E COURANT tOLBERT-COSTUIIMS. Herman Nypels, Derde Blad. Helder Schagen. VAN ZATERDAI 27 MEI 1922. HAAGSCHE BRIEVEN. 's-Gravenhage, 25 tyleL De laatste jaren hebben -wij steeds kunnen lezen en hooren van steeds hooger wordende belastingen en degene, die dien belasting druk aan den lijve voelt, weet wat dit zeggen wil. De bewoners van de Residentie behoo- ren nu tot de gelukkige stervelingen, die van hun Gemeentebestuur de toezegging kregen, dat de belastingen niet verhoogd, maar verlaagd zouden worden. En flink ver laagd zelfs, het verhoudingscijfer wordt van 2 tot 1.5 teruggebracht. Hoe dat ineens zoo mogelyk is hebben B. en W. ons voorgere kend; op de 16.500.000, begrooting9cijfer van 1922, kon 850.000 worden bezuinigd en door een gunstige positie t.o. v. de rente der kasgelden nog 350.000, zoodat er 14.300.000 overblijft. En daar gaat nog al de inkomsten uit de invordering over 1921' 1922. Rest 11.400.000. Natuurlijk kan het verhoudingscijfer niet pvenredig verlaagd worden, want te verwach ten is, dat het belastbaar inkomen, tenge volge van den minder gunstigen eoonomi- schen toestand', eveneens wat zal dalen. Het resultaat zal zijn, dat gehuwden met twee kinderen bij een zuiver inkomen ven 1200, voor 200 zal worden belast met 8.78; voor 2000 'bedragen deze cijf ers resp. 1000 en 45.49 en voor 5000 resp. 4000 en 196.84. Een vooruitgang is het dus wel, maar. er zijn menschen, die verder zien en denken aan allerlei dure plannen, die het Gemeente bestuur zich in het hoofd haalt <b.v. het Stadhuisplan) en die vreezen, dat de verla ging slechts van korten duur zal zijn en dienen moet om de meerdere en groote uit gaven gemakkelijker te maken. Vaststaat, dat, wordt het Stadhuisplan (Oranje-kazerne) uitgevoerd, de kosten heel wat meer zullen bedragen dan B. eni W. heb ben geraamd. Overigens is dit bouwplan door het pu bliek en door de plaatselijke pers met weinig sympathie begroet en gaat men peil trekken op de uitgeoefende kritiek die dikwijls volkomen juist is dan zou men zeggen, dat er van dat plan niets komt. Een doorn in veler oog is het feit, dat voor den Stadhuis-bouw aan het Spui reeds onge veer 500.000 voor onteigening is uitgege ven, terwijl voor daarmede verband' houden de nieuwe verkeerswegen (Prinsegracht— Spui) ook reeds ontelbare dubbeltjes uit de Gemeentelijke Schatkist zijn gerold, terwijl ettelijke huizen werden afgebroken. Is dat nu alles voor niets? Of komt er, waar dan ook, een grootsch opgezette bou werij, die zooveel geld zal kosten, dat de ver laging van nu maar stilte voor den storm is geweest? Een antwoord op deze vraag zouden velen wel willen hebben. 'Eerst dan kunnen zij be- oordeelen, of de vreugde niet wat voor barig is. t We hebben hier kort' 'geleden een actie gehad tegen de, volgens de agitatoren, zede- looze mode. Het Comité voor Zedelijke Ver heffing was daarvan de ziel en het meende niet beter te kunnen doen, dan de winkeliers in dames- en kinderkleeding te bewegen ge durende een week alleen „zedige Meeding" te étaleeren, een étalage-wedstrijd dus. Over 't algemeen bestond er bij de belanghebben den weinig animo voor, maar met veel bid den en smeeken kwam er een groep bij el kaar en kon de strijd tegen dte onzedelijk heid een aanvang nemen. Ge kunt U de ge weldige resultaten voorstellen, vooral als ge weet, dat. één der exposanten op onze vraag: „Wat étaieert ge nu eigenlijk voor het goede doel?" antwoordde: „Wel, precies hetzelfde dat ik anders ook uitstal". Dus even kort, even uitgesneden, alleen maar voorzien van het étiquet „Voor de 'zedelijkheid". En zij, die nog iets speciaals étaleerden, kwamen de volgende week alweer met een onzedelijke étalage, omdat.... het over- groote deel van het publiek nu eenmaal on zedelijk -is en het zoo wenscht. En nu het warm is, schijnt ook de onzedelijkheid op schrikbarende wijze toe te nemen! Ondanks de aotle van het brave comité, dat naar we hopen een# zal gaan inzien, dat man onzede lijkheid en meer in 't bijzonder de crlmi- noele niet bestrijden moet in haar uiter lijke en schijnbare gevolgen, maar in haar oorzaken. En dan staan we voor het groote probleem, waarvoor reeds zooveel knappe koppen gestaan hebben on nog steeds naar een goede oplossing zoeken. Overigens is dé onzedelijkheid zoo oud als de wereld en ook in den tijd, dat men hoepelrokken droeg, was het al niet beter. Een mensoh is maar 'n menschl Nauwelijks is de Ned. Automobiel Tentoon stelling uit het Kurhaus verdwenen of een nieuwe show -wacht ons, de Indische Tentoon stelling. De „entourage" is geheel1 veranderd en herschapen in een echt-Indisch milieu; langs de wanden zijn de stands, een Meurige, artistieke verzameling van allerlei Indische zoowel Oost- als Westvoortbrengselen en in het midden is ruimte vrij gelaten voor een thee-salon, waar natuurlijk alles echt- Indisch toegaat. Krontjeng-liedjes hooren daar ook bij en nog andere attracties staan Weefsete!F Lakwerk, houtsnij- en vlecht werk, bewerkt ivoor en koper, huishoudelijke- artikelen, wapens, sieraden, etc. zyn er keu rig uitgestald; onze West is er met o.a. balatta-artikelen, doeken, panama's en kunst- In onze Residentie met een zoo groot con tingent Indische gasten, zal de liiïg wel trekken, .te meer daar de tuur op 't ©ogenblik ook meewerkt om alles een zuiver-Indisch karakter *e geven. Op Hemelvaartsdag hebben we hier getui ge kunnen zijn van een schitterend geslaagd tuinfeest, ter gelegenheid van het 36-jarig bestaan der Gymn.- en Scherm vereen i ging „Scheveningen". Een 4000 turners en turn sters ui: alle oorden des lands, ja zelfs uit Aachen en Hannover, namen er aan deel en het publiek heeft dan ook genoten van de keurige lichaamsoefeningen, die op het groene tapijt van Houtrust werden gedemon streerd. Een lange, fleurige optocht, opgeluisterd door verscheidene muziekkorpsen, trok togen het middaguur naar het Sportterrein en zij was een krachtig pleidooi voor de be oefening der gymnastiek. De Burgemeester woonde een groot deel van de demonstraties bij en betoonde ziich zeer voldaan. De Duitschers, die aan de ringen en met de springtafel werkten, oogstten enormen bijval; dat was nog eens èf. En als men weet, dat daarbij een 52-jarige aan de ringen zwaa ide als een jong broekje eni salto's maakte of 'het zoo maar niets was, dan is het duidelijk genoeg uitgedrukt, welk een levens kracht de sport, speciaal de gymnastiek, verschaffen kan. Daarovoor is -heusch ceen Otto Ot-to noodig! LEO. De 31e MeL Hermes, de Duitsche minister van finan ciën, is Woensdagavond uit Parijs vertrok ken, na een laatste onderhoud te hebben ge- bad met Mauclère, den voorzitter van de oommiasie voor de waarborgen, over de voorwaarden voor de controle waaraan Duitschland moet voldoen vóór 81 MeL De Temps meent te weten, dat men, zoo wel op de kwesties nopens het evenwicht van de begrooting, als die nopens de con trole, is gekomen tot een formuleering, die door de oommissie voor de waarborgen kan worden aanvaard, als de regeering die offi cieel vóór 81 Mei indient. t Uit Londen wordt gemeld: Naarmate de 81e nadert, groeit de belang stelling in het vraagstuk der Duitsche scha devergoeding. De bladen vereenigen zich 'algemeen met de verklaring onlangs van j Bon-ar Law, dat Duitschland in staat was oen I groot deel van de oorlogskosten terug te be- j talen en dat dit het best verkregen kon wor- den door oen zorgvuldig overwegen gemeen schappelijk optreden der geallieerden in overeenkomst mot het verdrag van Versail- les. De Daily Telegraph merkt op, dat de welingelichte openbare meening in bedde landen inziet, dat een onafhankelijk optre den van Frankrijk nadeelig zou werken op de internationale financieele hulp, zonder welke Duitschland niet in staat zeu zijn aan kijn verplichtingen jegens Frankrijk te vol doem. De Telegraph voegt er aan toe, dat zelfs als menl toegeeft, dat de letterlijke le zing van het verdrag Frankrijk zou machti gen tot een verdere bezetting van Duitsoh gebied, art. 248 het zeu beletten daarvan profijt te trekken, daar alle inkomsten enz. van het rijk volgens dat 'artikel aan de ge allieerden en geassocieerden gezamenlijk toekomen, zooals zij zijn vertegenwoordigd' In de commissie van herstek De internationale leening. De bijzondere commissie, die belast is door de commissie voor de schadevergoeding met ihet bestudeeren van de voorwaarden voor de uitgifte van een internationale leening, die bstemd is voor de realiseering van een deel van de schuld, voortspruitende uit de scha deloosstelling, heeft Woensdag in het Hotel Astoria te Parijs twee vergaderingen gehou den onder voorzitterschap van Delacroix. Verder waren aanwezig: Ameglio (Italië), Sergent (Frankrijk), Kindersley (Engeland). Pierpont Morgan (Ver. Staten), Seriba (Ja pan), Vissering (neutralen en Bergmann (Duitschland). Er is geen communiqué over uitgegeven. DUITSCHLAND. De besprekingen ln het Rfjkskablnet Uit Berlijn wordt aan het Hbl. gemeld, dat de met groote spanning verwachtte zitting van het Rijkskabinet Donderdagavond is gehou den. Dr. Rathenau bracht verslag uit over Genua en het verdrag van Rapallo. Hij wees op de voordeelen van het verdrag. Het re sultaat van Genua-noemde hij positief. Te 1 uur werd de zitting onderbroken om de mededeelingen van dr. Hermes, die juist uit Parijs was teruggekeerd, in ontvangst te nemen. Vrijdagmiddag werden de besprekingen voortgezet. Hieromtrent wordt aan het Hbld. gemeld: Hermes heeft bij zijn besprekingen te Pa rijs zekere afspraken gemaakt, waarmee Wlrth niet akkoord gdng. Met name heeft Hormes, ln de veronderstelling, dat de on derhandelingen omtrent een internationale leening voor Duitschland tot een resultaat zouden leiden, de volgende toezeggingen ge daan. De rijksregering is bereid het tekort op de gewone en de buitengewone bogroo- ting onder alle omstandigheden te dekken. Hermes is bereid van de uitgaven des Rijka te onderzoeken, of zij dringend noodzakelijk zijn en eventueel op de vermindering daar van aan te dringen. Volgens Hermes' voor stellen zal de rijksregeering nagaan, of, wanneer deze maatregel niet voldoende zou zijn, nieuwe belastingen noodig zijn voor het in evenwicht brengen der begrooting. Omtrent de hoogte dezer belastingen be- vatten Hennes, voorstellen niets. Zooals be- kerid is, heeft de commissie van herstel 60 milliard' nieuwe belastingen geëeischt. Daar- Van is thans geen sprake meer. Om aan de inflatie een eind te maken zal de bankbiljet- tenpers worden stopgezet. Als criterium voor de bankbiljettenciroulatie zal de 81e Maart gelden. De sedert dien datum uitgegeven bil jetten zullen weder aan den omloop worden onttrokken. Ten slotte zal, wanneer de voor slagen van Hermes worden aanvaard, de rijksregeering zich bereid, verklaren nj»- dig binnenlandsche credieten op te inemen om de begrooting in evenwicht te brengen. Wirth acht deze voorloopige afbraken van Hermes met de Oomrmsme van Herstiel on- verpeniizbaar met de besluiten, die de niks- Sri?g enTe rijksdag indertijd hebben genomen naar aanleiding van de no commissie van bestel. MetiacM invoering van nog meer belasting 8N?ar allen schijn staat Wirth hierin echter alleen. Ontploffing. Woensdagochtend heeft er zoo seint Wolff een ontploffing plaats gehad in de dynamiet fabriek te Schlebusch bij Keulen, 5 arbeiders zijn daarbij gedood en één lieht gewond. De oorzaak is nog niet vastgesteld. Aanvaring. In den nacht van Dinsdag op Woensdag, heeft er naar Wolff meldt, in de buurt van Sassnitz bij een manoeuvre een botsing plaats gehad tusschen het slagschip Han nover en de torpedoboot S 18. De torpedoboot is aan den boeg beschadigd, en tien van de opvarenden hebben daarbij het leven ge laten. ENGELAND. Een rede van Lloyd George over Genua. In het Engelsche Lagerhuis heeft Lloyd George Donderdag een rede gehouden, waar in hij té kennen gaf, dat hij niets zou zeggen bver de Britsch-Fransche 'betrekkingen of de schadevergoeding, die de volgende week aan de orde komen, doch zich zou bepalen tot een, overzicht van die werkzaamheden in Genua, in hoofdzaak' wat het Russische pro bleem betreft. Op een vraag of de conferentie geslaagd js, zeide Lloyd George, dat hij slechts de feiten zou vaststellen en het den leden zou overlaten deze feiten zelf te beoordeelen. Ten aanzien van de Russisch-Duitsche overeenkomst^ betoogde Lloyd George, dat hij de waarde er van niet zou bespreken, doch hij achtte haar van de zijde van Duitsch land een 'groote dwaling in de beoordieeling der feiten, Lloyd George wees er op, dat Duitschland en Rusland door het ongeluk tot elkaar ge bracht werden. Duitschland is ontwapend, en zou verder kunnen worden ontwapend, doch ge kunt de weder-toewapening van Rusland niet verhin deren, indien de naties tot wanhoop worden gedreven. Duitschland zou Rusland1 econo misch niet opnieuw kunnen uitrusten, maar dat is niet het geval ten opzichte der bewa pening, waartoe zich ln het eene land de technisch geschoolde arbeiders en in het an dere land de natuurlijke hulpbreniien be vinden. De Britsche vertegenwoordigers te Genua zijn tot de conclusie gekomen, dat, hoe ook oveT de Sovjet-regeering gedacht moge wor den, het in' het belang van den wereldvrede noodig is tot eenigerlel schikking met Rus land te komen, teneinde Rusland zelf te red den en het in staat té" stellen een aandeel te nemen in het lenigen van de noodent der we reld, doch vóór alles om de onheilen te ver mijden, Velke in de toekomst verscholen lig gen, indien niets wordt gedaan om uit de verwarrende misverstanden te geraken. Met betrekking tot de conferentie te 's-Gra venhage verklaarde Lloyd George te ver- wachten^ dat, wanneer de deskundigen tot de bespreking van practisehe dingen zullen overgaan, er iets tot stand zal worden ge bracht, doch intusschen hebben wij' te over wegen, wat er gedaan kan worden om een conflict in Europa te voorkomen. Hij kon niet zeggen, of Genua ten slotte een succes zal beteekénen, doch indien dit niet het geval is, zal de toestand van Europa zorgwekkend zijn. Doch zelfs indien de con ferentie slechts een gedeeltelijk: succes kan boekon, zijn er'groote dingen tot stand ge- I bracht. In elk geval hebben wij reeds posities veroverd, van waaruit een verder oprukken mogelijk is. Na de bespreking dienden de „Die-Hards", als protest tegen de Russische politiek een 1 voorstel in tot vermindering der begrooting. Het voorstel weid met 235 tegen 26 stemmen verworpen. Een later bericht meldt nog, dat Lloyd George er op wees, dat Britannië voor den oorlog 91/» millioen man had1 gemobiliseerd'. Tusschen de 5 en 6 millioen daarvan gingen naar Frankrijk. De dominions zonden 1.600.000 iman in den strijd. Indië 1.629.000 man. Hadden Britannië, zijn dominions en Indië geen recht te verMaren, welke soort vrede er in dé wereld dient gevestigd te wor den? De Britsche verliezen in don oorlog bedroegen 3.266.000 man. Hij 'bepleitte den- zelfden geest van combinatie en samenwer king al® in don oorlog, tot het laatste gevaar voorbij is. Engeland en Italië. Uit,Berlijn wordt gemeld, dat de Italiaan- sche minister van Buitenlandsche Zaken, Schanzer, spoedig naar Londen zal vertrek ken om de besprekingen over de reeds te Genua aangekondigde Engelsch-Italiaansche overeenkomst te beëindigen. De ramp van de „Egypt". Volgens de officieele lijst zijn er 29 pas sagiers gered en worden er 15 vermist; van de bemanning zijn 204 gered en worden 87 vermist De Evenlng News verneemt, dat de leden van Lloyds een schadepost van bijna 700.000 hebben te boeken door het vérMe« van het goud aan boord van de „Egypt". De totale waarde van de specie aan boord was 1400,00. 400,000 was herverzekerd bij andere verzekeringsmaatschappijen. Dit is het grootste verlies, dat Lloyds in de laatste jaren heteft geleden. Verzekering van specie was over het algemeen beschouwd als iets waarmee alleen te verdienen waa De premie beschouwt men als zuivere winst, want men dacht er niet over, dat dergelijke schepen bonden zinken. Het weer was prach tig, en het leek een millioen tegen één, dat de reis een gunstig beloop zou hebben. De verzekeringspremie voor specie was 1/9» sh. per 100. De „Majestic" aan den grond. De geweldige „Majestic", het grootste schip ter wereld, metende 56.500 ton, heeft Zaterdag op twee mijl van het Romer Shoal- lichtschip. onder de Amerikaansche kust, ge- durende 17 minuten aan den grond gezeten. Later kwam het met eigen kracht vrij en vervolgde zijn reis. De „Majestic" is thans op den terugweg van New York naar Southampton. IERLAND. Belfast, 24 MeL Bij een hevig vuurgevecht werden hedenavond 19 personen gewond en naar het hospitaal gevoerd. Ingezonden meflodeeuug. HEEREN- EN KI N DER-KLEEDINGMAGAZIJNEN, ZOO JUIST ONTVANGEN GEHEEL NIEUWE AANVULLING ZIE DE ÉTALAGES! Woensdag hebben er in Belfast ernstige onlusten plaats gehad, toen een aantal arbei ders van de fabrieken huiswaarts keerden, en een gewapende bende een moorddadig vuur op hen opende, waarbij machinegewe ren en revolvers werden gebruikt. De me nigte vluchtte in paniekachtige verwarring. De politie en de mannen traden tegen de gewapende bende op en verdreef deze. Tot dusver werden drie man gedood en twintig gewond. OOSTENRIJK. Zware brand. Dooden en gewonden. Te Bluman, bij Wiener Neustadt, brak Donderdag brand' uit in de fabriek waar dynamiet vervaardigd wordt. Er hadden twee ontploffingen plaats. De fabrieken, waarin 2000 arbeiders werkzaam zijn, wer den volkómen vernietigd. Des avonds waren reeds 20 dooden en 250 zwaargewonden van onder de puinhoopeif te voorschijn gehaald waaronder vele vrouwen. Tot op 80 K. M. afstand van de fabrieken zijn alle vensterruiten gesprongen, huizen beschadigd en boomen ontworteld. te 9 uur 's avonds was de brand' gelocali- seerd. ITALIË. Treinbotsing in een tunnel. Te Genua heeft Dinsdag een spoorweg ongeluk plaats gehad in de tunnel, welke on der de stad doorloopt tusschen de stations Piazza Principe en Brignole. Een trein uit Ventimiglia liep in de tunnel op een trein uit Rome. De botsing was zeer hevig en de 'locomotief en het postrijtuig van den trein uit Rome werden geheel vernielde De duis ternis droeg nog tot het verschrikkelijke van dien toestand bij. De passagiers sprongen in groote opwinding uit den trein. Er werd on middellijk hulp geboden door mannen, die met fakkels de tunnel binnen snelden: Een persoon werd gedood en elf ernstig gewond. KORTE BERICHTEN. Do vroegere zaakgelastigde van Bulgarije te Parijs, Bern en Stockholm, Grekoff is te Sofia in de nabijheid van zijn woning ver moord. De beweegreden tot den daad is on bekend. De moordenaars zijn ontkomen. Woensdag is te Kaïro een Engelsche onder- eoteur van politie door revolverschoten bod toen hij per fiets huiswaarts keerde. LUCHTVAART. De vliegtocht rond de wereld. Majoor Blake, kapitein Macmillan en ko lonel Broome zijn gistermiddag om 3 uur uit het vliegkamp te Croydon vertrokken voor hun vliegtocht om de wereld. Er was veel enthousiasme bij hun vertrek. Een groote menigte was samengestroomd, en allerlei mascottes werden den vliegers aan geboden, waarvan enkele aan het vliegtuig werden gebonden. Er werd den vliegers een grootsche ova tie gebraoht toen zij opstegen. Men verwachtte dat zij die® avonds Lyon zouden bereiken. Er zal echter te Parijs wor den gestopt. Van Lyon vliegt Blake via Rome en Athe ne naar het Oosten. OOST-INDIE. Over-betaling. De „N. Soer. Oour." gaf een staaltje van het smijten met 'geld bij een bepaalden gou vernementsdienst, n.1. Ibij dien P.T.T.-dienst. Er jvaren inLandsche Merken bij dien dienst ingetreden, die het diploma Mein-ambte- naarsexamen bezaten, bereikbaar voor hen, die de gewone Europeesohe lagere school be zochten. Een deel hunner heeft men dien titel gegeven van oommies, hoewel ze niet voor de taak van oommies 'berekend zijin. Deze lieden ontvangen nu, dank zit de voort durende tegemoetkoming van allerlei elschen esteundi door den Volksraad', 810 maands plus duurtetoeslag of totaal 485 's maands. Inlandsche politie-agenten, schrijvers bij de bestuurskantoren enz. brengen het ge middeld! niet verder dan tot ƒ40 's maands, d. i. het tiende deel van wat zoo'n inlandsch commies verdient. In dezelfde verhouding zou men hier ter stede b.v., waar een poLitie-agent begint met ƒ38.20 in de week een volwaardig Merk bij den P.T.T.-dienst met ca. 1700 "s maands moeten bezoldigen. Merkwaardig staaltje hoe het bij een gou- vernementsbedrijf in Indië toegaat. En dan vraagt men nog, hoe het komt, dat Indië zulk een groot tekort heeft. Onbruikbaar personeel. Het ,3at. Nbl." deelt een en ander mede over de, van hier, naar Indië uitgezonden buitenlandsche krachten. Zoo werd een tand arts uitgezonden, die geen flauw begrip had van zijn vak. De aldieeling „waterkracht en electriciteit" werd- opgescheept met buiten landsche „technici", die geen „technici" ble ken te zijn. Duitsche medici werden uitge zonden, die tijdens den oorlog door de groote behoefte maar tot geneesheer waren be noemd, zonder de studie te hebben voltooid. Een Belgisch geleerde, doctor in de plant en dierkunde werkte ge-ruimen tijd aan eene „belangrijke" studie, maar toen men einde lijk eens ging kijken wat die studie behelsde, kwam allerlei Onzin- voor den dag. Een 'Ru». sisch medicus, een Oosten rijksch zendelin- genarts, allen prullen. Er schijni, nier bij de aanwerving van buiteniandsch personeel voor Inddë wel heel erg met den Franechen slag worden te werk gegaan. Met onweer aan het strand. Hemelvaartsdag, dan zouden ze naar het strand gaan! Was 't niet alle dagen der week prachtig weer geweest? Woensdagavond werd de lucht gepeild, de barometer geraadpleegd, gekeken of de kat allerlei capriolen uithaalde. Alles wees er op, dat 't den volgenden dag mooi weer zou zijn, want de lucht was effen glad, de barometer stond onbeweeglijk en de kat lag rustig te soezen op het deksel van de put. „Jongens, we gaan morgen naar strand." „Hoerahl" bulderde het uit eenige ke len. En Hemelvaartsdag brak met schitterende zon aan. Het was feest in de natuur. In het tuintje kwetterden de spreeuwen en de mus- schen en hoog in een boomtop juichte een lijster met zijn rroolijken slagroep. Alle victualiën werden in een knapzak ge pakt, schopjes en zandvormpjes meegeno men. Met den beenenwagen eigenlijk noemen ze dat heel anders ging het langs onzen onvolprezen boulevard naar strand. Een heerlijk noordoostelijk briesje bracht het zeevlak in zachte beroering, en de zon flakkerde zilverbundels ketsend tegen de lichte krulkopjes. Heerlijk was 't daar op den dijk. Aantallen menschen trokken reeds vroeg strandwaarts. Vaders en moeders met de kinderen in lichte pakjes, jonge meisjes in haar ragfijne toiletjes. Alles was zomersch. Maar aan de kim vertoonden zich donder koppen. Dat was deze dagen al meer gebeurd, doch telkens weer was de dreiging van onweer weggevaagd. Zoo ook hoopte men, dat het thans zou gebeuren. Rustig zette men zich aan het strand, waar al een gekrioel van ravottende kinde ren was; waar tenten reeds stonden opge trokken en enkelen zich reeds lieten over spoelen door het zilte nat. .Dreigender kwam het wolkgevaarte aan drijven. Het zoonetje kroop er achter schuiL Plotseling een rommeling in de lucht en een enkele regenspat ketste op vadeFs stroo- hoedje. ,,'t Zal wel gauw overgaan," suste vader en deed nog niet de minste poging het pas uitgepakte kriapzakje weer in te pakken. Ter geruststelling schonk hij zijn ega en kroost een glaasje ranja. Echter pakten verscheidenen op bet strand wél hun boeltje bij elkaar en trokken bad paviljoen- en dorpwaarts. En die haidden gelijk, want kort daarop rommelde de donder dichterbij en er vielen hagelsteenen als* grauwe erwten; even daar na gevolgd door regendruppels zoo groot als knikkers. Toen was het haast je, rep je om de boel bij elkaar te pakken. Vrouwen en' kinderen liepen al met den stroom van menschen mee en het geleek wel een „sauve qin peut" naar het paviljoen, dat zich weldra vulde met een menigte, jong en oud', waarvan de een ernog verfomfraaider uitzag dan de ander. Ieder was blij onderdak te hebben. Dat was een heele invasie voor het pavil joen en misschien tevens een reclame daar voor van wie weet. hoe ver strekkende gevol gen. Want velen waren er, die waarschijn lijk het paviljoen van binnen nog nooit had den gezien en die nu hebben kunnen consta- teeren wat een heerlijk zitje men daar heeft en wat een grootsch gezicht men van daaruit over zee heeft. Er was een greepje jongens, die met hutje en mudje van het strand waren gevlucht en nu daar in het paviljoen bezig waren toilet te maken. Dat was een oorverdoovend geschreeuw, want Jan had een kous van Piet aangetrok ken en Klaas een schoen van Hein, terwijl ier een steutorroep ging naar Willem, die blijkbaar zich had bediend van een hem niet toebehoorend kleedingstuk en elders zijn tenten had: opgeslagen. Althans de roep /naar Willem was ais die eens roependen An de woestijn De jongens dropen. Het water siepelde in /straaltjes van den modernen haardos ge weet wel, die met den weelderigen lek op het flanelletje van Piet. Zijn kousen zwiepte hij tegen de pilaren om ze te ont doen van het kleffe zand. Doch ze hadden lol in hun tegenspoed en ze vondenhet „tof zoo in dat groote meneerenpaviljoen. Bezorgde huisvaders zaten met hun kroest en hun flesohjes melk en de broodjes bij zich aan een tafeltje. Nu en dan loensden de kinderen naar de rondgediende glazen limo nade en bier. „Vèder, vèèèder, krijRen wij ook van zu'k?" Vader deed alsof hij 't niet hoorde, doch onverstoorbaar hield het kroost aan. Tot het vader verdroot en hij krachtig riep: „Aannè- me Eén glas bier en één limonade." En weldra prijkte het bestelde op het fa milie-tafeltje. Vader blij, dat hij ongedacht en onver wacht zichzelf ook eens trakteerde op een glaasje bier, iets wat hem geen tweemaal in het jaar, behalve met de kermis, gebeurde en de kinderen verrukt over hun glas limo nade, dat van mond tot mond ging. „Ho, jó, stop; jij slobbert alles op. Vadèrr! „Nou jij, Hans,v zei vader. Hans deed een ferme'teug doch Piet greep het glas al beet en riep: nou ik. En elkaar beloerend en scherp controleerend was het glas limonade in een minimum van tijd ad fundum. Buiten gulpte nog de regen en knetterden de donderslagen. Doch daar binnen was 't een geroezemoes van opgewekte stemmen. Wel zagen velen er versukkeld uit, doch alles nam men leutig op. Had men geen goed onderdak? Aan den gérant een woord van hulde, dat hij ieder, zonder onderscheid, verteren of niet verteren, een beschermend „home" bood. Kort daarop sneed het zonnetje weer door en velen trokken opgewekt weer strand waarts. Het korte onweer-intermezzo werd gevolgd door een feestroes van lachende zon en hel blauwe luchten. Het was en bleef een feestdag, oiurepersf van nafcuurweelde. Minder belasting, maar dure bouwplannen. Tegen de zede- looze mode. Indische Tentoon stelling. Een schitterend Turn- feest. VLUGGE MODELLEN. LAGE PRIJZEN. DEUGDELIJKE AFWERKING. „Haal kadetjes, saussies en ranja," en voort stoven de jongens om dadelijk aan de opdracht te voldoen. ROBINSON.

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 9