NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA DE FIJNSTE BOTER Eerste Blad. VOLHARDING'» BROOD MARGUERITE'st WONDERE «JAAR No. 5548 ZATERDAG 22 APRIL 1922 50e JAARGANG - VOEDZAAM HEERLUK dVaORDEELIEC' SERVIEL PERZIE. FEUILLETON. COURANT ABONNEMENT PER 3 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersehe Courant fl.50; fr. p. p. binnenland f2.—, Ned. O. en W. Indië p. zeepost f 2.60; id. p. mail en overige landen f 4.20. Zondagsblad reep. f 0-575, f 0.75, f 0.85, f 1.26. Modeblad reep. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.60 Loeee nummers der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVERC. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Intern Telefoon 50 Poat-Girorekening No. 16066. AD VE RTENTIEN: 20 ct. iregel (g&ljard) Ingez. meded. (kolombreedte ala redact!oo teket) 60 ct. Kleine advertentiee' (gevraagd, te koop, te huur) v. 14 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 at. Op* en ondergang van Zon en Maan •n tijd van hoogwater (Texel). Z o m e r t ij d. Maan Zon Hoogwater April op: oDd.: op: ond.: v.m.:n.m.: Zondag 23 m. 4.27 a. 4.17 5.48 8.09 7.15 7.24 Maand. 24 4.4# 5.21 5.46 8.11 8,05 8.14 Dinsdag 25 5.12 6.25 5.44 8.12 8.47 8.56 Woensd.26 5.36 7.30 5.42 8.14 921 9.35 Dond.d. 27 6 03 8.35 5.40 8.16 9.5510.10 Vrijdag 28 6.34 9.41 1.38 8.18 10.27 10.45 Zaterd. 20 7.10 10.43 5.80 8.19 10.59 11.20 Lfoht op voor auto's en fietsen t Zaterdag 22 April 8.37 uur. Zondag 23 8.39 Maandag 24 8.41 BUITENLAND. De economische reconstructie van Europa. Onder ibovenstaanden titel is in die ^Man chester Guardian Commercial" een serie artikelen aangevangen, die onder Leqdimg staan van den ook van de conferentie te Genua welbekenden Engetschiman Keynes. De artikelenreeks wordt geopend met een beschouwing van sir Charles W. Macara, oudnpresidpnt van de Int. Vereeniging van Katoenspinners, waarin deze nogmaals het licht doet vallen op de onderlinge afhanke lijkheid deir verschillende landen. Indien Engeland b.v. vrijelijk ruwe katoen kan be trekken uit Amerika, maar de daaruit ver vaardigde garens en weefsels niet kan ver- koopen aan haar vroegere afnemers op het Vasteland en elders, zal zaj'n katoenindustrie zich niet kunnen herstellen. Indien tmen Duitschland bestraft door het grondstoffen te onthouden, jdan zal het b.v. ook het over schot van den Bfitsch-Indisch en katoen oogst niet kunnen aankoopen, en zal Britsch-Indië zooveel minder geld beschikbaar hebben voor artikelen,' die het uit Engeland pleegt •te betrekben. Op het artikel van Macara volgt een korte bijdrage van Lloyd George, diie er op iwijdt, dat er slechts één weg is naar herstel, nl. een eerlijke en. bpenlijke samenwerking tus schen al de Buropeesche natiën. Dit alleen ban leiden tot herstel van de groote mark ten in Centraal- en Oost-Europa, tot een ver betering van den financieelen toestand' in landen, die thans gebukt gaan onder groote militaire %itgaven, en tot het stopzetten van de banbbiljettenpers. De bedoeling van Ge nua is, dit vraagstuk onder het oog te zien. De minister-president van Tsjecho-Slo- wakije wijst er op, dat voor het herstel van het economisch leven goede wil en goed ver trouwen noodzakelijk zijn. Men moet de toe standen onde r de oogen durven zien zoo als zij werkelijk zijn. De oorlog heeft vier groote rijken: Duitschland, Oostenrijk, Rusland en Turkije vernietigd, evenals het geheele' poli tieke, economische en moreele systeem van twee derde van Europa en van een zeer groot deel van Azië. Hef orediet-, het trans portwezen etc. zijn weggevaagd. Er heeft een -sociale revolutie plaats gegrepen van een omvang als nooit t© voren. Dit alles kan niet in een dag, in een maand of in een jaar worden hersteld. Wij zullen derhalve lang zaam te werk moeten 'gaan, en rekening moeten houden met de geweldige moeilijk heden. Het zou onrechtvaardig zijn, te con- cludeeren, dat Europa's .beschaving failliet is. omdat drie jaar na het sluiten van den wapenstilstand het herstel nog niet voldoen de is opgeschoten. Een werkelijk staatsman zal er zich rekenschap van moeten geven, dat wij een langen lijdensweg hebben af te leggen, en dat zelfs een gedeeltelijk verval van Europa gedirrende eenigen tijd onver mijdelijk kan blijken. Des te meer reden is er echter, om voor het overige geloof en hoop te voeden. Keines zelf behandelt het vraagstuk van de stabilisatie der wisselkoersen. Hij zet uiteeh. dat het stabüiseeren niet hetzelfde is als het verbeteren der wisselkoersen; hij meent, dat het laatste de voorkeur veTdient. Verbetering der valuta' zou ten goede komen aan «ie koopkracht van houders van schuld vorderingen (staatsschuld, enz.), waar tegen over staat, dat de tijdens en na den oorlog aangegane staatssohuldien etc. dan tevens veel drukkender zouden worden, en wel zoo danig, dat er tenslotte geen andere keuze zou zijn dan tusschen revolutie, gevolgd door annuleering der schuld, en een zware kapitaalheffing, waardoor het voordeel voor de renteniersklasse weder Moor zou gaan. Onjuist is de meening, dat een verbete ring der valuta Frankrijk b.v. in staat zou stellen, om gemakkelijker zijn schuld aan de Ver. Staten te voldoen, dat de koopkracht van het loon door deze verbetering zou stij gen, of dat de import goedkooper zou wor den, doordien hij met minder Francs zou kunnen worden betaald. Door stabilisatie zou de handel weder zekerheid krijgen bij zijn berekeningen, het geen het internationaal verkeer zou .bevor deren. Intusschen erkent hij, dat zelfs stabi lisatie op het tegenwoordige nivéau groote moeilijkheden opleverthij meent 'echter, dat men een poging moet wagen en wel op de basis van den gouden standaard. Voor een land als Duitschland zou die stabilisatie niet wel mogelijk zijln wegens het groote verschil in de binnen- en ibuitenlandsche koopkracht van de mark en het groote spe culatieve buitenlandsche bezit daarvan. Men zou het beschikbare goud moeten houden als reserve voor fluctuaties in wisselkoersen en het alleen gebruiken voor het regelen van1 internationale schulden, dus voor ex port. Verder zou de stabilisatie op langen termijn moeten worden gesteld. In een tweede en derde artikel bespreekt hij achtereenvolgens de theorie der wissel koersen en de kwestie van tenmijinimarkten in buitenlamdsohe wissels, ook van theore tisch standpunt. (H.bl.) ENGELAND. Bezoek aan België. De koning en de koningin van Engeland uilen en Ssten Mei 's oc tends *it Londen vertrekken, om aan het Belgische hof hun aangekondigde officieele 'bezoek te brengen. Zij zullen met het koninklijke jacht „Victo ria and Aibert" naar Ostende oversteken. - De Duit8che concurrentié, De oude handelsnaijver tusschen Enge land en Duitschland herleeft hoe langer hoe meer, vooral nu de daling van de mark den Duitschers net ooncurreeren steeds gemak kelijker maakt. D-e „Times" komt nu op voor de bescher ming van de Bngelsche handschoennijver heid, die een moeilijken tijd beleeft. Fabrie ken die in den oorlog geopend waren, zijn gesloten en ruim tweederden van het per soneel is afgedankt. In December j.1. is al 'medegedeeld, dat de Duitschers katoenen handschoenen leverden voor 16 sh. 3 st. het dozijn, waarvan het maken alleen in Enge land op 23 sh. 5 st. het dozijn kwam. Dm Duitschers kostten zij 11 sh. het dozijn, ter wijl in Engeland aan loon alleen 12 sh. 9 st. voor zulke handschoenen betaald moest worden. Ingezonden Mededeellngen. 3 VERVANGT Een oorlogsslachtoffer. In het district Churchlll ,in het Iersche graafschap Donegal is, volgens de Engel- sche bladen, Zondagavond een afschuwelijke moord gepleegde Een 73-jarige vrouw Hella Gallagher lag in haar huisje te sterven. Op bezoek bij haar waren een buurman met zijn zevenjarig dochtertje en een ander meisje. Zij zaten b;j den haard, toen een lange man met e<-n bijl op zijta schouder binnenkwam en uit riep: „Is hier iemand, dien ik kan dooden?" De bezoekers liepen verschrikt het huis uit en toen zij na een tijdje terugkrvyamen, lag de oude vrouw met ingeslagen Hersenpan diood op bed. Later heeft men den moordenaar in den omtrek gevat. Het is een gewezen soldaat, die eenige dagen geledén thuis gekomen was en aan „granaatschok" en «Maria lijdt. IERLAND. Te Belfast zijn Woensdagavond de vecht partijen tusschen Katholieken en Protes tanten hervat. Een aantal hulzen werd in brand gestoken, vier menschen gedood en verscheidene gewond. j Te Dublin is Donderdagnacht brand uit gebroken in het hart van de stad. Er werd tegelijk heftig geschoten, Men gelooft, dat er een aanval op de posten van het repu- blikeinsche leger werd- gedaan. FRANKRIJK. De ongelijkheid ln de wereld. Mevrouw Ooiiet, rue Judaique 85 te Bor deaux, voorspelt de toekomst, na toezending van drie franks mitsgaders voornamen en datum van geboorte. In alle kranten! van Frankrijk, België en Zwitserland stond deze advertentie eenigen tijd geleden te lezen. 1800 frs. besteedde mevrouw Oollet per maand aan publiciteit. Per jaar had zij een inkomen van 100,000 frs. Zij hield bij haar toekomstontsluieringen vast aan één begin sel: nooit voorspelde zij iets anders dan aangename dingen.' Aan Simone's, Huguet- te's, Lucieifne's tusschen de 18 en 45 jaar voorspelde zij een beantwoorde liefde, met de waarschuwing op 'haar hoede te zijn voor een zekere donkere vrouw. Allen Ludovic's. Alfred's en Ferdinand's boven de 50 werd een decoratie aangekondigd, mits zij zich dekten tegen de vijandschap vete. een blon den man. Voor drie frs. was al dat schoons toch tegeef. De rechter te Bordeaux hebben echter gemeend, dat d.ze weldoenster, die de men schen in de huidige sombere tijden' nog w^t vreugde en hóóp wist te verschaffen, in de gevangenis behoorde. Mijn hemel, wij hebben talrijke officieele koffiediklezers en waarzeggers, die veel ge vaarlijker zijn,x constateert Vautel in zijn „Joumal-Film", dan alle dames Collet van Bordeaux, Parijs en Montmajrtre bij elkaar. Maar die loopen geen gevaar voor de recht bank gehaald te worden. Neen, wij verschaf fen hun onderdak in officieele paleizen, waar zij 'gevoed worden op onze kosten. Immers, wat zijn onze politici feitelijk anders dan profeten, die ons allerlei moois belooven, dat echter zuiver denkbeeldig is? Zoo hebben zij ons verkondigd, dat de oorlog de laatste der oorlogen zou zijn en hij is slechts de laatste in datum. Zij bewe ren zelfs in de kaarten te hebben gelezen, dat Duitschland zou betalen! Was dat soms wat anders dan misbruik maken van onze goedgeloovigheid? Neen, dan Mme Collet. Die vertelde ongetwijfeld méér waarheden en zij vroeg tenminste maar drie frankI RUSLAND. De nieuwe bolsjewistische bourgeoisie ln het hongergebled. Wij hebben reeds eenmaal aan de sowjet pers berichten ontleend over de wreede tegenstelling, die er in de steden van het hongergebied bestaat tusschen de welge dane nieuwe bolsjewieksche 'bourgeoisie, die van alles in overvloed heeft, en de honger lijdende bevolking. Ih de .Frasnaja Gazeta" van 4 April komt een schildering van Kazan voor door Sergej Semenof. Hij schrijft over deze stad: Uiterlijk is het een stad, als alle andere, waar de „Nep" (de nieuwe economische po litiek) heerscht. De spiegelruiten van de café's prijken vol etenswaren. De aantrek kelijke uitstallingen vai*, de winkels tarten de voorbijgangers uit met voorwerpen, die men sedert lang vervlogen - dagen niet ge zien heeft. Automobielen en sierlijke equi pages gaan voorbij. En op de trottoirs ziet men goed gevoede, vette honden, wier vet in de zon glanst. En de schouwburgen zijn vol. De beste schouwburg draagt den meTkwiaardigen naam: kasteel van het roode leger. Gisteren had er de eerste opvoering van een vroolijke operette 'plaats. De prijzen voor deze plaat sen waren 760.000 roebel. De markt varn Kazan doet wel het aller minst denken aan een markt in het honger gebied. Zij kan wedijveren met een Soecha- rewka (de Moskousche markt). De St. Pe- tersburgsohe markt is in vergelijking met die. van Kazan een armoedige uitstalling. Terzelfder tijd heeft de levensmiddelen- crisis tengevolge van het ontbreken van aanvoer van levensmiddelen haar hoogste spanning (bereikt. Begin Maart is de helft van de eethuizen van de hulporganisatie voor de hongerenden gesloten. De sterfte in de dorpen neemt in schrikbarende mate toe. Het Tataarsche uitvoerende comité (Kazan is de hoofdstad van de Tataren-republiek) beeft over het tijdperk van 15 Februari tot 1 Maart in de kantons van de republiek 20221 gevallen van hongerl-ooze en 1234 van hongertyfus vastgesteld. De ziekten brei den zich schrikbarend uit. In hert kanton Tsjitstopoi zijn in dezelfde twee weken 73947 menschen op de 289.842 hongerenden ziek g wor en. De kindersterfte is nog grooter. Óp 1 Februari was 25 procent van de Ta taarsche kinderbevolking te gronde gegaan, Er volgen nog zes hongermaanden. Men vreest, dat slechts 30 procent, van de Tataar sche bevolking den nieuwen oogst zal kun nen overleven. Er volgen dan in het artikel nog uitvoe rige beschrijvingen van het ontzettende lijden van de hongerenden, van de massa's bedelaars, voornamelijk bedelende, kinderen. Vele kunnen niet spreken, maar bedelen stomTe Kazan geeft niemand acht op deze kinderen. De Tataarsche bevolking is, onder invloed van haar geloof, van een fatalistische be rusting en gansche dorpen sterven zonder Ingezonden mededeeling. Slechte spijsvertering, maagzuur, op risping, pijnlijken stoelgang, enz., worden met veel succes bestreden door Freco's Maag- tabletton. Per koker 60 ct,, verkrijgbaar bti, eiken drogist Voor engros bij: A. TEN KLOOSTER, Keizerstraat 93, Helder. protest weg. De Rassen trachten te vluch ten om elders aan eten te komen. De schrijver vertelt dan nog dit staaltje- „In inljn tegenwoordigheid gaf een dame in een café haar hondje een sandwich met te eten, maar gaf niets aan het stom, met begeerigen blik aan de deur 'bedelende meisje. En geen der aanwezigen was daar verontwaardigd over." De ontploffing te Monastlr. Uit Belgrado werd Donderdag gemeld: De onploffingen van munitie te Monastlr duren voort. Er is een nieuwe opslagplaats van de artillerie in de lucht gevlogen. Tal van hui zen zijn ingestort. 30.000 lieden slapen onder den blooten hemel. Men vreest, dat tal van menschen zijn omgekomen. Pioniers melden, dat de geheele politie macht van Teheran staakt, omdat zij ver scheidene maanden niet betaald ia. Geregel de troepen vervangen tijdelijk de politie, maar de troepen verloopen ook, omdat hun soldij ook verscheiden maanden ten achter is. VEREENIGDE STATEN. Overstroomingen. In de dalen van de Missouri en de Miaals- sippi stijgt het water voortdurend. Heele steden zijn er door overstroomd en duizen den boerderijen1 staan onder water. Hevige regens doen het gevaar nog toenemen. Da Ingezonden mededeeling. WATERZUCHT EN DE NIEREN. Waterzucht is een ophooping van water fai het lichaam, doordat de nieren niet in staat waren om het af te voeren. Het ia niet een ziekte op zich zelf, maar een verschijnseil van een organische ziekte. Of gebrekkige nieren, of een hartkwaal kunnen de oorzaak zijn, dooh daar nierkwalen zoo vaak het hart aantasten, zijn gewoonlijk de nieren schuldig. 's Morgens optredende verschijnselen van waterzucht (pafferighead onder de oogen en in het gezicht) wijzen op een nieraandoening. Zwellingen van de voeten en handen na In spanning, vooral 's avonds, kunnen aantoo- nen, dat het hart is aangedaan. Dikwijls treedt waterzucht door nierzwakte tijdens zwangerschap op. Dit wordt ver klaard door het feit, dat de nieren dan meer bloed te filtreeren hebben. Deze overspan ning kan de nieren verzwakken. Andere indirecte oorzaken van waterzucht zijn bloedarmoede, overwerking en zorgen. In verwaarloosde gevallen kunnen de bee- nen en het lichaam enorm opzwellen, en de buik, de bonst en de hersenen worden aan gedaan. Heete luchtbeden zijn nuttig, doordat zij de huddporiëm openen en reinigen, en gere gelde stoelgang is noodzakelijk. Deze belde voorzorgen verlichten het werk van de nie ren. Maar gebruik om deze organen te hel pen en te versterken Foster's Rugpijn Nie ren Pillen. Duizenden zijn blijvend gebeterd door dit speciale niergeneeamiddel. Te Helder verkrijgbaar bij A. ten Klooster, Kelzerstr. 98, f 1,75 per doos. Is van de allerbeste hoedanigheid, leder verbruiker kan hal U raoommandearan. wat hij thans verbruikt. Vodemelkbrood 8 ons 87 ot., Wittebrood 8 ons 88 et. Clko niet gebruiker nertte dus proef en vergelijk# hst eens met door MABEL BARNES—GRUNDY voor Nederland bewerkt door ELLY HARTING. 88) V Ik trachtte de tranen terug te houden geen tranen van verdriet nu, doch van vreugde. Terwijl mijn man sprak, was het verdriet heen gegaan en in mijn ziel straalde zich eenQ7°rdKrgr0°l f 1Uu Ik Y^gat mijn moede lichaam, het scheen van mli wee te vallen, op té lossen en alleen miiri <*Utt Weef achter.zingend?.een Te Dcum Mijn twijfel, mijn angst, ze waren wee' Dimbie zou mij altijd blijven liefhebben. Ik geloofde daaraan, ik vertrouwde daarop even zeker als ik geloofde, dat de zon mor gen w eer zou opgaan. „Dimbie, liefste," zei ik eenvoudig, „ik geloof je en ik vertrouw je. Deze woorden van je, vanavond, hebben het mij heel ge makkelijk gemaakt, je iets te zeggen, wat- ge zegd moet worden. Ik zal nooit meer kun sten loopen." Mijn arm slipte om zijn hals, ik trok zijn wang tegen de mijne. „Neen, spreek niet, vóór ik klaar ben. Ik teil je er nu van vertellen alles. Dan zul len we het aannemen als iets onvermijdelijks •n er nooit meer over spreken. Js Hgt, dat ik geduldig b»a u go#d. Toen de doktere me alleen hadden gela ten Dr. Renten vertelde het mij be schimpte lk God. In mijn angst riep ik uit: „Dit kruis Is grooter dun lk dragon kanl" Ik sloeg op de kussens, probeerde de lakens te verscheuren en bonsde mijn hoofd togen liet bed. Ik wilde sterven. Ik 'bad te mogen doodgaan. Ik trachtte op te'staan on viel be wusteloos neer. Deze bewusteloosheid redde, geloof ik mijn verstand. En, o, de tranen, de bittere tranen, die ik schreide! Ik ben blij dat jij er niet was, Dimbie. In het donker van den nacht, ver vloekte ik, evenkla Job, den dag waarop ik was geboren. Nooit meer kunnen loopen.... de woor den klonken en weerklonken in mijn ooren. Altijd stilliggen. De wind en de zee zouden mij roepen', maar ik moest' liggeit, stil, altijd stil. 'Nooit zou ik meer mijn ledematen uit strekken, de zon en de berglucht voelen op mijn gezicht, nooit meer zou ik den wind hooren in het koren en het zachte vallen der dennennaalden in de bosschen. Dimbie, die nacht heeft een merk op mijn voorhoofd achtergelaten, vrees ik. Ik voelde het als een schroeiing met een heet ijzer. Ik huiverde als zij mij aanraakten Peter, Moeder, Amalia als zij bij mij^ kwamen, riep ik: „Ga weg, laat me alleen!" Met een hartstochtelijke 'beweging wilde Dimbie gaan spreken, doch ik drukte mijn hand op zijn lippen. „Wacht," zei ik, „stil liefste. Nu ben ik niet ongelukkiger meer.dat alles is voorbij jij hebt het op de. vlucht gejaagd. Want bo ven al dat verdriet stond een smart duizen den malen sterker en bitterder. Ik twijfelde a&n je liefde, maar ik verweet het je niet. Dimbie. „Hij is nog jong *n «tok," ri#p ik uit, „en ik ben een invalide. Hij kan de rest van zijn loven niet doorkomen met oen vrouw op een stoel. De Natuur vraagt een gezond wijfje, lk kan niet verwachten, dat hij me trouw blijft." Maar, o, ik voelde, dat ik je niet op kón gevent Ik had je zoo lief, je was mij n mam Geen andere vrouw zou je hebben. En.ik bestudeerde mijn ge zicht; het is om medelijden met me te heb ben. Dimbie als een vrouw haar gezicht gaat bestudeeren. Ik geloof, dat het de schuld van de mannen is. Ach, wat de spiegel mij ver- teldel Ik legde hem weg en lachte vreugde loos. „Dit zal ik hem nooit vertellen," daoht ik, en naderde zoo meter eni meer mijn Gethsé- mané en de beker was vol tot den rand. En toen kwam jij en verjoeg dat alles als een afschuwelijke nachtmerrie. Mijn smart, mijn pijn, mijn angst vielen me af als een oude, versleten mantel. Dimbie, weet je hoe je glimlachte. In dien heerlijken, grappigen, scheeven1 glimlach lag de hemel van je vrouw een hemel op aarde en zonder jou verlangt ze geen ander paradijs." Dimbie's armen waren om mij heen, toen ik eindigde. Zijn tranen vielen op mijn gezicht, doch hij sprak iflet We lagen in eikaars armen.de'stille, warme nachtlucht was om ons, de stilte was heerlijker dan woorden!. Later, toen hij mij naar bed droeg, knielde hij naast me en zeide: „Ik dank u, voor -mijn kostbaren schat, zooveel te kostbaarder nu zij. ziek is.en ge..brokenl" Hij zweeg, stond op en ging rüstig de ka mer uit. HOOFDSTUK XIX. Wij erven een fortuin. Ik heb afgedaan met het verdriet, voor altijd. wie kan treurig zijn op een middag als deze? Is de toovereij der lentte weer tot ons ge komen? vragen wij; het heeft een week lang geregend en al wat groen is bladeren, gras, boomen en heggen heft zioh nu op in trots over zijn helder, frisoh kleed. Ze zijn als bakvischjes in een nieuwe jurk de kinderen der Natuur. De rozen houden haar kopje omhoog en noodigen je uit je hoofd in het hart van haar lieflijkheid te dompelen, waar trillend nog de laatste regendrupjes rusten. Vol blijdschap geef je gevolg aan die uitnoodi- ging en Amalia, die ze je bracht, vindt je een excentriek schepsel om zoo te snuiven en de natte blaadjes te kussen. „De liefelijkste bloem die er bloeit," zing je, maar Amalia zégt: „Vejooltjes spanne' de kroon." „Mijnheer komt om half fier thuis," zeg je en zij antwoordt, dat je dat wel al een! half dozijn keeren gezegd hebt „Pas tweemaal, Amalia," zeg ik, „je moet de waarheid leeren spreken." Zij stapte vastberaden naar de bel, die op het gras ligt, als om mij te leeren, dat ik het ding niet telkens kwijt moest zijn. Ik zeg, dat het mij spijt en zij randt .ne aan het aan een lint om mijn hr1** .««gen.en de menschen zullen denken, dat het een portret va»* «ei ol ander familielid ia. naar opmerking ri een lijster, die zioh een Luoullus maaltijd bereidt van wormen, na den regen. Ik snap niet, dat wormen zioh zoo makke lijk laten bedriegen en het trippelen van de dunne pootjes van een lijster aanzien voor een aardbeving, die ze uit hun edhullplaau sen haalt. „Portrette' drage' is mode," gaat Amalia voort. Ik ben nog steeds verdiept in de lijster. „Dat miniatuur van u in de zitkamer is nie' kwaad, maar een beetje geflatteerd." „Miniatuur van mij?" vroeg ik lui en wil nog steeds geen interesse ln haar conversa tie toonen. „Ik heb nog nooit in mijn leven een portret laten schilderen. Het portret, dat je bedoelt is er een van mijnheers oud-tante toen zij nog een jong meisje was." Op hooge scheeve hakken gaat Amalia het huis inhoofd in de lucht In twee minuten was ze terug (slecht ver holen triompf zetelde op haar gezicht) en plaatste werkelijk een portret van mijzelf op m'n knieën. Verwonderd nam ik het op. Ja.ik was het.en in mijn hart voelde ik een klein kneepje. Is er zulk een uitdruk king in mjjn oogen.nu? Dat kan toch nietl Haastig zette ik het miniatuur weer neer. Amalia keek me nieuwsgierig aan. „Vin' u 't nie' mooi, M'fjou? Ik zou 't mooi vinde' as 't mijn portret was. Ofschoon. ik vin' 't een beetje geflatteerd. Mehaer heef er vanmorrege' wel een half uur op ritte' stare' zonder aan z'n ontbijt te danke' en t was nog wel gebakke' tong." i i 'Voedt ▼snsoügd,

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 1