Eerste Blad. NIARGUERITE'S WONDERE JAAR No. 5517 DONDERDAG 9 FEBRUARI 1922 50e JAARGANG Donderdag 9 Febr5.28 uur. Vrydag 10 5*30 buitenland. DE conferentie te washington De New York Herald meldt, dat President Harding den staatssecretaris van Marine op gedragen heeft hem onmiddellijk volledige inlichtingen te verschaffen over de mate van voltooiing der zich in aanbouw bevindende oorlogsschepen, met het oog op de waar schijnlijk ophanden zijnde staking van het werk aan deze schepen. De president is ech ter niet van plan eenige beslissende stappen te doen voor het sloopen der schepen vóór de betrokken mogendheden de verdragen ge ratificeerd hebben. Men verwacht dat de president de verdra gen weinige dagen na de onderteekening den senaat zal aanbieden. Of hij daarbij persoon lijk in het kapitool zal optreden staat nog niet vast. Verder meldt het blad nog: De commissie voor de telegrafische verbindingen heeft voorstellen ontworpen voor de regeling van het draadloos verkeer over de Stille Zuid zee en in het verre Oosten. Deze voorstellen leveren vele moeilijkheden op, erkennen het beginsel van de open deur ten opzichte van de draadlooze telegrafie, en doen maatrege len aan de hand voor de oplossing van toe komstige problemen. China zal tot deelneming aan toekomstige onderhandelingen worden uitgenoodigd, en krijgt een goede ontwikkeling van zijn draad- loozen dienst. Het is zeer waarschijnlijk, dat spoedig één of twee groote organisaties zul len worden gevormd. Londen, 8 Februari. Uit Washington wordt d.d. gisteren gemeld, dat als een bewijs, dat de Ver. Staten bereid zijn om de nieuwe ver dragen zoowel naar geest als naar letter uit te voeren, de minister van oorlog de bestel ling 'heeft ingetrokken voor inieuwe kanon nen, ter vervanging van die, welke thans ge plaatst zijn in de versterkingswerken op de Filippijnen». Pres. Harding hoopt, dat de verdragen, die voordurend voortvloeien uit de ontwa peningsconferentie in het begin van de vol gende week bij den Senaat zal indienen en op een spoedige ratificatie zal aandringen. Londen, 8 Februari. Uit Washington wordt d.d. gisteren gemeld, dat Balfour voor zijn vertrek naar het vaderland het werk der con ferentie als vojgt heeft samengevat: de natio nale bewapemngen zijn er door verminderd, de nationale veiligheid is vermeerderd, lang- bestaande oorzaken van ergernis zijn opge ruimd, welwillendheid is in de plaats geko men van achterdocht, de vrede is minder kostbaar gemaakt en de oorlog minder waar schijnlijk. Omtrent de rede door president Harding op de sluitingsvergadering der conferentie gehouden, kan nog worden gemeld, dat het natuurlijk mogelijk is, dat. de vlootvacantie hier overeengekomen, zal afloopen met de verdragen, die hier geteekend zijn. Maar zeide de President ik geloof dat niet. Zij die nog een decendium of langer zullen leven zullen waarschijnlijk getuige zijn van een ontwikkeling der openbare meening, ge merkt door nieuwe ervaringen, welke de na ties zich meer bezig zullen doen houden met te leven in de vervulling van Gods hooge be doelingen, dan met het beramen van midde len voor oorlogsverwoesting. De President sprak verder is zijn meening uit, dat de Conferentie den weg zou wijzen tot gelijk soortige toekomstige conferenties. de conferentie te genua. De Times meldt dat de grootste terughou ding bewaard wordt over den inhoud van een Fransche nota over de Genueesche con ferentie, welke Maandag op het ministerie van buitenlandsche zaken is afgegeven. De Daily Telegraph verneemt dat Poin- caré's opvattingen de hoofdtrekken die de Parijsche pers had aangegeven, van nabij, ofschoon niet precies volgen, en de Times FEUILLETON, door MABEL BARNES—©RUNDY voor Nederland bewerkt deor ELLY HARTING. 7) „O," ik was diep onder den indruk. Dus Amalia, die gewend was aan „dinées", was toch zoo vriendelijk met ons te willen op- trekken Ik keek eens heel oplettend naar haar gekrulde pony, haar scherp gezichtje en haar klaverblaadjes-broche. Ik hoorde haar veer kraken.... nu was het haar oorset. Telkens ris ik een balein hoor kraken, denk gelukkig weer een minder, die breken kan. Maar ze schijnen ontelbaar te zijn. Met eenige moeite bracht ik -m'n gedach ten weer terug op het chapitre „Dimbies verjaardag en zijn ontbijt". Amalia had een kookboek te voorschijn gehaald en las nu hardop verschillende re cepten voor omelet voor. „Schei uit," riep ik, ,4* wwdt ersuf van. Tot slot zochten wij een smakelijke peter- selie-omelet uit. „Ik hoop, dat ze lekker zal zijn, zei ik een beetje-angstig. „Naturelijk zal ze lekker zijn, laat dat maar aan m ij n over M'frou, mijn hand is zoo licht, dat meheer wel lederen dag zal wille jarig De verjaardag-margeni brak aan.hei- dar «n baarlijk gelooft dat het document inhoudt dat Frank rijk de uitnoodiging voor Genua aanneemt. Tegelijkertijd is er ongetwijfeld ook een exemplaar van naar Rome gezonden. Andere bladen merken op dat Poincaré's aandringen op het ongerept houden van de bestaande tractaten enkel in overeenstem ming is met de resolutie van Cannes. Ook geeft men te kennen dat de nota na druk legt op het gewicht om van de Sowjet de aanvaarding van de voorwaarden onder welke de uitnoodiging tot haar gericht is, te eischen voor hare afgevaardigden tot de conferentie worden toegelaten. De Daily Telegraph voegt eraan toe, dat de Fransche nota de raadzaamheid aanbe veelt, dat Frankrijk, Italië en Engeland een gemeenschappelijk beginsel van hun politiek uitwerken, voor de conferentie van Genua bijeenkomt. Londen, 8 Februari. De diplomatieke correspondent van de „Wesbminster Gazette" zegt, dat de nota, die van de Fransche regee- ring te Londen ontvangen is, krachtig aan dringt op uitstel met drie maanden. Omtrent de Fransche nota betreffende •Guinea wordt uit Londen gemeld, dat die aldaar groeten tegenstand vindt. De Engel- sche regeering zou niets gevoelen vpor voor afgaande beraadslagingen tusschen de ge allieerden, omdat dit den datunx van (bijeen komst noodzakelijkerwijs zou vertragen. Het Engelsche standpunt is, dat, wü imen te Ge nua wat bereiken, men niet moet beginnen thans reeds de oondities, waaronder versdhil.- lende vraagstukken bestudeerd zullen wor den, vast te stelen. De vergadering moet ge heel vrij blijven en de afgevaardigden moeten niet reeds vooruit aan banden worden 'gelegd. Daarom lijkt men te Londen niet geneigd op het voorstel van Poinoaré in te gaan. De .Figaro", de Engelsche troonrede be sprekend, ikeurt het af, dat daarin gezegd wordt, dat Genua een vrede moet vaststellen gegrond op gerechtigheid en talrijke gewich tige kwesties moet regelen, ontstaan uit de noodzakelijkheid van financieels en' econo mische reconstructie. Met een dergelijk pro gramma, schrijft het blad, hebben Lenin en Hugo Stinnes niets «te vreezen en is het ver drag van Versailles ai bij voorbaat herzien. DUITSCHLAND. De spoorwegstaking geëindigd. Uit Berlijn werd Dinsdagavond aan het H.bL gemeld: De besprekingen omtrent de bijleggimg van de staking, die met de rijksregeering werden gevoerd zijn hedenmiddag door den rijkskanselier met vertegenwoordigers van den Duitsohen beambtenbond hervat. Zij leidden Dinsdagavond 9 uur tot het volgen de resultaat. De Reichsgewerkschaft gaf de verzeke ring dat zij, nu de rijkskanselier namens de rijksregeering toezegging had gedaan, dat bij onmiddellijk eindigen der staking van disciplinaire maatregelen zou worden afge zien, nog denzelfden avond de staking ge ëindigd zou verklaren. Te Frankfort-Zuid werd de locomotief van een trein, die uit Darmstadt kwam, door sta kers bezet, afgehaakt en weggebracht Op 'het traject Giesseni werd Dinsdagnacht een rail opgebroken. Thans is de lijn weer berijdbaar gemaakt Stakingen In de metaalnijverheid. Sinds Maandag is het werk in de geheele metaalindustrie in het district Hagen stop gezet. De West-Deutsche Volkszeitung schat het aantal stakers op 86,000. De nood zakelijkste arbeid wordt, volgens besluit van de stakingsleiders, uitgevoerd. Leipzig, 8 Febr. Het ultimatum van Groe ner, den rijksminister van verkeer heeft in Leipzig niets uitgewerkt en ook op andere Saksische stations heeft zich niemand aan gemeld voor hervatting van den urbeid. De toestand in het district Leipzig-Zwickau is sedert gister nog verscherpt, maar het nood- verkeer begint beter te functioneoren, om dat Beiersche locomotieven, op de Saksische lijnen rijden ten einde het kolenvervoer uit het bekken van Zwickau mogelijk te maken. Te Hallo zijn groote vergaderingen, van arbeiders- en beambtenbonden gehouden die onverwijlde terugtrekking van de tech nische noodhulp, ontbinding van den Rijks dag en aftreden der rijksregeering verlangen. Mijn eerste gedachte was gewijd aan. de omelet. Ik stond zachtjes op, kleedde me vlug aan en ging den tuin in, in de hoop tenminste een paar bloemen te vinden om naast Dimble's bord te leggen. Een heerlijke geur van lente.... over al.... van vochtige aarde, van ontwakende planten, van baby-blaadjes, die door de zon gekust zich zacht ontvouwden. Ik bekeek onzen appelboom, die in het midden van het grasperk staat, eens heel nauwkeurig.het is de eenige boom dien we bezitten, en ik zocht naar de belofte van bloesem. „Misschien," dacht ik hardop, Ja, misschien komt er deze maand nog wel iets." Verder wandelde ik naar liet eind van den tuin, de heg, die hem scheidde van het land rondom den kikvorschenpoel. Een tuin juist op de grens van een, stuk land als dit, is een schitterende uitvinding, want op dit land staan prachtige volle hoo rnen, die over de heg hun takken uitstrek ken, buigend en zwaaiend en allervriende lijkst babbelend met de bewoners van ons domein. En dan is er de kikvorschenpoel. Het kikker-kwaken is wel geen heerlijke muziek, maar als boodschap van de lente o, zoo welkom. Mijnheer Kikvorsch maakt het hof aan Mevrouw Kikvorsche.hij zegt: Luister nflsr myn stem, luister naar mijn stem" en dan barst hij los met een geluid als een rasp.en Mevrouw Kikvorsche Is waarschijnlijk diep geïmponeerd. Dimbie en ik eveneens. v „Zoo landelijk," zegt Dimbie, en ademt lang en diep de geurige, zuivere lucht in. Zoo heerlijk ver van het dwaze wereld- gedoe," zeg ik, „wie heeft ooit een kik vorsch geboord in een groote stad. Berlijn, 8 Febr. In het spoorwegverkeer te Berlijn was hedenochtend reeds een ver betering gekomen. Uit verschillende berichten uit het rijk blijkt, dat gisteren in den loop van den dag en ook heden een groot aantal beambten zich weer voor den dienst hebben aange meld. Een spoorwegongeluk. Keulen, 7 Febr. Gistermiddag is een trein uit Neuss bij 't binnenrijden van het station te Keulen door het weigeren van de remmen door het stootblok het perron op gereden. Twee wagens werden in elkaar ge drukt, 4 reizigers zijn gedood, 36 gewond, waarvan 6 ernstig. De slachtoffers zijn voor t meerendeel uit het Rijnland afkomstig. De staking der Berli.jnsche gemeente werklieden. Door het bestuur der gemeentearbeiders werd Dinsdag besloten een referendum te houden, opdat de arbeiders zelf konden be slissen, of zij met het besluit van het sta- kingsbestuur om de staking te beëindigen willen meegaan. Het referendum zou Woens dagmiddag tegen 12 uur zijn afgeloopen. Dinsdagmorgen heeft de stakingsleiding de Berlijnsche magistraat verzocht om ver lenging van den termijn tot hervatting van den arbeid. De burgemeester, Boers, heeft dit echter geweigerd. Bij de besprekingen pver dit punt legde hij de volgende verklaring af: Het is onbegrijpelijk, dat een uiterst klein aantal personen het heeft durven wagen een bevolking van 4 millioen menschen in een dergelijken toestand te brengeó en zoo on doordacht over het leven en de gezondheid van het grootste gedeelte van de bevolking te beschikken, op een oogenblik, dat deze bevolking door de algemeene omstandighe den reeds zoo zwaar werd getroffen. Het is eveneens onbegrijpelijk hoe men er toe kan komen een zoo groot aantal lieden, die vol strekt niets met de zaak te maken hebben werkloos te maken. De toestand is zoo, dat het besluit van het gemeentebestuur om alle werklieden die om 2 uur niet aan den arbeid zullen zijn gegaan te ontslaan, prompt zal worden uitgevoerd. Na twee uur zullen nieu we krachten worden aangeworven. In geen geval zullen dan degenen, wier plaatsen door nieuwe arbeiders bezet zijn, weer in dienst worden genomen. Ook het technische perso neel, tot de hoofdingenieurs toe, moet onmid dellijk den dienst hervatten daar het anders ontslagen is. Ook deze krachten zullen zoo veel mogelijk onmiddellijk door onderen worden vervangen. Het is vrijwel zeker, dat men erin zal slagen nieuwe krachten te vin den, daar de industrie er het grootste belang bij heeft dat de voorziening met gas,, elec- triciteit en water weer normaal functioneert en zoo noodig deze krachten ter beschikking zal stellen. Na de bijeenkomst met den burgemeester had nog eene bespreking plaats tusschen het bestuur van het Duitsche verbond van vak- vereeniginigen en vertegenwoordigers van de organisaties van het stakende gemeente- personeel. Het resultaat hiervan was, dat men besloot, een oproep tot hervatting van den arbeid tot de stakers te richten. Bij de Berlijnsche tunnelspoor zal niet worden gestaakt. Bij het referendum zijn 1224 stemmen tegen en slechts 691 voor de staking uitgebracht. Een meerderheid voor voortzetting. Berlijn, 8 Febr. De totale uitslag van het referendum der gemeente-arbeiders en -be ambten van Berlijn heeft een overwegende meerderheid voor voortzetting der staking opgeleverd. Alleen de beambten stemden voor hervatting van den arbeid. Schier alle arbeiders stemden tegen. Vóór voortzetting van de staking stemden pl.m. 20.000, voor hervatting van den arbeid 8000 ft 4000 arbei ders. Het resultaat wordt toegeschreven aan politieke overwegingen. Als einddoel wordt het ten val brengen der regeering en derge- gèlijke dingen genoemd. Naar aanleiding van den uitslag der stem ming by de gemeente-bedryven vond heden middag onder voorzitterschap van „Oberbür- germeister" Böss een zitting van de magis traat plaats, waarin algemeen tot uiting kwam dat de magistraat, In weerwil van den uitslag der stemming, zyn standpunt zal handhaven. Voortdurend worden werkloozen by de ste- 8traks zullen we do kleine zwarte eitjes zieni izacht neergelegd In een siymerige massa, dryvende boven op heit water.en later sullen het donderkopjes worden' en nog later kikvorschen. Ik geloof, dat de beukenboom het aller- vrlendeiykst is gestemd jegens zijn broe deren en zusteren, in den turn Een linde knikt eni buigt tegen den appel- boom* dien zy juist over een opening kan zien.maar de beuk helt steeds dieper en dieper over de heg en draait z'n hals in alle mogehjke bochten en strekt zijn lange prach tige takken, die spoedig overdekt zullen zijn met o, zoo fijn en teer lentegroen, ver, heel ver en heel verlangend uit naar onze lievelingen. Het duurt erg lang eer de beuk zyn schat ten tentoonspreidt.de oude vyf en de kastanje zqn hem verscheiden dagen voor. Maar als hij eindeiyk toegeeft en zijn blaad jes opent, o, wat een rijkdom van schoonheid En nu, dezen morgen, dacht ik, kon ik ze by™ zien uitkrullen in den zonneschijn, kon ik ze byna hooren lachen, heel zachtjes, als ze hun oude vriendin, de linde, herkenden Ik zou graag b'y hen zijn gebleven om af te luisteren wat ze te zeggen hadden, om te hooren» hoe ze het dezen winter hadden ge maakt. maar Dimbie en het ontbyt wachtten me. Ik haastte ndj terug naar huis, juist intijds om Dimbie het deksel van de schaal te zien nemen.en ik wachtte in de opening van de deur om zyn verrast gezicht te zien. maar bet verraste lachje bleef uit, alleen een heel verwonderde blik kwam in zijn oogen. „Wet is er?" vroeg ik. „Wet is dit?" vroeg hij weerom. deUjke bedrijven aangesteld. De voormalige arbeiders, die zich aanmelden, kunnen alleen nog dan worden aangenomen, wanneer er nog plaatsen beschikbaar zyn. De BerUjnsche tram beschouwt haar ge heele personeel, wanneer het aan de oproe ping om weder aan het werk te gaan geen gehoor geeft, als ontslagen. De bedrijfsraden der tram zyn eveneens reeds met nieuwe aanstellingen begonnen. Door het optreden der Technische Nood hulp is de voorziening van BerUjn met wa ter en licht als verzekerd te beschouwen. Hoewel de beschikbare arbeidskrachten ge ring zyn, zyn zy toch voldoende voor de noodvoorziening der stad. Reeds in den voormiddag kon aan Beriyn weer stroom worden geleverd en de mees te telefoonkantoren konden het bedrijf her vatten. Onder de beambten der rijksdrukkery heerscht eveneens een stakingsstemming. Zy hebben zich, naar aanleiding van het plan om de ryksdrukkerij tot een particuliere on derneming te maken, tot den minister van posterijen gewend, over wiens verklaringen zy echter niet voldaan zyn. De VorwHrts over de stakingen. De Vorwfirts neemt in de kritieken op de stakingen geen blad voor den mond. In ons vorig nummer haalden wy reeds een artikel uit het blad aan. Hieronder laten wy nog een stuk volgen uit heit vervolgartikel. De VorwiLrts dan schrijft: „Wanneer de arbeiders, beambten en amb tenaren niet begrijpen, dat tusschen open bare bedrijven en particuliere ondernemin gen moet worden; onderscheiden, dan is de zaak van het socialisme verloren. Thans evenwel is maar al te duidelyk gebleken, dat zy dit onderscheid niet begrijpen en dat een gedeelte hunner leiders het niet begry- pen wil. Het egoïsme is nooit te voren in den Duitschen klassenstrijd, het is nimmer zoo onbeschaamd aan den dag getreden als thans, nu wy, naar het heet, theoretisch toch mar een menschwaardige staatsinrichting onderweg zouden zyn. De ledematen staan op tegen het lichaam, waarvan zy een onaf- scheidelyk deel uitmaken. De voeten willen een warmer bedekking en derhalve moet de romp daartoe de laatste overblyfselen van zijn dun wollen kleed afstaan. Men vraagt zioh, dom-verwonderd, af, hoe lang derge- lyke dwaasheden nog kunnen voorkomen en men kan hechts betreuren), dat deze waanzin den conservatieven, die reeds luide fanfares laten hooren, de krachtigste en goedkoopste propagandamiddelen in handen geeft." En verder: „Stort datgene, wat wy ge- meenschappeiyk bezitten, ineen, omdat de arbeiders er de waarde niet van inzien, dan stort het socialisme ineen en daarmee het ideaal, dat de arbeidersbeweging tot dus ver haar adel en haar energie heeft verleend en er biyft niets anders over dan een weerzin wekkende strijd van allen tegen allen, waar in de sterken, de sluwen en de „Rückaictot- losen" zullen triomfeeren," De oproerige Duitsche communisten. De Magdenburgische Zeitung meldt uit Halle a.d. Saaie: By een te Maagdenburg ge arresteerde rooverbende heeft men zeer uit voerige plannen en gewichtig materiaal ge vonden voor een nieuwe putsch van de com munisten in Duitschland. FRANKRIJK. Parfumerie, pers, politiek. iReeds sedert lang was het te Parijs be kend, dat de bekende en zeer rijke parfu merie-fabrikant Ooty, die politieke ambitie heeft, zich het zeggenschap over een groote Parijsche krant, liefst over de Figaro traohtte te verzekeren. De kwestie van het opkoopen van aandeden der Figaro door den heer Ooty had reeds meermalen liet on derwerp van heftige discussies uitgemaakt en1 de echoën van den financieel-polltleken stryd rondom de Figaro waren' ook herhaal delijk tot de buitenwereld doorgedrongen. De correspondent van de Times te Parijs meldt thans, dat de parfumeur Coty er kort feleden in geslaagd is de oomtrole over de Igaro te verkrygen en het blad zou er bin nenkort toe overgaan zyn ooncurrenlt de Gaulois op te slorpen. Dit laatste blad zou verdwymem, terwyi de geheele staf der re- daoteurs naar de Figaro zou overgaan. Alfred Capus en Uobert de Fiers zouden ook weer naar de Figaro terugkeeren, respectieveiyk „Een omelet." Ik stapte vlug op de tafel toe. „O," zeide hy beleefd. Beiden staarden we het ding aan, het was heel klein en hard en met rare plekken. „Ik daoht eerst dat het gemalen kalfs- vleesch was," hy was ernstig en heel hoffe- Ujk. „Heit ziet er uit als een oud stuk deken," vond ik. ,,'t Lykt niet erg frisch, vind je wel?" „Ik vind, dat het er erg onfrisch uitziet," zei ik en reikte ™ar de bel. „Wacht even," vroeg Dimbie, „het mocht Amalia eens kwetsen, laten we het aan Jum- bles geven." Maar Jumblee was een verstandige kat, zy rook er eens aan, keek met stil verwyt naar Dimble's beenen en wandelde heen met verpletterende hoogheid. Toen hebben we de peterselie-omelet maar verbrand. Amalia bracht het spek binnen en vroeg of de omelet goed gesmaakt had. „Ze was een beetje klein," ontweek ik. „Ja, een beetje klein," echode Dimbie. „O, dat zal gekome' zijn door het eiermeel d'r ware geen eiers in huis," en ze kraakte de deur uit Dimbie keek my aan en ik keek Dimbie aan en beiden onderdrukten we een proest bui. „Is het niet schitterend, je zóó goed te kunnen redden? Ze is het handigste meisje, dat je ooit gezien hebt". „Dat is," kreunde ik, „en ik had je nog wel willen verrassen Wordt vervolgd. als politiek en als letterkundig directeur. Pierre Lafitte sou de manager van het blad worden. Als deze berichten van de Times waar zijn, zal het wel niet zoo heel lang meer du ren of de heer Ooty zal er eindelijk in sla gen een senaatszetel te vermeesteren, bij voorbeeld ergens in Corsica. En wat de Fi garo betreft, onder het oppergezag van de zen grooten parfumeur zal het blad in allen gevalle een blad zijn, dat in goeden reuk staat De diensttijd in Frankrijk. Poinoaré en de ministers van oortog en finan ciën hebben aan de commissie voor de finan ciën en de weermacht uit de Kamer inlichtin gen verschaft over de fLnanoiëele gevolgen van de ontrwerpwet op de lichtingen voor het leger. Poinoaré verklaarde, dat naar de mee ning der regeering de diensttijd van 18 maan den slechte een imijOlpaal was op den weg naar de verkorting van den diensttijd tot een jaar. De omstandigheden, zei hij, verplichten Frankrijk een militaire mogendheid te zijn, doch niet een imilitairistJische mogendheid, Ik wil tot geen prijs, dat onze 'buren ons van imperialisme (kunnen 'beschuldigen. De regee ring zal alles in het werk stellen, opdat de oorlogsbegTOOting van 1923 die van 1922 niet overtreft en zy zal ter bezuiniging hiet vol gend jaar geen reservisten onder de wapenen roepen. Poinoaré drong er op aan, dat het ontwerp spoedig ter behandeling zou komen in de Kamer. Frankrijk, zei hy, moet in staat zijn eerbied alf te dwingen, opdat het zeker zij geëerbiedigd1 te worden. Ten aanzien van de sancties, die Frankrijk mogelijk gedwon gen zou kunnen zyn jegens Duitschland te nemen, verklaarde Poinoaré: „Wy koesteren nooh de bedoeling, noch den wensch tot sancties onze toevlucht te nemen, maar men mag niet uit het oog verliezen, dat zekere artikelen van het verdrag van Versailles Frankryk het recht verflieenen eerbied voor zyn belangen af te <Jwingen." 'De oommissie van financiën heeft een motie aangenomen, waarin zy het ontwerp ter behandeling im de Kamer aanbeveelt. ENGELAND. Geruchten over het aftreden van Lloyd George. De Loaiderische redacteur van de „Man chester Guardian" zegt aan het einde van een beschouwing over de 'kansen van een alge meene verkiezing: „Er wordt echter een belangwekkender gissing gemaakt. Men gelooft, dat de heer Lloyd George in een bepaald stadium voor nemens was, om af te treden inplaats van het parlement te ontbinden. Vermoedelijk zou de heer Ghamberlain of een ander conser vatief leider dan de leiding van de regeering overnemen. Dit zou den heer Lloyd George tyd geven om uit te rusten en zijn positie opnieuw in overweging te nemen. Ik boor vanavond' (Zondagavond), naar ik meen, uit goede bron, dat de 'heer Lloyd' George nog niet besloten is, of hij zal aftreden of ont binden". De kroniekschrijver van de JEJvening Stan dard" verklaart daarentegen het gerucht voor ongegrond. De luchtpolitie ln Indlë. De Britsche regeeriog overweegt de (uit breiding van de luchtpolitie voor het hand haven van de ord'e in Britsch-Indië. Reeds worden er sedert geruimen tyd proeven ge nomen, welke als geslaagd worden be schouwd. De aanvankelijk geringe stryd- macht, welke herhaaldelijk overvallen van vyandeiyke stammen van de lucht uit wist te verydelen, is thans reeds tot zes eskaders aangegroeid. Churchill is een wanm voor stander van het gebruik" van vliegtuigen in alle deel en van het Ryk, niet alleen wegens hun doeltreffendheid, doch tevens uit spaar zaamheid. Het leger in Indlë kost 44 nuiiioen pd. st. per jaar, hetgeen tweemaal' zoo hoog is als het bedrag der kosten van de lucht politie. Het plan bestaat om het systeem van blok huizen met troepen, welke zioh langs de ge heele Indische grens bevinden, te schrappen en te vervangen door een aantal vliegkampen op veiligen afstand achter de grens. IERLAND. Het mislukken van de onderhandelingen tusschen Noord en Zuid over een grensrege ling geeft aan de beweging voor de republiek in 'den vrijstaat nieuw voedsel. De berichten o.er schietpairtyen en andere gewelddaden venten weer toe. Tusschen Oork en Queenstown is Maan dagavond een auto, waarin generaal Higgim- sori, de commandant van het district Cork, en andere officieren gezeten waren, door ge- wapenden aangevallen. Naar verluidt, hebben de officieren de aanvallers afgeslagen, maar werd de bestuurder gewond. Te Llsdoanvannai, im Oaire, zijn tien man van de .black amd tam"-politie doodgeschoten. Tusschen BaLlyger en Rallimasloe zijn vier andere „black and tans" verwond. Te Gien- keen, in Tippenary, is een bor 's nachts gewekt en toen 'hy aan de deur kwam, dood geschoten. De districtsraad van Olommel (Tippemary) heeft een motie ten gunste van de republiek en tegen het vredestraotaat aangenomen. ZWEDEN. Felle vorst De felle vorst houdt aan en bezorgt een massa' last. Vooral de scheepvaart heeft er onder te lijden. Langs de geheele Zweedsche kust rijn stoomschepen ingevroren. Het ijs is zoo dik, dat men te voet en met sleden over de Somt van Malmö maar Kopenhagen kan gaan. In het noorden des lands vriest het 60 gra den Celsius. Ingezonden mededeeilng. Alle Jeukende huidkwalen ala eczema, uitslag, netelrooa acne, winter handen enz., en ook lichte kwalen ala zadel- pyn, inseotenbeten, kloven enz. worden ge heeld door aanwending van Foater'a Zalf. Prija 1.71 per doem, aioa verkrijgbaar, COURANT Licht op voor auto's en fietsen

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 1