NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA DE FUNSTE BOTER Eerste Blad. MARQUERITE's WONDERE JAAR No. 5545 ZATERDAG 15 APRIL 1922 50« JAARGANG ÏWrmee heeft U in een Öcc/enbLik een heerliAe soep gereed Vraagt Uuj Winkelier een proe/pa\fe. NV HET STEEL RICEFLAKES VOEDZAAM HEERLIJK Een uitsluiting. UADniAIIÏV BM l«van prima Zaauwaaha tarwe gabakkan, munt uit door zuiverheid, smaak en anti obstipatie werkende W IJlsiT w3»t. 'tkIis I^J kracht, bevordert daardoor tan zaarsta Uwa gezondheid. PrIJa 8 ons 19 ot., idam mat krenien 25 ot. FEUILLETON. I COURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Helderahe Courant f 1.60; fr. j>. p. binnenland f2.—, Ned. O. en W. Indië P.zeepoet f2 60; id. p. mail en overige landen f 4.20. Zondagsblad reep. f 0.57 f 0.5, f 0.85, f 1.25. Modeblad reep. f 0.95, f 1.25, f 1 25?f 160 Jxxsee nummers der Courant 4 ct.; fr. p. p, 6 ct Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Zomertijd. Maan Zon Hoogwater April op: ond.: op: ond.: v.m.jn.m.: Zondag 16 m. 1.—a. 9.16 6.03 7.57 Ci.41 1.— Maand. 17 1.18 10.09 6.01 7.59 1.07 1.16 Dinsdag 18 2.03 11.08 5.59 8.— 1.45 1.55 Woensd.19 2.41 0.08 5.67 8.02 2.82 2:89 Dond.d. 80 1.12 1.09 6.54 8.04 3.38 8.52 ^dag 31 1.89 2.121.52 8.06 4.52 6.18 Xaterd. 22 4.04 8.14 5.50 8.07 6.10 6.26 Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVERC. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Ixrtero, Telefoon 80 Poat-G-irorekenlng No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ot. p. regel (galjard). Ingea. meded. (kolombreedte alt redaction. tekst) 60 ot. Kleine advertenties (gevraagd, te koop, te huur) v. 1—4 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adros: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ot. p. adv. extra). Bewljsno. 4 ot. Licht op voor auto's en fietsen s Zaterdag 16 April8.25 uur. Zondag 16 8.27 Maandag 17 8.29 BUITENLAND. DE CONFERENTIE TE GENUA. Uit Genua werd d/L Donderdag aan de „Nieuwe Rott. Crt." gemeld: Op het oogenlblik 'bevindt de conferentie zich nog in het kristallisatie-proces. Men peilt elkaar en zoekt de juiste houding, die men aan moet (nemen. Men is wantrouwig en vreest tegelijkertijd' 'botsingen in het leven te roepen. De Russen brachten uitstel te krijgen, niet alleen omdat zij instructies ver wachten, gelijk aij voorgeven, maar ook om dat zjj zeer duidelijk zichtbaar het onder el- Kaar oneens zijn. Buitengewoon belangrijk is natuurlijk de Fransch-Duitsche verhou ding. Dienaangaande heeft er zich reeds heel wat afgespeeld. Barthou's poging om de Duit- schers uit de eufo-commissies te verwijderen, was ingegeven door een telegram vato Poin- caré, die het samenwerken onet de Duitschers vam de hand wees, omdat hij verwacht in Mei tot scherpe maatregelen tegen Duitschland inzake de schadeloosstelling gedwongen te zullen zijn. Deze poging heeft echter schip breuk geleden op den tegenstand van Enge land. Volgens een bericht uit Berlijn had de mededeeling van Bertou, dat Poincaré de uit sluiting van de 'Duitschers en Russen ver langde, een heftige woordenwisseliing tus- sehen Bartou en Lloyd George tot gevolg. De laatste verklaarde liever naar Londen te zul len terugkeeren dan toe te stammen. Barthou zag daarop op eigen verantwoording van den eisch tot uitsluiting af. Het rapport van de tlnanoleele deskundigen. Het rapport van de ecouomisohe en finan- cieele deskundigen van de mogeiiöheden, die de conferentie bijeenriepen, bestaat uit twee deolen. Het eerste behandelt Rusland, het laatste het berst©] van Europa. Het. essentieel© van de voorstellen betreff ende Rusland is die aan beveling tot instelling van een commissie voor de Russische schuld, bestaande uit le den, benoemd door de Russische regeiering en de andere mogendheden, met een onaf hankelijk voorzitter, gekozen bij overeen stemming of aangewezen door den 'Volken bond. Voorgesteld wordt, dat de commissie een internationaal orgaan zal zijn, dat alle quaes- ties zal behandelen, ontstaan uit vorderingen op grond van vroegere leeningen of van schadev engoedingaeischen tegen de Sovjet- regeering. De inleiding legt vooral nadruk er op, datl het economisch herstel van Rusland voor' een groot deel er van afhangt of het steun krijgt van buitenlandsch initiatief en kapi taal. Zoolang de precaire en onzekere toestand voortduwt, zullen toch alleen speculanten geneigd zijn te wagen handel te drijven, en dan bestaat de vrees, dat het voornaamste resultaat zou zijn niet het herstel, maar de exploitatie van Rusland en het Russische volk, welke de regeeringen te Genua verte genwoordigd, juist willen vermijden. De functie der commissie voor de schuld wordt uiteengezet na een opsomming der voorwaarden, die noodzakelijk zijn voor het inroepen van den steun van buitenlandsch initiatief en kapitaal. De voorwaarden geven in ouderdeelen wat reeds in groote lijnen was vastgelegd in de conclusies van Oannes. Het zou, zoo wordt verder gezegd, zeer be vorderlijk zijn voor het herstel van Rusland, indien de ondernemingen van allerlei aard, die aan vreemdelingen toebehoorden, voor de gebeurtenissen van 1917 zoo spoedig moge lijk weder in werking werden gesteld en nieuwe ondernemingen werden gevestigd. Het advies der deskundigen ten opzichte hiervan beslaat een uitgebreid terrein en dringt aan op de noodzakelijkheid van op heffing van invoerbelemmerinjgen, van be scherming van buitenlandsch© kooplieden, van afschaffing vatn huiszoekingen in de woningen van buitenlanders, die in Rusland gevestigd zijn, met-inmenging in de arbeids voorwaarden in Ibuitenlandsche ondernemin gen behoudens zekere condities en andere maatregelenvoor de bescherming van het leven en de belangen van buitenlanders. Verder- wordt aanbevolen, dat de finan cieel© verplichtingen der vroegere Russische retgeeringen tot een ronde som zullen worden vastgesteld. 'De geldelijke verplichtingen zul len worden erkend door de .uitgifte van rentedragende obligaties. Deze obligaties moeten vóór 1 November 1927 .zijn geconsoli deerd. Vreemdelingen moeten dezelfde rech ten hebben om Rusland binnen té komen of het te verlaten als gebruikelijk is in andere landen. De. oensuur op brieven en telegram men moet worden afgeschaft ien er moet vrij heid van handel zijn. In het tweede deel van- het rapport, hande lend over crediet en geldwezen in Europa, leggen de deskundigen den nadruk op het in evenwicht brengen der begrootingen van. de verschillende landen door zelfstandige po gingen, Zij geven een bijeenkomst deer oem trale banken in overweging, teneinde samen werking te bevorderen tusschen die banken tot het brengen van eenheid in de crediet- politiek. Zij dringen er op aan, dat alle Euro- peesche munteenheden zullen worden geba seerd op een gemeenschaptpelijken gouden standaard, zooals sommige landen reeds eenige jaren bepleit hebben, niet alleen door een samengaan van de centrale banken, maar ook door het te juister tijd aanvaarden eener internationale conventie. Het doel dezer oonventie zou zijn de vraag naar goud te cent ral isee ren en daarin samen werking tot stand te brengen en aldius wilde fluctuaties in de koopkracht ervan te ver mijden. De conventie zou een of ander mid del moeten bevatten voor een economisch gebruik van het goud door het in stand hou den van reserves in den vorm van buiten landse]!© saldi zooals b.v. 'goud voor een, standaardwisselkoers of voor een internatio naal olearing-stelsel. Het is noodzakelijk, dat landen, die credleten noodig hebben, onver wijld maatregelen nemen om hun activa 'be schikbaar te stellen ais waarborg voor den steun, dieh zij noodig hebben, hetzij door het voorgestelde internationale consortium of langs anderen wqg. De deskundigen bevelen een zoo spoedig mogelijke afschaffing aipn van een kunstmatige controle over de wer king van den wisselkoers en verklaren, dat binnen twaalf maanden nadat aanzienlijke vorderingen zijn gemaakt met het herstel Ingezonden Mededeellngen. Illftf IIS8 lilt III VIII'tl II lilt IHf Milt Mintig) 'tJGrwtenuloflon behoeven slechts :-7minuten mee te koken. ROERMOND. Fabrikante der bekende van den wisselkoers van een land alle bijzon dere beperkingen vam den invoer uit dat land op grond van gedeprecieerden wisselkoers moeten worden opgeheven. jk Poincaré vólgende woelt verwacht? Volgens 'berichten uit Gtenua moet de Ita- 1 iaainsche politie opdracht gekregen hebben, alles voor de waarschijnlijke aankomst van den Franschen. minister-president Poincaré op Woensdag of Donderdag van de volgen de wéék voor toebereiden. Men is ook begon- nennen de' villa buiten Genua, die vroeger reeds voor Poincaré was 'bestemd, met 6poed in gereedheid te 'brengen. Het standpunt der neutralen. De correspondent van de „Petit Parisien" seint een overzicht over de houding, die door de neutralen wordt aangenomen Een van de meest eminente neutrale gede legeerden zeide hem daaromtrent, dat de nieemi"£ verdeeld is tén aanzien van de wen- schelijkheid, de sovjetregeering duidelijk te erkennen. Noorwegen en Zweden zouden haar wel dadelijk willen erkennen, al wil het laatste land evenals Denemarken nog wel eens afwachten waar in Genua de wind vandaan komt. Spanje is fel tegen erken ning, Zwitserland en Nederland hebben zoo wat dezelfde politiek: Zij beschouwen het als zeer moeilijk met Rusland weder han delsbetrekkingen aan te knoopen zonder te gelijk politieke betrekkingen te hebben. Daarom zouden ze daarmee willen beginnen, maar de Zwitsersche regeering wil niets met sovjets te maken hebben, zoolang de ernsti ge schade door Zwitsers in Rusland geleden niet vergoed is en daarom is aan de Zwit sersche industrieelen, die reeds vóór Genua met Rusland in connectie wilden treden, dit belet. In hét algemeen zou dus, volgens dezen zegsman de stemming vóór een onmiddellijke erkenning -zijn, maar een eventueel daarom trent genomen besluit zou toch anderen, die wei dadelijk eiken riten willen, niet binden, omdat de erkenning van andere regeeringen een absolute quaestie is van souvereiniteit. Ten aanzien van de herziening van de be staande verdragen hebben de neutralen, vol gens denzelfden zegsman, onder elkaar af gesproken, die niet te vragen en zich dus aan het gropgramma van Canne» te houden, hetgeen echter niet zeggen wil, dat zij het met die bestaande verdragen eens zijn. „L'Oeuvre" zegt nog eens uitdrukkelijk, dat Nederland de bedoeling had te kennen go- geven, zich afzijdig te houden en een eigen politiek te volgen en dat het daarom was, dat de heer Van Kamebeek ook niet self naar Bern was gegaan. De commissie voor de schadeloosstelling. De oommissie voor de schadeloosstelling heeft Donderdagavond deni tekst aangeno men van de nota, die zij zal richten tot Duitschland, als antwoord op de laatste me morie van den rijkskanselier. Zij blijft bij haar besluiten, zooals die aan de Duitsche regeering zijn medegedeeld op 21 Maart, die o.a. betreffen de storting, die Duitschland op 81 Mei moet doen, en herhaalt haar be zwaar tegen het onvoldoende van de finan cieel© pogingen, die ae Duitsche regeering heeft aangewend, alsook de noodzakelijkheid van het instellen van een financieel© contro le, en verklaart dat, als Duitschland niet de noodige maatregelen neemt om de orde in zijn financiën te herstellen, zij zich genoopt zal achten, op 81 Mei sancties toe to passen, zonder echter zich te willen bemoeien met 'het binuenlandsche bewind vam het Duitsche rijk. DUITSCHLAND. De Amerikaan fiche zóne. Volgens den „Berl. Lokalnz." zijn gisteren uit Tries te Coblenz aangekomen eenige af- deelingen Fransche Alpenjagers, die daar de Amerikaansche kwartieren betrokken hebben. HONGARIJE. De Praagsóhe Tribuna weet mee te doelen, dat er te Mtlnchen een familieraad der Habs- burgers is gehouden, die, op voorstel van aartshertog Frederik, aartshertog Otto als wettig opvolger op den Hongaarschen troon heeft erkend. De Hongaarsche regeering heeft aartshertog Max doen' weten, dat zij geen bezwaar zou maken tegen den terug keer naar en het verblijf in Hongarije van ex-koningin Zitaj RUSLAND. De hongersnood.1 Uit Kisjinef wordt gemeld: De vertegenwoordiger van het Nansen- oomlté en, het internationaal Rooda Kruis dr. Batohilleri, die onlangs van een reis naar Oekraine is teruggekeerd, deelt mede dat de toestand der vluchtelingen in Oekraine niet betel", maar ook niet slechter is dan de toe stand van de overige hongerlijdende bevol king. Vreeselijk is vooral de toestand der kinderen; hongerig en slecht gekleed loopen zij langs de straten, bedelen en zoeken voed sel in de vuilnishoopen. Dr. Batohilierie heeft lijken van kinderen! gezien, die van honger stierven, terwijl zij bezig waren in een Ijzeren pot het lijk van een hond te bra- Ingwonden Maüwksdlngan. den. Vijftig percent der van honger omko- menden zijn kinderen. Medische hulp, verklaarde Dr. Batchilieri, is onvoldoende. De eenige redding bestaat in het verstrekken van voedsel. ^VEPVANGTII VOQRQCCLIC' 209 menschen verdronken. Een telegram uit Riga meldt, dat in de stad Dvinsk door het overstroomen van de Dwina 200 personen verdronken zijn. De overstrooming werd veroorzaakt door de vorming vain een ijsbarrière, die het wa ter opstuwde. De ijsdam werd door kanonvuur stuk ge schoten, waarop de rivier weer in de bedding is teruggekeerd, JAPAN. De Spanjaarden in Marokko. Een groep Rib-bewoners Is er in geslaagd op het eilandje Gomera te lanc c.r> en een aanval op de marinierskazerne te doen. ZWEDEN. De uitsluiting in de zaagmolen industrie in Zweden is nu over het geheele land en betreft J64 (molens met 24.000 arbeiders. De regee ring zal naderhand intervenieeren. Ingezonden mededeeling. MOEDER! DENK ER OM. Vrouwen dienen meer rust te nemen. Ais volwassenen deden wat zij onderwijzen -— vroeg naar bed gaan souden veel minder menschen lijden aan nierkwalen. Het is niet verstandig om na de inspanning overdag 'a avonds laat nog te strijken, verstellen, stoppen enz. Denk er om, moederl Laat naar bed gaan, zorgen, overwerkiag, en ongeregelde maaltijden overladen het bloed met urinezuur, en het filtreersa van zulk vergiftigd bloed verzwakt de nieren. De pijn in den rug, in de lendenen en zijden, is een waarschuwing van nierzwakte, die als niets gedaan wordt, kan leiden tot nieront- eteking, blaaskwelea, nlerwaterauahl nier- gruis en -steen. Besluit zulke gevaren te vermijden. Ver minder de inspanning de* nieren. Vermijd laat naar bed gaan en onverstandige ge woonten. Geniet meer frissohe lucht, wande' meer bijlten, en zorg voor meer geaond-gc- vendo slaap. Laat Ikwter's Rugpijn Nieren Pillen u bijstaan in uw poging om gezond te worden. Dit geneesmiddel voor de nieren bereikt zul ke uitstekende resultaten, doordat het uitslui tend op de nieren en blaas wenkt, doch niet op de ipgewanden. Vroege behandeling is het beet. Bijtijds genomen, kunnen Foster's Rugpijn Nieren Pillen de ontwikkeling van nier- en blaaskwalen voorkomen. Duizenden diankbare vrouwen danken haar geluk en gezondheid aan dit speciale niergeneesmiddel De bandteekenng van James Poster komt voor op elke eohte doos. Te Helder verkrijg baar bij A. ten Klooster, Keisssstr. 93 f 1.75 per doos. KASaL £AMTM-»B«SLIT Nederland bewerkt KULT HART1NG. 'ID „Juia\ M'frou, as ik der aan denke' wil me arepels op te zette', dan denQc ik aan kooL Ais ik Meheer z'en sdhoene' mot poease, dan wasoh ik z'en sokke'. U heb' gelijk M'frou. U heb't prachtig begrepe'. Ik neem 't u niet kwalijk, M'frou. De mensche' hebb' d'r eigc' nie' gemaak'. Ze kenne' nie' hellepe', dat God ze zukke rare hersens gegev* heef," hiermee marcheerde ze weg en verdween in huis. Ik lachte nog zachtjes een paar minuten na. Misschien bespiedde ze me wel door het raampje van de porvisiekast het kon me niets sohelea De hemel zegen» je Amaha, voor de af wisseling, dta je mij 'bezorgt, ik ken de zachtheid van je hart evengoed als de Hcherpte van je tong. Ik weet met hoe onem- uig veelt tact je heteonderwerp van mijn in valide-zijn vermijdt en ik ben er o, zoo dans baar voor. Een oogenblik later kwam ze weer naa buiten. Ik lag met mijn oogen gesloten. «Ben' u moei, M'frou?" »Een beetje antwoordde ik. >rZal ik sen bloem op uw japon iteke vü0r meheer thuiskomt. Dat staat wat frisschor." „Hoe zie ik er uit?" Ze zocht zorgvuldig een prachtige roos van de struiken. „D'r zijn twee plekke' op uw wango' die precies dezelfde kleur hebbe' as deze roos." „Dus zie ik er goed uit?" kwam ik begeerig Ze snoof een beetje. ,,'k Heb wel is menschel gezien, dié d'r be ter "uitzagen." „Haal eens een spiegel." Ze ging langzaam naar het huis. ,,'k Wis nie «iat u zoo ijdel was, M'frou," merkte ze op, toen ze mij een! handspiegel aangaf. v „Je kunt nu wel naar je oven gaan, Ama- lia," zei ik een beetje koel. Ik wachtte tot ze heengegaan was en hield toen den spiegel omhoog. Twee groote, donkere oogen brand den in de mijne. Mijn wangen waren verma gerd en mjjn haar lag in een vochtige golf over mijn voorhoofd. Al het goud, waar Dim- bie zooveel van hield, scheen eruit verdwenen „En eens vond Dimbie mijn gezicht mooil" Deze woorden kwamen in een snik, waarop geen tranen volgden. Mijn pijnlijke oogen wendden zich naar de rozen, naar de lupine, die neerhing in den gloeienden zonneschijn, naar den rand van wondergetinte latyrus. naar de koele, groene linde en naar den beuk, die over de heg hing. Hoe heerlijk om zielloos te zijn, nep ik hartstochtelijk. „Geen ziel te bezitten, geen herinnering, geen toekomst. O, een -zachte, geurige roos te zijn, gebaad in zonlicht en wind en zomerregen; en lieflijkheid uit te zenden om het hart der menschen te ver blijden en dan blaadje voor blaadje uit te vallen op den koelen boezem van Moeder Aarde. Waarom moeten de menschen zoo lijden? Waartoe al die pijn? Dé vogels, de vlsschen, alle dieren vallen elkaar ten prooi. Zij drinken den beker van het lichamelijk lijden loog tot op den t>ode<m, doch voor zielepijn blijven se gespaard. v Zal Dimble's liefde hiertegen bestand blij ken? Ach, deze angst martelt me dag en nacht. Zal Dimbie me trouw blijven? Hij' is nog zoo jong. Het heele mooie leven ligt nog vóór hem. Hij leeft nog in het heden en in de toekomst, alleen zij die oud zijn leven in het verleden. Voor altijd gebonden te moeten zijn aan een op haar ziekbed ge kluisterde vrouw 1 Ik haat mijzelf! Ik ver afschuw en veracht mijn zwakheid en in validiteit! Een was ik een sterk meisje, dat rende en sprong en bergen verzetten kon. Dimbie roemde mijn oogen, helder als de spranke lende sterren in winternacht, mijn haar, goud als de stralende zon, mijn wangen. o, wat kon hij vleien! En nu, God sta mij bij doch neen, niemand kan mij helpen. Kom met een borstel, Amalia, tracht nog wat vroolijk zonnelicht in mijn doode haar te wevenl Steek de roode roos, die je plukte, op mijn borst. Wind de vochtige lokken op mijn voorhoofd rond je vingers, laat ze krul len als vroeger. Vertel mij een grappig ver haal van de Tompkinsen om de scherpe lijn om mijn mond weg te wissdhen.want Dimbie komt de laan ?f ik hoor zijn staD driftig en snel en ik wil er uitzien als de Marguerite, die hij huwde. Een vogel zingt in den appelboom een gouden lied. Zingt hij omdat Dimbie komt? Of is hij dé bode der hoop? Wil hij mij boodschappea, dat Dimbie'i liefde onveranderlijk is en blijft.... door alle eeuiwen heen.tot vóór Qods troon? O. als het waar waal liever lam en ilek met Dimble's liefde, dan gezond en sterk en alleen. HOOFDSTUK XVIII. Dimbie wentelt een twaren last van mijn hart Vreemd, welk een ijzige kalmte maakt zich van ons meester als we staan voor de keerpunten in ons leven, de oogenblikken, waarin angst, hoop en verwachting in ons strijden. Maud's arme geliefde zegt, nadat hij haar broeder in eni duel gedood heeft: „Why am I sitting here so stunn'd and still Fluoking the harmleas wild-flower on the [hill?" „Wat zit ik zoo stil hier en verslagen, De bloemekens plukkend van de wilde [rozenhagen?) En dan later als hij aan het Bretonsche strand zit zucht hij: „Strange that the mlnd when frauj^ht With a passion so intense, One would think thaat it well Might drown all life in the <?ye, That it should by b©»-»? overwrought, Sundely strike o» snaiper sense For a u Bower, little thing» Whiob. would havs been pa („Is 't niet vreemd, dat als de geest is Dronken van passie, zwaar en uiep En men verwachten zou blind te zijn Voor al wat om ons heen geschiedt Men, schoon zat van and'ro dingen Plotseling eén zin ontwikkelt Scherp genoeg om hel en klaar Een schelp, een bloempje, all' kleine fHngn Up te merken. Dingen waar men anders aan voorhij sou [gaan.") En zoo ging het ook met mij. Een nieuw, scherp zintuig scheen zich plotseling te ont wikkelen, toen Dimbie door het poortje kwam. Het eerste oogenblik van ons weder zien had ik hem niets 'belangrijkers te ver tellen! dan dat er een knoop van zijn schoen was en zijn jas er stoffig uitzag. Zijn 'blik van grenzelooze verbazing ver dreef mijn ongevoeligheid en toen ik zijn armen rond mij voelde en de kussen, die hij op mijn wangen, mijn oogem mijn mond drukte, on ik zijn stem hooroe fluisteren: .Marguerite, Marguerite, heb je me niets anders te zeggen.toen kwam als een niet to overstelpen vloed alles over mij wat ik te zeggen had.en verstikte men. Ik had een gevoel als zonk ik diep weg in de gol ven eener woeste zee. Ik kon niet anders, doen, dan mij aan hem vastklemmen en zijn naam uitstooten. „Liefste lieveling," fluisterde hfl tas •te, jeeg, dat je me Liefhebt" Wordt vervolgd.

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 1