E COURANT Tweede Blad. VAN DINSDAG 7 FEBRUAR1 1922. Gemeenteraad van Helder. PLAATSELIJK NIEUWS. Tot onderwijzer aan de Chr. School voor M.U.L.O. Kanaalweg ig benoemd de heer P. Kramer te Opperdoes. Aan de Geref. School voor MULO te Hilversum ig met ingang van 1 Mei'ai. bo noemd de heer P. M. v. d. Slikke, onderwij zer alhier. Begrafenis A. Klerk. Omstandigheden buiten onzen wil waren oorzaak, dat wij van de j.L Donderdag plaatsgehad hebbende begrafenis van wijlen den heer A. Klerk tot nog toe geen melding konden maken. Wij meenen evenwel goed te doen daarvan alsnog een en ander mede te deelen: de heer Klerk was in zijn tijd een te populaire en te geachte figuur in de on derwijzerswereld dan dat niet velen gaarne iets zouden lezen over de laatste eer aan zijn stoffelijk overschot bewezen. Vele belangstellenden stonden Donder dagmiddag rondom de groeve geschaard waar allereerst de heer Tjalsma, directeur der Rijksnormaallessen alhier, het woord nam en ongeveer het volgende zeide: Beste vrjend Klerk, Nu ik hier aan uw laatste rustplaats sta om U namens het personeel der Rijksnór- maallessen den laatsten groet te brengen van de inrichting, wier directeur gij langen tijd zijt geweest en die U zoo na aan 't hart lag, is mijn gemoed van droefheid vervuld. Ruim 20 jaren toch mocht ik met U op 't ge bied van de opleiding tot onderwijzer samen werken en steeds meer leerde ik Uw groote gaven van hoofd en hart waardeeren. Breed is de kring van onderwijzers en onderwijze ressen, die uw heldere lessen, uw vriendelij ken omgang, uw rechtEwhapenheid en eerlijk heid in dankbare herinnering houden. Gij zijt een der mannen, die den goeden naam, welke onze Inrichting heeft* hebben ge grondvest; met ongeëvenaarde vlijt en plichtsbetrachting hebt ge aan haar bloei gewerkt. Welk een krachtsinspanning dit van u moet gevergd hebben, besef Ik, die u als directeur ben opgevolgd, nog dage lijks. En toen ge vijf jaar geleden van de school moest schelden, hebt ge den band niet verbroken. Steeds bleeft ge belang stel len in de resultaten van het onderwijs en goede dagen waren het voor U,- als er brieven met inlichtingen uit Helder kwa men. Dat alles is voorbij; we weten dat we een oprecht vriend hebben verloren; uw le ven heeft echter voor allen, die met u 'in nauwere aanraking kwamen, een lichtende baan achtergelaten, die trachten te volgen kan ons en de maatschappij slechts ten goe de komen. Beste vriend ik neem afscheid van U; gij zijt de rust ingegaan; rust, die ge een groot deel van uw leven niet hebt willen zoeken, die ge helaas in uw laatste jaren ondanks de meest zorgvuldige, verzorging van uw liefhebbende kinderen, niet hebt kunnen vinden. Rust zacht. De heer I Korver, oud-schoolopziener hul digt den afgestorvene als degelijke onder wijsman, die steeds voor de belangen van het kind op de bres stond, maar ook als vriend. Uw groote eerlijkheid, uw opgewektheid bij uw dagelijkschen arbeid, trots de harde sla gen, die u hebben getroffen, uw rechtscha penheid, uw beminnelijken omgang met uw onderwijzers en üw leerlingen stempelde u tot den waren onderwijsman, zegt spreker. Diep medelijden heb ik gehad met uw li chaamslijden in de laatste jaren. De heer Heeroma spreekt als afgevaar digde van school 6 een woord van dank van 't personeel dier school en gewaagt van den Invloed, dien de afgestorvene op leerlingen en ouders had. Nog lang zal de Heldersche jeugd spreken van de Klerk-school en niet van school 6. Tenslotte sprak de heer (J. F. Schellinger, als diaken der Ned. Herv. gemeente alhier, van welk college de heer Klerk jaren lang voor zitter is geweest. Spreker bracht een woord van dankbare hulde aan den overledene voor al hetgeen hij in het belang der diaco- niet en van de armen had gedaan. Het Noord-hollandsch kanaal. De ijsploeg is gisteren van Amsterdam naar hier opgevaren. De boot van de Esona is achter haar aan eveneens hier aangeko men. Gisteravond te half elf is de boot van de Esona van hier naar Amsterdam vertrok ken; zij ondervond veel moeilijkheden door het zware ijs, zoodat zij pas hedenmorgen te 6 uur Alkmaar passeerde. Ook hedenmorgen is nog een boot naar Amsterdam vertrokken. De vaart is echter nog zeer bezwaarlijk en alleen mogelijk in dien de ijsploeg dagelijks op en neer blijft varen. Vergadering van de Commissies van Overleg voor Ambtenaars- en Werklieden aangelegenheden. Voormelde Oommissies hielden op Maan dag 6 Februari 1922 een gecombineerde ver gadering ten Raadhuize. Aanwezig nevens den Voorzitter en Secre taris, de heeren Van Loo, Kastelijn, Zonder- van Teeckelenburg, Nieuwbuurt, Snel, Dek ker,' Den Hartog, Kemp en Kerkhof. Het persbericht van de vergadering van 17 Januari wordt na een opmerking omtrent het tijdstip van behandeling van de groe- peerine der straatmakers, goedgekeurd. Door Burgemeester en Wethouders is we derom advies gevraagd over den duin- van het aan de Directrice van het Ziekenhuis te verleenen verlof. Dit punt wordt aangehou den tot de volgende vergadering. Aan de orde wordt gesteld de verdere be handeling der technische salarisherziening. Een voorstel tot het in het leven roepen van de functie hoofdklerk bij de verschillen de diensten en bedrijven, met uitzondering van de Secretarie, wordt verworpen. De -«indeeling van de assistent-laborato rium bij den geneeskundigen Dienst zal in de volgende vergadering nogmaals onder oogen gezien worden, waarbij den betrok ken Directeur voorlichting zal worden ge vraagd. Na eenige/bespreking wordt besloten om den bevolkingsagent overeenkomstig het voorstel in de tweede loongroep te plaatsen. Gevraagd wordt om op bespoediging met de uitvoering der reorganisatie van de fi- nancieele diensten aan te dringen, opdat ook verschillende functies, die thans nog niet kunnen worden geregeld, bezien kunnen worden. Een voorstel om den fittersbaas der water leiding te brengen van loongroep 3 der amb tenaren naar groep 6 der werklieden wordt verworpen. Wanneer daartegen bij den betrokken Di recteur geen bezwaar bestaat zal worden voorgesteld den titel ass.-laboratorium aan de gasfabriek te wijzigen in analyst, omdat daardoor beter de werkkring van dezen ambtenaar wordt uitgedrukt. Een voorstel om bij den dienst der Ar beidsbemiddeling en werkloosheidsverzeke ring de rang van commies te creëeren kan geen instemming vinden en wordt na eenige discussie ingetrokken. Voorgesteld zal worden den titel van den adjunct-commies ter Secretarie, die thans met de afdeeling der registratuur is belast, te veranderen in dien van registrator en den titularis onder te brengen in groep 4. Besloten wordt de groepeering van de straatmakers te behandelen gelijk met het bepalen van de loonen. Er zal bij Burgemeester en Wethouders op worden aangedrongen om zooveel moge- liik tot bevordering van de leerling-klerken tot klerken over te gaan, teneinde dien rang zoo spoedig mogelijk kwijt te raken. Nog wordt besloten om de niet in groepen ondergebrachte functie bij de behandeling der loonen te bezien. Volgt sluiting der vergadering. N. V. „Comoedla". Een gezelschap, dat hier nog nimmer op trad-, en dat onder haar leden d!e eeasto krach ten telde, -gaf Zondagavond een vertolking van een uit het Duitodh vertaald, drtielbedrij- vig tooneelstuk „VOIaim", waarin de titelrollen vervuld weidien dloor Mevr. Greta Lolbo- BraakenMek en Gonst» van Kerckhoven Jr. I Het was een buitengewoon Bterk speelstuk, waarin vooral de prachtrol van 'Mevr. Lobo gelegenheid gaf -tot sterk en temperamentvol spek in geheel ander genre dato we van Gireetje Lobo gewend rijn. Niet clleen dat rij aicih geheel' en ai in diit spel gaf, zij wist dit op te voeren tot een. dramatische st ijging, die de toeschouwers in aideanlooze stilte en spanning deed neerzitten, en menigeen tot diep in de riel greep. Het stuk is van een nogal' gewaagden ten dens en stellig niet voor iedereen geschikt» De strekking komt hierop neer, dat een pros tituee, zij moge nog zulke goede voornemens hebben om haar leven te beteren, (krachtens haar aanleg of wegens de gedegenereerdheid van haar leven, niet weder voor de normale samenleving is geschikt te maken. Èenlmajal met 'het brandmerk van de udtgestootene op haar hoofd, is zij' verdoemd, en, ale poging om haar te redden, is vergeefsch. Een zeer pessimistisch 'stuk dus, waarin 'niettemin een grond van waarheid1 zit. Deze rol van Anna, de prostituee, door Ferdinand, den veeilbelovonden componist, „gered", -was het, die op zoo sublieme wijze door mevrouw Lobo vertolkt werd. Haar dramatische zeggingskracht, haar actlie, haar gebaar, het was alles van zoo geweldige tra giek, dlat vellen in de zaai diep ontroerden van dit prachtige spel. Geheel de tragiek van deze melaatsche menöchenziel wist zij voor ons bloot te (leggen, en de hunkering naar wat levensgeluk, daarna de ontzettend© terugval in haar zonde, en de gevolgde wanhoop en zelfmoord.het was zoo droevig waar en zoo De haar terzijde staand© artisten wisten ale zonder een enkele uitzondering ook van hun rol iets moois te maken. Mien van Kerck- hovenKling als EonJka, de Hongaarsche, met haar vlammend roode haar, Peggy Schumacher als Gusti, de beide vriendinnen der arme Anna. gaven sterk en levendig geacteerd spel. Anna's amant: de componist, was Gonst, van Kerckhoven Jr. Ongdoafelijk, zooals die oen druk. nerveus musicus wist te typeeren. Die tot wanhoop vervalt als Ainna blijkt weer gezondigd te hebben. Een musicus, roeit een sympathieke, lieve moeder met een groot en ruim hart, die werd vertolkt door Betsy Ra- nucciBeekman. Betsy Ranuoci is niet een a'rtiste voor sterke passies: haar kalm -op treden doet sympathiek aan. Maar toch wist zij (haar spel in de slotscène op te voeren tot een paroxysme van ontzetting en schrik, als zij Anna uit het raam der verdieping op straat ziet springen. Herlbert, de wereld-wijze vriend van Fer dinand, werd door Dirk Verbeek vertolkt: hij was de cytnische Lebemanm, die geen tijd heeft voor -philosophieën omlbrent gevallen meisjes, en slechts één ding wenscht: zijn vriend te redden uit de handten van „dat schepsel". Tenslotte de kamerverhuurster: slonzige oude feeks, heel aannemelijk ge maakt door Dora Haus, en een klein bij letje, dat Anton Ruys vertolkte. De vertolking was in alle oprichten supe rieur. Een vrij groot publiek woonde de op voering bij. Openbare demonstratie Autogeenlsch lasschen en sneden. Naar wij vernemen hebben hier ter stede eenige heeren het plan opgevat, op een openbare demonstratie de groote beteekenis der autogeene metaalbewerking in het licht te stellen. Wij gelooven dat het voor belang hebbenden op dit gebied van groot nut zal zijn deze demonstratie bij te wonen- Velen toch hebben zich nog niet voldoen de rekenschap gegeven van de groote voor- deelen die deze nieuwe wijze van werken blMenigeen denkt dat de autogeene metaal bewerking alleen beteekenis heeft voor de groot-industrie. Met deze demonstratie willen deze heeren aantoonen dat deze meening geheel ten on rechte is en de autogeene metaalbewerking voor de klein-industrie van evenveel, zoo niet van nog meer belang is dan voor de Kr'[v,v^UfSlen deze heeren de meest uit gebreide inlichtingen verstrekken omtrent deze nog betrekkelijk onbekende werkwijze. WH raden dan ook een ieder aan, voor wien dit van belang is, deze demonstratie bij te Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit blad. Aanrijding. In het laatst der vorige week heeft op de Loodsgracht eene aanrijding plaats gehad tusschen een auto en een fietsrijder. Het ongeluk werd naar ons van bevoegde zij de werd medegedeeld veroorzaakt door het niet naar behooren naar rechts uitwij ken van den fietsrijder. De autobestuurder had voldoende signalen gegeven. In bewusteloozen toestand werd de fiets rijder naar het marine-hospitaal overge bracht. Wij hebben er reeds eerder op gewezen dat het in acht nemen van „de regels van den weg" hier ter plaatse nog veel te wen- schen overlaat. Aan het verzoek om rechts te houden in de drukke straten zijn bord jes aangebracht die dit voorschrijven wordt zoo goed als niet voldaan. Rechts uit wijken doet men alleen als het zoo uitkomt, zonder te denken aan het gevaar, dat men voor zichzelf en anderen veroorzaakt. Binnenkort hopen wij op dit onderwerp nogeens terug te komen en een en ander na der mede te deelen over de uitkomsten der officieele Amsterdamsche verkeersstatistiek. Daaruit bleek maar al te duidelijk dat de dichter, die in de Kampioen het orgaan van den Alg. Ned. Wielrijdersbond de regels van den weg in dichtvorm publiceer de, gelijk had, toen hij zijn rijm besloot met de woorden: Wie deze regels niet betracht. Wordt eens in stukjes thuisgebracht. D. J. Wijnkoop in „Casino". Dinsdag 14 Februari a.a zal in „Casino" alhier spreken voor de Communistische partij de heer D. J. Wijnkoop van Amster dam, lid der Tweede Kamer. Vergaderingen, Vermakelijkheden, enz. Dinsdag 7 Februari: Winterconcert Marine-kapel, Casino. 8 uur. Woensdag 8 Februari: Kinderbioscoopvoorstelling, Tavenu", 2 uur. Volksconcert Marine-kapel, Casino, 8 uur. Vrijdag 10 Februari: Liefdadigheids toooeelvoorstelling R.-K. Volksbond, 8 uur. Zaterdag 11 Februari: Feestavond 10-jarig jubileum Ver. v. Over heidspersoneel, Casino, 8 uur. Zondag 12 Februari: Liefdadigheids tooneelvoorstelling R.-K. Volksbond, 8 uur. Dansen „T.a.v.e.n.u.", Casino, 4.30 uur. Dansen „T.o.p", Casino, 7 uur. Bal Casino, 9 uur. Maamdhig 13 Fefbruari: Tooneelvoorstellliing „De Kribibebijter". Ca sino, 8 uur. Dinsdag 14 Februari: Openbare Vergadering Communistisch» Par tij. D. Wijnkoop, Casino, 8 uur. Woensdag 15 Februari: Kinderbioscoopvoorstelling „Tavenu", 2 uur. Liefdadigheids voorstelling „Jan Ongeluk", Casino, 8 uur. Lezing over „Koningschap", Gereform. Kerk Spoorstraat, 8 uur. Vrijdag 17 Februari: Tooneeluitvoering „Vereen, zij ons Streven". Casino, 8 uur. Zaterdag 18 Februari: Uitvoering Mandolineclub „Ars Labor", Casino, 8 uur. Woensdag 22 Februari: Kinderbdoscoopvoorstelling „Tavenu", 2 uur. Uitvoering Isr. Tooneelvereen. „Onder Ons" Casino, 8 uur. Donderdag 23 Februari': Openbare Vergadering Vereeniging „De Dageraad1". Spreker Dr. J. v. d. Brink. Oasiino, 8 utur. Zaterdag 25 Februari: Bal-Masqué „T.o.p.", Casino, 8 uur. Vergadering van Vrijdagmiddag a uur. Afwezig, behalve de heer Schoeffelenberger, de wethouder De Zwart en (aanvankelijk) de heer HeijbLok. De Voorzitter zegt, dat de Raad nu drie avonden bezig geweest is aan de .algemeene be schouwingen. Hij hoopt, dat nu tot een spoedige en zakelijke behandeling van de begrooting wondt overgegaan. In de eerste plaats moet thans wor den beslist over den post van f 60.000. Hiermede is een nieuw element in de begrooting gebracht en een straatbelasting ingevoerd, benevens een op- cente heffing op de vermogensbelasting. De Raad dient allereerst zich uit te spreken of hij zich hiermede kan vereenigen, omdat anders de be grooting gewijzigd dient te worden. Het stand- ;>unrt van het College is, dat we nu een soliede begrooting moeten hebben, opdat wij niet komen te staan voor onverwachte tekorten zooals yroe- gere jaTen. Anders doen wij precies hetzelfde wat in Duitsohland gedaan wordt om aan geld te ko men: daaa- wordt de bankbillettenpers in werking gezet. Maar het is duidelijk, dat deze politiek ver keerd is. Het is dus zaak nieit te veel veranderin gen in deze begrooting aan te brengen. De heer Van Breda is principieel bestrijder der straatbelasting. Maar waar Ged. Staten heb ben gezegd, dat zij niet wenschen, dat de Inkom stenbelasting hooger wordt dan 1 ton, daar wil spr. er niet aan medewerken een nieuwe belasting in te voeren. Spr. stelt daarom voor den post van f 60.000 te schrappen en te compenseeren door het volgende: Post uitbaggeren Kanaal te ver minderen met f 18.000, Begrooting Weeshuis met f 15.000, post onvoorzien met f 10.000, post druk werken met f 8.000. Samen krijgt men dan f 51-000. In den loop van het jaar krijgen we nog wel een navorderingskohier, zoodat we het volle benoo- dtgde bedrag kunnen vinden. Spr. gelooft niet, dat het College zioh hiertegen zal verzetten. De Voorzitter: Mits de Raad ons garan deert, dat zij de begrooting sluitend maakt, in dien zij de voorgestelde belasting niet accepteert. De heer Gruowald heeft aangetoond, dat de begrooting sluitend kon worden gemaakt zon der eene straatbelasting. Spr. handhaaft zijn voor stel in deze en zal in geen geval voor nieuwe belastingen stemmen. De heer S t a a 1 m a.n meent, dat er ten op zichte van dit punt verwarring heerscht bij den Raad. Men behoeft zich thans slechts principieel uit te spreken voor of tegen straatbelasting. Er is omtrent de f 60.000 niets beslist. Alleen .wordt nu de begrooting sluitend, indien de Raad straks haar onveranderd aanvaardt. De heer Van Breda, die zegt geen principieel tegenstander te zijn dezer belasting, drukt zich verkeerd uit. Het vorig jaar heeft deze heer zelfs den wethouder van financiën een verwijt gemaakt niet mert dezie belastingen te zijn gekomen. De kwestie is of zij billijk is ja dan neen. Wij kunnen nu personen treffen 'buiten de gemeente, die wij op geen andere wijze kunnen bereiken. De heer V a n O s merkt op, dat er geen groote huiseigenaren zijn. Ook niet die buiten de ge meente wonen. Men treft met deze belasting een aantal kleine huiseigenaartjes, die extra belast worden. Daarentegen kan de begrooting van het Weeshuis gerust met f 15.000 worden verminderd. Mevrouw Van der Hulst sluit zich bij dit betoog aan. De menschen moesten noodgedwon gen vaak tot aankoop van een huis overgaan en daar een zware hypotheek op nemen. In naam zijn ze dan huiseigenaar. De heer Verstegen: Het doet altijd aan genaam aan als in den Raad bezorgde stemmen opgaan voor allerlei menschen. Maar zoo wordt niet altijd in het belang van kleine lieden gespro ken. Spr. 'herinnert zich o. a. de belastingvoor stellen. Hier is het de vlag, die de lading moet dekken. Die kleine eigenaren worden bijna niet getroffen, daartegen gaat het bezwaar niet van de heeren. Maar de grootere wil men vrijwaren, en het is niet nobel om nu deze motieven aan te voeren. Laat men het dan ronduit zeggen. Door de Huurcommissiewet is straatbelasting thans zeer moeilijk op de huren te verhalen. Wij rekenen in de begrooting op deze f 60.000. Laat de Raad die dus aanvaarden. De heer Van ier Veer is het eens met den heer Van Breda. Straatbelasting acht spr. billijk; in Koegras heeft men een wegenbelasting ook. Maar wel is het zaak, de uitgaven zooveel moge lijk te besnoeien. De heer V a n O s protesteert tegen de woorden des heeren Verstegen alsof spr. bedoelingen niet edel zouden zijn. De heer Verstegen weet zelf als Voorzitter van de Huurcommissie het best hoeveel menschen gedwongen zijn geweest een huis te koopen. En de huiseigenaren weten, trots de ver hoogde huren, vaak nog niet waarvan^ zij alle onderhoudskosten zullen moeten bekostigen. De heer Zondervan meent, dat met het be ginsel tevens ook de verordening moet worden besproken. .Wegens de over het algemeen lage huurwaarden konden de kleine eigenaars niet worden uitgeschakeld. Maar zij worden iniet zeer zwaar belast hierdoor. Mevrouw Van der Hulst protesteert tegen de voorstelling van den heer Verstegen alsof spr. de kapitalisten de hand boven het hoofd wil hou den. Spr. heeft geen andere bedoeling gehad met haar woorden dan er in ligt. De heer Van Breda repliceert en wil de be grooting verminderen. De heer Grunwald be cijfert een belasting per jaar en per woning van f 11 voor de woningen van Volkshuisvesting, tenzij men bepaalt, dat die er buiten blijven. De heer Staalman zegt, dat dat in elke andere gemeente het geval is. De heer Grunwald Dan wordt het voor de andere groepen dus nog onbillijker. Spr. heeft ook genoemd de belasting van het Hoogheemraad schap. Toen is hem geantwoord: daar krijgen wij hier niets van. Dat is wel waar, maar zij moet toch opgebracht worden. Men heeft nu eenmaal spr. voorstel in de Staten om Helder er buiten te laten, niet aanvaard. En dat Hoogheemraad schap vraagt 8 van de belastbare opbrengst. Op die manier worden de huiseigenaren oneven redig belast. Laten we dan tegen Ged. Staten zeggen: we komen er met een millioen niet. Dat is reëeler. Wat die huiseigenaren betreft buiten de gemeente, dat zijn er niet zooveel. Maar men treft veel andere in de gemeente. We hebben ook nog een belasting van f 85.000 opcenten op het personeel. Alles tezamen worden de belastingen tot een respectabel cijfer opgevoerd! Hierover wordt nader van gedachten gewisseld. Tenslotte wordt met 12 tegen 6 stemmen beslist, dat de Straatbelasting op de begrooting zal ko men. Tegen stemmen de heeren Grunweld, Tiel- rooij, Bok, Van Breda, Van Os en Mevrouw Van der Hulst. Men begint nu aan de Artikelen der Begrooting. Waterleiding. Een voorstel in de 2e sectie ge daan om den post Waterlevering aan particulieren (raming f 65.500) te verhoogen met f 14.500, op grond van de verhoogde huurprijzen der wonin gen, die daardoor in een hooger tarief vallen, wordt aangenomen met 10 tegen 8 9temmen. Tegen de heeren Verstegen, Borkert, Tielrooij, Kuiper, Boogaard, Adriaanse, Van der Veer en Zondervan. Art. 2 lett. a. Huur van watermeters. (Raming f 8837). Uit de discussies blijkt, dat deze raming foutief was berekend. Zij wordt verhoogd tot f 9560 (voorgesteld was verhooging tot f 10.000). De post Ontvangsten uit waterleveringen aan Marine-gebouwen wordt verminderd -met f 5000 op voorstel van den heer Tielrooij wegens stop zetting van de waterlevering aan het Marine- Zwembad. Gasfabriek. De heer Grunwald licht uit voerig een voorstel toe, oir. als prijsverhouding voor 'het gas de volgende cijfers vast te stellen: lichtgas 16, kookgas 14, industrie- en muntgai- 16 cent. Verder om den cokesprijs van 80 cent tt brengen op f 1.15 per H.L. Spr. heeft bij tal var gemeentebesturen geïnformeerd naar de prijzen van het gas. Nergens is het muntgas lager in prijs dan het lichtgas. Spr. heeft den prijs voor ons gelijkgesteld met elkander, dus is nog gunstiger dan elders. Men vergete niet, dat de muntgasver- bruikers den aanleg ook al gratis hebben, etc. De winst, die op deze wijze gemaakt wordt, dient in de begrooting te blijven. Niet oirbaar acht spr. het den gasprijs te verlagen uit de beschikbare middelen. De heer Borkert verwondert zich, dat de heer Grunwald thans met deze voorstellen komt, waar hij in de eerste secties heelemaal niet over gesproken heeft. Spr. becijfert nader, dat door deze regeling de muntgasverbruikers in werkelijk heid In ongunstiger conditie zijn en wijst op het verhoogd debiet tengevolge van- de lage cijfers. Zijn dat dan geen gunstige perspectieven? vraagt spreker. De heer Van Breda wil de cijfers van den directeur handhaven. Deze is niet beneden den kostprijs, zooals B. en W. De verhooging, die de heer Grunwald voorstelt, acht spr. niet wen- schelijk. De heer Verstegen merkt op, dat men bij de begrooting een gasprijs dient vast te stellen. B. en W. hebben gemeend, dat dit jaar het gas wel tegen dezen prijs kan worden geleverd. Mocht dat aanvankelijk beneden den kostprijs zijn, dan willen wij het tekort uit de reserve dekken. Maar alles wijst er op, dat dit niet noodig zal zijn. We hebben nu al een verhoogd debiet van 33V1 Laat de heer Grunwald zijn voorstel terug nemen. De heer Grunwald zegt, dat zijn gemiddelde prijs 15 cent is, dat is nog niet hooger dan andere plaatsen. Dan behoeft niet gereserveerd te worden en de fabriek kan winst maken. De heer Van Os bepleit aanname van het voorstel van den directeur. De Voorzitter zegt, dat men gerust het voorstel van het College kan aannemen, en dat de reserves niet zullen behoeven te worden aan gesproken. De heer Verstegen We zijn met de gas fabriek in stijgende lijn. We hebben nu weer een aanbieding van een nieuw soort gaskolen, die franco wal, geleverd worden voor f 14.70. Op alle manier wordt getracht uit de fabriek zooveel mogelijk winst te halen. Die reserves zijn slechts een veiligheidsmaatregel, meer niet. De heer Van Breda vindt het verkeerd den prijs voor een jaar vast te leggen. Dan kan men de prijsrsgsliag bstsr ia haadsa latsn van B. «a W. De heer Grunwald zou liever zien, dat de bevoegdheid voor de vaststeiiing der prijzen in banden bleef van B. en W., die beter met de prijs- schomrnelingen der kolen op de hoogte zijn dan de Raad. De geraamde prijs is een standaardprijs. Na onderlinge discussies wordt besloten de prijsbepaling in handen van den Raad te stellen en een vasten prijs voor het gas te bepalen. Tegen de heeren Van Breda, Van Os, Van der Veer en Gnmwald. De prijsregeling zooals door het Col. lege vastgesteld, wordt daarna gehandhaafd, met dien verstande, dat deze prijsregeling geldt „voor onbepaalden tijd" en de raadscommissie voor de gasfabriek zich op de hoogte moet houden van eventueele veranderingen in den kolenprijs. Deze prijs is in de verhouding van 16-14-12, d. w. z. alg het lichtgas 16 cent kost, kost het industriegas 14 en het muntgas 12 cent. De heer Grunwald ver klaart zich tegen deze regeling. Het voorstel-Grunwald was vooraf verworpen met 15 tegen 4 stemmen. Vóór mevr. Van der Hulst en de heeren Van Breda, Van der Veer en Grunwald. De heer Staalman spreekt over de door hem in de secties gedane vraag naar de aanwezigheid van lucht in de leiding.' Hierop is door den direc teur een antwoord gegeven, dat wel heel weten schappelijk lijkt, maar door een wetenschappelijk man als „aartsdom" zou worden betiteld. Dit is een rechtstreeksch verwijt wat spr. tot den direc teur richt. In dit antwoord wordt bijvoorbeeld gesproken over de calorische waarde van het gas. Dit ant woord is misleidend. Er worden vergelijkende cijfers gegeven van andere plaatsen, waarbij cij fers van 1920 eenerzijds vergeleken worden met die van 1921 anderzijds. Want juijt in 1921 is in andere plaatsen de calorische waarde zoo geste gen. Er zijn op het oogenblik tal van menschen, die tweemaal meer voor hun gas moeten betalen dan in andere jaren. De „regeneratie ia situ", waarover gesproken wordt, is noodig natuurlijk. Maar dat betreft slechts 3 lucht, die toegevoegd wordt. Maar op de gasfabriek laat men 20 lucht toe. En niet alleen dat het gas er slecht door wordt, maar het beïnvloedt ook de leidingen en het stookmateriaal op de fabriek, die er door be dorven worden. De voorstelling van den directeur is misleidend. Ten bewijze van zijn betoog citeert spr. uit het maandblad „Het Gas" uit een verslag van een vergadering van gasdirecteuren^ waarin geprotesteerd weid tegen een dergelijke taktiek. Er is op de gasfabriek een kraan, die deze lucht toevoert. Iedereen klaagt er over, dat we veel te veel betalen voor het gas. Als die gemaakte op merking serieuser behandeld was, zou spr. er niet over spreken. Spr. stelt tenslotte voor een raadscommissie te benoemen, die met de Commissie voor de Bedrij ven deze zaak onderzoekt. Blijkt ihet een legende te zijn, dan zal spr. niet aarzelen in het openbaar amende honorable aan den directeur te maken. Mevrouw Van der Hulst heeft ook van verschillende zijde klachten vernomen omtrent bet slechte en noodtloos vele gas, dat verbruikt wondt. Snr. weet, dat de stationschef al eene be risping gekregen heeft van zijn superieuren hier over, en doet voorlezing van een brief, die zij ont ving van dezelfde strekking. De heer T i e 1 r o o ij Wie stelt de calorische waarde vaM het gas vast? Laat deze Commissia die dan tevens vaststellen. De heer Verstegen meent, dat men de aan gelegenheid wel aan het College kan overlaten. Spr. protesteert tegen de wijze waarop de heer Staalman hier den directeur, die zich niet kan verdedigen, in 't openbaar aanvalt. De heer Staalman: De directeur heeft zich kunnen verdedigen in zijn antwoord. De heer Verstegen: De heer Staalman, die hier zit krachtens zijn mandaat van raadslid, dat hem dekt voor beleediging, mag zulke dingen hier niet zeggen, tenzij hij bewijzen heeft voor zijn beweringen. Spr. is nimmer opgetreden zooals deze heer van den toren blaast; wel heeft hij als het noodig was, niet geschroomd krasse dingen te zeggen, maar nooit zonder bewijzen. De heer Staalman heeft die niet, want hij spreekt al van amende honorable en dat is natuurlijk bij een beschuldiging, die bewezen wordt, niet noodig. De heer Staalman spreekt van opzettelijke mis leiding, dan moet hij ook met bewijzen aankomen. Spr. is volstrekt niet tegen een onderzoek, maar ichit den heer Staalman niet deskundig en niet gerechtigd. De heer Staalman: De heer Verstegen stelt ie zaak verkeerd voor door het te doen voor komen alsof spr. een duikbootpolitiek voert. Be- ioelde klacht i9 door spr. in de secties geuit, en komt in het algemeen rapport voor, en in het mtwoord van den directeur (i.c. Bv en W.) wordt het voorgesteld alsof hetgeen ik sprak van de aanwezige lucht, een bakerpraatje is. Dat is be drieglijk en opzettelijk misleidend voorgesteld. Het ergste is, dat hij ongelijke getallen met elkan der vergelijkt: de heer Teune geeft van de eene gemeente de calorische waarde over 1920 en ver-% gelijkt dit met die van 1921 in een andere ge-* meente. Het groote kwantum gas, dat uit de kolen wordt gehaald, kan niet andere dan door toevoe ging van andere dingen geschieden. Nu wordt in het antwoord quasi wetenschappelijk gesproken als zou voor de z.g. „regeneratie in situ" lucht noodig zijn. M. d. V., ik weet dit zeer goed, maar dat is 3 lucht, die voor het verbrandingsproces wordt toegelaten. Er is hier evenwel sprake van wel 20 lucht. Ik beschuldig niet achter iemands "tig. Want in de secties ben ik met deze opmer king gekomen en dat men zich zoo van het ant woord afmaakt, daartegen gaat mijn protest. De Voorzitter: Het hooger rendement wordt veroorzaakt door watergas. De heer Staalman: Neen, meneer de Voor zitter, dan zou men een heel ander rendement krijgen. De heer Van Loo meent, dat de heer Verste gen het wel wat zwaar opneemt, dat de heer Staalman hier aldus spreekt. Er zijn verscheiden klachten over toegevoegde lucht ontvangen. Be treffende de benoeming van een Commissie van onderzoek staat spr. naast den heer Staalman. Spr. wenscht voorop te zetten, dat de directeur een en ander gedaan heeft met de beste bedoe lingen. De heer Grunwald acht het in het belang der zaak deze kwestie niet verder te bespreken. Spr. is niet voor een extra commissie, maar wil het onderzoek opdragen aan de bestaande Com missie voor de Bedrijven. Die kan daarover rap port uitbrengen aan den Raad De heer Verstegen meent, dat de wijze, waarop de zaak hier is besproken, bewijs geeft vam een groot wantrouwen in den directeur. Dat wantrouwen zal na een onderzoek van de comm. niet verdwijnen. Beter is het een afzonderlijke commissie te benoemen met den heer 'Staalman als lid. Volgno. 6. Beschikbare middelen (afschrijving min aflossing, ten behoeve van gaspr ijsver laging) geraamd op f 72408.21, wil de heer Van Breda afvoeren van de begrooting. De heer Verstegen zegt, dat B. en W. zoo spoedig mogelijk een kostprijsberekening zullen zenden aan den Raad. Dan kan de prijs van het gas worden vastgesteld en kunnen maatregelen worden genomen. Maar laat men dezen post hand haven. De Voorzitter merkt op, dat de begTOOting er geheel voor gewijzigd zou moeten worden. De heer Grunwald zegt, dat het onlogisch van den heer Van Breda was niet met spr. voorstel mee te gaan. Wordt deze post afgevoerd, dan moet men een verliespost ramen. Na eenige discussie wordt de post gehandhaafd onder de toevoeging „Tengevolge van de gewij zigde omstandigheden, o. a. wat den kolenprijs betreft, blijkt tijdens de behandeling der begroo ting, dat van de beschikbare middelen ten behoeve van de verlaging van der. gasprijs geen gebruik bshosft te worde* gemaakt".

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 5