent Van der Heyden gaf bijzonder heden omtrent de arrestatie. Hij had den bekl. twee maal iets zien wegwerpen. Deze had, op een oogenblik, dat hij den agent mees ter was, een revolver op diens borst gezet en gedreigd hem dood te schieten. De president prees dezen getuige om zijn kranige houding. D© vader der vermoorde vrouw legde voor bekl. een zeer verzwarende getuigenis af. Zeven en een half jaar was diens dochter getrouwd geweest en al dien tijd was ze mar telares en bedelares. Ze mocht niet meer thuis komen, maar de laatste drie weken kwam ze dagelijks thuis met de kinderen van den hon ger. Vreeselijke bedreigingen tegen moeder van „den nek afsnijden en met haar kop voet ballen" brachten de kinderen er waren er drie soms aan de grootouders over. Vol gens dezen getuige dronk beklaagd© en ging hij uit naar kroegen en de Ibioeooop. Broers en zustere deelden nog een en an der mee over het huiselijk leven van het ge zin Van Wieringen. Ze wisten van dat ,Jdnd vermoorden" bedoeld was abortus niets. Bekl. had het laatste jaar twee reizen op een schip der Holland Amerika Lijn gemaakt, doch was op aandringen der vrouw thuis ge bleven om uit te zien naar werk aan wal. De su'bst. officier van justitie, mT. dr. Wyn- veldt, reoonstructeerde de feiten. De voor stelling, die beklaagde geeft, acht hij niet aannemelijk. Bekl. heeft wel degelijk begre pen wat hij deed'. De psychologi schen kant der zaak is niet heelemaal duidelijk gewor den. Volgens de getuigen was de vermoorde vrouw een zachte goede vrouw, deze stond dus tegenover een bruut van een man. Op den bewusten avond', stelt spr. zich voor, was het Intellect van beid. beneveld, hij was ln een totstand, dat hij bloed wilde zien en heeft zich als een amokmaker, eerst tegenover zijn vrouw, toen tegenover den agent v. d. Hey den, gedragen. Spr., het overtuigend en wet- tisr bewijs van het ten laste gelegde bewezen achtende, requlreerde tien jaren gevangenis straf. Na dezen eisch barstte bekl. In een wild gehuil los. Hij viel op de bank; de zusters, op de getuigenbank, stieten jammerklachten uit. Bekl. (moest worden weggeleid. Mr. De Grooth, als verdediger optredend', trachtte de tenlastelegging van voorbedachten rade te ontzenuwen. Hij acht de door bekl. gegeven voorstelling zeer goed mogelHk. Uitspraak 31 dezer. den, de justitie laat zioh dergelijke dingen niet wijs maken. 'De oudste zelf is het spook geweest. Spreker ziet geen1 verzachtende omstandig heden. Slechts de omstandigheden hebben deze mannen tot bekentenis gebracht. Hij wil echter echelden het aandeel dat beiden in de brandstichting hebben gehad, dat van den jongste is geringer, al acht spreker ook diens optreden niet sympathiek. Oonoludieerende acht spr. het tenlaate ge legde (bewezen en eischt tegen den jongste drie jaren gevangenisstraf, tegen den oudste zeven jaren. Mr. J. H. v. d. Meer, als verdediger optre dende, pleitte dementie voor den oudsten beklaagde, vroeg een psychiatrisch onder zoek voor den jongste en indien de rechtbank diaar niet mee medeging, veroordeeling tot de hoogste voorwaardelijke straf. Uitspraak 81 dezer. In den nacht van 27 op 28 Nov. was de Ijzer- werker P. v. Wieringen te Schiedam nai een dag met zijn broer „op stap" geweest te zijn, 's avonds te ongeveer 12 uur thuis gekomen, had twist met zijn vrouw J. W. Willenstijn gekregen, daarna een mee gegrepen en zijn vrouw vijf wonden toegebracht, waaraan de vroirw enkele oogenblikken later stierf. Dinsdag stond Van Wieringen voor de Rotterdamsche rechtbank terecht, beklaagd van moord. BekL ontkende niet, hij zegt alleen niet ge weten te hebben wat hij deed. Hij had al laing moeite met zijn vrouw, omdat ze te veel naar haar moeder liep. Op den bewusten avond was hjj laat thuis gekomen, zijn vrouw was nog op, er was ruzie ontstaan, hij had gezegd te zullen weggaan, zijn vrouw had hem toen een klap in den hals gegeven. Daarop had hij in drift rondgegrepen in de donkere keuken, een mes in handen gekregen en daarmee in kei wilde gestekt*. Berlijln, 25 Jan. De sedert drie dagen aanhoudende koude is heden weder toege nomen. Het meteorologisch bureau.te Ber! oonstateerde Maandag en gisteren een kou< vam 14 gr. en heden van 15 'gr. onder nul. Bulten Berlijln ls de temperatuur nog lager. Zoo werd' te Potsdam 153 gr. gemeten. Mist te Londen. Londen heeft weer zwaar van mist te lij den gehad. Zondag tusschen 12 uur 60 en half twee 's middags bereikte hij zijn groots dichtheid. Er was toen, naar de instrumen ten van dr. Owens in Victoria-street uitwe zen, 10.8 Eng. pond roet per millioen kubie ke yards in de lucht Indien die mist een etmaal lang zoo dicht was gebleven, zou dt bevolking van Londen, volgens zijh bereke ning, 1200 Eng. ponden roet ingeademd heb ben. Uit Ottawa wordt gemeld, dat Lord' Athol- atan, een rijk dagbladuitgever, eon prijs van honderdduizend dollars uitlooft aan den ge- Sromoveerde van elke erkende universiteit ie binnen vijf jaar een geneeskundige be handeling ontdekt, waarmee kanker werke lijk te genezen ls. Het aanbod kan hernieuwd worden. Dusseldorf, 25 Jan. Voor het hof van gezworenen alhier is deze week een valsche muntersprocea begonnen, waarbij 20 perso nen betrokken zijn. Het is het eerste gedeelte eener groote affaire met ca. 50 beklaagden, bankambtenaren, kellners, geeohoolde werk lieden en voornamelijk typografen, die te Dusseldorf en op andere plaatsen Nederland sch© zilverbons en bankbiljetten van 1 25 hadden vervaardigd en uitgegeven. Alleen te Keulen zijn ln den loop van het onderzoek elf werkplaatsen van valsche mun ters ontdekt, doch ook te Dusseldorf, Bonn, München-GLadbach e.a. steden voornamelijk links van den Rijn, hadden zij hun filialen en personen, die de valsche biljetten uitgaven. De Dusseldorfsche bankfirrrua Pönagen, die een groot 'bedrag aan bankbiljetten van f 25 zonder onderzoek aannajn, heeft op deze wijze meer dan 50.000 mark schade geleden. Het aantal uitgegeven valsche igiuidenabons is nog niet nauwkeurto vastgesteld. Het zal circa 3000 bedragen. Aanzienlijk zijn de bedragen, wélke aan vaïsch geld, ook aan valsche Duitsche 60- markbiljetten en Dus^eldorfSch gemeentelijk geld zijn uitgegeven, echter niet, ten minste wat het huidigf prooes betreft. Dienovereen komstig is ook het vermis, dat hedenavond laat is geveld, uitgevallen. Ook voor de hoofd personen weerden verzachtende omstandig heden aangenomen, zoodat zij slechts tot ge vangenisstraf werden veroordeeld, terwijl het strafwetboek anders tuchthuisstraf voor schrijft- De zwaarste straf was twee 3aar en zes maanden gevangenisstraf en vijf jaar eerverlies, de minste twee (maanden gevan genisstraf. Bij alle 18 veroordeelden werd de voorloopige hechtenis in mindering gebracht, zoodat slechts zes hunner in hechtenis bleven. Het hoofdproces, gerioh: tegen de overige 30 beklaagden, begint in Maart. Rechtvaardige rechter*.

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 5