F'. I. GRUNWALD, Kcizersti. 116 NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Kiept IEÜMSTM Ij k Eerste Blad. No. 5515 ZATERDAG 4 FEBRUARI 1922 50e JAARGANG Nergens koopt U zoo goedkoop 40 °/o goedkooper dan overal elders Ingezonden mededeellng. COURANT ABONNEMENT PER 3 MAlANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Courant f" 1.50; fr. p. p. binnenland f2.—, Ned. O. en W. Indië p. zeepoet f 2.60; id. p. mail en overige landen f 4.20. Zondagsblad reep. f 037', f 0.75, f 0.85, f 1.25. Modeblad reep. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.60 Losse nummer» der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: C. DE BOER Jr.f HELDER Bureau: Koningstraat 29 Interc. Telefoon 60 Post>Girorekening No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 et. vregel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte al» redact ion tekst) 60 ct Kleine advertenties (gevraagd, te koop, te huur) v. 14 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct Feuilleton Bomen. 1b In peg. 4 Tan dit blad opge- Od- en ondergang van Zon en Maan •n tijd van hoogwater (Texel). (W i n t e r t jj d.) Maan Zon Hoogwater F»¥r. ep: ®nd.: op: oud.:T.ia.:m.m.: Zondag 6 m. 10.65 a. 12.59 7.37 4.51 1.26 1.49 Maamd. C 11.31 2.04 7.35 4.58 2.13 2.47 Dinsdag 7 12.1» 8.07 7 33 4.65 8.23 4.4 Wocnsd. 8 1.10 4.08 7.32 4.57 4 47 6 29 Dond.d. 9 8.14 5.05 7.30 4 58 6.6 6.40 Trjjdag 10 8.28 6.62 7.28 6.— 7.10 7.39 Zatard. 11 4.48 6.34 7.27 5.02 8.3 8.26 Licht op voor auto's en fietsen i Zaterdag 4 Febr6.19 uur. Zeidag 6 6.21 Mandag 66.26 BUITENLAND. DE CONFERENTIE TE WASHINGTON. Een nieuwe Fransch-Engelsche botsing. Alvorens de overeenkomsten inzake de vloot en de beperking van den duikbootoor log formeel te bekrachtigen, deed de Fran sche ambassadeur Jusserand het conflict met Engeland herleven, door het uiten van scherpe verwijten aan ihet adres van Lord Lee wegens diens verkeerde interpretatie van het vermaarde artikel van Castex. waardoor de Britscbe gedelegeerde werd genoodzaakt nogmaals Engelands teleur stelling tot uiting te brengen naar aanlei ding van het Fransche duikbootprogram, aldus wederom de aandacht vestigende op de houding van Engeland, waarover Frank rijk zich zoozeer beklaagt. De nieuwe botsing toont de verbittering san, welke bestaat Un Fransche officieele kringen, waarschijnlijk voortvloeiende uit het eindelijk beseffen van de koele houding der Ver. Staten, samengaande met het ge voel van achterdocht, dat hier in ontstaan door de omverwerping van het kabinet- Briand door Poincaré. DE CONFERENTIE TE GENUA. De „Petit Parisien" meldt, dat de Fran sche regeering den Italiaanschen premier heeft meegedeeld de uitnoodiging tot deel neming aan de conferentie te Genua aan te «temen. Het agentschap Stef. meldt, dat Tsitsjerin san Bonomi telegrafisch de aanwijzing ge seind heeft van de Russische gedelegeerden, wier namen reeds bekend zijn, met de toe voeging, dat zij volmacht zullen hebben. DUTTSCHLAND. Ds spoorwegstaking in Dultschland. Welke uitgestrektheid de staking van het spoorwegpersoneel heeft genomen valt moei lijk te zeggen, daar de meest tegenstrijdige berichten hieromtrent de ronde doen. Het ia voornamelijk het locomotiefperso- neel dat staakt, het overige treinpersoneel was heden gedeeltelijk present, terwijl van de stationschefs, de assistenten en de inge nieurs vrijwel niemand ontbrak. Zelfs bij het locomotief personeel is de staking verre van algemeen. Er wordt voor namelijk in Noord- Duitschland gestaakt. Volgens de te Berlijn ontvangen berichten gaat het spoorwegver keer normaal in Baden. Wurtembem Beie ren, het Rijnland en Ópper-Silezië, terwijl vr «poorwegdistrlcten van •N oord-Duitschland oen bcporkt vorkoor kon worden georganiseerd. Op het rijksdepartement van verkeerswe gen hoopte men spoedig een noodverkeer voor het geheele rijk te kunnen organisee- ren. Hierbij rekent men in alle districten «estaakt wordt op de medewerking van de Technische Nothilfe. De leden van deze organisatie zijn reeds aan den arbeid ge- •teid, terwijl de veiligheid en orde op de sta- t dö Schupo is toevertrouwd. Her- £afi z^n de agenten van de veilig heidspolitie reeds handelend moete optreden, «onder dat echter tot hiertoe van ernstige rustverstoring sprake is geweest. Het bestuur van het verbond van post- en telegraaf-ambtenaren zou Donderdag verga deren om te bepalen of het personeel van post- en telegraaf al of niet een solidariteils- staking zou proclameeren. De organisatie heeft reeds oO.OOO mark ter beschikking van het stakende spoorwegpersoneel gesteld. erud.er heeft het verbond der justitieele ambtenaren besloten dagelijks 15.00 mark san de stakers te betalen. Wat de kolenreserve van de hoofdstad be treft, beschikken de industrieele onderne mingen meestal nog over voldoende brand stof voor 10 14 dagen. Ook de electrische centrale van de tunnelspoor heeft voorloopig genoeg brandstof. Daarentegen beschikken de gasfabriek en de electrische centrales slechts over een voorraad voor ten hoogste 6 dagen. In de hoofdstad zijn de meeste stations gesloten. Stadsspoor en buurtverkeer rusten geheel. Slechts enkele treinen zijn vandaag udt Berlijn vertrokken. De Berlijnsche politie heeft de verorde ning van den rijkspresideat reeds toegepast en heden drie leden ws hee bestuur van de rijksvakvereeniging 'gearresteerd, daar zij aan de agitatie voor de staking en aan de uitvoering van het stakingsbevel hebben medegewerkt. Onder de gearresteerden be vindt zich de machinist Sperblaum, de eer- ste-voorzitter van de rijksvakvereeniging. Een der andere bestuursleden is gearres teerd op het oogenblik dat hij bij een groote bank te Berlijn 100.000 mark in ontvangst nam, die tot steun van de stakers waren be stemd. De drie gearresteerden zullen zich voor de rechtbank te verantwoorden hebben. De politie heeft verder bij verschillende ban ken verscheidene millioenen marken, die aan de rijksvakvereeniging toebehooren, in be slag genomen. Na afloop van de staking zal het geld weer ter beschikking van de orga nisatie worden gesteld.. Uit de groote Berlijnsche hotels zijn drom men vreemdelingen op het laatste oogenblik vertrokken. Andere vreemdelingen vertrou wen erop, dat de staking weldra ten einde zal zijn. Tengevolge van de spoorwegstaking zijn verschillende bladen in beperkte oplaag ver schenen. De Deutsche Allgemeine Zeitung deelt mee, dat ze voorloopig slechts eens per dag zal verschijnen. De papiervoorraden van de bladen zijn zeer beperkt. De spoorwegstaking in het district Frank fort is Donderdagnacht begonnen. Hans Delbrück over Ludendorff. Hans Delbrück, do bekendo Duitsche historiograaf, heeft reeds vroeger in zijn „Preusiachen Jahrbüdher" en daarna in een brochure „Tirpitz, Ludendorff, Falken- hayn" afgerekend met de strategische en politieke bekwaamheden van Ludendorff en met een ongegeneerde oprechtheid en nauw keurige kennis van de gebeurtenissen den militairisten de les gelezen. Hetgeen hein niet van harte gegaan moet zijn, want zijn politieke overtuiging heeft hem steeds ge drongen naar den conservatieven kant. Nu zal er spoedig een nieuw boek van Delbrück over Ludendorff verschijnen Scheidemaim schijnt van de drukproeven in zage gehad te hebben. Hij citeert uit dit boek de volgende pasage in de „Vorwarts" „Voor groote strategische plannen was Ludendorff's denkkracht ontoereikend. Nu probeert hij door het uitschelden van zijn medewerkers en zijn soldaten de eigen fou ten te bemantelen. In October 1918 is kolo nel Bauer naar Berlijn gegaan en heeft daar verlangd, dat men Ludendorff zou ontslaan, omdat diens zenuwen volkomen van streek waren". Ludendorff zegt Delbrück ver der heeft de monarchie de ruggegraaf gebroken. Een man, die nauw betrokken was bij de leiding, zei omstreeks het eind van 1917, het begin van 1918: „Wij worden geregeerd door een krankzinnig geworden cadet"." Het feit dat de historicus van de Pruisi sche oorlogen, die ook geschreven heeft de „Gesdiichte der Kriegskunst", zich zoo uit laat over Ludendorff, is voor dezen militair vernietigend. Voor wien het werkelijk tijd wordt, dat hij niet langer het eigen land onveilig maakt, maar verstrooiing zoekt in Zuid-Amerika. Een gerucht, dat bevestigd wordt door de chauvinistische Berlijnsche bladen, die van Ludendorff s plannen steeds goed op de hoogte zijn. De vlucht van Dlttmar. Naar de Petit Parisien uit Parijs ver neemt heeft de Engelsobe gezant den rijks minister van justitie opheldering gevraagd over de vlucht van de duikbootcommandant Dittmai*. De Vorwörts meldt dat Dittmar de tralies van zijn oei in de gevangenis te Naumberg heeft doorgezaagd. Na zijn vlucht zijn vijf metaalzagen gevonden die den gevangene blijkbaar in handen warenj gespeeld. Een maal buiten de cel heeft D. den vasten grond bereikt door zloh aan zijn aaneengeknoopte beddelaken» en dekens te laten zakken. Vier meter boven den grond is een; laken gebro ken, zoodat D. van die hoogte moet zijn ge vallen. Het blad voegt er bij dat D. te Naumberg gevangen was gezet, omdat daar ziin vrouw woonde. Deze goedigheid heeft hij al heel slecht beloond meent de Vorwürts. FRANKRIJK. Frankrijk en Engeland. De Manchester Guardan zegt, dat de con ferentie, die er tusschen de ministers van buitenlandsche zaken van Engeland, Italië en Frankrijk plaats zou hebben gehad en die uitgesteld is moeten worden, wel niet zoo heel gauw bijeen zal komen, daar de Fran sche regeering twee lange nota's gezonden heeft, een' over de kwestie van Angora en een over het Fransch-Engelsche verdrag en deze nota's grondig onderzoek vereiaohen. Het geheim van Tulle. Het anoniem geschrijf dreigt een obses sie te worden voor de ongelukkige TuDe naren, wien het wel moet toeschijnen^ of de geheimzinnige onbekende het erop toege legd heeft, om hen allen door het gestadig toedienen van zijn gif krankzinnig te ma ken zooals het reeds bij enkelen hunner is gelukt. Dagelijks ontvangt nu de prefekt zijn anomemen laster. Niet meer uit Tulle geda teerd, maar telkens uit een) andere stad. Thans uit Lyon. In het laatste schrijven, beleedigend en dreigend, raadt de afzender den prefekt aan de op het sterk geparfu meerde, papier aangebrachte vingerafdruk ken zijn deskundigen vriend prol Loeard *oor te leggen. Een- tachtig-jarige landlooper door Prof. Steinmar in een jongeman van 25 jaar veranderd. De bekende prof. Steinmar, die, zooals men weet, door het wegnemen van den schildklier den ouderdom wist te verdrijven, heeft heden in een talrijk bezocht college die bewering gestaafd.. Een oude landlooper, het lijf in lompen gehuld, de oogen dof starend in zijn ouden verweerden kop, wordt binnengeleid. Hier, mijneheeren, aldu 1 professor Steinmar, is ons object. De oude wordt ontkleed en op de snijtafel neer gelegd. Fluks wordt nu de operatie verricht en voor de verbaasde blikken van het auditorium voltrekt zich een ingrijpende verandering. De oude rimpelkop wordt glad èn jeugdig vuur komt in de doffe oogen, de spiereri op armen en beenen zwellen op een rilling gaat door het geheele lichaam. Dan -met een forschen zwaai springt de landlooper van de snijtafel, Het is geen oude man meer.... Een jonge kracht-kerel staat voor de studenten. Prof. Steinmar verzoekt de zuster -hem de kleeren weer aan te geven. Deze komt met een lompenpak aandragen. Zeg, ben je nou bedbarst alsnu de ver jongde grijsaard uitja, ik zal me daar weer zoo'n rommelpak aantrekken. Toén ik nog een land looper was van 80 jaar, ja, toen kon het mij niets bommen, hoe ik er uitzag, maar nu ik mij als een 25-jarig jongmensch gevoel, wil ik net als jullie een chique costuum van de firma I. Grunwald, Keizerstraat 116, hebben. Jullie koopen daar im mers ook allemaal jullie kleeren, aldus vervolgt hij met luide stem tot de studenten. Welnu, ik eisch als schadevergoeding, dat jullie mij weer verjongd hebt, een mooi kamgaren costuum van de fa. I. Grunwald. In Amsterdam kost zoo'n costuum naar maat f 100.terwijl je bij de fa. I. Grunwald, Keizerstraat n6(boven), van dezelf de qualiteit een prachtig costuum koopt voor 50 gulden. Dit kan die firma doen, omdat zij direct van de grootste fabrikanten in het buitenland hare stoffen betrekt. Nergens is het zoo goedkoop, aldus spreekt de oude jongen. Je zult van de fa. I. Grunwald een costuum hebben, ex-oude landlooper, spreekt prof. Stein- mar. Burgers van den tHelder, doet als de verjongde oude en koopt uw Sostuum bij de fa. I. Grunwald, Keizerstraat 116, want werkelijk nergens kunt U voordeeliger een prachtig goed zittend costuum koopen dan daar, omdat wij den grootsten voor raad hier ter stede hebben. (Adv.). IERLAND. Collins, de eerste-mimster van Zuid-Ier- land, en sir James Craig, de eerste minister van het Noorden, hebben Donderdag twee- en-half uur met elkaar geiprokefi. Na afloo van het onderhoud is meegedeeld, dat geen overeenstemming is bereikt. Men acht de toestand, tengevolge van het geschil dat ge rezen is, nopens de herziening van de grens tusschen het Noorden en Zuiden hoogst ernstig. Bankroof. Acht gewapende roovers deden Woens dagavond een inval in de Hibermanbank te Charlestown bij Claremorris en maakten zich meester van ruim 5.000. Dit is de tweede maal. in den loop der laatste 12 maan den, dat de bank wordt beroofd. De vorige maal werd er ruim 4000 gestolen. De poli tie zoekt nog naar de daders. I DENEMARKEN. Stormschade. Een lid van de oommissie die is aangewe zen om den omvang na te gaan van de schade, die de drie stormen van de laatste weken aan havenwerken, gebouwen, vis- schersschepen enz. hebben berokkend, heeft verklaard deze schade op 10 millioen kro- n«n te schatten. ITALIË. Het kabinet afgetreden., Bonomi heeft aan de Kamer meegedeeld, dat het kabinet den koning zijn ontslag zal indienen. Uit Rome meldt men, dat als opvolgers van Bonomi de naman van Giolitti Nioola en Orlando worden genoemd. VXRKENIODB STATEN. „Begrafenis" van een oorlogsschip. Aan de „Daily Chron." wordt uit New- York geseind dat als een symbool van het vermindering der ooiiogsvloot en de idee van de conferentie te Washington om een einde te maken aan oorlogen, het plan be staat dat een Amerikaansch oorlogsschip door de geheele Atlantische vloot naar zee zal worden gesleept, om daar met militaire eer tot zinken te worden gebracht. Het schip zal voor die plechtigheid geheel worden geschilderd en al het metaalwerk wordeni opgepoetst. Het schip zal onder eigen stoom naar zee «toornen en op de plaats waar het zal zinken, zullen alle vlag gen worden gehesohen. De muziekkorpsen op alle schepen zullen dan het volkslied spelen; de bemanning zal daarop het saluut brengen en 21 saluut-schoten zullen worden gelost. Vermoedelijk zal de „Kentucky", een schip dat jarenlang dienst deed, op die wijze worden begraven, maar de mogelijkheid be staat ook dat het zal zijn de „Oregon", welk schip indertijd deelnam aan het vernietigen van het Spaansohe eskader in dsn slag bij Santiago. Griep te New-York. Draadloos wordt uit New-York gemeld dat de autoriteiten aldaar een influenza- epidemie vreezen, daar er gedurende de Laatste 24 uur duizend gevallen, waarvan 43 met doodelijken afloop, zijn aangegeven. Mijnontploffing, Btf «f. mijnontploffing in de nabijheid van Gate» (Peimaglvania) wende» eevea man gedood, terwijl zich nog 22 onder den grond bevinden, die men poogt te redden. Aardbeving. De geweldige seismische storing, van wel ke men de haard zoekt ergens op den bodem van den Stillen Oceaan ter Westkust van Amerika, is ook aan den bevingswachten in Europa geregistreerd. JAPAN. Prins Jamagata. Hst Parijsdhe Journal verneemt uit Tokio het overlyden van den president van den Raad vu State, maarschalk J amagata, CHINA. Zeeroof. Het „Bat. Nwsbl." meldt: „Een van de stoutste staaltjes van zeeroof van de laatste jaren werd bedreven op de OhLneesche Zee, 16 en 16 'Deoeanbor jJ., toen de „Kwaaig Lee", een schip van 1468 ton, be- uoorend aan de GhiLna Merchiants iriteain Na- vigatiotn Ooy, geplunderd werd en voor een waarde van 120.000 dollar aan ongemunt goud en zilver, gelden van passagiers en juweelen gestolen en een inlandeche passa gier doodgeschoten werd. De „Kwang Lee", zegt de „Hongkong Daily News", verliet Sjanghai den likien De cember, morgens om negen uur onder commando van Ikjapt. Lindsay Orawford, met een gemengde lading en 230 Ohineesche pas sagiers aan iboord. Alles giing goed tot op 15 December toen, beoosten Anioy, twee Ohi neesche 'passagiers 's middags de hut van den 'kapitein binnendrongen en hem met re volvers in bedwang hielden. Een losse pa troon werd op zijn borst afgevuurd. De ka pitein werd daarna mee naar buiten genomen en kreeg te hooien, dat hij onmaddellijik neer geschoten en overboord geworpen zou wor den, indien hij weerstand 'bood of leugens vertelde. Men voerde hem vervolgen» naar het voor ste gedeelte van het de'k en smeet toean in de mess, waar hij den tweeden machinist vond, die reeds eenier gevangen was genomen. Met revolvers gewapende Ikerels hielden de wacht bij de deur. Kort daarop werden ook de eerste (machinist en de overige officieren binnengebracht. Tegen drie uur in den mid- 1 lag werd de kapitein op de brug geroepen en vroeg toet tooofd van de bende waar het schip zich bevond en hoever het was naar Ghapel Mand. Hoerende, dat de „Kwang Lee" 187 onijlien ten Z. van Chaped Mand voer, werden de piraten zeer opgewonden. Een aantal hunner verzamelden zlcih op de brug en na een heftige discussie werd aan den 'kapitein gevraagd wat de afstand was tot Hongkong. Hij' werd daarop met een geladen revolver op zyn borst 'gericht, gedwongen naar het zuiden ikoers te zetten. Dienzeifden avond om 10 uur werd de richting veranderd, waarbij den (kapitein werd meegedeeld, dat bij zou worden doodgeschoten, indien hij de kust te dicht naderde. De schipper was (toen 10 uur zonder aflossing op de (brug geweest en verzocht te worden vervangen door den eersten stuurman, hetgeen werd toegestaan. Een uur later werd hij teruggeroepen toen de vuurtoren van Breacher Point in zicht was. Ook de tweede stuurman1 werd gerequi- reerd oan bijstand te verkenen bij de vaart. Te middernacht moest het schip zeer lang zaam varen en deze snelheid werd gedurende eenige uren volgehouden. Gedurende den nacht en een groot gedeelte van den volgenden dag werd het schip door een aantal piraten geplunderd. De koffers van de passagiers werden opengebroken en alles wat waarde had werd meegenomen. De hutten werden nagesnuffeld en de persoon lijke bezittingen van de officieren, inclusief hun «vondkleeding, ingepikt. Kort nadat hier mee begonnen was, werd een Chinee#ahe pas sagier, genaamd Se Po Kwan en 88 jaar oud, neergeschoten en zijn lichaam zonder cere monieel over (boord geworpen. Waarom deze ongelukkige gedood werd, is nooit opge helderd. Den lflen December oan 6 uur kwamen twee visschersjonkeu in zicht en de kapitein kreeg bevel ze te praaien. Dit geschiedde en de op varenden van de jonken werden met de re volver gedwongen langszij te komen. Er stond op dat oogenblik een hoog© zee en de jonken werden tegen de „Kwang Lee" geslagen, waarbij de scheepjes bijna in él- kaar werden gedrukt. De jonken raakten toen los van hef schip en de kapitein kreeg opaüeuw bevel hen te praaien. Men bevond zich toen 6 mijlen ten Z.O. van Chelang Point en voer de jonken waren ingehaald, bevonden ze zich binnen een mijl van de kust. De vuurtoren was wegens den mist nauwelijks zichtbaar. 'De kapitein slaag de er in de roovers van het groote gevaar te overtuigen, zoodat van verder© achtervol ging werd afgezien. Een weinig meer naar hef Zuiden kwam een andere jonk in zicht en deze werd inge haald en op sleeptouw genomen. De volgende order aan kapt. Crawford was naar de Tal Sanii Baai te stoomen, waar toef anker werd uitgeworpen en de machine» door ervaren monteurs, die deel uitmaakten van de piraten- bende, werden gedemonteerd. De jonk werd toen langszij gébracht en de buit overgela den. Uit de kluis werden 5 kisten, inhoudende 20.000 dollar, in de jonk neergelaten en hier op volgden kleeren, geld en juweelen van pas sagiers tot een gezamenlijke waards van naar schatting 100.000 dollar. Toen rij wegvoeren gaven ds roovera strenge* bevelen, dat het schip de baai niet moobt verlaten voor 17 >©orrnber,ochtends 8 uur. Op het oog'* WLfc, de jonk vertrok, kregen de :«n hum vrijheid terug, die se er ijk benutten door ticè spoed Ingezonden mededeellng. de noodige herstellingen uit te voeren aan de machines. Drie uur later voer hef schip de baai uif en werd fudl speed koersgezet naar Hongkong. Kapt. Orawford was van oordeel, dat er geen verstandhouding bestond tusschen de bemanning van de jonk en de zeeroovei». De man, die als hoofd optrad was ongeveer 85 jaar oud en ruim 5 voet lang. Hij was dank gébouwd en gekleed 1» een zwart zijdon jas, blauw zijden kousen ea droeg schoenien en sokken. 'De overige dertig bendeleden waren «dien tusschen de 85 en 88 jaar, van middelmatige gestalte en gekleed in Ohineesche kleeren van uiteenloopenden snit. Zij spraken hef Engelsche jargon dat in alle Ohineesche havenplaateen, gehoord wordt. De kapitein van de zecroovers was w«r hoffelijk en beleefd in zijn optreden' en maak te bij liet verlaten van hef schip zijn veront schuldiging voor dien (Laaf de passagiers en de bemanning aangedaan. Hij sprak de hoop uit, dat 'kapt. Orawford een aangename her innering aan heon zou bewaren en wensebto hem de hand te drukken. AJ» kleine herinne ring aan dit voorval bood hij vervolgens clan Engélschmaon zijn gouden horloge met ket ting aan als compensatie voer hef verlie» Tan diens eigen klokje, dat door een lid van: de bende was ingepikt. De tweede stuurman kreeg een met zilver bestegen wandelstok en een vrouwelijke Chi- neesch© passagier 100 dollar miet de opdracht dit (bedrag bij aankomst te Hongkong onder de passagiers te verdeelen. Onder hen bevond zich ook mevr. Wu Ting Fang, de echtgenoote van den welbekenden minister van ibinnenüandsche zaken van ds Oanton-regeeriiïg. Naar verklaard wordt, had zij voor een waarde van 10.700 dollar aan banknoten bij zich, inaar teen de plundering begon, scheurde zij een sofa open, verborg daarin riJrirreefife 'banknoten en gtog er op ritten, bij' zich houdende een bedrag dat z{j aan de piraten zou afstaan wanneer dezen haar 'geld zouden eischen. Toen hij veraam, dat mevr. Wu Ting Fang zich onder zijn slachtoffers bevond, moet ds piratenkapitein zich hebben uitgeput in ver ontschuldigingen en haar een gedeelte vsa het gestolen geld hebben teruggegeven.. Van twee Europeesohe passagiers aan boord, n.1. den heer en mevrouw Swaine. werd voor een waarde van 9163 dothans aan juweelen en contanten geroofd. Tot zoover het verhaal in de .Hongkong Daily News", waaruit weer eens blijkt, dat ds romantiek nog .bij lainge tna de weréld niet uit is". Een groot gezagvoerder. John Pritohard, de gewezen kapitein vs« de Ounard-lijn, is Dinsdag overleden. Hij was de gezagvoerder van de Campa- nia, toen voor het eerst op een Atlantisch® passagiersboot een Marooni-toestel werd go- plaatst. Als kapitein Van de Caronia liet bij loodingen verrichten in de nieuwe Am- brose-vaargeul aan den ingang van de New- Yorksohe haven en deze geul werd speciaal door hem geopend. Hij bracht hetzelfde »ohip in de binnen haven van Alexandrië binnen, welk feit d» havenoverheld daar eerst een onmogelijkheid had geacht. Hij was ejjn loopbaan op dertien jarigen leeftijd als kajuitsjongen op een kleinen sohoener bij de kustvaart begonnen waar mee hij uit zijn geboorteplaats Carnarven vertrok. Bij zi;n leven heeft hij op niet min der dan veertien groote booten van de Cu- nardlijn gezag gevoerd. N IE BAAN DOENINGEN BIJ KÏNDKURV. Kinderen i|jn seowel al» volwassenen on derhevig aan nieraandoeaujigea en men heeft zelf» opgemerkt, dat pracentegewjjze meer blaasstèenen voorkwamen bij kinderen dan bij volwassenen. Sommige kinderen erven nderzwakte ever. Bij anderen ia toet eea gevolg van ™."i*". echarlakenkoorts, diptoteritia, windpokken en dergelijke infectieaiekten. De ouder» diens» derhalve op te passen, al» een kind klaagt over pijn in de» rug en de ledematen, pijn is de schouders, of als de urine bezinksel bevat. Allioht is het meeat voorkomende gevolg van niesiwakte bij kin deren het verlies vaa de nacht over de blaas, hetgeen badwateren en dergelijke on aangename kwalen veroorzaakt. Als uw kind teer en kwijnend is, niet speelt en draaft als andere kinderen, treurt •n klaagt over moeheid, wees dan bedaoht op een vorm van nar aandoening en onder soek dit spoedig. Foster'» Rugpijn Nieren Pillen bleken suc cesvol in tal van dergelijke gevallen. Het verdient den teven» aanbeveling om ep win ding door stoeien en lezen voor toet slapea gaan te vermijden, het kind 's avonds niet te veel te laten drinken, het niet te warm toe te dekken e» het voeral niet te straffe» voor zijn kwaal. Fosfer's Rugpijn Nieren Pillen (let ep den juisten naam) zijn te Helder verkrijgbaar bij A. ten Klooster, Keizerstraat 93, i 1.76 per doos.

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 1