T Derde Blad. VAN ZATERDAB 11 MAART 1922. AMSTERDAMSCHE BRIEVEN. ROND DEN DAM. De Internationale Theater-tentoonstelling in het Stedelijk Museum is dan eindelijk ge sloten en de verzameling werd naar Enge land overgebracht. Eindelijk dit woord riep men uit omdat de belangstelling onder het publiek en zelfs onder de fcooneelartisten toch eigenlijk niet groot genoeg bleek om de steeds weer verschijnende verslagen van de lezingon en de beschouwingen in de kranten en tijdschriften te „ver dragen" zonder dat de aandacht verslapte en men zich zelfs, uit een soort van ver moeidheid Tni.n of meer geïrriteerd begon te toonen. Toch heeft deze tentoonstelling haar waarde gehad en zal haar invloed in de komende tijden nog wel op velerlei wijze doen gevoelen. Eén van de gevolgen zal on getwijfeld zijn, dat de belangstelling voor het marionetten-tooneel, de laatste jaren hier in Amsterdam en ook in den Haag ge wekt door de zeer verzorgde voorstellingen van het „Mtlnchener Marionetten-theater" levend blijft en grooter wordt. Eén van de symptomen hiervan Is de oprichting van een marionetten-gezelschap van Gooisohe (Ln- rensohe) kunstenaars, dat verleden jaar op gericht, óp ernstige wijze aan 't werk geble ven is onder leiding van den oud-regl asem en toonoelsdhrijver, Herman Roelvink. Voorloopig hebben de voorstellinge huize van den directeur-regisseur in Laren voor besloten kringen van kunstenaars enge- noodlgden plaats; in klednen kring is hot succes zéér groot en wie in de gelegenheid was de vergelijking te maken, kan al wel voorspellen dat wij hier in ons land het vol gend seizoen een eigen marionetten-theater rijk zullen zijn, dat de M toch ener in veler lei opzicht nog overtreft Het zijn n.l. nog maar steek-proeven, die men daar, onder den rook van de hoofdstad, in het Gooi neemt: Mijven die steekproeven een zelfden gunstigen uitslag geven als tot nu toe, dan zal de exploitatie van dit mario- nettén-tooneel binnen enkele maanden ze ker meer landelijk en meer publiek wor den. Het streven van deze Larensche artisten ver dient steun en aanmoediging; waar in den Oost bv. het oeroude Wajang-spel onder de Ja vanen weer opleeft en weer meer naar waar de wordt geschat, daar heeft het marionet ten-spel, dat in ons Westen voor een groot deel aan het moderne tooneel ten grondslag ligt, evenzeer recht om weer meer op den voorgrond te komen en gehaald te worden uit de sfeer van uitsluitend straat- en kin- derpoppenkast. Nadat dan de Theater-tentoonBtelling uit de zalen van ons Gemeentelijk Museum ver dwenen was, gingen kort daarop, op 4 Maart j.L de deuren weer open voor een andere belangrijke kunstgebeurtenis. Zóó mag men inderdaad, den laatsten tijd de jaarlijks plaats-vindende schilderijen-ten toonstelling van den Hollandschen Kunste naarskring wel noemen. Deze groep van moderne schilders met enkele jongere beelhouwer behoort tot de avant-garde, die het zuiverst en het krach tigst manifesteert wat er leeft en woelt in het moderne schildersbewustzijin. Naast de meer naar het architeotanlsch- monumentale strevend en zooals van Konij nenburg, Prikker en Roland Holst die, vooral Dij monde van den laatsten hun ver oordeeling van het „schllderij-an-eich" uit spraken en zich ten doel stellen, een volledi ge synthese van schilderkunst en architec ten-, gelooven deze, thans exposeerende schilders nog wei degelijk aan het bestaans recht van „schilderij" als aparte kunst uiting. Zij blijven zuiver picturaal en zoe ken voor een groot deel in de kleur het ar chitectonische element te venwezenlijken. Als bewys hoe „snel" en hoe „intens" onder deze artisten „geleefd" wondt, is 't eigenaar dig op te merken dat het werk van den over leden Breitensteto, één den oprichters van den kring, reeds temidden van de werken der jongeren ouderwetsoh en min of meer onbelangrijk aandoet, al getuigen rijn ge zochte doeken nog van het feit welk een frisoho, eeriyke on-oonventioneele sohllders- drang hem eigen was. Ter gelegenheid van den 60sten verjaar dag van het lid Piet Mondriaan heeft deze kring een representatieve verzameling van zÜn werk in een aparte zaal doen ophan gen. Ongetwyfeld is hij van deze artisten ue meest omstreden figuur geweest; zelfs oppervlakkig-nieuwsgierigen weten te ver tellen van djn schilderijen, die uit niets an- bestaan dan uit vierkantjes en reonte lijntjes. Elke „onmiddelI^jke,, voor stelling ontbreekt en veler oordeel luidde aan ook al sinds jaren, dat het hier een ab normale uiting betrof van een „fiharietan", (die, ornaat hij niet „gewoon" schilderen kon, mam zyn toevlucht had genomen tot een uitmg welke „het publiek" als ombegrijpeiyk en dus als.iets „bijzonders" zou moeten slikken. Op deze tentoonstelling nu heeft pen gelegenheid van dit oppervlakkig oor deel terug te koinen. Er hangen stukken van Mondriaan uit zijn begintijd, die, voor 't werk van laten wij zeggen, een Larensch „gewoon" binnenhuisschilder niet onder doen. -Men behoeft daarom het latere, uit sluitend rechtlijnige, bak-steenen-streepen- werk van Mondriaan niet „mooi" te vinden; men kan 't op z'n hoogst betreuren, dat een Van huis-uit begaafde zoozeer, door él te ab stract gefilosofeer langzamerhand de een voudige vreugde aan de onmiddellijke wer kelijkheid verloor zóó geheel verloor, dat hij, ware hij nóg een graadje oonsequenter heelemaal niets op het doek zou brengen, omdat de „abstracte idee" of „de volstrekte geest" waarin alle zuiver-vreugde is op- feeheven geen „uiting" gedoogt. Als uiterste tegenstelling van hem kan op deze expositie het werk van Jan Sluytera gelden, die met een nooit-aflatende felle éSwJ 2011 °aakten en stü-Ievens blijft heeft- t -at ^.ondriaan te veel heeft, bewiuniü^ ^j™830^611 te'weinig: reflectie, tWwIfhet> 111 eerste instantie fèl S^^teriijke werkebjkheid als in mnn-r concentreert in het strenge, het kuSSSt** fc0Ud6 *>verband" Tan eeteWer die dit ideaal meer en meer f^eikt echter is: Matthieu Wiegman, zyn into PPen-en portretten gloeien van een hirljVe kleur, en zyn toch gehouden mnen den machtigen greep van een sterke, pTithetiseerende oompositie wiL Van de hier exposeerenden oJL dan ook de belang rijkste figuur. Enkele maanden geleden hebben wy reeds °P de pogingen die door een aan- tei. thans noodgedwongen in bioscopen en cafés spelende musici, werden aangewend om te komen tot de oprichting van een sym- phonie-orkest, dat naast het Concertgebouw zich een plaats zou trachten te veroveren. •M*0 pogingen zyn aanvankelijk met goeden uitslag bekroond en dezen Zaterdag zal dit meuw-georganiseerde orkest, onder leiding van den Duitscher, den bekenden cellist en muziek-paedagoog, L. Mossel, zyn eerste uit voering geven. Amsterdam is een mu zikale stad; wie den toeloop ziet unar de z.g. volksconcerten kan het moeiiyk betwyfelen, en hy betwyielt ook niet, dat dit nieuwe or kest, waarin men zeer goede krachten aan treft, zich de gewenschte tweede plaats in onze hoofdstad zal veroveren. Een geheel ander orkest liet jl Zaterdag en Zondag zyn tonen over het publiek uit stroom en 1 Een orkest, dat al, sinds over oude tydon in de maand Maart de grootste crescendo's pleegt in te zetten. Het katten-or- kestl In het „Paleis" waren Zaterdag en Zondag n.1. een ontelbaar aantal Titi's, Mi mi's, Fifi's e.d. byeen en in de lange rijen kooien kromden de huivrouwen-lievelingen hun ruggen, z^ten als mummie-beelden te star-oogen of lagen „honneponnlgt versierd met blauw- of rose-lintjo, ineengerold te wachten op het oordeel der jury. En on- derwyi riepen zy, langgerekt, droefgeestig en klagend hun liefdes-verlangens uit. Ben min of meer zenuw-tergend symptoom van de nadering der lente een symptoom waar we het in deze dagen voorloopig nog mee moeten doen by gebrek aan betere! I t Och! we moeten het in dezen tyd-van be zuiniging nog op zoo velerlei gebied maar met iets doen, bij gebrek aan het onbereik baar betere! Zoo denkt ons Gemeentebestuur er ook over in betrekking tot het Raadhuis. In een vorige correspondentie wezen wij al op een plan voor nieuw-bouw van een ge meentehuis aan de vyzelstraat, dat vele voordeelen bood. B. en W. hebben echter, daar zy uit een bezuinigingsoogpunt niet aan nieuw-bouw aandacht willen schenken aan P. W. opdracht gegeven een project uit te werken voor om-bouw en verbetering van het bestaande Raadhuis. De groote lijnen, die dit project inhoudt werden reeds aange geven; by uitvoering zou de toestand wel iets verbeteren, maar een lapmiddel blijft 't. Wij jjelooven dat B. en W. en ook ande- !ren in dit opricht wel wat meer vertrou wen mochten hebben in den toekomstigen groei en bloei van Amsterdam: een „bewer ken" van den bestaanden toestand lijkt ons slecht-begrepen zuinigheid. Een euvel, dit laatste, trouwens waar het gemeentebestuur den laatsten tyd o.i. meer aan laboreert' Werd niet onlangs de bezuinigings-ihspec- teur voor een drie-maandeüjksche studie reis, eerste klas! naar Amerika gezon den?! BWITBNHAXD. DE CONFERENTIE TE GENUA. Berlijn, 0 Maart De Duitsche pers is niet verrast door de weigering der Ver. Staten onr aan de conferentie te Genua deel te ne men. Zij had die weigering verwacht en vindt de motiveering logisch. De Kreuzztg. schryft dat de nota uit Washington volkomen strookt met de hou ding die de V. St. tot dusver hebben aange nomen en onderstelt dat zy door hun wei gering Europa tot een verstandiger ekono- inische politiek willen dwingen. De Vorw&rts erkent dat gezonde overwe gingen de Amerikaansche regeering bewe gen zich verre te houden van Genua. De nota uit Washington maakt de conferentie echter volstrekt niet doelloos, immers zy stelt deelneming van de V. St. aan het her stel van het ebomotmische leven in Europa in uitricht, zoodra een bevredigende rog Ung van de hoofdoorzaken der ekonomische storing is bereikt. Zonder twyfel betoekenen deze woorden, dat Amerika aandringt op een redelijke oplossing van het schadevergoe- dingsvraagstuk en op een financdeele poli tiek die zich niet uitgave in reusachtige le gers en bezettingtroepen. De nota is mitsdien in de eerste plaats aan ft adres van Frankrijk gericht, in welks handen thans de beslissing over het lat van Europa ligt. DMHBLAID. In de Engelsche opslagplaats te Boulogne aan zee, waar men bezig was granaten te ontladen, heeft een ontploffing plaats ge had. Br is brand uitgebroken en er zijn ze ven menschen omgekomen. De Engelsche transportarbeiders. TT«t mneres van den bond van transport arbeiders te Londen heeft met bykans alge- meene stemmen het voorstel van de haven- overhedd aangenomen, waarby de loanen in groote havens tot 12 sh daags, m kleine tot 11 sh.., daags verlaagd worden. De uitsluiting in het machinebedrijf. Toomden 10 Maart. De onderhandelingen trokken, begint morgen. Een Rembrandt ontdekt Reuteris byz. Rembrandt gen hebben het voor echt Londen—Noord-Afrika De reeds vroeger geopperde plannen, om een directe snelverhinddng per spoor te ver krijgen van Londen over Parijs door Spanje naar N.-Afrika, nemen vasteren vorm aan, De gemaakte ontwerpen bevatten, behalve vele andere grootsctoe werken, ook een tun nel onder den straat van Gibraltar, waar ronde kosten worden geraamd op (Z millioen gulden. De verbinding zou in 183Q gereed zijn. BRITSCH-INDIE. De Times verneemt uit Aliahadad Hat de algemeene toestand in de Vereenigde Pro vinciën (aan de noordelijke grens van In- dië) ernstiger wordt Iemand die Bara-Ban- ki en de aangrenzende districten bezocht heeft, maakt gewag van een schrikbarenden toestand van georganiseerde wetteloosheid. Een groot aantal nationalistische vrijwilli gers is met speren en sabels gewapend en soms zelfs met geweren. De staking op de East Indian Railway duurt voort. De beschikbare gewapende macht 400 soldaten en 600 politie-agenten, is noodig voor de bescherming van den spoorweg, zoodat er, wanneer er onlusten uitbreken, geen reserves by de hand zullen zijn. In het Noorden van Bikar heeft men al- 'lcon kunnen verhinderen dat revolutionai ren de autoriteiten overweldigden en bezit namen van politie-posten, door cavalerie en infanterie van leer te laten trekken. Uit Punjab, ten N.W. van de Vereenigde Provinciën, komt tegeUjk bericht dat po gingen om den troepen overlast aan te doen, bezorgdheid wekken. Reeds vele maanden is men daarmee doende en die pogingen begin nen nu „eemig succes" te hebben. Arrestatie van Gandhi. Over de op handen zynde arrestatie van Gandhi wordt 'gemeld, dat, alhoewel de dn hechtenisneming gisteren werd verwacht, het bericht, dat het besluit der Indische re geering tot uitvoering is gebracht, Londen nog niet heeft toereikt De (bedreiging hem te zullen arresteeren, welke een maand geleden werd geuit, was door de Indische regeering uitgesteld! ten einde te zien of Gandhi de des tijds door hem 'gedane belofte om zijn activi teit te 'beperken, gestand biyven zou. Sedert dien heeft rijn gedrag evenwel tot nieaiwe onrust 'geleid, hetgeen de autoriteiten deed bestuiten definitief in te grijpen. DürrSGEGEAJflD. Monarchisitische emblemen. Een radiotelegram uit Beriyn meldt, dat ingevolge een regeeringsbesluit alle monar chistische symbolen van dienstzegels enz. en by ambtsgebruiken zullen worden verwy- derd, zoo ook alle sohilderijen en portretten 'uit overheidsgebouwen. FRANKRIJK. Landru. Zelfs na zyn dood weet Landru nog van zich te doen spreken. Benige uren voor zyn dood, in het besef dat hy weldra sterven zou, heeft hy een langen brief geschreven aan Godefroy, den advocaat1 generaal. Hy vroeg zijn bewakers hem schrijfpapier te geven en het grootste gedeelte Van den laatsten dag zijns levens heeft hij doorgebracht met schry- ven. Het eene papier na het andere heeft hy met zyn fijn, regelmatig handschrift bedekt. De „Matin" drukt er een fao simile van ai en het schrift vertoont nergens eenige beving of onzekerheid van de hand. Urenlang heeft Landr* aan zijn brief aan den advokaat generaal Godefroy, die de doodstraf tegen hem geëischt had, zitten schry ven. En op een zeer gemakkeiyken, ironischen en superieuren toon spreekt Landrn tot den magistraat, die hem heeft laten veroordeelea, laakt en kriti seert hem, geeft hem raad, spoort hem tot een beter bestaan aan. Aan het einde vsn zjjn brief, waarin Landru de houding van den advokaat-generaal go- durende het geheele proces uitvoerig schetst, herinnert hy er aan dat de advokaat-generaal ten slotte de gezworenen heeft toegeroepen i „Geen medeiyden, slaat toe, zonder vrees!" Landru antwoordt hierop „De gezworenen hebben u geloofd: weinig gewend aan oratorische fijnheden, hebben zy gemeend, dat gij daarmede alle verantwoorde- ïykheid op u naamt. Toen zy terugkwamen is het fatale ja gevallen. ,Ik was er niet by tegenwoordigtoen ik in de zaal terugkwam, nadat ik kennis ge nomen had van hun beslissing, heb ik u ge- zosht; het behaagde mij ons stilzwijgende drama tot het einde toe te kennen. „Waarom hebt gy myn blik ontweken? Waarom hebt gij, zenuwaehtiger dan ooit, het publiek leeiyke woorden toegevoegd? Lafaards, canailles I" Zy moeht mi] wel beleedlgen, die menigte, van het oogenblik af, waarop u my als een schuldige had laten veroordeelem. Ik, onschuldige was er niet verontwaardigd over. Vervolgens hebt gij, met een welwillend heid, die my trof, my laten vragen of ik geen verklaring had af te leggen. Gy gevoeldet de behoefte u self gerust te stellen. Wat had u met myn verklaringen te maken, wanneer n zeker was van myn schuld en waarom laat gy thans nog de verdwenenen opsporen, wan neer n er seker van bent, dat ik hen gedood heb „Het was afgeloopen. Het vonnis is geval len ik was kalm, u was in de war. Is er dus een geweten dat onzekere rechters ver ontrust, zooals het den schuldige moet kwellen? „Vaarwel, mijnheer! Onze gemeenschappe lijke historie zal stellig morgen eindigen; ik sterf met een onschuldige en rustige ziel. Wilt met myn groet myn wenseh ontvangen, dat het met de uwe evenzoo gesteld moge z$n. Landrn". VEREENIGDE STATEN. De drankwetgeving. Omtrent den toestand, waarin bet Ameri- kaasnsche volk is geraakt als een gevolg van de drankwetgeving, geeft een telegram van den „Daily Telegrapb"-oorrespoaidient te New-York nog interessante details in een telegram van jJ. Woensdag. .Burgers, die op andere punten de wet eerbiedigen en aanspraak maken op eerfbied<- waardigheid, 'podhen op bun handigheid in bet overtreden van een wet, waarvoor zy minachting koesteren. En beden, die vroeger nooit dronken, hebben thans hom huis goed voorzien (van Sterken do-ank) om zichzelf en hun gasten te onthalen. Het (is een feit, dat honderdduizenden fleeschen, op maat ge maakt om te passen in den achterzak van een heerenpantalon of in een datoes-hantltaschje, overal in den lande worden verkocht. Heden ten dage is een jonge man, die rijn dame be geleidt naar diner, schouwburg of bal uitge rust met zoo'n flesch, waaruit rij dam beiden drinken, -zonder ridh daarover ook maar in het minst te schamen. Kort geléden had de hoofdcommissaris van den drankbestrijderadienst beweerd-, dat dronkenschap geheel en al gébaimen was van de straten van New-York. Maat thans heeft de commissie voor matigheid, drankbestrij ding en openbare zedelijkheid van de Metho- dÉsrasch-Episcopaalsche kerken, een statis tiek gepubliceerd bijeengebracht door den Anti-kroegenbond uit. welke statistiek blijkt, dat in 1921 te New-York 6247 bedien wegens openbare dronkenschap waren op gepakt. Dat is byna 1000 meer dan in 1920 en slechts Iets minder dan lm 1918 toen de kroegen nog niet gesloten waren. Ook wordt niet in twijfel getrokken, dat de anti-draukwetgevimg een toeneming der criminaliteit heeft teweeggebracht. Uit de statistieke .gegevens blykt, dat in de 24 groote steden van den staat New-York het aantal arrestaties (om alle redenen) in 1920 46600 hooger was dan in 1919, 96.500 hooger dan in 1918 en zoowat 80.000 hooger don ih 1917". De Jury's. In de Ver. Staten heeft men in een aantal ■taten de z.g. gemengde jury's. Do twaalf „gezworenen" die zich by strafprocessen over het schuldig moeten uitspreken, dienen een stemmig hun beslissing te geven. Wordt die eenstemmigheid niet spoedig verkregen dan worden de juryleden voor den nacht met elkaar opgesloten. Zy mogen geen ruggespraak houden met buitenstaanders en zij moeten aldoor overleg blyven plegen en in eikaars gezelsehap blijven. Gaan er twee of drie dagen overheen, en kannen de twaalf het niet eens worden, dan wordt de jury ontbonden en kan de zaak voor een nieuwe jury worden be handeld. In de praktyk komt de zaak (in een aantal staten van de Unie) hierop neer, dat de jury leden in den nacht tnsschen twee beraadsla gingen een tukje doen. Daarvoor worden soms in de gemeensehappeiyke zaal bedden geplaatst. Men voelt, dat dit zijn ernstige bezwaren heeft Juist by gemengde jury's. Zoo'n geval heeft zich nu pas voorgedaan te Minneapolis, in Minnesota, en de zaak heeft in breede kringen groote verbittering gewekt. De jury bestond uit zeven vrouwen en vyf mannen, die gedurende twee dagen en twee naohten in één enkel vertrek opgesloten bleven. Een chauffeur stond terecht wegens het stelen van een auto, en werd na 48 uur beraadslagen door de jury schuldig ver klaard. Zoodra de rechter de 12 juryleden de vryheid hergaf, werden de betrokken dames door hun echtgenooten in ontvangst genomen. Deze echtgenooten waren verwoed over het feit dat de dames 48- nnr met vreemde man nen in een selfde vertrek hadden moeten blyven waar zelfs geen schermen of gordynen waren om zich achter te verschuilen. Een van de dames-juryleden vertelde haar ervaringen in de volgende bewoordingen „Den eersten nacht saten wy maar op den rand van ons bed te praten tot byna 12 uur. Toen zei er iemand iets over te ruste gaan. Ik weet zeker dat het een man was. Het was werkeiyk heel gek. De mannen trokken zich terug in een hoek van het vertrek en zaten met hun gezicht naar den muur, terwyl wy tevergeefs de lakens van de bedden haalden om er gordynen van te maken. Tenslotte kropen wy er in en deden of wy sliepen. Maar ik verzeker n dat wy niet veel slaap kregen. Een vrouw praatte den heelcn nacht dopr en wy stonden lang voor het aanbreken van den dag op". Het geval wordt tkans overal in den staat Minnesota met groote felheid besproken en het mnisje zal wel een staartje hebben. GEMENGD NIEUWS. Oplichting. Voor de tzesde (kamer der Arrondlssements- RecMb. te Amsterdam stond Vrijdag terecht de 31-ja|ige aannemer K. de Rooy, wegens oplichting. Hy zou op 3 Sept. 1921, met het oogmerk om zich zelf of een ander weder- rechtelijk te bevoordoelen, Jozef Schaneveld, onder-directeur van de N.V. Fabriek van Spoorwegmateriaal voorheen Orenstein en Koppel hebben bewogen tot afgifte van 82 kwitanties van de N.V. „Titania", tot een bedrag van 419.715,927» wegenis geleverde goederen. BekL zou volgerijs de dagvaarding, meermalen zyn aangemaand tot betaling. De heer de Rooy had den heer Sohwaneveld, di recteur van Titania, medegedeeld, dat hy hem den volgenden morgen zou komen be zoeken voor de betaling, daarby opzetteiyk en leugenachtig bewerende, dat hij de kwi tanties moest hebben) voor de Bank. Bekl, heeft op 1 Sept. op het kantoor van de firma Orenstein Koppel medegedeeld, dat (het oredlet was toegezegd en alle stukken en fac turen by de Bank waren en gereedgemaakt moesten worden. De Bank zal oantialeeren of de bedragen kloppen onl Maandag wordt het bedrag ter beschikking gesteld. Bekl, deelde verder mede, dat hij de kwitanties nog even naar de Bank moest brengen en Maandag zou betalen. Daarop heeft de heer Schwaneveld de 82 kwitanties afgegeven, in den waan gébracht, dat deze kwitanties moesten dienen als bewysstukken voor een bankinstelling om aan hem, bekl., credieten te verschaffen voor betaling van genoemde schuld. Beklaagd» ontkende. De officier eischte tegen ham 2 jaar gevan genisstraf. Uitspraak 13 Maart. Ter waarschuwing. De vorige maand kwam in het HJbt een 'advertentie voor, waarin de betrekking werd aangeboden van correspondent voor een hier op te richten agentuur eaner Duitsche zaak. De brieven moesten aan een adres te Ber Ujn worden opgezonden. Eenige lezers waarschuwen thans, dat men hier ongetwyfeld met een oplichter te ma ken heeft. Allerlei mooie voorspiegelingen wordeni den sollicitant gedaan, maar zy moeten beginnen met geld te zenden, „Hol landsch» banknoten". In één brief werd 60 gevraagd, in een anderen zelfs 200. De Duitscher, die deze aanbieding doet, schrylt zyn brieven op papier met een zéér weidsch hoofd, maar naar ons be trouwbare zyde werd meegedeeld, bestaan zijn .kantoren" uit ééne „gemeubileerde kamer", en komt hy noch in telefoon-, noch in adresboek voor. Men doet dus het beste niet naar de aan geboden betrekking te soliiciteeren. De ramp in het Yoikerak. I Men meldt, dat nog zeven Ujken zijn aan gespoeld aan de buitendijk by Dinteloord. Men vermoedt dat er 14 slachtoffers zijn. LAATfEE BERIlfHTBZl (Draadloos). BINNENLAND. Utrecht, 11 Maart. Aangezien Op 13 Maart de collectieve arbeidsovereenkomst af loopt, is door den R.-3L Bedryfsraad in de Meubelbedrijven besloten de oude loanen te handhaven tot 27 Maart ao. In dien tyd kun nen de gezellen rich uitspreken of zy de aangeboden voorwaarden al of niet zullen aanvaarden. Genemuiden, 11 Maart. Tot héden zijn vijf lijken opgehaald. Maandag as zal de 'be grafenis dier slachtoffers geschieden. BUITENLAND. DE CONFERENTIE TE GENUA. BerUjn, 10 Maart. Volgens de Chicago Tri bune wordt de poUtiek der Vereenigde Sta ten tegenover de conferentie te Genua te Washington niet als een politiek van isolatie beschouwd. Men gelooft, dat de regeering der Vereenigde Staten een niet officieele vertegenwoordiger als toeschouwer naar Ge nua zullen zenden. De önancieele conferentie te Parys. BerUjn, 10 (Maart. Als resultaten der conferentie der Ministers van Financiën te Parijs, worden voorloopig de volgend» toe sluiten bekend gemaakt. Ie. Het bUjtft .bepaald, dat de overeenkomst van Wiestoaden vooir 3 jaar van kracht wordt. 2e. Dat de verdoeling der Duitsche betalin gen volgens het ontwerp van Gannes zal plaats vinden en dat het eerste milliard zoo zal worden verdeeld), als te Cannes is toe>- éloten, n.1, 600 millioen goruden manken voor Engelandi, 140 voor Frankrijk, 30 voor Italië en de rest voor de Belgisch© prioriteit. Verder besloten de ministers van financiën tot een definitieve onder aah de Commissie van Herstel, om t» beslissen over de betalin gen van Duitschland voor 1922 en wel zoo spoedig mogelijk en bovendien de te verlan gen waarborgen met strengheid) te formju- leeren. Berlijn, 11 Maart. Volgens te Landen uit Bambay ontvangen bericht, is de leider der nationalisten in Engelsch-Indië Ghandi door de Indische politie gearresteerd. Stockholm, 11 Maart D© Zweedsche regoe» ring heeft stappen gedaan om in contact te komen met andere landen, met name Zwit serland en noordeiyker gelegen landen, wel ke tijdens den oorlog neutraal gebleven zyn, teneinde voorbereidende onderhandelingen te voeren over de vraagstukken van gemeen schappelijk belang, die naar mem verwacht te Genua behadeld zullen worden. Dit ini tiatief wordt met sympathie begroet Het tijdstip en de plaats van de onderhandelin gen zyn nog met vastgesteld. Weenen. De politie alhier heeft zekeren Wilhelm Sobonisik gearresteerd, die valsche Hollandsche bankbiljetten van 25 (oude gele) vervaardigde en deze in Nederland trachtte binnen te. smokkelen. Kopenhagen, 11 Maart Het arbeidscon flict Is wedér verscherpt daar op de alge meene vergadering der werkgevers-vereemi- ging werd besloten het nieuwe bemiddelings voorstel der scheidsrecht eiyke commissie te verwerpen. Weenen, 11 Maart Van Zondag af wordt de prijs van het brood te Weenen 425 kro nen. Daarvan zyn er 200 voor het bestuur der staatsinkomsten en do rest voor het aan gewende bakmeel. Hamburg, 11 Maart. Op 12- Maart zal voor de eerste maal weder de D-trein no. 125 om ö.48 vjm. van den Haag en om 6.40 van Am sterdam vertrekken, en over Neuschanz en IJ rem en naar Hamburg gaan, waar by om 5.20 n.m. aankomt Op 18 Maart gaat in om gekeerde richting een trein om 11.84 v.m. van Hamburg, die om 11.20 min. te Amster dam en om 11.67 te den Haag aankomt LUCHTVAART. Beriyn, 10 Maart. Naar uit Madrid, ge meld woedt, Is te Oadix een maatschappij ge sticht, met een aandeelenkapitaal van 800 mlJJioen peseta's, om een Zeppelin luoht- vaartverkeer te openen tuasuhen Üpanje en Zuid-Aimerifca. Vooreerst worden 3 schelpen voor het be drijf aangewend, welke in 90 uur den Oceaan kunnen oversteken. iM—iim Omrekeningskoersen. Amsterdam, 10.10 u. Londen 11,627»; Pa rijs 23.65; Brussel 22.127,; New-York' 2.64'/i; Berlijn 1.027,; Milaan 13.46; Zwitserland 51.80; Praag 451; Stockholm; 69.10; Kopen hagen 65.60; Kristriania 46.07; Madrid 41.00. Omrekeningskoersen. Amsterdam,'12 uur. Beriyn 1.03; Weenen 3.s/8 Londen 11.52*/,; Parys 23.687,; Brus sel 22.11 New-York 2.646/». Suikermarkt. Mei 22*/, laten 22»/» bieden. Aug. 227/„ bieden 22*/» bieden. Stemming vast. GOHEEPVAABTBHRIGBaTm. Een Hollandsch Marionettenthea ter De Hollandsche Kunstenaars- kring. Een tweede Orohest. Een derde dito. Slecht begrepen zuinigheid. Holland-Afrika Lijn. Bloemfontein* uitr., vertr. 9 Mrt v. Durban.

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 9