1 VOOR DE VROUWEN VARIA HEI MODERNE KOUDE VOOR DE KLEINTJES oneindig zeldzamer dan het 'brood der gewone menschen. Daarom zijn groote menschen arm! Zij zijn anm door de gewone mensohe- lijke armoede, omdat zij aUe behoeften der menschen hebben; en aiyn door hum boven dien nog afzonderlijke en buitengewone be hoeften. ^y zijn arm door de onltJbering, die voor hen geschapen wordt uit de reus achtige en onoverwinnelijke 'begeerte, waar door zij juist groote mannen zijnl Over de bevolking en cfe opper vlakte van onze groote steden! Statistieken en grafische voorstellingen zijn in den regel weinig interessant als lec tuur. Wie wel eens het statistisch Jaarboek van een groote stad of van den Staat heeft ter hand genomen, zat dit vermoedelijk wanneer hij geen vakman in dit opzicht is of een student, die iblokt voor zijn staats examen, weer spoedig als niet voldoende op wekkend om te lezen hebben ter zijde gelegd. Niettemin is het somtijds hoogst interes sant te weten (hoe zich de cijfers van een statistiek tot elkaar verhouden. Het komt er slechts op aan op welke wijze het ons voor gesteld wordt! v Wanneer de statisticus ons b.v. op het oogenibli'k zou vertellen, dat het z.g. „Groot- Amsterdam" na de bekende annexaties van de verschillende omliggende gemeenten een zielenaantal bezit, dat gelijk is aan dat van de steden Groningen, Maastricht, Leiden, Nijmegen, Leeuwarden, Tilburg, Haarlem, Dordrecht, Arnhem, Zwolle, (Den Bosch en Delft tezamen dan zouden wij dat inis- Bohien nauwelijks gelooven. En toch is het zoo vastgelegd! in de jong ste statistieken uit de gegevens van de laatste volkstelling! Om een duidelijke voorstelling te geven plaatsen wij hieronder een schematische voorstelling van onze drie groote steden: Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. De overblijvende ruimte tusschen de vier banten is gelijk aan het aantal inwoners der daarin genoemde plaatsen» Groningen 43 Helder TUI Hoorn Assen Snoeit Wanneer de totale bevolking van Amster dam die tegenwoordig ruim 700.000 ls hand aan hand ging staan, zouden zij een lijn langs den spoorweg bezetten van Helder tot in de buurt van Parijs!.... De bevolking van de drie groote steden tezamen zou op dezelfde wijze opgesteld tot bijna aan deM iddellandsuhe Zee reiken. BABBELUURTE OVER MODE. Het Baltoilet Op het oogenblik is het weer de tijd de ernst der tijden in het algemeen niet uit het oog verloren voor de gezelschaps-bals en Vereenigings-soiree's voor de feest-avon- den en gezellige bijeenkomsten. Dientenge volge komen onze gedachten als vanzelf te recht op dit gedeelte onzer garderobe, al was het maar alleen om eens te constateeren of het als „garderobe" voor dit doel nog In aan merking komt. Is er een festival In aantocht dan gaan we dus vaststellen of het japonnetje van den vorigen winter nog dienen kan.... Of het nog „gezellig" genoeg is ofdat. En dan is het meestal de allerwege gebrui kelijke en zoo verleidelijke „Januari-oprul- mlng" (U weet wel: dat is altoos bedoeld in het belang van de dames-clienten of om de balans in evenwicht te brengen) die de twijfel opheft en het pleit beslist!.... En het besluit is: 'n nieuw japonnetje voor het groote feest dat aanstaande is! Want het is het eerste groote feest, dat de Ver- eeniging geeft of Johanna en Corry en Miep komen er ook. en die hebben altijd van die sohitterende jurken, want die hebben zoo'n puike costumière.Of: Je kunt toch als de dochters en de vrouw van een Eere- lld van de Club moeilijk met Je rose Jurk met tule roosjes van het vorige Jaar bal houden en bovendien.de jonge Karei Versteege komt er óók en.enfin! Hoe het zij: het eind van het lied is een nieuwe jurk! Het is ermee als met de St. Nicolaas Tot op het laatste oogenblik spreken vader en moeder af „Er niks an te doen" Want de tijd is duur genoeg!.En voör de avond valt is er toch speculaas in huis en staat er een heerlijke Bowl klaarl Bovenstaand model is bedoeld voor jonge vrouwen en meisjes. Het origineel was vervaardigd van jade- kleurig (d.i. 't prachtige nieuwe blauwachtig groen) charmeuse aangevuld met zilver kant. De vier slipjes op de rok zijn van geplis- seerde zijde en hangen iets langer dan de zoom hetgeen een bijzonder elegant effect teweeg brengt. Natuurlijk kan dit toiletje naar verkie zing of persoonlijken smaak in verband met haarkleur etc., ook ln de andere kleuren ge kozen worden. Vooral de leeftijd van de draagster is hier een factor van gewicht! De hupsche jonge dochter van ongeveer 17 jaar zal b.v. kiezen: rose zijde met creme kant. Terwijl de jonge getrouwde vrouw de voor keur zal geven aan goudbruine zijde met gouden- of zwarte tulle en goud bewerkte kant. Het gekleede costuum. In tegenstelling met bet eerste, waarvan het doel en het gebruik vrij begrensd is leent het tweede voorbeeld zich zoo echt „voor alle gelegenheden"!.Dit costuum wordt om deze reden bij uitstek geschikt voor die dames, die er niet meer van hou den zooals b.v. hun dochter om nog een speciaal bal- of avondtoilet te bezitten, maar er de voorkeur aan te geven iets „neutraals" te bezitten 1 Zooiets „neutraals" is bovenstaand cos tuum. Men kan er zoowel een middagvisite mee maken als een feest of een schouwburg in bezoeken. Het doet bij elk van die gele genheden even goed! Zobals het hier staat is het gemaakt van zwarte cachermire de soie, 'n dof glanzen de zijdestof, en afgewerkt met witte zijde. Echter de tegenwoordige mode en vinding rijkheid beide zijn rijk en veelzijdig genoeg en bieden ten opzichte van stofsoort en ver siering zooveel verscheidenheid dat men zoogoed als altijd gekleed kan gaan volgens eigen smaak engeldelijke draagkracht. Waarmede ik maar zeggen wil, dat geen da me aan deze afwerking van witte zijde ge houden is, maar dit b.v. met het grootste ge mak kan vervangen door zilvergrijze zijde of gitstof enz. enz. Voor alles echter blijve het eenvoudigl Het meest eenvoudige model kan dikwerf zoo gedistingeerd kleeden, dat men er geen kostbaar en opzienbarend kleed voor in de plaats zou wenschen. RECEPTEN. zeer smakelijk en igoedikoap gerecht bij de boterham; smaakt ook uitstekend bij capuoij- ners en grauwe erwten, in plaats van vleesch. V2 varkenskop, 1 K.G. mager ossenvleesch, 40 gram zout, 5 -gram -peper, 1 nootmuskaat, wat fijne kruidnagelen, pl. m. 2 dL. azijn, 1 L. bouillon van varkenskop en vleesch. Kook het aam stukkien gesneden kopvleeseh met het rund-vleesch goed gaar. Neem al het vleesch- van de kop en bak het met het andere vleesch. Vermeng het met 'zout. kruiden en de bouillon. Proef, of de massa goed vam smaak is. Stoof dit samen V, uur. Voeg maar smaak azijn toe. Schep de massa in komme tjes of steenen vormen, die imet koud water zijn omgespoeld-, tot een vingerbreed onder dien, raind. Laat ze koud worden, bedek ze met een stukje wit papier en schenk er wat azijn op. Schenk, als de hoofdkaas lamg bewaard moet worden, af en toe wat versche azym op het papiertje. Zet ze op een, koele, droge plaats. 400 gr. koud vleesch, 600 (gr. koude aard appelen, een paar uitjes, pl.<m. 2 dL. bruin van jus met water verdund, pLm. 2 dL. melk, pil. m. 30 gr. boter, wat zout, wat moot. Eruit of bak de gesnipperde uitjes in wat boter. Snijdt het vleesch in stukjes, stoof het met den gefruiten ui en de verdunde jus tot het malsoh is geworden. Maak de aardappelen fijn, vermeng ze met melk, iets zout en geraspte noot. Leg dan laag om laag, in een met boter ingewreven vuurvasten schotel1 de aardappelen en het vleesch, dat vrij vochtig moet zijn. Zorg dat de bovenste laag uit aardappelen bestaat. Maak den schotel af met gestampte be schuit of -paneermeel en Muitjes boter of jusvet. Laat hem in den oven door en, dooo- warm en bruin worden pl.m. Vi uur. De Controle! Voor het loket van een plattelandsohe Bank-instelling komt op een morgen een eenvoudig boertje. Je hoort tegenwoordig zooveel van verliezenJe ken er langza merhand met je hoofd niet meer bij. Onze boer heeft een tegoed op de bank en op den voormelden morgen treedt hij het bankgebouw binnen en doet uan den kas sier de ontstellende inededeeling.„Dat hal z'n gild weeromme wilt. Z'n geld weerom?. Jao mieneer ik wol mien gild weeromme hebbe. Hebt u daar een reden voor? Nei maor ik wol 't weeromme heb- b© M i Wantrouwt u onze bank misschien, boer Verdonk? Nei maor ik vraog mien- geld weer. Nu goed! En de noodige formalitei ten worden verricht waarbij de oude boer zijn te goed ln ontvangst nemen kan en zijn deposito wordt opgeheven. Het bedróg is 822 gulden en vierduizend Marken.klopt dat? Ziehier 'n regu en 'n ontvangst-kwitan tie.wanneer u dat onderteekent kunt u aan het andere loket heit bedrag in ontvangst nemen.... Boer Verdenk onderteekenft zorgvuldig en wacht aan het loket van uitbetaling. Wanneer eindelijk het geld voor hem uit geteld ligt, zegt tiy tot den verbluften kas- 81 Nou 't is goed.'k ziene da-j 't wal hebbe.Barg 't nou maor weur op. 't ls goeiel. UIT DE HOOGE POLITIEK. Onze geachte medewerker de multipli ceer ings-kun stenaar die op het oogenblik voor herstel van gezondheid op de sohoone Veluwe vertoeft, zendt ons ©enige studies van zyn hand. zooails hy schryft „Natuur- tafereelen", welke hy op zijn, reis van den Helder naar Nunspeet gepasseerd is en in beeldi heeft gebracht. Voor dezen keer verzoekt hy de lezers van bet „Juttertje" zelf eens ujt te mak-en welke aehoone plekken van ons Vaderland deze schilderijen voorstellen,: ZEKERE JAN. Zekere Jan stopt weer zijn pijpje, Morst geen' 'kruimeltje tabak. Alles gaat bij hem zoo statig, Neemt voor alles zijn gemak. Gaat hij fietsen, hij geeft geen trapje Toch teveel op zijn pedaal; Gaat hy wand'len, hij doet geen stapje Dan te veel, en schijnt vam staal. Moet hy reek'nen, of wel schreven. Moet ie zich scheren- of naar den trein, Steeds weet hy in plooi te blij ven, Wat zijn bezigheên ook Zijn. Ook zijn lach is even statig, Lacht niet bflij en ook- niet zuur. Is z'n vrouw misschien wat pratig, Jan spreekt altijd zeer secuur. Soms zou j'-hem In duwtje geven* Laich eens hart'lyk, ga eens beven, Wees eens bruusk, als je dat kan!" „Dooie Tienus!" moet ie soms hooren, „Gooi je zekerheid eens af!" Zeek're Jan trekt dan z'n sohoóren; Staat ook daarvan heel niet paf. Zoo gaat Jan z'n „zeker leven, Al te onbewogen door, Tot hy eindlyk komt te sneven, Achterlaat geen enkel spoor. Want d-oor bangheid van te uiten, Was z*n Innerlijk lang al dood* Vóór men toch de kist ging sluiten, Boven zeek're Jam z'n hoofd. Hoeveel heb jy al afbetaald op je pia no vroeg de eene muziekliefhebber aan den andere. Nou ongeveer 'n octaaf!.zei de ander. en 'bracht ze by de voordeur, met een stoel om op te gaan staan, zoodat hy de (bovenkant van de deur kon bereiken. Hij smeerde de 'lijfti goed dik langs de on der-, zy- en bovenrand van de deur, sloot haar toen stevig en liet haar goed vast drogen. Nu zal die deur wel niet- meer open waaien," zei hy. Toen bracht hy de stoel, de lijmpot en -kwast bij de achterdeur en lijmde die ook stevig vast-, „En nu zal dié de-UT ook niet meer open waaien". zei 'hy trotsch. Daar hoorde hy moeder de sleutel ln de voordeur steken en omdraaien, maar de deur wou niet open. Moeder duwde ertegen en draalde de knop om, maar het hielp niet; de dieur bleef dicht. Toen ging ze naar de achter deur, maar ook die wou niet open. Daar stak Jimmy zijn hoofd door hot raa-m. „Junumy zei moeder, imaak de voordeur eens open. Ze Memt zoo". „Dat heb ik gedaan, moeder". „Heb jy dat gedaam? Wat bedoel je daarmee?" vroeg moeder. „Wei ik heb er lijm tusschen gesmeerd, moeder, zoodat. hij (niet open kan waaien". „Maar jongen, hoe -baal je het in je hoofd, een deur dicht te lijlmen," riep moeder. „[Klim maar gauw door het raaon, dan kun je me helpen duwen." En Jimmy en zrijm moeder duwden tot ten laatste de deur met een bons open sloeg. Toen' naar de achterdeur, die met veel moeite ook nog open gimg. „Nu, Jimmy, het is maar goed-, dat ik niet een uur later thuis ben gekomen. Dan zou de lijm al droog geweest zyn en dan zouden de deuren altijd dicht zijn gebleven, zoodat we steeds door het raam naar binnen en buiten moesten klimmen. Deze keer kreeg Jimmy geen (kus en geen appel van zijn moeder. Hoe Jimmy zUn moeder hielp. I. Jimmy's moeder -had het eng druk. Ze had niemand, oim haar -te helpen dan haar kleine kleuter Jimmy. En die deed juist altijd zulke domme dingen, als hy zijn best deed, om moe der goed te helpen. - Eens op een dag, dat ze (het ail heel druk ïad, zei ze: „Nu dacht ilk inet vandaag ver schillende dingen in orde Ite miaik-cn, maar ik moet zooveel boodschappen doen, dat er geen tijd voor over blijft. 'Dan imoet alles maar stuk Olijven, tot ik eens meer tijd heb." „Wel'ke dingen zijn er dan gebroken, moe der?" vroeg Jinnmy. „Maar jongen'", zei moe der. „Heb je dan geen oogen in je hoofd. Heb je niet zelf twee van myn mooiste kopjes gebroken? En is er geen poot van die stoel stuk? En waaien de voordeur en de achter deur niet telkens open, omdat ze niet goed in het slot gaan?" „Ja, moeder", zei Jimmy. „Dat zyn nu de dingen, die ik lil orde moet maken, zoo gauw iik er tijd voor lieb. Maar nu moet ik 'boodschappen doen. Zul je zoet zyn en goed op het huis passen?" „Ja, moeder, zei Jimmy weer: „Ik zal zoet zijn." En moeder ging de deur uit. II. Jimmy stond in de keuken en dacht na over alles, wat moeder gezegd had. „Nu zal ik moeder eens laten zien, hoe knap ik ben", dacht hij. „Ik zal de kopjes voor haar ma ken". En Jimmy nam de stukken van de topjes ul-t de kast en zette .ze voorzichtig op tafel'. Toen haalde hy een groote pot met lijm. En met een fijn penseel uit zijn verfdoos jymde hy heel, heel voorzichtig de stukken weer goed aan elkaar. „Daar", zei Jitmrny te vreden: „Nu zal moeder weiibiy zyn." Na een poosje kwam moeder terug. „Wel Jimmy?" vroeg zes „wat heb je gedaan?" „Gelijmd", zei Jimmy. „Gelijmd? Wat heb je gelijmd?" vroeg moeder. „De mooie kopjes, moeder." „Maar jongeni, daar mag je niet aankomen", „Ja, moeder, rnaair ik heb de gebroken kopjes gelijmd," zei Jimmy en hy trok moeder mee maar de keuken. Toen moe der zag, hoe mooi de kopjes gelijmd waren-, sloeg ze haar handen ineen van verbazing. „Heb je die zeif geiymd, Jimmy?" „Ja, moe der," zei Jimmy. „W-ei mijn jongen, lk geloof, dat je de knapste jongen van de heele stad bent." En moeder kuste haar klein© kleuter en gaf hem een mooie appel. Wat was Jimmy biy, dat hij de kopjes ge- ïymd hadl m. Een week later moest moeder weer bood schappen doen en Jimmy moest weer op het huis passen. Toen moeder (weg was, zei Jimmy: „Ik zal nu <Me kapotte stoel eens maken." En hy droeg de stoel en de poot naar de keuken en haalde toen d© lijmpot weer. En weer even -voorzichtig als den vorigen keer smeerde hy de 1'ijm op de plaats, waar de poot gebroken was. Hij -paste keurig de stukken aan elkaaT en drukte ze Stevig vast. „Wat zal moeder blij zyn," dacht hy. En moeder wós blij toen ze terug kwam en Jimmy baar Liet zien, wat hy gedaan had. „Wel Jimmy, k geloof, dat je de knapste jongen van ons heele land bent", zei ze en ze gaf haar ke reltje een kus en een mooie appel. Jummy's gezichtje blonk van genoegen. IV. Weer e-em week later zei moeder weer: .Jimmy, ik moet boodschappen doen. Zul je als een flink© jongen op het huis passen?" ,.Ta, moeder", zei Jimmy. Toen moeder weg vas, dacht Jimmy: „Vandaag zal ik de voor* an de achterdeur eens maken, zood'at ze niet telkens oren kunnen waaien". Hy haalde weer de lijmpot, zocht ©en 'groote kwast op Oplossingen der vorige raadsels: I. Van het getal 111 wordt een 1 geschrapt, zoodat het -getal 11 overbiyft. De 8 van het getal 89 wordt door een staande ïyn in twee helften verdeeld- en de linkerhelft geschrapt, zoodat het getal 89 overblijft. De som der drie gegeven getallen is nu 11 89 -f 50 100. II. poes a a 1 afrika (amerika) r eln dag De gevraagde diernamen zyn dus paard en slang. Goed© oplossingen van beide raadsels ont vangen van: E. B.; H. S. v. d. B.; E. B.; M. te B.; F. en M. B.; A. D.; C. A. D.; P. J. E.; A. F.; W. G.; D. G.; D. G.; L. G.; J. J. G.; H. H.; M. de H.; A. G. H.; G. A. H.; O. de H.; J. W. H.; R v. H.; P. F. J.; A. en W. K.; J. H. K.; J. K.; C. K.; S. K.; C. K.; L. v. d. K.; J. II. L.; L. M.; D. M.; Map N.; C. N.; P. N.; G. O.; B. P.; F. G. A. C. R.; E. R.: A. de R; J. D. S.; O. S.; C. v. d. S.; A. S.; W. T.; A. V.; P. V.; D. V.; D. V.;'0. de W.; N. W.; O. in d© W.; P. A. v. W. F. D.; D. en G. M. te TexeL Nieuwe raadsels: I. Weflke namen van plaatsen in Noord-Hol land maakt ge van: rovadinozt. 1 v s h 1 m e v r. rdeurmepn» II. Vorm met 16 lucifers 6 even groote vler kanten geiyk d© figuur aangeeft. Verplaats drie lucifers zóódanig, dat er een figuur ontstaat van vier vierkanten van dezelfde grootte. (Ingezonden door J. J. R.). Oplossing „J uttersprljsvraag" No. 1. wordt ln het volgend nummer opgenomen» Het is niet al te best afgeloopen met dat nieuwe tooneelstuk van den dichter He meling. Nou, dat gaat nog al er is heelemaal niet gefloten of geschreeuwd of zooleta. 'n wonderl Fluit jy eens als je ga pen moetl Ik vind het rooken tegenwoordig heelemaal niet pleizierig meer. Waarom niet? Nou als je je eigen pyp tabak rookt er ger je je aan de dure tabak en als je by n ander 'n pyp opsteekt stop je Je pyp zoo styf dat ze niet trekken will. Jansen en Pieterse hebben zich belden schuldig gemaakt aan diefstal; de een stal een horloge en d© ander 'n koel Hun cellen grenzen aan elkaar en om te plagen roept Jansen door den muur: Hoe laat is 't Pieterse op de horlo- gie? 't Is net tyd om je koe te melken roept Pieterse terug! Het was een koude nacht en de wind huil de door de boomen. Een vermoeide zwerver liep voort zonder te weten waar hy zich be vond. Hy was den weg kwyt geraakt. Op eens bemerkt hy een paal met in de hoogte een bord.... Dat zal een hamdwyzer zijnl Hy haalt 'n luciferdoosje te voorschyn met nog juist één lucifer erin en klimt met veel moeite in de paal. Als hij eindeiyk boven ls ontsteekt hy de lucifer en by het flikke rend schijnsel leest hy: .Drinkt Champagne-clderl. Ik moet u vooral doen opmerken dat hier dlkwyis zaken voorkomen die met de meest mogeiyke discretie moeten worden behandeld, sprak de directeur van het de- tectleve-bureau tot den sollicitant. Kan ik ln dat opzicht op u vertrouwen? Dat zou lk denken, mynheer, was net antwoord. Ik ben niet voor niets vier jaar op een worstfabrlek werkzaam geweest. AMSTERDAM Nijmegen Maastricht Leeuwar den Zwolle en Den Bosch Haarlem ROTTERDAM Schiedam Enschedé Kampen Deventer Apeldoorn Amersfoort Zaandam hè Hilversum DEN HAAG Zutphen Alkmaar I Vlaardingen Hengelo Gorcum Vsnlo Helmond Roosen daal Bergen op Zoom Roer mond Mme Corry. HOOFDKAAS, JACHTSCHOTEL VAN VLEESCHRESTEN. David Wijnkoop (in den Aimsterdamsohen Gemeenteraad): ....Schei nou toch uit ouwe manPraat niet zoo zot, af gedankte proletariër! Joppe Loopuit: Als ik jou inkomen had, zou ik gpen proletariër meer zijn, knabbelear aam de staatsruif!.... Jy hebt- 'n inkomen waar je niks voor doet en je krygt nog pen sioen op de koop toel. Harmen Zuurbier: Ik zal maar 'n pruim pie neme.I „Loop u-at harder, zeek're Jan! Roblnson,

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 12