1EL1EISCIEC011AKT Tweede Blad. VAN ZATERDAG 13 MEI 1922. en blijft nog het meest ge vraagde merk. NEEMT PROEF PLAATSELIJK NIEUWS. Te 's-Gravenhage slaagde voor het Ma chinisten-examen, voorL dipL B, de heer L. N. Hoebe, alhier. Door den heer J. J. Sohoeffelenlberger, lid van den Raad, is de volgende schriftelijke vraag aan Burgemeester en Wethouders gericht: Acte genomen hebbende van de vraag, die de heer D. H. Grunwald aan Uw College waarborgen. En wat mejuffrouw GötzLnger I betreft, dit is geenszins de eerste de beste al moge zij dan hier ter stede niet bekend zjjn. Onbekend maakt onbemind, wij zou den het werkelijk betreuren indien de waar- heid van dit gezegde aan deze Zwitsersche zangeres werd gedemonstreerd. Naar alles wat wij van haar hoorden, zou het jammer zijn indien de liefhebbers van fraaien zang j zich onttrokken aan de bijwoning van dit oonoert. Zij moeten bedenken, dat zij wellicht nimmer weer de gelegenheid krijgen deze zangeres te hooren. Het concert vangt Zondagmiddag te 8 uur aan. De Wilsons in Casino We willen onze lezers nog eens attent ma ken op de buitengewone voorstelling te ge ven door het gezelschap van de Wilsons, morgen in Casino. Het boeiende tooneelspel „Gekocht en betaald", waarmee de Wilsons hier reeds zulk een buitengewoon succes ge had hebben, zal morgen nog eens worden herhaald. De uitmuntende vertolking door deze be- heeft gedaan 'betreffende de kohieren in- kende spelers en het werkelijk mooie en komstenlbelasting 1921/22 en het daarop door pakkende tooneelspel waarborgen een avond U als voorloopig gegeven antwoord, voor- van w?ar kunstgenot, komend op de alenda voor de Raadsverga- De Wilsons hebben ook hier een goeden dering van 16Meias„ verzoekt onderstee-1 naam die naam houden_zu hoog! De op- kende in verband daarmede het navolgende onder Uw aandacht te mogen brengen en te willen overwegen, n.l.: Om alsnog niet over te gaan tot het uit reiken van het navorderingskohier 1920/21, hetwelk aangenomen werd in de raadsver gadering van 25 April jd. Toelichting. De vraag, door mij gesteld, is begrijpe lijkerwijze gebaseerd op de werkelijkheid, dat straks het invorderingskohier hooger bedrag aangeeft, dan het geraamde. Nu wil het mij voorkomen, dat teruggave daarvan billijk is en de belastingbetalende zich ver heugen zal in het vooruitzicht straks een zeker bedrag terug te zullen ontvangen van het reeds door hem betaalde. Maar die verheugenis zal kort van duur zijn, wanneer daarop eene navordering wordt thuisgestuurd. Dit zou mijns inziens voorkomen kunnen worden door het bedrag der navordering in mindering te brengen van het te hoog aangeslagen bedrag. Het komt mij voor, dat deze wijze van han delen verschillende voordeelen. met zich brengt, b.v.: Men is vrij van al de navorde ringbiljetten klaar te maken, rond te zen den, enz. Men dient alleen te zorgen, dat de aangeslagene op zijn, laten wij zeggen ver- rekeningstaat, dien hij ontvangen zal, zien kan, welk bedrag voor zijn navordering af getrokken wordt, opdat hij, wanneer hij ver meent, dat dit te hoog is, alsnog kan recla meeren. En een niet onbelangrijk voordeel ligt in deze wijze van handelen, dat men verzekerd is, nagenoeg het volle bedrag der navorde ring te zullen binnen krijgen, zonder dat de aangeslagene op gevoelige wijze offert. Met deze toelichting wensch ik te kunnen volstaan. De „Record Reign". In aansluiting aan het In ons blad opge nomen bericht aangaande de inbeslagname van de Record Reign, deelt men ons thans mede, dat de firma Duinker Goedkoop Co. te Amsterdam cautie heeft gesteld voor de Engel9che Verzekeringsmaatschappij, en op grond daarvan het beslag door Mr. M. V. Po lak is opgeheven. Het schip is gistermorgen vertrokken. De kwestie zedf tusschen de Heldersche visschers en de Sailing Ship Mutual Insuran ce Association, zal waarschijnlijk door ar bitrage tot een oplossing worden gebracht. Voor de visschers treedt mr. M. V. Polak op als advocaat, voor de Engelsche maatschap pij Mr. J. F. Th. van Valkenburg, advocaat te Amsterdam. Broederdiensten. Bij de Dienstplichtwet is als beginsel aan genomen, dat uit ieder gezin niet meer dan één zoon behoeft te dienen. Het kan echter gebeuren, dat door het verleenen van vrij stellingen, door afkeuring enz. niet genoeg personen overblijven om tot gewoon dienst plichtige bestemd te worden. In dat geval kunnen ook de voorloopig-vrijgeetelden, voor zoover noodig, tot gewoon dienstplich tige worden bestemd. Voorloopig vrijgesteld worden in het algemeen diegenen, die be- hooren tot een getal broeders, waarvan de helft, of, bij een oneven getal, de kleinste helft nog niet gediend heeft, noch tot ge woon dienstplichtige bestemd is. Vrijstelling wegens broederdienst wordt verleend aan den ingeschrevene, wiens broe der gediend heeft bij de landmacht, bij de zeemacht of hij de overzeesche weermacht. Onder broeder wordt verstaan de wettige broeder of wettige halfbroeder. Als broederdienst komt slechts in aan merking de dienst van den broeder, die: a. gedurende ten minste vijf en een halve maand de maand gerekend op 80 dagen in werkelhken dienst is geweest of, in- dlen hij als dienstplichtige een eerste oefe ning van kortoren duur te vervullen had, deze oefening heeft volbracht; b. militair pensioen geniet of heeft ge- n°c.e 'gedurende zijn werkelijken dienst is overleden. De dienstplichtigen van de lichting 1923, die in verhand met het vorenstaande, nog geen aanvrage hebben ingediend ter beko ming van vrijstelling wegens broederdienst, kunnen dit alsnog doen ter Gemeente-Se cretaris. Afdeeling Militaire Zaken, Dijk- straat No. 10, op Donderdag 18 Mei a.s., des voormiddags tusschen 9 en 12 uur. Zang- en Reciteer-vereeniging „Harmonie". Directeur: P. Brizee. Bovengenoemde vereeniging heeft met Ingang van 29 April 1922 op haar Statuten de Koninklijke goedkeuring-verkregen. Kerkconcert Het schijnt -noodig te zijn -nogmaals de aandacht te vestigen op het oonoert, dat norgen-, Zondagmiddag, te 3 uur in de Geuwe Kerk gegeven wordt door eeine Zwit- ersche zangeres, mejuffrouw Gertrud Göt- Lnger uit Bazel, en den bekenden organist m Enkhuijzen, den heer R. G. Crêveooeur. eze laatste is hier ter plaatse van meer- i ere concerten bekend; men weet dus dat zijn spel en voordracht in alle opzichten zijn te prijzen, zoodat een ooncert van dezen heer op zichzelf «1 een flink bezoek zou voering van „Gekocht en Betaald" is even als die van „De Distel" en ,3ij gebrek aan bewijs", weer iets bijzoiiders. Vergaderingen, Vermakelijkheden, enz. Zaterdag 13 Mei: Jeugd Bioscoopvoorstelling Tivoii, 4 u-ur. Concert .jBellevue". 8.30 uur. Kinder-operette R.-/K. Volksbond. 8 uur. Llefdadlgheidsultvoer. Marine-Sanatorium fonds. Casino, 8 uur. Zondag 14 Mei: Kerikconoert Nieuwe Kerk, Weststraat, 8 u. Zangavond R.-K. Volksbond, 8 uur. Tooneelvoorstelling De Wilsons: „Gekosht en Betaald". Casino, 8 uur. Woensdag 17 Mei: Kinderbioecoopvooretelliing „Tavenu", 2 uur. Zaterdag 20 Mei: Uitvoering Mandolineclub ,Ars et Labor". Casino, 8 uur. GEMEENTERAAD. Stembureaux. B. en W. geven den Raad in overweging, met het oog op de aanstaande verkiezing van leden voor de Tweede Kamer der Staten- Generaal de Stembureaux samen te stellen, volgens de hieronder voorkomende opgaven, en aan elk der zittinghebbenden toe te ken nen een bedrag van 5.als presentiegeld en 7.50 voor consumptie. De leden der ver schillende bureaux kunnen dan onderling regelen op welke wijze zij zich van con sumptie willen voorzien. De benoeming van leden van de Stem bureaux geschiedt ingevolge de Wet voor den tijd van vier jaren. In overeenstemming met de Wet moeten als Voorzitters der Stembureaux zooveel mogelijk benoemd worden leden van den Raad. Stembureau I School 8. 768 kiezers. Leden: W. Houwing, ambtshalve Voor zitter; D. Spangenberg en K. de Vries. Plaatsverv. leden: P. H. L. Maas en J Ljjdsman. Stembureau II Zeevaartschool. 686 kiezers Leden: E. J. Bok, Voorzitter; M. P. Vries- lander en R. Kamman. Plaatsverv. leden: Jb. Stoll en F. Hildama. Stembureau III School 6. 680 kiezers. Leden: D. A. de Zwart, Voorzitter; L, de Bruijn en F. A. Oosterhout. Plaatsverv. leden: J. IN. E. Teune en D. Timmerman. Stembureau IV School 6. 925 kiezers. Leden: W. C. van Breda, Voorzitter; D van den Berg en Mr. R. Veendorp. Plaatsverv. leden: J. Janzen en N. Vinken, Stembureau V School 6. 636 kiezers. Leden: B. Zondervan, Voorz.; S. Gijsberts en J. Reinink. Plaatsverv. leden: Joh. Hellendoorn en W. Bakker. Stembureau VI School 1. 578 kiezers. Leden: J. van der Veer, Voorzitter; J. de Vries en A. J. Swaerts. Plaatsverv. leden: J. C. Maters en L. Tig- chelaar. Stembureau VII School 5. 1042 kiezers. Leden: C. Bot, Voorzitter; L. Labout en L. J. Daalder. Plaatsverv. leden: J. Baert en G. J. van der Lee. l Stembureau VIII M.U.L.O.-School. 958 kiezers. Leden: L. van Loo, Voorzitter; Joh. Bak ker en W. Everards. Plaatsverv. leden: N. Graaff en A. Zwart Stembureau IX School 7a. 926 kiezers. Leden: W. H. Tlelxooij, Voorzitter; J. F Jacques en A. Dekker. Plaatsverv. leden: J. Akkerman en Heijman. Stembureau X School 6. 805 kiezers. Leden: J. H. Staalman, Voorz.; W. de Boer en D. Bakker. Plaatsverv. leden: W. Smulders en A. ten Klooster. Stembureau XI School 4. 860 kiezers. Leden: W. Poll, Voorzitter; J. Jager en Joh. Wijker. Plaatsverv. leden: L. Grunwald en P, Puinbroek. Stembureau XII School 4. 809 kiezers. Leden: R. Boogaard, Voorzitter; J. W essel en G. W. Groothof. T t it Plaatsverv. leden: H. J. Bok en J. J. Ver Stembureau XIII Bouwzaal. 919 kiezers, Leden: D. H. Grunwald, Voorzitter; A. Besseling en P. van Dalen. Plaatsverv. leden: H. W. Zegel en W. H Plaggemare. Stembureau XIV School 7a. 639 kiezers Leden: R. N. van Os, Voorzitter; W. B, Onnekes en Joh. Hoogerwerf. Plaatsverv. leden: M. A. Kolster en T Biegel. Stembureau XV Gymnastiekzaal Emma- straat, 867 kiezers. Leden: A. G. A. Verstegen, Voorzitter P. Korff en L. Bandsma. Plaatsverv. leden: IJ. Lunshof en S. Co tof. Stembureau XVI School 4. 823 kiezers. Leden: S. Kuiper, Voorzitter; L. v. Ploeg en C. Schaap. Plaatsverv. leden: B. Th. Avenanu» en. J de Jong (Polderweg). Stembureau XVII School 3. 923 kiezera. Leden: J. J. Schoeffelenberger, Voorzit ter; J. Vonk en A. Kwant, Plaatsverv. leden: A. Krijnen en W. Hee roma. Stembureau XVIII School 2 (Huisduinen) 764 kiezers. Leden: C. Heijblok, Voorzitter; H. Brands en G. A. Niessink. Plaatsverv. leden: C. M. Ballintjjn en Th. A. A. Terra. Woninghuur Volkshuisvesting. B. en W. hebben aan den Raad het vol gend schrijven/ gericht: Het antwoord van den Minister van Ar beid op een dezerzijds gedaan verzoek om de voorgenomen huurverhooging voor de woningen der Vereeniging voor Volkshuis vesting „Helder" niet te doen plaats hebben, alsmede op het adres-Zondervan c.s., aan voornoemden Minister gericht, is thans in gekomen. De Minister van Arbeid schrijft voor, dat de huren voor de complexen Polderweg, uindorp en Brakkeveldweg respectievelijk per 1 Jan. 1922, 1 Juli 1923 en 1 Juli 1924 gebracht moeten worden op 4.25, 4.75 en 5.25 per week, voor het complex „Alge meen Belang" op 5.26 per week, ingaande 1 Juli 1923, terwijl voor de complexen Pot- teman en Van Galenstraat met de sinds 1 'Januari 1922 verkregen hurèn voorshands genoegen zal worden genomen. In verhand met het vorenstaande kunnen de goedkeuringen door Uw Raad voorloo pig gegeven met betrekking tot de huren van het complex Brakkeveldweg (Bijlage 230 van 1921) en het complex Van Galen straat (Bijlage 8 van 1922) nu definitief wor den verleend. Overeenkomstig het verzoek der Vereeni ging voor Volkshuisvesting „Helder" stel len wij U verder voor, de onderstaande hu ren, die in overeenstemming zijn met de normen door den Minister gesteld, goed te keuren. Plan Polderweg 1 Juli 1922 1 Juli 1923 1 Juli 1924 6.— 6.50 6.— 4.60 5.— 5.50 4.— 4.50 5.— 8.75 4.25 4.75 Plan Tuindorp 3.85 4.36 4.85 4.05 4.55 5.— 4.15 4.65 5.15 4.25 4.75 5.25 4.50 6.5.60 Plan Brakkeveldweld 4.4.50 5.— Plan Java- en Balistraat 5.— De hiervoorvermelde huurprijzen zijn be doeld zonder de kosten van waterleiding. Opgemerkt worde, dat het bestuur der bo vengenoemde vereeniging voornemens is een -onderzoek in te stellen naar de moge lijkheid van individueele huurbepaling vol gens ieders inkomen/. Tenslotte stellen; B. en W. den Raad voor met verwijzing naar het betrekkelijk prae- advies, het door den heer Zondervan ge daan voorstel niet aan te nemen. S, Aanleg Waterleiding door Koegras. In de Raadsvergadering van 8 November 1921 werd 'besloten om ter voorziening in het tekort aan duinwater aansluiting te Roe ken bij het Provinciaal Waterleidingbedrijf Noordholland. Ter uitvoering van dat besluit zijn thans plannen in bewerking nopens het leggen van de toe voorleiding. Daarbij komt d/e vraag naar voren, op welke wijze de aanleg in deze gemeente het meest voordeelig kan geschieden, met name van den Langevliet naar het duinterrein, Drie wegen staan daartoe open, n.1.: a. van den Langevliet, langs den Mid denvliet, Kortenvliet en Doggersvaart naar den Strooweg; b. van den Langevliet In een rechte lijn tot aan den Verloren Dijk, langs dien dijk naar den Strooweg; c. van den Langevliet In een rechte lijn naar de Doggeravaart en vandaar naar den Strooweg. Het plan, genoemd onder a. koant B. en W. verwerpelijk voor. Uit een financieel oogpunt beschouwd zou de voorkeur moe ten worden gegeven aan plam b. Nochtans willen B. en W. ontraden om tot deze uit voering te besluiten, omdat de bulzen over een lengte van plun. 500 M. in particulier terrein moeten worden gelegd. Hierbij dient echter te worden opgemerkt, dat op grond van de door de Staten dezer provincie in 1919 vastgestelde verordening betreffende de winning en de levering van water in de pro vincie Noordholland de rechthebbenden op en beheerders en gebruikers van openbare en andere /werken, gronden en wateren, ver plicht zijn om overeenkomstig de aanwij zing van Gedeputeerde Staten ten behoeve van de levering van water, den aanleg, de instandhouding en zoo noodig de verplaat sing van de daarvoor noodige werken tot geleiding van het water en de daarmede in verband staande ondersteuningswerken in, op, aan of boven die werken, gronden en wateren te gedoogem. De vergunninghouder, eventueel provincie of gemeente, moet zich echter schriftelijk tegenover hen verbinden om alle voor hen daaruit voortvloeiende schade te vergoeden. Voor den onderwerpelijken aanleg zou. naar het oordeel van B. en W. met een- ge ringe schadevergoeding kunnen worden volstaan. Het plan, genoemd onder c. zal ongeveer ƒ6000.— meer kosten dan plan b., maar B. en W. meenen met de Commissie van Bij stand voor de Water- en Lichtbedrijven, dat uitvoering van dit plan aanbeveling veï- dient; o. m. kunnen verschillende lang» den Ingezonden modedeeUng. Dros' Advocaat openbaren weg staande huizen worden aan gesloten aan de waterleiding. Voorts is reeds eenige jaren bij B. en W. in voorbereiding een plan tot doortrekking van den weg langs den Langevliet, ten ein de te gelegener tijd een directe verbinding met de stad tot stand te brengen. In ver band hiermede zijn door B. en W. onder handelingen gevoerd met de eigenaars van de peroeelen grond gelegen tusschen Mid- Üenvliet en Doggers vaart, om den voor weg aanleg benoodigden. strook grond in eigen dom te verkrijgen. De voorwaarden, waarte gen de eigenaars van den grond afstand wil len doen, komen B. en W. aannemelijk voor. B. en W. zouden nog niet overgaan den- Raad voor te stellen om tot den noodigen aankoop te besluiten, ware het niet, dat het nemen van een 'beslissing nu, uit hoofde van het leggen van de hoofdhuis der wa'ter- eiding, direct noodzakelijk was. Resumeerende stellen B. en W., de Com missie van Bijstand voor de Publieke Wer ken en den Gemeente-Bouwmeester gehoord den Raad voor met aanvaarding van het plan van aanleg van de toevoerbuizen der waterleiding hiervoor onder c genoemd over t° gaan tot aankoop van den /benoodig den grind. En voorts om de rente, verruim derd met de opbrengst van de huur, te laten oldoen door het waterleidingbedrijf, tot te zijner tijd met den wegaanleg een aanvang zal worden gemaakt. Wanneer daartoe wordt overgegaan, zullen den Raad voorstellen ter nadere regeling van een en ander be reiken. Het voorstel omvat de aankoop van 0.71.00 H.A. 200 per H.A. 1420 van den heer Mr. A. A. Loopuit en van 1.79.00 H.A. van den heer H. Bakker tegen denzelf den prijs per H.A. 3580. Helder en Koegras. In de Raadsvergadering van 31 Maart 1922 werd naar het Cöllege van B. en W. om praeadvies gezonden 'het adres van het Be stuur van denj Bond van Belastingbetalen- den in Hollands Noorderkwartier, strekken de om de juiste verhouding te doen vaststel len, waarin het stedelijk en landelijk deel der gemeente hebben bij te dragen in de ge meentelijke lasten. In hun paeadvies zeggen B. en W.: Het onderscheid in belangen/ tusschen beide gedeelten der gemeente, zooals dat nagenoeg bij alle bevolkingscentra voor komt, is daaraan toe te schrijven, dat de stadsbevolking meer, dan met de landelijke bevolking het geval is, de gelegenheid heeft van het gerief, welke de gemeente biedt, te profiteeren. Niettemin wordt in het onderhavige geval de tegenstelling, die er bestaat tusschen Koegras en het stadsgedeelte van Helder, door adressanten lichtelijk overdreven. Zoo wordt o.m. door hen gezegd: „Koegras b.v. heeft geen gas, geen waterleiding, geen electriciteit, geen reinigingsdienst, geen straten, geen/ rioleering." In de te sluiten overeenkomst met het Provinciaal Waterleidingbedrijf in Noord- Holland zal uitdrukkelijk worden vastge legd, dat ook Julianadorp water wordt gele verd, terwijl de electrlficatie van het Koe gras In voorbereiding is. Voorts verricht de Gemeente-Reiniging thans reeds diensten ten behoeve van de be woners van Koegras en Huisduinen. De aanleg van een weg, vormende de di recte verbinding tussóhenj Julianadorp en Helder, is bij ons aanhangig, zoodat niet ge zegd kan worden, dat met de verkeerébelan gen van de Koegrassers geen rekening wordt gehouden. Dat er wegen in Koegras zijn, die door anderen dan de gemeente worden onderhou den is een verschijnsel, dat ook binnen de bebouwde kom der gemeente voor komt. Wij wijzen o.a. op de Weststraat, Zuidstraat, Binnenhaven, Ankerpark en Hoofdgracht die allen door het Rijk worden onderhou den. In het algemeen is het ons streven om de verschillen, die nog tusschen de beide deelen der gemeente bestaan, zooveel mo gelijk te doen verdwijnen. Een percentage te zoeken, uitdrukkende de juiste verhouding, waarin de bedoelde gedeelten der gemeente het genot hebben van gemeentelijke instellingen, is uit den aard der zaak niet doenlijk. Bij voorbaat meenen wij te mogen betwijfelen, of de vast stelling van een zoodanig percentage ge steld al, dat de verhouding ware te vinden in het belang van de inwoners van het landelijk deel der gemeente zou zijn. Niet vergeten mag worden, dat te Koegras hetzelfde percentage in de gemeentelijke lasten door een betrekkelijk klein aantal belastingschuldigen zou moeten' worden op gebracht. Het voornaamste bezwaar tegen een der gelijke regeling van lasten is evenwel, dat de wet behalve bij samenvoeging van ge meenten en alsdan ingevolge eene bijzon dere wet als regel geen verdeeling van afzonderlijke inkomsten of lasten tusschen de verschillende afdeelingen of dorpen toe laat Naar aanleiding van een en ander stellen B. en W. den Raad voor op het adres afwij zend te beschikken. Losloopende honden. In het voorjaar worden vele schapen en lammeren in de weide tot schade van de eigenaars het slachtoffer van losloopende honden. Terecht hebben de inwoners van het landelijk gedeelte daarover geklaagd De schade zou kunnen worden voorkomen althans beperkt door strengere bepalingen vast te stellen voor het deel der gemeente, gelegen buiten de kom, op het onbeheerc laten loopen van honden, hetwelk geschie den kan door wijziging en aanvulling van artikel 80 der Alg. Politieverordening. Met verwijzing naar het overgelegde ad vies van den "Comihissaris van Politie, stel len B. en W. den Raad voor daartoe over te gaan. Art. 30 wordt dan gelezen: Met hechtenis van ten hoogste 6 dagen of geldboete van ten hoogste 25 wordt ge straft hij, die hem toebehoorende of onder zijn toezicht staande honden onbeheerd laat loopen a. tusschen 11 uur 's avonds en 5 uur 's morgens; b. in de maanden Februari, Maart en April gedurende het geheele etmaal, zijde de onder b genoemde bepaling niet van toepassing binnen de kom der gemeente. Uitbaggeren Heldersche KanaaL Voor het uitbaggeren van het Heldersche Kanaal, waartoe door den Raad reeds werd besloten is een aanbieding ingekomen van B. W. Visser te Amsterdam, die hetzelfde baggerwerk reeds vroeger tot tevredenheid verrichtte en voorzien is van z.g. klein bag ger/materiaal. Door den aannemer wordt voor het ge heele werk berekend een som van 45000, te betalen in twee termijnen, terwijl het 'bag geren zal worden uitgevoerd in eens. In 11)22,'of in twee gedeelten, in 1922 en 1928, mlks ter keuze van den aannemer. Het uitbaggeren van de Molenvaart bij de Gesfabriek zal daarenboven nog 3600 kos ten. Bij gu/nning van het werk wordt het ge- aam de bedag van 60.000 dus nog niet be reikt. Aangezien de prijs zeer aannemelijk is, stellen B. en W. den Raad voor in overeen stemming met het advies der Commissie oor Publieke Werken en op voorstelvan den Gemeente-Bouwmeester, het bagger werk van het Heldersche Kanaal en de Mo- envaart voor de som van 48.600 op te dra gen aan B. W. Visser voornoemd. De kermis drankvrij. Bij zijn arrest van 4 April 1921 besliste de Hooge Raad, dat de gemeenteraad niet bevoegd is bij verordening te verbieden het gebruik van sterken drank in niet voor het publiek openstaande lokaliteiten. De verordening op den verkoop van ster ken drank gednrende den kermistijd zal in verhand daarmede gewijzigd worden, ten einde te voorkomen dat zij wederom door den rechter onverbindend zal worden ver klaard, terwijl de door den Raad gebrachte verandering in de dagen, waarop de kermis wordt gehouden, tevens wijziging der on- derwerpeljjke verordening noodzakelijk maakt. Met verwijzing naar het overgelegde ad vies van den Commissaris van Politie stel len B. eri W. den Raad voor de verordening met inachtneming van het 'bovenstaande opnieuw, en wel als volgt, vast te stellen: Artikel 1. Het is den houder van een vergunning voor den verkoop van sterken drank in' het klein, alsmede dengene, die den vergun ninghouder daadwerkelijk vervangt, verbo den sterken drank te koop aan te bieden, te verkoopen, te verruilen, af te leveren, ter beschikking te stellen of ten geschenke te geven in voor het publiek toegankelijke lokaliteiten op den eersten Maandag in Juli, alsmede, op vijf daarop volgende dagen. Artikel 2. Overtreding van de bepaling van het vo- "rtikel wordt gestraft met hechtenis van vmgste zes dagpn of geldboete van ten hoogste 25. Nijverheids Onderwijswet. t toezicht op de onder de Middelbaar [Onaenvijswit vallende scholen, waaronder tot op zekere hoogte ook gerekend werden de Zeevaartschool, Ambachtsschool, Avond- vakteekenschool en Vakschool voor Meisjes, was opgedragen aan de Commissie van Toe zicht op het Middelbaar Onderwijs. Sedert het in werking treden van de Nijverhei 's- onderwijswet vallen bovengenoemde scholen in geen enkel opzicht meer onder de Middel baar Onderwijswet, zoodat het toezicht van genoemde Commissie z.'ch niet meer over die scholen uitstrekt. Ingevolge art. 67 der Nijverheidsonder wijswet echter wardt. voor zoover het ge meentelijk onderwijs betreft, J. c. dus het on derwijs aan de Zeevaart- en Avondvaktee- kenschool, h"t toezicht uitgeoefend door één of meer plaatselijke commissiën, door den Ilaad te benoemen. De instelling van één Commissie komt B. en W. voor deze gemeente voldoende voor, terwijl het B. en W. voorts, met het oog op het contact tusschen de verschillende scho len, wenschelifk voorkomt, dat dezelfde le den, die zitting hebben in de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs, te vens zitting hebben in de Commissie van Toezicht op het Nijverheidsonderwijs. De Commissie van Bijstand voor het On derwijs en van Toezicht op het M. O. kunnen zich met het vorenstaande geheel vereeni- gen. Voor wat betreft de scholen, niet van de gemeente uitgaande, zegt art. 57 der Nijver heidsonderwijswet o.m., dat de gemeente, die aan een bijzondere school subsidie ver leent <wat het geval is met de Ambachts school en de Vakschool voor Meisjes) door twee gedelegeerde leden in het bestuur kan worden vertegenwoordigd/. Met het oog op de medezeggingschap in het /beheer dezer scholen komt het B. en W. gewenscht voor, van deze bevoegdheid gebruik te maken. De Commissie van Bijstand voor het Onderwijs, hierover eveneens gehoord, gaat hiermede aocoord'. In verband met het vorenstaande stellen B. en W. voor: le. over te gaan tot Instelling van een Commissie van Toezioht op het Nijverheids onderwijs en tot leden daarvan te benoemen Mevr. J. Grunwald—Poppers, Mevr. A. P. de Ven—Boon en de heeren W. J, Bakker,

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 5