UIT DE MIIE WERELD Populair Bijvoegsel van de HELDERSCHE COURANT, van Zaterdag 1 April 1922. No. 14, (AUTEURSRBOHTEN VOORBEHOUDEN) Meer dan Duizend jaren lang had het volk van Jutland een uitgestrekt veenmoeras, buiten hare landpalen gelegen, het Gunilde- moeras genoemd.Niemand wist waarom niemand had er reden, niemand bewijzen V Men heette het slechts het Gunilde-moe- ras en volgens de overlevering van eeuw op eeuw bleef het dezen naam behouden! Den naam G-unilde ontleende men aan het feit, dat in vroegere eeuwen (de negende eeuw) een der schoone koninginnen van Noorwegen op spoorlooze wijze verdwenen was.Niemand zag haar ooit terug, noch eenig spoor van haar lijk. En of het nu was als een herinnering aan de schoone vorstin of dat de eerste naam gever bezield was van een soort voorgevoel of van een zwaar vermoeden: Men wist het niet, maar zonder schijn van bewijs bleef het gevaarlijke en onherbergzame moeras in den volksmand bekend als: Het Gunilde- Moeras!. En ziet!. Na duizend jaren was het uitgestrekte veen eindelijk aan de beurt van ontginning. En op een dag van het jaar 1885 vanden gravende werklieden in den veenbodem ern vrouwelijk lichaam, dat volkomen gaaf was! Het lange blonde haar, was door een gou den band bij elkaar gehouden en was zoo zacht ais zijde! Het lichaam zelf was bekleed met een kostbaren pelsmantel met goud en zilver ge borduurd, waaronder d'e eveneens gebor duurde wollen gewaden nog duidelijk her kenbaar verborgen zaten! Uit de rijke klee ding besloot men, dat de hier verongelukte een voorname dame moest zijn geweest De vondst verwekte algemeen opzien en nu temeer leefde de naam op, die eeuwen lang in den volksmond bewaard gebleven was. Men verdiepte zich in het geval. Zaak- kundigen werden ter plaatse geroepen en uit hunne getuigenis vormde men zich lang zaam de wonderlijke waarheid. In dit moeras hadden de overblijfselen der schoone en ongelukkige gemalin van Ko ning Bloodra (Bloodaard) ongeveer duizenc jaren verborgen gelegen! Men begroef het lijk der Noorweegsche Koningin, die het veen zoolang bewaard had en deponeer de het haar en de kleeding in het Scandina visch museum! En men begon nu eindelijk vasten vorm te geven aan de oer-oude legende uit den tijd, waarin de vorstin leefde! En nu luidt het aaneengeschakeld ver haal als volgt: In het jaar 850 heerschte in het land van Noorwegen Kaning Erik Bloodra (De Bloodaard). Bij een oproer werd hij van den troon gestooten en moest op omzichtige wij ze met zijn gemalin Gunilde en zijn jeugdi gen zoon Harald Graafell (Grauwvel) he i rijk verlaten en naar den vreemde vluchten De ballingen naman de wijk naar Enge land, waar zij zich na eenigen tijd door den doop in de Christelijke Kerk lieten opne men. Na een langdurig verblijf dreef, heim wee hen echter weer over de zee en naar hun land terug. Koning Erik begon een krjjg ten einde zijn goederen terug te winnen en zijn macht te hernemen. Zijn vijanden waren echter nog te sterk; Koning Erik ver loor het leven in een slag en zijn weduwe en haar Jzoon vluchtte naar Denemarken, wam: zij bij koning Herald Blaatand, (Blauw- tand) een hartelijk onderkomen vonden! i En V1? van Koning Blaatand ge lukte het tenslotte aan Gunilde Noorwegen te heroveren! Harald Graaf ell werd tot ko ning van het land uitgeroepen. Nu werd evenwel de koning van Dene marken boos en sprak: Jk heb mijn krijgs volk niet geofferd om dien knaap op den troon te zien. Mijn bedoeling was over doorwegen en Denemarken tegelijk te re- geeren!. En zinnend op wraak, noodde de Deen- sche heerscher Gunilde en den jongen ko ning van Noorwegen tot deelneming aan schitterende hoffeesten en herten- en bever- achten. Op een dezer jachtpartijen stierf plotseling de jeugdige koning van Noorwegen, zon der dat iemand wist te zeggen door welke oorzaak. Koning Blaatand huichelde verdriet en won door zijn geveinsde deelneming het ïart van de nog altijd schoone Gunilde, de gevierde koningsmoeder. Een Noorweegsch edelman echter ontdekte ten slotte het on opgelost geheim van Harald's doodHij wilde nu verhinderen, dat de vorstelijke in trigant de hand van Gunilde verwierf en zoodoende stilzwijgend in het bezit van den Noorschen Koningstroon komen zou. Hij openbaarde aan de weduwe de ge pleegde misdaad. Gunilde ten zeerste ontzet liet da delijk in alle stilte alles in gereedheid bren gen om naar Noorwegen terug te keeren. Onbegrijpelijkerwijs echter lekte op het oogenblik, dat de koningin reeds vertrok ken was een en ander uit en de verbol gen en teleurgestelde koning zond in het geheim een van zijn edelen met de op dracht koningin Gunilde voorgoed te doen verdwijnenl APHOBIflMB» UYBB DBN De weg naar de Fortuin! In Engeland, op een mooi buitengoed te Beaoonsfield, woont een oudeskrasse edel man Lord Burnham geheeten. Deze lord Burnham als zoon van een eenvoudig Londensch drukkersbaasje geboren is thans millionair, lord en hoofdeigenaar van een der grootste en fortuinlljkste Engelsche bladen: De Daily Telegraph!. De geschiedenis van deze fortuinlijke krant en kranteman is de volgende: In Juni van het jaar 1855 werd door zeke ren kolonel Sleigh een blaadje opgericht, dat twee stuivers per nummer kostte en gedrukt werd bij den drukker Joeeph Mozes Levy. Na een paar maanden reeds kon Sleigh den drukker niet betalen en deze nam nu het sukkelende blaadje voor eigen rekening In exploitatie. Juist op dat tijdstip werd in Engeland de bij de wet vastgestelde zegelbelasting, die een stuiver per exemplaar bedroeg, afge schaft. Mozes Levy maakte hiervan dadelijk gebruik om zijn krant af te slaan! Het blad verscheen nu dagelijks in vier pagina's en kostte voortaan één stuiver. Tegelijk gaf Mozes Levy aan zijn twee en twintig jarigen zoon de redactie in handen. En onder de energieke leiding van dezen zoon den tegenwoordigen Lord Burnham ontwik kelde de Daily Telegraph zich tot het groot ste blad van den Engelschen middenstand! En tusschen de Burcht van koning Blaa tand en de stad van konlgin Gunilde werd een zwarte daad volvoerd, waarvan niemand ooit de ware toedracht wist. De begeleiden de dienaren der koningInrmoed er werden door het leger van den afgezant her en der waarts verstrooid, zonder dat zij later kon don vertellen wat er met hun meesteres ge schied was. En zooals gezegd of het nu was een voorgevoel of een zwaar vermoeden: Van dien tijd af noemde het volk van Noorwe gen en Jutland een groot moeras in de na bijheid hot Gunilde-moeras! Eeuwen gingen voorbij en tenslotte brach de ondoorgrondelijke voorzienigheid de waarheid aan het licht en bevestigde de eigenaardige voorgevoelens van het vroe gere geslacht!.... DïALOOGL Een mensch went aan allee, en wat wi, eenige jaren geleden nog vreemd vonden, vinden We thans Iheel gewoon: toet plotseling een -uur vooruit zetten van de klok en om zeven uur wakker worden als toet nog maar zee is. En omdat we toet allemaal tegelijk heb- blen gedaan Ik bedoel dat van de klok is toet eigenlijk volstrekt niet anders dan an ders: want onderweg zie je precies dezelfde menschen, die alweer evenveel haast hebben als anders, ofschoon het per saldo toch een uur vroeger is. Maar er -is toch verschil in winter- en zo mertijd. We hebben er zelfs winst© bij. Want nu worden wij gewekt door toet lied van onze kleiine vriendjes, de vogeltjes. Die ikiweelen dat altijd heel in de vroegte. Als de morgen nog jong en frisch is, als de nevels nog over de vélden hangen en de dauw over den grond sluipt, dan is toet zoo prettig zingen. Over een uur of wat komen weder de lawaaiige menschen-, die precies doen alsof de wereld van hen is. Die met hun harde stemmen el kander allerlei dingen, meestal uiterst onbe langrijke, toeroepen, en die door het lied. van de vogels maar gehinderd zonden worden in hun mededeélingen. (Daarom deed de wijze Schepper van hemel en aarde de /vogeltjes in de. vroegte zingen, en deed ze zwijgen toen de mensch opstond. Nu de mensch een uur vroeger opstaat, omdat-ie ook eens wat meer profiteeren wil van het daglicht, zullen de vogeltjes hem toet morgenlied toezingen. En wij hebben de winst daarvan en het daglicht en profiteeren dus, zooals dat dan voor den koning der schepping behoort, dubbel. Be halve dan natuurlijk de (boeren, die doen niet mee. Vanwege de koemelk, die er geen zomer tijd op ma houdt. De Verkiezingen! Zeg, amice.ik moet je eens vra gen. zou jij genegen zijn met het oog op de as. verkiezingscampagne een propagan- da-sp reekbeurt te vervullen voor de Ned. Staatsloterij spelerspartij Voor de?. Jal voor de Staatsloterijgpelerspar- tj.We hebben ons georganiseerd en we komen in de a.a verkiezingen met eigen candidaten uit!.we willen de 15staats- provisie eraf hebben. 'n Prachtdenkbeeld!.Al wat je aan de Staat geeft ben je kwijt.Maar ik kan t niet doen.Ik ben hoofdbestuurder-pro pagandist van de Vrijzinnig Eigenwijze Bond van Roomijs-geëmployeerden.Wij willen Staats-exploitatie van het roomijs-be- drijf en invoering van uniforme roomijs- wagentjes met verbod om in 't vervolg hand- du wwagentj es te gebruiken.Dat beult je af, man!.... Ze gebruiken tegenwoordig overal motorwagens voor.Vorige week twam ik nog een scharensliep tegen, die z'n draaiwiel op de chassis van 'n oyclonette- auto had.Waarom wij dan niet?.De staat mot er zich mee bemoeien. En sta Je d'r goed voor?. Reusachtig.We hebben prachtlijs- ten.Als er nog twee candidaten naar de Rijkswerkinrichting gaan voor de verkiezin gen (dat komt vaak voor in onze Band), dan ben ik nummer 7 op de lijst!. Schitterend!. Niewaar?.En bovendien: Als 't hier niet Inkt, heb ik nog meer pijlen op m'n boog.'t is 'n moderne tijd is 't niet zoo! je moet je niet bij één ding bepalen! O, dat doe ik ook niet!.Daarom heb ik zelf die propaganda-spreekbeurt voor de Loterijspelers afgezegd.Stel je voor: Ik ben al drie weken bezig met het opstellen van verkiezingslectuur en voor het maken van de Maiden-speeches van mezelf en die kleine cassière van de Neerlandia-bioscoop (die zit ook in onze partij).Voor 't geval dat wo gekozen worden.(en dat zouden we wis en zeker) En nou komen ze nota bene aanzetten met het smoesje, dat de lijs ten vol zijn.Vol!. Da's natuurlijk schwindel. Dat spreektIk begrijp er alles van.Het zit 'm in de vrouw van Corne- lisse, de kroeghouder waar we onze loterij club hebben.Uit 'n soort van piëteit omdat in zijn lokaal de club is hebben we hem voorzitter van de partij gemaakt en No. 1 op de lijsten gezet.En nou weet z'n vrouw die haaibaai, (die als 't er opan komt z'n vrouw niet eens is!) nou weet zij te vertellen, dat 't zoo goed zou wezen, als zij mee in de Kamer kwam. Waarom is dat?.- Voor de gezellig heid?. Kan je denke!.ze vechten als ka' en hond.Maar ze zegt, dat zij er toch eigenlijk meer van weet, omdat zij altijd op de loterij-avonden 't geld beurt en in 't boe- kie schrijft.Daar zetten ze nou 'n serieus politicus voor achteruit en haar No. 2 op de lijsten.Dat zou effetjes 200 pop samen wezel. Ik ging eruit als k jou was!. Beslist dat ben *k van plan!.we hebben gisteravond een oprichtingsvergade ring gehad van gedemobiliseerde kazerne koks beneden den rang van korporaal.... Moet jf> begrijpen: D'r zijn er onder die n o u nog vervolgd worden voor de boter en de witte bloem en havermout, die ze in de mo bilisatie hebben opgemaakt uit de officiers kantines. Nou, dat zijn toch geen toestan- de wel?.Daar moet toch eens tegen 'geprotesteerd worde?. Gelijk!. Die oudbakken politieke par tijen van tegenwoordig. Schei uit, man.ze bemoeien zich eenvoudig niet met 't volk, en met de alge- meene noodenl.Kijk nou zulke groote groepen. Daarom.Enkel de vriendjes op de vette plaatsjes brengen, anders doen ze niet Precies.Daarom komen er zooveé nieuwe partijen de plattelandsche klom- pendragerspartij. Die kan ik geen ongelflk geven als ze met eigen kandidaten komen want 'n fat soenlijk paar klompen kan je tegenwoordig niet meer krijgen.... vroeger nege stui vers. de beste!. Ja en de vereeniging van Preventie:! Gevangenen die komt ook uit.Ze ge ven al 'n eigen orgaan uit: „Frans Ro gier". Zij zeggen op hun beurt als we nog Deze heeft het blad ten slotte met zijn adver tenties rijk gemaakt en den leider later hoofdeigenaar tot een man van adel en fortuin. En wat de krant betreft! Burnham begon dadelijk van ztJn krant een «uitstekend nieuwsblad te maken! Hy verbond aan de redactie de meest bekende letterkundigen voor het schryven der hoofd artikelen. Verschillende nog levende hoog geplaatste Engelsche persooniykheden wa ren in hun jongen tijd aan het blad verbon den. De tegenwoordige Engelsche minister Winsten Churchill b.v. was er korten tijd redacteur van. Het was de Daily Telegraph, die tydens verschillende oorlogen de beste oorlogs-cor- respondenten bezat en hierdoor de kolom men van de krant als 't ware verslonden zag. De meest beroemde van deze corresponden ten was Sir Henry Lucy. Bovendien streefde het blad op het gebied naar bekendheid naar de allereerste plaats door altyd nieuwe vindingen en pakkende reclames Voor groote publieke doeleinden was bet (mmtvp de Daily Telegraph, die zich belastte met het inzamelen van gelden. Met de New York Herald te zamen rustte het blad Stanley's expeditie tot opsporing van Livingstone uit. Sir Harry Johnson's ontdekkingstocht ging mede van haar uit. Tydens het gouden regeeringsjubileum van koningin Victoria organiseerde de Daily Te legraph "n feest voor 30.000 kinderen uit Londen in Hyde Park. maar voorloopig gevangen zitten ee niemand weet of we werkelijk wat gedaan hebben, dan willen we ook net- zoo zitten als Willem van Hohenzollern op DoornNiewaar? ge lijke dieven, gelijke kasteelen, zegt 't spreek woord! Dat spreekt!*t is 'n reuze-tijd! Overal zio je politieke interesse en ople ving. Ben iy vroeger niet acrobaat ge weest? Nee clown! Dan kun je ook nog in de Organisatie van circustent-kunstenaars gaan.Bosco van Hagenbeek is eerevoorzitter!. 'n Reuze jongen!.... O, ik kom vast in de Kamer. Dus dan spreken we mekaar nog wel. Beslist in September.De koffie kamer in dat gebouw moet 'n liefhebberij wezen. Bonjour!. Reeds in 1867 bouwde dat blad zijn eigen papierfabriek in Dartfard Oreek. Het nam dertig jaar geleden de eerste linotype-zetmachines in gebruik. Tegenwoor dig heeft de „Daily" de grootste persen, de meest grootsche inrichting in haar geheel, en vormen de bureaux en reusachtige druk kerij een onafzienbare huizenrij in Fleet- Btreet te Londen. In politiek opzicht was de Daily Tele graph aanvankeUjk de liberale richting toe gedaan. Later werd het Unionistisoh en langzamerhand meer en meer Conservatief! Tot 1885 bleef de huidige lord Burnham zelf de leiding in handen houden welke hy daarna overdroeg aan zyn zoon, het tegenwoordige parlementslid Harry Law- son. Door een conservatieve regeering werd hy in 1892 geridderd en elf jaar later tot baron verheven. Nu is de oude heer byna negentig jaar. Ter gelegenheid van zyn 80en geboorte dag werd hem een grootsche huldiging be reid onder aanvoering van de andere kran tenkoning: Lord Northcliffe de eigenaar o.m. van de Daily Mail en waarbij hem een zeldzaam kostbaar en fraai huldigings album werd overhandigd, waarin de hand- teekeningen voorkwamen, van al wat op het terein van de Krant en de Journalistiek over heel de wereld bekendheid en beteekenis had! De veranderde tijden. De eerzame en moedige boekdrukkers- weduwe, die om profyt te halen uit haar klein bedrijf en de paar geërfde handpers jes, een dagblaadje gaat uitgeven, dat in BABBELUURTJE OVER MODE. Schooljurken voor de groote en de kleine dochter!.... Wanneer onze dochterkens langzamer hand grooter worden.Wanneer ze een maal de lagere school verlaten hebben. Wanneer ze eindelijk naar de H.B.S. zullen gaan. Dan treedt een belangrijke periode in hun leven en komt hun ijdele hartje al aardig voor den dag! Dan vinden ze de matrozenjurk of de rech te hanger langzamerhand „veel te kinder achtig" en vragen aan moeder of ze nu ein delijk niet eens „wat anders" kunnen heb ben!.... Nu eens wat leuks of wat gezel ligs Nu en welke moeder denkt dan niet één oogenblikje terug aan het begin van haar eigen backfish-tyd en strijkt dan haar hand eigenUjk niet gestreeld „over 't hart" en ziet eens uit naar wat leuks voor de toch langzamerhand groot wordende dochter?. Zou onderstaand modelletje hiervoor niet eens dienst kunnen doen? Bovenstaande jurk is gemaakt van donker blauw kamgaren. De breede, vierkante gar neering, die op den rug evenzoo is aange bracht is van rood tres of veterband. De in zwart hoornen knoopen eindigende streep jes, zyn roode stiksels. 'n Heel smal, blauw ceintuurtje wordt tweemaal heel losjes om de taille geslagen, 'n wit piqué of batist kraagje vast gestrikt met roode slipjes voltooit het geheel. Men kan de kleuren inmiddels eventueel naar/eigen smaak verwerken. den loop der tyden en door gelukkige om standigheden een wereldblad wordt be hoort al lang en voor eeuwig tot de legende! Er heeft zich in ohheugelijken tijd geen geval van dergeiyken geleidelijken groei meer voorgedaanl Hoe meer de afstanden door het verbe terde en versnelde verkeer veidwynen, hoe hooger de oprichtingskosten van een blad worden..Het is tegenwoordig niet meer al leen 'n kwestie van hard en talentvol wer ken het is voor alles 'n kwestie van. kosten! Wie voor de uitgaven terugschrikt heeft geen kans meer te winnen! De groote bladen met hun byna onge looflijke massa lectuur met hun schitte rend georganiseerden inlichtingendienst, die zich over de geheele wereld uitstrekt en daartegenover de verkoopsprijs van zoo'n krant, die zelfs by de scherpste berekening onmogeiyk de kosten dekken kan. Het kranten schryven en exploiteeren is tegenwoordig geen kunst meer het is een zakeiyke wetenschap! Zoo veel mogeiyk geld zoo groot mogelijke verspreiding, ook al drukt dit aanvankeUjk nog zoo de balans zooveel mogelijk lokmiddelen zoo hevig mogeüjke sensatie. En daarom: Geld!.veel geld!. Het succes van een krant hangt tegen woordig niet meer af van de journaUstieke begaafdheden van hen die aan het hoofd ge steld zyn, van hun gedachten-rijkdom en van hun takt om de teekenen des tijds te verstaan.Een nieuwe truc is vaak ge wichtiger, dart het mooiste journalistieke Maar groote zus moge coquet zijn klei ne zus doet niet voor haar onder. Want wanneer de onderwyzeres van de Fröbelschool jarig is en aUe kleuters heb ben elkaar opgewarmd voor 'n cadeau en aan elkaar verteld „dat ze op school komen in hun beste jurk op den dag van den ver jaardag".... dan lijdt het geen twyfel of ook onze eigen kleine heeft er by heur moe der op aangedrongen 'n bloempot met 'n bloembol erin aan de juffrouw te mogen ge ven en.ook 'n mooie jurk aan te mo gen 1 En de klucht van het leven is nu eenmaal zoo: Tegen dat de lang verbeide dag aan breekt, heeft moeder (omdat pucky's jurken toch eigenUjk niet héél mooi meer zijn) op een rustigen middag 'n lap oranje-gele wol in een eenvoudig patroon geknipt, langs de kanten met wat paarse biesjes afgezet en hier en daar *n hoogst simpel paars bloeme tje geborduurd. En op den stralende® morgen van het feest gaat zus in haar nieuwe toilet naar de school, met triumfanteiyk ln den arm d§ bloempot met tulpen.nageoogd door moeder en de groote zusters Mie de kleine schat „eenig" vinden en op de school ont vangen door de jarige juffrouw, die de bloemen heerlijk en d'e jurk van zus „snoe zig" vindt. ROOD, MODEKLEUR. In de beschrijving van de mode-„show" bdj Hirscto te Amsterdam, is o.an. medege deeld, dat rood dit jaar een modékleur zal zijn. Wy vinden deze opmerking, in gewlj- zigden vorm, (bevestigd in een Parijsoh tolad, waarin de daigelijksohe kronliekflchrijver de volgende opmerkingen maakt: De macht van Lenin Is een peuleschil ver geleken by die van den onbekenden despoot, die ongetwijfeld een donkere vrouw of een donker liefje heeft en (beveelt: Dit jaar zullen roode hoeden (mode zyn! Onmlddeliyk hebben onze vrouwen, onze zusters, nichten, vriendinnen, ja zelfs onze moeders aan het bevel gehoorzaamd, dat door een onbekenden draadloozen telegraaf is rondgezonden: allemaal een roode hoed! Inderdaad alle hoofden, bruine, blonde, licht kastanje, roode, ja witte worden bedekt op de wyze van de schedels der kardinalen: de hoeden van die dames en van die meisjes in menigte byeen doen denken aan een veld ontelbare klaprozen. De roode golf is er! Er zyn vele schaapjes in de mode-kudde die deze mode volstrekt niet flatteert. Men zou haar willen zeggen: het is nu al mooi, dat u zooveel karmyn op uw lippen smeert, maakt nu geen spoorwegsignaal-schyf van u zelf en past er voor op, aangezien te worden •voor die kleine Roodkapjes, die over den boulevard slenteren in de hoop door een of anderen min of meer royalen wolf opge hapt te worden! Maar wat zou het geven! Onze tijdgenoo- ten zyn het in alle dingen met elkaar on eens. Alleen niet over de mode: met bewon derenswaardige eensgezindheid schikken zy zioh in het reglementaire rood. Zy gehoor zamen als één vrouw aan Hem, die in een of ander geheimzinnig Kreml den toon aan geeft. De verblindende kleur moest bovendien slagen: wy leven niet in een tijd, die van halve tinten houdt. In de herrie van het mo derne leven moeten wy lawaaierige muziek, schreeuwende kleuren hebben. Wij houden van 't seusationeeie in alle genees on wat is er sensationeeler dan rood! Er rijn men schen. die in hardgroene, fel-gele, Pruisisch- blauwe interieurs leven. In de sohouwbur- werk dat per saldo toch slechts door wei nigen wordt gewaardeerd en pas geleldeiyk doordringt!. Neenl Het ia bewezen, dat, met ge noeg geld en een voldoend ruim geweten en veel handige kennis van zaken, zoo on geveer iedere krant tot op zekere hoogte aan het publiek kan worden opgedrongen. (J. J. David ln „De geschie denis van de pers.). De Sterfte. De Fransche Pers sterft langzaam uit! Ik spreek niet alleen van de kleine bladen, ik bedoel de geheele drukpers. In 1914 werd ln Frankrijk een blad van 6 tot 8 pagina's voor 5 centimes verkocht; het papier kostte 29 Franc de 100 K.G. en de werklieden ver dienden 260 Fr. per maand! Tegenwoordig is de minste prijs van een eenvoudig dagblad 15 centimes het is uiterst moeiiyk papier te krijgen en het zal straks byna 400 Franc de 100 K.G. kosten, terwijl de werklieden 45 Fr. daags eischenl Meer dan 800 bladen in Frankrijk zullen voorloopig ophouden te verschenen en de kleine tijdschriften zullen weldra op dien weg door de groote gevolgd worden 1 (Charles Sangorme in de „Paix Nationale"). .Alleen in de maand Februari van het jaar 1922 zyn er in Duitschland Honderd zeven en vijftig kranten en tijdschriften op de flacon gegaan! (R. F eenstra: „Aan het Zoeklicht")- 't Juffertje De Legende van het Gimllde- Moeras! jocbmalot m na kras*. Mme. CoTTy.

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 13