f 0.95,1.90,3.00,3.50,4.50,5.50. HERMAN NYPELS, 15? HELDER. Dienstregeling Holl. Spoor. Gemeenteraad van Helder. zeer mooie keuze, Hoogachtend, 6.32 7.31 10.18 12.41 2.03 3.52 4.20 7.20 9.04 9.04 12.48 3.23 4.39 6.— 6.41 9.29 5.23 7.56 9.21 12.28 3.11 6.52 8.54 11.18 8.36 9.40 11.30 2.44 6.18 8.04 10.48 11.04 12.56 De Navordering. 'K61 xl DIS l dat de aanslas fe laat was op Dinsdag 30 MeL verdient. 6. Door den minister ven arbeid kan wor den toegestaan, oat in brooQDakkeruen met ten minste t> gezellin te 6 uur aes voormid- dags met den bakKer sar beid wordt begon nen. 6. Bij ministerieele beschikking kunnen gemeenten worden aangewezen, waar in broodbakkernen, ongtaoht het aantal daar in werkzame bakkersgezellen om 5 uur des voormiddags met den bakkersarbeid mag worden begonnen. Van dtzo eevix-gdheid zal alleen voor plat telandsgemeenten gebruik worden gemaakt. De vas.steiling van de lijst van deze gemeen ten zai binnenkort geschieden. 7. \ergunning kan worden verleend, in broodbakkerijen met ten minste 6 gezellen gedurende 2 uren voor het tijdstip, waarop daar met den bakkersarbeid mag worden be gonnen, voorarbeid (het gereedmaken van deeg en ovens) te doen verrichten. Verzoe ken tot het bekomen van een dergelijke ver gunning behooren tot de districtshoofden te worden gericht. 8. Verzoeken om vergunning om op grond van bijzondere omstandigheden in broodbak kerijen tijdelijk nachtarbeid te mogen ver richten, behooren voortaan tot de districts hoofden te worden gericht. 9. Er geldt een algemeen verbod, om deeg of brood, dat na 8 uur des namiddags van denvorigen dag is gebakken of opgpwrmd, vóór 9 uur des voormiddags uit de bakkerij te vervoeten en om zulk deeg of brood vóór 10 uur des voormiddags te verkoopen. 10. Algemeene dispensatie van het onder 9 bedoelde verbod' kan in bijzondere omstan digheden door den minister van arbeid wor den verleend. Vrijstelling van het verbod voor een bepaalde onderneming wordt door de districtshoofden verleend. De artikelen, die den wettelijken maxi mum-arbeidsduur ln fabrieken of werkplaat sen op 81/» uur per dag en 48 uren per week en in broodbakkerijen op 48 uren per week stellen, treden op 10 Juni in werking. In broodbakkerijen, waarin ingevolge een vrijstelling als bedoeld in art. 68, elfde en twaalfde lid der wet voor een bakkersgezel alleen het uur van aanvang en dat van ein de van den dagelijkschen werktijd zijn in gevuld, wordt deze van dien datum af ge acht één uur korter arbeid te verrichten dan het tijdsverloop tusschen aanvang en einde van zijn werktijd. De bestaande administratieve voorschrif ten van de wet blijven voorshands gelden. De in d'e voorschriften aangebrachte wij zingen zullen eerst in werking treden nadat het rusttijden- en arbeidslijstenbesluit voor fabrieken of werkplaatsen zal zijn herzien. De aandacht wordt erop gevestigd, dat In dien ingevolge vorenstaande wetswijzigingen de arbeidsregeling ln een onderneming ge wijzigd wordt, de nieuwe arbeidslijsten vóór of op den datum, wa°rop de gewijzigde ar beidsregeling in werking treedt, aan het postkantoor ter afstempeling moeten wor den aangeboden en afschriften daarvan aan het districtshoofd moeten zijn verzonden. De zilverbons van 2.58. „Bt.-Ct." no. 104 bevat een K. B. van 17 Mei j.1. („StbL" no. 293), houdende vaststel ling van een' nieuwen uiterlijken vorm voor de zilverbons van 2.60. Daarin wordt be paald, dat de voorlaatste alinea van art. 1 van het K. B. van 31 Ma-rt 19'5, zooals dat art. is gewijzigd, laatstelijk bij K. B. van 14 Juni 1918, wordt gelezen als volgt: „De achterzijde is gedrukt in licht blauw met brui nen bevat een met versieringen aan- gevulden rand." Do nieuwe Veewet Naar „Het Vad." verneemt, zal de nieuwe Veewet 15 Juni a.s. in werking treden. De tabaksbelasting. Heden is de tabaksbelasting in werking getreden, Voorloopig zullen we den nieuwen toestand nog maar gedeeltelijk bemerken. De winkeliers hebben immers (tegen beta ling va.i aooijns) drie maanden tijd, om hun voorraad op de oude wijze te verkoopen. Wel feulien hier en daar de 'gehanderodeerde kistjes enz. al in de winkels verschijnen, maar pas over drie maanden zullen wij niet anders meer zien. Losse sigaren mogen dan alleen per stuk gezegeld worden ver kocht; geheele kistjes mogen ongezegelde sigaren bevatten* maar zijn zelf van een zegel voorzien. De staking ln de Rolterdamsche haven opgeheven. In een bespreking tussohen de Scheep- vaart-Vereenlging en den Centraion Bandi van Transportarbeiders, deelde het bestuur van de werkgeversorganisatie meie, dit het over de grieven der havenarbeiders niet kon onderhandelen, zoolang de staking voort duurt Zeeuwsohe stroomen en zeegaten, visschertj op de rivieren (riviertrekvjsschen, overige vischsoorten), regeeringsmaatregelen, ver- eenigingsleven en coöperatie, wetenschap- pelijke onderzoekingen, verschillende onder werpen. Het verlag opent met een algemeen over zicht, waaraan het volgende is ontleend: De economische inzinking, welke zich vrij wel algemeen in de tweede helft van 1920 begon te openbaren en ook in ons land ter dege haar invloed deed gevoelen, zette zich gedurende het jaar 1921 voort Als gevolg van de scherpe koersdaling van de Duitsche mark stegen eeneraijds de prijzen der goederen, ingevóerd uit landen, ten opzichte van wier valuta deze daling had plaats gehad, in Duitsche marken uitgedrukt, zoodanig, dat vele dier goederen voor een grooter of kleiner deel der vroegere. Duitsche afnemers onbereikbaar werden, en waren anderzijds in Du i tochtend de loonen en de prijzen van verschillende goederen en dien tengevolge de bedrijfskosten lager en de producten in den regel' goed'kooper, dan in die financieel meer bevoorrechte landen, hetgeen Duitschland voor hen tot een ge vaarlijker concurrent maakte, ook op de Ibui- tenlandsche markt. Het behoeft geen bet-oog, dat bet yissche- rijbedrijf in hooge mate de gevolgen van de ongunstige conjunctuur ondervond en dus geen opwekkend beeld vertoont. Immers tot dusver werden onze visscherij-producten, naar bekend is, veel minder in het eigen land1, dan in de nabuurstaten verbruikt. Terwijl de uitvoer van onze visscherij- producten naar Duitschland in de tweede helft van 1920 reeds grootendeels praktisch onmogelijk was geworden, verergerde de®e toestand in 1921. Hierbij kwam nog, dat in Mei, dus juist tegen den tijd, toen de nieuwe scherpe koersdaling van de Duitsche mark inzette, de uitvoer van visch uit Duitschland. Velke in Januari verboden was, weer werd vrijgegeven. Deze export richtte zich niet alleen naar landen als Polen, Oostenrijk, Tsjecho-Slowakije en die nieuwe Oostzeesta- ten, wier finantieele toestand nog ongunsti ger was dan die van Duitschland en die onze pTijzen daardoor nog minder konden beta len, maar ook en voor de duurdere pro ducten uiteraard zelfs 'bij voorkeur naar ons land en andere landen als Zwitserland, Engeland, Frankrijk en België. Deze ooneurreratie bemoeilijkte o, a. onzen palinghandel zoowel hier te temde als in En geland, was oorzaak van een sterke beper king van onzen uitvoer van' vischschubben naaf Frankrijk en daardoor van een bedui dende prijsvermindering van onze schub- visch, in het bijzonder van onze kleine wit- visoh en maakte onzen export van versche zeevisch naar Zwitserland zeer moeilijk. De waardedaling van de mark had1 ook in ander opzicht nog groote gevolgen. Weid onze vissdherij daardoor ernstig getroffen, de Duitsche stoomtreilvloot kon zich. juist tengevolge van1 de daling van den marken- koers, die groote afzet-mogelijkheden open de, niettegenstaande zich ook in Duitsch land verschillende moeilijkheden voordeden, o. a. met de steenkolenvoorziening, door de verminderde koopkracht van het Duitsche publiek en door de stijging der exploitatie kosten, op verrassend snelle wijze herstellen van de tijdens den oorlog geleden verliezen1, zoodat ze thans meer schepen telt dan ooit te voren. Daar de exploitatiekosten der Duitsche treilers veel lager waren, behoeft het geens zins verwondering te baren, dat wij op het gebied der treilvisscherij niet in staat waren met de Duitschers te concuneeren. Vooral onze haringhandel had onder dde mededinging zeer te lijden. Op 1 Januari 1921 waren hier nog ruim 250.000 tonnen haring, met een netto-inhoud wan 100 KG., dus te zamen 25.000.000 KG. van de vorige teelt in voorraad!. Daarvan werden ingevolge de credietovereenkomst in het voorjaar 53.500 tonnen aan de Reichs- Fischversorgung G. im. b. H. te Berlijn gele verd. Amerika kodht eenige partijen en in ons eigen land werd ook wat omgezet Bij den aanvang der nieuwe teelt waren evenwel nog ongeveer 170.000 tonnen onverkocht Voor Nederland was het onmogelijk, ln Duitschland1 tegen den Import der Noorsche haring, welke daar vroeger zelfs tegen veel lageren prijs mdet gewild was, doch thans om die goedkoopte voor lief werd genomen, en tegen Groot-Brittannië te ooncurreeren. In Groot-Brittannië had de regeering lm 1919 en 1920, teneinde de uitoefening der vissche- rij mogelijk te maken, de prijzen gegaran deerd, en waren daardoor groote voorraden haring in Regeeringshanden, overgegaan. De Rritscne Regeering nu wilde deze voorreden blijkbaar tegen lederen prijs liquideeren en Erkend werd1, dat ln die toepass'rg van _eling van den arbeidstyi vele fouten zijn gemaakt, die met kracht dienen te worden tegengegaan. Overigens verklaardte het bestuur van de Scheepvaart-Vereeniging zich bereid na af loop van het oonflict over de grieven te spre ken en' daarbij na te gaan, of een overeen stemming zou kunnen worden verkregen, die zekere bevrediging voor de arbeiders zou brengen. Deze toezegging kon echter alleen gestand worden gedaan, indien de staking spoedig zou worden beëindigd. Dinsdagochtend hielden de stakers eene vergadering, waarop met algemeene stem men op één na tenslotte het advies van de besturen werd aangenomen, om Woensdag ochtend het werk te hervatten. De voorzitter zeidie nog, dat allen zich moeten voorbereiden op den komenden strijd, die ernstig zijn zal. Hij drong er op aan, dat allen niet vóór Woensdagochtend het werk zouden hervatten. De Visschertj in 1921. Vanwege bet dept. van Landbouw, Nijver heid' en Handel is als no. 1 van de Verslagen en Mededeelingen van de afd. Visscherijen verschenen. „Het verslag over de visscherijen gedu rende het jaar 1921". Behalve tal van tabel len bevat het verslag allerlei mededee lingen en beschouwingen over zeevisscherij (drijfnetvisscherij, treilvisscherij, beugvis- scherij, overige visscherij in de Noordzee), visscherij in de Zuiderzee, visscherij in de Lauwerzee en den Dollart, visscherij op die Zuid-Hollandsche stroom en en zeegaten (behalve dis op rlviervitoü), visscherij In d« bracht haar haring daarom altijd' veel 'kooper op de Duitsche markt dan de Neder landsche houders, van wie de „Harlngoom- blnatfe" verreweg de voornaamste was. De „Combinatie" heeft Groöt-Brittannië's voorbeeld' niet kunnen volgen, omdat dit land op iedere lagere offerte der ,A>mbinatie" nog lagere aanbiedingen liet volgen, en hoopte beter te kunnen slagen, nadat de Brit- sche Regeerinig uitverkocht zou hebben. Na een kleine opleving, mede door vraag van andere landen, kwam de daling van de Duit sche mark, welke zulk een débflcle veroor zaakte, dat de „Combinatie" ln1 den loop van September baar geheelen ouden voorraad tegen zeer lage prijzen aan Duitschland en Polen moest verkoopemi^^^^É^^H^H Natuurlijk drukten de afzetmoeilijkheden voor de oude haring ook die prijzen van de haring der nieuwe teelt. Opmerkelijk is daartegenover vooral; de toeneming van de waarde van onzen uitvoer naar Groot-Brittannië en Frankrijk. De afzet van onze visch in; Groot-Brittannië was bo vendien veel grooter dan h,et uitvoercijfer aangeeft. Immers in dit cijfer is niet begre pen de aanzienlijke hoeveelheid visch, welke onze stoomtreilers rechtstreeks uit zee in Engeland aanvoerden en waarvan de op brengst vermoedelijk nog beduidend1 grooter zal zijn geweest, dan- de waarde van onzen vischuitvoer naar Groot4Brittanmië. Tot het groote debiet van onze visch in dit land droeg niet weinig bij het feit, dat een werkstaking in de steenkolenmijnen daar gedurende en kele maanden de stoomtreilvisscherij stil- legde en zoodoende schaarschte aan visch deed' ontstaan. De verzending naar Frankrijk zou zeker grooter zijn geweest, indien zij niet belem merd' ware door de hooge invoerrechten welke in dat land geheven worden, en door het vrij langdurige verroer, tengevolge waar van de visch meermalen zoodanig in kwali teit achteruitging, dat ze veel minder op Ingezonden Mededeeling. bracht, dan anders het geval zou zijn ge weest of zelfs wel op de plaats van bestem ming afgekeurd werd. Ook de snelheid van het transport van garnalen naar Engeland en van verschillen de vischsoorten naar België Het vaak te wen- schen over. Het vervoer van versche zee visch naar België ging op vrij vlugge en goedkoope wijze per spoor als vrachtgoed met samenlading en per motorboot direct naar Antwerpen. Ernstig wierd geklaagd over de hooge vrachttarieven, vooral op onze spoorwegen. Voor de uitbreiding van het debiet in ons eigen land vormden de hooge vrachten, op onze spoorwegen berekend, uiteraard een ernstige 'belemmering. In het najaar maakten zjj het den handel in onze visch zelfs vrijwel onmogelijk, in de Oostelijke provinciën en vooral in Groningen te ooncurreeren tegen de importeurs van goedkoope Duitsche visch. Desniettemin nam het verbruik van ver sche zeevisch in ons land nog toe, zoodat het aanmerkelijk grooter was, dan voor den oor log. Niet minder dan 57.2 pet. van alle ver- he zeevisch in 1921 uit IJmuiden verzon den, was voor binnenïandsche consumptie bestemd'. Voor een deel moet de vermeerdering van het vischverbruik in ons land' worden toe geschreven aan de toeneming van de bevol king, voor een ander deel vermoedelijk aan de daling der vlschprijzen en daartegenover de nog hooge prijzen van het inlandsche vieesch, de groenten en het fruit, aan de be kendheid ln wijder kring welke de visch- prijzen, vooral in sommige streken in1 het Oosten dies lande, gedurende den distributie- tijd hebben gekregen, en de betere organi satie van den kleinhandel in visch in sommi ge gemeenten, o.a. te 's-Gravenhage. De moeilijkheden, met den export onder vonden. en de invoer van goedkoope Duit sche visch in ons Land hadden een daling der vischprjjzem tengevolge, welke vrijwel algemeen was. Over het algemeen waren die vangsten kleiner dan in 1920. Het ligt Ln' de rede, dat, waar zoowel de vangsten kleiner als de prijzen lager waren, de opbrengst der visscherij beduidend be neden die van het vorige jaar IWeef. Zoo be droeg de totale hoeveelheid en opbrengst der visch, schaal- en weekdieren, door onze vis- schers gevangen bij de uitoefening der zee- en kustvisscherij, inzooverre deze hier werd aangevoerd', en der visscherij op riviertrek- visschen: Jaar. Hoeveelheid. Opbrengst, 1921 152.964.000 KG. 24.498.600 1920 198.743.000 KG. 39.416.300 Voegt men erbij de visch, door vreemde vlsschersvaartuigen hier te lande aange voerd-, dan komt men tot een totaal van 169.558.000 K.G. tegen 217.198.000 KG. In 1920. De ongunstige uitkomsten der visscherij blijken mede uit de vermindering van het aantal voor de visscherij ingeschreven vaar tuigen van 6088 met een gezamenlijken bruto-inhoud van 434.973 M\ in 1920 tot 5783 vaartuigen met een gezamenlijken bruto- inhoud van 421.263 M*. in 1921. Bij de zeevisscherij en die visscherij in de Zuiderzee, de Lauwerzee, den Dollart, de Zuid-Hollandsche en Zeeuwsohe stroolmen en zeegaten, waren rond 16.000 visschers be trokken tegen rond 16.800 in 1920, terwijl voor de uitoefening der rivier- en bimnen- visscherij in het seizoen 1920/1921 aan 87.871 en in het seizien 1919/1920 aan 88.985 per sonen een akte werd' uitgereikt In het geheel- verongelukten bij de uit oefening der zeevisscherij 20 personen. Daar van waren 9 der opvarenden van den stoom- drlfter, welke door onbekende oorzaak met man- en muis is vergaan, 8 zijn overboord ge slagen en verdronken, terwijl 8 tengevolge van een ander ongeval om het leven kwamen. De officier van gezondheid aan boord van de „Zeehond" verleemde 47 maal hulp aan opvarenden van Nederlandsche visschers- vaartuigen en 4 maal aan opvarenden van Duitsche vaartuigen. Huls gebombardeerd. Van Zaterdag op Zondagnacht was het op gehucht „de Hevering", gemeente Oost- voorne zeer rumoerig. Tengevolge van een huiselijke twist tusschen vrouw en rmm, waarin het publiek de partij koos der vrouw- werd' een café aldaar met een regen van steenen gebombardeerd, geen ruit bleef er heel; buffet en verdere huisraad werden to taal vernield. De burgemeester, die spoedig met eenige politie-beambten ter plaatse verscheen, bleek machteloos tegenover het publiek, dat tot leid, weggebracht Al wat maar eenflgazins geraas kon maken als vullndsblikken, poken, emmers, pannen, deksels, werden er voor gebruikt Thans is allee weer rustig. De familie is besloten hare tenten ergens anders op te slaan. Een krankzinnige. Zondagavond zaten twee bezoekers in een koffiehuis te Bordeaux te praten over de middelen om Duitschland te dwingen tot betaling, toen plotseling een derde bezoeker opstond en een hunner toevoegde: „Je bent een ellendelingI Men moet een schoft zijn om zooiets te zeggen!" Meteen trok hij een reivolver eni schoot' den ander neer, waarop hij zelfmoord pleegde. De dwaas bleek een ladingmeester- van het Zuiderstation te zijn, die sinds eenigen tijd malende was en ook afl eens een vrienki met den dood bedreid bad, omdat deze voor de geestelijkheid was Ook ging hij door voor iemand met anar chistische beginselen. Bevordering van groote gezinnen. Een nieuwe poging om het vormen van groote gezinnen aan te moedigen-, gaat die gemeente Lisieux toepassen. Op voorstel van den burgemeester, dr. Lesigne, heeft de gemeenteraad besloten; dat van elk gezin de kinderen, die daarin na het vijfde kind geboren worden „pupillen van de stad" zul len zijn. Die pupillen zullen de bescherming der gemeente genieteni in den volgenden vorm: Twee weken na de geboorte van het zesde, kind ontvangt het gezin 100 frank uit 'de ge meentekas. Het gemeentebestuur zal zich verder om het moreel® eni materieels welzijn van het kind bekommeren en blijven bekom meren. De pupillen van de stad zullen steeds kunnen) rekenen op een welwillende ont vangst bij den burgemeester van Lisieux, wie déze ook zijn moge. Bij denl burgerlijken stand ten gemeentehuize wordt een register van de pupillen der gemeente, aangelegd. Alkmaar's 25000ste Inwoner. Ter gemeente-secretarie te Alkmaar werd Zaterdag de 25000ste burger van Alkmaar ingeschreven. De gelukkige was de jonge- borene Jan Willem Klootwijk, die door zijn vader als le van een tweeling werd aange geven. De burgemeester sprak namens de ge meente den gelukkigen vader toe, en over handigde hem voor elk van het tweeling een tinnen papbord. versierd met het wapen van de gemeente benevens een spaarbankboekje. Verrassende carrière. De Ver. Staten zijn het land der onbe grensde mogelijkheden en in ieder geval het land van de verrassende carrières. Een paar jaar geleden waren bij de Standard Oil Cy. van Indiana twee kantoorjongens -R.S. Ocelroy en Edward S. Bullock in dienfet en verder de werkman Thomas J. Thompson, die bestuurder was een vracht auto der Mij. Thans hébben deze drie man nen ieder een directeuisbetrekking; zij ver dienen elk over de 8 30,000. Ocelroy is lei der van het transport, Bullock directeur voor de inkoopen en Thompson algemeen lestuuider van de verkoopsafdeeling der Standard OH Oy. Van telepaath tot zaalchef. Wie in Indië of Nederland den beroemden telepaath Bugen de Rubini gezien heeft, zal zeker belang stellen in zijn verdere lot gevallen, die door D. S. uit San Francisoo aan de ,Jnd. Ct" worden gemeld: „Ik heb dezer dagen een aardige ontmoe ting gehad. In de California-etreet is een cafeteria geopend. Old-Holland wordt deze gelegenheid genoemd, eigendom van een oaar Hollanders. Meisjes als Zeeuwsohe boerinnetjes gekleed, bedienen het publiek, en tegen een matigen prijs is er een Hol- landsob gerecht te krijgen, zooals hutspot met klapstuk,'boerenkool mét worst enz. Aan don wand hangen een tiental schilderijen van een Amerikaansohen1 schüder, copleën van Nederlandsche Ansicht-kaarten; alles is hier typisch Hollandsch. In deze gelegenheid ontmoette ik Eugen de Rubini, den eens beroemden telepaath, die er zaaiohof is. Arme kerel 1 In Amerika gekomen, een land waar een ieder eigenlijk in een haast leeft, waar het een drukte van belang is, kon Rubini zijn gedachten niet xneor oanoentreeren. Hij was telepaath af. Men herinnert zich in Indië ook wel Rubini'a vrouw: een Haagsohe Jonge dame. Zij is ook te San Francisoo. Zij heeft een emplooi gevonden als bioeooopjuffrouw, die de mensohen de plaatsen aanwijst. Zoo zijn Rubini en zijn vrouw bezig geld te verzame len hij als zaalchef en zij als blosoope- juffrouw oan weg te komen uit deze stad en uit het land, dat hun' weinig goeds, maar veel ellende hééft gebracht Jazz.en waanzin! Een wel héél dwaas rechtsgeding zal wel dra in New-York voorkomen. Een musio-hall- danseres, miss Ehlers, heeft 'haar directeur, Ernie Young aangeklaagd, dat zij we gens het voortdurend jazz-dansen onder Young/s directie een ziekte heeft opgeloo- pen, die door haar doktoren „diarthrositis" wordt genoemd. Zij beklaagd zich erover dat zij genoodzaakt was zich in de meest excen trieke en ingewikkelde bochten te wringen en wentelingen te maken, welke met de mo derne dansen verband houden, en dat zij in het bijzonder met haar schouders moest «■hokken en trillen bij het danseni der Shimmy! Het resultaat van dezen arbeid ge durende negen maanden is, dat zoodra miss Ehlers jazz-muziek hoort haar ledematen beginnen te schokken en te beven, zonder dat zij bij machte is dit tegen te gaan. Zij ia uitermate gevoelig geworden voor de sug gestieve muziek van een „jazz-band." Zij eischt daarom 9600 dollar sahadever- goeding voor het euvel, waaraan zij lijdt een vijfhonderdtal groeid. Het gebouw heeft eeh treurigen aanblik, het is een ware ruïne. Het relletje, dat reeds des avonds begonnen was, duurde tot des morgen*- vijf uur. De schoonmoeder der vrouw, die niet vreemd scheen te zijn aan de oorzaak van de huiselijke onecnighek en zich niet zeer veilig voelde, verliet de plaats der revolutie om zich met de tram naar elders te begeven, ze werd door he zeer talrijke publiek met ketelmuziek bege- personen was aange Ik bedoelde de woorden van artikel I2bis aan te halen en er 'behoort dus te staan: ,4at de aanslag te laag was geschied". Dankend) voor de ruimte toeken ik, 'Helder, 80 Mei 1922. M. o Ewtjcksluis, 29 Mei 1922. Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoek ik U voor het onderstaan de een plaatsje in- Uw blad, wiarvoor mijn dank. Antwoord op het schrijven van O. Schip, pers. Deze heer maakt zich bang, dat d© s.da.p. haar hoogtepunt bereikt heeft. U, mijnheer Schippers, is bepaald- geen sda.p.- er, anders zou U zulke noneens niet. schrij ven openibaar ln eene oouramt, over de melk- verordening te Helder. Als I verklaart, dat de boeren ook arbeiders zijn, dan getuigt U daarmede, dat U als schipper in verkeerd vaarwater verzeHd geraakt is, trots uw .mo dern - georganiseerde" arbeiders-ontwikke ling. Als U over den 'boerenstand1 wilt spre ken, moet U eens naar Wieringerwaard eeh uitstapje maken; alles melkerij. Daar woidt op het oogenlblik de melk uitgevent tegen acht cent per liter. Daar wonen die boeren (die U ook arbeiders noemt) gewoonweg in paleizen; alles weelde en pracht. De werke- 1-ijke boerenarbeiders wonen in krotten, en weten niet van de een© week in de andere te komen, en moeten voor een hongerloon zeven dagen werken per week. Terwijl de patroons van die meer-waaTde der arbeiders- productie auto, motor of tweespan rijden. Mijnheer Schippers, ddt noemen wij van die boeren ioonstelerij ten nadeele hunner loonslaven-. Dit is dus het hoogtepunt, wat ook nog naar omhoog moet Zou U nu trach ten de Heldersche bevolking wijs te maken, dat de boeren ook arbeiders zijn? Absoluut een leugen. U moet eens komen als er ver pachting van grasgewas plaats heeft, hoe of ze elkander de centen uit den zak jagen. En moet de bevolking bij U dit dan betalen? U durft spreken1 over een organisatie, welke een élag in' 't gezicht krijgt van een andere organisatie. Mijn waarde heer, als B. en W. geen paal en perk stelden, konden de bur gers te Helder mogelijk nog duurdere melk drinken. Maar, dan was dde melk nog ge- wasschen op den koop toe. Als dus die s.d^.p.-ere in den Raad voor dergelijke hooge prijzen en al te zindelijke behandeling der melk opkomen, is dat op bouwend' en opkomen voor 't algemeen be lang, wat zwaarder weegt dan het belang van een enkeling. O. SMIT Sz. Vertrek van Halder: sneltrein Zondags niet alleen Zaterdags Zaterdags en Zondags niet Zondags niet Aankomst te Amsterdam trein naar Behagen (des Donderdags) ekt 7.46 's morgens. De vertrekt 7.46 'e morgens. Vertrek van Aankomst ta Amsterdam Zondags niet sneltrein i Zondags niet Zondags niet Zondags niet sneltrein Zondags aankomst alleen Zondags Helder: INGBCOITDEIV. Geachte Redaotie. In mijn stuk ln uw vorig nummer staat een drukfout, die ik gaarne verbeterd zag.' Er staat n.1. de volgende gecursiveerde 1 onherroepelijk ondier artl- yvSC.llQCL Na van 8 uur tot half tien ln ootnlté te zijn geweest ter bespreking van een Voorstel tot ,n!™™Phig van het personeel aan de Con trole Gemeentebelastingen, wordt de verga dering te half tien geopend. 1 i kennisgeving de heer Heij- Aan de orde: Ingekomen Stukken. Ingekomen stukken en mededeelingen. Goedkeuring van Ged. Staten op het Raadsbesluit van 4 April 1922, inzake het geven van grondi in erfpacht aan J. H. Staal man c.s. 2. Beschikkingen van Ged. Staten op de i"o]ames in de plaats, directe belasting naar het inkomen van J. J. Vertaille. 8. Bericht van aanneming der benoeming tot lid en plaatsverv. lid der Commisdie van Advies voor dien Dienst der Arbeidsbemid deling en Werkloosheidsverzekering door: C. Th. de Boer, R. Boogaard, L. Coltof, H. Dum, J. C. Duinker, O. Goes, P. Huibbeiing en P. Spoor. Deze worden alle voor kennisgeving aan genomen. Onderwijs. oorstel- om e«en gedeelte van' School 5 af te staan aan de Schoolvereeniging „Laat de Kinderkens tot Mij komen". Held. OrL 24 Mei. 1 >e heer Staalman wil liever het vol gend punt: Voorstel tot reorganisatie van het Ixiger Ondierwijs eerst behandelen e» vraagt aan den 'Voorzitter dit aan de orde te stellen* De Voorzitter zet uiteen, dat de op de agenda vermelde volgorde de voorkeur Na eenige discussie wordt het voorstel- Staalman met 12 tegen 8 stemmen verwor pen. Tegen stemmen de heeron Borkert, De Zwart, Schoeffeleniberger, Adriaanse, Van Breda, Van Os, Zondervan, Van der Veer, i.f ngaard, Kuiper, Verstegen en Tielrooij. Het voorstel van B. en W. komt dus in b«* han (Heling.

Heldersche Courant | 1922 | | pagina 2