E EOIIANT Tweede Blad. »AN ZATERDAG 11 FEBRUAR1 1922. PLAATSELIJK NIEUWS. Uitbetaling salarissen overleden onder wijzers. Onderverhuring welland. Dinsdag 14 Februari: Openbare Vergadering Communistische Par tij. D. Wijnkoop, Casino, 8 uur. Algemeene Vergadering Afd. Helder van den Vrijheidsbond, saai v. Weelde 8.15 u. Woensdag 15 Februari: Kinderbioscoopvoorstelling „Tavenu", 2 uur. Liefdadigheids voorstelling „Jan Ongeluk", Lezing over „Koningschap", Gerefara. Kerk Spoorstraat, 8 uur. De staking ln het havenbedrijf. Aanbesteding. Gistermorgen werd ten Raadhuize alhier aanbesteed: Het rioleeren en bestraten van den weg langs den Noordkant van het spuikanaal en de aansluitende wegen; en het maken van een hoofdriool en putten aan den Zuidkant van het spuikanaal te Helder. Ingeschreven werd door: J. Dienaar, 26949.—; F. D. Dienaar, 28148.—; C. Die naar, 30340.Fa. Gebrs. Smit, 30700. en KI. Zeeman, 37845.allen te Helder. Alg. Bond van Belastingbetalers voor Holland's Noorderkwartier, gevestigd te Helder. Bovengenoemde Bond heeft ji. Dinsdag morgen te Julianadorp in het lokaal' van den heer F. de Beurs eene openbare vergadering gehouden met het doefl aldaar eene afdeehng te stichten. De vergadering was uitstekend bezocht en het ós dan ook gelukt aldaar een flinke afdeeling met pi. in. 40 leden op te richten. Vereen, v. Huisvrouwen. Donderdag 16 Februari zal de Vereenlging van Huisvrouwen' haar 2-jarig bestaan fees telijk herdenken in het lokaal, vam den heer Van Weelde, Koningsplein. Deze bijeenkomst is alleen toegankekijik voor leden. Zij, die zich voor dien datum nog als lid o pgeven, Weststraat 90, hielbben recht deze feestelijke vergadering miede te vieren. De Hellas. Gisterenavond) ging de première van „De Hellas", tooneelsipel in drie 'bedrijven van L. Haver, in het gebouw vain den R.-K. Volks bond, Molengr&dht. Er was voor dezen avond weinig publiek en de thuisblijvers zulten, zoo zij Zondag ook niet komen, heel wat missen. Want „De Hellas" is een tooneelwerk van buitengewone en voor onzen tijd pakkende samenstelling. Reeds dladelijk in het eerste 'bedrijf zit het publiek ten volle in het spel en wordt men ingeleid in de gebeurtenissen. De stakingsplaimen zijn aan de orde en de oude heer Lovink wil van een overleg, zelis van eeiïige besprekingen met de arbeiders niets weten. Telkens komen scènes voor, ook tussohen Ferdinand (een boemelaar) en Wil lem, zijn beide zoons. Het tweede bedrijf plaatste ons voor het oonflict van de staking. De oude heer is niet te bewegen en tracht dooT het' omkoopen an wedkliieden op de hoogte te blijven vam dien stand der zaken in de organisatie. Hij poogt vreemUe werkkrachten te krijgen en wil, om aan voldoende geld te komen, tot instand houding van het oonflict zijn zoom Bernard', die roeping voor het kloosterleven heeft, aan de dochter van een schatrijken heer Maijer binden. Het eind vain het 2e bedrijf plaatst ons ■voor de scène, dat een diefstal' gepleegd is op het kantoor. Het derde bedrijf speelt weer midden im heit oonflict. Het blijkt, dat Ferdinand, de zoon, van den ouden heer Lovink, den diefstal be gaan heeft. Nog een laatste poging wordt dooT den ouden heer Lovink gedaan om zijin zoon Bernard' aan de dochter van' Maijer fe verbinden, waarbij een heftige scène ontstaat titssöben Willem en- zijn vader. Tenslotte kamt Ferdinand terug. De oude heer Lotvink zwicht, die werklieden-organisaties worden erken'd en de staking eindigt. Dit inderdaad mooie tooneelwerk werd subliem vertolkt en is een gang naar het Voüksbondgebouw overwaard, temeer waar deze uitvoering gegeven wordt ten bate van een hulpbehoevend gezin. „De Kribbebljter". Wij herinneren nog eens aan de opvoering van het sucoesblijspel „De Kribbabijter", wel'ke Maandag gegeven wordt in. „Casino" door 'het Nedeifl. Vaudeville-gezelschap, dir. B. A. Mullens en Louis de Bree, van het Grand Theatre te Amsterdam. Dit buitengewoon geestige stuk is nu reeds meer dan 350 maal opgevoerd. De geheele Nedert. pers Is vol lof over spel en stuk. O. a. schrijft „De Telegraaf": „De lachsalvo's da veren door de zaal' - 'De „Rotterdammer „Het publiek ver maakt zich kostelijk". De „Maasbode „Het publiek te hoeren gieren Is al een amusement, wij bevelen deze voorstelling ten zeerste aan." Verslag der Gemeentelljke-Arbeldsbeurs over de maand Januari 1922. Mannen. Aanvragen van werkgevers kwamen In om: 1 huisknecht, 2 kleermakers, 1 loopknecht, 8 loopjongens ben. 16 jaar, 1 letterzetter, 856 losse werklieden, 3 losse werklieden ben. 18 jaar, 1 schilder, 1 stoker, 2 timmerlieden, 1 timmerman-halfwas, 1 timmerman-halfwas ben 18 jaar. Totaal 895 personen. Aanbiedingen kwamen in van: 2 agenten van politie, 2 broodbakkers, 1 behanger, 1 dekknecht, 54 grondwerkers, 1 kantoorbediende, 2 kantoorbedienden ben. 18 iaar 6 letterzetters, 278 losse werklieden, fi losse' werklieden ben. 18 jaar, 2 loop knechts, 3 loopjongens ben. 18 jaar, 21 land arbeiders, 1 machinist, 1 machinedrijver, 6 metselaars, 2 metselaars ben. 18 jaar, 1 monteur, 7 matrozen, 1 meubelmaker, 10 op perlieden, 8 reinigers, 5 stucadoors, 2 erto- l 8 smeden, 2 schilders, 1 schoenmaker, i straatm aker-handla nger ben. 18 jaar, 1 - -ha tmnftnorl-irheivfam. 17 tim-mon». werklieden ben. 18 jaar, 1 stoker, 1 schilder, 2 timmerlieden, 1 timmerman-halfwas bsn 18 jaar, 22 transportarbeiders. Totaal 390 personen. Vrouwen. Aanvragen van werkgeefsters kwamen in <xm: 2 aardappelschilsters, 3 dagdienstboden, 5 dagmeisjes ben. 16 jaar, 9 dienstboden intern, l waschvrouw, 13 werksters. Totaal 33 personen. Aanbiedingen kwamen in van: 2 aardappelschilsters, 2 dagmeisjes ben. 18 .iaar, 1 dienstbode intern, 1 huishoudster, 1 hulp-huishouding, 1 kantoorbediende ben. 18 jaar, 1 naaister, 1 tweede meisje, 14 werk sters, 3 winkeljuffrouwen. Totaal 27 per sonen. Geplaatst werden: 2 aardappelschilsters, 1 dagmeisje ben. IS jaar, 1 dagdienstbode, 2 dienstboden intern. 1 waschvrouw, 11 werksters. Totaal 18 per sonen. halfwas ben. 18 jaar, 2 tuinlieden, 1 tuinman ben. 18 Jaar' 2 vifiBcJhers» 1 wissellooper, 1 winkelbediende, 1 zetter-drukker. Totaal 670 ^C^laatst werden: 1 letterzetter, 1 loopknecht, 1 loopjongen b*a. 19 Jaar, 999 losse werklieden, 8 losse Wegenbelasting. Overeenkomstig het voornemen, bij het antwoord op de algemeen© beschouwingen over de begrooting voor 1922 kenbaar ge maakt, bieden B. en W. den Raad eer. voor stel in tot invoering ©ener wegenbelasting aan. Deze belasting beoogt ©en billijk© bijdra ge te verkrijgen in de kosten* welke ten laste der gemeente komen voor aanleg en onder houd van openbare land- en waterwegen, voor hunne verlichting en afvoer van water en vuil. Bedoelde kosten zullen hier voor 1922 ruim 250.000,bedragen. Vroeger werd van de invoering van de straatbelasting gevreesd, dat de eigenaars van woningen daarin aanleiding zouden kunnen vinden om de huur onevenredig te verhoogen. Sedert de Huurcommissiewet heeft dit argument zijn beteekenis verloren. Bovendien is deze belasting een der wei nige middelen om ook de uitwonende eige naren iets te doen bijdragen in de kosten der gemeentehuishouding, terwijl hun bezit in waarde stijgt door de uitgaven van ge meentewege aan straten en wegen ten koste gelegd. Ln het landelijk gedeelte dezer gemeente, genaamd „het Koegras" behoort de wegen belasting evenwel geen toepassing te vin den, aangezien van de bedoelde uitgaven al leen de betrekkelijk geringe kosten van ver lichting voor rekening der gemeente Hel der komen. Als grondslag voor de heffing is de belast bare opbrengst volgens de kadastrale leg gers de meest geëigende. Progressie naar gelang de stijging der opbreng.vt verdient echter geen aanbeveling. Een percentage van 6 der belastbare opbrengst is noodig om een totaal van 50.000 aan aanslagen te verzekeren. Bulten deze belasting moeten naar de meening van B. en) W. blijven: ker ken, gebouwen voor den publieken dienst bestemd en dergelijke, welke niet onder de grondbelasting vallen, alsmede eenige an dere, waarbij het algemeen belang even zeer tenj nauwste is betrokken. Met het voorstel der Commissie tot her ziening der belastingen kunnen B. en W. zich dan ook vereenigen. De door de Com missie ingediende ontwerp-verordeningen zijn nagenoeg gelijkluidend overgenomen. Uiit de verordening citeeren wij het vol gende: Art. 5. De belasting 'bedraagt 6 van de belastbare opbrengst. Art. 6. De belasting is slechts voor ver schuldigd voor perceelen, die niet recht streeks aan openbare land- of waterwegen belenden, maar in onmiddellijke nabijheid daarvan gelegen zijn. Art 7. Van deze belasting zijn vrijgesteld: le. perceelen, waarvan de gemeente of hare instellingen de genothebbenden zijn, met uitzondering van: a. de eigendommen, waarin of waarop de gemeentebedrijven worden uitgeoefend; b. de gebouwde eigendommen, welke voor rekening van derden op gemeentegrond zijn gesticht; 2e. perceelen, uitsluitend gebezigd voor den dienst van het Rijk of eenig ander pu bliekrechtelijk lichaam; 8e. perceelen!, uitsluitend dienende voor den openbaren eerdienst, en (of) tot bewo ning door godsdienstleeraars en kerkdie naars; 4e. perceelen, uitsluitend dienende als In richting tot genezing of verpleging van zie ken' of gebrekkigen; 5e. perceelen, uitsluitend dienende als in richting van onderwijs, of als bewaar- of gy miDasti ekschool 6e. perceelen, uitsluitend dienende als In richting tot algèmeen nut, mits niet gebe zigd voor uitvoeringen, voorstellingen of bijeenkomsten, waarbij het publiek tegen betaling van meer dan 20 oents per persoon toegang wordt verleend; 7o. peroeeltOb buiten dö kom dor gemeente waarvan de grens gevormd wordt door de bedekte gemeenscha psllnle tusschen de forten - ®n belendende aan-, uitgang hebbende op of in de onmiddellijke nabijheid van openbare, land- of waterwe- gen, Welke niet in. bebeer of onderhoud, zjjii van'de gemeente; voorzoover betreft de vrijstellingen sub 4e en 6e, mits geene winst wordt beoogd of gemaakt anders dan ten bate der inrichting; voorzoover betreft die sub 2e—6e, mits genothebbenden der perceelen zijn publiek rechtelijke of zedelijke lichamen of stichtin gen, en deze tevens als gebruikers of be stuurders zijn aan te merken. De vrijstelling gaat met verloren door het verleenen van Kostelobze inwoning aan be heerders, onderwijzers, opzichters, conciër ges of daarmede gelijk te stellen personen. Marktgelden. Door den! Raad is op 8 Maart 1921 vast gesteld de Verordening op de heffing van rechten voor vergunningen tot het tijdelijk in gebruik hebben van voor den openbaren dienst bestemde gronden en pleinen in deze gemeente. Reeds thans is gebleken), dat art 3 dezer verordening bij haar invoering in de prak tijk aanleiding zal geven tot moeilijkheden Bij het College is n.L op 12 December 1921 een schrijven ingekomen van de Veilings- vereeniging „Helder", waarbij zij verzoekt te willen bevorderen, dat aan haar dispen satie wordt verleend van de bepaling ge noemd in art i der genoemde verordening. Het komt B. en Wniet gewenscht voor. m verband met art. 175 dor Grondwet, om aan het verzoek in den aangegeven vorm te voldoen; zij vreezen bovendien, dat meer dere verzoeken om dispensatie op den duur dian niet zullen) uitblijven. Het Ooilege gevoelt echter veel voor de argumenten door de adresseerende Vereeni- ging naar voren gebracht Om echter vereenigingen, zooals deze, die in zekeren zin mede in het algemeen belang werkzaam zijn, eenigermate tegemoet te ko men, zouden B. en; w. hiervoor een zeer bil lijke bepaling in de betreffende verordening willen opnemen. Naar aanleiding van een en ander stellen zij voor met verwijzing voor bijzonder heden naar de stukken art 3 der Veror dening op de heffing van rechten voor ver gunningen tot het tijdelijk in gebruik heb ben van voor den openbaren dienst bestem de gronden en pleinen dienovereenkomstig aan te vullen met een nieuw lid luidende: Met afwijking van het in het vorig lid be paalde wordt van vereenigingen, die het houden van publieke verkoopingen ten doel hebben en die geacht kunnen worden mede werkzaam te zijn in het algemeen belang zulks ter beoordeeling aan Burgemeester en Wethouders, een vast recht geheven) vaD 2.50 voor eiken dag of gedeelte van een dag, ongeacht de in gebruik genomen opper vlakte. Restitutie belasting Leger des Heils. De bevelvoerende officier van het Leger des Heils te Helder wendt zich bij adres tot den Raad om teruggave van 90.55 ter zake van betaalde belasting op openbare vermake lijkheden voor een uitvoering in de Nieuwe Kerk door de West-Indische zangers. B. en W.. hebben in beroep aan adressant medegedeeld, dat de toen vigeerende veror dening geen vrijstelling toeliet voor de ge geven uitvoering. B. en W. beschouwden, mede in verband met de advertentie waarbij de uitvoering werd aangekondigd de bedoelde samenkomst als een openbare vermakelijkheid (in den zin van art. 1 der Verordening), waaraan een godsdienstig karakter was verbonden. Op dezelfde wijze worden door het Leger des Heils ook bioscopische voorstellingen ge geven, die eveneens door een officier wor den geleid en gepaard gaan met gebed en gezang. Hoofdzaak blijft bij deze soort van samenkomsten de uitvoering, waardoor men ook niet aangeslotenen hoopt te trekken om aldus de financiën van het Leger te verster ken en propoganda te maken voor deze in stelling. Dat de netto-opbrengst ten goede komt aan een weldadig doel, moeten wij op gezag van adressant aannemen, hoewel dit doel niet na der wordt aangeduid als de Leger-des-Heils- arbeid. Aangezien het Leger zich maat schappelijk op verschillend gebied beweegt (zending, landkolonisatie, barmhartigheids- werk, enz.) is derhalve de netto-opbrenst niet afgedragen aan een bepaald aangewezen wel dadig doel. B. en W. wijzen op een belangrijk verschil tusschen de oude en de nieuwe verordening op de heffing van belasting op vermakelijk heden. De eerste spreekt alleen van „be stemd en afgedragen voor een weldadig doel", de laatste voegt daaraan bovendien toe „of ten behoeve van instellingen of vereeni gingen, welke een idieel doel beoogen." Had de op 25 October 1921 vastgestelde verordening gegolden, dan zou de uitvoering althans op dien grond vrijstelling hebben kunnen krijgen. Maar gesteld al, dat de netto-opbrengst voor een weldadig doel overeenkomstig de verordening was afgedragen, uitdrukkelijk is voorgeschreven, dat dit niet voldoende is, maar dat de b r u t o-.opbrengst ten volle of na aftrek van enkele geringe kosten bestemd is of wordt afgedragen voor dit doel. Dit nu is hier niet het geval geweest. Van de en trees zijn afgetrokken de reis-, verblijf- en verdere onkosten, die, gezien het aantal exe cutanten, niet bepaald gering zijn te noemen. Ten slotte maken B. en w. den Raad op merkzaam, op het feit, dat de verordening, welke op de door de wet aangegeven wijze is tot stand gekomen en op geen andere ma nier kan worden gewijzigd, het beroep uit sluitend is toegekend aan het College en dat dit dienovereenkomstig zijn uitspraak aan adressant heeft medegedeeld, zoodat de Raad op dit adres geen beslissing kan nemen. Naar aanleiding van het bovenstaande stel len B. en W. den Raad voor het adres van de hand te wijzen. Restitutie, belasting Chr. Zangvereeniging „Halleluja". In de vergadering van den Raad van 18 December J.l. werd het adres van A. J. WeiJ- land, voorzitter der Gereformeerde Zangver eeniging „Halleluja", alhier, inzake restitu tie van een bedrag van 91,wegens te veel betaalde belasting ln handen van B. en U om advies gesteld. B. en W. nebben hunne meening over deze aangelegenheid destijds uitvoerig vermeld ln de bijlage No. 175 tot de notulen van 1921. Algemeen evenwel bleek het gevoelen in do vergadering van den Raad van 20 Septem ber 1921 om aan de Vereenlging tegemoet te komen wegens de haar door den rechter op gelegde geldboete van 91,welke met de verschuldigde belasting ten bedrage van 45,50 ln de gemeentekas is gestort. In overeenstemming met de bedoeling van den Raad stellen B. en W. thans voor over eenkomstig het advies van het Hoofd van den Controledienst aan de hiervoor genoem de Vereenlging teruggave van J 91,te ver leenen wegens te veel betaalde belasting. Tot betaalbaarstelling van dit bedrag zal worden overgegaan, zoodra de Gedeputeerde Staten hun goedkeuring gehecht hebben aan het bedoelde raadsbesluit. Nu de wijze vain uitbetaling der jaarwedden van de onderwijzers bij Kon. Besluit geregeld Is, en de vigeerende gemeentelijke bepaling, waariiljj vastgsteld werd* dat ibij overlijden de jaarwedde werd uit/betaald tot en inet den dag van overlijden, en aan de weduwe en kinderen beneden 18 jaar of de andere per sonen waarvoor de overledene kost/winner was, een (uitkeering ineens werd verstrekt gelijk een bedrag van drie maanden sa laris, van rechtswege vervallen is, he/bben B. en W. gemeend1 de in het Ambtenaren- en Werklieden-Reglement vooritomende bepa ling ook voor de onderwijzers in het leven te roepen. Zij stellen diensvolgens voor deze bepaling als volgt te doen lezen: „Overlijdt een onderwijzer, die een wedu we of kinderen, jonger dan achttien jaren* achterlaat of kostwinner is voor ouders of voor broeders of zusters jonger dan 18 jaren* diam wordt aan laatstgenoemden een uitkee ring uit de gemeentekas gegeven tot een bedrag, gelijk aan de jaarwedde van den overledene over een tijdvak van drie maan den," Bij contract d.d. 6 Mei 1921 werd aan D. Dekker, alhier, voor het jaar 1921 verhuurd een perceel weiland, 'kadastraal bekend ge meente Helder, Sectie E, Nos. 47 en 52, voor dte som van f 360. Het iwerd der Commissie voor het Grond bedrijf echter bekend, dat een gedeelte van het gehuurde land door D. Dekker, in strijd met de gestelde voorwaarden werd onder verhuurd1. Uit een ingesteld onderzoek is dan ook gebleken, dat inderdaad een gedeelte van het gehuurde, n.ï. Sectie E, No. 47, waarvoor den huurprijs voor Dekker op pi. m. f 210 is te stellen, door bemiddeling van derden is on derverhuurd van af pk m. 9 April tot en met 31 December j.L aan J. Timmerman, alhier, voor een som van f 300, hetgeen met een door Dekker geteekende kwitantie werd be wezen. Met de Oommissie voor het Grondbedrijf vinden B. en W. in deze handelwijze alleen reeds genoegzame aanleiding om met 'Dekker geen onderhandelingen meer te voeren, ook al omdat, in verband met het gering aantal stuks vee van Dekker, het gevaar niet denk beeldig is, dat hij tracht voor het voor hem overoomiplete land weer onderhuurders te krijgen, indien hij gedurende 19221926 huurder van de gemeente blijft. B. en W. stellen den' Raad dan ook voor het besluit van 10 Januari 1922 zoodanig te wijzigen, onder goedkeuring van Gedepu teerde Staten, dat voorshands buiten verhu ring blijft de aan Dekker voorloopig in1 huur gegeven peroeeDem, Sectie E, Nos. 47, 52 ged.) en 4503. Rechtspositie politiepersoneel. Ten vorigen jare werd door B. en W. me degedeeld, dat de regeling der rechtspositie van het politiepersoneel in voorbereiding was. Thans is deze aangelegenheid zoover ge vorderd, dat een ontwerp-reglement ter vast stelling gereed ligt. De Burgemeester heeft na daarover gehoord te hebben de Commis sie van Overleg voor ambtenaarsaangele genheden ter zake van den politiedienst een onltwerp samengesteld* waarbij zooveel mo gelijk het ambtenarenreglement is gevolgd. Aan de definitieve vaststelling van het Politie-Reglement staat thans niets meer in den weg dan de goedkeuring van den Raad ten aanzien! van de bepalingen, waaraan fi- nantieele gevolgen vastzitten. B. en W. kunnen zich met de laatstbe doelde bepalingen zeer wel vereenigen, daar zij geheel analoog zijn aan de betrekkelijke artikelen van het Ambtenarenreglement. Mitsdien verzoeken' zij goedkeuring van den Raad op de betrokken artikelen. Verkoop bultenlandsch verach vleesch. Bij adres van 13 December 1921 richtte de Heldersche Slagersvereeniging zich tot den Raad met het verzoek om een verordening vast te stellen op den Verkoop van buiten- landsch versch vleesch. B. en W. hebben over dit adres de advie zen ingewonnen van den Directeur van den Vleeschkeuringsdienst en van de Gezond heidscommissie, welke adviezen ter visie lig gen. In het eerstgenoemde advies is o.a. tot uiting gebracht, dat, wanneer er een derge lijke verordening wordt samengesteld, deze licht aanleiding kan geven tot knoeierij, ter wijl ook overigens zoo'n verordening niet wenschelijk wordt geacht. De Gezondheidscommissie is van oordeel, dat, waar het ingevoerde versche vleesch over het algemeen van goede kwaliteit is, een verordening, als hier bedoeld, geen recht van bestaan zal hebben. B. en W. gaan volkomen accoord met de bovengenoemde argumenten en geven den Raad in overweging het adres voor kennisge ving aan te nemen. Drankverkoop. In de Raadsvergadering van 9 Augustus werd om prae-advies in handen van B. en W. gesteld het voorstel van de leden van den Raad J. H. Staalman c.s., beoogende aanvulling var de Algemeene Politieveror dening, in zooverre betreft verkoog van ster- Casino, 8 uur. Vrijdag 17 Februari: Tooneeluitvoering „Vereen, zij ons Streven". Casino, 8 uur. Zaterdag 18 Februari: Uitvoering Mandolineclub „Ara et Labor", Casino, 8 uur. Woensdag 22 Februari: Kinderbioscoopvoorstelling „Tavenu", 9 uur. Uitvoering Isr. Tooneelvereen. „Onder Ona" Casino, 8 uur. Donderdag 23 Februari': Openbare Vergadering Vereenlging „De Dageraad". Spreker Dr. J. v. d. Brink. Casino, 8 uur. A.G.O.-avond. „Scala". 8 uur. Vrijdag 24 Februari: Openbare Algemeene Vergadering Afd. Hel- deT van den Vrijhea<M>ond. Spr kers: Mej. Westenman en de heer Henri J. ter Hall, Lid der Tweede Kamer, in db bovenzaal Algem. Tehuis voor Militairen, 8.16 uur. Zaterdag 25 Februari: Bal-Masqué „T.o.p.", Casino, 8 uur. ken drank aan personen, die zich meerma len aan dronkenschap te buiten gaan en aan Jiersonen beneden den leeftijd van zestien aren. B. en W. hebben over het voorstel ad vies Ingewonnen van den Commissaris van Politie, wiens rapport ter lezing ligt. Zij zijn van oordeel, dat naleving van de voorgestel de bepalingen niet wel uitvoerbaar is ln een gemeente van de grootte als Helder. Om trent het bezoek van vergunnlngslooalltelter door personen beneden den leeftijd van zes tien jaar houdt artikel 48 der Drankwet reeds een verbodsbepaling in. Het College wil hierbij wel mededeelen, dat mede met hulp der politie vollen steun zal werden verleend om gereclasseerden. enz. geen sterken drank te verkoopen. Samenvattende geven B. en W. den Raad ln overweging het voorstel bovenbedoeld niet aan te nemen. BINNENLAND. Vergaderingen, Vermakelijkheden, enz. Zaterdag 11 Februari: Feestavond 10-jarig jubileum Ver. v. Over heidspersoneel, Casino, 8 uur. Zondag 12 Februari: Liefdadigheids tooneelvoorstelling R.-K. Volksbond, 8 uur. Dansen „T.a.v.e.n.u.", Casino, 4.30 uur. Dansen „T.o.p", Casino, 7 uur. Bal Casino, 9 uur. Propagandai-Uitvoering Bond van Staatspen- slonneering. Café „Prins Hendrik", School- vaart, Julianadorp. 8 uur. Maandag 18 Februari: Tooneeivooretelllim g K - rbbebijter". Ca sino, 8 uur. Vergadern*"- ^óocCd-Oossité Marira-monu- msnt» „BéUsvus". 8 uur, Nederland en België. De Bruselsche correspondent van de N. Rott. Crt. meldt: De verklaringen van jhr. Van Karnebeek in het Nederlandsche parlement hebben een uitstekenden indruk gemaakt in officieele en parlementaire kringen te Brussel. Men ge looft, dat de besprekingen eerlang zullen worden hervat. Sommigen gelooven, dat dit zou kunnen gebeuren ter gelegenheid van de conferentie van Genua. Maar als date sine dië zou worden uitgesteld, zou de toenade ring desondanks plaats hebben, en men be schouwt als een eerste schrede in die rich ting het verleenen van Belgische onderschei dingen aan Nederlanders, dat spoedig zal plaats vinden. De geschillen ln den Vrflz. Dem. Bond. Naar de Tel. meldt, heeft de heer E. M. Teenstra bedankt als lid van de Vrijz.-Dem. Kamerfractie, waarvan hij secretaris-pen ningmeester was. De heer Teenstra staat dus thans, evenals mr. van Beresteijn geheel los van de fractie in de Kamer. Hij heeft echter vooralsnog niet bedankt als lid van de partij. Algem. Nederlandsche Vrouwen Organisatie Zondag 5 Februari had in Haarlem de Al gemeen© Vergadering plaats vtarn de A. N. V. O. voor het vaststellen van de candida- tenlijst voor de Tweede Kamer. Als candidaten werden gekozen: Mevr. Nine Minema, Zandvoort, Mevr. C. B. Min- derhoud, Rotterdam, Mevr. A. SchuierRut- ters, Amsterdam, Mevr. Tin© Roozendaal, Wormerveer. Wettelijke regeling van den arbeidstijd in het bouwbedrijf. De Minister van Arbeid heeft bij den Hoo- gen Raad van Arbeid de overweging aan hangig gemaakt van een voor-ontwerp van een Koninklijk besluit tot wijziging van hbt Overgangsbesluit 1920, daartoe strekkende dat tot 1 October 1923 door een arbeider van 16 jaar of ouder in het tijdvak van 1 April tot 1 October op in aanbouw zijnde bouwwerken en bij grond of graafwerken, diendende tot voorbereiding van dien bouw, gedurende 10 uren per dag en 55 uren per week arbeid mag worden verricht. De Nieuwe Courant Naar het Haagsche Correspondentie-bu reau verneemt zal binnenkort aan aandeel houders van de N. V. „De Nieuwe Courant" het voorstel worden gedaan eene regeling goed te keuren, waardoor het voortbestaan van het dagblad „De Nieuwe Courant" is verzekerd en in verband waarmede tot ont- binding der naarnilooze vennootschap zal worden overgegaan. Naar het Hbl. verneemt, blijft de „Nieuwe Courant" als avondblad in ten Haag ge vestigd, doch den abonné's wordt het och tendblad van de „Nieuwe Rott. Ct." lnplaats van dat van de „Nieuwe Courant", dat ver dwijnt, gezonden. Donderdagmorgen zi|n bij de „Nederland" en bij de „Koninklijke een aantal kerngas- ten weggebleven. Volgens de eene lezing zijn het er respectievelijk 40 en 60. volgens een andere lezing respectievelijk 70 en 125. De Scheepvaartvereenidng zal Zaterdag de voorschotten niet uitbetalen aan de stakers. De beide scheepvaarivereenigingen heb ben aan de organisaties der werklieden me degedeeld, dat zij wegens de ongeëvenaar de slapte in het scheepvaartbedrijf genood zaakt waren de uitkeeringen voor de Haven- arbeidreserve van 28 Januari j.1. af te ver lagen en wel door den loonnorm te bren gen van 30 op 26 en de uitkeeringen te verlagen van 20 op 18 voor gehuwden en kostwinners, 15 voor alleenwonende onge- huwden en 12 voor bij hun ouders onwo- nende ongehuwden. De Centrale Bond van Transportarbeiders heeft dit voorstel afgewezen, doch een te- ?envoorstel gedaan, waarbij de loonnorm op 28 zou worden gebracht en de uitkeering op 18 voor alle categorieën arbeiders. De beide scheepvaarivereenigingen heb ben deze twee voorstellen aan den Minister van arbeid voorgelegd onder mededeeling, dat de bijdragen der Scheepvaarivereenigin gen met het oog op hun financieelen toe stand niet hooger konden zijn dan 8009 per week voor Amsterdam en 12.000 per week voor Rotterdam. Een definitief antwoord wordt nog afge wacht doch het is de bedoeling aan de rege ling, welke uit het gemeenscha ppeljjk over leg voort zal komsn, terugwerkende kraeht

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 5