T EK I. GRUNWALD. JONGEHEEREN EN KINDERKLEEDING. HERMAN NYPELS, Zie onze étalages. Tweede Blad. Confectie-Afdeeling VAN ZATERDAG 11 MAART 1922. Kanaalweg 71-74. In voorraad groote sorteering in alle maten. Ook voor corpulente dames. OPENING VAN DE AFDEELING NOUVEAUTÉ'S IN COLBERT-COSTUMES. STOFFEN VOOR KLEEDING NAAR MAAT. HELDER. Parijs, 7 Maart Uit RJjssel wordt gemeld dat de aocoustiek van het concert dat gister avond door den Eiffeltoren draadloos werd gegeven, geheel volmaakt kon worden ge noemd. PLAATSELIJK NIEUWS. Onze vroegere plaat/genoot, de heer J. 0. de Buisonjé, leeraar aan de löte H. B. S. 6-j. c. etc. te Amsterdam, legde aan de Uhrversi- teö/t te Utrecht met goed gevolg het doctoraal examen in de Q-enmaansche taal en letter kunde al. Maatschappij voor Nijverheid en Handel- Departement Helder. Tot en met 1921 waren de leden der Eco nomische Commissie krachtens dat lidmaat schap ook aangesloten bij de Mij. v. Nijver heid. Om verschillende redenen is dit ver- band verbroken. Dadelijk hebben 11 leden ben zelfstandig Dep. opgericht, omdat ze be grepen, van hoeveel gewicht het was, dat Helder het contact met de Mij. georganiseer de NederL industrie en handel niet verloor. Op 9 Maart werd de eerste vergadering met genoodigden gehouden onder leiding van den heer Zuiderviieti Deze zette het doel der Mij. uiteen, en gal een opsomming van hetgeen in de laatste jaren is tot stand gebracht. Alle economische vraagstukken van prac- tlsch gewicht komen in het orgaan der Mij. ®n in haar algemeene vergaderingen aan de orde. Ze is vertegenwoordigd in de Commis sie en Economische Politiek, dien Hoogen Raad van Arbeid en den Nijverheidsraad. Als handel en nijverheid in Helder voor uit willen, kunnen ze den machtigen steun dezer vereeniging niet missen. Alle genoodigden werden lid. Het depar tement telt dientengevolge 23 leden. Meer dere zullen ongetwijfeld volgen. Het is ver heugend, dat handel en nijverheid in de ge meente nu zeil de hand aan den ploeg slaan. Dat belooft wat voor de toekomst. Tot voorzitter werd gekozen de heer D. H. Grtlnwald, tot bestuursleden de heeren H. W. Bakker, J. B. F. Meyer, J. P. G. Pos- tuma en A. Zuidervliet Kamer van Koophandel. Dinsdag heeft de verkiezing van 9 leden, behoorende tot het kleinbedrijf, voorde nieuwe Kamer van Koophandel plaats gehad. De uit slag werd pas Donderdagmorgen bekend. (gekozen z\jn de heeren W. C. van Breda 128 stemmen. J. Dokter 73 J. Hoogland G. Kabel Th. v. d. Klei B. Kuiper G. Nobel J. Ringers Chr. H. Th. Schmalz 175 44 158 81 96 72 43 Ingezonden mededeellng. Verder verkregen de heeren L. Coltof 38, A. Engelander 17, C. W. Keysper 42, A. Kranen 14 en R. Veldhuys 59 stemmen. Door de eigenaardige berekening der stem men werd de heer Veldhuys met 59 stemmen niet gekozen, en de heeren Kabel en Schmalz wel gekozen verklaard. Zoo men weet, waren da verschillende poli tieke partijen overeengekomen gezamenlijk een negental candidaten te stellen, zoowel voor het groot- als voor het kleinbedrijf, zoodat geen stemming noodig zou zijn. Voor het grootbedrijf is dit gelukt. Daarvoor wer den gekozen de heeren M. A. Kolster en D. H. Grunwald. Voor het kleinbedrijf zijn vooral door het platteland nog andere candidaten gesteld, waardoor de stemming nosdig was. De kiezers hebben zich allesbehalve aan het advies der verbonden partijen gehouden. Er werden slechts 4 van de gestelde 9 can didaten gekozen, n.1. de heeren Van Breda, Kabel, Van der Klei en Ringers. Voor het klein-bedrijf waren drie ingezetenen van onze gemeente op die lijst gebracht. De heeren Coltof en Krjjnen werden echter niet gekozen, zoodat onze gemeente slechts een vertegenwoordiger voor het klein-bedrijf heeft. De kiezers zijn alhier slecht opgekomenniet de helft van het aantal stemmen werd uit gebracht. Over het algemeen wordt niet veel waarde aan dit nieuwe instituut gehecht, en de hooge aanslag in de kosten zit velen nog dwars. Van daar wellicht de slechte opkomst. Toch heeft men ongelijk gehad j deze Kamer van Koophandel kan, in haar gewijzigden vorm, van groot belang zijn voor onze gemeente. Immers, hare bemoeiingen strekken zich uit over het geheele Noorderkwartier, en het be spreken der gezamenlijke belangen van dat deel onzer provincie, kan niet anders dan van voordeel zijn voor onze haven en voor hetgeen daarmee samanhangt. Daarom is het Jammer, dat onze gemeente in de Kamer slechts drie vertegenwoordigers telt, ln plaate van vijf. Politieke lezing. Het Bestuur der Anti-revohitioimaire Kiesvereeniging „Groen van Pilnsteren", al hier, verzoekt ons d© aandacht te vestigen op de advertentie van de openbare verga dering op Woensdag a.s., die voor leden en belangstellende mannen en vrouwen toegan kelijk is. Lezing mevrouw Bakker—Nort Mevrouw Bakker—Nort, die de vorige week hier tezamen met mr. Oud eene lezing hield voor de Vrijz. Deun. Kiesvereniging, verzoekt ons er op te willen wijzen, dat zij, sprekende van de houding van den heer Dresselhuys in November 1918, deze niet heeft genoemd ultra-revolutionair, doch ul tra-democratisch. Alg. Bond van Belastlngbetalenden voor Hollands Noorder Kwartier gevestigd te Helder. Onderstaand' adres is jJL Maandag 6 Maart de Raad', Ged Staten, Minister van Bin- heuiandsche Zaken en H. M. de Koningin v6rzonden: Het Bestuur van den Bond van Belasting- ^«lendien, domicilie (kiezende Keizerstraat 9, protesteert tegen de volgende uit- l^aak 1^, der Gom. Helder op 1 Januari 1922. >jSpr. erkent de nijverheid' der Midden- standers, maar het is «en groep, die kan i,worden gemist. Zij bestaat heel dikwijls „alleen om een product duurder te maken. „Wij erkennen, dat deze menscben hard „werken," waarbij het (bestaansrecht van een klasse met name de Middenstand, werd aangetast en deze als nadeeüg voor de sa menleving werd gekwalificeerd, terwijl de Voorzitter, die toch geacht wordt, overeen komstig zijnen eed, de geheele burgerij te vertegenwoordigen, geen enkel woord van protest heeft doen hoeren. Witte Bioscoop en Scala. In de Witte Bioscoop en Scala treedt deze week op een als „wonderkind" geannonceerd jongetje, onder den naam Ernesto. Gisteren avond was dit ventje voor het eerst in de Witte, Zaterdag en Zondag is hij in Scala, en Maandag weder in het theater (in de Ko ningstraat. Het instrument, dat hjj bespeelt, is de xylophooni; en met verbluffende virtuo siteit en zekerheid is zijn spel. Ernesto is een Tsjecho-Slowaak, afkomstig uit Praag; hij is, op het kleine tooneeitje, een gracieuse verschijning, in zwart fluweelen ipakje met wit kraagje; een prachtige, weelderige blonde haardos verhoogt de aantrekkelijkheid van het figuurtje. Hij is, al spelende, een en al levendigheid; met zijn voeten geeft hij de maat aan, maar in snelle passages werkt heel het Lichaampje mee, dan staat hij te dansen bij zijn instrument. In, hoever deze poses nu aangeleerd zijn, laten wij i!n het midden hij dirigeert ook zoogenaamd het orkestje, en maakt tal van lieve gebaartjes en kushandjes naar het publiek een feit is, dat zijn spel vlekkeloos is, en verbazingwekkend van tech niek. Zeer zeker is de xylophoon geen mu ziekinstrument van den eersten rang, maar toch wist Ernesto in zijn spel voordracht te leggen, en muzikaliteit. Zijn tempo's faalden noodt; zijn crescendo's, etc. waren meb groote muzikaliteit aangebracht, en zijn aanslag was forsch en sterk. Hij speelde een drietal ouvertures: Si j'étais rol (Boieldieu), Dichter und Bauer (Suppé) en Wilhelm Teil. Benige marschen tot slot. Het verrukte publiek het zich niet onbe tuigd, 'en toen het kereltje na afloop zijn portretkaart verkocht, wist hij er menige te slijten. Het publiek hóuldt van wonderkinde ren, izoodat Ernesto voor zijn moeder, die bij helm ia, wel den kost kan verdienen; en mis schien nog gezien den toestand der kroon als millionadr in zijïn land terechtkomt Behalve Ernesto was er iln de Witte een aantrekkelijk programma: aardige Zwitser- sche wintersport-scènes, demonstratie van een op groote schaal .gegeven jongens-boks wedstrijd, en als groote nummers een aardige Fransobe klucht „De Hand die steelt", met Franschen zwier en Franschen humor in scène gezeten voorts „Het meisje uit de ech- terbuuTt": roman vain liefde, avontuur, ibraaf held en een rijk huwelijk, met aardige too- neeltjes, en van absoluut onschuld]gen In houd. De artiste Nazimova gaf hierin heel mooi spel, en aan het ensoeneeren is geen moeite geapaaTd. Wie Ernesto hooren wil, ga dus vanavond en morgen naar Scala, Maandag Is hij weder in de Witte. „Poüy Perkins". Niettegenstaande de Kunstavonden, die de vorige jaren zootveel succes (hadden, zijin ver vallen, hebben wij toch eentge malen hier een eerste rangs gezelschap gehad, hetwelk ons eerste klasse werk bracht. En dat zal wederom het geval zijn als aa. Maandag 18 Maart iln „Casino" Dolly Perkins" voor het voetlicht gebracht wórdt en dat in een bezet ting, zooals alleen het Schouwtooneel die ge ven kan. „Polly Perkins", dat vroolijk spel van liefde en "list, aain te bevelen, is wel overbodig. Het is een der weinige moderne stukken, die jarenlang op het repertoire blijven voorko men en levert daardoor het beste bewijs, hoe het (bij het publiek lm den smaak valt. Wij twijfelen niet of de „Casino"-directle zal met een volle zaal beloond worden voor de moeite en zorg, die noodig zijn om een ge zelschap als het Schouwtooneel naar Hel der te krijgen. Morgenrood. Blijkens een in dit nummer opgenomen advertentie geeft de Gemengde Zangvereen. Morgenrood", directeur F. v. d. Meij, op Zaterdag 18 Maart, een uitvoering voor dona teurs en genoodigden in „Casino Bovengenoemde vereeniging zal ook deel nemen aan de groote nationale zangwedstryd voor gemengde- en mannenkoren, uitge schreven door het mannenkoor .Dunst en Broederschap" te Amsterdam. Morgenrood S^ie<teSen in üe 2e afdeelmg gemengde koren. Schaakclub „Morphy" Ondanks het omgustige weder was de sL- multaan-eéance op Woensdag j-L voor de schaakvereenigimg „Morph/ wn euocea Er werd aan £et minder dan 19 bonden ge speeld, waarvan, eenlig© bezet werden door nietrleden der vereeniging, aanwe- zigheid zeker wel het meest prijs gesteld za worden. Allicht zullen deze door kennisma king met de vereeniging, daarin aanleiding ■vinden, zich als lid aan te sluiten. De simultaan-speler, de heer Dr. J. Ch Reeders, kon met het r^lt^t van zi^ spe tevreden zijn. Van de 19 partijen «rdener door hem 13 gewonnen. De remise te maken, terwijl de heeren Speel- penming, Poortman, Zegel, Grooff en Leib- brand toon partij wennen» Verslag der Gemeentelijke Arbeidsbeurs over de maand Februari 1922. Mannen. Aanvragen van werkgevers kwamen ln om: 20 grondwerkers, 260 losse-werklieden, 1 loodgieter, 4 loopjongens ben. 18 jaar, 4 metselaars, 1 opperman, 1 pakhuisknecht, 1 schilder, 1 smidsleerling ben. 18 jaar, 1 steen- bikker, 2 timmerlieden, 2 timmerlieden-half was, 1 timmersinansleeriing ben. 18 jaar, 18 transportarbeidera Aanbiedingen kwamen in van: 1 agent van politie, 1 betonbewerker, 8 broodbakkers, 2 electricdens, 1 electricien ben. 18 jaar, 26 grondwerkers, 1 kantoorbe diende, 20 landarbeiders, 1 letterzetter, 8 loopjongens ben. 18 jaar, 264 losse-werklie den, 1 lossen werkman ben. 18 jaar, 1 machi ne-bankwerker, 1 machinist, 3 machinedrij vers, matrozen, 4 metselaars, 4 opperlie den, 1 opperman ben. 18 jaar, 1 pakhuis knecht, 2 reinigers, 3 schilders, 1 stoker, 1 straatmaker-handlanger ben. 18 jaar, 2 stu- carioors, 2 stoffeerders, 4 timmerlieden, 2 timmerlieden halfwas, 2 timmermansleerlin- gen ben. 18 jaar, 1 tuinman beo. 18 jaar, 51 transportarbeiders. 1 visscher. Totaal 415 personen, geplaatst werden: 20 grondwerkers, 1 landarbeider, 260 losse- werklieden, 8 loopjongens ben. 18 jaar, 1 meubelmaker, 8 metselaars, l opperman, 1 'pakh.knecht, 1 smidsleerling ben. 18 jaar, 1 steenbikker, 2 timmerlieden, l timmerman halfwas, 1 timmermansleerling ben. 18 jaar, 16 transportarbeidera Totaal 312 personen. Vrouwen. Aanvragen van werkgeefsters kwamen in om: 2 aardappelschilsters, 1 assistente-huls houding, 10 dagdienstboden, 6 dagmeisjes ben. 18 jaar, 4 dienstboden intern, 1 huis naaister, 1 noodhulp dienstbode, 2 wasch- vrouwen, 14 werksters, 1 winkeljuffrouw. Totaal 41 personen. Aanbiedingen kwamen in van: 2 aardap pelschilsters, 1 dagmeisje ben. 18 jaar, 4 dienstboden intern, 1 wasch/vrouw, 12 werk sters. Totaal 20 personen. Geplaatst werden: 2 aardappelschilsters, I dagmeisje ben. 18 jaar, 3 dienstboden in tern, 1 noodhulp-dienstbode, 2 waschvrou- wen, 11 werksters, 1 winkeljuffrouw. Totaal 21 personen. N. V. Texels Eigen Stoomboot-Onderneming. Zomerdienst ingaande 16 Maart 1922. Op werkdagen: vertrek van Texel 6 v.m». II vjn., 2.45 rum., 6.15 rum. Vertrek Helder 9.15, v.m. 12.16 mnu, B 4 ujtu. 6.35 mm. Op Zon- en Feestdagen: vertrek 6 vm 6.16 mm. Vertrek Helder 8.45 vjm. 6.35 mm. B Ingaande 1 Juni 12, Ingaande 1 Juni 6.20 GEMEENTERAAD. Voorstel van den heer D. H. Gmnwald en 8 andere raadsleden om niet over te gaan tot de 'benoeming van een atdjimct-direc tour- der (bedrijven. Voorstel van den heer J. H. Staalman e. a„ leden van den Raad, tot aanvulling der Alg. Politieverordening met verbodsbepalingen betreffende het verblijf van drankzuchtigen ini 0016*8, met afwijzend prae-advies van Bur gemeester en Wethouders. Voorstel van Burgemeester en Wethouders, met nadere toelichting, strekkende om voor kennisgeving aan te netmien het adres der Afd. Helder van den Nederlandschen Bond van Koffiehuis-, Restauranthouders en Slij ters om te bevorderen, dat meerdere toestem ming tot het maken vam muziek in voor het publiek toegankelijke localiteiten worden verleend. Voorstel in zake het huren der transfor- matorenihuisjes van het P.E.N. Verder wordt behandeld: Verzoek van den heer J. J. Sohoeffeien- berger om te mogen interpelleeren over de vraag van den heer O. Heijblok in zake gas- verapilling. Verzoek van de Vereeniging van Huis vrouwen (AJd. Helder) in zake het genees kundig onderzoek vóór het huwelijk met af wijzend prae-adviee van Burgemeester en Wethouders. Terwijl aan het slot de benoeming van leden en (plaatsvervangende leden der Oom- missie van Advies voor dien Dienst der Ar beidsbemiddeling en Werkloosheidsverzeke ring zal gesolüeden. Schoolbouw. B. en W. hehben aan dein Raad het vol gend schrijven gericht: In ons voorstel gedaan bij bijlage no. 84 (1922), welke voorstel door U gewijzigd is aangenomen, hebben wij o.a. opgemerkt, dat het gedeelte van school no. 6 niet eerder aan de Vereeniging „Laat de Kinderkens tot Mij komen" kan worden afgestaan, dan na dat de school aan de Van Galenstraat ln ge-« bruik zal zï|n genomen. In de met den Hoofd-inspecteur en enkele leden van ge noemde vereeniging gehouden conferentie is deze zaak ampel besproken en wij waren, stellig van meening dat zoowel de Hoofd inspecteur als de aanwezige bestuursleden hiertegen geen bezwaar hadden. Wij hand haven die meening thans nog. Uit het door het Bestuur der Vereeniging aan Uwe leden gericht schrijven van 6 Maart j.1. bleek ech ter dat genoemd bezwaar zijnerzijds wel be stond, terwijl ook de Hoofdinspecteur in een bespreking met den Voorzitter van ons Col lege, verklaard heeft zich met het tijdstip van overgang niet te kunnen vereenigen. Het gevolg van een en ander zal dan ook zijn dat meergenoemde vereeniging, indien de school niet met ingang van 1 Septem ber te harer beschikking wordt gesteld, deze zal bunnen weigeren te aanvaarden, omdat niet geheel aan de door haar gestelde voor waarden zal zijn voldaan. In dat geval staat voor Uwen raad den weg open de tusschenkomst van den Minister van Onderwijs, Kunsten etn Wetenschappen in te roepen die dan, dein Inspecteur van het Lager Onderwijs en den Onderwijsraad ge hoord, zal beslissen of de Vereeniging de school al of niet heeft te aanvaarden. Uit de met den Hoofdinspecteur gehou den bespreking ls gebleken, dat indien de onderwerpelijke school niet door de Ver eeniging wordt geaccepteerd, de gunning tot het bouwen van een school aan de Van Ga lenstraat tot de eindbeslissing wondt opge schort. Wordt de school met ingang van 1 Sep tember ter beschikking van genoemde Ver eeniging gesteld dan zal deze ze waarschijn lijk aanvaarden en zal de school aan de Van Galenstraat spoedig kunnen worden ge bouwd, wat voor het openbaar onderwijs ze ker noodig is. In verband hiermede stellen wij, na over leg met de Commissie van Bijstand van het Onderwijs U dan ook voor het ln Uwe ver gadering van 7 dezer genomen besluit tot het afstaan van een gedeelte van school no. 6 zoodanig te wijzigen dat de beschikbaarstel ling daarvan zal plaats hebben met 1 Sep tember 1922, ln plaats van op het tijdstip, waarop de school aan de Van Galenstraat in gebruik zal worden genomen. Wij ontveinzen ons niet dat hiermede groote en voor het openbaar onderwijs min der aangename bezwaren gepaard gaan. Met 1 September e.k. toch zal het Zuidelijk ge deelte van school no. 6 geheel ontruimd moe ten worden, zoodat voor ongeveer 230 kin deren, waarvan dan afgaan de kinderen die eventueel de bijzondere school aan de Visch- markt zullen bezoeken, plaats zal moeten worden gezocht. Waar de openbare scholen alle reeds vrij dicht bevolkt zijn, zal dit groo te, zoo niet, onoverkomelijke moeilijkheden met zich medebrengen. Wij meenen daarom gebruik te moeten maken van de bepaling in het bovengenoemde schrijven van het Bestuur bedoeld, dat de lokalen welke de Vereeniging niet direct in gebruik behoeft te nemen, aan de gemeente in bruikleen worden gegeven totdat over de school aan de Van Galenstraat voor het onderwijs kan worden beschikt. Wij stellen U dan ook voor die voorwaar de aan de voorgestelde wijzigingsclausule toe te voegen. Geneeskundig onderzoek voor het hnwelQk. B. en W. hebben aan den Raafd het volgen de schrijven gericht: In Uwe vergadering van 10 Januari 1922 werd het schrijven van het oamité ter bevor dering van geneeskundig onderzoek voor het huwelijk betreffende het uitreiken van pro- pagandageschriftjes aan hen, die huwelijks aangifte doen, voor kennisgeving aangeno men. Thans komt de afdeeling Helder van de Vereeniging van Huisvrouwen zich met een verzoek van dezelfde strekking tot Uw 'Raad wenden. Al kan worden erkend, dat geneeskundig onderzoek voor het huwelijk in sommige ge vallen gerwenscht is, wij achten, waar od. een groot deel der gemeentetnaren, mtissahien wel het overgroot© deel, tegen het geneesfcundiig onderzoek voor het huwelijk en ook tegen het propageeren van dit instituut ethische bezwaren koestert, het niet gewensaht, over te gaan tot uitreiking van exemplaren van „Een woord ter ernstige overweging voor gelegd aan hen, die voornemens zijn een huwelijk aan' te igaam, en aan diegenen, wier toestemming daartoe wordt veredscht." Voorts zijn wij- de overtuiging toegedaan, dat het tijdstip door adressante en het oo- inité voormeld voorgesteld te laat is gekozen. Ziji toch, die de huwelijksaangifte doen» zul- van het geneeskundig onderzoek èf het hu welijk uitstellen óf zich aan het medisch advies niet storen. In beide gevallen wordt voor de betrokkenen een rijke (bron van con flicten geopend, die juist door het bijzonder karakter daaraan verbonden voor hen zeer pijnlijk kunnen zdj!n. Wij geven Uw College mitsdien in over weging op het onderwerpelijk adres afwij zend te beschikken. HEDEN RAADSO VEEZICHT. AI dadelijk zaten we Dinsdagavond voor de zoovee lste maal en niet voor de laatste voorwaar! midden in den schoolstrijd. Het is waar, dat het dezen keer nogal kaim toeging. Maar het betrof ook nog slechts een principieel© beslissing. Zooals de lozer heeft kunnen (zien uit de verschillende gepubliceerd© bijlagen, was aan den Raad voorgesteld eene beslissing te nemen inzake medewerking aan den bouw van niet minder dan drie katholieke scholen, terwijl B. en W. verder voorstelden aain de .Vereeniging „Laat de kinderkens tot mij komen" de helft van school 6 (Vischmarkt) aftestaan. Het was dit Laatste voorstel nu, waardoor eenige wrijving ontstond. Wat was het gevel? Na veel discussies en geparle- menteer was men zoover gekomen, dat een drietal heeren, afgevaardigden van de Ver eeniging „L. d. k. t. m. k. zich vereenlgden met 'het plan om hen een gedeelte van de Vilsdimarktsöhool af te staan. Liever had den zij natuuriJfk een geheel nieuwe school \gehiad, maar B. en W., hielden hunner zijds vast aan de reeds lang voorgenomen schoolbouw aan de van Gailenstraat, en wil den niet, dat het openl>aar onderwijs er door in gedrang zou komen. Maar zietl de heer Staalman kwam Dins dag weder den fakkel der tweedracht wct- pen in de vreedzame atmosfeer der raadzaal. Want deze heer kwam thans verklaren, dat het bestuur van de vereeniging L. d. k. t. m. k. volstrekt niet aoooord ging met het plan ön Integendeel vasthield aan een nieuwe sohooL De bedoelde heeren, die indertijd deze kwestie met B. en W. en den inspecteur bespraken, hadden geen volmacht van de schoolvereoniging en spraken geheel voor zichzelf. En het schoolbestuur, aldus de heer Staalman, wist niets van deze plannen af. Als je me nou! werd er geroepen. Ze wisten toch wat op die vergadering bespro ken was! Ze hadden hot advies ter inzage moeten hebben, hield de heer Staalman vol. 'Dat was niet noodiig, beweerden B. en W„ het advies was wel niet geredigeerd, maar do inhoud was bekend en wij hebben ons volkomen aan do afspraak gehouden. En de hoer van Breda wees er den heer Staalman op, dat de school vereeniging bij uitstel slechts verliezen kon'. Met de stemmen der vier rechtsche (protestantséhe wel te verstaan, want de ooalitiegenooten lieten den heer Staalman alleen) tegen werd in principe tot modewerking besloten. Het volgend punt betrof een scholenbouw voor do 'katholieken van niet minder dan drie nieuw© scholen. Begrijpelijk, dat de heer Schoefifelenberger vroeg of thans de jon gens- en de meisjesschool niet gecombineerd konden worden, dat was althans één school minder. Maar de heer van' O» zelde, dat ten eerste de katholieken ei vijftig jaar lang een meisjesschool hadden, w< van zij natuurlijk niet gaarne riste leden, en dot een gecom bineerde toch te groot zou worden. En wethouder de Zwart en de "V icr-riaHer zetten uiteen, (hetgeen bij het vorige voor stel ook al wsb geschied) dat de oplossing; zooals die thans aan de hand was gedaan voor de gemeente verreweg de goedkoopste was. Het spreekt vanzelf, dat met deze be sluiten de scholen er nog niet zijn; de heer GTunwald, die nu reeds eene beslissing wilde inzake de fourneering van de gelden, was wel een beetje voorbarig, maar had per saldo nog zoo'n ongelijk niet. Want het wordt op die manier een wanhopige boel. Waar moet de gemeente het geld voor al die scholen vandaan1 halen? Want de lezer cmoet goed begrijpen, dat die scholen noodig zijn, en dat het er, in dit verband, niet toe doet of ze nu worden gebouwd door particulieren, dan wel door de 'gemeente: geibourwVi moeten ze überhaupt. De financiering van dezen bouw behoort evenwel tot een later stadium. Van het Dinsdag behandelde waren deze ttwee punten vrijwel de belangrijkste. Want de agenda webd weder slechts voor de helft afgewerkt; Dinsdag vervolg en slot» Het voorstel betreffende de reorganisatie van den Geneeskundigen Dienst werd aange houden op grond van het feit, dat hierover het advies van de Gezondheidsoommisai» nog niet is ingekomen. Bovendien was er van verschillenden kant oppositie tegen deze regeling gekomen, met name van de zijde van de artsen. Een belangrijk besluit inzake de gezinsverpleging van bet algemeen Wees huis blijkbaar reeds in staat van gewijsde verkeerend, werd zonder slag of stoot aan genomen. Óf de Raad hienmede ook het in de voordracht genoemde beginsel om straks het Ziekenhuis naar het Weeshuis over te brengen, aanvaard1 heeft? Waarschijnlijk wel, en dan zal daarmede een belangrijke verbetering voor .betrekkelijk geringe kosten zijn verkregen. Er werd nog aangenomen een voorstel om bij wijze van werkverstrekMng zg. sintel- beton te doen aanmaken. De daarvan gepro duceerde steenen voldoen, naar de beide des kundigen uit den Raad, de heeren Schoeffe- lenberger en van Os zeiden, uitstekend, zoo dat men niet bang behoeft te zljln dat dit een .Strop" wordt. De heer van Os (had liever ge zien, dat men een bepaalde som hiervoor hadde uitgetrokken, maar toen de wethou der verzekerde, dat voor deze aanvankelijke proefneming de reeds gevoteerde gelden voor werkverschaffing zullen worden ge bruikt, en eerst als deze verbruikt zijn, de Raad de zaak weder ter bespreking krijgt, legde men zich bij het voorstel néder. Voorts werd nog eenige discussie gevoerd over het voorstel van B. en W. om de geno men aandeeion in de voormalige „Gemeen telijke Oredietbank", thans de „Bank van Nederlandsdhe Gelmeenten" vol te storten en 9 nieuwe bij te nemen» Het hiermede ge moeid zijnde bedrag was niet erg groot, maar het verzet kwam ln hoofdzaak van den heer Staalman, die het verkeerd voind, dat dit geld aan de reserve van de gasfabriek ontnomen werd. Deze heer was de eenige, die er zich tegen verklaarde. De secretarie krijgt een (huistelefooninstal latie: zeer zeker geen luxe-instelling, al ls er weer wat geld imee gemoe'd. Wanneer •naakt men daar nu tevens een centraal scha kelbord? Vergaderingen, Vermakelijkheden, enz. Zaterdag 11 Maart: Uitvoering Zangvereenlging „Helders Gs- mengd Koor". Casino, 8 uur. Voordrachtavond Ver. Heldersche Padvind- sters. Alg. MU. Tehuis, Spoorstraat, 8 uur. Zondag 12 Maart: Dansclub „Tavenu". Casino, 4.80 uur. ^arsclub „T.O.P." Casino, 7 uur. Bal „Casino", 9 uur. Maandag 13 Maart: N. V, Het Schouwtooneel. Opvoering t*olly perkins". Casino, 8 uur. Dinsdag 14 Maart: Vergadering der Chriat. Hhit. Kiesrersenl- ging. Gebouw Palmstraat, 's avonds 8 uur. Spreker: H. W. Tilanus. Openbare Vergadering Bond van Belasting betalers. Casino, 8 uur. Woensdag 16 Maart: Uitvoering „Stedelijk Muziekkorps". Casino, 8 uur. Openbare Vergadering der Anti-Revolution- naire Kiesvereeniging „Groen van Prin- sterer". Spr. de heer E. Kloosterman van Vrijdag 17 Maart: A. G. O. Lezing van den heer Heyenbrook. Scala, 8 uur. Feestavond Mari ne -Sportver. „Zeemacht". Casino, 8 uur. Zaterdag 18 Maart: Uitvoering Zangver. „Morgenrood". Casino, 8 uur. Filim- en Kinderzangspel. Scala, 2 uur. Zondag 19 Maart: Liefdadigheidsvoorstelling ,D» weduwe Han- sen", Marine-Sanatorium-Fenda. Casino, 8 uur. Donderdag 28 Maart: Liefdadigheodsvoocratelling Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose. Casino, 8 uur.

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 5