Populair Bijvoegsel van de HELDERSCHE COURANT, van Zaterdag 13 Mei 1922. SCHETSEN VAN DE WIELERBAAN p1t NO. 20. (AUTEURSRECHTEN VOORBEHOUDEN) „De Grootmoeder der Revolutie." Rusland!. Een van de meest machtige problemen van den tegenwoordigen tijd een; van de meest aangrijpende beroeringen van moderne en huidige samenleving!.... Rusland!.Er is geen sterveling meer niet de meest orthodoxe Christen, niet de meest verstokte provincaal, niet de grofst zelfzuchtig aange legde, die d"e overbekende ^moraal huldigt: Ik kan me alleen maar met mezelf bezig houden. Niemand of hij houdt zich op het oogenlblik voor of tegen met Rus land en met de Russen bezig. Wij kunnen het niet meer van ons afgooi enWe zitten er toegegeven of niet toe gegeven aan vast! De directe oorzaken van onze stoffelijke, maatschappelijke engodadh- telijke raoodeni vinden we in den wereldoor log In de ontredderde situatie in Duitsch- land en het verre Oosten in Rusland. Het Is nu eenmaal zool Het is niet mijn bedoeling in het koor van huidige stemmen over Rusland en de Rus sische aangelegenheden mede te zingen. Het is mijn bedoeling er door middel van onderstaande schets nog eens op *te wijzen, dat het wezen der revolutionaire gedachte en de zucht naar bevrijding immer inhaerent is gev eest in de Russische natuur. En dat tegelijk altijd dóór de dwingende en begees terende kracht van den nobelen Individu door de stompe vasthoudendheid der nume riek grootere massa geknot is en tegenge houden en zelfs telkens opnieuw gedood! Dit moet op zichzelf worden gezien ais de eigen lijke oorzaak van alle revolutie-ellende; niet de revolutie is verschrikkelijk, maar het tel kens terugkeerende feit, dat de een tegen houdt, wat de ander wil maakt een revolutie verschrikkelijk! Dit blijkt weer eens voor de zooveelste maal uit onderstaande: Tot een van de meest nobele figuren uit de aangrijpende en eeuwigdurende Russi sche vrijheidsbeweging waarin in de eer ste plaats altijd gestreden wordt voor op heffing der lijfeigenschap en geestelijke verbetering van boeren- en volksklasse behoort de vrouw: Catarina Bresjkofskaja. Zij wordt genoemd „De Grootmoeder der Revolutie"! Deze buitengewone vrouw geboortig uit ©en rijk en adellijk geslacht, aanvankelijk opgevoed in glans en weelde heeft aan groote taak van volksbevrijding zich zelf totaal ten offer gegeven. Naast Doeto- jewski en Tolstoi, zullen vermoedelijk de resultaten: der jongste revolutieonare idealen aan haar en aan haar arbeid te danken zijn. Meer dan zestig jaren gaf zij haar leven en bestaan en vrijheid voor het geestelijk bestaan en de vrijheid van stoffelijke wel vaart van minderen! Toen zij in haar jonge jaren door het volle besef van de groote humanitaire en liberale denkbeelden werd aangegrepen, deed zij afstand van weelde en gemakkelijken rijkdom. Zij verliet zelfs haar man en sloot zich aan bij de geheime revolutionaire ver- eeniging „Grond eü Vrijheid". Dadelijk vangt ze hiermede aan praotisoh en daad werkelijk te arbeiden! Als boerenvrouw verkleed zwerft ze van dorp tot dorp, van gehucht tot gehucht om bij de boerenbevolking het bewustzijn van hun verdrukking door het despotisme wak ker te roepen. Reeds na korten tijd evenwel wordt "haar agitatie gestopt. Zij wordt gearresteerd en tot verbanning naar Siberië veroordeeld 1 Na twee lange jaren van dwangarbeid probeert zij voor de zooveelste maal een po ging tot ontvluchting.Het lukt scihyn- baar en voor de eerste dagen, maar dan wordt zij weer gegrepen en veroordeeld tot vestingstraf! Eerst na jaren in het jaar 1896 keert Catarina terug en hoewel zij verouderd is en verzwakt, brandt de vrijheidsliefde nog fel in haar borst. Onmiddellijk weer aan het werk getogen, ziet zij kans door alle moge lijke hulpmiddelen meer dan zes jaar ln vrij-, heid aan het werk te blijven. Dat wil zeggen: Revolutionairen strijd te voeren! Zij kent geen) rust! Voortdurend houdt ze nachtelijk© samenkomsten niet boeren of landlieden. Nu eens in een bootje op den stroom, dan in een ellendige hut ver ln het land 'n ander maal diep in het bosoir. op alle mogelijke en onmogelijke plaatsen brengt de dappere vrouw de geestverwante elementen tesamen. Eindelijk scheept zij zich in naar Amerika en houdt overal voordrachten over de Rus sische vrijheidsbeweging. Zij maakt veel vrienden in de groote Amerikaansche ste den eni weet aanzienlijke geldsommen voor de strijders te verzamelen. Dan eindelijk komt het verwachte resul taat van haar lang en rusteloos werken De tot bewustheid opgekweekte volksgroe pen voegen zich samen en er breekt een revolutie uit. (1905). Catarina Bresjkofskaja keert naar Rusland terug om naar zij meent te zijn van het beginnende werk 3er overwinning en bevrijding! Maar zoover is het nog niet! Catarina heeft te veel verwacht! De poging tot revolutie wordt onderdrukt CAREL BRENSA O— VL Het gaat van nu ai zoo Vlug zoo frisch, zoo vol entrain alsof de rijders zoo juist zijn opgestegen voor een sprint-match van drie konden Directeur Van den Berg staat vroolljk midden op het veld of hij zoo juist ontwaakt is. Vlakbij hem staat Veen en stopt 'n pijp. Je zoudt denken, dat hij zoo aanstonds „goeie morgen" zeggen zou. Maar ik weet heel zeker dat ze niet van het terrein zijn geweest I De muziek speelt lustig. Wij zien toe. Het wordt geweldig heet! Nu en dan hooren we iets van de buiten wereld!... Ieder uur trouw weerklinkt Jn schot van den starter. Daarna verandert het uurcljfer op het rondenibord... En dan komt een stadionknecht langs de rijen met een groot, zwart bord aan een stok. Op het hord zijn met krijtletters de namen van de peloton-rijders geschreven, benevens den achterstand van verschillen de deelnemers. Op on-ze banken en in onize stoelen met de ifllesscheri Ranja en ci troensap naast ons weten we precies den stand, den afstand, den achterstand, den toestand, den tegenstand en alles wat er ver der te weten is. Het regent weer premies. De deonarages zijn niet van de lucht.... Uren verloopen zoo in de voor ons arme beschouwers al meer en meer drukkende hitte. In Rusland moet een nieuwe tegen- revolutie uitgebroken zijn. De Jury zit half bezwijmd aan de be- vlagde jurytafel. De beklagenswaardige persmannen heb ben papieren stéken gemaakt van het gratis op de tribunes rondgedeelde vier en twin tig uurs-iwedstrijd-nummer van de „Tele graaf" - Zoo schrijven zij, noteeren de bijzonderheden, de val- en de wegloop-mo menten, het aantal Kilometers per uur, het aantal ronden (alsof dat er iets op aan komt) en alles wat er redelijkerwijs genoteerd worden moet voor het verslag! Veen toetert maar door de scheepsroe per'n Premie...." Directeur Van den Berg ziet maar toe. De ambulante renners en gangmakers en amateurs en nieuwelingen, met in hun mid den commissarissen van den wedstrijd en commissarissen van de bochten zien maar n««r het tollen van de warrelende wielren ners op de latten/baan. Piet Dickentman Jan Slesker, Kfiser en Herkuleins en alle andere benijdenswaardigen, die in de ren- nerskwartieren een eigen box hebben, heb ben dezen nacht hun vrouw en kinderen in deze boxen laten overnachten. Nu kost het des te minder tijd om te eten en koffie en thee met hun gezin te drinken en bovendien is het gezelliger. John Stol die de trainer !s van het kop pel Bakker-Anspach slaat geen ronde over om de twee kranige benjamins een paar woorden van aanmoediging toe te roepen. De heete dag vordert.Het wordt rnid dag!.Wij ontvangen post!. Speenhof! heeft een nieuw repertoire ge dicht op de vier en twintig uurs-rit en komt het met gitaarbegeleiding op het midden terrein voordragen. In een ander gedeelte van het Stadion heeft Louis Pisuiie een cabaretvertooning georganiseerd en zingt levensliedjes voor de helden van den Ouden Houden-rand. Jan Hemsing begeleidt hem zooals gewoonlijk! Hij kan het gemakkelijk doen, want de (matinee in'het Centraalthe- ater zal toch wegens gebrek aan publiek verloopen. WW krijgen het benauwd van de hitte. De zon entert'in de strakke blauwe lucht ge nadeloos over ons heen. Er is geen wolkje. Het is geen sinecure om toeschouwer te wezen bij een vier en twintig uurs-wedstrijd. Wij huren elkanders schaduw voor hooge sommen. Gelukkig brengen de renners de door directeur Van den Berg veroordeelde dwangarbeiders eeltige afwisseling. Zij rijden staag en doen hun uiterste best. Brooo heeft een gekleurde babymuts op gezet voor het steken van de zon. Telkens als hij de buurt van zijn tent voorbijgaat, komt een helper met 'n druipende sjpons en reikt hem die. Dan knijpt „Gocco de spons boven zijn babymuts uit, smijt haar (d. w. z. de spons) weg en rent verder. Andere helpers stooten zoo nu en dan n eitje stuk in 'n kopje eni reiken dit onder het rijden aan den rijder waarvoor zy waken.. De jonge Anspach - voor hij moet aflos sen iaat zich een boordenvollen emmer wa ter aandragen, gaat er pardoes n paar se conden met z'n hoofd onderste (boven in staan en stapt dan op! De Franschen drinken champagne van het volle rek in de tent en smeren zich trouw de rood© plekken in met witkalk. Brocoo neemt nu en dan ln t geheim n v er- snapering uit 'n klein kistje, waarvan hy het sleuteltje zorgvuldig om zyn hals op de baan meevoertAls hy buiten komt is hij weer springlevend! Piet Moeskops, die heeft opgegeven en' Catharina nu een oude vrouw met reeds witte haren wordt gearesteerd en zwaar geboeid onder militaire geleide naar St. Petersburg overgebracht! Bijna twee jaren blijft zij in de beruchte Peter en Paulsvesting en dan eindelijk luidt weer haar vonnis: Levenslang naar Si berië!. Weer moet zij den eindeloozen, soms doo denden weg naar Siberië, het onherberg zame oord afleggen. Zij wordt in een naakte, eenzame hut opgesloten en streng bewaakt! Gezelschap is verboden. Medische hulp wordt geweigerd. Uit alle deelen van Rus land en uit alle deelen der wereld zelfs ko men bij de Russische regeering brieven in met verzoek tot verzachting en opheffing van het wreede lot dezer vrouw. Alles tevergeefs! En zoo gaat het verder in het leven van deze zonderlinge figuur, waarin als in zoovele Russen onuitroeibaar is gewor teld de drang naar bevrijding en1 verlossing en de onbluschbare drift rondom zioh het zaad der beseffing te strooien. Wanneer geen enkele smeekbede van bui tenaf blijkt te kunnen helpen, besluit Cata- rine, die vóór alles werken wil aan het groote doel nogeens op eigen gelegen heid de verovering van de vrijheid te be proeven. Zij wèet werkelijk ook dezen keer in mannenkleerenj weg te komen. Zij komt zelfs een eind op streek, maar wordt in de nabijheid van Irkoetsk opnieuw gegrepen. Dan is weer een langdurig voorarrest in Irkoetsk het gevolg en daar ln de gevange nis bereikt haar het nieuwe vonnis voor de laatste euveldaad: Veroordeeld tot twee ja ren kerkerstraf voor «de ontvluchting en dan.naar Siberië terug! En zoo vergaat totdat zij eindelijk sterft het leven van deze vrouw.Een van de eindeloos vele naturen uit de wereldhistorie, die zich vrijwillig offeren] voor het heil van hun vaak uiterst ondankbare medemen- sdhen.Dr. B. uitgestrekt. Fijn ligt het beschut tegen den oosten- en noordenwind. En daar voetbalt de jeugd, daar spelen ze tikkertje en krijgertje, loopence bok of haasjeover; daar rennen ze en rollen ze; daar plukken de meiskes madeliefjes en paardebloemen; en rijgen die tot kransjes. Volop genieten Be, ongebreideld, onge- maszregelt, niemand past op ze en daardoor Ieeren ze op zichzelf te passen. Daar geen kunstmatige opfokkerij, doch lelf-opvoe- ding. Uit itbruising van levenslust, leeren zich te redden in het leveni, leeren zich door moei lijkheden heen te slaan. Volop ruimte, lucht en zooi. Volop vroo- lijkheid en uitbundigheid. Staling van geest en spieren. Heerlijke jeugduitleving. Leve het Schapendijkje! SchapendJjfkJe, Wie, die zijn jeugd niet is vergeten, kent er niet het sChapendijkje. Voor hen en gelukkig zijn er velen, die hun jeugd niet vergeten behoef ik niet nader aan te dui den, waar het Schapendijkje zich bevindt. En voor hen, die het niet weten, die moeten het hun kroost maar eens vragen, tenmin ste wanneer dat kroost nog gewoon is rond te ravotten overal waar daartoe maar gele genheid is in God's heerlijke natuur. En gelukkig is alles hier nog niet afge rasterd eni afgepaald. Er zijn nog van die heerlijke ruimten, die schijnen te behooren tot het gebied van niemand en dus van allen; ruimten waar geen sarrend bord met een bedreiging van art zooveel van het B. W. op staat; waar elk levenslustig wezen rond kan huppelen zonder weggejaagd te worden door hoogmogende eigenaren. En zoo'n dorado is nu het Schapendijkje. En als ge geen' onbekende ln Jeruzalem zijt, zult ge weten, dat het Schapendijkje bij den Windwijzer ligt. Daar ligt het als een versterkende schoor tegen den opgehoogden keerdijk, breed en (let wel: ik (bedoel hier volstrekt niets ge vaarlijks tnet „opgeven" of „overgeven" of zoo iets, imaar ik bedoel eenvoudig, dat hij den wedstrijd gestaakt heeft) Plet Moeskops staat niet de handen in de zij voor z'n tent toe te zien. Hij looft 'n premie uit van vijf-en-twintig gulden en gaat op z'n gemak in 'n luien-etoel liggen. Hein Engelen Lepelt soep.... 'n Stuk of wat worden er gemasseerd... De reet.... rijdt!...Dat 'wil zeggen: oirkelt, trapt, spurt, rolt, vliegt, rent, pa- oed,.al maar door achter elkaar, voor el kaar, tusschen elkaar, om elkaar heen door elkaar heen.. soms over elkaar heen!...,. (Zoo gaat het maar trouw in de rondte van de eene (bocht naar de andere en van de andere weer naar de eene. naar de eindstreep.... er over heen., weer verder.... weer rond.... nog eens naar de eindstreep.... weer verder.. weer terug er naar toe Uren verloopen.... Het wordt middag.... Het wordt weer avond Het wordt weer nacht!.... Trouw klinkt het schot trouw mindert het cijfer op het rondenibord.... Trouw schrijven de persmannen en trouw beoor deelt de Jury.... In verschillende hoeken van de tribunes zijn specialiteiten-voorstel lingen georganiseerd. De orgeldraaiers van het middenterrein zijn per (brancard van oververmoeidheid weggedragen. De blaas- strijk- trommel- en tingebmiziek is ingeval len. (Ik bedoel: in de plaats gekoimen. Veen kan niet meer praten. Hij schrijft nu met z'n vingers de cijfeTS van de premie maar in de lucht en de renners snappen het vanzelf... In de noorderhoek van de „overdekte" is een jonge wereldburger geborenTrots lange discussies en overreding heeft de moe der het Stadion en den wedstrijd niet willen verlaten. Dientengevolge is de geneesheer plus de ziekenzuster met de (benoodigde in grediënten maar naar het Stadion gekomen. Dn nu ligt de kraamvrouw daar gelukkig glimlachend en ziet toe hoe Klaas van Nek en Cees Erkelens gepaced door alle Hol- landsche rijders een ronde achterstand met succes inhalen!.... Iets verder van mij' af heeft een verzoe- ningstooneel plaats tusschen twee gehuw den. Toen de wedstrijd begon waren ze nog jonggetrouwd, maar inmiddels is er zooveel gebeurd, dat zij het nu niet langer bij elkaar konden uithouden.De vrouw wilde schei den], maar dank zij ©enige familie-raden is de zaak weer gesust en in 't reine gekomen. Nu wordt een verzoeningsfeest gehouden. De naastbijzittenden zijn mede genoodigd! Een heel oud moedertje die gedurende den heelen nacht telkens de oogen angstig dicht deed als een kluwen voorbijging en al leen maar keek als ze aan de overzij was spreekt mij eindelyk aan: Zouen dat nog maar altijd dezelfde jon gens wezen, meneer? Ik zeg „Ja". 't Li zonde.zegt ze bewonderend. Amerikaansche cowboys cm cowgirls. Een particulier oorrespondent vertelt in de N. Rott. Oourant van een voorstelling, die elk jaar gegeven wordt door de bereden veehoe ders der Vereenigde Staten, de cowboys en cowgirls, die wij van menige film kennen. Zooals allicht bekend zal zijn, vindt men de meeste groote veefokkerijen of ranches in West-Amerika. En nu wordt elk jaar in een stad, die in de oow-country centraal gelegen is, een samenkomst van het personeel van de omliggende ranches gearrangeerd, waar men onderling zijn kracht- en rijkunst en behen digheid meten kan. Een soort van circus in de open lucht, met het verschil echter, dat in 'n circus alles vol gens oen programma afgewerkt wordt, ter wijl hier in het rodeo, zoo noemt men deze voorstelling, een zucht om elkaar de loef af te steken, een vriendschappelijke onderlinge naijver, en de aantrekkelijkheid om eens per jaar zijn bekwaamheid te kunnen toonen voor een publiek van een tienduizend man, de deelnemers brengt tot gewaagde stukjes en voortdurend onbesuisd riskeeren van leven en ledematen zooals in geen enkel beroepa- oircus voorkomt. De arena is gewoonlijk even buiten de stad gelegen en is vierhoekig met twee lange en twee korte zijden. Op de lange zijden zijn de tribunes opgericht voor de toeschouwers, 'aan de korte zijden van de veestlalen en paar denstallen en tevens het onontbeerlijke hos pitaal, waar dokters, verpleegsters en een paar auto-ambulances voortdurend gereed zijn. Want zonder ongelukken gaat het nu een maal niet. Alles is echt. Als er op het programma staat „lasseeren van wilde stieren" of „berijden van ongetem de paarden", dan kan men er van op aan, dat de stieren zóó van het eenzaamste deel der ranch komen eri de paarden nog zelden een mensch van dichtbij gezien hebben. Het is een der kleurigste tafereelen die men zich voor kan stellen. Want als de cow boy feest viert, dan houdt hij van bonten opschik Maar er zijn óók cowgirls. Dit zijn echter geen vrouwelijke veehoedsters, maar op elke ranoh zijn allicht een paar meisjes, dochter tjes van den eigénaar of van de oprichters. Vele harer doen in behendigheid met de lasso en vaardigheid als ruiten'es) niet voor den cowboy onder. .Een van de hoofdnummers is bat trachten te berijden van ontembare paarden; wie het langst in den zadel weet te blijver, krijgt den wil u wei gelooven, meneer.Mijn schoon dochter woont op de tweed© verdieping ('n lief woninkje, dat is waar) maar als ik de twee trappen bij haar opgeklommen ben, moet ik twintig minuten uitrusten, zoo klopt dan m'n hart.'t is zonde waar halen die jongens 't vandaan.... Er gaat iemand langs de tribunes met een emmer om geld voor premies op te halen. 'ten behoeve van de slachtoffers in de tred molen.... Het is alierongenadigst warm!...Het is om te sterven.... Wij zijn tenminste blij, dat de renners er geen lest van hébben, want dat zou erg zijn. 'n Komiekeling op het veld looft z'n laatste gerookte paling als premie uit.... Wij trachten nog eens naar de buffetten te komen. Zij blijken tot den laatsten druppel leeg gekochtl Je kunt er over de van dorst versmachte menschen loopen en nergens is een verkeersagent te zienl Het aantal slachtoffers wordt beduidend, zelfs langzamerhand angstwekkend.... We verlaten onze banken en plaatsen om wat lucht te krijgen, en loeren intusschen naar de mensohenkluit op de (baan door ieder denkbaar gaatje.... Want we willen liever sterven dan iets missen... Alleen de mensohenkluit zelf rijdt vroolljk, monter, hupsch, kwiek en frisch.Ze heb ben jolijt op de baan!.Er zijn geen woor den voor!.... Dan komt het laatste uur.Het aller laatste uur!.. We zien de renners niet meer.... De kunstschilder vertoont zonderlinge ver schijnselen. De teekenaar maakt allerlei gekke krabbels in cirkels.draaiende, draaiende.... De Juryleden houden elkaar vast; de persmannen hangen (bezwijmd over de tafelOveral wordt naar de laatste restanten citroensap gezocht! Die niets meer vinden kunnen, zakken ten langen leste ont zield in elkaar en blijven liggen, zelfs als het startschot gaat voor de ronden van de eind beslissing. Formidabele hoopen uitge putte menschen mannen en vrouwen, jon gens^ kinderen, verloofden.... liggen zon der onderscheid van rang of stand op elkan der gestapeld. Niemand herkent zijn buur man meer, waarmede hij zoo trouw het lot van den vier-en-twintig uurs wedstrijd ge deeld heeft. Voor de ingangen van het Stadion postee- ren zich dank zij de in een allerlaatste inspanning genomen maatregel van direc teur Van den Berg een aantal platte wa gens van de Amst. Rijtuig-Mij. en het goe derenvervoer en de noodige vrachtauto's om straks de bezoekers naar huis te brengen. Die nog genoeg gezond verstand heeft, bindt zichzelf een visitekaartje met adres om den hals.... Dat Is het laatste.... Ik ben langzamerhand machteloos achter over gezakt op mijn lange stoelM'n hoofd suist, m'n* polsen kloppen m'n tong is dik en droog! Ranja is er sinds lang niet meer eieren ook niet en kippen-boutjes ook niet.De wekker, die ik bij me heb, ie ko ranoh heeft er gewoonlijk zoo een paar, paarden, waar absoluut niets mee is aan te vangen, die noch door de zweep noch door goedheid te temmen zijn, die zich lie ver laten dood en dan een menach op hun rug te verdragen. Nu is het rodeo-etiquette dat de rijder slechts één hand aan de teugels mag houden, terwijl hij zijn grooten lioed in de andere hand houdt en daarmede voortdurend het paard in de flanken of tegen den kop slaat, als in uitdaging om hem nog wilder te ma ken. Het opzadelen van zulk een boosdoener is' al een wonderbaarlijk schouwspel. Hij wordt gewoonlijk ten tooneele gebracht met een viertal lassoos rond zijn nek, elk stijf gehou den door cowboys te paard. Dan wordt hij eerst geblinddoekt en daarna komen twee der cowboys ter weerszijden en houden hem tus schen hunne paarden in, terwijl een paar an deren trachten het zadel op te leggen en vast te maken. Als alles gereed is komt de candidaat-be- rijder voorzichtig nader. Zonder zelfs de stijgbeugels te raken ds hü in één wip in het zadel. De andere cowboys stuiven uiteen na nog gauw <fen blinddoek afgerukt te hebben. En nu begint het gevecht in ernst. Het paard doet alles om zijn berijder kwijt te ra ken, staat dèn weer met zijn kop in de lucht en dèn weer op zijn achterpooten. rolt over den grond, springt met alle vier pooten tege lijk omhoog en terwijl hij met een schok weer neericomt traoht hij tevens den berijder af te schudden. Soms vliegt hij opeens op de omheining af en tracht het been van den rui ter te verbrijzelen. Dan is hij ln eens een oogonbllkje kalm en denkt men reeds dat het pleit gewonnen is. Maar eensklaps staat hij weer op zijn achter pooten, steiler en steller richt hy zich op. en laat zich onverhoeds achterover vallen op den grond! Recht achterover alsof hij een ge- trainde acrobaat was. En als de cowboy de zen truc niet voorzien heeft, d.an zien wil een halve seconde later het paard als een dolle weghollen, achtervolgd door een paar cow boys met zwaaiende lasso's. Maar midden op het veld ligt doodstil een figuur in ver schrompeld zijden hemd,. Een ambulance komt; de gewonde of be- wustelooze wordt weggedragen; het spel gaat door Mevrouw: Vertel eens, Mietje, was je vorige meesteres nu werkelijk 'n gravin?. Mietje .(veelibeteekenend)Mevrouw, als u 't niet gelooft, dan zal ik u m'n onder goed laten zien.Dan zult u zien, dat 'r 'n effetief gravinnekroontje op geborduurd is— Zij: En als ik nou eens plotseling stierf, lieveling.Wat zou je dan doen?-. Zeg dat eens eerlijk?.... Hij: Heel eerlijk?... Zij: Heel.... heel eerlijk!.... Hij: Nou.ik denk.dat ik je dam zou laten begraven! Gast: Keliner is dit nou Appeltaart of Pruimetaart?.... Keliner: Kunt u dat niet pToeven, me neer?. Gast: Werkelijk niet, Keliner!.... Keliner: Nou meneer wat komt 't er dan eigenlijk op aan!. eindelijk afgeloopen en ik heb geen kracht hem opnieuw op te winden.... In mijm verduisterde gedachten komt een visioen van bewondering voor de buitenge wone prestaties van de renners en Van Veen...en van Directeur Van den Berg! Dan komen de ronden om de beslissing....! Er koant even leven 1 Met den moed der uiterste, geestkracht tillen we ons zelf op want dat willen we nog zien!Er ontstaat nieuwe beweging.... Aan de start komen Aerst, Van Nek, Saldow en Beyl.... Ze le ven dus gelukkig nog! Persijn weigert. Van der Wiel protesteert en er zijn zoowaar nog toeschouwers, die mee protesteeren.Hoe is 't mogelijk De renners starten en rijden zes ronden. Wij hangen aan de dichtstbijzijnde paal of over een leuning. De slagersjongen naast me probeert weer te gaan zingen, maar 't wil niet best. De muziek speelt nog! Drie ronden.,., vier ronden.... Klaas van Nek onze goeie, ibeste, sterke Klaas hangt aan het achterwiel van Beyl, d.w.z. hjj rijdt vlak achter hem. De bel gaat.... Laatste ronde!.... Wij sperren onze oogen open en trachten onze gedachten te verzamelen.... Laatste bocht!.Spurt!. Klaas komt naar voren.... Hij wint?.... Neen hij wint niet!.Aerts sohiet voor bij.Aerts winti... Vaag als uit de verte hooren we nog ge roep, gejuich...Er worden kransen aange dragen enorme kransen en de winners moeten nog een ronde rijden.... Het onbe grijpelijke geschiedt: .Directeur Van den Berg ziet nog kans de winners toe te spre ken!.... Dan rijden Klaas en Cees als „Tweede" 'n eereronde... Dan Saldow en Sawall.Dan Rinus van der Wiel en Hein Engelen. De muziek traoht op een wenk van Veen 'n fanfare te blazen Er worden bliksemlichtopnamen gemaakt Dan is het uit.Finish!.... De laatste resten van redelijk (bewustzijn hebben ons verlaten. Ik neem het trektouw van mijn wagentje en laat het gevaarte tusschen de nog strom pelende menschen van de trappen stuiteren. De Amsterdamsche Burgerwacht inge richt als reddingsbrigade.voor verongelukte sportliefhebbers en vereenigd met de Ned. Padvinders-organisatie, verschijnt op het terrein om de vrachtauto's te vullen Met het trekwagentje achter mij sla ik den eenzamen weg naar de Boerenwetering in-.. De sterren staan hoog aan den purperen nachthemel De vier-en-twintig uurs-wedstrijd is voor bij!.... 't Jutte rt je 9 9 9 9 9 door CAutaursreeht voorbehouden.) Hertimertng aan den U-uur» Wedstrijd ln het Amaterdamsche Stadion 9 9 9 Roblnson. El&de.

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 11