I' DE PENSIOENWET VOOR LAND- EN ZEEMACHT AANGENOMEN. cavalerie, den bouw van vestingwerken en het onderhoud van leger en vloot. Verder zal de oommissie alle nieuw ingevoerde toe standen ln leger en vloot moeten beoorde©- len en eveneens haar aandacht moeten schenken aan de oproeping van reservisten en reoruten. Een staking. De Prawda schrijft, dat ln de schoenmake rij van Stiedrinski te Moskou de eerste sta king is uitgebroken. De arbeiders, die een salaris van 1 tot 2 millioen roebel per maand ontvingen eischen een loonsverhooging van 100 pet. Daar de patroon weigerde dezen eisch in te willigen ging het personeel in staking, welke staking 8dag duurde. Naar de Prawda meldt kozen politiebeambten de zijde van Stsjedrinski en wilden op de sta kers schieten. Deze politiebeambten zijn ter beschikking van het revolutionair tribunaal gesteld. FINLAND. Een minister vermoord. Helsingfors, 14 Februari. Ritavuori, de minister van binnenlandsche zaken is van daag vermoord, Ritavuori was leider van de vooruitstrevende partij. Men mocht hem be schouwen als een eergierig idealist, die on der den invloed stond van de socialisten, met wie hij tot een verzoening trachtte te ko men. Hü heeft o.a. de amnestie van de op standelingen doorgezet en volgde een bemid delende, min of meer aarzelende politiek in het Karelische vraagstuk. De partijen der rechterzijde hadden al op zijn aftreden aan gedrongen. De moordenaar is vroeger krank zinnig geweest. Niettemin zal deze moord op den man, die het middelpunt vormde van den politieken strijd, ongetwijfeld de poli tieke hartstochten ontketenen. De moord heeft te Helsingfors veel beroering ver wekt. TURKIJE. Betaling van achterstallige Turksche Rente. De „Cote Europ." verneemt, dat voor de achterstallige interest der diverse Turksche leeningen eene eerste uitkeering zal plaats hebben van fr. 12 voor de 4 %douaneobli- gatiën, fr. 88.66 voor de 4 obligatiën van 1890, fr. 48.86 voor de obligatiën 1896, fr. 29.16 voor de 4 obligatiën 1901—1905, fr. 81.85 voor de 4 obligatiën 1904 en fr. 87.40 voor de 6 obligatiën 1914. Daarente gen zijn voor de obligatiën 1893, 1894 en 1909 nog geen regelingen getroffen. JAPAN. De ontwapening. Reuter verneemt, dat volgens Japansche dagbladberlchten ongeveer 60.000 man, die bij de leger- en marine-arsenalen werkzaam zijn, zijn ontslagen ten gevolge van de ver mindering der bewapening. ZUID-AFRIKA. Blank en Zwart Uit Kaapstad wordt aan de Daily Mail ge meld, dat overal in Zuid-Afrika een krach tige beweging voor de gelijkstelling van het zwarte ras met het blanke ras aan het op komen is. Vooral op de verkrijging van het kies- reoht in alle provincies van Zuid-Afrika wordt, van kleurlingenzijde, aangedrongen. Sprinkhanenplaag. De Volksstem van 24 Januari meldt: In 't distrikt Klerksdorp komen steeds nieuwe zwermen sprinkhanen voor. Zij ver nielen alles zoover zij gaan. 'n Boer omtrent 18 mijl van Klerksdorp, heeft al zijn jonge graan verloren. Hij had zestig mud graan gezaaid en dit alles is door de sprinkhanen vernield. Vanaf Bloemhof tot nabij Klerks dorp zijn vele zwermen die alles vernielen en de toestand is treurig. Ook van Venters- dorp komt 't bericht dat er verschelden groo- te zwermen zijn. Een zwerm werd gezien op de plaatsen Klipplaatsdrift en Tweelings fontein, 70 mijl ten zuidwesten van Venters- dorp en de zwerm vloog in zuid-oostelijke richting. De zwerm is 16 mijl lang en drie mijl breed. 'n Tweede zwerm werd waargenomen op de plaataen Klippan, Vaalbauk en Gruispan en die vloog In noord-oostelijke riohting. Deze zwerm wordt geschat achttien mijl breed te zijn. Groote schade is aangericht en de boeren «ijn zeer bezorgd over den toe stand. VEREENIGDE STATEN. De vlootbeperking. Washington, 14 Febr. Tengevolge van het stopzetten van den bouw van groot© slag schepen zijn meer dan 5000 emploj és van ue werven ontslagen. De moord op Taylor. Er schijnt inzake den moord op Taylor (Tanner), den grooten bioscoopman nu toch meer i cht te komen. tDe paLiitle meent den moordenaar te kennen. Hij zou Maandag ochtend ingerekend worden, doch toen de po litie even voor twaalven aan zijn huis ver scheen, was de vogel gevlogen. De gezochte is een zakenman, die geen bekende figuur is in de bioscoopwereld, doch zijn vrijen tijd placht door te brengen ln gezelschap van een bekend filmmeisje, (lat, blijkens brieven, welke ten huize van Taylor zijn gevonden, ook tot zijn vriendinnen behoorde. De ge zochte is niet Sands, Taylors vroegere huis knecht. De politie is er van overtuigd, dat deze met de zaak niets te doen heeft, doch dat zijn naam alleen genoemd is om haar op een dwaalspoor te brengen. De politie zal binnenkort ook juffrouw Ne- va Gerber in verhoor nemen, een filmster, die in den laatsten tijd herhaaldelijk cheques van Taylor heeft ontvangen en die zij daar om als een belangrijke getuige beschouwt. KORTE BERICHTEN. Volgens een officieel bericht zijn sedert den lsten Dec. 544 schepen, ongeveer 80 peroent van Zweden's geheele handelsvloot otpgelegd. Een twintigtal stoomschepen zijn aan de Westkust van Zweden ingevroren en wor den met het drijfijs meegevoerd. De positie van enkele is gevaarOik. Bij het over het ijs van de Theiss (Hon garije) trekken van een reeks wagens, is het ijs gebroken. Bij het ongeluk zijn 25 personen verdronken. OOST-INDIE. Externeerlngen in zicht Naar bet Bat. Nbld, meldt Is de oommunist Bergsma, voorzitter van de Vereenlglng van Spoor- en Tramwegpersoneel door aen resi dent van Samarang op vragen gehoord. Hij is daarna in de gevangenis opgesloten; hij zal worden geëxterneerd. Later: De arrestatie van Bergsma houdt geen verband met zijn aanstaande extemee- ring, doch is een gevolg van een spreekdeliot in een vergadering te Djocja. Terwijl Bergsma op het kantoor van den resident op vraagpunten) gehoord werd. kwam de deurwaarder hem arresteeren we gens het spreekdeliot Het Bat. Nbld. meld verder, dat de regee ring overweegt ook den communist Dekker te externeeren. Aanslag. Een» ontslagen employe van de Droogdok Mij., S.,-heeft een aanslag gepleegd op den administrateur van de Drookdok, den heer Van den Broek. S. loste vijf revolverschoten, die allen misten. Hij is in de gevangenis op gesloten. Valsche munters. Te Semarang is begin Januari een Inland- sche vrouw gearresteerd, op het oogenblik, dat zij valsche dubbeltjes in omloop bracht. Aanvankelijk ontkende zij alles, maar spoe dig viel zij door de mand. Bij huiszoeking in haar woning in de dessa Gampolang, on- derafd. Paloer (Solo), werden gereedschap pen gevonden tot het vervaardigen van val sche dubbeltjes en kwartjes. Den volgenden dag hield de politie een 12-jarig Inlandsch meisje aan, dat voor vier gulden aan valsche kwartjes bij zich had. Dit kind was afkomstig van de dessa Gedan- gan afd. Dernak. Vermoedelijk is de politie hier een heele familie op 't spoor, die haar werk maakt van valsch geldmaken en het in omloop brengen. Rechercheur vermoord. Een rechercheur van politie te Semarang, Ronoprawiro geheeten, trof bij een Chinee- schen uitdrager den Inlander Bodjo aan, die trachtte een kain te verkoopen, meldt de „Loc.". De rechercheur vroeg hem naar de herkomst van het kleedingstuk, waarop Bodjo ten antwoord gaf, dat hij de kain voor een aan het station der N.I.S. werkzamen koeli moest verkoopen en noodigde den po litieman uit, indien hij hem niet geloofde, mee te gaan naar het station. De rechercheur ging hierop in, met het gevolg dat hij door Bodjo en drie koelies meegetroond werd naar een eenzame plek, waar ze hem eerst met een steen bewusteloos sloegen en daar na met een achttal messteken afmaakten. De verslagene heeft zich, naar de bekentenis van de moordenaars, heftig geweerd, doch kon het in den ongeiijken strijd, welke op klaarlichten dag plaats had, niet volhou den. Het viertal heeft volmondig bekend. Fraude bU de douane. De politie te Batavia heeft in verband met verduisteringen bij de douane te Priok een Europeesohen boekhouder, een Inlandschen klerk en een Chlneeschen kassier aangehou den. Het onderzoek, dat dadelijk is aange vangen. heeft vastgesteld, dat de fraudes in September 1920 zijn begonnen. Eenige ge vallen van boekenvervalsching zijn gecon stateerd. Een Inlandsche klerk blijkt de hoofdpersoon te zijn, hij vervalschte passen en deed de vervalschte schrifturen verdwij nen. De fraudes kwamen aan het licht toen de klerk wegens diefstal to Padang, waar hij ln Juni met verlof vertoefde, door de poli tie werd aangehouden, zoodat de Europoe- sohe douane-ambtenaren het werk overnam. Hoewel de omvang der verduistering voor alsnog niet te overzien is, loopt zij niet in de tonnen. Wel is geconstateerd, dat zij 26 mil le beloopt De Wilhelminatop op Nieuw-Gulnea bereikt. Uit Weltevreden werd Maandag aan de N. Rott. Crt geseind: De Nieuw-Gulnea expeditie heeft het hoog ste punt van den Wilhelminatop bereikt. De tooht bleek tot 'het einddoel mogelijk dank zij de krachtige hulp van de bevolking, voornamelijk verkregen dank zij goede ruil middelen. De expeditie vond oen verkeers weg van Noord- naar Zuld-Nieuw-Gulnea. De gezondheidstoestand is over het alge meen zioer gunstig. Hier te lande is, van het „Indisch Comité voor Wetenschappelijke Onderzoekingen" te Batavia, een telegram ontvangen, meldende, dat de expeditie, door dat Comité naar het binnenland van Nieuw-Guinea uitgerust, op 4 Deoember j.1. erin is geslaagd, het hoogste punt van den Wilhelminatop (een der top pen van het sneeuwgebergte) te bereiken en dat de nieuw ontdekte streken een talrijke bevolking bleken te bevatten, die door een verkeersweg op ruim 4000 Meter hoogte bo ven zee met de bevolking van de, reeds in vroeger jaren bereisde, zuidelijke hellingen van liet 'hooggebergte in verbinding bleek te staan. Bil het bovenstaande berioht zij het vol- nde aangeteekend (ontleend aan de be- nopte Encyclopaedie van Ned. O. L). Het Wilhelmina-gebergte, op Nieuw-Guinea, is een deel van het Nassau-gebergte, dat vroe ger slechts van uit zee waargenomen' was veelal Sneeuwgebergte genaamd werd, om dat op de hoogste toppen sneeuw en glet- sehers werden waargenomen. Het gebergte ligt in het midden van een breed gedeelte van Nieuw-Guinea en is eeni voortzetting in O.-riohting van het Charles Louis gebergte, dat een aanvang neemt aan de Z.W. kust van het eiland, ten Z. van de Etna-baai. In dit gebergte liggen de hoogste toppen van N.-I. Volgens de laatste gegeven eindigt de keten iets ten O. van den Wilhelmina-top, het Olijk daarvan gelegen terrein is nog niet verkend. Het gebergte is dus het belang rijkste deel van het maohtige Centrale ge bergte, dat zich vanaf de Etna-baai in recht O.lijke richting uitstrekt tot over de Oost grens. Een der hoogste toppen (4750 M.) van liet Nassau-gebergte is de Wilhelmina-top (4° 16' 0" Z.B.; 130° 89' 30" O.L.) De zioh op de Zuidelijke helling bevindende sneeuwvel den werden het eerst betreden door de ex peditie van Lorentz en van Nouhuys, die het tot bijna op den top brachten (8 Nov. 1906); aan de expeditie Franssen Herderschee viel de eer te beurt het eerst de top te bereiken Hierbij valt op te merken, dat Franssen Her derschee in hoofdzaak de door Lorentzvan Nouhuys verkende route gebruikte en even als dezen van de Zuidkust het gebergte na derde. De thans door de huidige expeditie vol braohte bestijging ging door nieuw terrein; deze ontdekkingsreizigers zijn n.1. van de Noordkust gekomen. De vorm van den Wil- helnilna-top, die een graat is en niet uit af zonderlijke toppen bestaat, maakt het waar schijnlijk, ja zelfs zeker, dat de huidige ex peditie hetzelfde punt heeft bereikt Hier mee is een verkenning van Ned. Nieuw- Guinea van de N.kust tot Z.kust over den Wilhelmina-top volbracht Wjj hopen op deze jongste bestijging van den Wilhelminatop nog terug te komen. GEMENGD NIEUWS. De malversaties te Gendrlngen. In de Dinsdag gehouden vergadering van den Raad van Gendringen was een schrijven ingekomen van den heer Geuring dat hij ont slag neemt als wethouder. Uitvoerig werd wederom gediscussieerd over de bekende malversaties, waarbij de waarn. burgemees ter met voortdurende interrupties mr, Van de Laar het spreken schier onmogelijk maakte, hetgeen een scherpe woordenwisse ling ten gevolge had. De heer Kemperman schold mr. Van de Laar voor lafaard, waarop den aangevallene het woord voor dit per soonlijk feit werd geweigerd. Dit onver kwikkelijk debat werd veroorzaakt doordat in de vorige vergadering mr. Van de Laar de R.-K. raadsfractie aansprakelijk had ge steld voor een brief, dien een raadslid zou hebben gezonden aan mr. Schölvinck te Arnhem, houdende verzoek, van de affaire- Stoot geen werk meer te maken. De heer Kemperman eischte intrekking van die be schuldiging omdat gebleken was dat geen raadslid dien brief gezonden had. Mr. Van de Laar weigerde hieraan te voldoen, zoo lang geweigerd werd mede te deelen welke hieeren naar Schölvinok waren geweest. De heer Kemperman stelde daarop een motie van vertrouwen in B. en W., den ont vanger en den controleur der financiën, welke motie met 8—2 stemmen werd aange nomen. Aan het einde der vergadering bracht Mr. van de Laar de verdediging van den ex-burgemeester Stoot in de pers ter sprake. Spr. en de voorzitter verklaarden dat het artikel van don heer Stoot in 't ge heel niet te vertrouwen was. Ook besprak mr. Van de Laar het verleden) van den ge meente-ontvanger, den heer Aalbers, toen deze nog raadslid was. De hieer Aalbers is toen openlijk van diefstal van een vat cacao beschuldigd, zonder dat een vervolging is ingesteld. Spr. wenschte een oommissie uit den Raad te benoemen om deze en andere beschuldigingen te onderzoeken. Dit voor stel werd aangenomen met 5 tegen 4 stem men. Toen tot samenstelling van de oommis sie werd overgegaan bleken vier van de acht biljetten blanco te zijn. Benoemd werden de heeren Van de Laar en Vossers met twee stemmen, terwijl de heeren Buiterman en Knlkkinde elk een stem kregen. Laatstge noemde werd bij herstemming gekozen doch bedankte, waarop de benoeming van het derde lid werd uitgesteld. Het wichelroede-mysterie. Te Geesteren (G.) heeft de heer Ter Horst uit Delden proeven genomen met de wichel roede, en wel op die plaatsen, waar men ln den drogen zomer van 1921 vergeefs naar water had geboord. Het resultaat is zeer hoopvol Hoewel de toestand van den grond nog geen graven en lM>reni gedoogde, wees toon de wichelroede verscheiden» wateraderen aan. Terwijl de wichelroede in de handen van andere „gewone" menschen geen enkele af wijking vertoonde op bedoelde plaatsen, Ixmg ze iu handen van den heer Ter H. di rect naar boven, wanneer hij op een dezer plaatsen was aangekomen. Het ligt ook niet aan de wijze van vast houden, want een zachte druk met de han den van den wonderdoener op de polsen van een gewoon sterveling, die de roede vast hield, was voldoende om de ombuiging te veroorzaken. I)e wichelroede was vorkvor mig én vervaardigd van aluminium. De roe- delooper houdt de uiteinden der vork in de hand, de spits naar beneden. Komt hij bo ven eem waterader, dan buigt de punt van zelf, zeer duidelijk opwaarts. Zoodra het dooit zal het onderzoek plaats hebben. Zal het sprookje van de oude legende opnieuw bewaarheid worden? Een jachtpartij van stroopers. Te Heemskerkerduin is, zoo schrijft men aan het „N. v. d. 1).", bij nacht een formeele Jachtpartij gehouden door stroopers. De hee ren waren van top tot teen in het wit gekleed daar er sneeuw iag en de maan vol was. Al- duB zouden zij beter het wild verschalken. Aardig voorbeeld van „zioh aanpassen aan do omgeving". Maar voor tallooze hazen en konijnen werd dit eau geduchte strop. Iemand die moest waken bij een zieke huisgenoot on even een luchtje ging schep pen ln den praohtlgen helderen winternacht verschrok toch een weinig bij het zien van de witte gedaante. Maar als geboren Heems- kerkerdulnder begreep hij spoedig de zaak. Er wordt tegenwoordig wat bedacht door heeren wjldstroopers! Patronen zijn al lang in omloop, die maar zeer weinig geraas bij het schieten maken. Men druppelt in de duinen tot aan de wo ning van den strooper anijsolie, waar fa zanten dol op zijn, zoodat ze den laatsten droppel tot aan de woning oppikken. In de meeste gevallen moeten zij deze snoepzucht met den dood bekoopen. Ontrouwe brievenbesteller. In den laatsten tijd werden meermalen in een wijk, in het Westelijk stadsdeel van Rot terdam verwachte brieven niet ontvangen. Het waren in hoofdzaak brieven met kleine geldzendingen, die niet aangeteekend wa ren. Op het hoofdpostkantoor alhier, waar verschillende klachten inkwamen, viel de verdenking op den hulpbesteller W. de W. Men schreef er zelf een brief, waar ten zil verbon van een gulden werd ingesloten, en adresseerde den brief aan een bewoner van de wijk, waar de diefstallen plaats grepen. Toen nu de hulpbesteller aan het einde van zijn wijk was gekomen, werd bij daar door een hoofdbesteller en een rechercheur op gewacht. De zilverbon van een gulden, dit in de te bestellen brief was gedaan, werd in een zak van den verdachten hulpbesteller gevonden. Onmiddellijk volgde zijn arresta tie en overbrenging naar het politiebureau, De vijfde en zesde scheppingsdag. Tn Hengelo (G.) heeft een schepseltje van den vijfden scheppingsdag, eert aardig hupsch roodborstje, zijn logies besteld ln de hulskamer van een ander sohepsel, dat zijn stamboom slechts tot deni zesden dag kan opvoeren, n.1. een landbouwer. Het diertje eet uit de hand en komt heel vertrouwelijk op de schouders zitten der bewoners, 't Zingt en fluit naar behooren en leeft, ook verder naar vogel-behooreni, hetgeen in een Geldersche boerenwoning en in een roman alles heel aardig ia Niet drooggelegd. Bij een stemming te Amsterdam is geble ken, dat door een meerderheid van 165 tegen 72 onderofficieren prijs wordt gesteld op den verkoop van sterken drank in de can- tine, zoodat deze verkoop gehandhaafd zal blijven. (Avp.) Berooving. Een koopman uit Drente ontmoette Maan dagavond laat op het Beursplein te Rotter dam, een vrouw, met wie hij de stad inliep Waar hij toen precies geweest is, weet hij niet doch toen hij ergens op een kamer wak ker werd, was hij 1000 en 4500 mark kwijt. De vrouw was verdwenen. De geheimzinnige diefstal. Men meldt uit 's-Gravenhage aan het Hbl.: In het berioht over den geheimzinnigen diefstal bij de receptie van prof. H. Blink wordt medegedeeld, dat de diefstal te onbe grijpelijker is, omdat de receptie alleen toe gankelijk zou zijn geweest voor genood ig- den. Een onzer Haagsche lezers deelt ons echter mede, dat dit onjuist is. Hijzelf was niet genoodlgd, maar toch aanwezig uit belangstelling voor prof. Blink. Hij zag ook meerderen, die niet genoodlgd waren. Naar zijn nuening was de receptie dan ook toe gankelijk van iedereen, die getuigen wilde van zijn belangstelling bij deze gelegenheid, zich wel weer een „heerendlef" onder de aanwezigen kan hebben bevonden. Een bruiloftstoet verdronken. Volgens een bericht uit Boedapest aan de „N. Fr. Presse" is te Szegediin een verschrik kelijk ongeluk gebeurd), waarvan een brui loftsstoet het slachtoffer werd. Het gezelschap willde 's morgens vroeg lm vier "boerenwagens zich naar Csongmd begeven. Zoowei de koet siers als de gasten waren aangeschoten. Zij wlden met hun wagens de dichtgevroren Theiss passeeren, en ofschoon de veerman hen waarschuwde, dat ze langzaam moesten r"ijd)en, joegen die (koetsiers de paarden naast eikaar over het Ijs. Ini het middlen van de ri'vier zakten de wagens door het ijs en zon ken in de diepte; 27 persohen verdronken, en slechts een meisje toom worden gered. Zes millioen invaliden. De „frissche, vroolijke" oorlog heeft on geveer zes millioen, zegge zes millioen, jon ge, levenslustige mannen voor hun leven hulpbehoevend gemaakt: 5.911,000 is het uiste getal invaliden, dat de statistiek van et Intern. Arbeidsbureau aanwijst. I Deze ongelukkigen zijn als volgt over 12 oorlogvoerende landen verdeeld: Frankrijk 1,500.000; Engeland 1,170.000; Italië 670,000; Polen 820.000; Amerika 246.000; Serviërs, Kroaten en Slovenen 64.000; Tsjeoho-Slowa- klje 175.000; Oostenrijk 164.000; Canada 88.000; Roemenië 84.000, België 40.000; Duitschland 1,400,000. Dit, mijnheer de redacteur, meende ito ter kennis te moeten' brengen. Met dank voor de opname, Achtend, Helder, 14 Febr. 1922. D' DETv™- Helder 18 Febr, 1922. Geachte Redacteur. Vergunt UEd. ons een plaatsje in Uw blad en mogen wij dan op uwe medewerking re kenen. Bij voorbaat onze dank. Zooals het Zaterdag en Zondag zich liet aanzien, kunnen wij gerust zeggen, dat hier in Helder de ijssport door ieder wordt be oefend. Echter één ding is treurig; en wol, dat hier nooit onderhouden banen zijn. Voi scheuren en kmoibibeOis zit hei ijs en dus altijd nog gevaarlijk en onpleizierig voor de schaatsenrijders. Daar er hier in den Hel. der niemand is, die zioh voor zoo'n zaak in, teresseert, hebben Zaterdag eenige heereff •schaatsenrijders het initiatief genomen om hier een onderafdeeling van den lisbond Hollands Noorderkwartier op te richten. En daar Helder het Noordelijkste punt is, zoo kunnen wij toch niet nalaten hier onze stad in dien Ijsbond Hollands Noorderkwartier te laten iinischirijven. I® het eenmaal zoover dat hier een afdeeling is gesticht, dan kun nen wij zorgen voor goed berijdbare banen, opdat ieder daar dan ook met genoegen kan rijden. Nu moet gij niet zeggen wij kunnen wel wachten tot het volgende jaar, maar dan komt eT weer niet® van terecht en moet alles hals over kop klaargemaakt worden. Nu de ze winter bijna om is, nu is er een mooie tijd beschikbaar om alles in orde te maken. Mochten er onder de lezers van de Helder- sdhe courant personen zijn, die idéé hebben om hunne medewerking te geven aan de stichting dan is het ons zeer aangenaam, Zoodra de tijd van eenige bekendmaking is aangebroken, zullen wij breedvoerig in de Heldersche Courant daarvan melding doen, Leest verschillende uitslagen) van andere plaatsen, dan twijfelen wij geen oogenblik er aan of wij kunnen op het geheele Helder sche publiek rekenen. In afwachting teeken ik, EEN SCHAATSENRIJDER. Wij zullen gaarne brieven of kaartjes met adihaesie-betuiging in onvangst nemen on der motto „Schaatsenrijden". Red. Held. Crt. INGEZONDEN. Algemeen Comité tot steun aan de honge renden ln Sovjet Rusland. De oolecte voor hongerend Rusland gehou- Jullanadorp. den op de vergadering van Dinsdagavond, waar de heer Wijnkoop sprak, heeft opge- Nadat de Minister van Financiën hedenochtend in de Eerste Kamer ver klaard had, dat hij voornemens was de gis eren verworpen burgerlijke pensioen wetten ongewijzigd weder In te dienen, behoudens dat in artikel 66 de moge- lijkhe d geopend wordt om gedeeltelijke betal ng van de premie tot een nader te bepalen maximum op de ambtenaren te verhalen, zijn de pensioenwetten voor land- en zeemacht zonder hoofdelijke stemming aangenomen. UIT DEN OMTREK. bracht 48.02. Het Comité betuigt namens de hongerenden zijn hartelijken dank. Mijnheer de Redacteur. Aangezien ito inlet 'eerder in de gelegenheid wa§, om het navolgernd© ter kennis te bren- Ben aan het piubllin ik van Helder, verzoek ik beleefd, dit tluana te ni'ogen doen door midid-el Uwer courant. In Uw hlliad van Zaterdag 11 Februari 1JU lees ilk onder meer, dat owd'ergeteekende, I). Peiktoer, al® huurder van een paar «tukje® Hand van de gemeente niiet meer ln aan merking komt voor het huren van land. 'Reden daartoe zijn, dat ln strijd met de voorwaarden door mij i® onderverhuurd. Dit argument, imy oneer de redacteur, ris in strijd irnet de waarheid. Mij was ln 1921 geen enkele voorwaarde "bekend. Het kan zijn, dat deze veelvuldig op het Raadhuis aanwezig waren, maar aan mij is een dergelijke voor waarde nimmer voorgelegen. Ja, nu in 1922 is mij eerst een diergelijke overeenkomst in handen gesteld. En wat lees ik nu daarin? Art. 8: De huurder zal het gehuurde niet ln huur mogen overdoen, enz., enz., terwijl ln Uw 'blad het aangehaalde spreekt van een gedeelte. Welnu, er is dan ooto door mij maar een gedeelte onderverhuurd, maar, zooals ik .zooeven zeide, buiten weten van eenige (bepalingen, dus te goeder trouw. En als men mij nu wlil hangen, laat men het dlan op een rechtvaardige wijze doen, maaT niet door een geforceerd© rechtvaardigheid. Maar manheer de redacteur, -hebben wij ook geen kennis kunnen nemen van de han delwijze, waarop de Commissie van het Grondbedrijf handelde imet de verhuring van een stuk bouwland, achter het Weeshuis, hetwelk toegezegd was aan iemand en die het daarna toch" niet 'kreeg? Ik haal dit imaar even aan om te laten zien, dat die Commissie liet niet zoo nauw neemt en daarhij ook blij ken geeft, dat het niet allen koks zijn, die lange messen dragen. Ik wit oo(k nog even mem oreer en, dat ge noemde stukjes land sinds een veertigtal) ja ren hij de familie Dekker in1 huur zijn en ju's* door accurate behandeling de eenige «tukken land zijn, waarop met succes ge boerd kan worden. En Is liet dan zoo'n zwaar misdrijf, dat door mij met eenige winst daar van een gedeelte werd verhuurd? Hetgeen, trots (M de stuktoen door ons waardevol zijn -"emaiO'kt. niet door mij zou izijh geschied, als Ik van eend ge voorwaarden had af geweten. J.1. Zondag hield de Bond voer Staatspen- sioneering afd. Jullanadorp een openi-are uitvoering in het lokaal „Prins Hendrik" met medewerking van Harmonie-, Zang- en Tooneelvereenlging. De byeenkom«t werd geopend door <fe heer A. de Boer van Amw Paulowna, welke op duidelijke wijze hot stre ven van den Bond uiteenzette, waarna de verschillende vereenrigingen haar nummer» ten beste gaven, welke allen uitstekend len uitvoer werden gebracht. De vioul-»ol</s door den heer van Bogaerde werden ook zeer verdienstelijk gespeeld. We kunnen niet anders zeggen dan dat het een genot- vollen avond is geweest. Een; gezellig bal tot slot. Het dubbel woonhuis ln eigendom van de heeren Verfaille, Govers en Luyckx, thans be woond door de heeren 8. Speet® en A. Meij er®, is onderhands verkocht aan den heer H, W. van Wifsums, alhier en het woonhuis in eigendom en bewoond door den heer J van Rossum is ook onderhands verkocht aan den heer 0. Bellis van Callantsoog, en het café annex kruidenier®- en vraentrij- derszaak, in eigendom en bewoond door den heer M. Be® 1® verkocht aan den heer W. Veug van Anna Paulowna. Texel (Oosterend), 18 Febr. De Zangvereemiging „Nieuw Leven'', <nj" der Directie vain den heer M. Kikkert, hoe» hier j.1. Zaterdag voor ouderen en gisteren voor jongeren goedgeslaagde uitvoeringen gegeven. Nadat de voorzitter, de heer P. Koning Johz., met een kort woord geopend ban, werd een programma van 20 nummers waaronder 4 komische voordrachten, aig* werkt. Met veel genoegen heeft men gelui* terd naar den schoenen zang en hartelijk heeft men gelachen om de voordrachten1 „Dienlsbodenstakmg", „Sergeant en K®* cruut", „De drie Gratiën" en „De Burger* wacht van Knuppelveen". Niettegenstaande do felle koude en veel voorkomende ziekte, mocht op beide dagen de opkomst bevredigend heeten en allen z"Jn voldaan huiswaarts gekeerd, nadat de mee®* ten nog aan het bal hadden meegedaan. „Nieuw Leveni" heeft getoond, dat ze haar gouden naam weet op te 'liouden en met be langstelling ziet men reed® weer naar <ie volgende uitvoering uit. Tot de Vereeniging kunnen weer nieuw» leden toegelaten worden. Texel, 18 Febr. De vereeniging „Texel*® Belang" ^een

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 2