JURGEIMS7 mwwM\ si tstss fc-hs* s p$.£" x PLANTENBOTER Eerste Blad. MAROUERITE's WONDERE JAAR HEERLUK VQQRDEELIG ZATERDAG 27 MEI 1922 50e JAARGANG BUITENLAND. ENGELAND. FEUILLETON. mee Jane zat in een lagen stoel, de armen on der haar hoofd gevouwen. ïïïr toot fceteOTt ontmoette. Hij (Wordt vervolgd). COURANT Op* ondergang van Zon en Maan •n tijd van hoogwater (Texel) Zomertjjd. Maan Zon Hoogwater Mei op: ond.: op: ond.: v.m.:n.m.: Zondag 6.37 a. 10.30 4.50 9.04 10.36 11.02 Maand. 29 7.33 11.19 4.49 9.05 11.13 11.40 12 01 4.48 9.06 11.47 12.21 Dinsdag 50 Woensd.81 Juni Dond.d. 1 Visdag 2 2aterd. 8 8.38 9.50 11.04 12.20 1.37 12.38 4.47 9 07 12.29 1.— 1.—4.47 9.09 1.03 1.14 1 *9 4.46 9.10 1.55 2.08 1.88 4.45 9.11 2.57 8.12 Ueht op voor auto's en fietsen Zaterdag 27 Mal9 33 aur Zondag 28u Maandag 29g5 Een Britsch vertoog tot Japan. In het Lagerhuis heeft die Labour-af ge- vaardigde Clynes aan Chamberlain de vraag gesteld of zijn aandacht is getrokken door de verklaring, welke Tsjitsjerin1 tijdens de oonferentie van Genua heeft afgelegd, en waarin hij Japan' op de republiek van het Verre Oosten automatisch den staat van oorlog met Rusland zou teweeg brengen; en of de Britsohe regeering, imet het oog op het feit dat zulk een gevaar zou dreigen zoo lang als Japan het Siberisch gebied bezet houdt, niet een vriendelijk vertoog tot Japan zou kunnen richten om Siberië te ontrui men. Chamiberlain antwoordde dat de Britsche regeering voornemens is Japan te verzoeken het Russisch gebied zonder langer dralen te verlaten. Engeland vertrouwt er op dat Ja pan zijn tijdens de Washingtonsche confe rentie aangegane beloften na zal komen. DUITSCHLAND. Dultsche Posttarleven. De Rijksraad heeft gisteren de reeds ver melde nieuwe post-, telegraaf- en telefoon tarieven, die met 1 Juli in werking zullen treden, goedgekeurd. Het binnenlandsche briefport© wordt 8 M., het buitenlandsche 6 M., het minimum-tele gramtarief 16 M. Het telefoontarief wordt met 160 pet. verhoogd. De Internationale. De commissie van negen uit de tweede, 21/, en derde Internationale, die ia het Rijks dag-gebouw te Berlijn beeft vergaderd over het beleggen van een socialistisch wereldcon gres is uiteengegaan zonder resultaat te hebben bereikt. Na een debat met Ramsay Maodonald, die betoogde dat de communis ten het socialistische eenheidsfeit alleen om redenen van taktiek bepleiten, verklaarde Radek dat de communisten uit de commissie van negen zouden treden tenzij besloten werd tot het houden van een wereldcongres. Zoodra bleek dat een dergelijk besluit van de bijeenkomst niet te verwachten was ga ven de communisten te kennen dat zij de on derhandelingen als mislukt beschouwden en verlieten zij de zaal. De Rote Fahne gaat heftig tegen de twee de en 21/. Internationale te keer en verwijt hun sabotage. RUSLAND. Bafarof somt in de Prawda van 8t. Peters burg de diplomatieke en politieke successen der sowjet-gedelegeerden te Genua op als volgt: Ten le heeft het sowjetbestuur te Genua aangetoond, dat „het feit van een bestaande sowjet-regeerlng" niet meer te loochenen ia Men moet rekening met haar houden. Hoe wel alle burgerlijke landen één lijn trekken, komt ieder toch voor zich met een afzonder lijk verdrag aanloopen. Tajeoho-Slowakjje, ïrankrijk's lieveling, is Duitsohlamd op den 4o„ MABEL BABNES—QKVNDY veer Nederland bewerkt door ELLY HARTING. M) T>a-ag!" eei ik en streelde zijn wang, breng me maar een massa paddestoelen Nu begon zé, „vertel me alles, je heele ffflsehiedeiiis van het begin tot het einde. Je K vSl™leden, d.t kan ikIe kazicht hot Meeda zvakker lieflijke geuren van mip tonq ik haar alles. Ik vertelde haar van Tad vreugde, dodi nu w*d mijn ziel »9WU,a iD rede. voet gevolgd. Italië zal de verleiding wel niet weerstaan enz. enz. teil 2e heeft de sowjet-delegatie te Genua Frankrijk, den Europeesche veldwachter, voor goed ontmaskerd. Iedereen weet nu, wie geen vrede wil, opdat het comité metal- lurgique, Schnedder-Creusot en andere kanon patriotten hun zakken kunnen vullen. Lloyd George heeft Frankrijk gesteund, doordat hij tegen het ontwapeningsvraagstuk in ging. ten 8e hebben wij de entente op hart en nieren geproefd en geconstateerd, dat zij in hooge mate doet denken aan „onverganke lijke reliquieën." Achter den rug van de Fran sehen om, hebben de Engelschen onderhan deld over de petroleum. Italië heeft een af zonderlijken vrede met Angora gesloten. Lloyd George kon niet met leege handen naar de twee miljoen werkloozen terugkee- ren, Barthou doet dat wel, nadat een poging tot chantage mislukt is. Bij onzen opmarsch naar Warschau hebben wij getracht het Europeesch evenwicht met de bajonet te verstoren; thans hebben wij zulks met meer suoces gedaan in den diplomatenrok. De en tente is bij de eerste aanraking met sowj et- Rusland uit elkaar gevallen. ten 4e heeft Genua ons breede vergezich ten voor den handel met het Westen en het verkrijgen van credieten van buitenlandsche kapitalisten geopend. Te Genua zijn ons slechts heel gierig credieten beloofd, doch desniettemin kunnen wii, wat men ons daar in het vooruitzicht heeft gesteld, nu reeds zonder diplomatieke tusschenkomst verkrij gen. De hongersnood. De Irwestia van 18 Mei bericht: Op de heden gehouden vergadering van het al-Russisch oentraal uitvoerend comité bracht Kalinin verslag uit over den hon gersnood. Hij deelde mede, dat het aantal hongerlijdenden, de Krim en Oekraïne niet medegerekend, thans 17 millioen bedraagt. In de gebeele hongersnoodeer!ode zijn uit de hongerlijdende gouvernementen in 't ge heel 804.000 menschen geëvacueerd. Naar het Wolga-gebied zijn verzonden: voor alge- meene voeding 2.200 duizend poed levens middelen, voor de voeding van arbeiders en ambtenaren 91/» inillioen poed. Aan geld is 11 biljoen overgemaakt. Aan winterzaad is gezonden li millioen poed, aan zomerzaad ruim 25 millioen poed. De hoofdelijke omslag ten bate der hon gerlijdenden zal 7 biljoen moeten opleveren; daarvan is tot nu toe 180 milliard roebel in* gevorderd'. De confiscatie der kerkschatten leverde tot nu toe 6800 poed zilver, 12 poed goud en een massa andere kostbaarheden op. De op brengst daarvan zal uitsluitend1 worden aan gewend voor den aankoop van graan. In af rekening op het bedrag door den verkoop der kerkschatten te verkrijgen is van de re geering reeds' 1 millioen gouden roebel ont vangen. Hiervan is 100.000 roebel naar de Krim gezonden en even zooveel naar het gouvernement Stawropol, terwijl voor het resteerende in Finland 35.000 poed graan is aangekocht, dat reeds naar de hongergebie- viTzonden Het Centraal Comité voor hulp aan de hongerlijdenden is thans doende om van de Staatsbank een bedrag van 6 millioen gou den roebel te ontvangen voor den aankoop van De buitenlandsche organisaties voeden op het oogenblik: De A. R. A. 6.600.000 zielen; de Quakers 865.000; het Zweedsche Roede Kruis 85.000; en de Nansen-organisatle 188.000 zielen. In het geheel worden op het oogenblik 81/» inillioen hongerlijdenden gevoed. Spoe dig zal dit cjjtfer 10 millioen bedragen. Het eigendomsrecht Op dezelfde zitting van het centraal uit voerend comité, waarin Kalinin zijn verslag over den hongersnood uitbracht, verdedig de Koerskl het wetsontwerp regelende de grondslagen van het eigendomsrecht. In dit wetsontwerp wordt aan alle burgers, die niet door gerechtelijke uitspraak onbevoegd tot het uitoefenen van eigendomsrechten zijin verklaard, het recht toegekend van organi satie der nijverheids- en handelsondernemin gen. Hun eigendomsrechten worden door de wet beschermd. Ingezonden mertedeettng. Het wetsontwerp erkent de volgende reoh- nd< cipaliseerde gebouwen; 2. Het oigendoms- gerauni- ten: 1. Het eigendomsrecht op cipaliseerde gebouwen; 2. He recht op fabrieken en productiemiddelen, Toen vertelde ik ln korte woorden van mijn ongeluk, van de pijn, die daarop volg de, van onze hoop, die bij stukje en beetje vernietigd werd, van mijn twijfelen aan Dim- bie's liefde en van het heerlijke, dat daarop voflgde, het terugvinden van mijn vertrou wen. het begrijpen. Ik vertelde haar vatn het geld, dat tante Letdtia ons naliet, van mijn verlangen om in onze cottage te blijvenl tot het einde van 't jaar, omdatzou ik haar vertellen waaronq? Zou ik héér vertellen, wat ik zelfs Dimbie verzweeg? Jane was zoo verstandig, zoo. En in de steeds zwaarder wordende duis ternis kwam het plotseling tot me, dat zij schreide, wanhopig schreide. „O, Jane," fluisterde ik, „je schreit. Dat moet je niet doen. Dimbie kan ieder oogen blik komen en 'het zon hem bedroefd maken. Luister, ik ben nu niet ongelukkig meer. Ik tob niet meer over mezelf,, want mis schien kan ik het niet uitleggen, woorden zijn zoo koud, maar op een morgen, kort geleden, hij het aanbreken van den dag, toen God zelf zijn palet en penseelen te voorschijn haalde en de wolken beroerde met zijn zachtste grijs en paarltint en met roze en rood, toen de eerste triller van een nog slaperig vogeltje de nachtstilte verbrak, toen de bloemen den morgendauw van haar geziohtjes begonnen te schudden.kwam er iets mijn kamer binnen!, op zachte voeten, met geruischlooze schreden en trad^ naar het bed, waarop ik een langen, moeilijken, sla- peloozen nacht had doorgebracht en legde een zachte genezende hand op mijn bran den voorhoofd en alle zorg, pijn en angst voor den dood vielen van mij af en ik was getroost. Je zult zeggen, dat het fantasie HflUili Jlilii Pvö li au Üiü op goederen, die niet door speciale bepalin gen aan het vrije verkeer onttrokken zijin, kapitalen, voorwerpen van huiselijk gebruik enz.; 3. Het recht van verpanding en belee ning van dergelijk bezit; 4. Het recht van erflating van diergelijk bezit, zoo volgens testament als volgens de wet; 5. Patentrecht, auteursrecht, recht op handelsmerken enz. Het wetsontwerp bevat voorts een aantal punten omtrent contracten, verbintenissen, verplichtingen enz. T Na een korte discussie ls het wetsontwerp met algemeene stemmen aangenomen. VEBEENIGDB STATEN. Walter S. Ward, de zoon van den bankier en miliionair B. Ward, heeft zich bij de po litie te White Plains (in den staat New York) aangemeld. Hij bekende den voorma- ligen marine-man Olarenoe Peters te hebben doodgeschoten, nadat deze laatste had ge tracht hem geld af te dreigen. Tegen een borgstelling van 10.000 door Walter 8. Ward uit eigen zak betaald werd de dader voorloopig op vrije voeten gelaten. Het lijk van Peters was op een eenzame plek buiten de stad gevonden. Volgens de uitlegging van Ward was hij door Peters en twee anderen naar die plek meegetroond en daar met revolvers bedreigd. Hij had in zelfverdediging geschoten. In het geheel waren er tusschen hem en de drie afdrei- gers 8 of 0 schoten gewisseld vóór Peters viel. Peters o.s. hadden gedreigd een cxxmpro- mitteerend geheim in Wards familie te ont hullen. Het lijk van Peters was verscheiden da gen onbekend gebleven. Op het oogenblik, dat Ward met zijn be kentenis voor den dag kwam bestond er bij de politie tegen hem nog niet de minste ver denking. Ward ia schrijnende speling van het lot voorzitter van de commissie voor de politie te New Roebelle. BINNENLAND. was, opgejaagde verbeelding, dat mijn geest overspannen was door pijn en vermoeidheid; neen, Ik was kalm en helderziend, ik wist, dat het de Vrede was. die tot mij kwam. Ik opende mijn armen wijd en drukte hem aan mijn hart, olm hem nooit meer van mij te Laten gaan." Ik zweeg. Het was geheel donker nu en mijn geschiedenis was verteld. Jane stond op ik kon haar gezicht niet zien zij liep naar de latyrusheg. Geen geluid ver brak de stilte. Toen kwam ze terug en knielde voor mij neer. „Lieve, oude leerling." „Ja?" vroeg ik. „Ik moet je wat zeggen. De meeste men schen zeggen de dingen als het te laat is, en ik wil niet te laat komen. Al het geluk, dat ik de laatste acht jaar heb bezeten kwam van jouw. Een Indisobe standplaats is droe vig voor een onaantrekkelijke, alleenstaande, werkende vrouw. Ik zou somber en hard zijn geworden zonder jouw liefde, kleine Mar- guerite, zonder jouw bewondering voor mijn armzalig karakter. Jouw vroolijke, lief devolle brieven kwamen elke maand als een teug fiisch water voor een; vermoeiden, dorstigen reiziger. Jouw trouwe aanhanke lijkheid vroolijkte mijn leven op. Jouw symp. „Ik wil niets meer hooren, Jane", viel ik in. „En als jij er niet geweest waart, zou ik nooit naar Engeland teruggekeerd zijn." „En zou je je geluk verspeeld en de kroon op je leven nooit ontvangen hebben." Zij wachtte even en bracht toen haar ge laat dicht bij het mijne. „Geluk," zei ze en weinig bitter, „de kroon op mijn ltvtal Ik weet nist wat ja bedoelt,1 Provinciale Staten van Noord-Holland. De Staten zullen in buitengewone zitting bijeenkomen op Donderdag 22 Juni, des voor- middaga te half 11, teneinde dan (naar aan leiding van de ontbinding van de Staten-Ge- neraal) over te gaan tot het verkiezen van leden der Eerste Kamer. Ged. Staten stellen o.a. voor aan de Alge meene Heldersche WinkeJiersvereeniging te Helder ten behoeve van haar handelsavond school met ingang van 1022 tot wederopzeg- gens een bijdrage te verleanen van ten hoog ste 740 per jaar. Nederland en België. Ln de Belgische Kamer heeft de oud- mi nister Poullet gesproken over de regeerings- verkiaring van Theemis, waarin de wensoh uitgedrukt werd om hartelijke betrekkin gen aan te knoopen met Nederland. Er zijn velen in deze Kamer, aldus spreker, die, evenals ik, deze uitmuntende woorden door daden gevolgd wenschen te zien. Wy hebben met genoegen vernomen, dat de onderhan delingen weer aangeknoopt zijn. Men denke trouwens aan de Belgisch-Nederlandsohe commissie, waarin gezaghebbende personen van alle partijen samenwerkten en waarvan Beernaert de ziel was. Deze commissie ijver de voor economische, financieele en intellec- tueele toenadering. Politiek was uitgesloten wegens onze neutraliteit. De oorlog heeft da delijk bewezen, dat deze goede verstandhou ding een eisoh is. Wat zou onze toestand ge weest zijn, indien Nederland, ongerust door de onbekookte uitlatingen van een deel onzer pers over annexatie, zich in de armen van Duitschland had geworpen? Denk aan het gevaar, Indien Duitschland aldus meester- soha/p had gekregen niet alleen over de ha vens ln de Noordzee, maar ook in de kolo niën. Stel u het duikbootgevaar voor. Men spreekt over de quaestie der Belgische vei- Ik weet alleen, dat jij. lijdt en dat ik Jouw geschiedenis gehoord heb." „O, daar spreken we niet meer overl Er zijn zooveel andere dingen in de wereld. Eén ervan is de liefde.'" „Liefde bespotte mij, lachte mij uit en list me alleen." AI aar ze kan terug komen." „Dat is heel onwaarschijnlijk. Ik ben niet Jong meer. Maar ik wil niet over mezelf spreken. Een oogenblik geleden zed je zei je, dat de angst voor den dood van je afviel. Wat bedoel je daarmee?" „Juist wat ik zei," ik boog mijn hoofd en kuiste haar. „Ik geloof, dat ik Dimbie hoor komen." Hij kwam fluitend de laan af, door het witte poortje een donkere, geheimzinnige figuur. „Drie paddestoelen," riep hij vroolijk. „Voor ieder van ons een. En nu ga ik een lichtje maken. Jullie zitten in 't pikdonker." „Ja, in 't pikdonker," herhaalde Jane ho peloos. „Maar het licht komt," zei ik. HOOFDSTUK XXVI. Dimbie regeert Peter «n Arno 11a. Peter en moeder zijn weer bier en Jane is verhuisd naar de kleine logeerkamer. Peter heeft jicht en 'is prikkelbaar en kouwelijk want we zijn in October en 't is koud en scberpvriezend bij tijden en zijn taal is gepeperd. Amalia loopt rond met een „sta-me-bij-o- Heer" gezicht en Dimbie heeft zidh boos in het onvermijdelijke geschikt Vanmorgen kwam hij bij mij. iigheid. Ik onderschat de belangen niet, maar de tot nu toe aangewende middelen lei den niet tot het gewenschte doel In verband met het laatste herinnerde Poullet aan de annexionistische drijverijen, die hf| schandvlekt. De Fransche gezant in Den Haag, verhaalt Poullet, deed onlangs een studiereis in Nederland en kwam ook te Maastricht. Daar werd hij ontvangen op het stadhuis. De heer Benoist herinnerde aan Neerland's leus. Jk zal handhaven". In zijn woorden lag de veroordeeling van het an- nexionisme. Poullet besloot, dat België zijn eer en de rechtvaardigheid moet dienen door het aan- knoopen van broederlijke betrekkingen met Nederland. Hier in de Kamer, zooals dat ook wel op banketten gebeurt, rijn wij het daarover allen eens, doch buiten komen dan toch tegenstrijdige uitlatingen los. De Kamerverkiezingen. De 'in den kieskring Maastricht voor mr. Van Groenendael Ingediende candidatenlijst is, naar de Nieuwe Venl. Crt. meldt, getee- kend door 27 kiezers uit Nunhem, 5 uit Roer mond, 1 uit Grathem, 1 uit Maastricht en 2 uit Venlo. Het blad schrijft hierbij: „Hier doet zich een zeer eigenaardig ge val voor. Als woonplaats van mr. Van Groe- nendael is op de lijst vermeld Angers (Frank rijk), zoodat over deze lijst wel mag wor den gestemd, doch de gecandideerde niet verkiesbaar is, wijl hij geen woonplaats heeft in Nederland, 't Is dus uitsluitend een «tem- mentellerij." Naar aan het Huisgez. wordt gemeld, zal de heer W, J. B. van Liemt, te Haarlem, no. 1 op de candidatenlijst van de Nieuwe Katho lieke Partij, in geen geval een Kamerman daat aanvaarden. Tegen de baldadigheid der straatjeugd. Aan het Rotterdamsche hoofdbureau van politie zijn sedert eenigen tyd vijf agenten belast met het toezicht op de baldadige straat jeugd. Natuurlijk zijn daarvoor vijf zeer be- betrouwbare mannen uitgezocht, in wie de superieuren ook eenig paedagogisch talent meenden te zien. Deze agenten worden vol komen vrij gelaten, ze doen dienst in poli tiek of uniform naar het goeddunkt, per fiets of te voet Hun chefs zijn zeer over hun op treden te spreken. Tal van gevallen van bal dadigheid'berechten ze op de wijze, die hun in het speciafe geval, het beste dunkt. Nu eens wordt een jongen in handen gesteld van het hoofd zijner school, dan weer wordt de jeugdige boosdoener naar zijn ouders ge bracht, soms ook moet vader of moeder hem op het bureau komen halen; in 't ergste ge val wordt proces-verbaal opgemaakt, terwijl als de schade is aangericht deze zoo 't moge lijk is, moet worden vergoed. Uit dë laatste rapporten door deze agenten-opvoeders in geleverd bleek, dat ze vooral tegengaan het Ingezonden mededeeUsg. NIER- BN BLAAMTES&TBN. Van de vele kwade gevolgen van over- tolli gurinezuur en ai er zwakte ia steenvor ming in de niezen of blaas wei hst meest te duchten. Maar Foster's Rugpijn Nieren Pillen hebben in rolke gevallen menig succea bereikt en tal van gevaarlijke operatiën voor komen. Spoedige behandeling ia het beat, en de eerste verschijnselen moet men kennen. Een pijnlijk gevoel in den rug, waarbij men be hoefte aan steun heeft ter hoogte van de nie ren, en vooral het voorkomen van op een steanstof gelijkend bezinksel en gruis in da urine, terwijl de loozing eok met een bran dend gevoel en pijn gepaard gaat, doet den ken aan de mogelijkheid van steenvorming. Stsenen vormen zidh vaak, als het urine zuur aan afvoer door ëe nieren ontsnapt, zioh laag na laag rond een of andere kern afzet en langzamerhand een harde, oement- aohtlge massa vermt, die voortdurend groo- ter wordt. Slaat derhalve nooit waarschuwingen van nierzwakte als rugpijn, urinekwalen, hoofd pijn, duizeligheid, pijn im de gewrichten en lendenen in den wind, maar bekarap het kwaad onmiddellijk door een geregelde en matige leefwijze, en met behulp van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Dit geneesmiddel heeft een scheldende werking op steenvor ming en menigmaal kwam het veer, dat de steen loskwam, verkruimde en in fijne, zand achtige deeltjes werd afgevoerd. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn te Hel der verkrijgbaar bij A. ten Klooster, Keizer straat 08, 1.76 per doos. „Ik ben van plan Peter een srihop te vvr- koopenl" „Ga je gang," stemde ik toe en trok mijn blauwe ochtendjapon, die moeder voor mij gemaakt heeft, dichter om me heen. „Ik smijt hem de deur uit" „Heb Je er niet» tegen?" „Neen, als Je maar een bloembed voor hem uitzoekt om In neer te komen." „Maar ik wil hem juist pijtn doen." „Ik kan me je verlangen levendig voor stellen, het is zeer redelijk. Maar als hij op het kiezelpad terecht kwam, kon hij wel eens armen en beenen breken en dam waren we verplicht hem weken lang hier te houden." „Dam zal ik zeker het zachtste bloemperk uitkiezen," zei Dimbie beslist. „Goed zoo. Wat heeft hij nu weer gedaan?" Alles wat hij niet doen moest. Je moeder smelt weg in tranen en Amalia smijt pam- nen en ketels door de keuken." „Ja, ze maakt lawaai genoeg." Dimbie kwam op mijn bed zitten en fronste zijn wenkbrauwen. „Het spijt me zoo lievling," zei ik, „ik kon er niet» aan doen, dat hij kwam; ik heb hem niet uitgenoodigd." „Dat weet ik en het is heel natuurlijk, dat je moeder naar je vsrlangde." „Ja.arme moeder. Het is heel hord voor haar om drie maanden aan «en stuk op den rand van 'n vulkaan te moeten leven en het slachtoffer te moeten zijn van ette lijke uitbarstingen. Zij moet zoo af en toe een ontspanning hebben om haar verstand op peil te houden." Dimbie wreef zijn been; zijn mond wu neg een klein beetje scheever dan gewoon lijk. Ik keek naar hem.

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 1