Moderne Rechtbankschetsen. INGEZONDEN. Correspondentie. Interpellatie. LAATSTE BERICHT». DE CONFERENTIE TE GENUA. De „President van Heel". Tijdstippen van verzending der brievenmalen Naar Ned. Oost-lndië. Verzendings- weg. Per zeepost via Amsterdam 3,17 en 31Mrt. of Rotterdam10,17en24Mrt Per Holl. mail via Genua 6'8illen25Mrt. of Marseille s) 5 en 19 Mrt. Per Eng. mail j 15en29Mrt. via Marseille 3) Datum der ter post bezorging. Tijdstip der laatste bftslich- ting aan het Postkantoor. 6.80 'sav. 6.30 's av 6.30 's av. 5.30 'sm. 6 30 'sav. Naar Ned. West-lndië. Naar Suriname: Per zeepost via1 Amsterdam Per mail via Amsterdam (Colonlyn) Per mail over Mngeland4) Naar Saba, St. Eustatius en St. Martin: Perzeepostvia 9 en 23 Mrt. 8 Maart 9 en 23 Mrt. Eiken Dinsdag 6.30 'sav. 6.30 '8 av. 11.30 's m. Eiken Dinsdag 9 en 23 Mrt. 2, lten II Mrt. 6.30 's av. Amsterdam (Golonljjn) Per mail over Engeland Naar Aruba, Bonaire en Cura$ao: Perzeepostvia Amsterdam (Colonlijn) Per mail over Engeland 11.30 's m. 6 30 'sav. 11.30 's m. Geen correspondentie voor Sabang, Atjeh, Sumatra's Oostkust en Djambi. Geen correspondentie voor Sabang, Atjeh, Sumatra's Oostkust, Tapanoeli ten Noor den van Siboga, Riouw, Djambi en de Wester- afdeeling van Borneo. s) Alleen correspondentie voor Sabang, Atjeh, Sumatra's Oostkust, Siboga en de plaat een in Tapanoeli ten Noorden van Siboga, Benkoelen, Palembang, Djambi, Riouw en de Weitarafdeeling van Borneo. Alleen op verzoek van den afzender. Op 6 Maart geen eorreepondentie voor Sabang, Atjeh, Sumatra's Westkust ten Zuiden van Siboga, Benkoelen, Palembang, Djambi, Riouw eu de Westerafdeeling van Borneo. Naar Er. Mi. 11.10 'sm. „Tromp" te Algiers: S Mrt. (Nadruk verboden). (Van onzen K.W.-oor respondent). „Drie kleermakersnaiaimachines te koop aangeboden, nog In goeden staat, tegen elk aannemelijk bod. Bloemgracht 612HI." Bovenstaande annonce prijkte enkele da gen geleden in een der Amsterdamsdie volks bladen. 't Was maar een kleine advertentie, onaanzienlijk,, weinig in 't oog springend. Ik weet niet of ze doel getroffen heeft, of een geschikt hospes er zich op heeft aangemeld. Ik iben er Ibang voor, want ook voor de kleer makers is het geen rooskleurige tijd. De krant was juist gébracht. Met veel meer belangstelling dan gewoonlijk, vouwde juf frouw Korssen, een knappe, goedgekleede vrouw van even vijftig jaar, ze open en zocht. Ze zocht blijkbaar tets op de vierde pagina en t duurde vrij lang ivoor ze Ihet gevonden had: ihet kleine door haar geplaatste annon- oetje, hetwelk lk hierboven citeerde. Toen zij het bèd, reikte zij stilzwijgend de krant aan haar oudste dochter over, de vinger hij het 8-regeUg „te-koop-je". Ben diepe zuaht. Anna, 't oudste meisje, diurfde haar moeder niet a'an te kijken. Twee dikke tranen liepen over juffrouw Korssen's gelaat, die zij haastig afwiisohte, toen Jan en Tom en Mina, die allen nog op school gingen, binnen kwamen. Zij wilde voor die jonge kinderen nog niet weten, hoeveel verdriet ze had. Verdriet, ver mengd met haat en wraakzucht. 't Was niet het leed!, waarover de sluier hangt van het noodlot, waaraan niemand schuldig ls. Zij toornde tegen de wettenma- kers, tegen rechters en advocaten. In haar ■pookte het «onna zoo lntena-valsche „rechts gevoel", dat heeracht in de lagere regimen van de kleine burgerij. Gut," merisoh, liet 4 geiese". zei juffrouw Bakker van één hoog tegen juffrouw Spie ring, die de tweede wormstekige étage van het perceel bewoonde, ,MI van drie hoog gaat de naaimachines van d'r overleden man ver- koopen. De stumpert! Wat zal ze d'r voor krijgen? De Meereimaker» hébben nog al vet ■oppen tougensiwoordig! Die nog een paar oenten het, gaat toch maar Kreyimborg of van don Brul, daar kan je nou toch voor een schijntje terecht." „Ja. mensch, wat zal lk je zeggeant woordde juffrouw Spiering, ,,'t is voor een weeuw met vier kinderen een heele toer urn d'r te komen, de oudste nou ja, die verdient wat 'op een winkel, maar de andexen brengen nog niks in." „En die lusten wat, dat weet ik an m n kooters. Ik ben maar blij, dat ik im'n man nog heb." ,ySegt uwes dat wel, ik was laatst voor de mijne ook wat bang toen ie de griep had. Je het wel es wat met elkaar, maar wij vrouwen zitten er toch maar mee als we onzen kerel moeten missen". „'t Is anders zoo'n effectief fatsoendelijk menscfa zij vam drie hoog. Ze praat nooit met iemand!". „Haai is ze wel. Toen ze laatst uitging met die mooie mantel en iMientje uit 't snoeipkeL deitje d'r zoo 'n beetje in de imaling wou nemen, (beet 'ze d'r leelijfc af." „Ja, mensch, dat gaat altijd zoo, als men- Boben, die 't beter gehad (heibben, onder ons soort mensdhen terecht komen. Gek, hè, ze laat zich nooit uithooren waar ze vroeger ge woond heeft." „Groosigheid." De vrouwtjes haalden bei den de schouders op en vervolgden haar roddelpraatje met andere onderwerpen. Alles (bedrog. Juffrouw Korssen wès geen weduwe. En zij was ook niet vam haar man èf. Hij was van haar afgescheurd, wreed, onmeedoogenloos. nadat zij twee jaar lang geworsteld, gevoch ten, gestreden hadden, alles wat zij bezaten hadden opgeofferd in 'bun strijd tegen het Recht. Zij voelden niet, dat het. Recht het Recht was, hadden geen juist omlijnde denk beelden van de begrippen goed en kwaad, recht en onrecht. Zij ik spréék van Kors sen én zijn echtgenoote waren in hun eigen oogen hoogst fatsoenlijke menschen, die H recht hadden, wanneer zij er 'kans toe zagen een extraatje te verdienen. Hum huishouden was nummer één. Alles zag er netjes 'bij' hen uit. Op 't mooie boven huis dat izi) bewoonden, mocht ieder komen, De meubels blonken. Geen stofje was ergens te vinden. Zij zaten allen keurig in de klee- ren. Ais het druk was hiad Korssen een paar meisjes en een iknecht in dienist. 's Zomers ging hij met vrouw en kindereh naar Sche- veningen, maar Baarn. Met andere vrouwen hield hij zich niet op. drinken deed hij niet. Alleen mam hij wel eens een potje bier in een caféetje buiten de Middenpoort, waar hij „toffe jongens" ontmoette. Jongens, die een broertje dood hadden aan werken, geen fiets onbeheerd konden izien staan en als de om standigheden gunstig waren, ook tegen een „kraak" (inbraak) niet opzagen. Met die gewone „werkjongens was Kors sen beste maatjes. Ais zij niet hadden, kon den zij van hem nog wel eens een pop ter leen krijgen. En als zij onverwachts in 't bezit gekomen waren van een fiets, een bontman tel, een gouden ring, was hij wel kooper. Hij wist er wel raad mee. Hem liet de politie al tijd met rust. En dat bij er hooit meer dam een vierde van de waarde voor (betaalde, ging niemand aan. Zaken Zijn zaken. Hij had ge kocht en betaald en hoe de jongens er aan kwamen, ginig hem niet aan. Nu ja, hij gaf wel eens een „tip". Op een prachtigen zomermorgen, toen hij voor dag en voor daurw in het Gein was gaan visschen, was, vlak bij Weesp, zijn oog ge vallen op een prachtige motorfiets, die ge stald stond im een schuurtje, zoo onbenullig afgesloten., dat een kind het kon openmaken. De motor ging hem niet uit de gedachten, hij vergat op te halen en ging bij uitzondering zonder iets gevangen te hebben al heel vroeg weer naar Mokum. Aan 't Mmideirpoortsta- tion stapte hlij af, wandelde naar 't kroegje, tracteerde. 'Daar was ook de ^bochel", een stumper, die niets geleerd had dan bedelen en stelen. .Kriek" was weer geheel op zwart zaad. Korssen gaf hem te drinken, vertelde van zijn ochtendwandeling. Krieks oogen schit terden. Korssen duidde precies aan waar het schuurtje gelegen was. Maar alleen kon ie 't niet af, Antoon moest meegaan. Dat werd hun ongeluk Want toen „Kriek" gepakt was, maar stevig ontkende, tikte Antoon door en op zekeren dag zaten Korssen, „Kriek" en Antoon maast elkaar, met veldwachters ach ter zich, in de bank der (beschuldigden. Woon den de familieleden van de „schooiers" op het ipiublieke tribunetje de voorstelling bij. Korssen's vrouw en dochter zaten o>p de ge reserveerde plaatsen. Daar had de betaalde advooaat voor gezorgd. Maar zij moesten zich rustig houden, dat drukte de verdediger haar goed op 't geweten. De motor was hij Korssen in beslag genomen. Hij had ze eerlijk gekocht en betaald. De kwitantie, groot f 400, kom de verdediger overleggen. Maar de scherp zinnige officier kon uit het gedraai van „Kriek" en het doorslaan van Antoon al spoedig oondudeeren, dat het maar honderd pop waren geweest, die de jongens hadden kunnen deelen. De eisch luidde tegen dieven en heler elk een jaar, maar de rechtbank achtte tegen den laatste het wettig en over tuigend 'bewijs nitet geleverd en (gelastte zijn onmiddellijk invrijihcidsstellLng. De officier tee kende appèl aam Maanden later, nadat Korssen eerst ver stek had laten gaan en na veroordeelend ar rest verzet had aangeteekend, bleek 't Aan- sterdamaohe Hof een ander inzicht te heibben dan de Rechtbank. Hij werd tot negen maan den veroordeeld. Bitter was de ontgoocheling. Hij die zich al vrij waande. Die al zooveel had opgeofferd voor advocaten kosten. Maar zij zouden hem niet hebben. Hij wilde de kast niet in. Hdj was toch een fatsoenlijk heer en geen sohooierl Hij zou doorzetten, ai kostte het zijn laatste cent. De advooaat was bereid. D'r zat wel cassatie in de zaak. Als er maar gestort werd, veel geld. Maar ook het cas satieberoep werd verworpen. Toen een gratie verzoek bdj de Koningin. Afgewezen. Ten slotte het nog een» geprobeerd met een aan vrage tot revisie. „Kriek" was in dien tijd al lang weer vrij... geweest, had bij Korssen gegeten en ge dronken. En hij was „bewerkt". Hij hiad be loofd als bij later al» getuige zou moeten verschijnen, een zekere verklaring af te zul len leggen. Maar nog voor de revisie-aanvrage in be handeling kwam, was Kriek al weer ingere kend en weer voor een jaartje naar Veen- huilzen geëxpedieerd. Korssen was vol goe den moed, Kriek izou wel woord houden en niet tegen een meineed opzien. Maar toen hij ivan zijn „buitenverblijf" werd gehaald en door den rodh tor-commissaris in Haarlem werd verhoord, zag Kriek er toch blijkbaar niets Ln, voor een ander ten derden male den bak in te draalen en sprak hij de waarheid. Daarmee was Korssen's vonnis onherroe pelijk geveld. De macht van 't geld hield' op. Bijna twee jaar had hij de zaak gereikt, ten kostte van alles wat hij bezat. Hij was totaal geruïneerd. Alles wat waarde had, was ver kocht. En op zekeren morgen werd (hdj door twee rechercheurs van zijn bed gehaald en doodsbleek weggebracht. Zijn vrouw kon daar niet blijven wonen. Wilde het ook niet voor de 'buren. Zat nu in de Jordaan. Omstandigheden bekend- Een heler is wel een der minst sympathieke leden uit het misdadigeirsigilde. Deoe is niet het traditioneeie type uit de halve stuivers romans. Zelfs geen product mijmer fantaste want in "Veenbuiizen, zoiudt ge hem thans kunnen zien Ibmnen stappen, in dezelfde barak, waar ook Kriek weitkt. Zij kijken el kaar niet aan. En juffrouw Korssen scheldt ln intiemen kring op die schurken van advocaten, die haar doodarm gemaakt hebben., „die gemeene rechter», die zelf niet deugen" en dien amo- rigen bochel, die zoo ondankbaar 'geweest ls jegens haar armen man. Er zijn mensohen, die 't verschil tussohen goed en kwaad nlooit zullen leeren! Wegens plaatsgebrek moest een ingezon den stuk vin J. K. tot een volgend nummer Wijven liggen. Geachte Redactie. Vergun me een kleine aanmerking en zachte terechtwijzing. In de „Held. Courant" van heden (Zater dag 25 Febr.) staat èn in een berichtje èn ln 't Raadsovérricht iets, wat U niet zoo met zekerheid kon schrijven. U zegt: ,gooais thans blijkt, vond zijn plan (van den heer Grunwaid) bij een groot deel der raadsleden thans instemming, zoodat deze op hun oor spronkelijke houding terug zijn gekomen", (Ik cursiveer). Is U wel zeker, dat alle 8 mede-ondertee leenaars op hun oorspronkelijke houding terug :zijn gekomen, im.a.w. dat alle 8 eerst vóór een adjunct-directeur hébben gestemd? Zeker, 't was een geheime zitting (waarom weet ik niet), en daaruit valt niet te klappen, maar dat geeft U toch evenwel niet het recht te constateeren, dat alle 8 mede-onderteeke- naars eerst vóór hebben gestemd. En nu de zachte terechtwijzing. In het raadsoverzicht staat verder, „dat niet minder dan 8 heeren thans weder miet den heer Grunwaid het verzoek richten"...., eniz. Ik tel maar 7 heeren en dan1 ondergetee- kende, een vrouw. Kijk eens, als het in 't (begin van mijn raadslidmaatschap wel eens tot vergissingen aanleiding gaf, Weef ik er lankmoedig ondqr ze moesten er nog aan wennen maar niu, ma anderhalf jaar ongeveer, nog steeds genegeerd te worden, is wel een beetje kras, vooral van' een ontwikkeld mensch, als Uiw verslaggever, 't Is niet de eerste keer, dat me dit gepasseerd is in Uw krant. Ik hoop nu echter, na deze zachte terechtwijzing, dat het de laatste zal zijn. Met dank voor de plaatsing, G. v. d. HULST—HEEROMA. Ach, ach, ach, .mevrouw Van der Hulst heeft volkomen gelijk: van die 8 mede-onder teekenaars warén er enkele (verscheidenen?) die met den heer Grunwaid de vergadering verlaten hadden en dus niet mede heibben gestemd. En dan was er één» vrouw onder hen. die wij zonder vorm van proces als man quali- ficeerden. Mevrouw, kent U het schoone vers van Vondel: „Eén vrouw is duizend mannen t' erg?" Kent U de niet minder schoone ver zen van SchUler: „Ehret die Frauen, sie Rechten umd we<ben hitmimlisohe Rosen in '3' irdische Leben"?. Maar kent U, geachte mevrouw, daartegen over uitspraken van» kinkels al» Johann Gott- frled Kinkel, van wien de volgende gruwe lijke woorden afkomstig zijn: „Kami auf der Menschhelt nicht durch's erste Welb den Fluch?".. Ach, mevrouw, eT zijn altijd mannen ge weest, die vrouwen verguizen, en al was het maaff alleen de oude Schopenhauer, dan nog waren wij ln goed geselschap. Maar wij belo ven U plechtig, mevrouw, het 'zal ntet weer gébeuren. Jamais de la vie. Ntet "dan over ons lijk. De heer Sohoeffelenberger heeft tot den Burgemeester het volgende verzoek gericht: Mijnheer. De ondergeteekende, J. J. Sohoeffelenber ger, veirzoekt U beleefd, U te mogen inter- peleercn in de eerstvolgende Raadsvergade ring over de vraag, die door het Raadslid, den heer Heijblok, in die Raadsvergadering van 21, Februari j,l. naar voren is gebracht, betreffende de gasverapillLng en de daar mede in verband staande onderzoekingen en de gevolgen. Hoogachtend, J. J. Schoeffelenberger. Helder, 27 Februari 1922. (Draadloos). BVITSNLAN». Parijs, 27 Febr. Naar verluid, zal Poinoaré voor den aanvang van de conferentie te Ge nua naar Londen gaan, hoewel er voor een bijeenkomst der premiers gezien de stand der onderhandelingen momenteel geen aanleiding bestaat. Wanneer Lloyd George een onderhoud mot Poincaré wenscht over de technische zijde van de op de conferentie te voeren besprekingen en de onderhande lingen meer definitief geworden zijn, zal Poincaré gaarne gevolg geven aan Lloyd George's udtnoodiging. Hamburg, 28 Februari. Hat voor de Neder- landsdhe reoderij Nievelt, Goudriaam Oo. te Rotterdam nieuwgebouwde 8 ÜÜO-tona stoomschip „Alheus" heeft haar proefvaart volbracht en» 1* naar Rotterdam afgevaren. Hamburg, 28 Febr. Tengevolge van de verslechtering van markteer» bedragen vanaf 1 Maart de korten van telegrammen naar Nederland 6.20 mt. Berlijn, 27 Febr. Uit Könlgaberg wordt be richt dat een door een Duitsch-Russische Maatschappij voorgenomen luchtvaartver- binding tuawihen Kënlgsberg en Moskou op 1 Mei van dit jaar ral worden geopend. Kopenhagen, 20 Febr. De IJsbreker heeft een groot aantel schepen, die in het ifa vast zaten, vrijgemaakt. In de laatste 24 uur was het verkeer in de haven van Kopenhagen weder zeer levendig. Er voeren 10 atoom- booten af, terwijl er 16 aankwamen. De stoomboot „Rosenberg" van de reederij BenJdó Co. ia in het Kattegat ten Z. van Hangöt gezonken. De bemanning werd met ■een redingsboot gered. De oorzaak van het ongeval is nog ntet bekenjd. Parijs, 28 Febr. Poincaré zal heden in den ministerraad eene verklaring afleggen om trent het verloop van zijn onderhoud met Lloyd George to Boulogne sur Mer. ITALIË. Rome, 27 Febr. De leden van het nieuwe kabinet Tacta zijn door den koning be- ëedlgd. Parijs, 28 Febr. Als datum van de Con ferentde te Genua, waarover Poincaré en Lloyd George beraadslaagden, wordt 12 April genoemd. Deze datum staat evenwel nog niet vast en de Italiaansche regeering zal eerst hare meerling daarover geven. Parijs, 28 Februari De resultaten van het onderhoud tusschen Poinoaré en Lloyd Ge orge worden! in de pers gunstig gecommen tarieerd. Volgens de Temp» was het een kort onderhoud en bet blad constateert roet vol doening, dat ook Lloyd. George bevredigd is. Parijs, 28 Febr. Naar de Petit Parisiën meldt, is de datum van het bezoek van Po in caré aan Londen, nog niet vastgesteld. Aan de ontmoeting der beide regeeringsleiders zullen overigens nog twee conferenties te Parijs voorafgaan, n.1. van de geallieerde minister van financiën en de conferentie over het nabije Oosten. De Commissie van herstel. Berlijn, 28 Febr. Tusschen de Duitsche regeering en vertegenwoordigers van de Commissie van herstel, onder leiding van den Belg Bemelmans werd gisteren na on derhandelingen, die pl.m. 2 weken hebben geduurd, eene voorloopige overeenkomst ge sloten gesloten betreffende leveringen in natura. Deze overeenkomst zal aan de Duit sche regeering en de Commissie van herstel ter goedkeuring worden voorgelegd. Door deze overeenkomst wordt verkregen dat een vrijhandelsverkeer tusschen belanghebben den in de plaats zal treden van de gedwon gen handel, zooals die tot nu toe plaats had. De vertegenwoordigers van de Commissie van herstel zijn reeds naar Parijs vertrok ken om rapport uit te brengen. Over het al gemeen neemt de Duitsche pers een afwach tende houding aan bij de beoordeeling van deze overeenkomst in afwachting van het bekend' worden der bepalingen. Stockholm, De bepalingen van het voor- 'loopig handelsverdrag tusschen Zweden en Rusland zullen deze week aan den Rijks dag ter goedkeuring worden voorgelegd. De uitsluiting ln Denemarken. Stockholm, 28 Febr. In de textiel-industrie is een overeenkomst tot stand gekomen. Beide partijen hebben het bemiddelings voorstel aanvaard. Kopenhagen, 28 Fefbr. Volgens Politiken bereiden de Ibij de uitsluiting betrokken ar- rbekleirs zich op een langdurig conflict voor én de leiders der vakvereenigingen hébben volledigen steun toegezegd, izoolang de fond sen dit toelaten, terwijl zij, die de onderstem- (ning niet noodig hebben, deze izullen afstaan voor de anderen. Zij zullen larter vergoeding daarvoor ontvangen. Morgen izullen opnieuw 10.000 arbeiders onder de uitsluiting vallen. Het aantal betrokken timmerlieden, werk zaam iin de hersteiplaatsen »za] .zich tot 600 of 700 uitbreiden. Kolenschepen, die geruimen tijd in het ijs hebben vastgezeten, arriveerden gisteren te Kopenhagen. Het lossen zal even wel niet zonder moeilijkheden kunnen plaats ïöbben. De socialistische conferentie te Frankfort. Berlijn, 28 Febr. De Berlljnsche Soc. pers meldt over de slotzitting van de socialisti sche conferentie te Frankfurt aB. Main: Het hoofdpunt der besprekingen vormde de broederlijke verklaring van de Franschen en Engelschen aan de Duitsche afgevaar digden betreffende het noodig zijn van het bestaan van Duitschland. Paul Faure, de 'ransche voorzitter der conferentie zelde ia zijn slotwoord, dat de werkelijke beteek en a der bijeenkomst in de toekomst grooter zal zijn dan nu kan worden ingezien. De Vor- w&rts wijst er nog op dat er een groot en thousiasme bestaat voor de in wording zijn de groote internationale. Berlijn, 28 Febr. De internationale hy giënische conferentie zal op 16 Maart in het gebouw van den Ministerraad te Warschau worden geopend. Het huwelijk van prinses Mary van Engeland. Londen, 28 Febr. In verband met het he den plaathehbende huwelijk van prinses Mary begonnen de menschen zich reeds gis teravond vóór middernacht in de straten te verzamelen, waar zij zich gedurende den ge- hetelen nacht onder bescherming van ka;n- eerstoelen en portieken bevonden. Tegen iet aanbreken van den dag vermeerderde dit aantal zich nog door den toevloed die met de eerste treinen aankwamen uit de voorsteden en tegen 6 uur hedenmorgen waren de beste plaatsen om getuige te zijn van de plechtigheid, bezet. Vanaf dat uur kwamen steeds meer toeschouwers aan in op het tijdstip dat de stoet het Buchinghaia- palace zou verlaten bevond zicli een groote menigte die Londen ooit gezien heeft, langs den weg. Gelukkig was het weer goed. Het was een echte voorjaarsdag Londen zag er zeer opgewekt uit, bijna elk gebouw in Westend was bevlagd en de toeschouwers droegen de nationale kleuren welke zij om Loogstaken toen de stoet opweg naar de Ab- bey passeerde. De koning werd hartelük toegejuicht toen hij aan het hoow der gus- ten aankwam van getuige te zijn der plech tigheid. Allen stonden op van hun zitplaat sen toen koningin Alexandra, die onmiddel lijk door de menigte werd herkend en toege juicht naar de Westminster Abbey reed. De koningin-moeder was de eerste die van de Koninklijke Ifamilie aankwam en binnen eenige minuten na haar aankomst kondigde een lijfgarde aan, dat de koningin, vergezeld door de prinses in aantocht was. De bruidegom was intusschen door een an dere binnengekomen. Het enthousiasme werd steeds grooter. Eindelijk weerklonk het teeken dat de koning en de bruid aan kwam. De ontvangst van de prinses door het publiek overtrof alle verwachtingen. Zij zag er zeer lief en graciëus uit. De dag van heden heeft bewezen dat zij zich populair wist te maken. BINNENLAND. De melkprijs- Amsterdam, 28 Febr. De besturen van den Algemeenen Melkslijtersbond en de R. K. Melk8lljters-vereeniging St. Rochus hebben besloten hun leden te advieseeren den prijs der melk zoowel in- als verkoop met 1 cent per liter te verlagen ingaande 1 Maart 1822. Bezoek aan de Jaarbeurs. Utrecht 28 Febr. De Min. v. L. N. H. heeft Maandag j.1. een langdurig bezoek gebracht aan de Jaarbeurs te Utrecht. Z.-Excellentie was vergezeld van den Chef der afd. Handel, den heer F. K. Heringa. De Minister bezocht verschillende standien en besprak met deel nemers uit verschillende bedrijfsgroepen den huldigen toestand der industrie. Ook bezichtigde de Minister do voc.ioopi- ge plannen, van de Ned. Tentoonstelling Ye Kopenhagen en betuigde zijn instemming met hetgeen door dé voorloopige commissie reeds was voorbereid. Hoek van Holland, 27 Febr. Do in Oct, j,j, op den Zuiderpler g«rpen etoomróding. boot President van Keel is na op do scheep*, werf de Jong to Vlaai-dingen hersteld te zjjn weer in dienst gesteld. Amsterdam, 28 Febr. De V ierde Kamer der rechtbank veroordeelde heden den 48-jari. gen koetsier C. H. Kemiper, die terecht had gestaan wegens moord of doodslag op M&rgje Spraakman, de vrouw met wie h| samenwoonde in de Binneni Oranjestraat^ wegens doodslag tot 7 jaar gevangenisstraf,1! Het O. M. had wegens moord 8 jaar gevan genisstraf geëiseh't. Overreden. Rotterdam, 28 Febr. Gisteravond wilde de 16-jarige G, M. T. op den Nieuwen Bin nenweg alhier'in een leege wagen van lijn 8 springen. Hij sprong echter mis en ge raakte onder den bijwagen. Hij werd zoo ernstig gewond dat een geneesheer slechts den dood bon constateeren. Uit het mijnbedrijf. Heerlen, 28 Februari Door de besturen van' den Nederlandsohen en den Neutralen Mijnwerkersbond wordt Woensdag een bij eenkomst en demonstratie tegen de door die DlJrectle op 1 Maart as. in te voeren loons verlaging georganiseerd. Een vertegenwoor diger van het NJV.V. en het A.N.»V. zal mede aaniweizig zijn. De geruchten, dat door de Di rectie reeds zou izijn toegezegd de loonen tot en met 'December te continueeren, zijn uit de lucöxt gegrepen. Het collectief contract ln het meubelmakers- en behangersbedrijf. Amsterdam, 28 Febr. Gisteren hebben de werkgevers- en werknemers-vertegenwoor digers geconfereerd over de voorstellen tot vernieuwing van d'e collectieve arbeidsover eenkomst die 11 Maart a.s. afloopt. Van de zijde der werkgevers is uitvoerig betoogd, dat de bedrijfstoestand niet alleen nieuwe verbeteringen voor de arbeiders on mogelijk maakt, maar dat voor het oogen- blik zoowel d'e loonen als de andere arbeids voorwaarden ln dalende lijn dienen te wor den herzien. De werknemersvertegenwoor digers hebben daartegenover uitvoerig uit eengezet dat het levenspeil van de arbeiders in deze bedrijven niet zoo hoog is, dat ver-| laging van het loon en verslechtering vanl al de overige arbeidsvoorwaarden kan wor-1 den aanvaard. Bovendien wordt ten stellig ste ontkend dat in dit bedrijf van verlaging van het loon verbetering van den bedrijfs toestand verwacht kan worden. Niettegen staande de besprekingen zeer lang hebben geduurde zijn de partijen niet tot elkaar ge komen. Besloten werd dat leder in eigen kring zal overwegen of de gehouden bespre kingen aanleiding geven tot het indienen van gewijzigde voorstellen, waarover dan a.s. Zaterdag opnieuw zal worden geconfe reerd. Hengelo, 28 Febr. Sedert 16 Jan. werd alhier de 18-jarige dochter Westenberg ver mist. Thans Is haar lijk drijvende gevonden in den vijver van het Tuindorp. BEURSBERICHTEN. Omrekeningskoersen. Amsterdam, 28 Febr., 10.10 u. Londen 11.63 bieden; Parijs 23.81; Brussel 22.61; New- York 2.601/,; Berlijn 1.18*/,; Milaan 18.59; Zwitserland 51.09; Praag 4.66; Stockholm 69.20; Kopenhagen 54.80; Kristiania 44.65; Madrid 41.75. Omrekeningskoersen. Amsterdam, 11.80 u. Londen 11.54; Parijs 23.85; Brussel 22.66; New-York 2.62s/«; Ber lijn 1.16V,; Milaan 18.85; Zwitserland 61.11. Wisselkoersen. Berlijn, 28 Febr., 10 u. Amsterdam 88.87*/,* Brussel 20.10; Italië 12.20; Londen 10.18; New-York 2.301/,; Parijs 21.06; Zwitserland 45.10; Praajg 411; Warschau 682*/,; PoolBcbo noten 682'/,. Londen), 11.15 u. New-York 443'/,; Pari)8 48.80; Brussel 60.85; Berlijn 10.10; Italië 88.6/16; Amsterdam 11.64; Madrid 27.50; Zwitserland 22.60. Haagsche Beurs. Kon. Olie 414*/, H. V. A. 852—865 7 Tabaks-unie 17 bieden. HANDELSBERICHTEN. Amsterdam, 28 Felbr. Aardappelmarkt. Dremtache eigenheimers - 7M ld. redstar •7.- - 7.25, Kcewschc blauwen 11.25 - 12:26, id. bonte 11.25 - 12.26, id. bravo's 10.- -10.50, id. redstaï 9.- - 9.75. Aanvoer 4 ladingen. Stoomvaartmaatschappij Nedarlaai. Radja pass. Serim 27 Febr. HolL O.-Azië-ltJn. Altali arr. te Dalny 26 Febr. Oidekerk arr. te Suez 26 Febr. Maasland, 27 Febr. te Bahia. Delfland, 27 Febr. te Santos. WEERBERICHT van het Kon. Met. Inst. te De Bilt. Hoogste barometerstand 768,2 te Ztiridh. Laagste barometerstand 727.,6 to Vcstimanor. Verwachting: AanvankeHjk nog krachtige (tot zuidwestelijke wind. Zwaar (bewolkt of be rokken met tijdelijke opklaring. Regenbuien. Aanvankelijk iets kouder. Duitsche Stormwaarschuwlngsdlenst R®" diostation Norddelch signaal weest op hoede, veranderen ln signaal Z.Wrio rechts-draaiende 11 uur. v.m.

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 6