E COURANT Tweede Blad. VAN DONDERDAG 18 MAART 1922. PLAATSELIJK NIEUWS. Te Amsterdam slaagden voor het exa men nuttige handwerken de dames H. J. A Lunshof en M. J. Mulders, alhier. Gisteren slaagde voor len rang groote vaart de heer J. van Bueren, leerling der Zeevaartschool alhier. Laatste Marineconcerten. A s. Dinsdag en Woensdag 21 en 22 Maart worden de laatste der reeks winter- concerten gegeven door het stafmuziek corps Kon. Marine. Hoewel aanvankelijk cLw.z. aan het be gin van den winter het aantal op zes was vastgesteld, is nochtans besloten een zeven de en laatste concert te geven. Het programma van dit „afscheidscon cert" zoo zullen we 't maar noemen is ditmaal met bizondere zorg samengesteld. Als soliste treedt op veler verzoek nogmaals op onze stadgenoote Marcelle dé Haas, wel bekend van verschillende concerten als een violiste van temperament en talent, die door haar optreden en haar spel de harten van het Heldersche publiek heeft gewonnen. Zij speelt een solo van Max Bracht, diens be roemde g.moll-concert Max Bruch is een componist van groote beteekenis, zijn mu ziek kenmerkt zich door vindingrijkheid, volmaaktheid van norm en vastheid van be handeling. Zijn compositie „Schön Ellen" en het Hebreeuwsch kerkgezang „Kol nidrei" zijn zeer populair; zijn eerste vioolconcert (dat mejuffrouw de Haas speelt) behoort tot de jeugdwerken en dateert uit de jaren 1864—1870. Door het orkest wordt voorts vertolkt de ouverture „Manfred" van Robert Schumann (18101856), en verder, in het tweede ge deelte de ouverture „Rosamunde" van Schubert, en diens „Onvoltooide symphonie". Schubert werd in 1797 geboren en werd slechts 81 jaar oud. In die korte levens periode heeft hij een vruchtbaarheid ont wikkeld, die slechts eigen is aan het genie. Hij componeerde bijvoorbeeld meer dan 500 liederen, waaronder zeer vele, die bij ieder een bekend zijn geworden. Dan heeft hij nog 2 symphonieën gecomponeerd, 7 opera's !en een groot aantal andere muziekstukken. Zijn volledige werken omvatten niet minder dan 40 deelenl Zooals reeds uit den naam der symphonie blijkt, is de „Unvollendeté een toonstuk, dat hij tengevolge van zijn vroegen dood niet heeft kunnen voltooien; het is een van de schitterendste muzikale werken, die bekend zijn, en men mag den heer Hazebroek dankbaar zijn, dat hij dit geniale werk ten gehoore brengt. De ouverture .Manfred" van Schumann is een geliefkoosd nummer van het Amster dam sche concertgebouw, waar het eenige malen op het repertoire heeft gestaan. Het zal dus ditmaal zaak zijn voor het Volksconcert zich tijdig van kaarten te voorzien, teneinde niet de kans te loopen des avonds teleurgesteld te moeten worden A G. O.-lezlng. We hebben reeds vermeld, dat de schil der Heyenbrock Vrijdagavond alhier in „Scala" een causerie houdt over het onder werp „wat wij danken aan het dier". Wij hebben ook verteld, dat de heer Heyenbrock een groote verzameling kunstvoorwerpen door hem op zijn vele reizen verzameld, me debrengt, en dat het voor deze gelegenheid alle voorwerpen zijn, waarvoor net dier de grondstoffen heeft geleverd. Misschien be grijpt men niet voldoende de bedoeling. De heer Heyenbrock heeft een verzameling kunstvoorwerpen, en voor deze gelegenheid heeft hij daaraan ontnomen die welke ge maakt zijn van leer bijvoorbeeld, ivoor wel licht, in 't kort, van grondstoffen, die door het dier worden geleverd. Daarvan vertelt hij; hij is in vele plaatsen en landen geweest, aoodat wat 'hij vertelt ongetwijfeld interes sant zal zijn. Nu zijn al deze voorwerpen vooraf ten toongesteld in „Scala". Wil deelden in ons vorig nummer mede, dat deze Vrijdagmid dag voor de leerlingen der hoogste klassen te bezichtigen zal zijn, en dat deze zullen worden uitgenood! gd. Maar bovendien kun- mm /e ook door anderen worden bezichtigd. Daartoe zijn Vrijdagmiddag ln „Scala" ge- cjepoNiverd van «tot «wen gratis te be- zichtigen voor hen, die des avonds van de ïeztoir gebruik maken en die dus eenvoudig hun eXéebewijs bobben te toonen. Van 2ÏÏL ander, die dus alleen naar de tentoon stelling wil zlon, zondor nauir do lüzlng oaan wordt een dubboltjo ontrée geheven. ,)%wr Heyenbrock ia van 8 tot 5 uiur ln Scula" aanwezig om een en ander te laten zien. AJg. Bond van Belastingbetalenden. rrirmdaffavond hield de afdeellng Helder van den Alg. Bond van Belastingbetalen den eene openbare vergaderingV«Casino", met als spreker, de heer Joh. Göbel Jr. van AdÏ blwao. Verfaille, voorzitter der af deellng opende de vergadering, welke ma- tie bezöcht was, met een woord van welkoim gpr. zette uiteen op welke wflze den bond ontstaan was n.L onder den druk der om- handigheden. Wij kunnen dan ook m bree- de Ven, behoudens eenige afwtfkingen, het nrogram van den Bond wel onderschrijven. P Wanneer we nagaan, dat wg hier in on- ïe gemeente veel en veel meer belasting boeten betalen dan in Amsterdam en Rot- Trdam, dan komt onwillekeurig de vraag worden we hier in onze gemeente wel ^z^pr'SSt-vergadering gaat dan ook in v XMraak tegen den fiscus. As spreker aommLI Wof1 ^er^e' 6611 derde, ja zelfs go betalen de helit van hun inkomen. zyn in dezen tijd geen zeldzaamheid. dat ok/P.? zaibet feit herdacht worden, jaar Den Briel werd ingenomen ,^aterf1&uzen. Het verzet, of de re- oiutie, tegen de Spaansche overheersching Dereikte zijn hoogtepunt toen Ava de tien de penning kwam eischen. Maakt nu maar thars6611 ^^öiyking met voorheen en Spr. zeide geen Wijnkopiaan te zijn en ook geen revolutie te willen opwekken, maar wil iedereen waarschuwen om krap te staan tegen de steeds stijgende bureaucratie. van de jaarlijks opgebrachte 1500 mil- lioen gulden aan rijk, provincie en gemeen te enz. wordt een enorm bedrag verslon den door de ambtenarij. De bond doet niet aan politiek en vraagt niet naar geloof, maar zet zich krap tegen de tegenwoordige hooge belastingen en het opdrijven daarvan. Aan de uitgaven voor el ke gemeente dient een limiet gesteld te wor den. Voorts behandelde spr. eenige sterke staaltjes van de rechtspositie van den belas tingbetaler. Noodzakelijk is het daarom dat wij ons organiseeren. Wij moeten met kracht en klem opkomen tegen de kolossale uitbrei ding der ambtenarij, terwijl sommige be lastingambtenaren veel te weinig salaris hebben. Spr. wil het personeel in overheids dienst goed betalen, maar er dient tegen op gekomen te worden, dat er te veel ambtena ren te werk gesteld worden. Om een voor beeld te noemen. In Amsterdam heeft men gemiddeld 80 geboorten per dag, waarvoor 17 man personeel op de afdeellng Burg. Stand werkzaam is. En zoo zijn er meer voorbeelden. Vervolgens behandelde spr. de verkie- zingseischen voor het jaar 1922, welke door den Bond zijn gesteld. Deze zijn: 1. Bezuiniging in eens, d.w.z. directe ver mindering der Staatsuitgaven van pLm. 900 milliöcn tot ten hoogste pLm. 400 mülioen, dat is nog altijd 50 meer dan het budget van 1913. 2. Afschaffing van den dienstplicht. De landsverdediging worde overgelaten aan be trouwbare vrijwilligers. Afschaffing van de artillerievloot 8. Afschaffing van de Raden van Arbeid, en! van soortgelijke instellingen, die slechts voor de ambtenaren zijn opgericht, zonder dat die afsrihnffing de positie van den werk man zal behoeven te schaden. Afschaffing van de wet, die de luiheid tot plicht stelt; de bepaling van de arbeidsduur worde aan het gemeen overleg van werkgever en werk nemer overgelaten. 4. Stopzetting van de droogmaking der Zuiderzee. 4. Verkoop van de niet rendabele gedeel ten van de West, opdat vóór alles de ge heel e crisischuld tegen een koers van uit gifte zal kunnen worden afgelost. 6. Directe beperking van het aantal amb tenaren tot dat van 1913. Vergemakkelijking van de carrière van den bekwamen en vlij- tigen ambtenaar door opheffing van de kunstmatige examen- en andere barrières. Afschaffing van het funeste amedenaxiteit»- stelseL Onherroepelijk ontslag aan alle luie en onbekwame ambtenaren, zonder toeken ning van wachtgeld. 7. Terugbrenging van de jaarwedde der leden van het Koninklijke Huis en de ver goeding voor de leden der Tweede Kamer tot dat van vóór den oorlog, aangezien' deze hoogen in den Lande gehouden zijn den burger het voorbeeld van zuinigheid met 's lands penningen te geven. 8. Onmiddellijke afschaffing van: a. de grondbelasting; b. de personeele belasting; c. de vermogensbelasting; d. de successierechten voor nalatenschap pen aan echtgenooten en kinderen; e. de huidige Rijksihkomstenbelasting; f. de huidige gemeentebelastingen; g. de suikeraccijns; h. accijns op het geslacht; 1. de tabaksbelasting. 9. ln de Grondwet worde de bepalingen opgenomen, dat de gezamenlijke Rijks- en Gemeentebelastingen nimmer meer dan 10 pet. van iemands inkomen mogen bedragen 10. Kraohtige bestrijding van de duurte en van de werkloosheid door bevordering van het partioulier initiatief en wegneming van al die plagerijen, die de ondernemer zich thans van de overheid en haar ambtenaren moet laten welgevallen. Na de rode van den hoer Göbel had do ver tooning der politieke bedastlngpopipenkBSt pliuita ofte wol werden oen serie lichtbeelden vertoond, welke op koniiwhe wijze te alen gaven hoe de fllsous de diuitien uit de aakken der belastingbetalers weet te krijgen. Vervolgens werden door den neer E. Slik ker, liarlton, op verdienstelijke wijze eenige tot)passelijke liederen ten beste gegeven. Hierna werd tien minuten ipauae gehouden en gelegenheid gegeven tot hot stollen van vragen of om van godaohten te wisselen. Aangezien niemand zich daartoe opgei, werd nog het woord gevoerd door den heer A. O. van der Melj. Spr- 'begon te zeggen, dat de Bond van belastingbetalers op het standpunt staat, dat te Helder alle inwoners, van welke groep ook, te zwaar zijn toelast. De cijfers ter verduidelijking Zijn ontleend aan het gemeenteblad der stad Nijmegen No. 87 en ook behandeld in het Financieel NieuiwB- en Uitlotingsblad. Te Helder betaalt een in woner met een Inkomen van f 2000 aan ge meentelijke lasten ƒ162.80 en te Rotterdam 61.97, hier dus drie maal zooveel Helder is van de 27 groote gemeenten het zwaarst be last voor een inkomen van f 2000. -Voor een inkomen van ƒ8000 betalen wij in deze ge meente ƒ834.24 (dat is meer dan de tiende penning) en te Rotterdam 99.22. In onze gemeente dus Ihijna vier maal zooveel. Helder is de duurste plaats voor een inkomen van ƒ6000. Hier moeten we ƒ829.04 betalen en in Rotterdam ƒ202.60, dius ruim vier maal zooveel. Te Amsterdam betaalt men voor een inkomen van 6000 441. Helder is de duurste plaats voor elk inko men. En daartegen gaat ons protest. Wan neer we nu nagaan wat de gemeente Helder ons biedt lm vergelijking met Rotterdam, dan koimen de cijfers nog sterker uit. Waarom zijn nu die lieden, die deze belastingen zoo verdedigd hebben, hier niet ter vergadering gekomen om zulks hier ook te verdedigen? Omdat ze niet durven. Er dreigt evenwel nog meer. Dat onze ge meente nog staat, danken we aan de betere conditie, waarin zij gekomen zijn, nJ. de mannen van leger en vloot en van de 's rijks werf. Is dat blijvend, vragen we. Er dreigt loonsverlaging!, maar dat kan onze gemeente niet dragen. Iedere loonsver laging hier in onze plaats brengt verstoring in ale standen, het is een streep door de rekening van die menschen zelf, maar ook van eiken stand hier in 't bijzonder. Wij zullen er dus voor blijven strijden om die salarissen te behouden. Met een opwekking tot de aanwezigen, om zich bij den Bond aan te sönriten, eindigde spr. zijn rede, waarop applaus volgde. De Voorzitter, de heer Verfaille, sloot hier om de vergadering met een woord van danfr tot de heeren Göbel en Van der Mejj. De M elsj espad vlndsters. De Meisjespadvinsters, die Zaterdag avond zoo'n alleraardigste operette opvoer den ,u weet wel, Koning Blikkert of de IJzeren Hendrik willen dit nog eens over doen, en hebben besloten een grootere zaal te nemen, waar meer menschen in kunnen. Zy hebben nu niet min of meer dan „Scala" afgehuurd, en zullen -daar Zaterdagmiddag te 2 uur weder een opvoering geven van het sprookje van den koning met zijn dik ken buik, die zoo verschrikkelijk verkou den was en van het kikkerprinsje. En als er nu onder de lezers of lezeressen zijn, die dit graag zouden willen zien, dan moeten ze daarvoor een kwartje offeren, want dat is de entree. Die entree is noodig, omdat de meisjesgezellen groote plannen hebben voor dezen zomer. Ze zouden zoo heel erg graag een flink in de duinen willen kampeeren, maar daarvoor is een soort stamkapitaal noodig, waaruit ze allerlei onontbeerlijke zaken kunnen bekostigen. En ziet-u, geld hebben ze niet. Daarvoor dient nu zoo'n uit voering, om aan wat geld te komen. U be grijpt dus, dat u ook meer mag geven dan een kwartje entree. In ieder geval: zonder kwartje komt u er niet in, en dat zou echt jammer zijn, want het is heusch wel een gulden waard. Alleen al de aardige fleurige costuumpjes zijn best een bezoek waard, en dan krijgt u nog het leuke orkestje van veertien kinderen, de zang van Rina Wagenaar en Riek Oolpa. wezenlijk, u zal eens zien hoe alleraardigst het is. Dus Zaterdagmiddag 2 uur voor een goed doel) Stedelijk Muziekcorps. Bovenstaand corps gaf gisterenavond voor een groot aantal donateurs en genoodigden een concert, in „Casino", waarbij als solisten optraden de heeren J. van Vessem, solo- violonoellist K. M. en D. H. Steinxoth, piano. Een zestal, meerendeels nieuwe niumtmers, waren vóór de pauze het aandeel van het muziekcorps. Verscheidene ervan hebben wij gehoord en konden er uit oonstateeren, dat het corps, dat den laatsten ttijd fflink gegroeid is, ook ten opzichte van de innerlijke waarde zeer is vooruitgegaan. Klankzuiverbeid en muzikaliteit zijn zeer verbeterd, en gestreefd wordt steeds <xm goede, welluidende muziek te geven. Onder de ten gehoore gebrachte nummers was natuurlijk 's directeurs nieuwe compositie, ,,'t Juttertje"; deze pittige, opge wekte marsch verwekt© in de zaal veel en thousiasme en het refrein werd, na eenige „repetities" onder leiding van den compo nist, terdege meegezongen. Het zal' dus, voot zoover het dit nog niet was, wel populair worden. Na de pauze traden bovengenoemde solis ten op met een ooncert voor violoncel (a-dur) van H. Patiziki, een Adagio van Bargiel en een Gavotte van LocateÜLi. Ook deze num mers vielen zeer in1 den smaak. Een geani meerd bal besloot den avond. Centraal Genootschap voor Kinder herstellingsoord- en Vacantiekolonlee. Afdeellng Helder. Binnenkort verschijnt de oproep voor de jaarvergadering van deze vereenlging en kort daarna zullen de ouders weer in de ge legenheid worden 'gesteld zich met hun ktn- deren, voor wie zij uitzending wenschen. bij het bestuur aan te melden. Dit zal per adver tentie worden bekend gemaakt. Hoewel het de vereeniging veel geld en werk kost, ziet zij echter gaarne, dat velen zich aanmelden, overtuigd als rij is, dat er nog te veei zijn, voor wie uitzending noodig is, en voor wie niet bij de vereenigLng wordt geïnformeerd. GEMEENTERAAD. In ons verslag van de rittlng van den Ge meenteraad (rie Eerste Blad) gaven wij bij Eunt 8 (muziek ln Tapperijen) den heer Bor~ ort de volgende woorden in den mond: „Indien ln elk café behoorlijke muziek ge maakt wordt, zoodat men daar werkelijk komt om naar die muziek te luisteren, zal dit 't drankgebruik ten goede komen." Dit la evenwel ju lat het omgekeerde van het geen spr. zeide, die betoogde, dat, door het geven van behoorlijke muziek, het drankge bruik minder zou worden. Om misverstand te voorkomen, meenden wij dit even te moe ten herstellen. Haring. Ze zijn er weer en er is weer bedrijvigheid aan den buitenkant bij het Wierhoofd. Hun zilverige omhulsels schitteren weer op de bakken, waar ze, bij worpen geteld, in de manden gegooid worden en zoo via afslag hun weg weer vinden naar de rookerijen om te dienen voor het volksvoedsel bij uitne mendheid. Hoe 't ook zijer komt weer bedrijvigheid en daarmee geld in het laadje. Al zooveel weken was er met de vissoherij weinig of niets verdiend, dat er nu blijheid heeischt onder belanghebbenden, dat èn de haring zijn intocht deed èn dat de schuiten weer zee konden kiezen, zoodat het afslag- belletje ook weer wat lustiger klinkt. Laat ons hopen, dat er een periode is aan gebroken van flinke vangsten en goede be sommingen, want ieder weet het hier, dat we zoo weinig, o, zoo weinig kunnen missen. Vergaderingen, Vermakelijkheden, enz. Donderdag 16 Maart: Vergadering Arbeiders-Ontwikkeling. Spr. A G. A. Verstegen. Marinegebouw, 8 uur. Vrijdag 17 Maart: A. G. O. Lezing van den heer Heyenbrock. Scala, 8 uur. Eindwedstrijden Boksen en Worstelen Mar.- Sportvereen. „Zeemacht". Casino, 8 uur. Zaterdag 18 Maart: Uitvoering Zangver. „Morgenrood". Casino, 8 uur. Film- en Kinderzangspel. Scala, 2 uur. Zondag 19 Maart: Liefdadigheidsvoorstelling „De weduwe Han- sen", Marine-Sanatorium-Fonds. Casino, 8 uur. Tooneeluitvoering Café .„Prins Hendrik". School vaart, Juiianadorp, 8 uur. Maandag 20 Maart: Openbare Vergadering „De Dageraad". Ca sino, 8 uur. Dinsdag 21 Maart: Winterconcert Marinekapel. Casino, 8 uur. Woensdag 22 Maart: Volksconcert Marinékapel. Casino, 8 uur. Donderdag 23 Maart: Liefdadigheidsvoorstelling Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose. Casino, 8 uur. Zaterdag 25 Maart: Uitvoering Gymuastiekvereen. „Oefening kweekt Kunst". Casino, 8 uur. Voor Hongerend Rostand. Ingekomen: Bij den heer B. Meijer: Van de familie L. 2; bij Mevr. 'De BoerJong- kees: 2.60 van M. R. Voor Loohbenburg ingekomen hij Mevr. De BoerJongkees: Van Mevr. L. ƒ2.60; van' Mej. B. 2.50; van M. J. J. 5; van Njl 2.50; door bemiddeling vam den heer Ny- bakker van onderofficieren en manschappen van het vliegkamp „De Kooij" 32. BINNENLAND. De Zomertijd. De Tweede Kamer heeft het voorstel- Braat tot afschaffing van den Zomertijd verworpen met 88 tegen 26 stemmen. De candidaten van den Plattelanders-Bond in de districten Helder—Amsterdam, Haar lem en Utrecht zijn op de rechtsche lijst: 1. A. v. d. Hoven, 2. mr. H. J. Doude van Troostwijk, 3. A. H. Th. Kortttang, 4. W. Boe- re, 6. B. J. Stoel, 6. H. W. Elifrich, 7. K. C. Schelling, 8. J. Schneider, 9 A H. Ver- wey, 10 J. Voetberg. Op de linksche lijst: 1. A Braat, 2. J. Ba- rendrecht, 8. O. Wolmerstelt, 4. mr. C. Ver- voorn, 6. Joh. Miechielen, 6. L. B. v. d. Slik- ke, 7. E. Huysman, 8 D. v. Oostrum, 9. O. ln 't Veld, 10. J. W. Bos Een R. K. arbeiderspartij? Men meldt aan de N. R. Ct dat te Gro ningen R. K. arbeiders zullen samenkomen, om de oprichting van een R. K. arbeiders partij te bespreken. Bezoek van den Koning van Zweden. Een Belga-telegram, uit Stockholm dLd. 14 Maart meldt: Officieel wordt medegedeeld, dat koning Gustaaf van Zweden, na een verblijf van eenige weken te Nizza, een bezoek zal bren gen aan Brussel en 's-Gravenhage. Mevr. M. Wlbaut—Berdenis van Berleeom. Dinsdag ia mevrouw M. Wibaut-Berde- nis van Berleeom, echtgenoote van wethou der F. M. Wibaut. een vooraanstaande fi guur in de sociaal-democratische vrouwen beweging, 60 jaar geworden. Velen vooral uit den kring harer geestverwanten rijn haar ter harer huize komen, gelukwenschen; o.a. vertegenwoordigers van het partijbe stuur der S. D. A. P., het hoofdbestuur van den Bond van sociaal-democratlaohe Vrou- wericlubs ln Nederland, en verschillende party-instellingen, die haar allen hulde brachten voor hetgeen rij voor de sociaal- democratie ln het algemeen, en voor de be hartiging van de geestelijke belangen van het arbeiderskind ln het bijzonder gedaan heeft. Met groote waardeerfng werd er ook aan herinnerd, dat van haar groote stuw kracht is uitgegaan hij de pogingen om ver betering hi oe vrouwenkleedlng te brengen. Militaire pensioenen. Vereohenen ia het verelag (tevens eind- verslag) van, de oommlaale vam rapporteurs in zake het wetsontwerp tot totpasaing van do wet van 29 Med 1920 op militair® pension- nen. Alge-meen betuigde men de regeering erkentelijkheid voor de Indiening van dn wetsontwerp. Enkele leden «telden de vraag of de regeering niet nog Iets verder had dienen te gaan en op de z.g. keerkrlngateu- lage, zonder inachtneming van de algememc grena van 4000, een verhooging van 40 pot. had moeten toepassen, evenals zal blij ven geschieden ten aanzien van hen, wier verhoogd pensioen daardoor de limiet van 4000 niet zal overschrijden. Vele andere leden waren evenwel van oordeel, dat dit met de gedachte, die aan dit wetsontwerp te grondslag ligt, in strijd zou zijn. Uit het Meubelmak era bedrijf- Uit het drukkerabedrijf. De in de afdeeiingen van de vier werk nemersbonden in het drukkerabedrijf ge houden stemming over het voorstel van den patroonsbond inzake wijziging van de col lectieve arbeidsovereenkomk, om te gera ken tot verlenging van de arbeidsweek van 46 tot 48 uur, een loonsverlaging van 10 per cent, en vermindering van het prijatarief, heeft tot resultaat gebed, dat dit voorstel algemeen werd efg vos, By breedvoerig gedocumenteeerden brief hebben de gezel- lenorganitiivi ..ervan aan dan patrvmefcond bericht gezonden. Uit de sigarenindnstrie. De Ned. R.K. Vereen, van sigarenfabri kanten besloot na 16 Maart een loonaftrek in te voeren van 16 met dien verstande, dat de nieuwe loonregeling, in overleg mei de werknamere vaat te stellen, zal gelden van af dien datum, zoodat wanneer later blijkt dat men te weinig heeft betaald, dit na invoering van het nieuwe O. CL zal wor den verrekend. Van de arbeiders-organisaties kwam, vol- gens het „Centrum", tijdens de vergadering het telegrafisch bericht in, dat zy principieel bereid zijn een loonsverlaging te aanvaar den. De „N. R. Crfc" meldt evenwel, dat de arbeidersbonden, en wel met name die in het Zuiden zich niet tegen een matige loons verlaging verzetten, doch in de voorgestelde 16 procent wenschen zy niet te treden. Wijziging der Arbeidswet 1919. In de eerste plaats heeft de ondervinding aangetoond, dat ln het gedeelte der wet, dat betrekking heeft op den arbeid in brood bakkerijen, enkele belangrijke wijzigingen bedoelen vooreerst tegemoet te komen aan bezwaren, die de bestaande regeling voor het noot- en midden bedrijf ln de steden medebrengt. Daarnaast zal meer dan tot dusverre rekening zijn te houden met de byzondere eisohen, die het broodbakkers- bedrijf ten plattelande stelt In de tweede plaats ia gebleken, dat het stelsel, volgens Ihetwelk thans vergunnin gen tot verlenging of tot verschuiving van den normalen arbeidstijd worden verleend, noodwendig en spoedig aanvulling behoeft En dat wel ln dien zin, dat, maken voor een bepaalde groep van ondernemingen dezelf de omstandigheden afwijking van de nor men der wet noodzakeUjk aeizoendrukte enz. de mogelijkheid moet worden ge opend, om de gelegenheid daartoe te bis- dan Het geldende stelsel, dat hst ook ln da en gemeenten, want een feit is het, ffZi zeer groot deel van de inkomens aan moet worden opgebracht en be- 1 Invoering van een nieuwe niet-progres- sieve-Rijksbelasting, zoowel op het inkomen als op de vertering gehaseeixi, waarop ge meenten enj provincies haar opcenten kun nen heffen tot een bij Rijkswet te bepalen m-HTrimum Regeling van de rechtspositie van den belastingbetaler. In de haringkomimen werd reeds geruknen tijd baring gevangen, doch nu weer probeert men het met den zegen en er zijn ook schui ten, die met drijfnetten naar haring viasGhen, welke haring men dan reepharing wenscht te noemen. Roblnion. De Kamerverkiezingen. In verband met de weigering van de li&n- deUjke gezellen-organisatie ln het meubel- makersbedrijf tot het aanvaarden van 10 loonsverlaging, is volgens de „N. Ort" den gezellen tegen Zaterdag ontslag aangezegd. Thans is ingediend het wetsontwerp tot wijziging van de Arbeidswet 1919. Aan de memorie van toelichting la het volgende ontleend: By het in studie nemen van de vraag, ln welke opzichten de Arbeidswet 1919 wijzi ging behoefde, werd aanvankeiyk uitge gaan van de gedachte, dat Ln hoofdzaak met een technische herziening zou kunnen worden volstaan. De heerschende economi sche omstandigheden hebben echter de overweging noodzakelijk gemaakt van wy- zigingen van verdere strekking don in het voorontwerp van wet waren opgenomen. Met name mocht de vraag niet onbeant woord blijven, of de beperking van den ar beidsduur in fabrieken of werkplaatsen tot 46 uur per week ook voor het vervolg zou kunnen worden gehandhaafd, zonder dat het bedrijfsleven te onzent meer zou wor den bemoeilijkt dan ln deze zorgelijke ty- den toelaatbaar is te achten, dan wel deze werkweek vervangen behoort te worden door de 48-urige, die in een aantal der ons omringende 8taten is aanvaard. Men kan de vraag ook zoo stellen: kunnen wij den absoluten achturendag handhaven, of moe ten wij, geiyk alle andere concurreerende landen, den gemiddelden achturendag aan vaarden? De minister meent, dat laatstbedoelde stap Inderdaad moet worden gedaan. Met vergunning voor werktydverlenglng kan niet meer worden volstaan. Vooreerst, omdat thans voldoende! zekerheid bestaat, dat andere landen, nu op de internationale arbeidsconferentie te Washington voor ny- verheidsondernemingen als norm de 48-uri- ge werkweek is aangenomen, niet tot invoe ring van een korteren werktyd dan de 48- urige zullen overgaan en het niet gowenscht is de Nederlandsche nijverheid in een wet- teiyko positie te laten, die ongunstiger ia dan die van de met ons concurreerende lan den. En in de tweede plaats omdat veria- ging der productiekosten, mede door werk- tydverlenging over de geheele Ujn, noodza- keUjk is, wil het bedrijfsleven de crisis, waarondier het gebukt gaat, te boven kun nen komen. Laatstgenoemde overweging noopt er toe ook voor bedrijven, die niet beïnvloed wor den door de buitenlandsche concurrentie, de 48-urige werkweek toe te Btaan. De minister meent daarom ln het belang van onze Industrie, en daardoor middeliyk ln dat der arbeiders, te handelen, door de normale arbeidsweek voor fabrieken of werkplaatsen tot 48 uur te verhoogen. Komt de voorgestelde wijziging van art. 24, eerste lid, tot stand, dan zal voortaan In fabrieken of werkplaatsen gedurende 81'» uur per dag en 48 uren per week arbeid mo gen worden verricht. Gesteld voor de keuze of gedurende alle dagen der week een 8-uri- ge arbeidsdag moest worden Ingevoerd, dan wel een 81/»-urige arbeidsdag op de eerste 5 werkdagen, met behoud van den verkor ten werkdag- op Zaterdag, meende minister aan het laatste stelsel de voorkeur te moe ten geven. Het is hem toch bekend, dat zoo wel werkgevers als werknemers ongaarne dien vrijen Zaterdagmiddag prijs geven. Worden de tot hier genoemde wijzigingen in de Arbeidswet (terngehrdóht, dan zal het beginsel vajn den wettelljken 8-urendag voer den arbeid tn fahrletken of werkplaatsen hllj- v»n gehandhaafd, maar den eisoh van den ehsoluten 8-urendag, In de Arbeidswet 1919 nesteld, zot vervangen worden door dien van den gemiddelden 8-urenda.a. waarbij de vrije Zi'prdngmlddag behouden blijft. De bepalingen tot het tegengaan van kinderarbeid worden verscherpt. De minis ter heeft hierby vooral het oog op den ver koop op den publleken weg door kinderen beneden 14 Jaar of nog leerplichtig, van kranten, bloemen enz. Dit venten la, ook naar het oordeel van deskundigen op het gebied dar lrindercriminalltelt een bron van veel Jeugdbederf. Het Is vaak moeUUk uit te maken, of het ventende kind als zelfstan dig koopman optreedt dan wel of het ln de onderneming van een ander arbeid ver richt. la laatstgenoemd» werkzaamheid remls verboden, na de wijziging, als hier voorgesteld, zal ook eerstgenoemde verbo den zijn. Evenzeer als van oudera of voog den onrier strafbedreiging wordt gevorderd, dat zij voor het verstrekken van onderwya zorg dragen, mag van hen worden geslacht, dat zy toezien, dat hun kinderen of pupil len geen werkzaamheden verrichten, die tot zedelijk bederf van deze jeugdige personen kunnen lelden. Hun aansprakelijkheid zal echter eerst vastataan, wanneer zy vooraf door het bevoegde districtshoofd der ar beidsinspectie schriftelijk zijn gewaar schuwd. Van de wyzigingen die met de techniek der wet verband houden, en die beoogen enkele bezwaren te ondervangen» treden er vooral twee op den voorgrond.

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 5