Brengt U eens Maison VAN ALPHEN, Magazijn „INSULINDE", Tweede Blad. W. ÜIERENBROODSPDT, Spoorstraat 87. VAN ZATERDAG 15 APRIL 1922. PLAAT8ELIJK NEEUW8. De Kamerverkiezingen. De definitieve lijst waarmede de Vrijz. dem. Bond in de kieskringen Helder, Am sterdam en Utrecht zal uitkomen is thans vastgesteld als volgt: 1. Mr. H. P. Marchant, 2. Mevr. B. Bak ker—Nort 3. Mr. P. J. Oud, 4 Th. M. Kete laar, 6 F. E. H. Ebels, 6 P. Nolting, 7 D. Kooi man, 8 H. B. Berghuijs, 9. J. J. T. Spaar garen, 10 J. Kooiman. De Kamerverkiezingen. Op de te Utrecht gehouden Deputaten-ver- gadering der Anti-Revolutionaire partij is o.m. besloten de lijsten voor de Kieskringen Helder en Amsterdam te verbinden. Kerk-concert In het nummer van heden vindt de lezer een advertentie betreffende Oen kerkconoert, dat op Vrijdag 21 April in de Nieuwe Kerk gegeven wordt. De ooncert'gevers zijn in onze plaats geen onbekenden: de heer en me vrouw Mooij uit Amersfoort immers zijn oud-stadgenootjen, en wij (behoeven maar te herinneren aan een der laaltste marine-con certen waar mevrouw Mooij optrad als zan geres, om te weten, dat haar naalm nog steeds populair is uit de dagen toen -zij op Toonkunst- en andere concerten hier op trad. Ook den heer Mooöj Ikenne'n wij van menig kerkconoert als een uitstekend orga nist. Ongetwijfeld 'zal een concert van deize beide muzikale menschien aan hooge eischen voldoen, en wij twijfelen er niet aan of me nigeen zal het echtpaar Mooij willen hooren. Het programma bevat werken van Bach, Höndel, Wolf, Hildach e.a. en de entree is Zeer matig, zoodat dit (bedrag voor nietaand een (beletsel behoeft te 'zijn. Men zie overigens de advertentie in dit nummer. Emmabloemcollecte. Zaterdag 22 April zal'de dik jaar weder- keerende Emmabloemverkoop werden gehou den. De opbrengst strekt tot stijving van de kas der Tevens onderhoudt de Vereeniging een consultatie-bureau en zorgt voor huisbezoek. Voor dit alles is geld, veel geld noodig, dat uit verschillende bronnen toevloeit. Een van van die bronnen en zeker een van de meest Bympatbieke is de in het voorjaar telkens wederkeerende Moemverkoop. Het is een opwekking om gezamenlijk te strijden tegen den gevreesden vijand, die alleen door hardoekkigen strijd binnen de pertoen te houden is. Voor Rusland. De heer Van1 Alphen, banketbakker, Dijk- straat, heeft een sympathiek denkbeeld ge had. Deze heer heeft vier grootte paasch- eieren vervaardigd en die ten geschenke gegeven aan het Ooimité, dat gelden inzamelt voor Rusland. En nu worden in de vier win kels van de firma, n.1. Dljkstraat, Koning straat,- Zuidstraat en Javastraat, loten ver kocht tegen dbn prijs van 26 oents, waarop als prijs en premie een dergelijk ipaaschei valt. Voor deze sympathieke daad verdient de heer Van Alphen izeer zeker een woord van lof. Het ware Ite wenschen, dat1 meerderen zljln voorbeeld volgden! En het is te hopen, dat het Heldersche publiek zich niet onbe tuigd laat en bij zijin intooopen in Maisen Van Alphen ook één of tmeer dezer loten anedeneemt. Dan kan weder een flinke som aan den penningmeester worden afgedragen. Politieke vergaderingen. Dinsdag a.s. houdt de afd. Helder der 6. D. A, P. een openbare vergadering In „Casino". Sprekers de heerén A. G. A. Ver stegen en D. C. A. de Zwart. Voor nadere bijzonderheden zie men de advertentie in dit nummer. Woensdag 10 April houdt de Antl-Rev. Xiesvereeniglng „Groen van Prlnsterer" een openbare vergadering in het Militair Tehuis, Kanaalweg. Spreker is de heer O. R. van de Wal, van Randwijk. Voor bijzon derheden zie men de advertentie in dit num mer. Tooneel ver. „T.A.V.E.N.U." Naar wij1 vernemen, geeft bovenvermelde Vereeniging haar 3e en laatste 'uitvoering in dit seizoen op Woensdag 26 dezer, in Casino. Opgevoerd zal worden „(Groote Stadslucht blijspel in 4 bedrijven, van Blumenthal en Kadetbürg. 1 Zang- en Reciteervereeniging „Harmonie". Naar wij vernemen geeft (bovengenoemde zangvereeniging onder leiding van den heer P. Brizée op Maandag 24 April 1922 haar laatste uitvoering in dit seizoen voor begun stigers en Jntroduoé's en zal o.a. opgevoerd worden de Operette in 1 'bedrijf „Roosje met orkestbegeleiding. Zie voor verdere bijzonderheden adverten tie iu dit blad van a.s. Donderdag. Dansvereenlging Tavenu. 22 April euk. zal de daniffvereeniging Tavenu voer hane leden en 'genoodigden een Soirée Amusante et Dansante geven. Op dezen avond, waaraan onder meer en kele Heldersche musici medewerken, zal ook ontreden de (bekende Hollaindsche humorist Louis Cootran tmet een geheel nisuw reper- fcoisr. Ingezonden mededeeling. een bezoek aan het Spoorstraat 87. Hot bestuur zal' van ieder genoodi'gde, bij het uitreiben der introducties op Dinsdag avond, een bedrag heffen van 0.50, hetwelk in totaal zal worden afgedragen aan het Nansenfouds, na aftrek van enkele kleine onkosten. Een dezer dagen werd in het gebouw van den R.-K. Volksbond alhier opgericht de tooneelvereeniging D.A.VX)., welke zich ten doel stelt het Roomsch tooneel hooger op te voeren en uitvoeringen te geven voor lief dadige doeleinden., Daar de vereeniging bestaat uit zeer goe de krachten gelooven wij wel dat D. A. V, O. een aanwinst is voor tooneelliefhebbend Helder. H. B. 8. V. Toen het- beginnen zou, werd de zaal don ker gemaakt en toen het voetlicht aanging, stonden daar zoowat een twintig zonnestraal tjes po het tooneel. Ze hadden witte -of andere jurkjes aan; één tvas er in te blauw jurkje, en sommige hadden groote strikken in 't haar. En die twintig zonnestraaltjes begonnen me daar te zingen van „Wij willen zijn als 't zonnelicht". Maar 't was allemaal zonnelicht wat er was. Daarna zongen ze van den Nacht, van „Vöglein, wohin so schnell", en van den Mei; die kwam. Quand ie mal est lè Nous sommes en plalsance. En toen kwam er nog iets van een vogeltje. en toen.... liepen er twee zonnestraaltjes weg. Zoo maar heelemaal weg. Maar ze kwa men even daarna terug met prachtbouquet- ten bloemen, die ze gaven één aan mevrouw Schokking, onder wier leiding ze deze vers jes hadden gezongen, de ander aan mevrouw Dorren, die de pianobegeleiding speelde. Toen gingen de zonnestraaltjes weg en werd het weer donker in de zaal. Dat wil zeggen dat toen het licht weer aanging. Vooraf had de Voorzitter, de heer Koster, een openingsspeech gehouden. Hiervan valt te memoreeren, dat hij in het bizonder den directeur, den heer van der Meer, welkom heette ,die thans weder voor het eerst aan wezig was, en dat hem de beste wenschen van de H. B. S.-eTS werdén gébracht. Er gebeurde evenwel nog veel meer. Ik kan het' niet allemaal zoo precies vertellen. We kregen bijvoorbeeld een gevoelig en zui ver gespeeld vioolsolo van jongejuffrouw G. "X Ruig, die op de piano begeleid werd door W. J. Bakker Jr. We kregen voorts een paar voordrachten, die erg grappig waren en waarom braaf gelachen werd. We kregen een „drama" van een Luitenant, zijn oppas ser, zijn dienstmeisje en een spiegel. De spiegel is een z.g. psyche, zoo'n groote staönde, het dienstmeisje is een z.g. snoes je, u wéét wel, met zoo'n schattig wit schortje voor, de oppasser een knappe jonge man, de luitenant een slaapkop. En nu begrijpt u de rest wel. Het dienstmeisje vliegt, daartoe genoodzaakt door avances van den oppas ser, tegen den spiegel pan, deze breekt. de luitenant komt binnen, en wil zich voor den spiegel bewqnderen eventueel gaan scheren.en de oppasser, ten einde raad, Eoseert zich tegenover zijn slaapdronken eer en maakt dezelfde mimiek als deze. Nu was het merkwaardige van dezen spiegel, dat hij -geen eigenlijk spiegelbeeld gaf: als de luitenant bijvoorbeeld zijn rechterwang schoor, dan schoor het spiegelbeeld ook dé rechterwang, d.w.z. de wang, die rechts zat. Zélfs kwam het spiegelbeeld vaak met zijn reflecties achteraan, ook wel anticipeerde het op de bewegingen zijns meesters. Kortom, het was uiterst grappig en het was geen wonder, dat er om gelachen werd. Een heele tijd lang gebeurde er niets. U meet namelijk weten, dat het,pauze was. Toen de p&uze was afgeloepen, gebeurde er weer een heelen tijd lang niets. U anoet namelijk ook weten, dat er een laaft zou worden ver loot. Die lootjes daarvan waruh bestemd voor de kas vain het Russische ooinité, en de gé lukkige familie, die de taart won, heeft «t den 'heelen avond aan zitten «muilen, U be grijpt, dit zijn eigenlijk, geen dingen, die je tn de krant zet en u moet er dus maar niet over spréken. Toen kregen we de .Jïungerwaoht". De burgerwacht, dat was 'n fijn-(geestige per- sifflage van Joh. W. Droedelet op dit aller nuttigste aller nuttige instituten, t Was een ingewikkeld (blijepel vain een meneer/ die kunstschilder was, .als Afrika-reiziger geïn terviewd wordt, als burgerwaohteling noch tans een man ixi de duinen doodschiet; en later blijkt als kunstschilder het léven te hebben gered van Germaine van Vleuten, de journaliste. Het is te ingewikkeld om het na te vertelleap, het spijt me wel, want ik had u graag mee laten gfnieten. Heeft u, lieve lezer, wel eens gehoord van de Onderwijs-Partij, afgekort de O. P.? Het is een partij, die met de aanstaande verkie zingen met eigen c&ndidaten, uitkomtde lijsten worden opgemaakt. Punt 1 vhn haar program luidt: Op alle H. B. Scholen moeten kussenstoelen worden geplaatst, opdat wij niet langer op de harde banken behoeven te zitten. Punt 2: het spieken nioet reglemen- .fcair worden geregeld; wij spieken niet voor ons plezier, maar alleen om onzen leeraren, ergernissen te besparen. Punt 3: 8-urigen arbeidsdag en in verband daarmede afschaf fing van het huiswerk. Punt 4: de leeraren moeben op de rij af verhlooren en niet meer mir nichts dir nichts leerlingen uitpikken; daardoor komen wij vqor alleronaangenaam ste verrassingen te staan, ferwijl we ons an ders rustig op de te steilten vragen kunnen voort>e reiden. Deze eischen zullen over 't ge- heele land worden gepropageerd. Daarom H. B. S.-ers: op voor O.P:! Alle H. B. S.-ers braken den boel af van wege de leut. Dat vonden se lijn en u siet hoe de mensch, van nature toch eigenlijk verdorven is en slecht. Het slot was een Oostersch- tafereel, dat boeide door kleurenrijkdom en schilderach tige costuums, en waaraan verscheiden da mes en heeren deelnamen. Het was een soort vertelling van de 1001 nachten, aanschouwe lijk voorgesteld. Het was heel smaakvol en een waardig slot van den avond. Het eigenlijke slot was hét nog niet eens. Want een half uurtje daarna (begon het bal en wat daar verder genoten Werd, ia eenvou dig niet na te vertellen. Zoodat wij diue maar een streep zetten, Verslag der Gemeenteleijke-Arbeidsbeurs, over de maand Maart 1922. Aanvragen van werkgevers kwamen in om: 7 iboampjefijpLamters, ben. 18 jaar; 1 elec- tricien, 14 grondwerkers, 1 grondwerker ben, 18 jaar, 3 landarbeiders, 4 loopknechts, 3 loopjongens ben. 18 jaar, 1 loodgieterhalf was, 162 losse-werklieden, i 1 os-werkman ben. 18 jaar, 2 metselaars, 1 meubels toüeer- der, 1 portier, 1 smid-halfwas ben. 18 jaar, 1 rteen'bikker, 8 scheepstimmerlieden, 10 timmerlieden, 3 timmerlieden-halfwas ben. 18 jaar, 1 timmermans-leerling (ben. 18 jaar, 89 transportarbeiders, 1 terreinworker, 1 win kelbediende Iben. 18 jaar. Totaal 316 per sonen. Aanbiedingen kwamen in van: 3 aardappelschillers, 7 boempjesplantere ben. 18 jaar, 1 broodbakker, 1 conciferge, 2 eiectriciens, 2 etectriciens-leerlingen ben. 18 jaar, 19 grondwerkers, 1 'grondwerker ben. 18 jaar, 1 granietwerker, 1 hulp-monteur, 1 kantoorbediende, 2 keliners, 8 landarbeiders, 5 loopknechts, 1 loopjongen iben. 18 jaar, 180 losse-werkliedien, 8 losse-werklieden Iben. 18 jaar, 8 letterzetters, 1 machinist, 1 machine- drijver, 1 matroos, 1 magazijnknecht, 7 op perlieden, 1 portier, 2 stokers, 1 schoenma ker, 1 straatmaker-handianger ben. 18 jaar, 2 smid-bankwerkers, 1 smid-bankwerker ben. 18 jaar, 8 steenlbikkers, 1 schilder, 1 stuca- doorsleerling ben. 18 jaar, 2 stiucadoors, 2 reinigers, 1 tuinman, 1 terreipwerker, 8 timr mer lieden, 1 timmerman-halfwas, 1 timmer man-halfwas ben. 18 jaar, 2 tknmermana- leerlingen iben. 18 jaar, 101 transportarbei ders, 2 metselaars. Totaal 881 personen. Geplaatst werden: 8 aardappelschillers, 7 boampjespianters 'oen. 18 jaar/1 ettectriciem, 14 grondwerkers, 1 grondwerker (ben. 18 jaar, 8 landarbeidera, 3 loopknechts, 1 loopjongen ben. 18 jaar, 1 loodgieter, 162- losse-werklieden,- 1- los,-Werk man ben. 18 jaar, 2 metselaars, 1 portier, 1 smid-halfwas ben. 18 jaar, 1 steenbikber, 2 scheepstimmerlieden, 7 timmerlieden, 2 tim merlieden-halfwas ben. 18 jaar, 1 timmer mans-teerling iben. 18 jaar, 89 transportar beiders, 1 terreinwerker. Totaal 304 per sonen. Aanvragen van werkgeefsters kwamen in om: 8 aardappetochilsters1 costuumnaaister, 2 comifectienaaisterB (ben. 18 jaar, 7 dagdienst boden, 4 dagmeisjes, ben. 18 jaar, 7 dienst boden intern, 2 huishoudsters, 1 kamermeisje 1 kindermeisje ben. 18 -.ar, 1 kookster, 2 waschvröuwen, 16 werkstere. Totaal 52 per sonen. Aanbiedingen kwanten in van 2 aarctappelfichiistens, 2 costnumnaaisters, 1 confeotienaaister ben. 18 jaar, 3 dienst boden intern, 1 kantoorbediende, 2 kantoor bedienden ben. 18 jaar, 2 waschvrouwen, 15 werksters. Totaal 28 personen. Geplaatst werden 2 aard'appeischllsters, 1 costuumnaaister, 1 confeotienaaister ben. 18 jaar, 2 dienstbo den intern, 2 huishoudsters, 2 waschvrou wen, 12 werksters. Totaal 22 personen. Vergaderingen, Vermakelijkheden, enz. Zaterdag 15 April: Dansclub „T.O.P." Casino, 8 uur. Zondag 16 April: Tooneelvoorstelling, opvoer. „Rooie Hans". Casino, 8 uur. Maandag 17 April: Uitvoering R.-K. Toaneelclub „Excelsior". R.-K. Volksbond, 8 uur. Dinsdag 18 April: Openbare Vergadering S. D. A. P. Casino, 8. uur. Donderdag 20 April: Openbare' Vergadering Anb.-Ontw.-Club. Casino, 8 uur. Vrijdag 21 April: Padvinders 11-jarig bestaan. Casino, 8 uiur. Zaterdag 22 April: Uitvoering Dansclub „T.a.v.e4ui." Casino, 8 uur. Maandag 24 April: Uitvoering Zang- en Rea-Ver. „Harmonie". Casino, 8 uur. Dinsdag 25 April; Concert „Helders Mannenkoor". Casino, 8 uur. De volgende data zijn door de betrokken vereenlgingen opgegeven aan Mevr. Teune: ,19 April: Onderoffic. Ver. „Ons Belang". Vergadering Mil. Teh„ Spooretr., 8 uur. 20 April: Sternheim, declamator, Casino. 27 J. E. W. Duys, in Casino. 1 MeiFeestvergadering SD.A.P„ <pa- sino. Ingekomen bij Mevr. ,de BoerJongkees: Voor Rusland: Ingezameld tijdens de tenr toonstelling in de Vakschool voor Meisjes. 16.15. Ingezonden mededeeling. DIJKSTRAAT 34, T.i.ioon 244. Flllalsni KONINGSTRAAT 47, Teie». 21B. ZUIDSTRAAT 17, Tti#f.£l«. VOOR DE FEESTDAGEN! Roomspritsen Vruchtengebakjes Gevulde Koeken Moccapunten Chocoi. Bekertjes 10 ots. 10 10 10 12 11 11 11 11 Chocol. Macaronen 8 ots. Gemberpunten 8 Diverse Gebakjes 8 Een groote sorteering PaascJhi-arti kelen. 11 11 Diverse soorten Koekjes I Speciaal adres voor de bekroonde Kikkerkopjes! BINNENLAND. De Kamerverkiezingen. Naar „De Tijd" meldt, heeft de voorzitter van den R.-K. Volksbond te Zaandam enkele leden-propagandisten van de Kies vereeniging uitgenoodigd tot een vanmiddag aldaar te houden vergadering, waar bet indienen van een eigen lijst met een arbeiders-candidaat zal worden overwogen. Ontevredenheid over het optreden van mir. Bomans zou hiertoe de directe aanleiding zijn. De Vrijheidsbond, heeft besloten naar aanleiding van de gemaakte opmerking dat de heeren Abr. Staalman en H. ter Hall hun ne kiezers in het geheele land hebben 2 algemeene bijlijsten in te dienen waarop ge noemde heeren als nr. 1 zullen voorkomen. Daardoor was de centrale verkiezingsraad in de gelegenheid een kleine wijziging in de groepeering der candidaten aan te brengen. De algemeene vergadering is thans vast gesteld op 28 April, des namiddags half twaalf in het. jaarbeursgebouw-te Utrecht. Het vertrek van graaf Bentlnck naar het buitenland. In aansluiting op het bericht omtrent het vertrek van graaf Godard van Aldenburg Bqptinck, heer van Amerongen, naar het buitenland kan het „U. D/' nog mededee- len, dat het vermaarde kasteel Amerongëü, waar onder meer langen tijd ex-keizer Wil helm te gast geweest is, benevnd de uitge breide bezittingen van den graaf niet onder den hamer zullen komen. Het kasteel zal zelfs met zijn historische meubileering ge heel intact worden gelaten.. Men begrijpt, zégt het blad, dat graaf Ben- tinck, die 42 jaar aaneen dit kasteel heeft bewoond en als het ware met Amerongen is saamgegroeid, niet dan na veel strijd tot zijn besluit is gekomen om dit dorp te ver laten. Doch de belastingdruk Amerongen heft o.m. 100 op de hoofdsom van de rijks- inkomstenbelasting is hem te zwaai- ge worden. Op zulk een wijze wordt de belas ting van geheel Amerongen als 't ware door één man betaald. Toen graaf Bentinck eenmaal zijn plan tot vertrek uit de gemeente kenbaar had ge maakt, heeft het natuurlijk niet óntbroken aan pogingen om hem daarop te doen terug komen. Zelfs heeft het Dagelijksch Bestuur van Amerongen op het .kastéél een confe rentie met den graaf gehad, die, zooals thans blijkt, geen resultaat heeft opgeleverd. In de jongste gemeenteraadszitting heeft de burgemeester, jhr. H. van den Bosch, de leden in comité-generaal geroepen tot het in ontvangst nemen een er belangrijke mede deeling, welke geen andere geweest is dan die van het vertrek des graven. BUITENLAND. N.V. Texels Eigen Stoomboot-Onderneming. Zomerdienst ingaande 16 Maart 1922. Op werkdagen: vertrek van Texel 6 vjn.. 11 v.nL, 2.45 mm., 6.15 mm. Vertrek Helder 0.15 v.m., 12.16 mm., 4 mm., 6.36 mm Op Zon- en Feestdagen: vertrek 6 vjrn 6J.6 mm. Vertrek Helder 8.46 vjrn, 6.85 mm. Ingaande 1 Juni 12,—. Ingaande 1 Juni 6.20. Dienstregeling EJ3.0.NA. Van Helder alle werkdagen, behalve Dins dag, 's morgens 7.45 en bovendien Maandag *s avonds 10.30. Van Amsterdam alle werkdagen er gens 940, DE CONFERENTIE TE GENUA. Rome, 14 ApriL Vandaag om half vier moest de sub-commissie van de eerste com missie, die zich met de Russische zaken be zig houdt, vergaderen, maar op verzoek van de Russischè delegatie is de bijeenkomst verdaagd om den sowjet-gedelegeerden ge legenheid te geven de vraagstukken aan een dieper onderzoek te onderwerpen. Er is nog niet bepaald wanneer de vergadering nu zal E laats hebben, wat, volgens hetgeen er in de ringen der conferentie gezegd wordt, niet uitgelegd moet worden als een bewijs, dat er moeilijkheden zouden zijn. Vanochtend om tien uur heeft Me verga dering van de economische deskundigen on der voorzitterschap van slr Basll Blankett E laats gehad. I>» algemeene economische eglnseian betreffende den monetalren toe stand in Europa zijn in den breede onder zocht in verband met den bijzonderen toe stand in de verschillende landen. De com missie zou vanmiddag wederom vergaderen. Vanochtend om tien uur heeft onder voor zitterschap van den Belgiaohen minister Theunls de eerste bijeenkomst plaats gehad van de sub-commissie van de commissie voor het vervoer-wezen. Op voorstel van den voorzitter is er besloten wederom twee sub commissies te vormen, waarvan de eene zicb bezig zal houden met het spoorwegvervoer ende vraagstukken, die daarmede thans verband houden; de andere sub-commisssie zal zich met bet vervoer te water bezig hou den. Uit Genua wordt d.d. 14 April aan de N. Rott. Grt. gemeld: Rakofski heeft vanavond een gewichtige verklaring afgelegd (als antwoord van de Russen op het Londensche memorandum. De verklaring was slechts voor de pers be stemd. Dadofski meende, dat het officieele antwoord niet voor Dinsdag te wachten .was, maar hij gaf te verstaan, dat de besprekin gen aan den gang waren. Rakofski begon met te zeggen dat het memorandum werk van deskundigen was, maar dat nog door geen enkele regeering was aangenomen. Wanneer het echter zou zegevieren, dan ging Europa een periode van conflicten en toenemende ellende tegemoet, Rusland zou zijn politieke en eoonomische onafhankelijk heid verliezen en de bevolking zou nog slechts voor schulddelging fsn schadevergoe ding arbeiden. Rusin -ri dat niet vrijwil lig aanvaarde^; - zal zich niet zelf een lus om den F Rusland is «eM-w «e- kositn ter vervulling van het br allen, die door maatregelen van de sowjet- regeering geleden hebben, schadeloos ge steld zullen worden. Wat de oorlogsschul den betreft, Rusland zou wel van zijn kant een rekening kunrjen aanbieden wegens de schade door den burgeroorlog en de Moer man-expeditie veroortaakt. Rakcfski was onduidelijk ten opzichte van de schulden van vóór den oorlog, maar ten opzichte van de oorlogsschuld beriep hij zich op de hou ding van de Franschen tegenover de Ame rikanen. In meer dan één opzicht waren zijn ver klaringen weinig tegemoetkomend. Hij gaf als zijn meening te kennen, dat vreemde ka pitalisten, die hun Russische ondernemin gen verioren hadden, zich schadeloos moes ten laten stellen met concessies. Hij zeide: wij hebban alle delfstoffen tot staatsmono- po'le gemaakt, maar buitenlanders kunnen nieuwe concessies krijgen voor gemeen schappelijke exploitatie met ons. Hij legde er den nadruk op, dat dit in het zond er voor petroleum gold, waarvoor de Russi- sohe regeering van alle kanten aanvragen kreeg. Deze verklaring van Rakofski zal wel een poging zijn om op een of andere manier in vloed te oefenen op de onderhandelingen. Lloyd George, Tsjltsjerin, Bartihou, Theu nls, een Duitscher e.a. waren vandaag bijna den geheelen dag tezamen. Zij lunchten ook gezamenlijk. Rakofski gaf overig' is van op timisme blijk en'meende, dat de conferentie succes zou hebben. Verder verneemt de N. Rott. Crt corres pondent van Amerikaansche zijde dat de Russen hier Amerikanen polsen over de mo gelijkheid om een internationale conferen tie, uitsluitend voor Russische aangelegen heden, te Stockholm te beleggen. De commissies. Genua, 14 April Onder de drie sub-com missies waarin het financleele sub-comité gisteren is verdeeld, is mr. Vissering leider geworden van de afdeeilng voor wissels, ter wijl Ter Meulen uitgenoodigd is tot toetre ding tot de derde sub-oommissie voor kre dieten, niet als lid der Nederlandsche dele gatie maar als autoriteit op dat gebied, wiens voorlichting speciaal gewenscht wordt. Frankrfjk en de leger beperking. Parijs, 14 April. Volgens de Oeuvre be gint een .telegram, gisteren door Barthou aan Poincaré gezonden, aldus: ;jDe oonferen- tie verkeert in groote wanorde. De eene com missie stapelt zich op. de andere". Verder telegrafeerde hij den president van den mi nisterraad: ,»De kjwestie der ontwapening kan elk oogeniblik worden gesteld. Et zal waar- aohjjinlij'k niet kunnen (beletten,, dat ze indi rect in discussie wordt gebracht." Op dat punt vroeg hij instructies. Poincaré legde de vraag gisteren den mi nisterraad voor. Met meerderheid van stem men werd uitgemaakt, dat de regeering voor- loopig de voortzetting der besprekingen te Genua wenscht, „izelfs als ze ons op verboden terrein zouden brengen." Ais deze inlichtin gen juist zijn, heeft Poincaré dus toegegeven. De correspondent van de „Information" te Genua meent, dat de zitting der politieke commissie tot vandaag werd uitgesteld om Barthou in staat te- stelten zijn licht te. Parijs op te steken. Dit bericht wordt door Havas tegenge sproken. Daarentegen maakt een ander be richt uit Parijs melding van het feit, dat de 'ministerraad na een uitvoerig en izeer (bewo gen debat besloot Barthou een instruct'e te zenden, waarbij hem zeer groote terug bon ding ln deze aangelegenheid werd aanbevo len, en hem opdracht werd gegeven zoo noo dig eon gematigds en tot 'bemiddeling ge neigde houding aan te nemen. Verklaringen van dr. Wlrth. li rijjin, 14 April. In een onderhoud met het „Giornale dTtalla" heeft de rijkskanselier aangetoond, dat de levensstandaard van het Duitsche volk ver beneden die van de overige Europeesche volken staat. De Dultsche mid denstand doorleeft «en rampepoedlgen tijd en verarm^ meer en meer. De Duitsche nij verheid heeft het weliswaar drukker dan de nijverheid in vele andere landen, doch zij werkt met verlies, zoodat men van een schijn- bloei kan spreken. Moeilijkheden vain binnenlandschenpoli- tieken aard zijn in Duitschland nog slechts over ekonomische oorzaken .te verwachten, namelijk uit wanhoop, die zich allengs ook meester maakt van de rustigste kringen. De toekomst zal zich eerst beter laten aanzien, als de markkoers stijgt of izich stabiliseert, nadat de betalingsbalans in evenwicht is ge komen. Alle ipogingen om ibuitenlandische kredie ten te krijgen zullen vruchteloos blijven, tenzij de schadevergoeding op een anderen, ekonomisch draaglijker grondslag wordt ge stold. DUITSCHLAND. Het antwoord der commissie van herstel. Berlijn, 14 ApriJ Het antwoord der ooonmissie van herstel verklaart, dat de Duit sche regeer in g geen enkele reden heeft voor haar bezwaar tegen de voorwaarden, gesteld voor de verleening van een gedeeltelijk mo ratorium. 'De commissie verlangt een onver wijlde aanzienlijke vermeerdering van de Dultsch- belastingen en noemt elke verdere bespreking met de Duitsche regeering onmo gelijk, als deze bij de houding, in haar laatste nota aangenomen, volhardt. Wanneer de Duitooke regeeri*g er echter Vereent ging tot bestrijding der tuberculose bier ter plaatse. Wij (bevelen dezen verkoop bij bet publiek dringend aan. De Vereeniging steunt allen zonder onderscheid van gods dienst, stand of politieke kleur. Zij voedt hygiënisch' op om de verbreiding der ziekte te voorkomen, geelt ligtentjes in bruikleen en ledikanten en toeddegoed, verstrekt, wan neer de ikas dat toelaat, versterkende midde len, geeft hulp in de huishouding en bij het verkrijgen van een betere woning en zendt .patiënten uit naar sanatoria. Daar .vindt U voor de Feestdagen een uit gebreide keuze In Heeren-Modeortikelen, als: Overhemden, Boorden, Dassen, Strikjes, Zslfbinders, Pochets, Sporttruien en veie andere artikelen het Hserenmodevak betreffende tegen zeer voordeelige prijzen. Overhemden met fijne geplooide borst i f 3.50. Mannen. Vrouwen. Voor Logtenberg: Van Mej. M. 1.

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 5