E COURANT HERMAN NYPELS, Tweede Blad. gemaakte Heeren, Jongeheeren en Kinderkleeding, is mooi, grootengoedkoop. Overhemden, Hoeden, Handschoenen, VAN ZATERDAG 25 MAART 1922. Onze sorteering in Demi-saisons, Regenjassen, een buitengewoon voordeellge keuze. dagelijksch nieuwe zendingen. KLEEDINGMAGAZIJN HELDER. PLAATSELIJK NIEUWS. De heer J. Bruijn, leerling der Radio- school alhier, is benoemd tot radrotelegrafist bij de Nederl. Telegr. Mi]. Radio Holland te Amsterdam. De heer G. -van Elswijk, leerling deT Radioschool alhier, slaagde Woensdag j.L te Den Haag voor het Rajksoertificaat voor Radiotelegrafist. Zomertijd. De zomertijd vangt dit jaar aan in den nacht van Zaterdag op Zondag 25—26 Maart, dat is dus vannacht. Een ieder zorge er dus voor hedenavond bij het naar bed gaan z|jn klok een uur vooruit te zetten. De zomertijd eindigt in den nacht van 8 op 9 October. De melkbezorging. In de gehouden algemeene vergadering van melkveehoiiders op 24 dezer is met al gemeene stemmen besloten wegens het groote ongerief voor de melkveehouders de melk niet volgens zomertijd te leveren. De niet goedgekeurde belastingheffing. Niet door Gedeputeerde Staten, imaar door de Kroon is de belastingheffing, zooals die thans was vastgesteld, goedgekeurd tot 1 Mei van dit jaar. Daar wij in ons stukje spra ken van Gedeiputeerdie Staten, moet dit even worden hersteld. Door het Bestuur der afdeeling Zieken fonds der Werklieden-vereeniging „De Een dracht" is in hare vergadering van Dinsdag 22 Maart 192'2, in verband met art 22 van het reglement, besloten, dat de leden, welke bij ziekte of ongeval hun 100 loon of uit- keeringen behouden geen recht op uitkee- ring meer zullen hebben. Mocht echter de b.g. 100 niet ontvangen worden, dan zal het te kort worden aangezuiverd. Dit tekort mag echter niet meer bedragen dan 6 per week of 1 per werkdag. Liefdadigheidsuitvoering T.A.V.E.N.U. Donderdagavond werd voor een flink ge vulde zaal een herhaling gegeven van Fabri- cius' Indische tooneelstuk ,;Met den Hand schoen getrouwd". De opbrengst van deze uit voering was, zooals men weet, bestemd voor de Vereeniging ter bestrijding dier tuberculose", en de Voorzitter dezer Ver eeniging, de heer Boldingh, kwam in de pauze dan ook spelers en speelsters dank zeggen voor hun arbeid ten behoeve dezer vereeniging. Verder dankte de heer Boldingh de dames, die den kaartverkoop hadden ter hand genomen en „Tavenu" een volle zaal hadden bezorgd, alsmede de programma-ver koopsters, die in de zaal deze aan den man trachtten te brengen. Liefdadigheidsvoorstelling van het Plaatselijk Nansen-Comlté. Een zeer aantrekkelijke en mooie avond belooft te worden de door het Comité voor het Inzamelen van Gelden tot leniging van den nood in Rusland georganiseerde liefda digheidsvoorstelling in den Casino-schouw burg op Dinsdag 4 April a.s. Genoemd Co mité is er in geslaagd zich de medewerking te verzekeren van een aantal personen en vereenigingen hier ter stede, wier goede naam een waarborg is dat wij dien avond iets bijzonders te zien en te hooren zullen krijgen. Wij noemen hier het welbekende Dubbel Mannen Kwartet „Inter Nos" (Di recteur: A. J. Leewens) en Mej. Annle Hoo- genbosch, sopraan. Het vocale gedeelte is dus in goede handen. Dat dit ook met het instrumentale gedeelte het geval is, blijkt uit het feit, dat dit toevertrouwd is aan de H.H. Pala en van de Weg Dan zullen Mej. T. Polak en de heer Jac. Polak, beiden van het Dansinstituut, Dijkstraat alhier, een tweetal dansen uitvoe ren. De hierbij benoodigde Chineesche attri- buten worden welwillend ter beschikking gesteld door den Kapitein der Mariniers Spiegelberg. Ten slotte zal de Vereeniging Tavenu een geestige een-acter ten tooneele brengen De Directie van Casino was zoo welwil lend de zaal met licht, bediening enz geheel ™°r deze uitvoering ter beschikking te stellen, terwijl ook de heeren van der ,,d e t».?® Graauw belangeloos het hunne avond ljdrflgen tot het van dezen Het comité mooht dus tot nu toe eene zeer op prijs gestelde medewerking ondervinden- het hoopt nu alleen op dezelfde medewer king van de zijde van het publiek, welks groot opkomst noodzakelijk is om den avond ook een financieel succes te doen worden. Kaarten zullen langs de huizen worden aan geboden. De zeer geringe prijs 1.— eer- 8t® r?n®; °-60 tweede rang, alles inbegre pen) behoeft voor zulk een mooien avond geen re»elinS der plaatsbe spreking zal nader per advertentie en af fiche bekend gemaakt worden. 40-jarig bestaan der Gymnastiekvereniging „O.K.K." !,el8£ onzerJezere bekend zal zijn, herdenkt de Gymnastïekvereenirin-tr Oefe ning kweekt Kunst" dezer dagSn liaar 40- jarig bestaan. Het bestuur der hereniging heeft gemeend, deze herdenking niet onop gemerkt te moetien laten voorbijgaan en te vens de oprichters en oud-leden bij deze ge legenheid te gedenken. g Een der vooraanstaande mannen, die tot hLf? ,ing 6011 krachtigen stoot gegeven heeft en als voorzitter tot aan zijin dood toe C SeiJarin,gllee!ft g6'ha<i' 'was wÜlen de heer Woensdagmiddag had daarom op de be- graafpiaats te Huisduinen een eenvoudige plechtigheid plaats, om den oud-woorzitter in aezen te herdenken en hadden het bestuur, aames- en heerenleden der vereeniging, be nevens eenige belangstellenden zich naar de Begraafplaats .begeven om in 'bijzijn der fami lie een gedenkplaat, aangebracht aan den voet Va?u^1nt **et ÉTraf staande monument, te onthullen. Alvorens hiertoe werd overgegaan, nam de tegenwoordige voorzitter van „O. K. K.", de heer I Kemp, het woord en sprak het vol gende: Geachte vriend Jaring. Ofschoon wij weten helaas niet tot U per soon! ijk te kunnen spreken, weten wij toch, «at in deze plechtige oogeniblikken Uw geest met ons aanwezig is en is het daarom, dat ik mij veroorloof, hier enkele woorden te spre ken. Stond en wij in den loop der jaren na L w heengaan meermalen in Stillen weemoed aan deze U-we laatste rustplaats, op dezen dag heeft ons bijeenzijn alhier 'n grootere en diepere beteekenls. Wij herdenken toch, dat op dezen dag, nu 40 jaren geleden, werd' op gericht de Gymnast iek-Vereeniging „O. K. K.", waaraan door U een groot werkzaam deed werd genomen en. waarvan gij heel spoe dig daarna de ziel weTd. Met (beleid en door zicht en nimmer falende goedhartigheid werd door U steeds gewerkt, om de vereeniging omhoog te weiken, haar in stand te doen houden, wanneer inzinking dreigde. Steeds was Uw streven erop gericht haar grondsla gen te versterken. Deze grondslagen, waarop wij later, met zooveel succes konden voort bouwen. Toen ik bij Uw heengaan door de leden als Uw opvolger werd aangewezen, was ik over tuigd een /zware taak op mij te hebben, geno men, doch het was de goede weg, door U aangegeven, de goede leerschool, die ik ge durende Uw voorzitterschap in de vereeni ging had doorgemaakt, die mij deze taak ge makkelijker deed maken en imij het vooruit zicht opende, op dien weg voort te gaan. Nu wij kunnen hier getuigen, dat de vereeniging ondanks alle stormen onverzwakt is blijven voortbestaan en haar goeden naam steeds hoog en in eere heeft gehoudien. Zoo uit zich steeds hij iedere gelegenheid' onze dankbaar heid te Uwen opzichte en meenden wij deze bijzondere gelegenheid te moeten aangrijpen, om opnieuw onze steeds voortdurende dank baarheid te toonen. Het zij mij daarom ver gund deze bloemenhulde op Uw rustplaats te leggen en medie de oaiuitwischbaartieid van deze oogenblikken vast te leggen door het aanbrengen van deze eenvoudige gedenkplaat welke ik hiermede aan Uw geachte familie leden overdraag." Na deze woorden onthulde de heer Kemp den wit-marmeren 'gedenkplaat, waarop in gouden letters staat vermeid: In memoriam. 1882 22 Maart 1922 Gymm.-TVereen. „O. K. K." Na bezichtiging der gedenkplaat dankte Mevr. de Wed. JaringWinter den heer Kemp persoonlijk voor izijn hartelijk gespro ken woorden en aanvaardde, medte namens de familie, gaarne de overdracht der gedenk plaat, gewijd aan wijlen haren echtgenoot. De oudste zoon bedankte vervolgens den voorzitter voor zijn sympathieke woorden, gewijd aan zijn vader, en de vereeniging voor haar Wijk van groote waardeering. Hiermedte was de eenvoudige plechtigheid afgeloopen. Centraal Genootschap voor Kinderher stellingsoord Vacantlekolonies. De afdeeling Helder van bovenstaand Ge nootschap hield Vrijdagavond in „Bellevue* haar algemeene vergadering. Nadat de notulen van de vorige vergade ring waren gelezen en vastgesteld, bracht de secretaris, de heer T. van Heusden, verslag uit over het afgeloopen jaar. Aan dit verslag antieenen wij het volgende: Het jaar 1921 is voor onze Vereeniging niet ongunstig geweest. Uitgezonden zijn zes kinderen voor samen 499 verpleegdagen, .waarvoor de vereeniging moest afdragen aan verpleeggelden, reis- en ui'trustinlgskoBten samen 1184.26°. De overige uitgaven voor administratie, druk- en advertentiekosten, contributie, jaar vergadering, enz. bedroegen samen 104.47°. Totaal uitgaven 1288.74, de debetpost op onze exploitatierekening. Op 't credit mochten we dit jaar boeken: Contributie der leden en donateurs 114.50 Bijdragen van de ouders 76.— Subsidie van de gemeente Helder 374.25 Saldo van den vlaggetjesdag 168.43 Verkoop vloeipapier, enz. 6.48 Samen aan gewone ontvangsten 739.66 De .uitgaven overtroffen dius de gewone ontvangsten met ƒ549.08, eien groot bedrag, doch dat we konden aanvaarden d'oor de flin ke 'buitengewone ontvangsten in dit vereeni- Vereen! van Staatsburgeressen 180.44°; Ier. Tooneelver. ƒ201.95; Bond van Ned. Onderw. 184.—; Cocadorus 207.—; Comité v. Kunstavonden ƒ25; alzoo samen 698.808, waardoor het evenwicht in de exploitatie werd hersteld en ons nog een kleine reserve toe viel van 149.31°. Het verslag sluit met den wensen, dat der gelijke buitengewone ontvangsten mogen blijven vloeien, omdat ze de rekening met een bate of ten naasten bij helpen sluiten, en be- Ottfert tenslotte do onkosten per verpleegdag en per kind in Nuinspeet, die In totaal 2.58° bedragen. Het verslag en de rekening en verantwoor ding van de penningimeesteres, Mej. Heldt, worden goedgekeurd' onder dankzegging aan de functionnarissen. De contributie aan het Hoofdbestuur w ordt, evenals vorige jaren, vastgesteld op J 10. De periodiek aftredende 'bestuursleden, Mevr. de Boer-^Jongjkees, Mevr. Ketneav-de Jongh en Mej. Heldt, worden herkozen. De aanwijzing van een afgevaardigde voor de algemeene «vergadering, die 30 April te Amsterdam gehouden wordt, zal aan het Be stuur worden overgelaten. Telepathie en Suggestie. Telepathische experimenten hadden we, na de Rubini's, Morini's en Jansmis,jniet meer gehad. De gisterenavond in „Casino optredende heer Evans Barry heeft een gan- schen avond weder een publiek aangenaam bezig gehouden. Steeds is zoon avond weer interessant, hoe vaak men ze ook meegemaakt heeft, en de experimenten van Evans arry weken in enkele opzidhten af van die zijner V°Z^1 liereerste experimenten '^troffen de telepathie, of eigenlijk was hetgeen ge e- monstreerd werd geen eigenlijke telepath e. Hetgeen Bubini en zijn voorgangers en op volgers ook spr. voor een deel aeaen, was geen telepathie, igeen overbrengen van gedachten vam den eenen mensch op den n- deren. Het was slechts een uiterst gevoelige reactie op onbewuste refiexbewe g-ng0cie Ingezonden Mededeellng. bij elke gedachte gemaakt worden. De waar neming daarvan stelt den telepaat in staat eens aaiders wil uit te voeren. Het eigenlijke telepathische experiment van den avond was zeer merkwaardig en interes sant. De eerste proef mislukte vrijwel, omdat de experimentator geen geschikte mediums had. Het was een nogal ingewikkelde hande ling, waarbij velschillende opdrachten moes ten worden uitgevoerd. Toen, na enkele mis lukte proeven, eindelijk een krachtig mediuim zich aanmeldde, verliep de zaak dan ook vlot, maar doordat telkens opnieuw instructies moesten worden gegeven, ging hiermede heel veel tijd verloren. Bij een volgende proef werd de eigenlijke telepathie toegepast, en dit was zeer interes sant. Nadat een viertal afzonderlijke getallen waren verstopt in het publiek en deze door middel van het krachtige medium spoedig gevonden waren, zou de experimentator zon der contact, dus zonder medium, het daar mede door het publiek samengesteld getal aanwijzen-. Stuk voor stuk moest het publiek dus in massa de cijfers in gedachten nemen, en het was inderdaad hoogst merkwaardig hoe vlot de heer Evans Barry het getal te voorschijn bracht. Zooals hij zeide, en terecht, was een dergelijk experiment nooit door an dere telepathen vertoond. De avond werd verder gevuld met hypno tische experimenitatie. Dit geschiedde op de gewone wijze door (bij massa-suggestie (slui ten der handen) de geschikte personen er uit te halen. Inderdaad deed de heer Evans Barry sterke proeven met sommigen zijner sujetten: hij suggereerde een der heeren de functie van Casino-portier, die de orde be waren moest in de zaai, en het was werkelijk vermakelijk te zien hoe absoluut hij door zijn sujet gehoorzaamd werd. Een andere bracht hij de suggestie .bij kolonel bij de marine te zijn en Hare Majesteit .te moeten recipieeren, ja zelfs toe te spreken. De laatste proef be trof hypnose van twee personen tegelijk; hoewel dit als zoodanig mislukte, en de beide dames afzonderlijk in slaap moesten worden gebracht (een der twee moest tenslotte nog vervangen worden door een gevoeliger sujet), was de op een der beidt toegepaste post- hypnose /uiterst interessant. Dit jonge meisje moest, na eenige imimiuiien in hypnotischen slaa.p te zijn geweest, reageeren op een be paalden naam, die aan de andere werd ge suggereerd. Zij moest dap de zaal Ingaan en van een der dames een collier afnemen en zichzelf omhangen. Zij volbracht deze op dracht goed' en was uiterst verbaasd, bij haar ontwaken heit ooilier om haar hals te voelen. Interessant en, voor 'zoover wij weten, ge heel nieuw was het doen uitvoeren van op drachten door het publiek zelf. Uit den aard der zaak waren de opdrachten, die deze .per sonen kregen, eenvoudig. De heer Barry fungeerde als geleider, en door zichzelf vol komen passief te maken en slechts dien wil van den suiggestor te ondergaan, voerden zij in weinige oogeniblikken de opdrachten uit, on waren hoog blijk verbaasd als zij zagen wat zij gedaan hadden. Eigenaardig was het oim waar te nemen, hoe de gevoelige sujetten op de hypnose reageerden, en hoe zij, de een sneller, de ander langzamer, tenslotte moesten toegeven. Het publiek toonde zich hoogelijk dankbaar toen het ver over 11 uur de schouwburgzaal verliet. Vergaderingen, Vermakelijkheden, enz. Zaterdag 25 Maart: Uitvoering Gymnastiekvereen. „Oefening kweekt Kunst". Casino, 8 uur. Zondag 26 Mlaart: Dansen „Taar.e.n.u." Casino, 4.80—6.80 uur. Dansen „T.O.P." Casino, 7—9 uur. Maandag 27 Maart; Openbare Vergadering van de „Dageraad". Casino, 8 uur. Woensdag 20 Maart: Uitvoering Gymnastlokvereon. „Oefening kweekt Kunst". Oaolno, 8 uur. Donderdag 80 Maart: Uitvoering /Jymnastiekveneen, „Oefening kweekt Kunst". Casino, 8 uur. Vrijdag 81 Maart: Uitvoering AFbeidere-Tooneelver. „Kunst en Strijd". Casino, 8 uur. Dinsdag 4 April: Cabaret-Avond van het Comité tot leniging van den nood in Rusland. Casino, 8 uur. Woensdag 5 April: Uitvoering Ohr. Zangver. „Zingt den Heere". Gebouw Palmstraat, 8 uur. Donderdag 6 April: Uitvoering Arb.-Zangvereen. „Kunst aan 't Volk". Casino, 8 uur. De volgende data zijn door die betrokken vereenigingen opgegeven aan Mevr. Teiune: 27 Maart: Dageraad", Casino. 30 Dr. Ketaer, Bondsgeb., Plantsoen. 6 April: Dr. A. Grunwaid, Bondsgebouiw, 20 Sternheim, declamator, Casino. 27 J. E. W. Dtuys, in Casino. 1 MeiFeestve rgadering SD.AJP., Ca sino. Ofschoon op de bewuste vergadering me vrouw Teune zich eerst tegen September be schikbaar stelde voor het secretariaat, blijkt uit bovenstaande opgave wel, dat men ook thans reeds datums kaïn opgeven, die dan ge regeld in ons blad zullen worden venneld. Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar. Zitting van 21 Maart. Uitspraken: J. D., Nijmegen, ged. Oplichting van 50 ten nadeele van een bakker te Alkmaar, wiens dochter hij verzekerde van tuberculose te zullen genezen; 6 maanden gev. P. C., G. H. en Joh. N., ged. Diefstal met braak bij den timmerman De Gr. te Anna Paulowna; le bekl. 8 maanden gev. met 8 proefjaren; 2e 1 jaar en 6 mnd.; 8e 1 jaar gev. Gedurende de voorlezing van het vonnis be gon bekl. G. H. epectakel te maken. Hij riep, dat hij' niet als een groot misdadiger wilde beschouwd worden, spuwde op den grond en toen hij op last van den president werd ver wijderd, schreeuwde hij dezen met luider stem toe: Ellendeling! Nieuwe zaken. Vrijspraak gevorderd. Voor eenigen tijd stond terecht de veehou der S. K., 40 jaar, te Koegras. aan wien ten laste gelegd was mellovervaLsching, gepleegd op 28 Oct. Destijds werd een maand gev. ge vorderd, doch de rechtbank gelastte een nieuw onderzoek, omdat niet vaststond of bekl.-zelf kennis droeg van de vervalsching. Hij beweeTde, dat zulks buiten zijn weten moest geschied zijn door zijin echtgenoote. Thans werd de zaak voortgezet en het scheen, dat het hernieuwde onderzoek niet ongunstig voor S. K. was uitgevallen, althans het O. 'M. requireerde vrijspraak. Een oneerlijke etectramowteur. De 22-jarige electromonteur, in Jan. jJ. in dienst bij een Alkimaarsche firma, heeft zich schuldig gemaakt aan verduistering van ver schillende electriciteitetoenoodigdheden. Dit is gebeurd, toen hij werkzaamheden verricht te voor de firma te Anna Paulowna. (Bekl. wiens verleden niet bepaald gunstig is, werd in voorloopige hechtenis gezet. Hij beweerde bevreesd te zijn geweest voor werkloosheid en daarom een en ander te hebben weggeno men, dat hij kon gebruiken om voor zichzelf te beginnen. Bekl. was iemand met een niet zeer aangenaam karakter. De ambtenaar der reclasseerinig kon niet met helm opschieten en had dus geen gunstig rapport uitgebracht. Het O. M. hield zich aan dit advies en vor derde 4 maanden, gev. De verdediger verzocht na een lange redevoering alsnog een voorw. straf, die naar zijn meening nog het. eenige middel was om (bekl. te redden van moreelen ondergang. BINNENLAND. Drie duikbooten tegelijk naar Indlë. Naar de „Msb." verneemt, is het ver trek van Hr. Ms. „K 8" naar Ned. Oost-In- dië wederom eenige maanden uitgesteld. Men is thans voornemens de drie duikboo ten gelijk met het moederschip „de Peli kaan" naar de Oost te zenden. Bezoek van den Zweedschen Koning. Naar het departement van Buitenlandsche Zaken mededeelt, heeft de koning van Zwe den den wensch te kermen gegeven aan de Koningin een semi-officieel bezoek te bren gen en wordt dit bezoek iri hét einde der maand April verwacht. Staking van betaling der bankiersfirma Lenaertz Wagner Co. De bankiers- en kassiersfirma Lenaertz Wagner Co. te 's-Gravenhage, die sedert jaren het volle vertrouwen genoot van velen in de residentie, heeft hare betalingen ge staakt. De eigenaar van dit kantoor, dat ca. 60 jaar bestaat, de heer J. S. Lenaertz Wag ner, is sedert een paar dagen voortvluchtig. Naar men meent te weten is hü naar het bui tenland uitgeweken. Politie en justitie zijn in de zaak gemengd. Het deficit moet in de tonnen loopen. De oorzaak van de debêcle moet niet zoozeer gelegen zijn in geldspe culatie, dan wel in het leven op veel te royalen voet. Het kantoor is gesloten, maar het perso neel, dat zelf ten zeerste verrast is door het gebeurde, is aanwezig om de velen, die dupé zijn geworden van de fout in zaken, inlich tingen te verstrekken. Gehoopt wordt nog dat op eenigerlei wijze een accoord zal wor den aangeboden, of door den verkoop van kunstvoorwerpen, die inderdaad een groote waarde moeten bezitten, het deficit zooveel mogelijk kan worden aangezuiverd. De safe- inrichting is onaangetast gebleven. Men meldt nog van andere zijde uit 's-Gravenhage aan het Hbld.: In den Haag stond do firma bekend als een kleine, maar degelijke bankierszaak, aan welke dan ook meest kleine bezitters hun ffeld en waarden hebben toevertrouwd. Het ekort wordt ruw geschat op meer dan f 1 mlllloen. waarmede zeer velen zwaar zullen worden getroffen, Juist omdat dit groote be drag veel kleine bezitters treft. Het ergst ls wel, dat ook zooveel ouden van dagen hun kleine bezit aan deze firma hadden toever trouwd. De heer Wagner moet het tekort reeds lang te voren hebben zien aankomen. Hier mede zou verband houden, dat hij den laat- sten tijd zoo overdreven veel uitgaven deed. Wat men daarover thans in de stad hoort, grenst aan het ongeloofelijke. Hij kocht ver bazend veel schilderijen, met de bedoeling schilders te steunen, welke schilderijen geen plaats konden vinden in de zaak of in zijn eigen woning en dan maar in kamers bij el kaar werden opgeborgen. Hij kocht ook veel antiek, en steunde links en rechts kunste naars en anderen. In een sociteit, waarvan hij lid was, smeet hij gewoon met zijn geld en dat alles alleen, zooals hij het in zijn omgeving uitdrukte, „om zijn crediet op te houden." Het groote tekort is niet door speculaties veroorzaakt, integendeel moet hij door spe culaties meermalen juist een groot stuk van het gat nog hebben kunnen stoppen. Toen hem dezer dagen bleek, dat het tekort des niettegenstaande meer dan een miUioen be liep, heeft hij het te benauwd gekregen. De Tabakswet Naar aanleiding van een meded'eeling in het „Ned Weekblad voor den Handel in Kruidenierswaren", ook door ons overgeno men, betreffende d- T»! wet, waarin het feerucht wordt v riti, dat de groote kerf- tabaksfak- het plan zouden hebben gemaakt a« regeering de kosten v rb*. reiding van deze wet te vergoeden, indien zij niet zou worden uitgevoerd, verzoekt de secretaris der Vereeniging van Tabaksfa brikanten in Nederland, die vrijwel alle groote fabrikanten en de meeste kleine fa brikanten omvat, mede te deelen dat bij die vereeniging, hiervan absoluut niets bekend is. Indexcijfers van groothandelsprtjzen. Blijkens mededeeling van het Centraal Bureau voor de Statistiek was het indexcij fer van de prijzen van 58 artikelen in den groothandel in Februari 1922 186, tegen 188 in Januari 1922 en 225 in Februari 1921. voor voedingsmiddelen e.d. bedroegen deze cijfers resp. 182, 179 en 220. Alg. Indexcijfer indexcijfer voedingsmidd. e.d. 1901—1910 100 1917 114 1918 447 1919 339 1920 320 1921 206 Januari 1921 243 Februari 1921 225 April 1921 201 Juli 1921 201 October 1921 193 December 1921 188 Januari 1922 183 Februari 1922 185 100 113 330 818 270 206 227 220 204 202 191 188 179 182 De stijging van Januari op Februari 1922 komt in hoofdzaak voor rekening van ver schillende voedingsmiddelen. Het indexcijfer voor aardappelen steeg wel het meest, n.1. met 72 punten (300372). Voorts waren duurder: kaas (196230), schapenvleesch :187—218), mals (145—166), rijst (173—193), erwten (160177), lijnolie (146168), pa pier (215232), zwavelzure ammoniak (136— 153), benevens een tiental andere artikelen, die echter slechts 310 punten meer aanwe zen dan de vorige maand. Van alle overige artikelen daalde de prijs of bleef deze de zelfde. Gedeeltelijke zonéclips. Dinsdag, 28 dezer zal de Zon voor onge veer 1/5 ged. der middellijn verduisterd wor den. Ongeveer kwart voor (A. T.) zal de Maansrand, de schijf der Zon, indeuken, ge leidelijk voortgaan tot 2.40 de grootste phase bereikt zal zijn; en eindelijk de Maan even over half vier, weder onzichtbaar wordt. Voor zomertijd, deze opgave met een uur te vermeerderen. Groote lichtvejrmindering zal wel niet merkbaar zijn; echter zijn optische verrassingen niet uitgesloten, e een en an der is dus wel de aandacht waardig. N. R. Crt TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag. Den heeir Hieimstra wordt toegestaan op een mader te bepalen dag te'mogen interpel- leeren over steun aan werkelooze veenarbei ders. Ben motie vam den heer Abr. Staalman betreffende het (beëindigen van steun aan de Handelskamer te Rotterdam, wordt verwor pen. Daarna komen verschillende wetsont werpen im behandeling, die wij kunnen laten schieten, waarna de algemeene .beschouwin gen over oorlog worden voortgezet. De minister merkte op, dat minister Pop vam deze begrooting ai 8 anillioen had ge snoeid door het aantal mandaten van de wet van 1912 niet ten volle te gebruiken. Zijn op volger heeft er daarna, in drie tempo's, nog zoowat 6V2 anillioen afgenomen. In totaal dus 14 15 imil'lioen op een begrooting van oor spronkelijk 86. 'Dat is een bezuiniging op Oorlog, waarmee 'Nederland misschien wel aan de spits staat van alle landen en waarmee het zeker voor den dag kan komen. Men moet echter niet in de eerste plaats om absolute, maar om relatieve cijfers vragen,, want de daling der waarde van het 'geld maakt een vergeHjking tusschen 1913 en deize (begroo ting, zonder meer, onredelijk. Welnu, de rela tieve cijfers zijn zoo: In 1913 'beliep Hoofd stuk VIII 14% van het t-otaal der Staatsbe- grootlng; thans, na de bezuiniging, is dat percentage gedaald tot 8 (dat wil dus zeggen, dat er op het oorlogspercentage 'bijna de helft is bezuinigd). Het zal daarbij, ®oo verzekerde de minister, trouwens niet blijven, maar men kan niet alles Ineens verkrijgen. Een slagers mes zou voor deze operatie zeker wel het on geschiktste instrument zijn. De patiënt zou er onder bezwijken. Vervolgens ging de minister over tot het behandelen van de verschillende onderwer pen, die door de sprekers waren behandeld. Hiermede is de minister overigens nog niet gereed. Vergadering van Vrijdag. Do hepr van Ravesteyn wenscht te inter- pelleeren over de voornemens van de regee ring ten aanzlon van de conferentie van Ge- nuu, over welk verzoek Dinsdag wordt be slist. Aan de orde zijn wetsontwerpen betref fende de circnilatlebankwetgevlng van Ned.- Indlë; als dit is aangenomen, worden de al gemeene beschouwingen over oorlog voort gezet. 's Ministers rede liep thans meer over bijzaken. Aan de motie-8taalman betreffen de afgekeurde gedemoblliseerden wordt vol ledig voldaan; de vrijwillige landstorm en de Kaderlandstorm hebben s Ministers volle belangstelling, maar juist daarom moest er een betere organisatie zjjn; tegen den aan val van den heer Wijk op de departements ambtenaren kwam de Minister met veront waardiging op. Schriftelijke vragen. Van den heer K o i t h e k aan de ministers va® Koloniën en van Marine a. i.: 1. Is het juist, diat zeer onlangs door de desbetreffende autoriteiten in Ned.-Indlë is besloten, personeel en vaartuigen va® de gouvernements- en oorlogamarine in Ned.- Indië ter beschikking te stellen van de Ko ninklijke Nederlandsche Pakket-Maatschap pij, zoowel voor het vervoeren van de kolen der Gouveraement8mijnen als voor passa giersvervoer en andere transporten, voor het geval dat het machinepersoneed van genoem de maatschappij zich door staking tegen een loonsverlaging van 10 pet. izou verzetten, en dat ten gevolge van het bekend worden van dat besluit het machinepereoneel zich zonder verzet bij die loonsverlaging heeft neerge legd? 2. Zoo ja, willen de ministère dan mede- deelen, op- grond van welke bepalingen of omstandigheden de militaire machtsmiddelen In Indië kunnen worden aangewend! ten voor- deele van een particuliere (maatschappij ia den eoonomisohen strijd met haar personeel?

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 5