E T ABDIJSIROOP Tweede Blad. VAN ZATERDAG 25 FEBRUARI 1922. PLAATSELIJK NIEUWS. Griep Catarrh Bronchitis kinkhoeat.axt hma .tnfloema, schorheid bestrijd! men hel best met een krachtig wep ktnd middel De Adjunct-directeur Water- en Llchtbedrljven. Door negen raadsleden is onderstaand schrijven aan den Burgemeester gericht. Aan den Voorzitter van den Raad der Gemeente Helder, De ondergeteekenden hebben de eer U voor te stellen niet over te gaan tot de benoe ming van een onder-directeur der bedrijven. y.g. D. EL Grunwald, L. van Loo, W. Poll, H. P. Baak, Mevr. v. d. Hulst—Heeroma. J. J. Schoeffelenberger, J. H. Staalman, O. Bot, Êgbert J. Bok. Zooals men weet, werd door den heer Grunwald in de vergadering van j.1. Dins dag geprotesteerd tegen de wijze waarop deze zaak in besloten vergadering was be handeld. Door het late uur waarop deze zaak beslist werd, waren verscheiden raadsleden naar huis gegaan, in de meening, dat niet meer gestemd zou worden. Niettemin werd toen toch gestemd en besloten een adjunct- directeur voor de bedrijven aan te stellen. De heer Grunwald deelde Dinsdag mede, dat hij nu aan den Raad wenschte voor te stellen niet tot deze benoeming over te gaan. Zoo als thans blijkt, vond zijn plan bij een groot deel der raadsleden thans instemming, zoo dat deze op hun oorspronkelijke houding te rug zijn gekomen. Jubileum. De onderoöMeren-vereeniiging vani Land en Zeemacht „Vaderland en Oranje" („V. en O") zal op 4 Maart aus. vijftig jaar bestaan. Behalve eene intieme bijeenkomst der leden op Donderdag 2 Maart, aal er op Za terdag 4 Maart, des namiddags, in „Casino" receptie worden' gehouden en aal op den avond van dien dag Ihet jrUbüeum feestelijk worden herdacht. N.V. Tooneelvereenlgtng. Gisterenavond werd door bovenstaande VereenSging, directie Herman Heijermansi, in „Casino" opgevoerd eene tweelbedrijVige satyre van MaeteTlinck, getiteld Het Won der van den Heiligen Antonóuisl". Of de titel •de miensohen had afgeschrikt dan wel of hier bijkomstige oohzaMen iin 't spel waren, weten wij niet: een feit is, dat de zaal slecht be zocht was. Het stuk is geen „kasstuk": de Naamlooze Vennootschap izal er haar aan deden niet mee in koers verhoogen. Maar het ós zeer fijn, zeer literair, voor fijnproe vers een zeldzaam gerecht. Ook is het origi neel in vinding, in uitwerking, en het speci fiek Maeterlinck'sdhe mystieke is ook hier vertegenwoordigd. Het gegeven bomt hierop neer: op de ge beden van de vrome, eenvoudige dienstmeid Virginie is de Heilige Antoniius vani Padua, op God's bevel, uit het Paradijs gedaald om de voor drie dagen overleden juffrouw Hor- tense ten leven te wekken. De Heilige komt b'innen als de meid de 'gang aan 't boenen is; het is de dag der begrafenis, en meneer Gus- tave is nog ai op de eer der familie gesteld en wil, dat alles goed schbon zal 'Zijn. Virginie heeft dan ook weinig tijd, maair als de Heilige Antoniufl izioh bekend imaialkt, gelooft zij on voorwaardelijk alan ihemi, valt voor hem op de knieën en kust zijn kleed. Het is evenwel een heel ding voor haar als de Heilige zijn bedoeling kenbaar maakt: immers, de over leden juffrouw was schatrijk en Virginie krijgt niet minder dan 3300 francs uit de na latenschap. Zij heeft het maai voor 't zeg gen: moet de juffrouw dood blijven of zal de Heilige haar opwekken? Na eenige aarzeling biest Virginie het laat-ste en iplots gloeit de Heilige lichtkrans op het hoofd van St. An toniius. Waar komt die glains vanxlaah? vraagt de verbaasde Virginie. Van ©en mooie gedachte die getzegd wordt, antwoordt St. Antoniius. Nochtans maakt Virginie be zwaar de familie te roepen om den bezoeker toegang te geven tot het vertrek der d-oode. Men izit namelijk nog aan tafel. Als tenslotte m-eneeT Gustave komt, ziet deze den Heilige natuurlijk voor bedelaar aan. Noch hij;, noch Josep'h, de knecht, noch de anderen kunnen hem wegkrijgen: als zij Probeeren den Heilige aan te raken, blijkt net, dat deze als vastgeworteld aan den grond staat en geen menschelijke macht hem ver wijderen kan. De dokter, practicus als hdj is, gooit het over den anderen boeg, oonsta- t©ert, dat de bezoeker gek Ós, en zegt, dat men voor de aardigheid hem maar bij de nood© moet toelaten. Dit geschiedt, en het tweede bedrijf voert ons in de sterfkamer: de doode ligt, opge baard op bed, en de Heilige doet haar ont- .waken. De omstanders moeten het wel aan nemen, dat ©en wonder is geschied, de dok- r* nochtans constateert miet groeten nadruk, rrJï6 overledene volstrekt niet dood ie ge- hechts schijndood, en dat deze „man" ni?0n^T hypnose heeft doen ontwaken. mL?"?111® Mij' (doch althans alsof), en uvioL!len heizoeker geld. Vervolgens, els hij ï6!0 eedeau (een sigarenkoker!), ten- aan tafel alle6 weiSerfc, noodi'gt men hem iJ^i i's Virginie vol schrik van haar jVer,de meesteres weggeloopen; zij harten ril stom is geworden (straks snnmwLw^®6 woorden tot den Heilige ge- I nius- -r n<^en'naagd-, antwoordt St, Anto- nimmermeer spreken", rij en wonder van den dood aanschouwd nernT^1 ?terfe]jjk mensch mag dit niet ver- '1Rn: daarom is haar mond stom geworden, drif ztet men in den bezoeker een be- jr*11?er! de politie wordt gehaald1, en den 7<w worden de handboeien aangelegd. n„ Geboeid, wordt hij weggeleid. Kort daar- tn st€rft, voor goed nu, juffrouw Hortense. t n, meneer Gustave, haar neef: Gch, hV y-®hben dien kerel wel wat erg ruw be doeld! en daarmede valt het scherm. N,u zal de lezer vragen: Wat heeft men nu aan zoo n stuk? Wat is er de strekking van? Deze strekking is zeer diepzinnig, en, zooais aLes van Maeterlincfc, ietwat mystiek ook. Maeterlinck heeft hier, heel fijn, het kiein- nensribelijke geplaatst tegenover bet godde- ijke. Uitwendig zijn deze lieden alle brave Katholieken, innerlijk gelooft geen hunner (behalve de eenvoudige ziel Virginie) aan al dien „poespas": zjj kunnen hun armzalig, banaal geest je niet instellen op het hooge, universeel© kosmische. Reeds bfl voorbaat verwerpen zij dit, In dit opzicht was vooral de dokter fijn psychologisch geteekend. Hij-, de inan der wetenschap, wist het: zijn gezag was onbetwistbaar: bij had immers irn de oogen van den Heilige de krankzinnigheid gezien! Dit stuk vertoont analogie met een ïngelschen -roman, getiteld „Wat zou Jezus doen?" Door zich deze vraag steeds voor oogen te houden en er naar te handelen, komt de hoofdpersoon in oonflict met aller- ei kwesties. Wij kunnen het goddelijke niet vatten: onze geest zit te vast aan de aarde, kan zich daar niet boven verheffen. Slechts de eenvoudigen van geest doen het, onbe wust: zij immers zullen het aardrijk beërven. Zóó moet men dit heel mooie en innige stuk opvatten. Oor Hermus vertolkte den Heilige, en deed dit waardig en ernstig, statig was zijn figuur, sober zijn gebaar. En evenals Jezus werd ook Antoniius weggeleid naar zijn Golgotha. De drie beeren, de beid» neven en de dokter, waren zeer goed: zij vertegenwoordigden een alledagstype, een dooraneamensoh; ook Vir ginie, de eenvoudige ziel, die, vóór straks meneer Gustave komt, den zegen van den Heilige vraagt en verkrijgt, was uitstekend. Als -nastukje ging de klucht van Heijer- mans' dubbelganger Falkland: „Artikel 188". Heij-enmians schreef dit in 1905 als wraak op de vele verboden, die toen in zwang waren betreffende zijn drama .Allerzielen". Hij wreekt zich ook thans^ nu opnieuw in vele plaatsen dit stuk verboden wordt. Zijn wraak is niet fijn; het is een vrij platte klucht ge worden, niet ongelijk aan Nap de la Marls bekende klucht „Zijn Edelachtbare". Maar Heijermans zou niet Falkland moeten zijn om niet vele geestigheden te -lanceeren, en al moge het dan) waar zijn, dat onze tegen woordige tijd geen gemeentebesturen meer kent als de onderhavige (dat wil zeggen in plaatsen van de grootte, dat izij er een Com missaris van Politie en Schouwburg op na Ingezonden mededeeling. ronder verdowende bestand dpelen.tast de kwaal tóchin tifn ooriaak aan. houden), het neemt niet weg, dat het phbliek smulde en gelachen heeft van belang. De verschillende rollen waren uitstekend getypeerd: Ko Arnoldi, een statige, deftige burgemeester met een allerleukst iDeven- tarsch of Achterhoeksch accent, de secreta ris (Veerhoff) een vermakelijk type, de wet houders (Kaart en Jurgens) amusante, domme typen. Oor Hermlus was als Commissaris van Politie onovertrefbaar. Voor Is (burgemees ters ega speelde Mevr. VeerboffSteinzij was tenslotte de oorzaak, dat het eenige, door B. en W. 'goedgekeurde stuft; toch nog afge keurd werd. nJL ,J>e getemde feeks" van een zekeren Shafcespeare. Jammer, dat het publiek niet talrijker was. Vrijheidsbond, Afdeeling „Helder". Gisteravond hield! de afdeeling „Helder" van den „Vrijheidsbond" eene openbare ver gadering in het Algemeen Tehuis voor Mili tairen met als spreekster mevr. van Heerdt tot EversbergQuarles van Ufford, en als spreker de heer Henri J. ter Hall, Lid der Tweede Kamer. De voorzitter der afdeeling, de heer E. J. Bok, opende de vergadering met een woord van welkom en heette in de eerste plaats spreekster en spreker welkom alsmede de vele aanwezigen. De zaal was ook goed bezet. Voorzitter gaf een korte uiteenzitting van het doel en streven van den Vrijheidsbond en tevens zijn genoegen er over uitsprekende, dat den Bond zich in groeienden toestand mag verheugen. Hierna werd allereerst het woord gegeven aan mevr. van Heerdt. Spreekster, geen on bekende in onze gemeente, die ook reeds vele voordrachten gaf ten opzichte der „Vrouwenbeweging" vond het zeer sympa thiek, dat er zeer vele vrouwen aanwezig waren, wat voor den Vrijheidsbond natuur lijk aangenaam is, nu de vrouwen voor het eerst een woord hebben mee te spreken op politiek gebied bij de a.s. verkiezingen. We weten, ging spr. voort, waar zwart voor strijdt, we weten ook waar rood voor strijdt, n.1. ieder voor hun partij, met uitsluiting van elke andere, De Vrijheidsbond thans samengesteld, laten we maar zeggen opgelost uit 7 par tijen, welke nagenoeg hetzelfde doel beoog den en waarbij getracht is deze kleinere par tijen tot een te brengen, ook op godsdien stig gebied. Hierbij wordt tevens voorko men, wat de vrouwen sympathiek moet zijn, dat de klassenstrijd wordt voorkomen, wijl de vrouwen over het algemeen een zelfde belang hebben, zoowel in, als buitenshuis, zoowel in de huishouding als in de maat schappelijk leven. Ten opzichte van dit maatschappelijk le ven moet overleg plaats hebben tusschen mannen en vrouwen, met beiderlei mede® zingschap en hiernaar streeft onze V: heidsbond. Wanneer wij onze groote bed ven in ons land nagaan, neemt Stork, Phi- lios en ander groote bedrijven, waarin zoo wel vrouwen als mannen werken, dan zien wil dat de werknemers tevens medezegging schap hebben in het wel en wee van deze Industrieën. Zulks beoogt ook de Vrijheids hond nL een betere geest aan te kweeken hisschen werkgevers en werknemers, waar- Eet dan tevens mogelijk is om eventueele ^schillen op vreedzame wijze op te lossen. SS geest van verdraagzaamheid, er moeten Ken^wedërkeering begrepen geen uaK rkeering begrepen worden. Wanneer we, reide spr., de toestanden van thamSnagaan, dan heerscht er in onze natte hans een verkeerden geest, maar dat heb- thans een ^en der laatste jaren ben *1+ Het Teld bad in dien tijd bijna S ^arde. Het werd weggesmeten in alle rangen We ritten met onze regeering in een financieel moeras. in frankrijk was waar in'dit geteisterde land, de be- later ziin dan hier. Wanneer we onz©1 schoolboekjes nagaan dan werd voor in gemopperd, dat er 10 procentvanhet inkomen moest worden opgebracht, terwijl ot mi niet teeen opgezien wordt om oO pro- wnt te heffen. De Vrijheidsbond is er sterk voor om de kinderen eene goede opvoeding te geven, maar stelt zich niet op het stand punt der S. D. A. P., om maar voetstoots er nog gratis schoolvoeding en of schoolklee- ding aan te verbinden, wat natuurlijk op ka pitalen komt te staan. Zoo ook behandelt spr. vervolgens de vroegere en tegenwoor dige steuncomité's, welke goed, maar ook veel misdaan hebben en nog doen. In som mige gevallen is het een kanker der maat schappij geworden. De leus van onze man nen en vrouwen, en zulks beoogt de Vrij heidsbond ook, moet zijn, vrijheid, verant woordelijkheid en arbeid. Vrouwen en man nen moeten een prettige samenwerking vin den spr. wenschte dan ook, dat bij den vol genden stembuswedstrijd vrouwen en man nen aaneengesloten zullen optrekken voor de beginselen van den Vrijheidsbond, maar moedigt de vrouwen aan goed voor den dag te komen. De Vrijheidsbond neemt steeds in groei toe, zoowel in afdeelingen als in leden tal. Er bestaan thans tusschen de 300 en 400 afdeelingen met ongeveer 34000 leden. Met eene opwekking tot de vrouwen met zoo groot mogelijk aantal naar de stembus te trekken, om propaganda te maken voor de beginselen van den „Vrijheidsbond", en om de handen ineen te slaan tot samengaan voor de belangen der vrouw, waarbij klassestrijd vermeden kan worden, eindigt spr. hare warm toegejuichte red». Vervolgens verleende de voorzitter het woord aan den heer Henri ter HalL De heer Henri ter Hall, dankte in de eer ste plaats mevr. van Heerdt voor hare schit terende rede geuit voor de beginselen van den Vrijheidsbond, welke spr. nog wel wat wilde aandikken en voor hare ingrijpende woorden tot de vrouwen gericht, in de twee de plaats dat hem de eer te beurt gevallen is, uitgenoodigt te zijn door de afdeeling „Helder", om hier in onze veste een spreek- beur te mogen vervullen. Spreker behandelde en gaf een overzicht, hoe de Vrijheidsbond tot stand is gekomen, wat genoemd kan worden een fusie der aan vankelijk kleine partijen. Het ligt niet in spr. bedoeling op de reeds bestaande partijen af te geven. In dat geval zou men ook debat moeten toestaan. De be doeling van deze vergadering is om slechts algemeene beschouwingen te houden in ver band met het programma van actie van den Vrijheidsbond, Wanneer men loop der jaren nagaat is de ontevredenheid! over het Regeeringswerk steeds grooter geworden. Dit kwam in hoofd zaak door de partij-politiek, onverschillig van welke richting men ook was. Toen in 1918 de verkiezingen volgens de nieuwe kies wet hadden plaats gevonden, bemerkten de afgevaardigden al direct, dat een enkeling in de Tweede Kamer niets bereikt, vandaar dat daarna gesticht werd een Neutrale Ka merclub met den bekenden oud-Minister Treub aan het hoofd. Vele kleine partijtjes zijn toen onder een vlag gaan zeilen, wat een sprong voorwaarts was, want na de S. D. A. P. werd toen de neutrale kamerfractie de opvolgende, waaruit thans de Vrijheidsbond is geboren, wat ook door mevr. van Heerdt zoo schitterend naar voren is gebracht. W( Vrijheidsbonders waren een stootblok of za ten op de wip en waren gevrijwaard voor vele vechtpartijen in de verkiezingen. Het was toch beter één lijn te trekken in het al gemeen belang, omdat wij vochten voor het zelfde doel. Onze afgevaardigden hebben ge- stemld en zullen stemmen tegen alle opge schroefde, onmogelijke belastingen. Wi; stemden tegen de militaire legerwetten zoo als ze voorgesteld werden. Dit wil niet zeg gen, dat wij er zullen voorstemmen: „geen man en geen cent", zooals een zekere fractie indertijd heeft aangeduid, maar wij willen hebben een klein g<. oefend leger, met onze financieele omstandigheden naar draag kracht. Wij willen geen kat in den zak koo- pen. Wanneer onze Vrijheidsbond er voor staat eene beslising te nemen zooals het nu de nieuwe Vlootwet betreft, dan wenscht on ze Bond een commissie te benoemen, be staande uit deskundigen, ook ten opzichte voor sociale vraagstukken. Over sociale wetten gesproken, dient in de allereerste plaats genoemd te worden de ar beidswet. De Bond is niet tegen de arbeids wet als zoodanig, maar wel tegen de uitvoe ring er van. De wet dient wat soepeler toe gepast te worden. Bij de wet op den 8-urigen arbeidsdag valt niet ieder gelijk te stellen. Een fabrieks-arbeider valt toch niet gelijk te stelten met een landbouwer of een molenaar. Dan ook de Zondagswet, wat, zooals het nu aanhangig is, een onding wordt. Zoo doorgaande komt men ook tot de ambtena ren. Er bestaat op het oogenblik een bacil, n.L bezuiniging. Nu mag dat een prachtig mooi ding zijn, maar het valt toch niet over al door te voeren. In alle takken van dienst, bij elke categorie wil men bezuinigen, maar komt men ieder aan zijn eigen standje, dan is het afblijven. Men moet evenwel niet ver geten, en nu gaat het niet over de ambtena ren zelf, maar dat op de zes huisvaders één ambtenaar het wakend oog houdt. Er wordt jaarlijks 600 millioen gulden uitbetaald aan traktementen en pensioenen aan Nederiand- sche ambtenaren, terwijl in 1900 die uitga ven 145 millioen gulden bedroegen. Dat is dus een verbazend opklimmend cijfer. Zoo gaat spr. nog verder voort voorbeel den te noemen van vele onzer staatsbedrij ven. Een sterk staaltje noemt spr. de uitgaven welke aan de artillerie-inrichtingen aan de Hembrug gebeurd zijn in de mobilisatieja- ren, waar dan ook zeer ondoordacht gehan deld is, bij het maken b.v. van mitrailleurs. Er werd o.a. koper gekocht in Amerika voor een bedrag van 149 millioen gulden. Aan de Hembrug werd 1 mitrailleur ge maakt, maar het koper, aangezien het niet deugde, ligt er nog. De mitrailleur wilde niet schieten. Op een zelfde wijze ging het met de fabri catie van patronen, welke kapitalen gekost hebben. Toen ze gebruikt moesten worden kon er ook niet mee geschoten worden. Spr. die zelf in de indertijd benoemde commissie zat, om naar dergelijke wantoestanden een onderzoek in te stellen, kan er ook wel over oordeelen. Het is dan ook van het hoogste belang bezuiniging in deze toe te passen. Wat die belastingen betreffen, wij mogen hier in onze gemeente ook al niet in Abrams- schoot leven, er is altijd baas boven baas, want ih Deventer moet op sommige inko mens al 25 procent belasting betaald worden. Voorts dient aan de onzinnigen scholen bouw ook paal en perk gesteld te worden. Nog behandelt spr. verder de groote uitga ven besteed aan de werkloosheidbestrijding enz. waarop toch ook wat valt af te dingen en niet alles zoo maar door den beugel kan. Nu op de verkiezingen neer te komen, her innert spr. bij de vorige verkiezing, aan de verbrokkeling van de uitgebrachte stemmen aan de linkerzijde. In elk gedeelte van het land wil men z.g. specialiteiten, maar zooals reeds opgemerkt, enkelingen bereiken niets. Aanbeveling verdient het, eindigde spr. zijn vaak met geestigheden en rake opmerkingen gehouden rede, zich aan te sluiten of als lid op te geven bij den Vrijheidsbond, wiens de vies is „Vrijheid zij onze banier, Werkzaamheid ons ideaal, Verantwoordelijkheid onze leuze!" De voorzitter gaf hierna gelegenheid vra gen te stellen of inlichtingen in te winnen, naar aanleiding van de gehouden rede door spreekster of spreker. Aangezien zich aanvankelijk hiertoe nie mand aanmeldde, kreeg de heer Ter Hall nog het woord, waarin hij uiteen zette waar om hij gestemd had vóór de salarisverhoo- ging der kamerleden. Allereerst merkte spr. op, dat deze salarisverhooging geldt voor de leden der nieuw te kiezen Kamer en dhs de thans zittende leden er geen profijt van heb ben, en ten tweede, dat wanneer een Kamer lid het ernstig met zijn taak meende, waar van spreker sterke staaltjes wist te vertellen, dit nieuwe salaris voor hem en zijne familie zeer zeker niet te hoog kon genoemd worden Ten slotte vroegen de heeren Heyboer en Hartog nog het woord om te vragen hoe de Vrijheidsbond stond ten opzichte -aan de verschillende vraagstukken, n.1. over de loon' druk en de vlootwet, waarop door den heer Ter Hall van advies werd gediend. Ook mevr. van Heerdt gaf nog nadere toe lichting op een door eene dame gestelde vraag, wat Inhield de werkzaamheid van de vrouw in baar huisgezin. De voorzitter, de heer Bok dankte hierop spreekster en spreker voor de gehouden re de, de debaters voor hunne gestelde vragen en de aanwezigen voor de opkomst. RAADSOVERZIOHT. De avond van Dinsdag stond in het toe ken van den heer Staalman. Maar het was een bizonder slecht teeken voor dien heer: hij had het buitengewoon zwaar te verant woorden. Nu is de heer Staalman tot zijn eer zij het gezegd niet voor een klein ge ruchtje vervaard; slagvaardig en handig debater, weet hij vele hindernissen te ne men met koene sprongen. Maar dezen avond slaagde hij er niet in er overheen te komen: paard en ruiter rolden in het zand rondom en de toeschouwers stonden als één man overeind evenals in de oude arena's der Ro meinen, en hielden de duimen omlaag: ster ven moet de snoodaard! De heer Staalman deed allereerst een po ging om voor het Leger des Heils vrijstel ling van de betaalde belasting te krijgen voor de bijeenkomst der West-Indische zan gers, die de fiscus tot 's heeren Staal- man'g ergernis - als een „publieke vermake lijkheid" had gebrandmerkt Het Leger des Heils organiseert geen openbare vermake lijkheden zeide de heer Staalman, het houdt alleen godsdienstoefeningen, en het is kwet send voor het Leger als men deze evenals vermakelijkheden rubriceert. Alles goed en wel, zeóde de heer de Zwart, maar uit de programma's en strooibiljetten van het Le ger blijkt, dat wel degelijk met deze heele zaak reclame is gemaakt. Er werden nota- bene voor de bijeenkomst drie verschillende entreéprijzen geheven. Het argument dat de heer Staalman bezigde, n.1. dat men in de kerken ook bankgelden heft, was vrij zwak, omdat men daar ter filet aan' /denkt drie soorten van prijzen op na te houden. De Raad voelde dan ook niet veel voor de argu menten en ging niet op het verzoek ln. Eeni ge onvriendelijkheden aan het adres van het Leger werden door den heer Staalman ont zenuwd. Het Is misschien wel eens goed, dat dit geschied is; het Leger des Heils voert zelf de o.i. verkeerde taktièk door nimmer op krantengeschrijf te reageeren, waardoor dus dikwijls verkeerde meeningen post vatten. Het tweede geval van den heer Staalman was van ernstiger aard; hij verscheen daarin als de ridder der droevige figuur. Met groot aplomb had deze heer bij de begrooting een requisitoir tegen den directeur der bedrij ven geslingerd; deze zou opzettelijk, tenein de het publiek te misleiden, een aanzienlijk percentage lucht in de leiding toelaten ten einde den druk op te voeren. Zelfs al zou dit geheel of ten deele waar zijn, dan nog was de toon van den heer Staalman zeer onaangenaam, en die toon was het dan ook in hoofdzaak, die den Raad had geïrriteerd. Toen nu in den vorigen Raad besloten was, dat een commissie zou worden benoemd om deze beschuldiging te onderzoeken, kwam als gevolg daarvan deze benoeming thans op de agenda voor. Er moest nu worden beslist wat voor soort commissie het zou worden. n.1. of de bestaande Commissie voor de be drijven, waaraan men dan den beschuldiger, den heer Staalman, kon toevoegen en even tueel een deskundige, deze zaak zou uitzoe ken, dan wel of merl daarvoor een buiten deze commissie staande afzonderlijke com missie zou benoemen. En zietl de van den toren blazende heer Staalman, die den vol- rigen keer zoo fier het j'accuse sprak, zeide thans het niet tegen den directeur te heb ben gehad, doch alleen het algemeen ge meentebelang op het oog te hebben. Terecht zeide de heer Verstegen dan ook, dat dat eene redeneering was, die nergens naar leek. Want daar ieder raadslid uitsluitend het al gemeen belang dient op de wijze zooals hij dat meent te moeten loc», zal niémand het in zijn hoofd fcrij en een mede-raadslid daarvan er !r rwflt te maken. Het v juist de é^vataeve, persoonlijke mi op den directeur geweest, die den Raad zoo on aangenaam getroffen had. De heer Bok ging nog verder, en gebruikte ronde woorden, waarin hh wel niet rechtstreeks zeide, dat 's heeren Staalman's houding uiterst laf was, maar waaruit deze heer dat toch drommels goed kon opmaken. Enfin, een uiterst onverkwikkelijk debat was er het gevolg van, waarbij de heer Staalman, evenais een kat, die in het nauw gedreven wordt, kromme sprongen deed om rijn gepraat goed te maken. Tenslotte werd besloten een afzonderlijke commissie te be noemen, Na drie stemmingen, waarbij de stemmen zeer verdeeld waren, slaagde men er in zoo'n commissie samen te stellen, doch toen de voorzitter den benoemden vroeg of ze hun benoeming aannamen, bedankten ze allemaal, inclusief de heer Staalman. Men was dus even ver als in 't begin. Na wat heen en weer gepraat over de Commissie voor de Bedrijven, die de heer Staalman zoo'n beetje gedisqualificeerd had, waarvan het gevolg was dat deze heeren een nogal booze houding aannamen tegen ons raads lid, wij zeggen, na wat heen en weer gepraat werd men het ten slotte eens dat de Commis sie voor de Bedrijven de zaak dan maar moest uitzoeken, waarbij de heer Staalman als toegevoegd lid met zijn requisitoir zou komen. „Vindt de heer Staalman dat goed?" vroeg wethouder de Zwart. „Dat is te zeg gen," antwoordde deze heer, „als de heer Bok zijn woorden terugneemt, dat ik den directeur beschuldigd zou hebben." „En dat doe ik nooit," zei de heer Bok, „want dat heb je gedaan!" Verder is de Raad niet gekomen: de heer Staalman zal de zaak nu nog in beraad hou den. Nogmaals: wij wenechen geen oordeel te vellentover de beschuldiging als zoodanig, maar de wijze waarop de aanval geredigeerd was, leek nergenB naar, en oJ. was de boos heid van den Raad jegens dit lid volstrekt niet onredelijk. Men mag benieuwd zijn naar den afloop van deze zaak, vooral omdat, naar in deze zitting bleek, inderdaad ernsti ge klachten betreffende slecht gas bestaan Het overige van de agenda had niet veel om het lijf. Op één punt willen wij evenwel nog de aandacht vestigen. De heer Grunwald vroeg naar het besluit in besloten zitting ge- nomen, betreffende de aanstelling van een adjunctedirecteur voor de Bedrijven. In be doelde zitting werd door den Raad, gelijk thans bleek, tot de aanstelling besloten, waar tegen de heer Grunwald meende te moeten protesteeren. Uit een bericht in ons nummer van heden blijkt nu, dat niet minder dan acht heeren thans weder met den heer Grun wald mede een verzoek richten aan den Raad om bedoelden ambtenaar niet aan te stellen. Zjj zijn dus, naar blijkt, op hun oor spronkelijke houding teruggekomen. Wjj kunnen dit niet anders dan toejuichen en hopen, dat de Raad er niet toe zal over gaan dezen functionaris te benoemen. In den tegenwoordigen tijd achten wij een uitgaaf als deze waarmede een vrij aanzienlijke som aan salaris gemoeid is, niet oirbaar. Er is nog iots anders, dat in deze zaak tegenstaat, Waarom moest dit nu weer in geheimen Raad worden besproken? Dat men daar eventueel sollicitanten bespreekt, is natuur lijk uitstekend, daar men over persoonlijke meeningen in het openbaar niet zoo goed kan spreken. Maar het principe der aanstel ling van een adjunct-directeur al of niet, dient in het openbaar te worden behandeld. Daar heeft de bevolking recht op. Als de heer Grunwald nu niet opgetreden was als hij deed, zou de belastingbetalende burgerij eenvoudig straks weer voor het feit gesteld zjjn, dat men een adjunct-directeur voor de bedrijven had aangesteld zonder dat iemand er iets van af wist. Wanneer zal men toch eens breken met dit systeem van geheimdoe- nerjj en dergelijke zaken in het openbaar be handelen? BINNENLAND. „Tubantla-enquête. De internationale enquête-oommissie in zake den ondergang van het Nederlandsche stoomschip „Tubantia", zal Maandag 27 de zer, des morgens te 11 uur, in het gebouw van het Permanente Hof van Arbitrage, „Vredespaleis", een publieke zitting houden, waarin het door genoemde commissie uitge brachte rapport zal worden voorgelezen. Hoog bezoek. Begeleid door den Prins en diens adju dant, den kapitein luitenant-ter-zee Jhr. von Mühlen, is de groothertogin Marie van Mecklenburg, moeder van den Prins, Don derdag te 's-Gravenhage aangekomen. De groothertogin heeft de reis gemaakt in het salonrhtulg van de koningin. De Koningin verwelkomde de grootherto gin op het plankier voor de Koninklijke wachtkamer, terwijl de Koningin-Moeder ln de wachtkamer haar begroette en bloemen overhandigde. Voorts was nog aanwezig de gezantschapsraad van de Duitsche Legatie, baron von Vletinghoff. In gesloten auto's werd naar het Koninklijk Paleis gereden. De R.K. vrouw ln het parlement In verband met de elkaar tegensprekende berichten heeft de „Maasbode" ter bevoeg- der plaatse geïnformeerd. Zij kan thans me- dedeelen, dat beslist mag worden verwacht, dat mr. P. Reijmer, nieuwbenoemd burge meester van Hilversum, voor de nieuwe par lementaire periode geen mandaat als Kamer lid meer zal aanvaarden, zoodat de verko- zenverklaring van mevrouw Bronsveld Vitringa op de Noord-Hollandsche lijst ver zekerd is. kan Tegen de dienstplichtwet Onderstaande motie is aangenomen doo de, volgende vereenigingen: Nederlandsche Vereeniging van Vrouwen voor Duurza- men Vrede, Vereeniging van Staatsburge ressen, Vrijzinnig-Democratische Vrouwen- club, Bond van Sociaal-Democratische Vrou wenclubs, A. N. V. O., Vredeskring Rotter dam, Vrouwen Vredebond: „De Vereenigingen enz., ten krachtigste protesteerend tegen de aanneming in het parlement van de gewij zigde Dienspichtwet, die zoo sterk indruischt tegen het verlangen van alle volkeren naar vermindering van oorlogstoerustingen met ais einddoel „algemeene ontwapening"; van oordeel dat de wijze waarop deze wet in de Tweede Kamer is aangenomen de Re geering moet hebben overtuigd dat de wet niet in overeenstemming is met den wil van

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 5