VEREENIGDE STATEN. De mtfnwerkerastaking. Londen, De „Times" verneemt uit New York: De Internationale voorzitter van den Amerlkaanschen Mijnwerkersbond heeft aan 600.000 mijnwerkers van Amerika en Canada opdracht gegeven, om op 81 Maart te mid dernacht het werk neer te leggen. JAPAN. Het is thans vastgesteld, dat de man, die bij een mislukten bomaanslag aan de poort van den tuin van het Keizerlijk paleis te To- ïkio om het leven kwam, zekere Tomegoro Foetsjita was. Deze man van 38-jarigen leef tijd, was kort tevoren te Tokio aangekomen, en had zich daar met hart en ziel aan de po litiek overgegeven. In een brief aan den Kei zer, op zijn verminkt lijk aangetroffen, maakte Foetsjita zijn verontschuldigingen aan den vorst, voor het feit dat hij zijn toe vlucht nam tot geweld. Dat was echter zijn laatste toevlucht. De dader beloofde evenwel zichzelf te zullen straffen. Voorts drong hij in zijn brief aan op alge meien kiesrecht, afschaffing van den adel en van het hoogerhuis, hervorming van, den eeredienst, instelling van een departement van arbeid, vermindering van het leger, .ver betering van de toestanden in de mijnen, enz. De politie is in verband met het gebeurde een onderzoek begonnen, maar gelooft niet dat men hier te doen heeft met een complot. SJantoeng. De Japamsche gezant te Peking heeft, in structies ontvangen om onderhandelingen te openen met de Chinieesche regeering over de ontruiming van Sjantoeng door de Japan- sdhe troepen. De ontruiming zal een aan vang nemen in begin April en op 4 Mei vol tooid zijn. De eerste troepen die zullen worden te ruggeroepen zijn de bewakingstroepen van de spoorwegen in Sjantoeng. Volgens bericht uit New-York heeft Ste- fanssoa's Noordpoolexpeditie in September j.1. de Britsche vlag gehesohen op het eiland Wrang 1. ten N. van Kamsjatka. Stefansson is mar Engeland onderweg, om aan de En gelse!) 2 regeering verslag te doen van de in- 1 r> gr. OOST-INDIE. Miss Cavell. De „Indische Courant" meldt, dat twee ver raders van Miss Cavell momenteel in Indi- schen Staatsdienst zijn. De Belgische consul telegrafeerde aan de Belgische regeering, dat, indien België hun uitlevering niet wenischt aan te vragen, Engeland zulks zal doen, aan gezien miss Cavell een Engelsohe onderdane was. De „Indische Courant" acht het ge- wenscht, dat de regeering (bedde verraders in elk 'geval uit dien Staatsdienst ontslaat. Het (blad wijst er op, dat hieruit blijkt de onver antwoordelijke wijze van aanwerving van be ambten voor den Staatsdienst. Men meldt uit Weltevreden aan de „N. Rott. Crt.": De verraders van -miss Cavell zijn werk zaam' bij de Burgerlijke Openlbare Werken. Het „Nieuws van den Dag van Ned.-lndië" dringt er op aan, dat de Nederlandsoh-Indi- ,eohe Regeering zal onderzoeken of inderdaad bedoelde ambtenaren de gezochte verraders zijn. Zij zullen dan ontslagen snoeten worden en ter beschikking gesteld van de Belgische regeering. De gordel van smaragd. Geknipt uit het ,-Bataviasoh Nieuwsblad": Maandagmiddag omstreeks half één stopte de sneltrein naar Garoet ter hoogte van den' Bragaweg te Bandoeng, wat zeer onge woon is. Het bleek, dat de machinist izich genood zaakt zag, aldus te handelen, daar het verkeer langs den School weg, nog ai druk, gewoon zijn gang ging, waaruit hij afleidde, dat de overweg iniet gesloten was. Vlak er vóór kwam de trein tot stilstand, maar het scheelde weinig of een deeleman was er onder terecht gekomen. Eerst toen sloot de wachter de hoornen. Ondervraagd, zeide hij, dat hij ibeizig was, zijn haren te laten knippen. Veilig reizen, meent O. d. S. En dit vonden wij in het „Nieuws van den Dag vam N.-I.": Te Batavia zijn in circulatie gebracht val- sche 'guldenstukken, vervaardigd van een, op zilver gelijkend, wit metaal. De fabrikant er van moet een humoristisch man zijn! Immers, het rondscbrift luidt niet: ,/Uod zij met ons!", doch: „Had je me maar!" Ook in valeche munters dient geest te worden gewaardeerd 1 Al aai het misschien sommigen ietwat moei lijk vallen. BINNENLAND. De Zomertijd. De minister van bimnenlandsohe zaken heeft aan de commissarissen der Koningin meegedeeld, dat het in zijn voornemen l.gt om, Indien het wetsvoorstel houdende wijzi ging van de wet van 23 Maart 1918 tot tijde lijk0 afwijking van d'e wet van '23 Juli 1908 tot wet mocht worden verhevenl), te bevorde ren, cat ae zomertijd dit jaar zal ingaan o; 26 dezer te 2 uur in den voormiddag, dus Ir den nacht van Zaterdag op Zondag a.s. Dit is gisteren, na aanneming van het wetsontwerp door de Eerste Kamer, reeds geschied. Gallipoli. De „N. Ct." heeft ter bevoegder plaatse geïnformeerd en vernomen, dat aan het De partement van Buitenlandsche Zaken van een opdracht aan ons land om Gallipoli te bezetten waarvan de Parijsche correspon dent van het Handelsblad onder alle voor behoud melding had gemaakt niet bekend is. De Tabaksbelasting. Naar het zich laat aanzien, schrijft de „Msb" zal de tabaksbelasting nog niet kun nen worden ingevoerd op 1 Mei a.s.. zooals aanvankelijk in de bedoeling lag. Wel zou men aan het Ministerie van Financiën met de voorbereidende maatregelen tijdig voor dien datum gereed kunnen zijn, maar bet is gebleken, dat de termen, welken men zioh feaoht had voor de fabrikanten om de ban- erollen te betrekken en deze om de kistjes te plakken, te kort is gesteld. Omtrent de verzoeken om de invoering van de tabaksbelasting nog dén of twee jaar uit te stellen, schijnt de Minister van Financiën nog geen beslissing te hebben genomen. Evenwel wordt de kans, dat aan deze ver zoeken gevolg zal worden gegeven, met het oog op den financieelen toestand van 's Rijks schatkist garing geacht. De Tabakswet. De Sigarenfaibrikantenvereeniging „Het Oosten", omvattende a'll-e sigarenfabrikanten uit Overijsel ien Oost-Gelderland, heeft den minister van financiën telegrafisch verzocht pm, igezien de heerscbende malaise in den handel, de toenemende vraag naar goed- koope producten, terwijl ihij invoering van de Tabakswet nog meer werkloosheid zal ont staan en groote verliezen door de fabrikanten zullen worden geleden met als gevolg gr.oot financieel nadeel voor staat en gemeenten, de in werkingtreding van de Tabakswet op te schorten tot betere tijden. Congres voor tijdelijke invoerbelemmering. In direct verband met het pas verschenen irapport van de subcommissie der staatscom missie voor economische politiek en daartoe gedrongen door de steeds toenemende werk loosheid en de crisis in handel en industrie beeft het comité van verweer tegen abnor male valuta-concurrentie heden te Amster dam in het gebouw Bellevue een congres van alle Nederlandsche industrieelen en belang hebbenden bijeengeroepen, met het doel de maatregelen te bespreken, die er met het oog op de valutaconcurrentie moeten en mogen genomen worden. De regeering had zich op het congres doen vertegenwoordigen door de heeren H. Eb- benhorst. Tengbergen, namens den minister van financiën en F. K. J. Heringa, namens den minister van landbouw. 'Met algemeene stemmen werd door de ver gadering de volgende motie aangenomen: Het Congres voor tijdelijke Invoerbelem mering enz. spreekt als zijn overtuiging uit, dat onverwijld van overheidswege maatregelen getroffen dienen te worden ter afweer van de abnormale valuta-con currentie; dat dit dool in overeenstemming met het advies van de sub-commissie uit de Staatscommissie voor de economische poli tiek het beste kan worden bereikt door invoerverboden met mogelijkheid van af wijking door het verleenen van invoercon- senten; van oordeel, dat iedere vertraging in het nemen van deze maatregelen ongetwijfeld groot nadeel ten gevolge heeft; voorts van oordeel, dat de internationale toestand een langer uitstel van het ingrij pen der regeering niet rechtvaardigt; en dat een afwachten van de resultaten van de conferentie van Genua ontoelaat baar is; vooreerst omdat ten aanzien dier confe rentie de grootste onzekerheid heerscht, maar bovendien omdat bij een mislukking dezer conferentie onmiddellijk moet kun nen worden ingegrepen, eirdaar de moge lijkheid van pen invoerverbod reeds thans moet worden geopend; besluit bjj de règeering aan te dringen op onverwijld ingrijpen op boven omschre ven zin en het Comité van Verweer tegen abnormale valutaconcurrentie te machtigen alle daarvoor noodigie stappen te verrich ten. De Staatsmijnen. Voor zoover uit de thans bekend zijnde cij fers blijkt, hebben, naar de „Telegraaf" ver neemt de Staatsmijnen over het afgeloopen jaar een verlies geleden van 2.427.000 Uit de mijnnijverheld. Op de mijn. Willem Sophia te Spekholzer- heide is Dinsdagmorgen een wilde staking uitgebroken van personeel in de werkplaat sen dezer onderneming, zijnde bankwerkers, smeden en timmerlieden. De aanleiding tot deze staking is gelegen in (het feit, dat gistermorgen alle arbeiders om zes uur op het werk waren. Volgens aan plakking in deze werkplaats van Zaterdag j.1. zouden de klokken eeni u<ur verzet wor den, waardoor de arbeiders een uur te vroeg aan het werk waren. De werkmeester kwam op den gewoneni tijd op het werk en alles was in vollen gang. Daarop beval hij de machines step te zetten en deelde hij imede, 'at de arbeiders dit uur niet 'betaald zouden krijgen. Twee arbeiders hielden gisteravond te vier uur op niet werken, in plaats van te vijf uur, daar zij volgens hun nieenlng acht uur ge werkt hadden. Deze twee werden van het werk verwijderd, waarop de overigen nader overleg pleegden en gezamenlijk het werk staakten. De stakers stellen den eisch ult- tul air van het door hen Maandagmorgen gewerkte uur en weder tewerkstelling van de ontslagen arbeiders. Het onderhoud, dat de stakers 'hadden met den bedrijfsingeuieur levere geen resultaat op. Het aantal stakers bedraagt ongeveer zestig. De actie in het Meubelbedrijf. Men meldt van de zijde der R.K. werkne mers: De loonsverlagig geldt niet voor de leden van den R.K. Bond van werknemers, werk zaam bij de leden van den R. K. Patroons bond Sint Reynoldus, omdat daar door ar bitrage is uitgemaakt, dat voorloopig tot 27 Maart onder het oude loon zal worden door gewerkt, terwijl ondertusschem, nu de onder handelingen zjjn vastgeldopen, door den Be- drijfsraajJ arbitrage is aangevraagd. In dat deel van het bedrijf komt dus geen strijd. Intusschen heeft de R.-K. Bond van werk nemers ook aan de andere Patroonsbonden aangeboden, het geschil verder ter oplos sing aan arbitrage te onderwerpen. De voorloopige antwoorden, hierop ont vangen, wijzen dit voorstel niet beslist af. Gelukken deze pogingen niet, dan zal 25 en 27 Maart een staking in het bedrijf uit breken. Holland Amerika Lijn. In de Donderdagmiddag gehouden verga dering van directie en commissarissen ie 'het dividend over het afgeloopen jaar. na ruime afschrijvingen, vastgesteld op 10 (v. j. |*2ö De dienst van de Zeeland. Het Hbld. verneemt, dat de tegenwoordige nachtdienst van de Maatschappij Zeeland met ingang 1 Juni zal worden veranderd in een dagdienst. De mallbooten zullen des na middags uit Vlisslngen vertrekken. De dienst wordt voortif verlegd van Folkestone naar Harwich. Uit Harwieh vertrekken de booten des voormiddags. Wethouder de Miranda naar Rusland. Er was reeds eenigen tijd sprake van, dat de Amsterdamsche Wethouder de Miranda ingevolge een verzoek van het I. V. V. een reis zou maken naar Rusland. De wethouder meende evenwel dat het moeilijk zou gaan de door hem geleide bedrijven gedurende zoo langen tijd te verlaten. Naar het HbL verneemt, zou vooral door zijne ambtgenoóten in het college van B. en W., met beslistheid zijn verklaard, dat het wel ging, en het dagelijksch bestuur der ge meente best gedurende geruim en tijd aan zes magistraten, den burgemeester en vijf wet houders, in plaats van aan zeven, kon wor den toevertrouwd. De genoemde takken van gemeentedienst konden gemakkelijk door een der andere wethouders worden waarge nomen. Voor die betuiging van instemming door het College met zijn tocht naar Rusland, is de wethouder blijkbaar gezwicht. Hij is voor nemens reeds over enkele dagen te vertrek ken. Het Hbld. teekent hier verder nog bij aan, dat volgents inlichtingen het laatste woord over deze „ontvolking" van den 6en web houderszetel nog niet zou zijn gesproken. Het schrikbewind in het bouwbedrijf. Als antwoord op een artikel, onder boven- staanden titel, ook in ons blad opgenomen, is door den Alg. Ned. Bouwarbeidersbond een schrijven gepubliceerd, waaraan wij het volgende ontleenen: Het Bestuur van de Amstel's Bouwvereeni- ging schijnt het nuttig te achten de praktijk van het werk van den Algemeenen Neder- landschen Bouwarbeidersbond in tegen spraak te brengen met hetgeen op het con gres van 4 Maart is behandeld en de „Stel lingen"' op onze 6 Maart gehouden Bonds raadsvergadering aangenomen. Waar wij het voor de geheele Nederland sche bevolking van groot belang achten, dat hetgeen wij in onze „Stellingen" aan de or de gesteld hebben, niet onder de tafel ge werkt wordt, door het naar voren schuiven van individueele conflicten op bouwwerken, waarbij wij dan nog met de haren bijgesleept worden, wenschen wij het volgende aan A. B. op te merken: le. De door U bedoelde arbeiders-associa tie, welke een prijs opgaf van 46.60 per duizend metselsteenen was geen associatie bestaande uit moderne, doch uit kerkelijke arbeiders. De prijs, die inderdaad kant noch wal raakte, werd opgegeven omdat bedoelde as sociatie het werk van „een uwer leden", de firma H. en L. van der Schaar (de eerste is tevens voorzitter van Amstel's Bouwvereeni- ging en dus bij het publiceeren van het hier bij bestreden stuk sterk betrokken) niet wilde hebben. Wij memoreeren verder dat de Algemeene Nederlandsche Bouwarbeidersbond zich niet verzet heeft tegen,het aanvoeren van arbei ders uit Limburg! en ook niet op eeniger- lei wijze heeft aangespoord tot het verwek ken van stagnatie in dit verband. Wat het bestuur van de Algemeene Neder landsche Bouwarbeidersbond wel gedaan heeft, dat is, het begrijpelijk geacht te heb ben dat een solidariteitsstaking geprocla meerd werd voor hét op het werk houden van een zoogenaamden brutalen timmerman. Ter verklaring van deze zonde diene het volgende: Op een dag volgende op een nacht waarin het geijzeld had, waren een tweetal timmerlieden bezig met het met de hand op trekken van balken, henoodlgd voor het leg gen van de 2de balklaag. Dit hoogst gevaar lijke werk, gevaarlijk wijl de muren glad wa ren en beneden den afgrond gaapte, moest met de meeste behoedzaamheid geschieden. Op een gegeven oogenbllk ziet een in de na bijheid arbeidendo metselaar, dat er onge lukken dreigen te gebeuren, -zoo er niet oogenblikkelijk wordt bijgesprongen: Der halve snelt hij ter hulp, en helpt timmerlie den bij het verwerken van hun balk. Op dit moment komt een der firmanten, de heer I'. van der Schaar, op het werk, gaat aan het uitpakken omdat de metselaar uan de balk laag medehelpt. Gevolg: een woordenwisse ling .tusschon patroon en arbeiders, wuarop een der timmerlieden ouinlddollijk ontslag krijgt wegens brutaliteit. De timmerman, welke hierop zijn gereedschap wilde gaan in pakken, ontmoet den onderbaas, welke hem nuar zijn werk terug zond met do woorden: „Ik gelust Jo weer aan hot werk te gaan". De man ging aan het werk en.de heer L. van der Schuur ontbood politie om den timmerman van het werk te verwijderen. Van schrikbewind gesproken: Dit verwijderen waa echter niet noodlg; de timmerman was verstandig genoeg eige ner beweging het werk te verlaten. Zijn me •de-arbeiders gedoogden evenwel niet, dat op zulk een schandelijke wijze tegen menschen werd opgetreden welke niet wenschten dood te vallen. Tweede gevolg: Een verzoek aan den heer van der Schaar den timmerman weer aan te stellen. Toen dit afstuitte op onwil bij den patroon, werd het werk neergelegd wijl de arbeiders er voorbedankten onder een der gelijk schrikbewind te arbeiden. O.i. zeer terecht. Wil men- ons dit als een zonde aanrekenen, men ga zijn gang. Ieder onbevooroordeeld mensch echter zal het op treden van dezen patroon niet goedkeuren, waar hier de waarde van een menschenleven werd onderschat. Tot slot, wij zouden een uitgebroken con flict niet erkennende, toch achter de syndica listen zijn gaan staan in dit door hen uitge lokt conflict. Daarover dit. Wij staan niet achter de Federatie, doch ook niet achter de firma van der Schaar. De syndicalisten beletten onze menschen te werken, zoodat wij hen als gcmolesteerden een zekere uitkeering geven. Men mag dit nu steunen van de Federatie noemen en mo gelijk van ons eischen, dat wij onze men schen dwingen desnoods onder politiebe scherming liet werk bij de firma van der Schaar weer op te vatten, maar dat weige ren wij zeer pertinent, daar voor ons niet vaststaat dat de firma van der Schaar tot het bestaande conflict niet zelf aanleiding heeft gegeven. Een en ander heeft, zooals men ziet. met ons 4 Maart congres, noch met onze 6 Maart gepubliceerde Stellingen, welke bedoelen or de en regel te brengen in het Bouwbedrijf, niets te maken. TWEEDE KAMER. De burgerlpe pensioenwet aangenomen. In de vergadering van Dinsdag wordt de motie-Duys om afschaffing van ae veillng- reohten op land- en tuinbouwproducten aan genomen. Over *n verzoek van den hr. Duys om een interpellatie te mogen houden over de socialistenvervolgingen in Rusland, zal de Kamer morgen beslissen. Daarna wordt de nieuwe pensioenregeling voor burgerlijke ambtenaren behandeld, waarbij door socia listen en communisten onveranderde weder- aaimame van het ontwerp wordt beplei, ter wijl de Vrijheidsbonders (de heer Lely) de Kamer aanraadt het veranderde ontwerp aan te nemen. Een amendement-van-Stapele om elke mogelijkheid van korting te doen ver vallen wordt verworpen met 55 tegen 26 stemmen. Het wetsontwerp wordt aangeno men met de stem van den heer Braat egen. Vergadering van Woensdag 22 Mpart. De heer Hiemstra verzoekt te mogen in- terpelleeren over den steun aan de werk- looze veenarbeiders over welk verzoek mor gen (heden dus) zal worden beslist. De in- terpellatie-Duys inzake de terechtstelling van sociaal-dem'flftrateh in Rusland wordt door in- tenpellant ingetrokken, nadat de Voorzitter in overweging gegeven heeft haar niet toe te staan en ook de heer Schaper aanraadt haar in te trekken. Daarna wordt voortgegaan met de begroo ting van financiën. Hienvan valt alleen te ver melden, dat de heer Abr. Staalman een motie indiende tot uitbreiding van de Staatsloterij ter fnuiking van particuliere loterijen. De Minister herinnerde er aan, dat er nog altijd eien motie ligt tot afschaffing. Beide moties kunnen dan wel samen behandeld worden. Commissie strekt I venh dan 4 eerste jaren velt te (beoordedler. Unn Vl IL LUCHTVAART. Hailer, de Beiersche kapitein-vlieger, die, Zondag j.L, 500 Meter onder den top van de Zugspitze, is geland, is, na het omslaan van het weer op de Knorrhuette, 900 M. beneden den top met zijn passagiers ingesneeuwd. Zij beginnen gebrek aan levens middelen te krijgen. Er zijn dragers met le vensmiddelen onderweg. Het is echter de vraag of zij het gezelschap kunnen berei ken. Hailer is zijn helpers op ski's tegemoet gegaan. INGEZONDEN. Geachte Redactie! In uw bijblad van Zaterdag j.L komt een artikeltje van Uw medewerker voor, dat mij door zijn naïef optimisme nog al getroffen beeft. Hij zegt daarin, dat de Economische Commissie rustig haar gang gaat, banen te betreden, die wellicht tot verhooging der welvaart van onze gemeente zullen voeren en dat deze Commissie al een zoodanig resultaat heeft bereikt. Welk resultaat heeft zij bereikt? Dat er misschien een hoofdverbinding HelderEn geland komt? Doch dit is tooh nog geen vol dongen feit, maar slechts een plan in wor ding? Het kan aan mijn geheugen liggen, maar toch had ik gaarne eens gereleveerd wat de E. C. in de enkele jaren van haar bestaan heeft tot stand gebracht, ik ben het totaal vergeten. Het resultaat is tooh geen plannen en nog eens plannen? Zie, geachte redactie, ik zou zoo gaarne zien, dat iemand uit die commissie mij eens zou wijzen op een positief resultaat, dat de welvaart van stad heeft verhoogd en zon der haar niet tot stand zou zijn gekomen. Wellicht zou de burgerij en ook Uwe lezers het werken van die commissie beter op prijs stellen e» moreel en financieel steunen, doch men misleide de menschen niet door voor stellingen of overdreven optimisme. Zoo ligt er voor mij een kaartje van de Oommissie, waarop aangeduid wordt een tra ject HelderHamburg in een korte roode streep, alsof Hamburg zoo naast de deur ligt! De vreemdeling wordt hierdoor op een verkeerd spoor gebracht, want beziet hij de geografische gesteldheid van de zee en den bodem, waarover gemelde lijn loopt dan wordt hem terstond duidelijk, dat hij hier staat voor schier onoverkomelijke moeilijk heden. Nu zal ik de eerste* misschien zijn, die de welvaart van onze stad toejuich, maar iiien zie dan de toestand helder voor oogen en streele zich niet met een fata morgana, want de daaruit voortgekomen teleurstelling zou ons nog meer ontmoedigen en ons achter uit brengen. Met dank voor de plaatsing. Uw dw. Spoorstr. 87/89. S. N. BAKKER. Dit stukje is weer een dier onbillijke uit latingen, die men als aan den kant staander zoo gemakkelijk lanceert teigen anderen, die lastig en ondankbaar werk verriohten. Stel voor, dat eenige menschen imet ver eende krachten eenig zwaar werk onderhan den hehlben, waarmee zij bijna niets opschie ten. En dat daarbij iemand van het type van dezen inzender staat te schimpen, dat zij niet opschieten. Implaats ivan meê te helpen. Zoo.vraalgt de heer Bakker nu: „Wat deed die Commissie eigenlijk?" Hij, die bot nu toe aan den kamt stond, zich nooit met het vraag stuk der economische ontwikkeling zijner gemeente bezig hield. Maar graag zou willen, dat die beter werd en wel zoo goed wil zijd, dit toe te jutohen Men moet maar durven. De heer Bakker kan zeer 'kort worden be antwoord overigens. Hij vrage de jaarverslagen der Ooanmissie. Dan ziet hij, al hetgeen deze zoo al deed en doet. En welke dingen de Oomrmiissie tot stand bracht, die er zonder haar niet zouden zijn? Welnu de verbetering van den geest in de gemeente en van het oordeel over de ge meente. Dit alleen al eischte Meer dan men schen als de heer Bakker kunnen begrijpen. Voorts wijzer wij op de totstandkoming van de Naarnl. Veniu „Zeebad Huisduinen", die er zonder de Commissie niet zou zjjn1 ge weest. Terwijl, indien er eventueel een scheep vaartverbinding met Engeland tot stand komt, dit evenzeer en uitsluitend aan het Werk t>er Commissie is te danken. Zek°r, -w-p zijn ons bewust, dat de resul taten nog niet groot zdjh. Maat 't werk der neu wem oer vAjuwmooie zaï an aan dein over dien afsluitdijk geproiers in* spoorweg een feit worden), king van den Wleringerpoldw. H«ma- In verband hiermede wijiaen wij «n v.- tlkel van den heer Michels ln het W.f „.8T" numlmer van „FTevo", overgenomen T" blad van 26 Nov. 1921. n in ons En als de lieer Bakker dit artikel w hij ook het reclameplaatje begrijpen za^ hij nu zoo afgeeft. iiarog We wenschen den heer Bakker dus t dat hij leere, eens anders werk billiik,.»*' beoordeelen en te waardeeren. te Helder, 20—3—'22. Niet zoo! Uw stukje, geachte redactie, over de vt scherij" in uw blad van 14 Maart j.1.. Wn» werd vermeld, dat op de Begrooting van terstaat vijf ton was uitgetrokken als eek'a' termijn van een som van 31/, milLioB, verbetering der Scheveningsche visWu r haven, heb ik niet met bewondering ;^r3" lezen. I Er wondt daarin n.1. allereerst kriitiem geoefend op die uitgaaf, omdat het wl, worpen geilu zou zyi.n Nu is eik staatefotK!. bevoegd, er op te wijzen, als zijn belast» penningen onnut worden besteed en wmL neer U niet verder waart gegaan, zou n niets van te zeggen zijn geweest. Maar u vervolgt, dat hier een praehthaven is en daarom die kosten aan SchevenüS gen zoo ongemotiveerd zijn. En dat ben ik niet niet u eens. Aan baggerwerk, alléén, om den haven- mond van IJmuiden vrij te houden, wordt jaarlijks vijf ton besteed; maar er is toch wel niemand, die deze haven en het geld, daar aan besteed, daarom onnut zou vinden, al was onze haven nog tienmaal mooier en beter. Als onze haven niet wordt benut, in- dien er nog geen verkeer is en onze plaats geen buitenlandsche verbindingen krijgt dan ligt dit niet aan het feit, dat het Rijk subsidies aan XJimuiden en Scheveningén geeft of dat het dit hier niet doet; doch om dat de economische voorwaarden elders gqn- stiger zijn dan hier.' Zeker, we kunnen zelf veel doen, om die voorwaarden hier te scheppen en te ver beteren, en de Economische Commissie is hiertoe staag bezig. Maar als onze eigen visschers in IJmuiden markten, dan wil dit toch wel wat zeggen, want het beteekent, dat IJmuiden zooveel gunstigeT voor hen en hun visehafvoer ligt. Daartegen te vochten, wilde ik zeggen, is zijn krachten verspillen en daarom meende ik goed te doen er op te wijzen, dat kritiek op wat elders wordt gedaan, maar wutmot hier de tijd nog niet gefcoMen is, niet een aanibevelenswnandig gebruik van di" kiwfc ten is. Met dank voor de plaatsing. Hoogachtend, A. W. MICHELS. Helder, 203'22. Geachte Redactie. In de „Helde rsche Courant" <Vfcun jJL Dins dag komt een advertentie voor van de Rott. Handels- en Landibouwbank. 't Is naar aanleiding hiervan, dat ik TJ be leefd verizoek, het volgende artikel, wat niet in 'bedoelde advertentie, imaar wel op de obligaties voorkomt, en aanleiding kan geven tot misverstand, in uw blad op t« nemen: „Indien bijvoorbeeld op een obligatiemim- mer in de- Staatsloterij ƒ100.000 valt, dan heeft de houder van dit nummer, indien tévens het laatste cijfer van het daaropvol gende in de offioieele trekkingsljj^ der Staatsloterij voorkomende nummer op de obligatie als.serienitmmeT voorkomt, recht op 25000 zonder eenige korting. Ia bet oftyiigatienuanmer het laatste nummer gepu bliceerd in de offlcieele trekkingsljJ^^H geldt als serienummer het laatste cijH|T*n het voorgaande nummer." Waarom men dit artikel, wat zeer ve»J teleurstellingen kan' voorkomen, juist laat. terwijl de Cornim. Venn. 's-Gravmiiaag- sche Obligetiekantoor s; "ei kt van het schokte vertrouwen te wlll n herstellen, 'I voor mdj een raadsel. Hoogachtend, Helder, 22 Maart 1922. GEMENGD NIEUWS. Een geslaagde, doch gevaarlijke proef* neming. De „MBb." vertelt: ,h. ln een dorp in den N.-O.-hoek van Dren gebeurde het, dat een landbouwer aaar vergadering moest en zijn vroutf en dienstmeid alleen thuisliet. Daar d« veIK dering veel vroeger was afgeloopstt QBH9 drietal gemeend nad, kwam de l>oertLij weg tot de gedachte, dat hij nu gelegenheid had om te onderzoekenc' vrouw ook bang was uitgevallen, f". Zoo gedacht, zoo gedaan. VoorJB^»tra„ gaf X. zich in de woning en gingP^LB op naar den zolder, waar hij eeiiigflJjLo J blikken eenig gerucht maakte. „Wie 'C nog rotteni op de zolder, G cessie,' -ej vrouw des huizes. ^Dit was X echter u0» voldoende en hij ging daarop druk der op en neer loopen. Dit bracht woonkamer een algemeen paniek. D"' p« en de meid vluchtten net huis ,al eerste tot aan den hals door het water. een buurman, de ander in de richh'6? 2 kazerne. In een oogeniblik was bet ,,i dorp met knuppels, vorken enz. (■Cwrj.l€t bij de boerderij, om de inbrekers te k"> De knecht vatte post bij de trap, met een revolver. Vier politiemannen al spoedig aanwezig en de jacht zou j nen. Daar kwam één der inbrekers af de patroon ketst; de tweede en evenzoo. ,,'k Zei 't jachtgeweer krieg des knechten oordcel. „Da's nait ,u j7|j| want ik bin 't zuif', klinkt het hoogte en de „baas" komt naar jet steekt zijn pijp aan en plaatst zich 'k haard, terwijl de menigte en de pouu perend afzakken. De 5e Kamer der rechtbank te Am^. jr veroordeelde gistereni een winkelier, zijn winkel aan den Willemsparkweg "i *1 Oneerlijke concurrentie.

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 2