E T Tweede Blad. 53reaüsme VAN DONDERDAG 2 FEBRUARI 1922. n Rott. Courant: „Een stuk van brutale openhartigheid met een paar voortreffelijke soeelrollen. Reeds de inzet van Greta Lobos KTas uitstekend.Als gelegenheid om Kp en hartstochtelijk spel te geven, is de keus van dit stuk zeker gelukkig te noemen Het succes bij het publiek was dan ook zeer Gemeenteraad van Helder. PEillBEDDH NIEUWB. Te Delft slaagde voor candidaat electr. techn. ingenieur de heer J. Kippermaiij alhier. Het Ziekenhuis. Nagenoeg het halve verplegend personeel van het Ziekenhuis is ongesteld. Dientenge volge heeft de directeur zich genoodzaakt gezien bijna alle patiënten naar hunne wo ningen! te doen vervoeren; slechts ernstige patiënten worden nog verpleegd. Vereenlglng van NederL Huisvrouwen. In de zaal van Casino, die inet bloemen en schemerlampjes op de met een vroolijk kleedje bedekte tafeltjes gezellig was ge maakt, ontving de welbekende firma van Nelle, namens de afdeeling Helder der Ned. Huisvrouwen Vereeniging, Maandagavond hare genoodigdeH, ter bijwoning van hare theefilm. Na een korte uiteenzetting over de bakermat en andere wetenswaardigheden der thee, wees de vertegenwoordiger op het voordeel van gebroken thee, een specialiteit der firma van Nelle, waarvan een smakelijk kopje geserveerd weid. Op de film werd heel duidelijk gedemonstreerd de verschil lende werkzaamheden op de plantage, als plukken), wegen, verzendenl Daarna kwamen de verschillende bewerkingen, die de thee op de fabriek ondergaat aan de beurt en eixir delijk het afwegen, verpakken en verzenden naar de verschillende afnemers. Heel inte ressant was het dit alles op de duidelijke film te volgen Na een korte pauze, waarin de aanwezi gen weder van een kopje theei genoten, werd door van Nelle's vertegenwoordiger nog ge wezen op hare verpakte koffie. Waar de Huisvrouwenvereeniging steeds ijvert voor het verpakt verkoopen der verschillende le vens- em genotmiddelen, wees de firma er op, dat dit bij haar fabrikaat reeds jaren in praktijk werd gebracht. Nadat de voorzit ter der Huisvrouwenvereeniging de firma van Nelle hartelijk dank had gezegd voor hare moeite en bereidwilligheid gaven zich nog 14 der aanwezige dames ais nieuw lid der Vereeniging op. Werklledenvereenlging O. 8. W. Zooals wij reeds in ons vorig nummer mededeelden viert de Werkliedenvereeni ging O. S. W. dezer dagen haar vijftig-Jarig bestaan. J.l. Maandag waren het bestuur eni ver schillende oommissiën in het gebouw der Vereeniging bijeengekomen, waar het gou den feest officieel werd herdacht. Talrijke bloemstukkon werden daarbij de vereeni ging en den voorzitter, den heer do Kok, die juist 25 jaar lid der vereen|iging was, aangeboden door particulieren, oommJasiën.' vereenigingen, alsmede door talrijke gros siers, zoowel van 'hier als elders. De beken de firma De Erven de Wed. J. van Nelle te Botterdam- had gemeend bij dit feest het nuttige met het aangename te moeten ver eenigen en bood bestuur en) leden' een film- vertooning aan betrekking hebbende op hare branche n.1. thee en koffie. Zulks werd dan ook door het Bestuur dankbaar aanvaard en Dinsdagavond hadden wij het genoegen deze filmvertooning bij te wonen in het Ohr. Militair Tehuis aan den Kanaalweg. Het bestuur van O. 8. W. had geineend ook de kinderen) van de leden van het Gou den feest te doen genieten en had in over leg met het bestuur van bovengenoemd Mi litair Tehuis gezorgd voor een serie kinder films, welke des middags aldaar werden ver toond en natuurlijk zeer in den smaak vielen terwijl daarbij de noodige versnaperingen niet ontbrakem. Dinsdagavond reeds voor acht uur was de bovenzaal van het Tehuis reeds geheel met belangstellenden gevuld. Alvorens met de filmvertooning aan te vangen, opende de voorzitter van O. 8. W. deze bijzondere bij eenkomst met een woord van welkom. Het doet spr. genoegen, dat er zooveel dames aanwezig zijn om van de filmvertooning te genieten en tevens te leeren in belang van hun huisgezin. Spr. herinnert verder aan het gouden feest der vereeniging, er aan toe voegende «dat zij bij veel Uef nok veel leed heeft gekend. Maar thans is O. 8. W. krach tig, waarom er dan ook reden is om feest te vieren. Na allen een) genoeglijken avond te hebben toegewenscht geeft spr. het woord aan den heer IJ. Althuis, vertegenwoordiger van de firma van Nelle, der afdeeling recla me voor Amsterdam en Noord-Holland. De heer Althqjs begint zijn reclame-rede met de vereeniging O. 8. W. te feliciteeron met haar gouden feest, er de hoop bij uit sprekende dat zij nog tal van jaren moge blijven) bestaan en steeds in groei en bloei moge toenemen. Het programma van de fiimvertoonmg bracht de volgende nummers: Parijs en zijne bezienswaardigheden, eene gekleurde opna me van Parijs en omgeving; De thee (van de plantage naar bet pakje, le deel cultuur). De heer Althuis behandelt hierbij uitvoerig en duidelijk de verschillende bewerkingen van de thee, zooals het verflenzen', het rollen, het fermenteereni, drogen, sorteeren en afpak ken, waaruit dus blijkt dat thee een fabri- kflüt» •is. [De film gaf ons duidelijke en scherpe beelden te zien. Bij het tweede deel van de theefilm zagen wij de aankomst enj verwerking in de fa briek, waarbij door spr. aangetoond werd, dat gebroken thee ook een fabrlcaat is. Men tracht het nog al eens voor te stellen) alsof gebroken thee iets minderwaardigs is. Dit is echter onwaar. Stoffige thee, het woord zegt het reeds, is stof. Het is de minder waardige soort. De firma van Nelle heeft steeds tegen theelichtjes geageerd en) heeft de theemuts aanbevolen. Spiritus en petro leum in de theelichtjes zijn geheel uit den booze, maar als de lichtjes toch niet willen verdwijnen), dan wordt waxine aanbevolen, Natuurlijk blijft het bezwaar, dat felle ver hitting op één punt door de vlam, nadee- lig werkt en dat temeer wanneer de bladen op den bodem van de pot blijven liggen uit te stoven. Door tijdige verwijdering der Jladeren is dat te voorkomen. Maar dan moet men ook gebroken thee gebruiken, want bladthee zou in korten tijd niet goed uittrekken. Gebroken thee beeft twee groote voord eelen n.L een kwaliteitsvoordeel en een economisch voordeel. Het kwaliteitsvoordeel bestaat hierin dat gebroken thee geuriger is d»u bladthee en het economisch voordeel is, dat gebroken thee veel zuiniger is in gebruik dan grove of hladthee. Hierna werd er pauze gehouden en werd er heerlijke thee door de dames rondgediend. De heer G. J. Eiiders, penningmeester der vereeniging bracht hulde aan den voorzit ter voor alles wat deze in de afgeloopen 25 aren in het belang van 0.8. W. gedaan had, Na de pauze kregen wij het 8e gedeelte van de film zien n.1. de verpakking en ver zending. Alvorens hiertoe over te gaan, nam de heer Althuis nogmaals het woord om te spreken over koffie, n.L verpakte koffie. De koffie, zeide spr., is als verbruiksarti- lel en dan bovenal als genotmiddel een voornaam product, wat vooral ons uit den distributietijd maar al te goed bekend is Koffie is een artikel van vertrouwen. Wel nu, de firma van Nelle levert dat vertrou- wensbewijs door baar koffie verpakt in den handel te brengen. Voorheen werd koffie altijd los geleverd en nog kan men bij sommige winkeliers zien, hoe dit zoo teere artikel naast olie- en vetwaren, waschartikelen en dergelijke mis handeld wordt Verder deed zich ook altijd het bezwaar voor, dat de bereiding, d.w.z het branden en vooral het meieeren, niet vakkundig geschiedde. Jan Ligthart, de bekende paedagoog, ver telt in zijn „Jeugdherinneringen" van een primitief koffiebranderijtje bij den winke lier en dat is waarlijk nog niet zoo lang ge leden. Verder verhaalt spr. nog, dat Ligt- harts vader, die kruidenier was te Amster dam en op de Egelantiersgraoht woonde, de koffie op straat, aan den) waterkant bruid- do, terwijl eeni vuur werd gestookt met eiken krullen en talhoutjes. De koffie, verpakt wordt geleverd in ver schillende kwaliteiten, maar alle soorten worden door de firma van Nelle's naam ge dekt Resnmeerende: Koopt alleen van Nelle's pakjes koffie. De verpakking ls waarborg voor hygiëne,, waarborg voor prijs» daar bet merk de waarde aangeeft en waarborg voor [kwaliteit omdat )de firma van Nelle haar naam er aan geeft. Na beëindiging van deze rede kregen we nog een oor-komische film te zien, die de lachspieren danig in beweging wist te bron gen. Vermelden we nog dat het mooie filim apparaat het eigendom der firma van Nelle is en door eigen personeel bediend wordt. Het was een mooie reclame-avond. van een lieve sentimentaliteit die precies overeenkomt met het waarachtige leven" .Al de sterke kwaliteiten van mevr. Lobo's spel komen fel naar voren.Haar spel voortreffelijk gesteund door dat van v. Kerckhoven, was zoo geweldig, dat het publiek minutenlang na afloop bleef applau- disseereniu Ons verslag over bet gouden jubileum van onze alom bekende Vereeniging „O. S. W zooi onvolmaakt zijn, indien wij de verlichting van het gebouw in de Koningstraat niet ter sprake brachten. De gevelverfLichting is in één woord schitterend. tDe heer Heitmeder heeft eer van zijn werk. Wanneer ornien na gaat, dat genoemde heer met zijne monteurs in de tfeste koude, welke wij! dezecr dagen door' 'maakten, de leidingen voor de vele gloei' lampjes (moest aanleggen, zoodat helt bijna een opgegeven werk was, dan moet bij dezen aanleg geconstateerd wórden, dat bier een reuzenwerk is verricht. De raamverlichtlng miaakt een prachtig effect en een bijzonderheid mag wel1 genoemd ivorderi de vlaggestokveriichting; dit is zeker hier een unicum. Men moet dan ook de in stallatie, door den heer Heitmeier voor elkaar gebracht, in alle opzichten bewonderen. De verlichting is verdeeld in drei afdee- lingen, te weten: Verlichting van den gevel van het ge bouw door pi. m. 750 gloeilampjes van 5 N.K, in z.g. prikkabel. Deze verlichting, wélke verdeeld is over de drie phasen van het net, wordt ooor tnid del van drie waterweerstanden verduisterd tot geheel uit, in een zeer fljn verdeeld tempo De totale verduistering duurt ongeveer 20 seconden. b. Een transparant, hetwelk achtereen volgens rood, geel en (groen verlicht wordt in regelmatig tempo. c. Verlichting van den vlaggestok, voor stellende een vuurpijl. De vlaggestok is voorzien van 24 lampen, welke achtereenvolgens elk afzonderlijk me chanisch worden "ntstoken, echter zoodanig, dat hQjjven branden nos. 1, 2, 8, 4. Gaat 5 aan, dan gaat 1 uit, gaat 6 aan, dan gaat 2 uit, en zoo vervolgens. Hierdoor schijnt het of een vurige slang langs den stok kruipt. Wanneer het laatste lampje rilt is, ont brandt de vuurpijl in den vorm van een lamp van 2000 NK, die rood gekleurd is en gaat gloeien. Het geheel eindigt in een regen van lila-gekleurde vonken (lampen). Deze laatste verlichting werkt op een sóhakelwals. Alle apparaten worden aangedreven door een hoofddrijfas, welke weder door een P.K. eiectro-motor wordt gedreven. Rest ons nog te vermelden, dat het muzi kale gedeelte van de avonden geheel toever trouwd was aan Mej. De Kok, dochter van den Voorzitter der Vereeniging „O. 8. W.", dei haar lang niet gemakkelijke en belange- looze taak op buitengewoon verdienstelijke wijze vervulde. H. O. R A. In aansluiting op het bericht inzake de liefdadigheidsuitvoering op 15 Februari ten behoeve van H. O. R. A., zij nog medege deeld dat de hoeren Joh. Pala, vioolsolist en Arie v d. Weg, pianist, eveneens hunne be- langloóze medewerking voor dien avond heb ben toegezegd. „Vlam." Wij laten hier nog eenlge persuittreksels over het Zondagavond op te voeren toomeel- Suk van Hans Müller, dat het gezelschap Comoedia" zal opvoeren, volgen: Tolecrraaf' „Vlam is een sterk speel- Vergadering van Dinsdag 31 Januari 1022. Afwezig met kennisgeving de heeren Schoeffelen- berger en Baak. Aan de orde is: Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verkoopen van grond aan Gebrs. Meijer. Goedgekeurd. Behandeling gemeentebegrooting 192a met bijlagen. Algemeens beschouwingen. Hiervoor ls ingekomen een motie van orde van den heer Van Breda ter rantsoeneering van den spreektijd voor de algemeene beschouwingen. De heer Zondervan zegt, dat in de vergadering van 20 Januari der verschillende fracties deze zaak besproken is. Men kon evenwel tot geene overeen stemming komen. Men wilde het vrije woord niet beperken. Ten slotte heeft onze fractie zich veree- nigd om in eerste instantie slechts eenmaal het woord te voeren en daarvoor één persoon aan te wijzen. Onzerzijds zal dus zooveel mogelijk aan beperking der algemeene beschouwingen worden meegewerkt. Den heer Van Breda doet het genoegen, dat de heer Zondervan thans een andere houding in neemt dan op de bedoelde fractievergadering. Ook van spr.'s partij zal slechts één lid het woord voeren. De heer Staalman is onaangenaam getroffen door het feit, dat de heer Van Breda niet wenscht in te aan op her royale voorstel van den Raad. Het door en heer Van Breda aan de raadsleden gezonden voorstel tot rantsoeneering van den spreektijd is zonder steekhoudende argumenten. Men kan het evenwel niet zonder meer laten passeeren. Het deed spr. aangenaam aan, dat deze zaak reeds door de partijvoorzitters is besproken, al kwam men niet tot eenig resultaat. De heer Van Breda had met den heer Zondervan mee moeten gaanin plaats daarvan handhaaft hij zijn voorstel, waarvan het gevolg is een eindeloos debat; terwijl men juist het debat be korten wil. Slechts eenmaal in het jaar hebben wij elegenheid ons eens tegen elkander ulttespreken 5ie gelegenheid willen wij dan ook benutten. Bedoelt de heer Van Breda, dat het gemeentegeld door al die vergaderingen wordt opgefultd? De heer Van Breda: Wie zegt dat? De heer Staalman: Als we lang over deze kwestie spreken zullen, is dat de schuld van den heer Van Breda. Wij kunnen zoo lang spreken als we willen; wie ons niet hooren wil, ga naar de koffiekamer. Spr. is desnoods bereid alle aan de begrooting ge- wijdde vergaderingen als één enkele te beschouwen, zoodat daarvoor eenmaal presentiegeld wordt uit gekeerd. De Voorzitter meende, dat de beer Van Breda het juist met den heer Zondervan eens was. (Hilariteit), De heer Staalman: De heer Van Breda had zijn voorstel moeten intrekken. Nergens wordt de spree! tijd geregeld, zelfs niet in den Amsterdamschen Raad, De heer Van Breda heeft gezegd, dat, indien het voorstel-Zondervan wordt aangenomen, daarmee bereikt is hetgeen spr. wenscht. Overigens wil spr. zijn voorstel wel Inttekken, als hij den heer Staalman daarmee een genoegen doet Het voorstel-Zondervan wordt vervolgens aange. nomen. Het woord is allereerst aan den heer G r u n w a 1 d De heer Grunwald: Mijnheer de Voorzitterl Hoewel het voorstel van den heer Van Breda, om den tijd voor algemeene beschouwingen, te beper ken niet de algemeene goedkeuring kon wegdragen wensch ik mij toch zooveel mogelijk daaraan te houden en te trachten mede te werken, om de be grooting In den kortst mogelijken tijd te doen be handelen. Op den voorgrond acht ik mij verplicht mede te deelen, dat, alhoewel ik geheel voor mij zelf spreek, ik mij beschouw als de vertegenwoordiger der kies- vereeniging, welke mij naar den Raad heeft afge vaardigd en meen ik namens deze te mogen spreken. Het voorwoord bij de begrooting van 1922, waarin B. en W. o. m. de gaspolitiek bespreken, geeft mij aanleiding tot de opmerking, dat ik bereid ben mede te werken, de gasprijs zóódanig te stellen, als de billijkheid medebrengt, doch dat ik niet bereid ben in normalen tijd abnormale dingen te doen. Straks xal ik zeggen op welke wijze m. i. de gas politiek gevoerd zou moeten worden. In geen geval gaat het aan, om van de beschikbare middelen, die bestemd zijn om uitbreiding en vernieuwing te be talen, te gebruiken om een abnormale prijsbasis daar te stellen. M. d. V. Ik wensch ter bekorting niet in her innering te brengen de discussies over de belasting verordeningen, in het afgeloopen jaar gehouden, waardoor onze gemeente, méér dan voorneen over het geheele land bekend ls geworden, een bekend heid, die ik in dit geval niet acht in het belang van onze plaats te zijn. Doordat de belastingverordening nog niet ter goedkeuring door Ged. Staten aan de Kroon is voorgedragen, verkeeren wij in de bijzondere om standigheid, dat wij bezig zijn met de begrooting 1922, zonder dat die van 1921 is goedgekeurd. M. d. V. Ik vraag mij af, of B. en W. niet tot het inzicht zijn gekomen na al dat gehaspel over de belastingverordening, dat het noodzakelijk ls, gevolg te geven aan den eisch van Ged. Staten in schrijven van 14 Dec. 1.1. vermeld, waarin mede gedeeld wordt: „dat Ged. Staten geen bezwaar tullen maken „enz. mits vaststaat, dat voor het doen sluiten „van de begrooting voor 1922, de opbrengst „van deze belasting over het belastingjaar 1922/23 „op niet meer dan f 1.000.000 zal behoeven te „worden geraamd en er naar Uw oordeel ge- „gronde reden bestaat, om aan te nemen, dat „dat bedrag ook in de naaste toekomst niet „hoog zal behoeven te worden opgevoerd." M. d. V. Ik versta dit zoo, dat Ged. Staten er op rekenen, dat behalve de bestaande bijbelastin gen, welke voor dit jaar bedragen volgens de be grooting f 85.000.geen andere belastingen ge heven worden dan de f 1.000.000.geraamde hoofd, omslag. Uit de ingediende begrooting blijkt m. 1. niet, dat B. en W. tot dat inzicht zijn geko men en wordt voorgesteld, nu wij niet meer mogen heffen dan f 1.000.000.dan nog maar weer f 60.000.— bij belasting. M. d. V. M. i. voeren B. en W. een ongezonde finantieele politiek door de begrooting samen te stellen, zooals deze is voorgesteld en vrees ik wan neer de Raad B. en W. hierin volgt, ook deze be grooting niet de goedkeuring van Ged. Staten zal verkrijgen. Het komt mij voor, dat het niet wen- schelijk is, zelfs de kans te loopen, dat wij met deze begrooting opnieuw in conflict komen met Ged. Staten waardoor het crediet van onze gemeente zeer zeker nóg meer zal worden benadeeld. M. d. V. Ik zou willen vragen, of B. en W. de meening onderschrijven van het lid, die op blz. 12 van het alg. rapport de meening verkondigt, dat de straatbelasting met sympathie zou worden be groet, omdat thans een zeer groot aantal gebouwen en kapitaalkrachtige bewoners buiten allerlei bij dragen in de alg. kostenlast, dan terdege aange sproken zouden worden. Ik vraag mij af, wat bedoelt dat lid daarmee? Hoeveel kapitaalkrachtige bewoners hebben wij hier, die niet in de lasten der gemeente bijdragen? Door een dergelijke redeneering brengt met onse ge meente meer achteruit dan vooruit. Het tekort op deze begrooting behoeft geen te kort te zijn. Wanneer het B. en W. ernst was, dan sou het niet noodig zijn wegenbelasting (straatbelasting), die toch door de huurders betaald moet worden, in te voeren, evenmin als het noodig is, zooals B. en W. aangeven om 100 opcenten te heffen op de ver mogensbelasting, welke slechts hoogstens f 12.000. kan opbrengen. Naar ik van betrouwbare zijde verneem, tal het Hoogheemraadschap van HolL Noorderkwartier met nog een belasting komen van 8 van de be lastbare opbrengst, zoodat dit toch reeds een soort straat belasting is, die de eigenaren van perceelen in onze gemeente hebben op te brengen. Interrupties van de bestuurstafel: Daar heeft de gemeente toch niets aan? DeheerGrunwald: Maar de betrokkenen moeten het betalen. Deze belasting beloopt wel i4*/s- Naar mijn meening zou de f 60.000.kunnen worden gevonden door f 10.000.af te nemen van het Weeshuis, dat nu toch opgeheven wordt; dan kun nen de inkomsten van de waterleiding, die in 1920 heeft opgebracht f 73.399.en nu door B. en W. worden geschat op f65.500.veilig met f 15.000. worden verhoogd daar een groot aantal huizen is bijgebouwd, waardoor de hooge tarieven in toepas sing kunnen worden gebracht. Wat de Gasfabriek betreft, voeren B. en W. een politiek waarmede ik mij ook niet kan vereenigen, ik heb mij de moeite gegeven te informeeren naar de prijzen van gas en cokes in andere gemeenten van ons land en ik heb een opgave van een groot aantal plaatsen, waar het gas en de cokes veel hooger in prijs zijn, dan hier, terwijl er slechts enkele gemeenten zijn, die een lager gastarief heb ben dan wij. Uit deze opgave zal U blijken, dat ik niet overdrijf, wanneer ik beweer, dat de voorgestelde gasprijs van 14 ct voor munt-, 12 voor kook- en 14 ct. voor industriegas veel te laag is gesteld. Voor kookgas n.1. is een gemeente als Kampen 1 ct. lager dan het lichtgas, doch in verreweg de meeste plaatsen is het muntgas hooger dan het lichtgas; in enkele gemeenten gelijk. Het gebruik van muntgas geeft het voordeel, dat men geen meterhuur behoeft te betalen, de aanleg gratis ls, hanglamp en comforen eveneens gratis zijn. Is het nu teveel gevergd, dat de gebruikers daar 1 cent meer voor betalen, doch zeker niet minder moeten betalen dan de lichtgasverbruikers. Wanneer de muntgasverbruikers nu gelijk worden gesteld met de lichtgasverbruikers, dan zou dit een verhooging geven van 2 cents per M* of f 24.000. Wanneer het kookgas eveneens met 2 ct. verhoogd zou worden, dan zou dit een verschil geven van f 9600.—. Industriegas, 2 ct. verhooging, zou meer geven f 5800.dus totaal f 39.400. Met ae cokesprijzen 80 ct. per H.L. zijn wij eveneens de laagste van de 25 gemeenten, waarvan ik de opgave heb. Daarvan is Sneek de laagste met f I.en volgen Amersfoort, Arnhem, Bolsward en Groningen, Wormerveer en Zaandam met f 1.10, ter wijl in andere gemeenten prijzen, varieerende tus- schen f1,15 en f 1.50, ja zelfs f 1.60 betaald wordt. De heer Verstegen: In 's Hertogenbosch ook 80 cent. De heer Grunwald Als ik nu in de begrooting van de gasfabriek zie een cijfer van 115.467 H.L. cokes geraamd, waarvan afgaat voor ondervuring stoomketels en verwarming enz. 55.300 H.L., dan blijft er ter verkoop over 60.167 H.L. Het is zeker niet overdreven, wanneer de prijs zou worden gesteld op fi.15 per H.L., hetgeen dus een verschil maakt van 35 ct. per H.L. Het ge raamde bedrag zou dus vermeerderd kunnen worden met f 21.000.hetgeen met de reeds genoemde cijfers van de gasfabriek een meerdere opbrengst geeft van f60.500. Buiten de rente aflossing ramen B. en W.voorde gasfabriek aan beschikbare middelen, d.w.z. de be dragen, die volgens de nieuwe bedrijfsverordenlng van 1916 moeten worden gereserveerd, een overschot van f48.462.94V1, totaal met de vorige jaren f 167.758.92, d.i. dus ongeveer i4°/0 van de balanswaarde. Nu willen B. en W. om de gasprijs te verlagen hiervan gebruiken f 82.148.34. Hetgeen dus in de jaren 1916' 1921 is bespaard geworden, moet nu dienst doen om een ongezonde verlaging van den gasprijs te bevorderen. Aan vroegere gemeentebesturen is herhaaldelijk verweten, dat zij de winst der bedrijven opmaakten en nu doet het tegenwoordig college van B. en W. nog veel erger, Toen werd de winst over het jaar zelf verbruikt, en nu verbruiken B. en W. dit van vorige jaren. Om het gasdebiet vooruit te brengen, zegt het College. Meent het College, dat het debiet ook niet zal vooruitgaan zonder dit paardenmiddel te gebruiken Ik meen, dat zonder deze enorme verlaging het debiet evengoed vooruit zal gaan en kan het bedrag, voor de verlaging bestemd, gerust bij de beschikbare middelen blijven. Nu zal mij worden toegevoegd, de bedrijven mogen geen winst maken, een theorie, langen tijd door de voormannen der S.D.A.P. naar voren gebracht, doch deze theorie is reeds verouderd. En toen de S.D.A.P.- ers zelf verantwoordelijke posities innamen, kwamen zij tot de overtuiging, dat die theorie toch niet op ging en dat de bedrijven wel winst moch Niemand minder dan de tegenwoordige van financiën le Amsterdam, de heer Wibaut, heeft toch op het Kerstcongrez der S.D.A.P. te Arnhem betoogd, dat het volkomen verantwoord is, wanneer de bedrijven, die vroeger een redelijke winst hebben afgeworpen, thans zoo mogen worden geëxploiteerd, dat een zoodanige winst wordt genoten. Ik ben dus in goed gezelschap en ls deze stelling door mij reeds herhaaldelijk verdedigd M. de V. Voor de uitbaggering van het Heldersche Kanaal hebben B. en W. op de begrooting f 25000.' gesteld, met de bedoeling daarvoor nogmaals f 25000 op de begrooting van 1923 uit te trekken. Waar nu toch nog een overschot is van vorige geldleeningen voor het Kanaal van ruim f 18000.zou dit bedrag daarvoor gebruikt kunnen worden en behoeft dus slechts f7000.op de begrooting worden uitge trokken. Wanneer B. en W. en de Raad sich met mijn beschouwingen zouden kunnen vereenigen, dan sou geen bijbelasting geheven behoeven te worden. Uit de door mij aangegeven posten, zijnde: Weeshuis f 10.000. Hoogere opbrengst Waterleiding 15.000. Heldersche Kanaal 18.000. en naar aanleiding van de herziening van volgens art. 33 volgn. 7, waarvan de opbrengst veilig f 10.000 hooger geraamd mag worden. Nu heb ik reeds f 53.000 aangegeven, terwijl het overige bedrag gevonden sou kunnen worden uit den post onvoorziene uitgaven, zonder dat uit de winst, die ongetwijfeld uit de Gasfabriek dit jaar zal komen, geput behoeft te worden. M. de V. Het komt mij voor, dat B. en W. op den verkeerden weg zijn en dat een financieele poli tiek gevoerd wordt, die op een debacle moet uit- loopen. Wie toch om zich heen ziet, kan niet ontkennen, dat een algemeene achteruitgang plaats heeft van de welvaart in ons land, een achteruitgang, die zich ook straks bij de Rijksbelastingen zal doen gevoelen. Het uiterste te vergen van de burgerij nu, is zich op glad ijs begeven en M. de V. ik heb mij tot plicht gerekend daartegen mijn waarschuwenden stem te moeten doen hooren. Zooals ik reeds in den aanvang mijner beschou wingen heb medegedeeld, wensch ik gaarne mede te werken, om de begrooting in den kortst mogelijken tijd af te handelen. Het is daarom, M. de V., dat ik niet ben ingegaan op alle punten uit de begrooting, waarmede ik mij niet kon vereenigen en nu slechts heb besproken, hetgeen mij het allerbelangrijkst ge leek. Bij de behandeling der hoofdstukken hoop ik gelegenheid te vinden enkele andere posten nader te beschouwen. De heer Van Breda zal een drietal punten ter sprake brengen. Allereerst de belastingvoor stellen. Spr. begrijpt niet, dat de beide sociaal democratische wethouders bij Ged. Staten de ver ordening niet voldoende verdedigen. Daar is gezegd, dat een groot deel van de inwoners sich tegen de invoering van de regeling verzette. De adressen aan de Kroon geven mede aanleiding tot niet goed keuren van dit ondragelijke tarief. Spr. had ver wacht, dat de beide soc.-dem. wethouders meer ruggegraat zouden hebben getoond nadat hun voor stellen verworpen waren en hadden gezegd: daar ligt de boel. De theorie van de heeren komt hier in botsing met de praktijk. De heeren deden alsof hun neus bloedde De heer Staalman: En bleven rood. De heer Van Breda: En kwamen met nieuwe voorstellen. Dit is het tweede punt dat spreker teT sprake brengt. Toen de Raad in 1919 gesitueerd was en er ook belastingvoorstellen kwamen, stelde spT. een straatbelasting voor. Die zou f 50.000 op brengen, en de hoofdelijke omslag kon met dit be drag worden verminderd. De sociaaldemocraten wil den deze belasting niet, want, zeiden ze, de arbeiders zullen dat moeten betalen. Maar de Huurcommis- siewetten bestonden ook toen al. Het verwondert spr. dat de heeren thans met een dergelijk voorstel komen. Dit is een ongerijmdheid. Omtrent de gasorijsregeling (spr. derde punt) merkt de heer Van Breda op: Welk stelsel huldigt men bij de bedrijfspolitiek Begrooting 1922? Doordat in vroeger jaren te laag op het kapitaal der Gasfabriek werd afgeschreven, is in de Begrooting 1921 een post groot f41157.75 onder de benaming „Extra-afschrijving op het stam vermogen" opgenomen. Dat wil dan zeggen, indien het bedrijf dat in 1921 zou opbrengen, dat dan zou worden aangewend om in te halen wat vroeger te laag werd afgeschreven. Een gezond principe dus. Wat doet men nu? Thans laat men in 1922 dit beginsel weer varen, trekt in 1922 voor extra-afschrijving niets meer uit, doch legt nu ten onrechte en in strijd met de daar omtrent bestaande Verordeningen beslag op kapitaals afschrijvingen, dat geneutraliseerd dient te worden tot instandhouding van dat kapitaal, door n.1. de prijsstelling van het gas zoodanig te maken, dat die vrijkomende middelen moeten dienen om het toe komstige gat te stoppen. Want een deficit wordt het, hoe ook het gasdebiet wordt opgevoerd. Welke bedoeling zit met eene dergelijke prijsstel ling voor? i°. Om te komen tot eene verhooging van het debiet, zeggen B. en W. in hunne memorie van toe lichting. De indruk is niet, dat daardoor het verlies door eene dusdanige prijsregeling zal zijn te voor komen. Trouwens een optimisme in dien zin ontwaart men in de begrooting der Gasfabriek niet. Men heeft verder naar het inzicht der S.D.A.P.'ers vroeger steeds te weinig belasting betaald, omdat de winsten der bedrijven in de gemeentekas werden gestort, waardoor de belastingopbrengst laag werd gehouden. Indien men deze critiek levert, waarom heeft men dan In 1920 de gemaakte winst ook in de gemeeete- kas doen vloeien en niet gereserveerd voor de be drijven om te komen tot een reservefonds, waarvan de Verordening spreekt en hetwelk men nu juist in deze begrooting 1922 had kunnen aanwenden om te komen tot lagere prijsstelling, Dat zou een gezond standpunt zijn geweest. Men is zelfs verder gegaan. Zoowel de winst als de restitutie van het garantie fonds Duitschland heeft men door het bedrijf aan de gemeente laten afdragen en het komt mij voor, dat juist dat laatste bedrag bestemd had behooren te worden tot gasprijsverlaging, omdat in de oorlogs jaren de verbruikers een hoogen kolenprijs hebben moeten betalen. Wanneer men, zooals men meent, door gasprijs verlaging de Gasfabriek op gang te helpen, boven genoemde politiek voert, waarom voert men diezelfde politiek dan ook niet bij het G. E. B. waar men winst raamt, waar de bedoeling niet ls de winst op te slurpen, door de prijzen ts herzien, gelijk ook elders het geval is en daardoor beide bedrijven de kans geeft om te ontwikkelen en te concurreeren. Waarom worden de lichtgasconsumenten als be lastingbetalers bevoorrecht boven de electriciteits- verbruikers? De gasverbruiker betaalt volgens de begrooting 1922 16 cent voor Jicht. Onder de electriciteitsverbruikers behooren toch ook de kleine luyden (Tuindorp b.v., dat voor licht op het G. E. B. is aangewezen). Hoe is het te verklaren, dat B. en W. voor het G. E. B. eene winst ramen van ruim f 10.000.en die blijkens hunne toelichting zullen voegen bij de beschikbare middelen? Voor welk doel? Waarom wordt in de Begrooting 1921 het verlies van dat bedrijf blijkens de gegeven toelichting ge dekt door de winst der Gasfabriek? Waarom niet een en hetzelfde stelsel ook in 1922 gevolgd? Verder is de gasprijsregeling zoodanig gesteld, dat de kostprijs niet gedekt wordt en dat het tekort op de exploitatie zal worden gevonden door aanwending der beschikbare middelen, door afschrijving op het kapitaal verkregen. De memorie van toelichting van B. en W. ver dedigt deze handeling door die middelen aan te merken als reserve. Dat blijft onjuist. Men schrijft volgens de Verordening op het kapitaal af, draagt daarvan aan de gemeente de aflossing af en laat het restant als bedrijfskapitaal in de fabriek,, in die gevallen waar het opnemen van gelden tegen hoogere rente oneconomisch zou wezen. Let well Bedrijfskapitaal door afschrijving verkre gen, gaat men nu voor lagere prijsstelling van het gas aanwenden. M. a. w, men restitueert aan den verbruiker wat feitelijk moet worden aangewend tot Instandhouding het - van het stamkapitaal. Dat geld is dus weg en de ;evs.l, dat ze weer geld zal fabriek staat voor het moeten opnemen om te functionneeren. Men kan hetzelfde bereiken door de afschrijving zooveel lager te stellen als een voorgestelde prijs regeling eischt, maar door dit te doen, komt men in conflict met de Verordening. Toch blijft, ondanks de toepassing der Veror dening, de gevolgde methode eene verkapte ver laging van het afschrijvingsbedrag. Over het algemeen redeneert men bij het toe passen der aftenrijving verkeerd. Afschrijven is geen onderdeel der winst. Neen, er is eerst sprake van winst, wanneer men de afschrijving heeft bewerkstelligd. Evenmin mag men in dit geval spreken van reserve, omdat de reserve, die er nog was in 1917, werd aangewend tot dekking van het verlies der Gasfabriek in dat jaar. Het bedrag, dat men nu aanwendt tot verlaging van den gasprijs, is ontstaan uit afschrijving op het stamkapitaal en dat geene andere bestemming mag hebben, dan voor vernieuwing van het bestaande kapitaal (Uitbreiding dus van het stamvermogen der fabriek). Afschrijving is een element van den kostprijs, die de verbruikers opbrengen en die men door de prijs stelling beneden den kostprijs weer voor 40 50 aan deze gaat teruggeven. Het gegeven beeld van Amsterdam is onjuist. Die gemeente heeft inderdaad in de jaren 1915 werkelijke reserves uit de gemaakte winst gevormd en nu voor het dekken van verliezen aangewend. Doch hier is het afschrijvingskapitaal, dat men gaat aanwenden. Reserve ontstaat eerst, wanneer men een deel van de gemaakte winst tot een bepaald doel terughoudt, maar dat ls hier niet het geval. Afschrijving is een onderdeel van de exploitatie kosten. Eene reserve is Ingehouden exploltatiewinst en dus kapitaalsurplus. Men verwart beide met elkaar. Concludeerende zegt spr. niet te kunnen mede werken aan een dergelijke gasprijsverlaging. Punt 4 van spr. beschouwingen betreft het sub sidie aan Helder's Harmoniekapel. Spr. was het lid, dat in de secties de opmerking inzake het subsidie maakte, en dit antwoord had spr. niet verwacht Het was geenszins de bedoeling van spr. om dit corps voor te schrijven de programma's der te spelen liederen. Maar spr. protesteert er tegen, dat een muziekvereeniging, die het praedicaat „Stedelijk" voert, op de nationale feestdagen nimmer nationale liederen speelt. Dan is die vereeniging dat praedicaat niet waard. Punt 5. Eindregeling Distributiebedrijf. Metrmalen heeft spr. hiernaar gevraagd en telkens maak' het College sich een Jantje van Leiden van de zaak af. Hoe zit het hier toch mee De heer Bok wenscht een en ander over de po-

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 5