IE COURANT Derde Blad. VAN ZATERDAG! 13 MEI 1922. terwijl dit percentage van uitkeering hooger wordt, naarmate de polis korter liep en voor .wlissen, die kort voor de débêole werden gesloten, zelfs tot bijna 100 kan stijgen. _i v ™Ue ontvangen degenen, die vT°wL de "Algemeene" na Januari 1919 nebben verzekerd. Deze verzekeringen gaan De Arbeidswet aangenomen. De Tweede Kamer heeft de gewijzigde Arbeidswet met 64 tegen 23 stemmen aan genomen. Pensioenregeling. De Tweede Kamer heeft het onitwerp In rake de pensioenregeling van weduwen en weezen van militairen aangenomen. De Grondwetsvoorstellen aangenomen. De Eerste Kamer heeft de gewijzigde Grondwetsvoorstellen aangenomen. Hoofdstuk III werd goedgekeurd met 89 «temmen tegen 1 stem. Hoofdstuk IV en de additioneels artikelen werden aangenomen met algemeen© stemmen en de wijziging van art 73 van het He hoofdstuk werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De Kamerverkiezingen. In een te 's-Gravenhage gehouden verga dering van de Staatsparty voor Volkswel vaart met afgevaardigden van de Midden- «tandsunie, de Neutrale Middenstanders, de Bezuinigingsparty, de Haagsche Vereen!* ging voor Bezuinigingspolitiek en de Unio nisten-Liga Is besloten, de verklezingsaotie gezamenlijk 'te voeren. De volgende oandi- aatenlijst is vastgesteld: L A. F. L. FaubeU 2. P. W. Scharroo, 8, mr. B. H. Vos, 4, J. Frijda, 6. J. Rippe, 6, mr. Ph. S. de Laat de Kanter, 7. mevr. J. L de Koning—van Arkel, 8. mevr. J Scheltema de HeereSannes, 9. ir. J. O. Ramaer, 10. mr. K. K. Douw van der Krap. Overwogen wordt, een afzonderiyke ïyst voor den kieskring Amsterdam semen te stellen. „De Tribune" publiceert de definitieve candidateniyst van de Communistische Party voor de a.3. Tweede Kamerverkiezingen, zoo- als deze Zaterdag j.1. door het Partijbestuur is vasgesteld. Zy luidt: 1. D. J. Wynkoop; 2. dr. W. van Ravesteyn; 3. I. T. Malaka; 4. J. W. Kruyt; 6. L. de Visser; 6. R. Vos-Stel; 7. G. Sterringa; 8. J. O. Ceton; 9. J. Brom mert Jr.; 10. G. A. Vader. De datum der verkiezingen. De „Msb." noemt als vermpedeiyken da tum voor de Tweede-Kamerverkiezingen Woensdag 6 Juli. Voor de verkiezingen wordt het liefst een Woensdag genomen, omdat de besturen der groote gemeenten op dien dag het gemakkelijkst de beschikking kunnen bekomen over schoollokalen voor stembureaux. Ook is overwogen om. de verkiezing op Maandag 8 Juli te doen houden ten behoeve van de zeevisschers, die voor een heele week uitvaren. By de overweging van de voor- en nad'eelen dezer twee data schijnt echter de beslissing te zullen overslaan naar 6 Juli. De ontbinding der Staten-Generaal. Het Hbl. verneemt, dat de beide Kamers der Staiten-Generaal a.s. Zaterdag 20 Mei in een gemeenschappelijke vergadering zul len bijeenkomen. Buitengewone omstandig heden voorbehouden zal dit de laatste zit ting zyn der 'belde Kamers in hare tegen woordige samenstelling. De ontbinding van het parlement, door de Grondwetsherzie ning noodzakelijk geworden, zal, om het land zoo kort mogeiyk zonder volksverte genwoordiging te doen zyn, spoedig na die sluitingszitting geschieden doch op terimyn, en wel tegen 22 Juli ajs. De inmidoels nieuw samengestelde Kamers zullen dan op 26 Juli a.s wederom voor een gemeenschap- peiyke zitting worden by eengeroep en. Daar na wordt, eerst in de Tweede, dan in de Eer ste Kamer, de Grondwetsherziening in tweede lezing behandeld. Wordt ook die aan genomen, dan zal de Tweede Kamer gedu rende den gewonen vierjaarlykschen zit tingsduur byeen biyven, de Eerste Kamer slechts voor één jaar. Of zy daarna za worden samengesteld volgens het stelse' van evenredige vertegenwoordiging zal af- hangen' van de omstandigheid, of in het eerstvolgende zittingsjaar al of niet de des betreffende wet tot stand komt Mochten buitengewone omstandigheden zulks vóór 22 Juli vereischen, dan worden de oude Kamers nog byeemgeroepen. De Tabakswet Op de vraag van den heer Abr. Staalman betreffende de inwerkingtreding der Ta bakswet op 1 Juni 1922 antwoordde de Mi nister van Financiën, dat hy in het feit dat de Kamer alsnog besloten heeft het Initiatief voorstel betreffende wyziging der Tabaks wet ln behandeling te nemen, «een) aanlel ding vindt te bevorderen» dat deze wet op 1 Juni a.s. nog niet ln werking treedt. Motiveering 'hiervan la tot het leedwezen van den Minister niet mogeiyk, zonder dat hy zich mengt in de gedachtenwlsseling over een aanhangig initiatiefvoorstel De fusie van het N. V. V. en het A. N. V. De afd. Den Haag van den Centralen Ned. Ambtenaarsbond verklaarde zich in een druk bezochte vergadering met op twee na algemeene stemmen tegen de fusie van het N. V. V. en het A. N. V. De „Algemeene". Het accountantsrapport der „Algemeen© Mü v Levensverzekering en Lijfrente" geeft aan- activa per 31 Dec. 1920 26,49 mill. oassiva 47.93 mill. Effectenbezit 17,62 inilL, waarby f 8V» ndll Russen zijn aange nomen tegen 1 Aan het slot van een overzicht van het rapport en een uiteenzetting betreffende de overname der binnenlandsche portefeui'le der Algemeen© door andere maatschappijen zegt 'het Hbl.: Tm grossen und ganzen staat echter vast, dat op polissen, waarop reeds langen tijd premie was betaald, op den tijd, waarop de uiitkeering door de maatschappij zal zyn verschuldigd, slechts ongeveer 40 zal worden verkregen van het bedrag, waartoe de „Algemeen©" MÜ- van Levensverzekering «a Lijfrente zich indertijd had verbonden, echter niet 0ver aan de Algemeen© ÏYieëohe, doch biyven' voor rekening der Eerste Ne- 'jerandsche loopen. Wat tenslotte degenen petreft, die gelei op hun polls hebben ge leend, hangt alles hf van de verhouding tusschen dit opgenomen bedrag en datgene, wat uitbetaalt zou worden, Indien geen geld op de polissen was geleend. De werkeloosheidsuitkering te Amsterdam. B. en W. van Amsterdam vragen opnieuw een millioen voor ondersteuning aan crisis- werkloozen. Zy willen de basis voor de uit- keering van 15 terugbrengen op 18.60. Stoomvaartdienst op Argentinië en Brazilië. Naar gemeld wordt is tusschen de Kon. Holl. Lloyd en de Rott.Zuid-Amerika-iyn, Van Nievelt Goudriaan Co.'s Stoomvaart My. en HolL Amerikaiyn, overeengekomen de tot nu toe paraat uit A'dam en Ruam on derhouden1 diensten naar en van Argentinië en Brazilië te combineeren tot gemeenschap pelijke diensten. De bestaande passagiersschepen van de Kon. Holl. Lloyd blijven hierna ongewy'zigd gehandhaafd. Oompanla Mercantil Argentlna. Het .JtTbl." imeldt: Toen wy gisternamiddag vernamen, dat er ln de effectensocieteit paniekachtige koer sen voor aandeelen Gampania waren bereikt, hebben wy ons onmiddeliyk met de directie der mh. in verbinding gesteld, die ons me dedeelde, geen berichten te hebben ontvan gen, die een dergeUjke koersdaling moti veerden. Wy meenen echter, dat waar de aandeelen reeds geruimen tyd achtereen geleideiyk zyn ingezakt en na een herstel tot ca. 80 weder op ca. 50 waren aangeland, ln dit feit reeds aanleiding voor het 'bestuur behoorde te bestaan, zich niet te bepalen tot negatieve mededeelingen, maar aandeelhouders nader omtrent den toestand der my. in te lichten Conflict ln de Schevenlngsche Vlsschery By al de malaise, die deze tak van bedrijf reeds doorgemaakt heeft komt nu ook nog een oonfliot tusschen de reeders en den Ohr Zeeliedenibond. De laatste omvat 1500 leden» de grootste meerderheid. Aanleiding is he* feit, dat de reeders na aanvankelyk geen enkel loon te willen garandeeren en maar op zegen! gevaren moest worden wat een gemiddeld loon van ruim 300,— in de 20 25 weken van het seizoen beteekenit ten slotte 12,per week aanboden. Zekerheid, dat die elke week aan het ge zin zouden worden uitbetaald, bestond ech ter niet, en het was te voorzien, dat er wel lichit tot Kerstmis gewacht zou moeten wor den. De Chr. Zeelledenbond stelde echter den elsch, dat die 12,wekelyks zou worden uitbetaald en dat 1 der besomming zou worden genoten. Dit levert in 20 weken on geveer f 360,op en by hooge besomming wordt 2l/« uitbetaald. Ook werd op Pc geerlngssteun aangedrongen, De reeders ble ken hiertoe echter tot op heden niet bereid en sommigen trachten nu ongeorganiseerden en anderen te monsteren. Dit heeft natuuriyk onder de zeelieden verbittering gewekt, die reeds in sabotage en lastig vallen van werkwilligen tot uiting Is gekomen, gelijk in ons vorig nummer reeds is gemeld» Voor zoover wy kunnen nagaan bestaa' er geen uitzicht op een spoedige oplossing van het oonflict, al schynen eenlge Vlaar- dingsche reeders tot toegeven geneigd. UIT DE RESIDENTIE. Opening Automobiel-tentoonstelling. De residentie is steeds een centrum van conferenties, congressen en tentoonstellin- ;en geweest en thans herbergt zy de Twee- e Nederlandsche Automobiel Tentoonstel ling. De vorige werd in den] Dierentuin ge houden. Maar nu was zooveel expositie ruimte noodig, dat èn het Kuihaus èn het Gemeenteiyk Tentoonstellingsgebouw op Seheveningenl in gebruik moesten worden genomen. De opening had 6 dezer Is middags 2 uur in de Tearoom van het Kurhaus plaats, waar de heer H. F. Richter, namens de di rectie het openingswoord sprak, Daarop nam burgemeester J. A. N. Patyn het woord om zyn waardeering voor het initiatief der organisatoren uitte spreken en de Show of- fideel geopend te verklaren. Ook wy nopen gaarne, dat de durf en on dernemingsgeest der organisatoren navol ging zal vinden en een herleving van de badplaats Soheveningen zal beteekenen. Des morgens was de pers ln de gelegen heid gesteld haar indrukken op te doen, waarop wij nog nader zullen terugkomen. Voor hen, die niet op de tentoonstelling ronddolen, zullen er allerlei attiacties op den met welke entorme moeilijkheden het zaken- even heden ten dage te kampen heeft. Het is toch duidelyk, dat elk zakenman gaarne door lagere prijenoteering zyn omzet zal willen vergrooten, als dit thans mogelyk was. Maar het is niet mogelijk! Inmiddels vernemen wy, dat de Midden standsbond besloten heeft maatregelen tot verweer te nemen. Tentoonstelling op Polltlegebled. Ter gelegenheid van het 86-jarig bestaan van den 4Jg. Ned. Politiebond, heeft van 2 tot 9 Juni in het Kurhaus te 8cheveningen een tentoonstelling op politiegebied plaats, welke zeer interessant belooft te worden. Naast allerlei inzendingen op het gebied van de bestrijding van de misdaad, zullen de handelaren ook gelegenheid hebben hun ar tikelen, als wapenen, kleeding, leermidde len, etc. te exposeeren. Op Houtrust heeft tevens een politie- ortfeesrt plaats, waaraan door korpsen uit alle deelen van het land zal worden deel genomen. Naar alle waarsobynlykheid zal een Londensch Politie-elftal uitkomen tegen een vertegenwoordigend Nederlandsch Poli tie-elftal. Inl het Gemeentelijk Tentoonstellingsge bouw te Scheveningen zal van 5 tot 20 Au gustus a.s. een internationale im- en export- tenitoonstelling plaats hebben, uitgaande van de lm- en Exportvereeniging. boulevard te genieten] zijn, als vllegdemonr snelheidswedstrijden voor auto's en stratles, motorrijwielen» enz Als het weer meewerkt, wordt het seizoen dus goed ingezet De Middenstand en de Eerste Kamer. By de Algemeene Beschouwingen over de Staatsbegrooting, werd over den midden stand het volgende opgemerkt: Het behoeft geen betoog, dat deze onge motiveerde beschuldiging in een hoogstaand ooilege openiyk geuit, allerwege veront waardiging onder de aangevallenen heeft verwekt* Men vertrouwde dan ook dat de Regeering in haar Memorie van Antwoord en en ander recht zoude zetten. Maar wat zeide de Regeering? Dit: „Middenstand. Het 'hier bedoelde euvel zal ook naar de meerling der Regee ring, waar het zich voordoet, het best be streden] kunnen worden door maatregelen van de zyde der consumenten." Geheel afgezien van de vraag of ooöpera- tie inderdaad een deugdelijk geneesmiddel zou blyken te zyn wat wy voorshands be- twyfelen vragen wy ons af, of de beschul digers» ja zelfs de groote massa, w ei w eet, OOST-INDIE. Ziekte op «De Zeven Provinciën". Het „Soer. Hbl." schreef: „Omtrent de toestand aan boord van de „Zeven Provinciën" vernemen wy, dat er verbetering valt waar te nemen. Practiscb is de geheele bemanning aan wal gebracht, gedeelteiyk ondergebracht in de departe- menfcsgebouwen aan deni Oedjong, gedeelte lijk naar Malang vervoerd. „Het totaal aantal ziektegevallen bedraagt momenteel circa 126 op een bemanning van 406 koppen. De meeste gevallen betreffen .griep of influenza, met enkele longaandoe ningen* „Het geheele schip wordt met lysol afge nomen." TWEEDE KAMER. Over een motie-Van Ravesteljn betref fende de voortzetting van het kort Verslag der StatenGeneraal, waarin wordt uitge sproken, dat de oplaag van het Kort Verslag weer op haar vroegere hoogte moet worden gebracht en dat de abonnementsprijs moet worden verlaagd, zal Vrijdag worden ge stemd. Goedgekeurd werd een wetsontwerp tot verbouw van de Tweede Kamer. De heer Van R/avesteijn maakte voorts bezwaar tegen luchtvaartsubsidiee. Ook daarover wordt Vrijdag gestemd. Verder werden nog allerlei kleine ont werpen 'behandeld. Vergadering van Vrijdag. By de opening te 10.40 min. blykt geen vol doend aantal leden aanwezig te zyn, zoodat de vergadering verdaagd wordt tot 11 uur 10. Alsdan is aan de orde de interpellatie-Wyn- koop over de vervolgingen, door het binnen- landsch bestuur in Nederlandsch-Indië inge steld tegen communisten in de residentie Ternate, en wel tegen den onderwyzer Ma laka, tegen den voorzitter der Vereeniging voor Spoor- en Tramwegpersoneel in Ned.- Indië, den heer Bergsma, tegen den voorzit ter van de Sarekat Islam, Abdoel Moeis, te gen Rekso di Poetro, en andere dergeiyke gevallen, in den jongsten tyd voorgekomen. Interpellant (oomm.) vraagt, waarom de Indische regeering aldus optreedt, en of het geen tyd wordt, dat gouverneur-generaal Fock ontslagen wordt. De heer Marchant vraagt by de medebehandeling van zijn interpellatie of aan de drie regenten, die uittraden uit het Comité voor Autonomie van Indië, is te ken nen gegeven, dat zy moesten uittreden. Minister de Graaff betoogt, dat de Indi sche regeering slechts gebruik maakt van ha»r recht, als zy optreedt tegen hen, die met de daad communisme propageeren. Het oogenblik voor aftreden van den gouverneur- generaal acht de regeering nog niet geko men. De regenten, waarover de heer Mar chant sprak, zyn op de hoogte gebracht van den niet onschuldlgen aard van het Comi té voor Autonomie en toen vrijwillig uitge treden. De heer Wijnkoop dient twee moties in, de eene vragende om opheffing van de exorbi tante rechten van den gouverneur-generaal, de andere om publicatie van de stukken be treffende Malaka en de vervolging van de Atjesche hoofden. De heer Marchant dient de volgende mo tie ln: De Kamer, van oordeel, dat ambtena ren vrij behooren te zyn om deel uit te ma ken van iedere geoorloofde staatkundige or ganisatie, spreekt haar leedwezen er over Tilt, dat de regeering gemeend heeft invloed te moeten uitoefenen op de regenten van Bandoeng, Japara en Serang om uit te tre den uit het comité voor de Autonomie van Nederlandsch-Indië. Na de pauze een aantal stemmingen. De conclusie van het verslag van de com missie voor het kort verslag strekkende tot voortzetting van de uitgave wordt aangeno men z. h. s. Het wetsontwerp tot wijziging van Hoofd stuk IX der Staatsbegrooting voor 1921 (luohtvaart) wordt aangenomen met 78 tegen 7 stemmen. Dat tot wijziging van hetzelfde hoofdstuk voor 1922 wordt aangenomen z±.a Het voorstel-Rutgers en van der Molen tot wijziging van de Leger onderwijswet wordt verworpen met 46 tegen 40 stemmen. De motie-Wijnkoop tot publicatie der stuk ken inzake Malakka enz. wordt verworpen met 62 tegen 23 stemmen. De motle-Wynkoop tot opheffing der ex orbitante rechten wordt verworpen met 61 tegen 22 stemmen. De motie-Marchant wordt verworpen met 59 tegen 23 stemmen. Verschillende kleinere wetsontwerpen worden aangenomen, waarna aan de orde is het wetsontwerp houdende pensioenrege ling voor de weduwen en weezen van de vrijwillig dienen demilitairen van land- en zeemaoht. Na eenige discussie wordt het aangenomen, nadat de Min. toezegging heeft gedaan voor de weduwen en weezon van gehuwde miltaireni, welke vóór 23 Ja nuari 1909 zyn gepensioneerd of overleden, gunstige bepalingen te zullen maken. Een dergelijk amendement van den 'heer Wyk wilde de minister niet aanvaarden* Aangenomen worden! voorts wetöontwer pen tot Technische herziening van de Ge meentewet, tot Wyziging der Ouderdomswet 1919, waarby de vrijwillige ouderdomsverze- kering wordt uitgebreid tot een rente van 20 per week of 1000 per jaar, tot verze kering van personen, werkzaam in land bouwbedrijven, tegen geldeiyke gevolgen van ongevallen, hun in verband met hunne dienstbetreklkng overkomen, tenslotte een wetsontwerp tot wyziging van de wet op de Rijksverzekeringsbank. Daarna gaat de Kamer op reces. MARINEBERICHTEN. Burgerlijke Stand der gemeente Helder. LEGERBERICHTEN. MARKTBERICHTEN. SCHEEP V AARTBERICHTEN. GEMENGD NIEUWS. De huiszoeking ln de Beursbank. Nu de heer Agsteribbe gearresteerd is en in het huis van bewaring vertoeft, wordt het onderzoek naar de inbraak in zyn woning in de Grensetraat niet kracht voortgezet. Zoowel het personeel van de Beursbank als personen met wie de heer A. zaken deed, worden in verhoor genomen. Het personeel is reeds eerder ondervraagd, doch zoolang de heer A. op vrye voeten was, leverde dat weinig resultaat op, daar de kantoorbedien den weinig,n©iging toonden tot het afleggen van verklaringen. Thans zullen zy echter wel nadere mededeelingen doen omtrent de posten in de boeken der Beursbank, welke vele fictieve cyfers moeten 'bevatten. Uit het voortgezet onderzoek zal dan ook wel blyken, dat de heer Agsteribbe niet zoo veel geld in huis kan hebben gehad als vol gens zyn aangifte by de inbraak in zyn wo ning is ontvreemd. De verdachte 'blijft- nog steeds pertinent ontkennen, dat hy zelf de inbraak heeft ge pleegd of het feit door een ander heeft doen bedry'ven. De zaak staat thans echter zoo, dat al mochten de nasporingen inzake de inbraak tot niets leiden, er toch heel waarschijnlijk een aanklacht zal kunnen worden ingediend wegens het opzettelijk verstrekken van val- sche inlichtingen. BINNENLAND. Tm- en export-tentoonstelling. „Middenstand. Algemeen was de klacht, dat de middenstand de prijzen op zoo overdreven hoog peil houdt, niettegen staande hy van producenten de waren goed koop betrekt. Ter bestrijding van dit euvel werd coöperatie van de zijde der consumen ten wenachelyk geacht." Vergadering van Donderdag. Vandaag, op den laatsten dag der behan deling der Arbeidswet, liep minister Aal- berse, evenals de vorige dagen, weder alles mede. Alle amendementen, die de minister bestreed!, werden verworpen, óók een amen- dement-Drion tot uitsluiting van de beruchte loonbedingen by het stellen van voorwaar den voor overwerkvergwmingen; de Minis ter motiveerde zulke bedingen door te wyzen op de mogelykheid, dat anders, door de over- werkvergunning, het grondtoon zou worden gedrukt en slechts de Vrijheidsbond en de Christeiyk-Historischen stemden, met de heeren Van Sasse en Braat, vóór het amen dement. Aangenomen werd alleen een amen- dement-JCuiper om, over het verleenen van groepsvergunningen, de organisaties te hoo- ren. En dat had de Minister zelf een verbe tering gevonden. Het eindresultaat is dan ook 'geweest, da' het ontwerp is aangenomen met 54 tegen 23 stemmen. Tegen stemden alleen de S.DA.P en de Communisten, met de heeren Kolthek, Van de Laar en A. P. Staalman. De vryzln- nigdemooraten, die hadden aangekondigd, dat zy zouden tegenstemmen, verklaarden by monde van den heer Marchant, dat 's Mi nisters argumentatie hen had bekeerd. Het ontwerp gaat nu dus nagenoeg onge- wyzigd' naar de Eerste Kamer. Van de vele ontwerpen, die voorts nog op de agenda staan, deed de Kamer 's middags o. a. het M. O.-wetje af, dat 'beoogt, door ver betering van subsidieregeling te voorkomen, dat er een te bezwarend schoolgeld wordt ge heven van leerlingen uit de 'buitengemeen ten eener stad. Er zaten punten van wrijving ln tusschen openbaar en byzonder onder wijs. Gepoogd werd de bepaling te schrap pen volgens welke er, tot Oct. 1923, geen geld zal worden uitgekeerd aan scholen, die na Oct. 9121 in aanbouw (kwamen. Minister De Visser verklaarde echter, dat hy het heele ontwerp zou intrekken, als deze bepa ling werd geschrapt. Des avonds hield de heer Ketelaar eene interpellatie betreffende het voornemen der regeering tot wyziging van het bezoldigings besluit burgerlijke en rijks-ambtenaren 1920. Het resultaat was verheugeiyk voor de ambtenaren en komt, kort gezegd, hierop neer: de Regeering zal wel art. 40 van het Bezoldigingsbesluit intrekken (om volgende Regeeringen' niet te hinden), maar ze denkt er thans niet aan om de wedden te verlagen De motie-van Ravesteifn om den abonne mentsprijs terug te brengen tot de vroegere bedragen wordt verworpen met 61 tegen 23 stemmen. De onderzeebooten O 4, O 5 en O 6 vertrokken Donderdagnnorgen van Vliaeinjren naar Willems oord tot het medemaken van oefeningen lm het Noorderfrontier. Tot gelijk doel vertrokken V-rii- dag vandaar naar Willemsoord do torpedobooten Z 2 es Z 4. Hr. Ms. torpedobooten Z 7 en Z 8 worden op 18 Mei 1922 te Willemsoord ln dienst gesteld en daar aan boord geplaatst: Luit. ter zee lo kl. C. baron de Vos van Steen- wijk a/b Z 7; luit. ter zee 2e kl. J. J. Wichera Z 7: off.-mach. 2e kl. M. J. P. Pover Z 7: idem W. H. Kam Z 7; idem J. Jaring Z 7: luit. ter zee le kl. J. B. H. Blom Z 8; adelborst le kl. M.-R J. Luske Z 8; off.-mach. 2e kl. W. van Leeuwen Hkz. Z 8; idem T. Buasemaker Z 8: idem E. van der Woude Z 8. Kap.luit. ter aee J. F. Oston, thans ter be schikking, wordt als chef van den staf der zee macht in de stelling van den Helder geplaatst. De off.-mach. 2e kl. H. Embroek, thans ter be schikking. wordt 16 Mei geplaatst aan boord Hr. Sis. Gelderland. Lult. ter zee 2e kl. F. S. W. de Ronde zal per stoomschip Prinses Juliana, dat 27 dezer van Amsterdam vertrekt, zijn bestemming naar O.-I volgen. De buitengewoon adelborst M.-R. S. L. C. L Steens van het Vliegkamp de Mok wordt 18 Mei 1922 van zijne plaatsing ontheven wegens het eindigen van den voorgeschreven oefeningstijd. Bij beschikking van den Min. van Mar. a.1. zijn met 15 Mei de luits. ter zee le kl. M. van Nie. hoofd van de Pyrotechn. werkplaats op 's Rijks werf te Willemsoord en N. A. Rosit van Tonnin gen* resp. geet. ter besch. en belast met genoemde betrekking; Is de off.-mach. 2e kl. W. de Jong met 22 Mei geplaatst bij den Marine-Luchtvaart dienst (vliegkamp De Kooij). Kap. luit. ter zee H. M. Manicus is te Middel burg geplaatst als chef van den staf der zeemacht, ter vervanging van kap. ter zee jhr. H. K. B Rendorp, die ter beschikking is gesteld. Off. van gez. le kl. van het O.-I. leger E. L. Marwlts, aan wlen verlof U verleend. Is h.t. 1 aangekomen. Off.-mach. 2e kl. T. Talboo ls bestemd voor den dienst in Oost-Indlö. Voor het vervullen van herhallngeoefonlngen le gisteren ln werkelijk dienst gekomen het tweedn gedeelte van de zrciniliriens-verlofgan- gors beivoorende tot de derde ploeg der lichting 1919 en van belde ploegen der lichting 1920. met uitzondering van de kustwaohtere. die eerst in September zullen worden opgeroepen. Opgave van overgeplaatste onderofficieren der Zeemacht: Mat 15 Mei 1922: opperschipper B. H. Schoo van Whchtschip Willemsoord naar Marinekazerne Amsterdam-, timmerman-mai. J. Olijslager van Marinehospitaal naar Marinekazerne Amsterdam. van 11 en 12 Mei 1922. GETROUWD; A. Kramer en I. M. Boon: F. Jelsma en C. J. van der Brugge. BEVALLEN: A. de DoesJonker, d.; A. Ma- rees-Duit. d. OVERLEDEN: A C. van Dijk, 63 jaar. Indeeling Mrs. Geweermakers. De Mrs. geweermakers, Mrs. zwaardvegere en Mrs. rijwielhersteller worden niet meer opgeno men in de vredesorganisatie van de korpsen en inrichtingen. In de plaats daarvan wordt voor elk garni zoen en mobilisatiecentrum een aantal dezer werklieden aangewezen. Bij de voorloopige indeeling zijn hiervoor 61 werklieden aangewezen, waarvan 1 voor het gar nizoen Helder. De niet ingedeelden worden voorloopig ln de daarvoor in aanmerking komende garnizoenen en mobilisatiecentra te werk gesteld. Internationale schermwedstrijden. Van 17 tot en met 21 Mei a.8. zullen te Sche veningen internationale schermwedstrijden wor den gehouden, georganiseerd door den Kon. Of- ficiers-Schermbond. Onderscheidingen. Op 20 Mei a.e. wordt aan den eerg.-vuurwerker C. L. Kervers van I-III-4e reg. vest.-art. de bron zen gesp voor trouwen dienst toegekend. Op 24 Mei a.8. wordt aan den serg.-maj.-inetr. R. v. d. Graaf van 4-1-4e reg. vest.-art. de bron zen gesp voor trouwen dienst toegekend. le luit. jhr. J. P. de Savoroin Lobman, van den grootes stal is in den Helder gedetacheerd. BROEK OP LANGENDUK, 12 Mol 1922. Kroten 0.300.60, rha berber f 0.80B.10 p. 100 K.G. HAVEN TE NIEUWEDIEP. 18 Mei 1922. Engelsohe schoener .Jteoord Reign" vertrokken naar Whitstable. Stoomvaartmaatschappij Nederland. Jan Pietersz. Coen, v. Genua n. Batavia, air. 11 Mei te Port Said. Riouw, thuiar., vertr. 11 Mei v. Genua. Billiton, arr. 12 Mei v. Java te A'dam. Borneo, arr. 12 Mei v. Java te A'dam. Boeroe. uitr., arr. 10 Mei te Padang. i 'clcbos. arr. 11 Mei v. Batavia te Adam. Riouw, thuisr., arr. 11 Med te Genua. Vondel, uitr., pass. 11 Mei Kaap del Arml. Beli, uitr., vertr. 10 Med v. Genua. Batjan, uitr., pass. 10 Mei Dungeness. Karimata, uitr.. paes. 10 Mei Ouessant, Sumatra, thuisr.. vertr. 9 Mei v. Colombo. Rotterdamsche Lloyd. Goentoer, uitr.. pass. 12 Mei Perim. Patria, arr. 11 Mei v. R'dam te Batavia. Tabanan, thuisr., pass. 12 Mei Kaap Flndeterre. Menado, uitr.. arr. 11 Mei te Galle. Sindoro, vertr. 10 Mei v. Batavia te R'dam. Tosari, arr. 9 Mei v. Soerabaya te Sydney. Garoet, v. P. Said a. R'dam, pass. 11 Mei Bouzarca Malang. thuisr., pass. 10 Mei Perim. Tosari, arr. 9 Mei v. Soerabaya te Sydney. "sndoeng, thuisr,, arr. 7 Mei te Colombo. Tambora. uitr., pass. 10 Mei Ouessant. Kon. Hollandaohs Lloyd. Maasland, thuiar.. pass. 12 Mei Dungenesa. Zoelandia, uitr., vertr. 11 Med v. Pernambuoo. Gelria, thuiar., vertr. 9 Mei v. Santos. Kon. West-Indische Maildienst. Irene, vertr. 10 Mei v. Puerto Barrios n. Kingston Prins Frederik Hendrik, uitr.. vert 11 Mei v. Madea. Van Rensseiaar, vertr. 12 Mei v. A'dam n. Weat- Indië. Venezuela, vertr. 11 Mei v. Cristobal n, Puerto Barrios. Deucalion, vertr. 11 Mei v. A'dam n. West-Indië. Poseidon, vertr. 11 Mei v. 8t. Thomas a. San Juan, P. K. Venus, arr. 11 Med v. West-Indië te A'dam. Kon. PaketvaartmaatschappiJ. Palehleh, v. A'dam n. Java. arr. 11 Mei te Port Said. Halcyon-Lijn. Stad Kampen, 9 Mei v. Manchester n. Haanburg. Florapark, arr. 4 Mei v. Gallatz te Ibrail. Julianapark, vertr. 9 Mei v. Oron n. Bourgaa Rozenburg, arr. 1 Mei v. Theodosia te Sulina. Stad Utrecht, 10 Mei v. Cuxhaven n. Liverpool. Stad Vlaardingen, arr. 11 Mei v. Liverpool te Ham buig. Agnetapark, vertr. 10 Mei v. Galatz n. Ibrail. Stoomvaartmaatschappij Oceaan. Priam. vertr. 10 Mei v. Batavia n. A'dam. Antenor, v. Batavia n. A'dam. arr. 11 Mei te Londen. Laomedon, v. Japan n. A'dam, vertr. 10 Mei v. Hong Kong. Titan, v. Japan n. R'dam, vertr. 9 Mei v. Port Said. Machaon, v. Japan n. R'dam. vertr. 8 Mei v. Port Said. Patroclufl, v. A'dam n* Batavia, pass. 10 Med Perim. Teiresias, v. Japan m. A'dam, vertr. 8 Med v. Colombo. HollandAmerika Lijn. Leerdam, arr. 11 Mei v. R'dam te N. Orleans. Maasdam, v. R'dam n. New-Orleans, arr. 11 Med te Coruna. Rijndam, v. R'dam a. New-York, pass. 11 Mei Stadsdiik, v. R'dam n. Philadelphia, pass. 12 Med Lizard. Westerdijk, v. R'dam n. New-York, pass. 11 Mei Prawlepoint. Carmarthenshire, arr. 11 Mei v. Antwerpen te R'dam. Dinteldijk, arr. 10 Med v. R'dam te Seattle. Holland—Australië Lijn. Salawati, thuiar., pass. 12 Mei Vlissingen, Ant werpen n. Bremen. Besoeki, thuisr., pass. 11 Mei Kaap del Annl. Tjikandi, thuisr., arr. 11 Mei te Genua. Holland—Britsch-Indlë Lijn. Meerkerk, thuisr., pass. 12 Mei Dungenesa. Roepat, thuisr., vertr. 11 Mei v. Port Said. Streefkerk, uitr., arr. 11 Mei te Bombay. Nijkerk. uitr., vertr. 10 Mei v. Colombo. Radja. uir.. pass. 10 Mei Gibraltar. Holl. O.-Azië Lijn. Oldekerk, uitr., vertr. 11 Mei v. 6uez. Rotti, thuisr., vertr. 10 Mei v. Sabang. Zosma, arr. i0 Mei v. Hamburg te Breinen. Holland Oost-Afrika Lijn. Heemskerk, vertr. 7 Mei v. Mombassa. Texel, uitr., pass. 10 Mei Ouessant. HollandWest-Afrika Lijn. Drechtstroom, thuisr.. vertr. 11 Mei v. Teneriffe. Gaasterland, uitr., arr. 11 Mei te Accra. Hontestroom. uitr.. vertr. 9 Mei v. Lagos a. Pt. Haroourt. Marmevo. uitr.. vertr. 9 Mei v. Las Palmas n. Dakar. Mercurius. uitr.. pass. 9 Mei Laooubre- Holland—Zuid-Afrika Lijn. Bloemfpptein. arr. 11 Mei v. Hamburg t« R'dam. JavaNew-York Lijn. Maartensdijk, v. Java n. New-York. paas. 11 Mei Gibraltar. Sitoebondo. v. New-York n. Java. vertr. 10 Mei v. Norfolk. JsvaBengelen Lijn. Ceylon, arr. 10 Mei v. Calcutta te Tandjong Prlok Java—China—Japan Lijn. Tjlkarang. arr. 11 Mei v. Batavia te Manilla.

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 9