T Derde Blad. VAN ZATERDAG 28 JANUARI 1922. PLAATSELIJK NIEUWS. De vaart op het Noord-Hollandsch Kanaal. Het garnizoen der Infanterie te Helder. Het honderdjarig bestaan van het Algemeen Weeshuls. r. gloeiend werden gestookt, was het vooral in de nabyheid van het tooneel niet te harden. Het Bestuur met den heer Vliegen in hun midden als feestredenaar, dat aanvankeiyk plechtig had plaatsgenomen aan de deftige groene tafel op het podium, vluchtte-weldra van daar naar de zaal waar het althans min der koud was. Maar de kou heeft aan de fees telijke stemming niet in het minst afbreuk gedaan. Het voor deze feestelijke gelegenheid op gestelde-programma vermeldde allereerst het zingen van de „Internationale" door de zang- vereeniging „Kunst aan het Volk" met mede werking van alle aanwezigen. Daarna trad dezelfde vereeniging (onder leiding van ha ren directeur, den heer C. W. Rusting) op met een tweetal socialistische strydUederen, „De Rood en roepen", woorden van Adama I van Scheltema, muziek van de Nobel, en Schaperis bekende lied „De Wereld aan ons" (muziek van W. Lanfermeyer). Toen betrad de heer Verstegen, afdeelingsvoorzitter, het podium, om zyn openingsrede te houden en den aanwezigen een hartelijk welkom toe te roepen. Vyf-en-twintig jaar terug, aldus spr., had De „Record Reign" De werkzaamhedien tot viotbrenlgen van het op de glooiing van den zeedijk zittende En- gelsche schoenertje „Reoord1 Reign" zijn oin- üelyk%met gunstigen uitslag bekroond. Dag en nacht heeft men gewerkt oan het schip vlot te krygen: elk oogenlbil'k van opkomen den vloed benut. Maar het geluk was niet met de vlelterlieden, die hieraan arbeidden, want de ^oostenwind was oorzaak, dat de waterstaoi- den iniet hoog genoeg opliepen <xm de „Reoord Reign" vlot te kunnen brengen. Gisteren was men zoover gevorderd, dat alleen ihet achter schip nog op den dyk zat, het geheele voor schip lag reeds in het water. Het bleek toen, dat de lekkage nog al meeviel, en men hoopte nu op vloed, om ook dit achterschip van de steenen af te krygen. Het Us. Nu de feUe vorst een dag of wat heeft aan- Wy kunnen dus niet anders dan wat wur men voor eenige meerdere stoffeiyke wel; vaart. En wy willen het andere ook, wil wil len ook genieten van alles wat kunst en wo- tensohap biedt, en dat thans voor enkelingen is. Wy willen werken, maar wy wenschen ook de vruchten van onzen arbeid te zien. Onze taak is het de maatschappij in die rich ting te sturen, opdat onze kinderen op groeien als vrije menschen. A. ,J. Sevenhuysen, architect te (maker van het bekroonde plan). Gisterenmorgen te half tien is een ijsbre- ker van Amsterdam vertrokken, die te onge veer half drie te Alkmaar arriveerde. Het kostte veel moeite, het zware ijs van Purme- rend naar Alkmaar te breken. Nog zwaarder weik geeft het gedeelte van Alkmaar naar hier. Te half zeven hedenmorgen was de ijs breker bij Burgerbrug, steeds gevolgd1 door de van Amsterdam vertrokken boot van de „Esoaia". Te Burgerbrug werd de aldaar in het ijs zittende boot van de „Esoaia" losgemaakt. De beide booten, alsmede de ijsbreker, worden alhier hedenmiddag te 3 uur vea*wacht. De directie van de „Esona" (heeft maatre gelen genomen, om den dagelijkschen dienst zoo mogelijk te hervatten. Morgenochtend vertrekt reeds een (boot naar Amsterdam. (Zie verder de advertentie). De ijsbreker heeft, naar wij vernemen, in etructies, het kanaal verder open be houden. De Telegraaf heeft inzage gekregen van een geheime aanschrijving omtrent de op komst der lichting 1922, zooals die regeld zal worden indien de Eerste Kamer he^ aanhan gige dienstplicht-ontwerp heeft aangenomen, hetgeen zoo goed als vaststaat. Daaruit blijkt ons dat het 21e Regiment In fanterie (thans te Helder en Hoorn) word overgebracht haar Amersfoort. Zoolang de reorganisatie van het legeT nog niét is aangenomen, blijft de Staf van het 21e Reg. Inf. gevestigd te Helder, de mi liciens zullen echter te Amersfoort onder de wapenen komen en aldaar worden geoefem door kader, dat te Amersfoort gedetacheerd zal worden. Hiervoor zal zooveel mogelijk on^huwd personeel worden aangewezen. Aanbesteding. Door het bestuur der Vereenlging „Vak school voor Meisjes voor Helder en Omstre ken" werd Donderdagavond aanbesteed het lood- en zinkwerk, w.c.'s aanleg, sanitaire artikelen en gasleiding voor haar schoolge bouw hoek Javastraat en. Middenweg. Be grooting 10579.Ingekomen waren de volgende biljetten: J. A. Fey, Helder, 9990.G. J. de Jong, id., 10949.Schel lingen, ld., 11760,—, O. J. Westerbaan, id. 12100.—. Verharding weg CaHantsoog, Onze correspondent te CaHantsoog bericht, dat Gedeputeerde Staten dezer provincie een subsidie van f 80000— hebben toegestaan aan de gemeenten Helder en CaHantsoog voor den aanleg van een nieuwen weg onder de duinen van Helder tot CaHantsoog. Wij kunnen hieromtrent nog het volgende mededeelen: Gedeputeerde Staten hebben de ze subsidie, die deel uitmaakt van een be- grootingspost van 200.000.verleend voor werkverschaffing. Het was geens de bedoe ling van Gedeputeerde Staten den aanleg van wegen te subsidieeren, en het is niet dan op sterken aandrang van da sociaal-democra tische fractie, met name den heer Michels, dat men besloot een bedrag uit te trekken voor werkverschaffing. Het hierbedoelde werk de aanleg van een weg naar Cal- lantsoog is begroot op 100.000 waarvoor de provincie 80 subsidie geeft, evenwel onder voorwaarde, dat het Rijk 'en de ge meenten Helder en CaHantsoog voor de rest zorgen. Nu het Algemeen Weeshuis 1 Febr. 100 jaar bestaat, is het misschien goed, om het een en ander over deze stichting mede te deelen. Toen 25 Jan. 1822 regenten en regentessen door het gemeentebestuur van Helder geïn stalleerd werden met de bedoeling, dat z(j 1 Februari in functie zouden treden, bestond reeds een Algemeen Wees- en Armenhuis, genoemd ,Wees- en Armenhuis vau de ge meente Helder en .Huisduinen". In dit Wees huis. zijn van 10 Oct. 1780 tot 1 Febr. 1822 172 kinderen opgenomen geweest, waarvan 60 overgingen naar het Algemeen Weeshuis van de gemeente Helder. 1 Februari werd door regenten en regen tessen uit hun midden gekozen de heer Joh. Starkes tot voorzitter, do heer S. Schoon tot secretaris. Verder waren de heeren H. van Wiin en A. Heiligers regenten en de dames A. Kramer—Kwak, N. Korf—Jongeling en C. J. Koning—Jansen regentessen. Vader en moeder waren de heer G. Adriaan sn mejuf frouw W. Marga Den Hen Februari werd het eerste weesje in het Huis onder het nieuwe bestuur opge nomen. Zoo zijn er vervolgens 850 weezen in het register ingeschreven geweest. Dat het Weeshuis in werkelijkheid een .Algemeen" Weeshuis was, moge blijken uit den volgenden spiat. Ingeschreven in 100 jaar 850 weezen en wel Meisjes. Jongens. den heer Amsterdan J. Borst, plaatselijk architect, en de heeren regenten, Na onderzoek keurden dezen het plan goed. Door het gemeentebestuur werd aan den beer A. J. Sevenhuysen opgedragen plan, bestek en teekeiing te maken voor de som van f200. Deze werden door B. en W. en het bestuur van het Weeshuis goedgekeurd en de bonw kon beginnen. Vermoedelijk is men begin 1851 gaan bou wen, want 8 Juni 1852 werden de Bleatels van het nieuwe Weeshuis door B. en W. aan het Bestuur toegezonden. 2 Juli 1852 was het huls klaar om de kinderen te ontvangen. 13 Juli 1^52 werd door het gemeentebestuur in overleg aaethet bestuur van het Weeshuis bepaald, dat de overgang der weezen naar het nieuwe huis zou plaats hebben op Donderdag 29 Juli 1852, 's avonds 6 uur. Donderdag 29 Juli 1852 had de feestelijke opening van het nieuwe Huis plaats. Het gemeentebestuur werd vertegenwoor digd door den heer A. Boomsma, fungeerend Burgemeester en de raadsleden J. Papinian, K- Metselaar, J. Sevenhuijsen en J. Haremaker, Het weeshui8bestuur door de heeren K. J. Krul. B. Verheij, J. Schoon en E. J. Ver weyden, regenten, en de dames Goedkoop, Blokziel, Senderman en Papinian, regentessen. Met het overgaan naar het nieuwe Weeshuis waren er 92 weezen. De eerste begrooting in het nieuwe huis, werd in ontvangst en uitgaaf geraamd op f9155. Natuurlijk ziju er in den loop der Jaren, talrijke veranderingen en verbeteringen in het huis aangebracht. Vooral onder het bestuur van de heeren C. J. Verhey, A. J. de Jongh, L. de Brutjn, H. Buiskool, Th. C. W. v. Mierlo en anderen en de dames De Ven.Meijers, Baert, Corporaal en anderen. In 't bizonder op hygiënisch ge bied hebben zij mede gewerkt tot verbetering van den toestand. Op het oogenblik, 1 Febr. 1922 zijn er 83 weezen in het register ingeschreven, 16 jongens en 17 meisjes)hiervan zijn 1 in gezinsver pleging. Was b'J het in het gebruik nemen van het nieuwe Huis in 1852 er steeds een toename van weezen, tegenwoordig is dit niet het geval Gereformeerden 311 R.-Katholieken 191 Hervormden 236 Doopsgezinden 83 Lutherschen 35 Chr.-Gereformeerden 21 Oud-Katholieken10 Oud-Gereformeerden 7 Israëlieten 6 (154 89 (119 15 16 7 3 157) 102) 117) 18) 19) 14) 7) 1) 4) De aanvraag voor plaatsing van weezen werd steeds menigvuldiger, zoodat het bestuur in 1847—'48 en '48 steeds by het gemeente bestuur beklag deed, dat het onmogelijk aan alle aanvragen voor plaatsing kon voldoen en aandrong een nieuw .Weeshuis te laten bouwen. December 1849 werden door het bestuur bouwkundigen opgeroepen tot het maken van een plan, bestek en teekening voor een nieuw Weeshuis. Voor het besté plan werd flOO uitgeloofd. Mei 1850 had een bespreking plaats met niet kunnen gebeuren wat thans plaats vindt; dat ondanks de heerschende griep een volle zaal menschen is gekomen om ons zHveren feest te vieren. Is het thans'niet zoo moei- Hjk meer lid te zyn van de s.d.a.p en modern georganiseerd, vyf-en-twintig jaar geleden was het anders. De jongere partygenooten hebben niet de minste notie, van wat het in die dagen beteekende je voor het socialis me te verklaren. De ty<l van oprichting hier ter plaatse was een tyd van vervolgingen van rechts en links._ Pas hadden we in het geheele land de opzienwekkende geschiede nis van het ontslag van de onderwijzers Janzen en Reitsma achter ons. Zy hadden het gewaagd socialist te zyn, en dat was voor den toenmaligen wethouder, wyien den heer P. Groen, voldoende om te zeggen: ik trap ze d'r uit! Dit is evenwel niet gelukt-, niet zoozeer door plaatseiyke invloeden dan wel door het werken van de vakorganisatie der onderwyzers, den Bond van Ned. Onderwij zers, die ook toen al bestond. Voornamelijk deze en het werken in het geheele land zyn de oorzaak geweest, dat Janzen en Reitsma gehandhaafd bleven. JJit die dagen zyn veel Imeer staaltjes van vervolging te vermelden. Vóór de oprichting der s.d.a.p was het een Het le weesje is opgenomen 14 Febr. 1822,1 zoeken en tasten, en toen de party bestond het laatste 5 Januari 1922. Vermoedeiyk zal het Weeshuis niet lang meer voor Weeshuis dienst doen, daar plaDner. ▼oor gezinsverpfcging reeds door het Bestuur van het Weeshuis aan B. en W. zyn gezonden. Mochten deze plannen door den Raad worden goedgekeurd, dan hoopt het Bestuur vaa het Weeshuis dat verscheidene huisgezinnen in de gemeente Helder tegen een behoorlijke ver goeding kindèren zullen willen opnemen. De begrooting was in 1853 f9155. De uitgaaf was in 1920 f24162.76. Als Vader en Moeder fungeeren thans de heer en mej. Plaggemars, aan het hoofd der naaikamer mejuffrouw V. Toor, Suppoost de heer v. Kuik. Het Bestuur bestaat thans uit de volgende dames en heeren: Regenten: H. F. ri-Baaren, L. de Bruyn, Th. C. W. v. Mierlo, L. Wiersma. Regentessenmevr. de wed. P. Oorporaal- Spruit, mevr. de wed. 8. Spruit-Govers, mevr. A. W. Dekker-Klik, mevr. B. Hejjblok-De Graaf. Secretaris-penningmeester de heerS Heijman. 1 Februari zal voor de weezen een feestdag zyn. 's Avonds 8 u. heeft er een feestelijke bijeenkomst plaats, waar de weezen worden getracteerd en de avond verder prettig zal worden doorgebracht. Het gebouw zal van binnen worden versierdzoodat het een feesteiy k aanzien krygt. H. F. v. Baarej, Voorz. Regent Alg. Weeshuis. Hedenmorgen hall negen is dit gelukt: de „Record Reign" raakte vlot, en het wel droe vig afgetakelde'schip hernam het haar van huis uit toekomend element Alleen naby de «machinekamer bleek het eenig water te ma ken, men 'kon dit gemakkelijk met de pompen verwijderen. De sleepboot „Limburg" zal trachten het schip oiaar 's Rijkswerf te ver halen, teneinde aldaar gerepareerd te worden. Wegens het vele ys in de haven zal dit niet zoo geanakkeHjk gaan. fehouden, is daarmede, voor de tweede anaal ezen winter, de yspTet op de grachten en kanalen in .onze stad opgeleefd. Trots de felle kou, reden"op het Heldersche Kanaal reeds veie' jongens en meisjes schaatsen, en> ook wel enkele ouderen. Het y s was hier niet fraai, maar aan de ijspret schaadde dit niet. Ook zagen wy reeds een tentje onet de traditio- neelie versoiaperingen. Een twintigtal werke- 1 oozen zijn van gemeentewege belast met het schoonhouden en onderhouden der banen. Deze lieden zijn aHen van lijnen voorzien om in voorkomende gevallen ,te gebruiken. Dat deze voorzorg niet overbodig is, is van de week gebleken, toen eenige slachtoffers van het ijs uit het water moesten worden gehaald. Ook op de fortgrachten wordt druk gere den Jammer is het, dat .thans weer een sneêuwlaagje het ys bedorven heeft. Zilveren Feest Af deeling Helder der S. D. A. P. paarse. En het tooneel, Seringen, witte seringen en groen, veel' groen. Groen op proen in de hoeken, groen langs de zij wanden Dan: ter rechter- en ter linkerzyde oo het tooneel de vaandels. Het partyvaan- del het vaandel der Zangvereemging. oorts de 'groote groene tafel voor het jubileerend bestuur de bestuursleden met roode bloe metjes in het knoopsgat. Tenslotte de feest stemming. Niettegenstaande de geweldige groote kachels, dis den geheelen avond reod- met een poover aantal leden, had die aller- wege strijd te voeren tegen den Socialisten- bond, en de vrije socialisten. Ook hier was dat zoo. In het oude Tivoli hebben wy onze sprekers moeten beschermen, niet ln de eer ste plaats tegen de rechtschen, maar speciaal tegen de vryzinnigen en de liberalen, die van der Goes en Fortuyn te water wilden loopen als niet enkele burgers en vooral ma trozen dat hadden verhinderd. En dan Staal man! Die was toen in zyn volle kracht, hy werd bestreden door de vrijzinnigen, maar steeds nam zyn aanhang toe. Eenmaal had hy byna den gemeenteraad om. Hy zorgde ervoor, dat de s.d.a.p klein bleef. Wy hadden in de Sluisdykstraat een lokaaltje voor on ze byeenkomsten (tegenwoordig by de Theos. Ver. in gebruik). Staalman noemde dat in zyn Extra Tyding „het nestje". Welnu, iede- een, die in dat „nestje binnenging, kwam met naam en toenaam in Extra Tyding te staan. Staalman hoopte op die manier de be weging den kop in te drukken, doordat de betrokken arbeiders .ontslagen zouden wor den. Onder die omstandigheden moesten wij trachten iets naar buiten te bereiken, wy moesten onzen weg zoeken, en de socialis tisch voelenden werden hopeloos verdeeld. Op een Zondagmorgen in December heb ben toen Reitsma en Alb. Kroes, twee on derwyzers, de afdeding. opgericht In een boetje in de Jonkerstraat, een soort stal, met 6 leden achter zich. In dezen tyd, nu de s.d.a.p. een grooten staat van dienst achter zich heeft, en de arbeiders meer en meer het bewustzyn hebben gekregen te behooren tot de groote gemeenschap der menschen, nu meer en meer in hen is gekomen de drang een zoo goed mogeiyk bestaan te veroveren, is die afdeeling van 6 leden tot een belang- ryke hoogte opgevoerd. Zeer zeker heerscht ook thans nog verdeeldheid in het socialis me, maar die verdeeldheid is meer bewust dan ih die dagen van vroeger. Op het oogen blik is ons pad vrijwel geplaveid. In die dagen was het oppassen om lid te worden van de party. Wy konden het, trots al ons werken, niet verder brengen dan 6, 7, 8 leden- Tawerwonderen was dit niet; zoo als reeds gezegd, was Extra Tyding onze grootste vyand, en de aanhang van Staalman bestond voor een groot deel uit menschen, die by ons hoorden. Zyn kracht was de zaak van het socialisme te verdoezelen en een persoonïyke Hetze te ontketenen tegen de leiders. Janzen en Reitsma werden Wty ge rehabiliteerd, maar jarenlang voerde Staal man in zyn blaadje een Hetze tegen hen. Wy waagden het niettemin een candldaat te stellen en kozen Hugenholtz. Maar wat een moeite het kostte om zelfs de handtee- keningen daarvoor te krygen. Want Staal man publiceerde die namen ln zyn blaadje. Tot omstreeks 1907 bleef de toestand statio nair; wy hadden toen 12 leden. Daarna ls de groei begonnen. Wat spr. betreft, elke week stond hy in Extra Tyding, finaal uitgekleed. Spr. trok het zich toen wel eens aan, totdat op zekeren keer ds. de Koe tegen hem zelde: je bent mal, kerel, je moet je die dingen niet aantrekken. Langzamerhand zakte deze Hetze wat af en we kregen steun van buiten van menschen, die geen socialist waren, doch de strijd wij*- van Staalman luguber vonden. Op vermakeiyke wyze deelt de heer Verste gen staaltjes mede van de dikwyis geestige wijze waarop Staalman hem en de zynen be- lachelyk maakte. Zy hadden in die dagen nog een vaandel ook; het was heel primi tief, maar deed op vergaderingen dienst. Staalman schreef dan in zyn blad: de roode zakdoek van den secretaris werd ontplooid, waarby een traan werd weggepinkt. Na 1908 is de afdeeling gegroeid, en de grootste aanwas kwam van den Rooden Dins dag, toen wy een extra-trein lieten loopen en vele geestverwanten zagen met welke ontzagiyke geestdrift in den Haag gedemon streerd werd .Onze afdeeling heeft hier orga nisatie gebracht (matrozenbond, losse werk lieden van „Ons Belang", bouwvakarbeiders, enz.). Op het oogenblik hebben wy een afdee ling met een groote 200 leden en over de 500 lezers van „Het Volk". Deze groei is dus van beteekenis. De herdenking van ons 25-jarig bestaan bedoelt een hechtere band te knoopen tus- schen geestverwanten en allen die bij elkan der hooren. Wy allen hebben een eensgezind iazieht omtrent ees betw» maatschappij, waar het niet langer noodig zal zijn, dat menschen, omdat ze anders werkeloos zou den zyn, aan het geestdoodende werk. wor den gezet een oud lort- stuk te kloppen, maar waarin ze nuttigen arbeid kunnen prestee- ren. Deze avond moet er een van propagan da zyn, wy moeten straks gesterkt naar huis gaan, met de overtuiging, dat geen mensche- lijke krachten mogen teloor gaan, maar dat alle in dienst moeten worden gesteld van den opbouw der maatschappeiyke puinhoo- pen. Ieder, die dit wil, kan slechts één daad doen: lid worden onzer party. Als dit door allen aldus begrepen wordt, en wy vieren ons 60 jarig jubileum, dan zal de wereld een ander aanzien hadden dan thans! Na deze openingsrede, die met geestdrif tig auplaus begroet werd, en nadat de zang- vereeniging ^nogmaals een drietal van die prachtig-geestdriftige liederen gezongen had, die het monopolie zijn der socialisten (Strydmarsch der Arbeiders, Zegepraal, Ontwaking), werd het woord gegeven aan den partijvoorzitter, den heer W. H. Vliegen, wethouder van Amsterdam, tot het uitspre ken der feestrede. Met genoegen heeft spr. aan de uitnoodi- ging te komen spreken voldaan. Er zullen wel meerdere feesten van dezen aard komen, want de soc. dem. arbeidersparty bestaat thans ongeveer 27 jaar. De socialistische be weging is evenwel veel ouder, en dat de s.d.a.p 27 jaar bestaat, is eigenlyk maar toe val. De oprichting kwam voort uit de scheu ring in de oude beweging welke evenwel toen reeds een deel van den zwaren ploeg arbeid had verricht. De eerste teekenen eener socialistische beweging vertoonden zich omstreeks 40 jaar terug in Nederland. Tusschen de arbeiders van toen en nu was een hemelsbreed ver schil. Veertig jaar geleden waren de arbei ders weinig minder dan slaven, het waren minderwaardige menschen, aiet in de eerste plaats wegens hun gebrek aan ontwikkeling, maar vooral door hun slaafschen geest. Geen vonkje van verzet voelde de arbeider in zich zyn harde lot werd met gelatenheid gedragen, hïj werkte lang en zwaar voor een loon, dat hem alleen in staat stelde het leven te rek ken, met als eenige ontspanning de jenever- flesch en kroeg. Er waren natuuriyk uitzon deringen, maar de groote massa was als hierbbven geschetst. Van achting by de bour gpoisie was geen sprake. Spr. deelt daarvan treffende staaltjes mede. In de 80-er jaren ontbond het eerste ver zet, zich uitend in wilde stakingen te Am sterdam, Enschedé, Almelo en elders. Dit ver zet verontrustte de bourgeoisie, en zoo werd door minister Goeman Borgesius een enquê te ingesteld naar de heerschende toestan den. Uit de officieele rapporten daarvan deelt spr. treffende staaltjes mede van de toen heerschende toestanden; de enquête had al leen betrekking op kinderarbeid en nacht arbeid, en het bleek, dat byvoorbeeld op de drukkery van de firma Holdert door jon gens arbeid werd verricht van 50 tot 93 uur per week. En de firma haalde dit nog aan om te betoogen dat het niet zoo erg was! Soms bleven ze ook wel den ganschen nacht door werken met tweemaal een half uur schaft tijd en twee uur rust. Zy leefden dan op brood. Ook van de firma Regout deelt spr. Staaltjes mede. In het kleinbedrijf was het nog erger. De onwetendheid van de arbeiders was groot, en er was geen sprake van dat in deze mas sa's verzet werd gebracht en inzicht in het groote onrecht, dat hen werd aangedaan. En toen de propaganda begon, kon die uit den aard der zaak niet anders zijn dan ruwe pro paganda, kon zy niet anders dan fel de te genstellingen belichtèn. Daardoor groeide langzamerhand het verzet, en toen hen ein delijk de schellen van de oogen vielen, was de verbittering groot. Wat men ook van die oude leiders moge zeggen, dat ze tekort zyn geschoten in het vormen van een party enz., wy dienen te erkennen, dat door hun arbeid wy thans de vruchten plukken daarvan, en dat zy het zyn geweest, die de vaan hoog gehouden hebben. Daarom past ons een dankbare hul de aan hun nagedachtenis! Wy werden sterker, vooral in de groote stedèn drongen de ideeën door. Maar ook de bestrijding werd feller. Wat Verstegen vertelde van Staalman was geen uitzonde ring: in andere plaatsen hadden wy ook on ze 8taa!mannen. Wie denkt hier niet aan de z.g. oranjefuries? Toen koning Willem III ln 1887 70 jaar werd, had men een maanden lage Hetze in de pers tegen ons gevoerd. Domela Nieuwenhuis was kort geleden tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld, en men had zoo het idee, dat de socialistische beweging gevaardjk begon te worden. Den 19en Februari, 's konings verjaardag, werd met géld gesmeten ln de kroegen en het lompenproletariaat tegen ons opgestookt. Geen socialist Was ln die dagen veilig; spr. woonde toen in den Haag en moest met een dikken stok onder zyn jas* verborgen de deur uitgaan. Men kon nog beter een rood strikje ophebben dan heelemaal niets, omdat de dronken kerels het verschil tusschen rood en oranje zoo gauw niet zagen. Van het optreden uit die dagen, ook van de po litie, deelt spr. staaltjes mede. Met moeite hebben wy onzen weg ge baand. Toen wy eenige macht kregen, be gon het anarchisme ons te overwoekeren, en het een na het ander, dat bereikt was, werd overboord geworpen. Eerst de coöpe raties, toen werd besloten niet aan verkie zingen te doen (notabene: niet één arbeider had nog kiesrecht!) en allerlei excessen ont stonden. Men wilde met geweld de bour geoisie te lijf en zag niet in, dat in geweld de bourgeoisie steeds de sterkste was met baar kanonnen en soldaten, en dat men dus steeds zou moeten verliezen. De nieuwe party der sociaal democraten werd in 1894 gesticht op den solieden grondslag van organisatie en algemeen kiesrecht. Die Hjn is systematisch en be wust volgehouden en het resultaat is eene arbeidersbeweging waarvoor de bourgeoisie thans respect heeft. Nog in 1894 yerwierp de Tweede Kamer de kieswet Tak, een paar jaar later aanvaardden wy de kieswet van Houten, die veel minder goed was evenwel, maar die ons een stuk vooruit gebracht heeft. De socialistische geest is langzamer hand in de arbeidersklassen doorgedron gen, en heeft, ook buiten de rijen van het socialisme de arbeiders georganiseerd. Wan neer men tegenwoordig in de r.k. vakbewe ging klanken hoort, die wijzen, dat ook daar een klassenstrijd gestreden wordt, dan is dat de doorwerking van den socialistischen geest. Die eerste regeeringsenquête van Goeman Borgesius was nog maar alleen voor de kin derzo, «fen de velw&seea arbeiden daekt teem niemand. Thans hebben we in byna alle Europeesche landen den 8-urendag, waar voor wy twintig jaar gestreden hebben. Be seffen de jonge arbeiders eigenlyk wel, wat zy daarmee verkregen hebben? Laat ze eens denken aan die honderdduizenden verkom merde kinderen uit die dagen. Er wordt wel eens gemopperd, dat we nog zoo ver van het socialisme af zyn. Maar laten we dan eens kijken naar wat bereikt is. Hoeveel gruwe- ïyke misstanden zyn niet opgeruimd, hóe ontzaggelijk veel is niet bereikt. Het komt er nu op aan 'dit alles, dat wij bereikt hebben te gebruiken om ons voor te bereiden op de socialistische toekomst. Het gaat ons net els iemand, die een zeer lange weg heeft afgelegd. Moeizaam en zwaar is de tocht, maar af en toe vindt hy iets waar aan hy zich verkwikken kan, een bloem hier, een sappige vrucht ginds, een dronk frisch water eldera En.iedere stap brengt hem nader tot zyn doel. En wat ons betreft, wat is onze weg een stuk korter geworden, en wat hebben we tal van punten gevonden, waaraan wy ons kunnen vasthouden! De ad.a.p heeft de arbeidersbeweging een fundament onder de voeten gegeven. Zooals Verstegen al opmerkte, doorleven we een el lendige tyd. Er was een ontwikkeling aan den gang, die ons hoopvol stemde, de we reld was bezig rijp te worden, de verbeterde techniek, verbeterde productiemiddelen wa ren in staat veel meer uit den grond te ha len dan wy dachten, dat er in was. Welis waar werd de rijkdom opeestaneld in de brandkasten der bourgeoisie in plaats dat zy verdeeld werd over allen, maar daarentegen groeide meer en meer het besef, dat de ar beidersklasse voor zichzelf zou kunnen gaan zorgen. De oorlog heeft dit alles verbroken, we staan aan't begin van den opbouw eener nieuwe wereld. Gaan we nu weer een maat- schappy opbouwen op den voet van het kapi talisme, zoodat we over eenigen tyd weder voor een crisis komen als van den wereld oorlog? Of zullen wy zorgen, dat die op bouw in socialistische richting plaats vindt? Als de arbeidersklasse by het einde van den oorlog, één was geweest, had zy direct de nieuwe maatschappij kunnen opbouwen. Maar helaas, op het beslissende oogenblik is zy uiteen gevallen in bolsjewisme, anar chisme en sociaal-democratie. Zy was op dat oogenblik nog niet rijp voor het socialisme. Inderdaad, do eenheid komt niet plotseling, het is een plant, die zorgvuldig gekweekt en verzorgd moet worden, en wy hebben tot laak in de arbeidersklasse het besef dier eenheid te brengen. Intusschen, -- do arbeiders van 40 jaar geleden zyn niet dezelfde van nu. Er rit meer bewustheid in. en we dienen meer nog dan tot nu toe fchouder aan schouder lo staan in één massa's wilsuiting. De groji van de afdeeling van 9 leden tot 250 geeft ook het beeld veer van de beweging over->l Het socialisme komt, het komt onvermy- delyk. In deze dagen is bewezen, dat de ar beidersklasse binnen het raam van het kapi talisme getoond heeft haar toestand te kun nen verbeteren.-Maar tevens zyn we tot de ervaring gekomen welke nauwe grenzen dat zelfde kapitalisme stelt aan-het bereikbare. De verkregen loonen kunnen ternauwernood en soms niet eens worden gehandhaafd, wer keloosheid heerscht overal, het kapitalisme, niet ingericht op de voorziening in "maat schappeiyke behoeften, maar alleen op eigen winstbejag, is machteloos om het productie proces in gang te zetten. Het kapitalisme heeft daarmede bewezen, dat het steeds weer de maatschappy in de ellende zal storten, als het biyft heerschen. Het was Inmiddels al vrij laat geworden, toen een 25-tal musici, dio zich daarvoor wel willend beschikbaar hadden gesteld, de aan wezigen kwam vergasten op eenige nummers voor Bymphonieorkest. Het was beschaafde muziek, waarbij do meer ernstige nummers worden afgewisseld met geestige en vroo- lijke. En daarna was het glanspunt van den avond aangebroken n' en déplaise 's hee ren Vllegens rede n.L Punt 7 van het programma: Gelegenheid voor diverse organisaties om de Jubilaresso te oomplimenteeren. Toen het scherm weder opging, zat het be stuur van de afdeeling aan de groene tafel, en de heer Verstegen deed modedeeiing van Ingekomen telegrammen en brieven. De ge- westeiyke federatie te Alkmaar zond een uit voerig telegram met gelukwenschen, de afd. Helder van den Typografenbond een schrif- tciyke felicitatie. Eveneens was er van een lid, den heer de Beer, door ongesteldheid ver hinderd persoonlijk lo feestvergadoring by te wonen, oen orief met gelukwenschen. Daarna werden verschillende bloemstukken aangedragen; van don Bond voor Minder Marine-Personeel, van Kunst aan het Volk, daarna een geweldig groote en zwaro mand van den Helderschen Bestuurdersbond. Voor dezen laatsten trad de heer de Zee naar voren om in een toespraak te wyzen op het feit, dat het feest der s.d.a.p t erve na een feest ls voor de geheele Heldersche Ar beidersbeweging. Spr. wyst op de groote ver dienste van den heer Verstegen aan wien het ln hoofdzaak te danken ls, dat de H.B.B. thans 1200 leden telt. Daarvoor wenscht spr. hem persoonlyk te huldigen. De moderne vakbeweging heeft de s.d.a.p steeds als ge trouw kameraad naast zich gehad. De heer Borkert treedt als woordvoerder op van een Comité uit de leden om den afd. voorzitter een persoonlyk blyk van waardee ring te geven. Spr. biedt den heer Verste gen een klok aan. De heer Verstegen, ten zeerste getroffen door deze sympathie dankt met ontroerde stem voor de hulde aan de afdeeling en aan hem persoonlyk gebracht. Ook ten zynen huize ontving spr. felicitaties, en wel het meest heeft hem deze getroffen van het per soneel der gasfabriek. Die schreven: wy fe- liciteeren onszelven, dat gy heden 25 jaar voorzitter der afdeeling zyt. Persoonïyke eerzucht heeft spr. nimmer gekend; de heili ge zaak ging by hem steeds vóór alles, zelfs voor vrouw en kinderen. Maar toch treffen zulke bewyzen van sympathie, en de beste wensch, dien spr. de partygenooten kan ge ven, is deze, dat zy allen van dezelfde ge dachten bezield mogen worden als die welke spr. van het eerste oogenblik van zyn optre den in de party had. Tenslotte dankt spr. aüea die me»9ewwk* kekke* 4e

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 9